Keresés

Részletes keresés

Commodore-szerviz Creative Commons License 2016.05.30 0 0 7808

tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.30 0 0 7807

Na jó, megálmodtam az ötleted alapján: a TED időzítőjével lemértem plus4emuban: ATN1-0-1 után kb. 200 ciklusig kell 0-ban tartani a DATA-t. Általában ATN1-0-1 után kb. 910-960 ciklus után ellenőrzi funkcióválasztáskor, hogy már 1-ben van-e a DATA, de mintha egyszer 500 valahány ciklus után ellenőrizte volna, de ezt nem tudtam reprodukálni.

Előzmény: Commodore-szerviz (7801)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.30 0 0 7806

Rasztermegszakítást használ. Amilyen elvetemült, lehet, hogy azzal időzít. :)

tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.30 0 0 7805

ff00-ff05 breakpoint nem reagált: ezek szerint nem használja ezeket az időzítőket.

tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7804

Biztos vannak jobb debuggerek, de én Linuxon nem vagyok elkényeztetve, vagy csak a doksikat nem tolták elém. A yapesdl-ben csak egy tedmonnál kevésbé használható monitort találtam (bocs, szerző, ha az én hibám). A plus4emu picit szkriptelhető lua-val, de annak nincs megfelelő belső órája. Talán vice xplus4 is van, de egyelőre ahhoz se értek. Az utóbbi évtizedekben nem nagyon kellettek ezek. :) A TED időzítőket még nem kerestem.

-Aramir- Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7803

Reménykedtem, hogy csak a két vége van leragasztva, mondjuk így is volt, egy próbát megért :)

Előzmény: tanárnéni kedvence (7796)
-Aramir- Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7802

Szerintem csak egyféle számozás van, max nem mindegy, hogy a gépet vagy a kábelt mutatja az ábra :) Ezt néztem amúgy:

Fogalmam sincs, működik-e még, remélem igen :D

Előzmény: tanárnéni kedvence (7799)
Commodore-szerviz Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7801

A TED időzítőket reseteli, piszkálja ez az átok?  Mondjuk az emulátor debuggere is kiírhatná, mennyi ciklus telt el az utolsó töréspont óta...ehh

Előzmény: tanárnéni kedvence (7795)
Commodore-szerviz Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7800

Köszönjük a nép nevében;), ebben mégis IC lesz, azért ekkora.

A CLOCK nincs belekombinálva ez alapján, a 4est nem írtad semmivel.

A RESET(6) fontos szerepet játszik, mint sejtettem már egy ideje, valoszinű mégis onnan "lopják" a tápot az IC-nek..

A 3.,...5 az ATN és a DATA, amit már tudunk is, hogy ők szerepelnek a játékban.

Az IC teóriát tovább erősíti, hogy a testhez képest (2) negatívabb ATN (3...bemenet) ellenállást mutat, ez bizony a chipekben szokásos "visszirányú" parazita bemeneti dióda nyitása.

Talán NE555 talán valami flipflop (74ls74?) lesz benne, ami furcsa, ezek tul sokat "esznek", nem elég nekik a reset-ről lelopható csekély áram.., vannak persze CMOS változatok, de a 80as évek második felében ilyesmi nem volt minden sarkon, talán az országban sem...egykét kiemelt, tőkés kapcsolatokkal is rendelkzeő cég jutott max. ilyesmihez..mev, emg...stb.....hmm

Előzmény: -Aramir- (7793)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7799

Ezt a számozást használod? Itt a 6. a reset. Az nem programozható a plus4-en.

Ja, és működik a kulcs ennyi év után? (Remélem, önmegsemmisítőt nem építettek bele.:))

Előzmény: -Aramir- (7793)
Gaia Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7798

Mik vannak... az enyém utángyártott volt és elfért egy sima DIN csatiban. De anno volt a kezemben az eredeti is.

Előzmény: -Aramir- (7791)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7797

Nem ment át az ftp link: ftp://c64.rulez.org/pub/plus4/Docs/Botticelli_Manual.zip

Előzmény: tanárnéni kedvence (7796)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7796

Manual talán van itt.

Ugye nem gondoltad komolyan, hogy akik ilyen ravasz dolgokat csinálnak, nem öntik ki a kulcsot? :)

Előzmény: -Aramir- (7794)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7795

Hát, mint említettem, egyelőre nincs eszközöm az időmérésre.

A prg-t ide tettem, ha esetleg kell.

