Keresés

Részletes keresés

scarabaeus Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7786

:-)

Ez szép, három évtized távolából is sokszor úgy nézem a sorokat, mintha a mnemonikok is ott lennének mellettük:-)

(De miért egyesével nőnek a címek?)

Előzmény: tanárnéni kedvence (7783)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7785

Nem hiszem. Ez közel 30 éve volt. :) Nekem gyerekfejjel nem tűnt az a társaság fiatalnak. Ha még élnek, kb. 70 évesek lehetnek.

Előzmény: Lac+ (7784)
Lac+ Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7784

Esetleg van bármilyen nyom amin el lehetne indulni a SZÁMALK/SZÁMOK-os "gyártó" után?

Előzmény: tanárnéni kedvence (7783)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7783

Határozottan emlékszem, hogy a SZÁMALK/SZÁMOK-ban valaki rövid ideig árult ilyen hardverkulcsot, ami egy egyszerű DIN csatlakozóba volt építve, és el is mondta, hogy mi van benne, de sajnos már akkor sem értettem hozzá. :)

Nem tudom, melyik törést nézted. A Frontier-féle nem is ugyanez a program, még az A ikon is másképp néz ki. A másikban meg ennyi az összes eltérés (azon kívül, hogy egy kis memóriaszemét hozzá van még mentve, meg szerintem túl van bonyolítva, korábbi próbálkozások maradtak benne):

1165 A9 E9
1166 C8 04
DATA1-et (#$C8) tesz a $01-be (szerintem feleslegesen).

11CF 00 FE
Úgy csinál, mintha DATA0 lenne.

1225 EA 68
Úgy csinál, mintha DATA1 lenne.
Ez az említett kivételes rész, ahol DATA1-et vár a program, hogy ne szálljon el, máshol DATA0-t.

1321 D7 D5
Ez a rész 11CF-es kód hackolását detektálná.

134D A0 A4
134E 4A FF
1353 EA 68
Úgy csinál, mintha DATA0 lenne. (Kicsit elnézte a cracker a DEC/INC-eket szerintem, meg duplán oldotta meg, de nem számít.)

1D7F A9 B1
1D80 48 8E
1D81 AA 18
1D82 D0 69
1D83 0B 04

2EBB 00 20
Ez valami bug: egy BRK, amit csak azért úszott meg a cracker, mert az IRQ handler nem foglalkozik a break flaggel. De emiatt kimaradhat egy fontos programrész! A radír és a henger közötti ikonok funkcióját érinti első ránézésre.

2F39 C1 C9
Ez is bug, bár fogalmam sincs, mi ez a programrész. Talán bithibás volt a cracker RAM-ja? :)

3B75 A9 B1
3B76 48 8E
3B77 AA 18
3B78 D0 69
3B79 0B 04
Úgy csinál, mintha DATA0 lenne. De fogalmam sincs, mikor fut ez a programrész, nekem nem jutott ide.

3E71 EA 68

6546 EA 68

659A A9 B1
659B 48 8E
659C AA 18
659D D0 69
659E 0B 04
Itt kihagy egy DATA0 elvárást, de szerintem feleslegesen tölti fel az A és X regisztereket.

75CF A9 B1
75D0 48 8E
75D1 D0 18
75D2 0E 69
75E1 A0 A4
75E2 48 FF
75E6 00 01
75E7 60 68
Itt kihagy egy DATA0 elvárást, de szerintem feleslegesen tölti fel az A és Y regisztereket, és fordítja meg a feltételt.

8046 EA 68

809A A9 B1
809B 48 8E
809C AA 18
809D D0 69
809E 0B 04
Itt kihagy egy DATA0 elvárást, de szerintem feleslegesen tölti fel az A és X regisztereket.

Ennyi.

DATA1-en azt értem, amikor a $01-en a felső bit 1 ($80), mert a doksiban is így volt, meg állítólag a DATA0 felel meg a +5V-os jelnek.

A 1541-es könyvem már nincs meg, így arról már nem sokat tudok, bár emlékszem, hogy valamikor kódoltam rá. Rémlett, hogy az ATN IRQ-t generál, csak abban nem voltam biztos, hogy elég rövid-e a válaszideje erre a célra. Amíg komolyabb tudósok nem érkeznek, úgy látszik, nem tudjuk könnyedén megoldani a felvetett problémát. De legalább a fenti két hibát lehet javítani a tört programban. :)

Előzmény: Commodore-szerviz (7782)
Commodore-szerviz Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7782

Beléztem felszinesen ebbe a forrásba is, ne agyaljak olyasmin, ami aztán azért nem működik, mert nem is az a feladat.

