Keresés

Részletes keresés

Chas_Chez Creative Commons License 2021.08.17 0 1 28541

A citrus fák biszexuális virágokat hoznak létre, amelyekben porzó és termő is található ugyanabban a virágban. Vannak olyan fajták is ahol szükséges egy másik citrus pollen ahhoz hogy magasabb legyen a gyümölcs megkötése. Az ecsetelés abban az esetben kell ha a fa rovar, csapadék vagy szél (huzat) mentes helyen van tartva. A lényeg hogy a porzószálról a pollen/hímpor érje a bibét. Az egyik jele annak hogy a porzás sikeres volt az hogy a virágszirom visszaszárad.

Egy másik dolog az hogy idegen pollen befolyásolja a mag menyiséget a gyümölcsben.

A legtöbb citrusfélék steril virágokat is termelnek, és az arány fajtától függően változik. Nálam ilyen az X639 (Cleopatra mandarin X Poncirus trifoliata) ami rengeteg steril virágot hoz minden évben. Ahogy a fa egyre idősebb lesz, úgy egyre kevesebb lesz a steril virág is. Viszont ez befolyásolja a fa állapota és a körülmények.

A steril virág azt jelenti hogy a bibe nem fejlődött ki!

 

Előzmény: vinik táltos (28537)
Chas_Chez Creative Commons License 2021.08.17 0 0 28540

Köszi, a kutya igazi. :)

Előzmény: csoer (28536)
bombaba Creative Commons License 2021.08.17 0 0 28539

Továbbiak:

- karib lime, csak ez az egyféle virága van, a zárt szirmok már ezt takarják:  

 

Marumi kumkvat:

ezen a fotón többnyire termő virágok vannak, de nem ritka az az eset, amikor csak porzó virágok alakulnak ki, - ez esetben persze termés nem lesz, megtermékenyítés hiányában.

 

 

 

bombaba Creative Commons License 2021.08.17 0 0 28538

A citrusok virágzata - a lime-okat kivéve - termő és porzó virágokból áll. A termő virágok megtermékenyüléséhez mindkettő jelenléte szükséges, csak az egyik vagy csak a másik jelenléte nem elégséges.

A fotón a kb középső a termő virág, körülötte a többi  porzó virág, ezekben nincs bibe.

Előzmény: csoer (28535)
vinik táltos Creative Commons License 2021.08.17 0 0 28537

Sajnálom, hogy szelet vetettem. De van erről egy székely vicc is:

 

Feljön a székely család pestre az állatkartbe. A gyerek folyton kérdezi: apa ez milyen állat? Nem tudom fiam. A sokadik ketrec után az anya rászól a gyerekre: Hagyd már fiam apádat, ne nyaggasd folyton. Mire az apa: Hadd kérdezzen a gyerek, úgy tanul!

 

Tovább menve oda érnek a majomketrechez. Kérdezi a gyezek: apa ezek mik? Na fiam, ezt véletlenül tudom, ide van írva a kerítésre: Haidecker és fia.

 

Szóval öreg vagyok egy kicsit (77) meg itt-ott hiányos a tudásom. Nálam sokkal profibb citrusos emberek vannak itt, és engedjétek meg, hadd kérdezzek néha.

Úgy tanulok.

csoer Creative Commons License 2021.08.16 0 0 28536

Kösz szépen.

Gyönyörű és méltóságteljes a PT fácskád, hihetetlenül nagy.

A fa tövében a szépséges kutyus igazi, vagy szobor?

Előzmény: Chas_Chez (28532)
csoer Creative Commons License 2021.08.16 0 0 28535

"Ebből kb egy szó sem igaz, ne terjeszd, ha lehet."

Terjesztés általában  ideológiára, vallásra, vírusra vonatkozhat.

A "ne terjeszd" figyelmeztetés nekem nem igazán tetszik. Én a saját ismeretemet mondtam el, cáfold meg és elfogadom vagy sem.

"A citromok, citrusok beporzása, megtermékenyítése sokszor volt kérdés a fórumban, mióta én is aktív tagja vagyok. Szerencsére mindig akadt valaki, aki ki tudta segíteni a tanácstalanokat."

Neked ennyi a témában az ismereted?

Ha engem támadsz, inkább azt kellet volna leírnod, hogy mi a tudományos válasz szerinted a kérdésre, a citrusok virágai, porzása témában.

