Keresés

Részletes keresés

spucc Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5507

Hát persze hogy értem, hogy amivel többe kerül gyártani a gyárnak a GS-t az S hez képest, az nem 200 ezer.

Szerintem 2 feltétel kell ahhoz, hogy megérje az az 5%-ot megcélozni.:

 

1.A fogyasztónak legyen lehetősége garantált minőségű fát hosszabb távon venni.

 

2.A fogyasztó lehetőségei, életvitele, egyéb körülményei NE legyenek olyanok, hogy tartósan hozzájuthasson olcsóbb fához.

Pl: a kertje nem fatároló telep, az illető keres olyan sokat, hogy ne érje meg magának a fa után járkálni, aprítgapni, stb.

 

Én akármerre nézek, majd mindenki "olcsón" jut fához.

 

 

 

Előzmény: Blue_Sky_007 (5506)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5506

De a lényeget értetted ugye?

Szerintem a know-how-t adják el a különbözetért. ;-)

Ja meg pár kiló vasat még ajándékba.

De igaz hosszútávon még 5%-is sok lehet.

Előzmény: spucc (5505)
spucc Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5505

Teljesen igaz! Szerintem a generátoros nem osztjurópába való, hanem a lajtántúlra, az ára is kicsit olyan. Csak kicsit, mert ott ez számít fapadosnak.

 

Mondjuk azt nem teljesen értem, miért mondod, hogy majd készeres az ár? Szerintem csak másfélszeres: DC25GS/DC25S= 601.200/394.200 bruttó.

Ugyanakkor a 25GS tűztértárolókapacitása 130, a 25S-é csak 100 dm3. Az egy nagyobb kazán, ugyanakkora teljesítmény mellett.

De ha a 25S helyett az azonos geometriájú 22S-t választod, akkor csak 369.000 az ár.

 

Az Osztrák vásárló számol: megveszi a GARANTÁLT minőségű -  fafajta, átmérő, nedvesség, stb.  - fát, évek óta ugyanattól a kereskedőtől. Szerintem drágábban, mint nálunk, csak átrázás mentesen.

Ilyenkor számol: egy generátoros/fapados különbséggel megtakarít mondjuk 5 %-ot, mert annyit biztosan. Az ennyi év alatt ennyi vagy annyi, megéri vagy sem. És felveszi rá a támogatást is.

Nálunk szerintem nem lehet stabilan tervezni; csak a jelen a biztos.

 

 

 

Előzmény: Blue_Sky_007 (5504)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5504

Eztetet értem. A kicsit és a nagyon volt a lényeg, ha igaz. De ezért majd 2* többet elkérni és csak pár% hatásfokot adni. ?-) Ez nem szép dolog.

Előzmény: spucc (5502)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5503

Jó kérdés.

Nekem ezek a számítások azért kellenek, hogy 3 év vagy 10 év a beruházás várható megtérülési ideje. Itt a pár MJ nem számít.

Én mindig abból indulok ki, hogy pontosan tudom, hogy adott időjárás mellett a házam mennyi gázt fogyaszt.

Azt is ki tudom számolni, hogy a puffrerem mennyi enrgiát tárol. Persze ezek nem pontos mérések és számítások (lásd a mit tekintünk veszteségnek tünődést). Azt tudom, hogy mit és mennyit tüzelek el. Ezekből az adatokból, már lehet számolni azt a hatásfokot a kazánomra, ami nekem hasznos(ul). és ebből tudok visszaszámolni a fagázmegtérülésre. Persze itt sem pontosan.

Egy biztos a faelgáz ahogy más tanulmányokban is leírják nekem IS a 2,5-3 év alatt megtérül a gázhoz viszonyítva, tehát nagy hibáim nem lehetnek a számításokban. A vegyeshez viszonyítva (szén+fa) ott már 10-12 év a megtérülés. De bárhol olvasom a szakirodalmat ezeket az értékeket írják nagyjából.

Előzmény: fázunk (5501)
spucc Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5502

 Vagy pontosabban: a generátoros nemcsak a szekunder-t, hanem a primer-t IS felforrósítja.