De nekem -nem vagyok túl profi coder- sokkal bonyolultabbnak tűnik a helyzet.

Az atn mintha "valami" órajel lenne, amit megbirizgál, majd kiesik "valami" data bit.

ÉS a törésnél is sokkal több mindent módosítottak, ha csak egy két állapotvizsgálat lenne a kérdés, egyszerűen kiszedni az ugrást a "hiba" ágra, pár nop, ehhez képest a két kódban komoly, programrészleteket éríntő nagyon összetett eltérések vannak.

A rajzom az tök rossz sajnos, mást csinál.

Ami ide kell, azt ugy hivják, hogy monostabil multivibrátor, de az már két tranzisztor, meg táp kell, meg minden. És még a clock szintje bele sincs kombinálva..ahhoz további áramöri részletek kellenének..:(

Itt valami sokkal egyszerűbb egy kondezátor, max pár tranzisztor dolgot feltételeztünk eddig... 

A soros busz úgy működik, hogy akkor nulla egy vonal, ha BÁRKI lehúzta nullára. Nem tudjuk ki, "valaki". És mindaddig nulla is marad, amig mindenki el nem engedi.

Mivel invertereket használnak kimeneti meghajtónak, értelemzavaró, hogy a program felől nézve már a nulla az egynek néz ki, tehát ha DATA=0 rol ír, nem tudhatod, most ő a program (regiszterek) felől nézi, vagy a vonalon a valós logikai szintet.

Az állitás így egyébként igaz, a program regiszterszinten csak akkor lát nullát (tehát a vonal értéke csak akkor magas vagyis 1) ha senki nem húzta le nullára, tehát mindenki elengedte.

Az ATN-t normállis esetben csak a gép rángatja, más nem húzhatja le..a perifériákon ez csak bemenet. 

Csakhogy..ha lehuzzák a perifériák figyelni kezdenek!!

Elvileg -taláán- megoldható potn ezért drive emulációval is a kérdés.

Mert az ATN direkt egy megszakítás bemenetre csatlakozik, nézd meg a drive rajzát, nem szoftverből kell a szintváltozást észrevenni!

Pont azért, hogy az ATN-re azonnal reagálhasson a periféria, mindegy épp mit csinál, kaphat megszakítást. 

Mondjuk kevés értelme van drive-t használni és abba custom kódot tölteni egy hardverkulcs helyett, ha a program "feltörhetetlen" lenne, akkor ez egy lehetséges kerülő út, afféle szoftveres dongle emulátor (voltak ilyenek pc-n is) de itt ugyebár nem ez a helyzet.

Soros buszt nem tudod egyébként könnyen "hazavágni", mindenhol biztosítékok, bika 30ma-es meghajtók, a táp felé 1k ellenállások, ha totál zártatot csinálsz, egymást huzzák le a vonalak, ha mindent lekötsz testre, akkor lemegy az összes vonal 0ba és kész, ezek mind üzemszerű dolgok.

Ha van nagyáramú tápod (ami a buszon direkt nincs) a kapukimenetet kinyírhatod, te tápot adsz, ő lehuzza. Talán. Bár a biztosíték dolga az, hogy ne lehessen, elvileg előbb elszáll, mint  a 7406 meghajtók feladják.

Még nagyobb feszültség (pl 12V)  vagy negatív feszültség sem képes komoly károkat okozni,védődióda párok fogják meg a szintet. Ezt csak érdekességként...

Előzmény: tanárnéni kedvence (7781)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7781

Hát igen, egy zseni volt, aki ezt megcsinálta, bármennyire is utálom a hardverkulcsokat.  :)  (Bár komolyan gondolom, hogy ti is zsenik vagytok.) Nincsenek Octasoftos ismerősök, akik tudhatnak erről?

A skicced mennyi ideig tartja 0-ban a vonalat? Nézted a kódot is?

Én azt nem értem, hogy ez hogyan működhetett pl. egy 1541-be dugva. Úgy tudom, hogy a sorba kötött eszközök nem közvetlenül hajtják ugyanazt a (DATA) vonalat, hanem"logikai kapukon" keresztül (open collector, NPN - nekem mindegy, nem értek hozzá, bocs). A Plus4 belső felépítése könyv állítása szerint a vezérlő csak akkor érzi a DATA0-t, ha már minden egység arra állt. (Persze lehet a könyvben tévedés, a disassembly részében biztosan van.)