Te leírtál valamit is?

Ahogy láttam semmit.

Csak azt ne állítsd, hogy igen is a citrusokat porozgatni kell, mert háromszor körbeszaladom a Földet.

 

Előzmény: bombaba (28531)
csoer Creative Commons License 2021.08.16 0 0 28534

Ha nem értesz hozzá, minek beszélsz!

Előzmény: bombaba (28531)
Chas_Chez Creative Commons License 2021.08.16 0 0 28533

A szárasság kihozta a PT-ből a maximumot, jövő tavasszal szerintem nuku virág. :(

Chas_Chez Creative Commons License 2021.08.16 0 0 28532

Szép egészségesek a citrusaid, gratula!

Előzmény: csoer (28526)
bombaba Creative Commons License 2021.08.16 0 0 28531

A citromok, citrusok beporzása, megtermékenyítése sokszor volt kérdés a fórumban, mióta én is aktív tagja vagyok. Szerencsére mindig akadt valaki, aki ki tudta segíteni a tanácstalanokat.

Egy fórumtag világosított fel anno (Chez volt, ha jól emlékszem), hogy a lime partenocarp, vagyis nem kell a terméshez porzó, megporzás nélkül terem. 

De sokan kérdezték már, miért fordul elő  sok virág a citromfán, aztán lehullanak, és nem lesz termés belőlük.

"A citrusokat nem kell porozni, a citrusokon nincs mit keresni porzós vagy termő virágokat. Nem kell porozni. Mindegy hol vannak, hogy a virágból nem lesz termés, nem beporzás kérdése.

Nálam egy fia rovar sem porozgat, igaz zömében szúnyog és légy fordul elő.

A citrusokat kétivarú (hermafrodita) virágokkal rendelkező növényekhez sorolnám, ahol is a porzó és termő egyazon virágon belül van." - Ebből kb egy szó sem igaz, ne terjeszd, ha lehet.

 

Előzmény: csoer (28530)
csoer Creative Commons License 2021.08.16 0 0 28530

Az általam felrakott  virágbimbós képeken nem citrus, hanem papaya termő virágok vannak. Szoktam beporozni ecsettel, de igazából nem sok értelme van, mert önporzó. Vannak karcsú formájú, porzós virágok, kapásból látni, ebből nem lesz termés. Többször történt, hogy nem porozgattam és a "galád" beavatkozás nélkül termőre fordult. És ez a természetes.

Csak hasonlítottam a citrusokhoz és mint mondtam közel 32 fajta citrusom van.

Lehet a papayát nem kell porozni, de a citrusokat igen? Hát nem.

A citrusokat nem kell porozni, a citrusokon nincs mit keresni porzós vagy termő virágokat. Nem kell porozni. Mindegy hol vannak, hogy a virágból nem lesz termés, nem beporzás kérdése.

Nálam egy fia rovar sem porozgat, igaz zömében szúnyog és légy fordul elő.

A citrusokat kétivarú (hermafrodita) virágokkal rendelkező növényekhez sorolnám, ahol is a porzó és termő egyazon virágon belül van.

Ha a virágszerkezetben valamiért nem alakul ki a teljes virágzat, nem lesz belőle termés. Hogy ez miért van és hogyan fordul elő, nem tudom és nem is érdekel.

Tehát a citrusoknál nincs mit foglalkozni a beporzással.

Előzmény: vinik táltos (28527)
Nobody1 Creative Commons License 2021.08.15 0 0 28529

Lehet a fóliában a párás(abb) levegő miatt jobban megnyúltak a bibék mint kint a száraz melegben és ez vezetett félre...

Előzmény: vinik táltos (28525)
Nobody1 Creative Commons License 2021.08.15 0 0 28528

"Fóliában mi porozza be a termőt?"

 

Ott is vannak rovarok, még ha nem is látod őket. Hangyák, legyek, egyebek...

Előzmény: vinik táltos (28527)
vinik táltos Creative Commons License 2021.08.15 0 0 28527

Üdv!

Lehetséges, hogy elnéztem a virágokat.  Nálam ez a mostani virágözön meglepetés, örültem neki, elnézhettem.

Ezek szerint minden virágzáskor van az ágakon termő és porzó is? Fóliában mi porozza be a termőt? 

Vagy nagyon buta vagyok?

