Keresés

Részletes keresés

Rektifi01 Creative Commons License 2023.11.20 0 0 185545

Elképzelhető, hogy a nagyon intenzív fűtés miatt akkora volt a gőzáram, hogy nem tudta a defid lekondenzálni az alacsonyabb alkoholtartalmú gőzöket.

 

Szerintem bármilyen viaszos is a gyümölcs, nem kellene átmennie 80-85 százalékos alkoholtartalmú gőzzel.

 

Vagy a nem stabil defi hűtés miatt voltak olyan időszakok, mikor "átszöktek". Amennyiben volt olyan, mikor ingadozott a fejhőmérséklet.

Előzmény: Voby (185544)
Voby Creative Commons License 2023.11.20 0 0 185544

A kozmaolajjal kapcsolatban még az jutott eszembe hogy mivel még tanulok oszloposon főzni lehet e olyan hogy tulfűtöttem a tornyot. Nem emlèkszem hogy kinek a tanàcsára nagyobb làngon főztem. Ez megmagyatázná hogy hogyan tudott áttszaladni kozmaolaj a tornyon 82 fok alatt....

 

Voby Creative Commons License 2023.11.20 0 0 185543

Érdekes mert a multkor kipróbáltam hogy összegyüjtöm az utópàrlatot kikapcsolt deflegmàtorral. Làttam elszineződést a tálcákon, de gyorsan darabokra szedtem a tornyot és jól áttmostam meg szivacscsal átdörzsöltem.

Előzmény: Jolida (185541)
Voby Creative Commons License 2023.11.20 0 0 185542

itt egy kép a tömítés megoldásáról..

Előzmény: Rektifi01 (185539)
Jolida Creative Commons License 2023.11.20 0 0 185541

A golden típusú almák héja viaszos, ami kozmaolajként megjelenhet a párlatban.

Én azért nem szeretek ilyet főzni, mert órákig tart kipucolni a főzőt a cefrefőzés után.

 

Egylépcsőssel biztos, hogy nem főznék golden cefrét, mert utána darabokra kell szedni mindent a tisztításhoz. Lerakódik mindenhova, a sapkákra is az ezüstös réteg.

Jó pucolást! :-)

Ha van más cefrékből gyűjtött utópárlat, a pucolás után egy tisztító főzést meg kéne ejteni. A 9x fokos szesz feloldja amit tud.

 

Ha már benne van a párlatban a viasz, fagyasztással, szűréssel lehet csökkenteni a kozmaolaj tartalmat, kérdéses a mértéke.

Előzmény: Voby (185538)
Voby Creative Commons License 2023.11.20 0 0 185540

"A középpárlat végét gondolom illatolás és kóstolás alapján állapítottad meg"- igen

"Milyen fejhőmérsékletnél fejezted be a KP gyűjtését?"- 82-83C°

A tömítést fehér poliamiddal oldottam meg. A 2" trikamp felheggeszthető csatlakozóba beleültettem szorosan kb 5cm hosszan. A belső furat csak egy picivel nagyobb mint a tengely így perselyként is szolgál. Fokozva a tömítést kivágtam egy étkezési gumiból egy szimeringet ami beleül a poliamid perselybe ès szorosan szorítja a tengelyt is. Holnap küldhetek fotót is. 

A motrot kénytelen  vagyok lecserélni egy erősebbre. Már úton van hozzám.  https://www.masterkit.com.ua/zapchasti-dlya-sokovyzhimalok/dvigateli-motory-dlya-sokovyzhimalok/dvigatel-sokovyzhimalki-redmond-rj-m920s-s-reduktorom-80-rpm-47-1-ls-180-130w/?gclid=Cj0KCQiA3uGqBhDdARIsAFeJ5r34pUmgrlcmXzHl7WxJU8k9dJ9rHFpa65YQnjiu-CakiG33g8-VWYkaAv3uEALw_wcB

Kb 600 ft. 80 fordulat/perc

Előzmény: Rektifi01 (185539)
Rektifi01 Creative Commons License 2023.11.20 0 0 185539

A középpárlat végét gondolom illatolás és kóstolás alapján állapítottad meg. Milyen fejhőmérsékletnél fejezted be a KP gyűjtését?