Nem néztem minden funkcióját, de az alapokra elég elég volt ennyi crack:

>1 f

>1225 ea

Előzmény: Commodore-szerviz (7788)
-Aramir- Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7794

Hát passz, 1-2 drótnak látszik a nyoma kívül, a fényképen is látszik, chip vagy ilyesminek a nyoma nincs rajta. Amúgy azt írják, ha floppyról töltenénk be a programot, akkor a floppy meghajtó 2. serial portjába kell dugni, bár van rajta anya és apa csatlakozó is, úgy látszik nem arra szolgál, hogy a gép és a kábel közé dugjuk. Ha nincs bedugva, akkor betölt és elindul a program a leírás szerint, de úgy írják, hogy azonnal össze is omlik a memóriában és csak nagy zűrzavar látszik a képernyőn.

Csabonak üzenem, hogy 1987-es a program amúgy, a Plus/4 World-on ismeretlen a dátum :) Valamikor beszkennelem majd a manualt nekik.

Előzmény: IEC-ATA (7792)
-Aramir- Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7793

Ha ez segít, a 6-os láb kapcsolatban van a 2-es, a 3-as és az 5-ös lábbal, de csak akkor jelzi a multiméterem, ha a multiméterem negatív lábát érintem a 6-os lábhoz, fordítva nem jelez semmit.

Ha a 3-as lábra teszem a negatívot, akkor az kapcsolódik a 2-es és az 5-ös lábhoz. Semmi más kombináció nem jelez kapcsolatot.

IEC-ATA Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7792

Ez elég hosszúnak tűnik! Biztos teletömték alkatrésszel. :-(

Előzmény: -Aramir- (7791)
-Aramir- Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7791

-Aramir- Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7790

Mondom lefényképezem nektek a belsejét a hwkulcsnak, nagynehezen leszedtem a burkolatát, de basszus, kiöntötték teljesen :(

scarabaeus Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7789

(Furcsálltam is a NOP utáni argumentumot, de így már rendben)

Előzmény: tanárnéni kedvence (7787)
Commodore-szerviz Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7788

Kb mit mondassz, mennyi az elvárás, milyen hosszu az indítóimpulzus?

Ami kódrészlet itt van, az alapján olyan ~3 utasítás, talán ...sacc. min 8óraciklus, tehát olyan 4uS, mert a pluszi majdnem  2MHz-es,....

A fogósabb kérdés, mennyi idő mulva vizsgálja az 1-et, és mikor vár el ujra nullát, meddig kell a szintet kitartani?

Most olyan 160 utasításig, (80us) megy a buli, ha itt lenne lemezen a védett kód, ma délután összehánytam volna ezt egy panelre talán,.... de elkezdeni onnan, hogy a tap-ot juttassam lemezre, nagyon nem volt hangulatom, majd talán jövő héten valamikor..

Ez még igy biztos nem jó, finomítani kell rajta, 6x átgondoltam nincs-e a szinteknél féreértés, talán abban nincs, de az szimulátor sem a valóság, kell evvel még molyolni...

Előzmény: tanárnéni kedvence (7783)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7787

Bocs, hogy nem egyértelmű. A jobb oldali (3.) oszlop az eredeti kód a Botticelli.tap-ból, a 2. oszlop pedig egy tört botticelli.prg-ből van.

Előzmény: scarabaeus (7786)
scarabaeus Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7786

:-)

Ez szép, három évtized távolából is sokszor úgy nézem a sorokat, mintha a mnemonikok is ott lennének mellettük:-)

(De miért egyesével nőnek a címek?)

tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7785

Nem hiszem. Ez közel 30 éve volt. :) Nekem gyerekfejjel nem tűnt az a társaság fiatalnak. Ha még élnek, kb. 70 évesek lehetnek.

Előzmény: Lac+ (7784)
Lac+ Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7784

Esetleg van bármilyen nyom amin el lehetne indulni a SZÁMALK/SZÁMOK-os "gyártó" után?

tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7783

Határozottan emlékszem, hogy a SZÁMALK/SZÁMOK-ban valaki rövid ideig árult ilyen hardverkulcsot, ami egy egyszerű DIN csatlakozóba volt építve, és el is mondta, hogy mi van benne, de sajnos már akkor sem értettem hozzá. :)

Nem tudom, melyik törést nézted. A Frontier-féle nem is ugyanez a program, még az A ikon is másképp néz ki. A másikban meg ennyi az összes eltérés (azon kívül, hogy egy kis memóriaszemét hozzá van még mentve, meg szerintem túl van bonyolítva, korábbi próbálkozások maradtak benne):

1165 A9 E9
1166 C8 04
DATA1-et (#$C8) tesz a $01-be (szerintem feleslegesen).

11CF 00 FE
Úgy csinál, mintha DATA0 lenne.

