Keresés

Részletes keresés

vica46 Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12235

Légyszives a Paw paw /indiánbanánról /se feledkezz meg az birja a mi klimánkat és valami jó fajtát jó lenne onnan szerezni akár magot is ,a te kertedben is ellenne.

Előzmény: Törölt nick (12234)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12233
Vannak nehezen prognosztizálható helyzetek. Emlékezz csak, hogy a "róka-hasonlattal" még a pártjukra is álltam.
De a tegnapi, tegnapelőtti és néhány megelőző napi a legkönnyebben előrelátható helyzetek egyike volt. Két "melegnyelv": egyik a délnyugati sarokban, a másik a délkeletiben. Még ma is részben így van, azzal a különbséggel, hogy ide megjött a felhőzet és az eső, ezért most itt a maximumok egy kicsit visszamaradnak és ott lesznek kiemelkedőek. Ennyi az összes tudománya ennek.
Előzmény: szaguaro (12229)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12232
Szilárdabbak, mint az időjárás, nem hagyják, hogy az eltéríthesse őket az elveiktől.
Előzmény: ninovarga (12231)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12231
Becsülendő, hogy ennyire szilárd elveik vannak és megrendíthetetlenek benne! :))))
Előzmény: szaguaro (12229)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12230
Úgy legyen. De utána következik csak majd a romokból való újraépítkezés. Egy, a háborúnál is nagyobb romhalmazt a nyakunkon hagyó korszak után. Nem lesz könnyű, de bíznunk kell és mindent meg kell tennünk egy emberi jövőért, ami nem jön csak úgy magától, hanem csak úgy lehet, ha (remélhetőleg) hagyják és segítenek nekünk felépíteni.
Előzmény: kaalyz (12228)
szaguaro Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12229
Megjegyzem, azért a meteurológus szakma következetessége figyelemre méltó! Bár már egy hete következetesen 5-6-8 fokkal több van, mint amennyit előrejeleznek, ők ragaszkodnak az 1-2 fokhoz!
Előzmény: Floo2 (12208)
kaalyz Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12228

Köszönöm.

Viszont mindketten tudjuk, hogy az a "J" sokkal többet jelent a leírtaknál. Azt is jelenti, hogy talán egy jobb, szebb Jővő következik vagyis itt van hamarosan a várt tavasz.

 

Üdvözlettel Zoli

ninovarga Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12227
Köszönöm az elismerésedet. Talán azért lehet, mert valóban "J" oldalra tartok én is, azaz mindig, minden korban igyekeztem a "J"ózan ész oldalán lenni. Soha semmit nem írtam ide politikai céllal. Ami annak tűnhet, az csak hivatkozás volt mindig olyan, bárki által tapasztalható tényekre, amelyeket még azok is aláírásukkal láthatnának el, akiknek belereped a szívük a Kádár-nosztalgiába.
Minden politikai megfontolás és elfogultság nélkül, a nép javát pártolva, ellene vagyok a "B"unkó, korrupt haszonhajhászoknak.
De ez nem politika, ez csupán a nemzet iránti elkötelezettség.
Előzmény: kaalyz (12226)
kaalyz Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12226

Kedves Ninovarga!

 

A balatoni témával kapcsolatos írásod is igaznak bizonyult, az én telkem kb 100 méterrre van a tótól, azért merészeltem írni az olafával kapcsolatosan. Talán a tó segít neki. Abban igazad van, hogyha befagy semmi temperáló hatása nincs. Most már több hete nézem az interneten de a tó be van fagyva. Kiváncsi leszek ha lemegyek a szomszédok mit mértek, mivel az én min-max hőmérőm tönkrement, amint korábban írtam. A Balaton akkor működne temperáló hatásként ha legalább több tíz méter mély volna, és ennek következtében soha nem fagyna be (pl. Bódeni tó)

Egyébként korábbi írásaiddal egyetértve én is j.. oldalra tartok. Ezt az országot csak hozzád hasonló mentalitásu emberekkel lehetne rendbe tenni. Bocs hogy ezt el mertem írni.