A homályosságot kozmaolaj okozza. Oszloposnál elég rendesen bele kell menni az utópárlatba, hogy ilyen előforduljon.

 

A cefrézés folyamata jónak tűnik, egyedül a napi kétszeri bundanyomkodást hagynám el.

 

Más:

Hogyan oldottad meg a keverő tengelyének tömítését? Szimering? Tömszelence?

Milyen fordulaton üzemel a motor? Hogy néz ki a keverőlapát?

Azért kíváncsiskodom, mivel én is ilyen projektben vagyok.

Köszi.

Előzmény: Voby (185538)
Voby Creative Commons License 2023.11.19 0 0 185538

Sziasztok.

Sikerült beépíteni a keverőt. Tettem egy kínai tűcsapot is. KP nél viszonylag stabilan viselkedett. Az UP elejétől kezdve ugrált a hőfok.

Mot abban a problémában vagyok hogy az almacefrém nem tul jól sikerült....

100 kg ből kb 3 liter 50 fokos páleszem lett. Az utolsó főzetből még enyhén homályos is lett a KP. :(

Luna gold nevű almából lett készítbe a cefre. 3 hetet ált. Borélesztővel volt beoltva meg pektimbontóval is. Egészséges alma volt, legalàbb 2 vízből áttmosva és kalapàcsos terménydarálón "johurt" àllagúvá darálva. (ahogyan a nagykönyvben meg van írva) Volt kb 10 napos zajos erjedés. 1 hétig napi 2 szer bundanyomogás. 20-18 fokos melegben volt erjesztve. Mit csinálhattam rosszul? 

Még annyi hogy az alma nem volt permetezve az éven

 Lisztharmat fekete foltokban volt rajta. Egy másik erjesztésből jó volt a kihozatal, de mégis érezni rajta egyfajta csutkós ízt. Tavaly is olyen ízü lett a pàleszem ebből az almából. Valakinek van tapasztalata ezzel a fajtával. A segítségeteket előre is köszönöm!

endrepp Creative Commons License 2023.11.18 -1 1 185537

Azt nem tudom honnan ered az ötlet, hogy a deflegmátor hőmérsékletét állandóan kell tartani, az ipari berendezések állandó bemenő vízhőfokot biztosítanak a deflegmátornak egy termoszeleppel, ami hőmérsékletében- mármint a deflegmátor hőmérséklete- követi az üst forráspont változását.

A poén, hogy a deflegmátor vizének állandó hőmérsékleten tartásával folyamatosan változó deflegmáció jön létre (pont azért mert az üst forráspontja nő), ami nem hiszem, hogy jó ötlet.

Illetve olyan megoldás is létezik (talán a Hagyó vezérlőjében), hogy állítják a deflegmátor bemenő hőmérsékletét, de közben emelik folyamatosan a fűtést, így állandó marad a deflegmáció.

 

Szóval mi a cél ezzel, hogy a deflegmátor hőmérséklete ne változzon? Egyáltalán honnan jön ez az ötlet?

Előzmény: Voby (185534)
Jolida Creative Commons License 2023.11.17 0 0 185536

Érdemes átfolyásmérőt használni, sokkal könnyebben reprodukálhatók az egyes főzések (én minden főzésem adatait vezetem Excel-ben).

Előzmény: Voby (185535)
Voby Creative Commons License 2023.11.17 0 0 185535

Szépen meg van oldva :)

Nálam most a nyomáscsökkentőn elhelyezett nyomásmèrő segít a vízmennyisèg stabilizálásában :)

Előzmény: Jolida (185533)
Voby Creative Commons License 2023.11.17 0 0 185534

Egykörösen kötöttem be. Nem próbáltam kèt körösként.