1225 EA 68
Úgy csinál, mintha DATA1 lenne.
Ez az említett kivételes rész, ahol DATA1-et vár a program, hogy ne szálljon el, máshol DATA0-t.

1321 D7 D5
Ez a rész 11CF-es kód hackolását detektálná.

134D A0 A4
134E 4A FF
1353 EA 68
Úgy csinál, mintha DATA0 lenne. (Kicsit elnézte a cracker a DEC/INC-eket szerintem, meg duplán oldotta meg, de nem számít.)

1D7F A9 B1
1D80 48 8E
1D81 AA 18
1D82 D0 69
1D83 0B 04

2EBB 00 20
Ez valami bug: egy BRK, amit csak azért úszott meg a cracker, mert az IRQ handler nem foglalkozik a break flaggel. De emiatt kimaradhat egy fontos programrész! A radír és a henger közötti ikonok funkcióját érinti első ránézésre.

2F39 C1 C9
Ez is bug, bár fogalmam sincs, mi ez a programrész. Talán bithibás volt a cracker RAM-ja? :)

3B75 A9 B1
3B76 48 8E
3B77 AA 18
3B78 D0 69
3B79 0B 04
Úgy csinál, mintha DATA0 lenne. De fogalmam sincs, mikor fut ez a programrész, nekem nem jutott ide.

3E71 EA 68

6546 EA 68

659A A9 B1
659B 48 8E
659C AA 18
659D D0 69
659E 0B 04
Itt kihagy egy DATA0 elvárást, de szerintem feleslegesen tölti fel az A és X regisztereket.

75CF A9 B1
75D0 48 8E
75D1 D0 18
75D2 0E 69
75E1 A0 A4
75E2 48 FF
75E6 00 01
75E7 60 68
Itt kihagy egy DATA0 elvárást, de szerintem feleslegesen tölti fel az A és Y regisztereket, és fordítja meg a feltételt.

8046 EA 68

809A A9 B1
809B 48 8E
809C AA 18
809D D0 69
809E 0B 04
Itt kihagy egy DATA0 elvárást, de szerintem feleslegesen tölti fel az A és X regisztereket.

Ennyi.

DATA1-en azt értem, amikor a $01-en a felső bit 1 ($80), mert a doksiban is így volt, meg állítólag a DATA0 felel meg a +5V-os jelnek.

A 1541-es könyvem már nincs meg, így arról már nem sokat tudok, bár emlékszem, hogy valamikor kódoltam rá. Rémlett, hogy az ATN IRQ-t generál, csak abban nem voltam biztos, hogy elég rövid-e a válaszideje erre a célra. Amíg komolyabb tudósok nem érkeznek, úgy látszik, nem tudjuk könnyedén megoldani a felvetett problémát. De legalább a fenti két hibát lehet javítani a tört programban. :)

Előzmény: Commodore-szerviz (7782)
Commodore-szerviz Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7782

Beléztem felszinesen ebbe a forrásba is, ne agyaljak olyasmin, ami aztán azért nem működik, mert nem is az a feladat.

De nekem -nem vagyok túl profi coder- sokkal bonyolultabbnak tűnik a helyzet.

Az atn mintha "valami" órajel lenne, amit megbirizgál, majd kiesik "valami" data bit.

ÉS a törésnél is sokkal több mindent módosítottak, ha csak egy két állapotvizsgálat lenne a kérdés, egyszerűen kiszedni az ugrást a "hiba" ágra, pár nop, ehhez képest a két kódban komoly, programrészleteket éríntő nagyon összetett eltérések vannak.

A rajzom az tök rossz sajnos, mást csinál.

Ami ide kell, azt ugy hivják, hogy monostabil multivibrátor, de az már két tranzisztor, meg táp kell, meg minden. És még a clock szintje bele sincs kombinálva..ahhoz további áramöri részletek kellenének..:(

Itt valami sokkal egyszerűbb egy kondezátor, max pár tranzisztor dolgot feltételeztünk eddig... 

A soros busz úgy működik, hogy akkor nulla egy vonal, ha BÁRKI lehúzta nullára. Nem tudjuk ki, "valaki". És mindaddig nulla is marad, amig mindenki el nem engedi.

Mivel invertereket használnak kimeneti meghajtónak, értelemzavaró, hogy a program felől nézve már a nulla az egynek néz ki, tehát ha DATA=0 rol ír, nem tudhatod, most ő a program (regiszterek) felől nézi, vagy a vonalon a valós logikai szintet.