Előzmény: spucc (5500)
fázunk Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5501

az én számításomnál miért kevesebb mint a fele a fagázos fűtés?

Előzmény: Blue_Sky_007 (5499)
spucc Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5500

A gépkönyv ezt írja:

 

"A kazán-generátor primer- és szekunderlevegője magas hőmérsékletre van hevítve."

 

A fapados csak kicsit melegít elő, a generátoros nagyon.

 

Előzmény: Blue_Sky_007 (5498)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5499

A hibát ott követtem el, hogy az eltüzelt hőmennyiséggel számoltam tovább a faelgázra, és nem a hasznosulttal.

A hasznosultat kell felszorozni a faelgáz hatásfokának megfelelően és akkor kapom meg, hogy mennyit kell a faelgázzal eltüzelnem.

Így már más a leányzó fekvése.

Szeptembertől ha csak gázzal fűtöttem volna akkor 150eFt. Ha csak szénnel akkor 97eFt ha csak fával (száraz) akkor 97eFt ha faelgázom lenne akkor 83eFt. Mivel vegyesen nyomtam (gáz+fa+szén) ezért jött ki a 137eFt.-ra.

Előzmény: Blue_Sky_007 (5492)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5498

Akkor az Atmos NEM generátoros készüléke nem tudja? Vagy nem ezt jelenti a "generátoros" jelzőjük.

Előzmény: teszvesz (5495)
fázunk Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5497

Ez nekem nagyon fizikatanáros volt,azért ne vegyél mindent olyan komolyan. Számolgatok én is:2009 01 14-2010.01.14.között elment 2650m3 gázam/kondenzációs,padlófűtés/.Ebből fűtés:2170m3

Nálunk,mifelénk 33,5MJ/m3-es agáz.

Akác:14MJ/kg

2170x33.5=72.695MJ az éves fűtési hőigény

72.695:14=5192kg akácfa x 1.2/hatásfok/=6231kg száraz akác

6231x23=143.313Ft akácfával

2170m3x135Ft/m3=292950FT gáz fűtési ktsg.

 

Ez így igaz,vagy ezt még osztanom kell mindenféle kéménykihülési együthatóval?

 

 

Előzmény: teszvesz (5494)
spucc Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5496

Szuper!

 

Én közben annyit "okosodtam", hogy rájöttem, sem teljesítményt, sem hatásfokot SZÁMOLNI, "bűvészkedni", tényleg nem "illik". Oka: a tényezők, amit az ember figyelembe vesz, elég szubjektívek, néhány fontosabb:

 

1. pince fűtésre fordított veszteség> szubjektív, nem mért, becsült adat. És ugyanakkor elég jelentős.

 

2.Tüzelő fűtőértéke: a fellelhető források is eléggé szórnak, akkor most melyiket vegyük figyelembe ugye. És elég nagyok a szórások.

 

3.Delta T: attól függ, mikor olvasom le az adatokat. Én "szabványosítottam", és  mindkét esetben - cserfa, rétegelt lemez - , akkor tettem, MIELŐTT a víz ÉPP kezdett volna a pufferben "átfordulni". Ezt onnan lehet látni, hogy pl az előremenő a teljes töltés alatt nálam 76-80 közötti, az átfordulás után HIRTELEN, 2-5 perc alatt stabilan átvált 85-90 fokra. És a puffer hőmérők is késéssel ugyan, de követik. Fel is kellett gyorsítanom a szivattyút.

És a lényeg: ebben a szakaszban alig kíván a kazán tüzelőt, szinte saját melleggel teszi!

 

A korrekt megoldás a hőmennyiségmérés lehetne, amit Wartburg311  kolléga a vegyesen közzé is tett a 18192 hszben. (bár a számolását nem teljesen értem).

 

Akkor a három eredményt hatásfok, teljasítmény  számolás nélkül az alábbiakban javaslom összegezni:

 

spucc rétegelt lemez, fagáz:0.41kg/(fokm3)

spucc aprított cser, fagáz:   0,45kg/(fokm3)

joe bükk, vegyeskazi:         0,56kg/(fokm3)

 

A fenti azt jelenti, hogy egy hány kg (pl 0,41, stb) fa képes 1 m3 viz hőfokát 1 fokkal emelni. (Ha jól számoltam.)