 

Zoli.  

ninovarga Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12225
Ha a többség egy kicsit szisztematikusabb lenne és különösen sokak magatartását nem érzelmi, szubjektív motívumok irányítanák, így, közös erővel már régen megfogalmazhattuk volna a "király meztelenségének" igazságát és a kellő kritériumok alapján, egy kis együttműködéssel egészen megbízható USDA térképet szerkeszthettünk volna, egész Magyarországra. De ami késik, nem kell, hogy múljon is!
Előzmény: ninovarga (12224)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12224
A színezett térkép azért nem mutat szombathelyi városi hőmérsékletet, mert oda a világért sem tennének állomást. Ilyet Pécsett viszont kötelező. Ott viszont szigorúan tilos a Mecsek előterében lévő medencében és a gödrökben mérni. Ellenkező esetben az első derült éjszakán omlana össze egy "jól felépített" koncepció.
Előzmény: kaalyz (12222)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12223
Én nem ismerem ezt a két legényt, de behunyt szemmel is tudom, hogy Zoli73 udvarába ajánlhatnék fügét, KSasiéba a világért sem. Ez alapján a rövid, spontán kis jelzés alapján. És biztos vagyok benne, hogy nem tévednék...
Előzmény: ninovarga (12220)
kaalyz Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12222

Üdv. Ninovarga és Floo.

Bocs, hogy sokalottam az időjárássak kapcsolatos és egyébként helytálló írásaitokat. Szerintem többünkkel úgy, de úgy várjuk azt a ravasz... nagyon ravasz tavaszt Veletek együtt, amikor már ténylegesen tevékenykedhetünk a kertben.

Itt egyébként Sm belvárosában tényleg kedvező hőmérsékletek vannak, amit a színezett térkép nem is mutat. Nálatok lehet az igazság, mert nálunk valahol Gyögyöshermánban van a "mérvadó OMSZ" állomás, egy sík területen. Mi viszont sokkal kedvezőbb hőmérsékleteket mérünk, Sm belvárosában. Ennek következtében remélem, hogy az olajfa több takarással (ameddig lehet) kibírja teleinket. Én bár a meteorológiához nem értek különösebben, de nem hiába emlegetem azt az 1987 január, február, sőt március hónapot. Akkor valószínüleg, Nektek igazat adva, ha akkor már  fügém nőtt volna a belvárosi udvarban, az is ebek harmincadjára került volna.

 

Zoli.

    

ninovarga Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12221
Nagyon remélem, hogy ezeket a bemutatott példákat egyre kevesebben UNJÁK és egyre többen ÉRTIK MEG révükön, hogy a növények számára megfelelő helyeket hogyan kell kiválasztani és milyen határok között vannak lehetőségeink a korlátozottan téltűrő növények művelésében. És egyáltalán: hogyan kell valósághűen szemlélni és értékelni Magyarország klímáját és átértékelni a médián keresztül hozzáférhető klímaadatokat.
ninovarga Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12220
Idézet a metnet ma reggeli hozzászólásaiból:


Zoli73
(Nagykanizsa)

"Több mint 7C'-al melegebb van nálam,mint KSasinál,mindez pár km-en belül(3,9C'vs.-3.2C').Ahogy jöttem be a városba néhol bizony sűrű ködfoltok voltak.Gondolom Ő is egy ilyen közepén mér.Nálam meg sütött a Nap és tavaszias volt a levegő."

(Remélem, az illető tudja a magyarázatot is.)
Előzmény: ninovarga (12219)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12219
Ilyenkor aztán döntsük el, hogy "MIFELÉNK" fagyott-e, vagy "MIFELÉNK" nem fagyott-e!!!:)))))
Előzmény: ninovarga (12218)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12218
A jelenlegi példával pedig érzékelhetjük azt a helyzetet,amikor a dombokon az inverzió nem a -20 fokos tartományt választja el a -10 fokostól, hanem a fagyzugok több fokos negatív hőmérsékletét a dombok több fokos pozitív hőmérsékletétől. (Tipikus tavaszi fagyhelyzet.)