Van egy másik érdekesség. A legtöbb helyen a DATA0-t ellenőrzi a kód. A kezdő cracker azt hinné, hogy a $01 porton bebillenti a DATA0-t, aztán kész is. Addig működig is, amíg nem tüzel az ikonsorra. Mert akkor $1223-nál a DATA1-et várja el a kód (na persze ez egy bájtos foltozással gyógyítható, csak a korabeli eszközökkel ráment egy kis idő a megtalálására). De az előző DATA0-elvárás óta egy századmásodperc sem telik el (most nincs jobb felbontású időmérőm). Amennyire értem, az áramköröd is így működik: automatikusan áll vissza, csak az időzítés a kérdéses. Én biztos hazavágtam volna néhány hardverelemet, ha ilyesmivel kísérleteztem volna, talán ezért maradtam a szoftvernél: az olcsóbb játék. :)

Előzmény: Commodore-szerviz (7779)
Lac+ Creative Commons License 2016.05.29 0 0 7780

Köszönöm srácok, hogy foglalkoztok a hardverkulcs kérdésével. Remélem sikerül megoldást találnotok, mert ez messze meghaladja az én tudásszintemet.

Commodore-szerviz Creative Commons License 2016.05.28 0 0 7779

Jó, igazad van, nálam minden össze van dugva mindennel, ez megzavar néha.. :)

A leírtak alapján csináltam egy ilyen skiccet, de most nézem, ez sem az igazi, nagyon rövid az idő, amíg az ATN triggerel, a data vonalon meg jóval később ellenőrzik a szintet...:(

Előzmény: ergoGnomik (7777)
Commodore-szerviz Creative Commons License 2016.05.28 0 0 7778

ergoGnomik Creative Commons License 2016.05.28 0 0 7777

Mi alapján feltételezed azt, hogy biztosítania kellett az együttműködést a gyorstöltőkkel? Akkoriban - amikor a Botticelli megjelent - kezdtek el szállingózni az első disk turbok a TED-es masinákra, már ha igazak a plus4world adatai. Az Action Replayt meg végképp nem értem. Itt másik géptípusról van szó.

Előzmény: Commodore-szerviz (7776)
Commodore-szerviz Creative Commons License 2016.05.28 0 0 7776

Semmi "normális" aktív áramkört nem lehet ebbe tenni, mert nincs táp a soros buszon, csak "lopni" lehet az áramot.

Valószinű nagyon egyszerű áramkör volt ez, de az elv a bonyolult, mint minden ilyennél

(a régi HBO szűrő is csak egy darab rézcső benne egy szondával, vagy két pár menetes tekercs és 3 kondenzátor....

Mégis tudok olyat, aki egy belvárosi lakásra valót keresett (akkor) ezeknek a gyártásával..)

Itt az a feladat, működjön, a paraméterek közt reagáljon, de ne zavarja a gyorstöltőket, meg semmit.

Sajnos ennyi idő után az eredeti kulcs nélkül még a paraméterei sem ismerhetőek, pl ha menjen minden gyorstöltővel de csak ennyi a detektálás ami írtok, akkor jó eséllyel a lehetetlent akarjuk.

A legtöbb gyorstöltő összevissza kreativan használja az atn-data-clock kombinációkat, tuti hogy szétakasztja már a mezei action replay-t ez a cucc.

Előzmény: siz (7773)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.27 0 0 7775

ATN 1-0-1 (bár a $1 porton az alsó bitek invertálva vannak, tehát onnan nézve 0-1-0), de nekem ezek a szavak, hogy flip-flop, inverter, open collector, tranzisztor, NPN meg társai kínaiul vannak sajnos. Szerintem nem másik impulzusra billen vissza, hanem valami pufferrel (kondenzátor?) lehetett időzítve.

Előzmény: siz (7773)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.27 0 0 7774

Nem rossz ötlet, de kétlem, hogy megbízhatóan képes detektálni az ilyen rövid idejű jelváltozást:

lda #$04
        eor $01
        sta $01
        eor #$04
        sta $01

De talán valamelyik emulátorba (plus4emu?) lehet ilyen szkriptet írni?