A neten hiába keresgélek válaszokra.

Ha segítenél eligazodni, megköszönném, talán rajtam kívül mást is érdekel.

 

Előzmény: csoer (28526)
csoer Creative Commons License 2021.08.14 0 1 28526

A Buddha ráerősített

A Mandarinquat az összes kumkvátomat lepipálta aktivitásban

Csak egy kis minta a termős virágból témában, a porzóst most nem fotóztam, de egyébiránt önporzós (nem citrus)

Még nem halottam citrusnál termő és porzós virágzatból külön-külön, pedig 32 fajtám van

 

vinik táltos Creative Commons License 2021.08.13 0 0 28525

Amikor a fóliában virágzott, csupa olyan virág volt, aminek a közepéből kinőtt a 10-15 mm rudacska, a tetején egy kis pamaccsal. ebből lett két termés. Én ezt gondolom termőnek.

 

A második virágzáskor egyetlen virágban sem volt ez a kis rudacska, sima virágok voltak, ebből lett sok kis termés.

 

A mostani (harmadik) virágok még bimbósak, később derül ki, hogy milyen. Majd megpróbálok közeli képet készíteni.

Előzmény: bombaba (28524)
bombaba Creative Commons License 2021.08.13 0 0 28524

Ne vedd kötözködésnek, de számomra nem világosak az általad használt fogalmak.

termő virágból kettőt tartott meg - Nyilván voltak hozzá porzós virágok is.

csupa nem termő virágból lett majd negyven termés - a nem termő virág micsoda? Porzós? Ha porzós, abból hogy lesz termés? Voltak termő virágok is?

Előzmény: vinik táltos (28523)
vinik táltos Creative Commons License 2021.08.13 0 0 28523

Ez a kumkvat idén harmadszor virágzik. Az első még a fóliában történt, a csupa termő virágból kettőt tartott meg.

Kihoztam a fóliából, azután ismét virágzott, csupa nem termő virágból lett majd negyven termés, most van a harmadik virágzása, még nem látni, hogy termő, vagy nem, mert még csak bimbók.

 

csoer Creative Commons License 2021.08.04 0 0 28522

A nagy baj, hogy valahogy nekem ízlett ez zöld változat.

Jav.: A nagy baj, hogy valahogy nekem nem ízlett ez zöld változat.

Előzmény: csoer (28521)
csoer Creative Commons License 2021.08.04 0 0 28521

Borzasztóan képes hajtani, nőni. Na ezen van mit metszeni egész évben.

A nagy baj, hogy valahogy nekem ízlett ez zöld változat.

Van vörös is, de azon csak kettő maradt a másod virágzásból. Azt néhány éve kóstoltam és csodás aromájú volt.

Előzmény: bombaba (28520)
bombaba Creative Commons License 2021.08.04 0 0 28520

Jól néz ki, gusztusos darabok.

Jól látom, hogy elég tekintélyes a lombjuk?

Előzmény: csoer (28519)
csoer Creative Commons License 2021.08.03 0 1 28519

A paprika és a paradicsom dömping mellett szépen növekednek a "kígyó uborkák" is.

 

Előzmény: csoer (28518)
csoer Creative Commons License 2021.07.25 0 1 28518

Sajnálattal hallom, valahogy nálam máshogy alakulnak a dolgok.

Egy hete fényképeztem a paradicsomokat, paprikákat. Azóta megnőttek és érni kezdenek.

Nálam csak a gránátalma, ami terméskötés terén rosszul teljesített, tavalyi 10 helyett, idén csak 2 maradt.

De áttérve a citrusokra:

Szépen teljesítenek, a Buddha keze szuperúl fejlődik, kumkvátok és a többi is jól fejlődnek.

Egy kivétellel: a Sweetie (mint minden évben)  a rengeteg virágból alig lett néhány termés és még azok is lehullottak.

Én ezt nem a melegnek tudom be, minden évben ezt csinálta. Inkább azt mondom, ez a legmacerásabb, legproblémásabb citrus az összes közül.

Előzmény: bombaba (28513)
vinik táltos Creative Commons License 2021.07.22 0 0 28517

Itta mai friss helyzet:

 

                                                             

Ez a legutóbbi virágzásból az egyik  a kettőből             Ez a jenlegi friss termés               Ez a kumkvat tavaly nem virágzott

 

A mostani virágzásból eddig mindegyikből termés jön, az egy évet kihagyó régebbi kumkvatom is virágzik és terem.