Egyébként ma is csinàltam egy főzetet. Viszonylag stabilan sikerült tartanom a defit KP-nál.Nem is annyira a üstel lessz a probléma mint a vízáramlattal. Akkor kezdett nagyon megbolondulni mikor jött az utópàrlat.

Előzmény: Rektifi01 (185532)
Jolida Creative Commons License 2023.11.17 0 1 185533

Kétkörös víz egylépcsős főzőhöz.

Nyomáscsökkentő---tűszelep-átfolyásmérő-deflegmátor

                           --tűszelep-átfolyásmérő-véghűtő

 

Rektifi01 Creative Commons License 2023.11.17 0 0 185532

Valamint jó lenne azt is tudni, hogy egykörös vagy kétkörös a vízhűtésed.

Szóval, hogy a véghűtőből kilépő vízzel táplálod a defit vagy a véghűtő és a defi külön körön van?

 

Tudom,hogy előnyösebb, ha  melegebb vízzel van hűtve a defi, de tapasztalatom szerint nagyon nehezen szabályozható az egykörös fűtés. Sok szenvedés után áttértem kétkörösre, így főzés közben csak néha kell belenyúlnom a rendszerbe.

 

 

Előzmény: Voby (185527)
Miklós1 Creative Commons License 2023.11.17 0 0 185531

A nyomás csökkentő is számít, meg az is, hogy a "tűszelepnek" megszorítom a kontra anyáját. Az előbbit Kínából rendeltem, utóbbi víztisztítós boltban kapható.

Nálam periodikus párlat folyást az okozott, ahogyan az elektromos fűtőlapom bimetálja kapcsolgatással szabályozta a hőmérsékletet. Kis mennyiségű alszesz esetén egyenletes volt, teli üstnél követte a fűtőlapot.

Előzmény: Jolida (185529)
endrepp Creative Commons License 2023.11.17 0 0 185530

Azt honnan következteted, hogy a hőmennyiséggel nincs gond?

Nekem az üst 60liter, a gőztér 35liter (kisüsti) és pulzál, főleg a főzés végén erőteljesen, ~2/mp ütemben kb.

Korábban kísérleteztem mindenféle oszlop kezdeménnyel, vizes hűtéssel és tudtam ilyen állapotot a fűtés csökkentésével létrehozni, ami állandóan változtatta a deflegmátor hőmérsékletét, meg is állt és elindult a csorgás 10-20mp-es ciklusban, ez a fűtés emelésével elmúlt. Én arra fogtam, hogy az üst éppen hogy begyűjti a szükséges hőmennyiséget, megindul a forrás, a gőz feljut a hűtőbe, megindul a visszacsorgás és a hideg reflux a gyengén fűtött üstöt leállítja, visszahűti, majd ez kezdődik előről periódikusan.

A magyar szitatányéros oszlopnak ugyanígy nincs gőztere, mint neked és stabil (nem is párásodik).

Előzmény: Voby (185527)
Jolida Creative Commons License 2023.11.17 0 0 185529

Nyomáscsökkentő (víz/gáz boltban kapható) nélkül szvsz "mission impossible".

 

Előzmény: endrepp (185522)
szü(r)cs Creative Commons License 2023.11.17 0 0 185528

Csak pár mondatban, hátha ez is segít.... Elsősorban próbáld "belőni" a fűtést "fixre" , hogy az megfelelő legyen(nálam a felfűtés teljes gőzzel megy, amikor a defi hőmérséklete elérni az 50-55 fokot visszaveszem arra a szintre amit kitapasztaltam(és ráadom a vízet), hogy sem nem sok, sem nem kevés, jók a tálcák telítettsége, a kifolyás is megfelelő, persze a ehhez stabil defi hőmérséklet is szűkséges(minden mindennel összefügg). A defi hőmérs. lineárisan, lassan kell növekedjen ezt kell elérned. Mivel elég nagy a rendszer tehetetlensége és feltételezem folyamatosan módosítod a hűtó víz áramlását, nem tud stabilizálódni az oszlop. Saját magad kell kitapasztalnod, hogy hol az a pont ahol nagyjából beáll, nincsenek nagy "megszaladások", és csak apró módosításokkal korrigálni ha szűkséges, utána már gyerekjáték az egész, fog az menni... 