Előzmény: ergoGnomik (7772)
siz Creative Commons License 2016.05.27 0 0 7773

Ez nem egy flip-flop (vagy valami hasonló), ami az ATN-en küldött impulzusra (0-1-0 váltás - vagy fordítva, 1-0-1, hirtelen nem emlékszem) átbillenti a DATA-t 1-ről 0-ra és másik impulzusra meg vissza?

Előzmény: tanárnéni kedvence (7771)
ergoGnomik Creative Commons License 2016.05.27 0 0 7772

Ha csak ennyi a trükk, nem lehetne egy IEC buszos meghajtóba olyan kódot tölteni, ami emulálja ezt? Már úgy értem hogy egyelőre tesztelni a működést. Hardver guru majdcsak kerül egyszer valahonnan, aki össze tudja tákolni ha már tudja mit kell.

Előzmény: tanárnéni kedvence (7771)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.27 0 0 7771

Nekem ez nem segít: a szoftverhez én is konyítok, de nem tudom, hogyan kell olyan áramkört készíteni, ami az ATN lefutó élre rövid időre lerántja a DATA vonalat 0-ba. És szerintem, csak CLOCK 1 esetén, mert egyébként zavarhatná a soros vonali szinkronizációt, bár ennek sem vagyok szakértője.

Előzmény: Lac+ (7770)
Lac+ Creative Commons License 2016.05.27 0 0 7770

Csabo elkészítette az okosított és az eredi változat visszafejtését (link: http://data.hu/get/9747523/botticelli.zip). Hátha ez segít.

A floppy kimenetet szerintem nem blokkolhatja a hardverkulcs, mert a leírás szerint ha lemezmeghajtó is csatlakoztatva van a géphez, akkor abba kell bedugni a hardverkulcsot. Ebből gondolom, hogy lehetővé teszi a floppy működését, habár ez konkrétan nincs leírva.

Előzmény: tanárnéni kedvence (7769)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.26 0 0 7769

Jó, akkor nem árnyékra vetődünk. Volt már néhány hardverkulccsal dolgom, de egyik nem sem volt ilyen szép grafikája. :) Magyarul kulturáltabban reagáltak. Persze nem véletlenül nem lett ez a dolog elterjedt: nincs sok variációs lehetőség egyszerű áramkörből, ami még nem dögleszti meg a többi eszközt a soros buszon, aztán szoftverből sem nehéz kijavítani. :)

Első ránézésre $8036-tól az ATN-t kapcsolgatja, és a DATA-t ellenőrzi, de még alaposabban utána kell nézni, mert valószínűleg igyekeztek szétszórni a kódot, ahogy a loader is "feleslegesen" el van bonyolítva több részesre.

Legközelebbi feladatnál viszont kiveszek egy nap szabadságot, mert kezd bosszantani, hogy megint meglepő dolgokat produkált a yapesdl, de memóriát elmenteni csak a gdb-ből tudtam, a beépített lehetőségekkel sorra elbuktam.

Előzmény: Lac+ (7768)
Lac+ Creative Commons License 2016.05.26 0 0 7768

Igen, ahogy Gaia is írta ez a helyzet hardverkulcs nélkül. Többen úgy emlékeznek, hogy valamilyen mezei kapcsolás lehet a hardverkulcsban (egyébként ez a floppy csatlakozójába megy). Gondolom a 80-as évek második felében inkább egy-két dióda/átkötés vagy valami hasonló lehetett és nem valamilyen digitális áramkör.

Előzmény: tanárnéni kedvence (7766)
Gaia Creative Commons License 2016.05.26 0 0 7767

Dongle híján igen. Van rá törés; a feladat itt az lenne, hogy visszafejtsük mi lehetett a dongle-ben pontosan (vszleg valami egyszerűbb áramkör).

Előzmény: tanárnéni kedvence (7766)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2016.05.25 0 0 7766

Majd nézegetem, ha más nem előz meg. Emulátorba betöltve valami nagyon színes összevisszaság lesz a fenti ikonok alatt. Ez üzemszerű?

Előzmény: Lac+ (7763)
Lac+ Creative Commons License 2016.05.25 0 0 7765

Csabonak már elküldtem. Ha van új beszerzésem azt mindig elküldöm neki.