Íme a lendvai szőlőhegyi állomás időpontokkal feltüntetett hőmérsékleti adatai:


Čas Temperatura (°C)
19.2.2010 6:45:00 2,67
19.2.2010 6:30:00 3,03
19.2.2010 6:15:00 1,88
19.2.2010 6:00:00 1,8
19.2.2010 5:45:00 2,09
19.2.2010 5:30:00 2,36

A magyar hőtérképen ott virít a Pogány-Pécs város-Árpád-tető-Tevel "tengely" szép sárgán a derült egű Dunántúl kék-zöld tengerében! Na, vajon miért?
ninovarga Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12217
Egyébként egyéb gyümölcsfajok dec. 21-22-ei lehetséges károsodásával kapcsolatban engem leginkább éppen az aggaszt, ami miatt a Balaton még akkor nem volt befagyva. Addig tavaszias idők voltak és sok növény még részleges vegetációban volt. Több kivin még részben megvolt a zöld levélzet. Csoda lenne, ha ezek ILYEN ÁLLAPOTBAN nem szenvedtek volna károsodást.
Előzmény: ninovarga (12216)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12216
Ez az az atipikus helyzet, aminek a tisztázására azt szoktuk írni, hogy a Balaton temperáló hatása ÁLTALÁBAN csekély és FELTÉTELES, mivel az erős lehűlések JELLEMZŐEN olyankor szoktak bekövetkezni, amikor a tó be van fagyva és a jegét hótakaró fedi. Ebben az esetben teljességgel megszűnik klimatizáló tényezőnek lenni.
Most az a ritka eset volt, hogy a hideget enyhe időszak előzte meg, így a tó jelentős víztömege egy éjszakán nem tudott befagyni, tehát képes volt temperálni. Ez a ritkább eset. De, el kell ismerni, előfordulhat ilyen is, még ha nem is gyakran. Erre azonban általában nem lehet úgy hagyatkozni, mint a soha be nem fagyó tengerekre! Ennél jóval biztosabbak a jó inverziós pozíciók mindenféle tó nélkül.
Előzmény: Floo2 (12209)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12215
Nem tudom, hogy csak a levelek hidegexpozíciójából kikövetkeztetett hardiness a növény szöveti ellenállóképességére vonatkozóan is tökéletesen korrelál-e.
Előzmény: Island* (12212)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12214
Pedig egy helyi amatőr "reményjelző" hajszálpontosan így "remélte". Talán hasznos lett volna, ha a szakemberek most az egyszer kikérték volna az ő véleményét, a számítógépes modellek pedig betáplálták volna a programjaikba a "reményeit". De az sem lenne baj, ha ők maguk értenének hozzá.
Előzmény: Floo2 (12208)
Island* Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12213
Nekem egy francia 'Aglandau', fajtám van a treemail-től, állítólag -15 C-ot is bír....no azt itt meg is kapta a télen......egyenlőre hó alatt van, meglátjuk olvadás után, hogyan vizsgázott....
Előzmény: Island* (12212)
Island* Creative Commons License 2010.02.19 0 0 12212

Olajfa ügyekhez kicsit visszakanyarodva......találtam egy tanulmányt, hátha érdekes:

 

Csak a lényegi összefoglalóját másolom ide:

 

"SUMMARY Seasonal patterns of antioxidative enzymes and proteins and their relations to cold-hardiness of nine olive (Olea europaea L.) cultivars (Ascolona, Domat, Gemlik, Hojoblanca, Lecquest, Manzanilla, Meski, Samanli and Uslu) are documented in the current study. Fully expanded, uniformly sized leaves from 2-year-old shoots of the cultivars were collected from 20-year-old trees in cold-acclimated (CA, in January) and non-acclimated (NA, in July) stages. Leaf samples were exposed to low temperature at 4, −5, −10 and −20°C for 12 h to determine their cold-hardiness (LT50; assessed by electrolyte leakage). Cold-acclimation produced an increase in freezing tolerance of all cultivars (by lowering LT50). Domat and Lecquest were found to have the highest cold-hardiness among the nine cultivars investigated. Ascolona, Gemlik, Hojoblanca had moderate cold-hardiness, while Samanli, Meski, Uslu and Manzanilla were more sensitive..."