Előzmény: Voby (185519)
Voby Creative Commons License 2023.11.17 0 0 185527

A hő mennyiségévrl nincsen gond. A szoba is meleg ahol főzök.

Éb is arra gyanakszom hogy az üsttel lessz a gond. Kicsi a belsőlégtere és ezért ugrálhat a hőfok. Mikor kisüsti módban főztem vele akkor is a kifolyás ugrálva történt. A keverő ha minden jól megy holnapra be lesz építve.

Előzmény: endrepp (185526)
endrepp Creative Commons License 2023.11.17 0 0 185526

Nincs elég hő valószínűleg. Milyen hosszú a hőváltozás periódus ideje? Szabályozószelep nem tud ilyet csinálni. Az előfordulhat, hogy az elején, a helység hőmérsékleten levő szelep kinyitás után, amikor érintkezik a kintről jövő hideg hűtőközeggel, összehúzódik a szeleporsója és ettől megemelkedik a mennyiség, de az csak egyszeri változást okoz.  Ha periódikus változást érzékelsz a hűtőkörben, az a változó gőz hőmennyiségtől lehet inkább, az pedig attól, hogy nincs üstházad, az üst alját tudod csak fűteni, keverőd sincs és így az oszlopt nem tudod "meghajtanni" stabilan. Meg kéne próbálni jobban fűteni és hosszú távon beépíteni egy keverőt, attól megtáltosodik az üst, ha a keverő képes az egész üst tartalmát intenzíven átforgatni.

Előzmény: Voby (185525)
Voby Creative Commons License 2023.11.17 0 0 185525

Tegnap be szereltem. Radiátorcsappal szabályoztam de mégis egyenletes áttfolyádnál az oszlopon periódikeusan hőemelkedések jelentek meg. 

Előzmény: endrepp (185522)
Voby Creative Commons License 2023.11.17 0 0 185524

Köszi a tanàcsot. 

Előzmény: endrepp (185521)
Voby Creative Commons License 2023.11.17 0 0 185523

"egyébként milyen defi hőmérsékletnél álltál le az UP-al?"

-kb 85 foknál.

"A gyári tűszelepről tudnál képet feltenni? " nem tudok de már berendeltem egy normálisat.

Előzmény: szü(r)cs (185520)
endrepp Creative Commons License 2023.11.17 0 0 185522

Ha a tűszeleppel sem sikerül úgy megoldani, hogy elégedett legyél, akkor rakj be elé egy nyomáscsökkentőt és onnantól bármilyen szeleppel finoman és egyenletesen fogod tudni állítani.

Előzmény: Voby (185519)
endrepp Creative Commons License 2023.11.17 0 0 185521

Miért párásodhat ben állandóan a kéy alsó ablak? néha a felső is ezt csinálja.

 

Ugyanazért, amiért az autó ablak is bepárásodik, ha kint hideg van, bent sincs elég meleg és harmatpont alá süllyed a hőmérséklet az üveg belső felületén, minden üveg párásodásának ugyanaz a fizikája.

Persze azt nem tudom, hogy konkrétan neked jobban kellene-e fűteni az oszlopod működésének szempontjából (valószínűleg igen), a lényeg, hogy a belső üveg felületed nem elég meleg a lecsapódás mentes állapothoz, mert ehhez nincs ott elég hőmennyiség.