Előzmény: ergoGnomik (7764)
ergoGnomik Creative Commons License 2016.05.25 0 0 7764

Lehet hogy meg kellene próbálnod kapcsolatba lépni a Plus/4 World oldalon valakivel, hátha hasznát tudnák venni az eredeti kaziról készült .TAP-nak és néhány fotónak. Tudnám ajánlani pédául Csabot.

Előzmény: Lac+ (7763)
Lac+ Creative Commons License 2016.05.25 0 0 7763

Ideért a kazetta, így el tudtam készíteni a tap fájlt. Innen letölthető: http://data.hu/get/9744125/Boti.zip

Ha sikerül kideríteni, hogy mit építsek a hardverkulcsba, azt előre is köszönöm!!!

Előzmény: tanárnéni kedvence (7741)
siz Creative Commons License 2016.05.17 0 0 7762

Szerintem rosszul vetted le a dolgot. Én már jó 2-3 évvel az eredeti közfelháborodás után kerültem képbe.

Előzmény: Sheme (7761)
Sheme Creative Commons License 2016.05.17 0 0 7761

Gyerekek, végig olvastam az egészet.

A kiváltó ok még mindig nem világos számomra 100%-ban, de ahogy az itteni dolgok alapján - talán tévesen - meg tudom ítélni, a következő történ(hetet)t: Rf eladott valamit egy itteni kollégának, aki nem a kézhezvételkor, hanem később nézte meg, mit kapott.

Kiderült, az a dolog nem működik és ezt szóvá tette egy fórumon. Az ingerültsége érthető.

Csak egyetlen kérdésem van az eladóhoz:

Ahelyett, h szájkaratéba kezdett, miért nem ajánlotta fel nyilvánosan, kicseréli a dolgot, vagy visszaadja a pénzt?

Ez ugyanis nem derült ki sehonnan sem, bár meglehet, figyelmetlen voltam.

Kedves Retrofan!

Kérlek ne írj litániákat! Felajánlottad, vagy sem, h kicseréled a rossz dolgot, amit eladtál, vagy felajánlottad, visszafizeted az árát?

Igen, felajánlottad, kicseréled.

Igen, felajánlottad, visszaadod a pénzt.

Szeretném, ha utoljára foglalkoznánk ezzel, zárjuk le ezt a témát végre. Köszönöm.

Előzmény: Commodore-szerviz (7751)
Sheme Creative Commons License 2016.05.17 0 0 7760

Köszönöm szépen mindenkinek az együttérzést elhunyt társunk iránt.

Betfair user Creative Commons License 2016.05.17 0 2 7759

OFF : 

Hamarosan megint ki kell majd iktatni, mert hogy vissza fog térni egy új nicken, az 100% :) Hálistennek én nem ismerem személyesen az illetőt, csak olvastam róla, olyanokat hogy ő maga írta le hogy nem szedi az orvosa által felírt ideg alapú gyógyszereket, meg hogy egyszer vett volna valakitől valamit, de csak körülnézett a lakásban hogy milyen cuccai vannak a hirdetőnek, és hogy ezért nem is kapott negatívot, mert hogy annyira szerencsétlenül nézett ki az illető.. nyilván a természete olyan hogy senki sem áll már szóba vele, így maradt az hogy a neten kisregényeket ír. Ja meg hogy direkt nincs nála személyes átvétel, nyilván nem véletlenül... jó példa az illető hogy egy ember mennyire le tud süllyedni, képes azzal foglalkozni hogy egy elhunyt embernek mekkora fizetése volt, és azt mire költötte, és hogy még az is örömet okoz neki hogy az illető már meghalt. 

Előzmény: bszggg (7758)
bszggg Creative Commons License 2016.05.17 0 2 7758

Én az elején kiiktattam, hogy ne lássam. Ez volt az első ilyen hulladék elme. Talán nektek is meg kéne tenni. 

Még így idézve sem akarom olvasni a értelmi szegénységet, ha lehet.

Pont az ilyen alakok sikítva vinnyognak mikor egyszer csak utánamegy az ember, felkeresi, és szemtől szembe kérdez rá nála a dolgokra. Ez ilyen netgyík. Nem kéne vele foglalkozni, mert azt élvezi.

Kérlek ne idézz tőle. (Előre is köszi!) ;)

Előzmény: ergoGnomik (7750)
retrofan Creative Commons License 2016.05.16 -6 0 7757

A 7755-56 fényében mi volt az a nagyon durva, amit olvastál?

Előzmény: IEC-ATA (7752)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!