Most az a kérdés, hogy mennyi marad meg.

Előzmény: bombaba (28516)
bombaba Creative Commons License 2021.07.22 0 1 28516

"Eddig abból a virágból lett termés, amelyik kitolt egy 10-12 mm kis rudacskát, a végén gyufafej nagyságú gömböcskével." - jó a megfigyelés, ez a termő virág. Amiben ilyen nincs, csak sok porzószál, az a porzós virág. Van olyan virágzás, amikor csak porzós virágok nyílnak,  terméskötés nincs, termő virágok hiányában. És van olyan virágzás, amiben már megtermékenyített virágok nyílnak, amikben már fejlődik a termés, ilyenek a lime-ok.  (Jobban mondva a lime-ok megtermékenyítés nélkül teremnek, akárcsak a datolyaszilva, ezek a partenokarp növények.)

Előzmény: vinik táltos (28514)
beetee Creative Commons License 2021.07.21 0 0 28515

Minden növény a túlélésre és/vagy a szaporodásra játszik.

Ha úgy van kódolva, akkor a nagy hőségben hiába virágzik, nem fog kötni és a léha, megtermékenyítetlen virágot, terméskezdeményt elrúgja.

Paprika/paradicsom, egyéb veteményesbe való növényeknél nagyon jól megfigyelhető folyamat.

Ezek szerint a citrusoknál is be van kódolva valami hasonló.

 

A szaporodásra ösztönző ellenpélda pedig a tökfélék "elverése". Az addig csak virágzó, de termést nem kötő növény levelei kis megtépázás után beindít egy olyan folyamatot, ami a faj túlérésére ösztönöz, és csodák csodájára elkezdi kinevelni a terméseket. :)

Előzmény: vinik táltos (28514)
vinik táltos Creative Commons License 2021.07.21 0 0 28514

Valamit nem értek:

Vagy nem figyeltem meg öt év alatt rendesen a virágzást, vagy az időjárás teszi, vagy nagyon öregszem.

 

Eddig abból a virágból lett termés, amelyik kitolt egy 10-12 mm kis rudacskát, a végén gyufafej nagyságú gömböcskével.

Ez volt legutóbb is, aztán a kis termést vagy megtartotta, vagy kicsit később ledobta, bár kettő abból megmaradt.

 

A mostani virágzásról írtam, hogy nem termő (sima) virágokat hozott, jó sokat.

Mivel a szabadban vannak a citrusok, minden nap látom a fejlődésüket.

Ma fedeztem fel, hogy a kumkvat dobálja le a virágokat, de a leesett virágok tövében az ágon ott a kis (2-3 mm) termés.

Most kb 20 kis  bogyót számoltam meg, de a virágok többsége még a helyén van.

Persze más kérdés, hogy mennyi marad  meg, de most nagyon jó idő van rájuk.

bombaba Creative Commons License 2021.07.20 0 0 28513

Abban a sivatagi időben, ami itt volt - és lesz hamarosan ismét - a paprika, paradicsom,  stb sem köt. Nálam is nagyon hiányos a terméskötés a citrusokon, Még a Meyer sem kötött, alig volt rajta virág. Nincs termés a Sweetie-n sem, a  Miyagawa-n 1 db  (pedig sokat kötött, de lepotyogtak), 

Csak a Máltai lime nevel terméseket és most virágzanak a limakvat-ok és a kumkvatok, ezek terméskötése még kérdés.

Előzmény: vinik táltos (28512)
vinik táltos Creative Commons License 2021.07.17 0 0 28512

Üdv!

Kicsit korán örültem a múltkor. Tettem fel képeket a virágzó kumkvatról, meg az egyik citromfácskáról, termő virágokkal. A kumkvaton a rengeteg virág mind termő volt, de talán a fóliában lévő 40 C° fok miatt összesen egy termés maradt, ami most kb 8 mm.

Most éppen ismét virágzik, még több is a virág, mint legutóbb, de most nincs rajta termő.

Most virágzik a másik citromfácskám is, de azon sincs termő.

Citromsavas vízzel locsolom, káliumos oldattal permetezem, és a legutóbbi virágzás után kihordtam a növényeket a szabadba.

Szerintem idén már nem fog virágot hozni egyik sem.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!