 

Az oszlopot alkoholprésnek is szokás volt itt régebben hívni, azért mert azzal lehet a legtöbb szeszt bele préselni a középpárlatba. Tehetnél fel videot, ahol látszik a tányérok működése és alul a visszafolyó reflux mennyisége, ebből az oszloppal tevékenykedő rutinos fórumtársak tudnának tovább következtetni.

 

 

Előzmény: Voby (185517)
szü(r)cs Creative Commons License 2023.11.17 0 0 185520

A kihozatal rendben van, az utópárlatot én sem gyüjtöm minden alkalommal, egyébként milyen defi hőmérsékletnél álltál le az UP-al? A gyári tűszelepről tudnál képet feltenni? 

Előzmény: Voby (185519)
Voby Creative Commons License 2023.11.16 0 0 185519

Tiszta Golden.

Az első cefere jó is lett. A második hordóból való egykicsit sűrű és nem annyira illatos. 

Az első közép-párlat az 83 fokos és jó is lett.Jó lett.

Második összben csak 81 fok lett ès nem tetszik nekem. Lehet hogy a cefre miatt.... Meg meg is szaladt néha a fejhőmérsèklet. Küzdök a vízegyenletes adagolásával. Tegnap azt hittem belebolondulok. Holnapra megjön a tűszelep. A gyári tartozékja az oszlopnak használhatatlan. Alíg tudok valamilyen stabil fejhőmérsèkletet tartani... :(

Én kóstolás alapján vágtam. Összehasonlítottam a KP elején gyüjtöttel.

84 fok volt az a defin a hőmérséklet. Tanulom még az egylépcsős használatát.

Tegnap nem kapcsoltam ki a defit, de akkor az 50 liter cefréből csak 0.3 liter utópárlat gyült össze. Érdemes egylépcsővel gyüjteni az utópàlatpt?

Mi.lehet az oka hogy főzés közben stabil vízáramlàsnál ugrál a fsjhőmèrséklet? 

Szombaton beépítésre keeül a keverőmotor.

 

Előzmény: Jolida (185518)
Jolida Creative Commons License 2023.11.16 0 0 185518

Párásodást passzolom, nekem üveghenger az oszlop.

 

2.2l 83 fokos az 3.89l 50%-os pálinkának felel meg. Ha ez 50kg almából (milyen fajta?) lett, 100kg-ra kb. 7.8l 50%-os mondjuk egy Jonatánból teljesen jó.

A 83%-os KP alacsony egy kicsit, de ha nem volt nagyon acélos a cefre, annyira nem rossz.

 

Ha a KP után lekapcsolod a defi hűtését, de folytatod a főzést, ugyanúgy végigmegy minden a rendszeren, csak "léghűtéses" üzemmódban zajlik a deflegmáció (szinte nincs is), gyakorlatilag egy rossz hatásfokú kisüstire kapcsoltál át.

 

Egyébként mi alapján vágtál? Kóstolás, vagy deflegmátor hőmérséklet?

Előzmény: Voby (185517)
Voby Creative Commons License 2023.11.16 0 0 185517

Sziasztok. 2 főzés után lenne néhány kérdésem az egylépcsős tornyos főzővel kapcsolatban:

-Miért párásodhat ben állandóan a kéy alsó ablak? néha a felső is ezt csinálja.

-Alma cefréből 50 liternél normális a 2.2liter 83 fokos középpárlat?

Nekem úgy tûnik mintha oszloposnál kevesebb lenne a kihozatal a középpárlatból.....:(

- Nem szenntezem be fölöslegesen a tornyot utópárlattal ha a középpárlat után lekapcsolom a vizet a deflegmátorról és úgy gyüjtöm össze a középpàrlatot? Először nem így tettem és alíg volt utópàrlatom. ELŐRE IS KÖSZÖNÖM a válaszokat!

Voby Creative Commons License 2023.11.14 0 1 185516

 Sziasztok! Végre összedobtam. Holnap tesztelek. Szombaton beépítem a keverőt.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!