Az állitás így egyébként igaz, a program regiszterszinten csak akkor lát nullát (tehát a vonal értéke csak akkor magas vagyis 1) ha senki nem húzta le nullára, tehát mindenki elengedte.

Az ATN-t normállis esetben csak a gép rángatja, más nem húzhatja le..a perifériákon ez csak bemenet. 

Csakhogy..ha lehuzzák a perifériák figyelni kezdenek!!

Elvileg -taláán- megoldható potn ezért drive emulációval is a kérdés.

Mert az ATN direkt egy megszakítás bemenetre csatlakozik, nézd meg a drive rajzát, nem szoftverből kell a szintváltozást észrevenni!

Pont azért, hogy az ATN-re azonnal reagálhasson a periféria, mindegy épp mit csinál, kaphat megszakítást. 

Mondjuk kevés értelme van drive-t használni és abba custom kódot tölteni egy hardverkulcs helyett, ha a program "feltörhetetlen" lenne, akkor ez egy lehetséges kerülő út, afféle szoftveres dongle emulátor (voltak ilyenek pc-n is) de itt ugyebár nem ez a helyzet.

Soros buszt nem tudod egyébként könnyen "hazavágni", mindenhol biztosítékok, bika 30ma-es meghajtók, a táp felé 1k ellenállások, ha totál zártatot csinálsz, egymást huzzák le a vonalak, ha mindent lekötsz testre, akkor lemegy az összes vonal 0ba és kész, ezek mind üzemszerű dolgok.

Ha van nagyáramú tápod (ami a buszon direkt nincs) a kapukimenetet kinyírhatod, te tápot adsz, ő lehuzza. Talán. Bár a biztosíték dolga az, hogy ne lehessen, elvileg előbb elszáll, mint  a 7406 meghajtók feladják.

Még nagyobb feszültség (pl 12V)  vagy negatív feszültség sem képes komoly károkat okozni,védődióda párok fogják meg a szintet. Ezt csak érdekességként...

Előzmény: tanárnéni kedvence (7781)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7781

Hát igen, egy zseni volt, aki ezt megcsinálta, bármennyire is utálom a hardverkulcsokat.  :)  (Bár komolyan gondolom, hogy ti is zsenik vagytok.) Nincsenek Octasoftos ismerősök, akik tudhatnak erről?

A skicced mennyi ideig tartja 0-ban a vonalat? Nézted a kódot is?

Én azt nem értem, hogy ez hogyan működhetett pl. egy 1541-be dugva. Úgy tudom, hogy a sorba kötött eszközök nem közvetlenül hajtják ugyanazt a (DATA) vonalat, hanem"logikai kapukon" keresztül (open collector, NPN - nekem mindegy, nem értek hozzá, bocs). A Plus4 belső felépítése könyv állítása szerint a vezérlő csak akkor érzi a DATA0-t, ha már minden egység arra állt. (Persze lehet a könyvben tévedés, a disassembly részében biztosan van.)

Van egy másik érdekesség. A legtöbb helyen a DATA0-t ellenőrzi a kód. A kezdő cracker azt hinné, hogy a $01 porton bebillenti a DATA0-t, aztán kész is. Addig működig is, amíg nem tüzel az ikonsorra. Mert akkor $1223-nál a DATA1-et várja el a kód (na persze ez egy bájtos foltozással gyógyítható, csak a korabeli eszközökkel ráment egy kis idő a megtalálására). De az előző DATA0-elvárás óta egy századmásodperc sem telik el (most nincs jobb felbontású időmérőm). Amennyire értem, az áramköröd is így működik: automatikusan áll vissza, csak az időzítés a kérdéses. Én biztos hazavágtam volna néhány hardverelemet, ha ilyesmivel kísérleteztem volna, talán ezért maradtam a szoftvernél: az olcsóbb játék. :)

Előzmény: Commodore-szerviz (7779)
Lac+ Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7780

Köszönöm srácok, hogy foglalkoztok a hardverkulcs kérdésével. Remélem sikerül megoldást találnotok, mert ez messze meghaladja az én tudásszintemet.

Commodore-szerviz Creative Commons License 2016.05.28 0 0 7779

Jó, igazad van, nálam minden össze van dugva mindennel, ez megzavar néha.. :)

A leírtak alapján csináltam egy ilyen skiccet, de most nézem, ez sem az igazi, nagyon rövid az idő, amíg az ATN triggerel, a data vonalon meg jóval később ellenőrzik a szintet...:(

Előzmény: ergoGnomik (7777)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!