Floo2 Creative Commons License 2010.02.18 0 0 12211
Végül Badacsonyban is olvad a hó!
Floo2 Creative Commons License 2010.02.18 0 0 12210
Ami végképp meggyőzött, hogy erről lehet szó, az egy badacsonyi fügesor.
Több jégfügének tűnő példány volt az út mellett, mint a képből kitűnik, szinte "belelógva" a Balatonba.
Nincs bajuk.
Mint ahogy a mellettük lévő hagyományos magyar fajtának sem, ami pedig sokkal fagyérzékenyebb.
Előzmény: Floo2 (12209)
Floo2 Creative Commons License 2010.02.18 0 0 12209
Ma Badacsony környékén voltam!

Ezek a fügék Balatongyörök és Balatonederics között vannak az út mellett.
Mintha jégfügék lennének, fagykármentesen.
Elsőre gondolhatnánk, hogy a jégfüge jobb fagytűrése miatt nem lett bajuk annak ellenére sem, hogy nincsenek túl magasan, de ismét az időjáráshoz kell visszakanyarodni, hiszen becsapós a dolog.
A hely, ahol ezek a fügék vannak, északra van a Balatontól, a parttól kb. 600-800 méternyire.
Amikor a december 21-i éjszaka volt, és déli szél fújt, akkor még a Balaton nem volt befagyva, így a víz hőjét rávitte a fügékre, amik így a Balaton vize által fűtve nem fagytak el.
Floo2 Creative Commons License 2010.02.18 0 0 12208
A mára várt előrejelzésekhez képest nem egy-két fok az eltérés!
http://videotar.mtv.hu/Videok/2010/02/17/06/Idojaras_jelentes_2010_februar_17_.aspx (1:28-tól 1:40-ig)
Illetve:
Előzmény: valila (12207)
valila Creative Commons License 2010.02.18 0 0 12207

Sziasztok!

 

Engem nem zavar, hogy nem mi lettünk a maximum elsők.:)

 

Ez az egy-két fok eltérés igazán semmiség,

megengedhető tévedés. Ettől én még vígan napoztam

a leanderemmel együtt. Megszellőztettem a

vadnarancs fácskámat is.

 

Mikor kezdjem metszeni a goji bokraimat?

 

Mindenki jól van?

 

 

Előzmény: Floo2 (12203)
Hanga444 Creative Commons License 2010.02.18 0 0 12206
Azt nem tudni, hogy az ültetvényhez honnan szedték a csemetéket?
Nekünk van japánszilvánk (sajnos csak egy fajta amit sikerült szereznem) és gyönyörűen terem. Én nagyon szeretem, szívesen kipróbálnám az "utódait" is.
Előzmény: Törölt nick (12197)
Floo2 Creative Commons License 2010.02.18 0 0 12205
Kedves Kaalyz!
Hogy miért van szó sokat az időjárásról, és miért kanyarodunk vissza mindig?
Pont azért, hogy érzékelje az, aki nem foglalkozik a klímával, hogy mi az, aminek van realitása és mi az, aminek nincs!
Az olajfa nagyon fagyérzékeny növény, sem a közepes téli minimumhőmérsékletet nem bírja, se a hosszan tartó erős fagyot.
Szerinted ha végignézed ezeket a képeket, amiken az elmúlt 10-15 év néhány hideg, zord éjszakáinak hőmérsékletei vannak, amikor egyes helyeken nemhogy az olajfa, hanem a barack is sérült, akkor van miről beszélni olajfa ügyben?
Illetve bemásoltam néhány linket, amin pl. Baja vagy Szeged adott év adott havi hőmérsékleti értékei vannak, érdemes végigfutni őket, a 3. oszlopban vannak az éjszakai minimumhőmérsékletek.
http://www.tutiempo.net/en/Climate/Szeged/02-2003/129820.htm
http://www.tutiempo.net/en/Climate/BAJA/01-2003/129600.htm

A 3. és 4. képen egy 2006-os januári és egy 1996-os decemberi nap maximumhőmérsékletei vannak.
Majd minden éven van olyan téli időszak, amikor 2-3 hétig nem látunk napot, nappal -4-6 éjjel -6-10 fokos hidegpárna van köddel és zúzmarával, ezt 2-3 hétig az olajfa nem bírja ki.
Előzmény: kaalyz (12180)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!