 

Ha ezt most évesítjük, akkor tételezzük fel hogy 180 nap az idény, és minden nap 1,5 m3 vizet kell 50 fokra fűteni:

 

Spucc rét lemez: 5535kg, spucc cser:6075 kg, joe bükk vegyeskazi: 7560 kg

 

Átszámolva ugyanezt m3-re, ha falysúlyok rét lemez.630, cser 800, bükk 750 kg/m3;

akkor az éves szükséglet:

rét lem. 8,7 m3;  cser 7,59 m3 ; bükk vegyeskaziban 10,08 m3 .

 

 

 

 


Előzmény: joevagyok68 (5480)
teszvesz Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5495

majdnem az osszes gyarto oldalan fel van tuntetve, hogy elomelegiti a levegot a keszuleke.

Előzmény: Blue_Sky_007 (5491)
teszvesz Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5494

bármelyik kazánba berakod ugyan azt a mrnnyiségű fát,meggyújtod az összes hőleadást összeadod ua kapod bármely kazánnál,sőt még kazán sem kell nagyon hozzá

 

ez is csak reszben igaz, mondjuk inkabb azt, hogy ugyanakkora tomegu es minosegu fanak ugyanakkora az egeshoje, ellenben nem mindegy, hogy "mennyire jol eget" a kazan, vagyis mennyi a szilard egesi maradekod. Ott ismet van egy par % a fagazasok javara, szemben a hagyomanyos kazanokkal vagy szabadban torteno egessel. Nagyon leegyszerusitve 4 pontra redukalodik az egesz energiakinyeres a szilard tuzelesu futoeszkozokbol:

 

- minel tokeletesebb eges, ehhez kell a minel magasabb homerseklet (lasd faelgazosito, tomegklayha), es ennek a kovetkezmenye a leheto legkevesebb egesi maradek.

- a kilepo fustgazak minel alacsonyabb  homerseklete. Ez kemenyfizikai okokbol egy bizonyos hatar ala nem eshet, illetve csak ventillatoros segitseggel mehet nagyon alacsonyra

- minel kevesebb kilepo fustgaz - a szilard anyagok egesehez a kemiailag szigoruan szukseges levegomennyisegnel tobb kell, de azert ezt jo optimumon tartani, kulonben egy adag levegot siman felmelegitunk es kikuldunk a kemenyen (lasd nyitott kandallok). No erre (is) jo a lambda-szondas vezerles.

 - minel kevesebb kornyezetnek atadott ho, ha a kazan nem a futott terben helyezkedik el.  

 

 

Előzmény: fázunk (5487)
teszvesz Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5493

Akkor pontositsunk:

 

a kazan hatasfokszamitasnal a leghelyesebb a vizre leadott hoenergiat szamolni, akkor nincs tovabbi vita. Ez esetben a kazan es a fustcso vessztesegeit nem kell beszamolni, de tovabbra is be kell szamolni a vizvezetekek es a puffer vesztesegeit, de szigoruan csak a futesi ido alatt. Tehat pl egy 4 oras egesi ciklusnal, amely kezdeten T1 volt a viz homerseklete, a vegen meg T2,  ugy nezne ki a dolog:

 

- a viztomeg (kazan + csovek/tagulasi +puffer) T1-rol T2-re melegitesere hasznalt ho

- a csovek es puffer anyaganak felmelegitesere (T1-->T2) hasznalt ho (vizre leadott ho, csak atvette a csovek anyaga)

- a csovek es puffer integralt hovesztesege 4 ora alatt, T1-->T2 tartmanyban integralva

 

a haromnak az osszege kozelitoleg megadja azt a homennyiseget, ami kijott a kazanbol meleg viz formajaban, illetve azt si, ami bent maradt a kazanban meleg viz formajaban. Azert kozelitoleg, mert kozben a kazan anyaga is felvett egy adag hot, amit reszben ki lehet veni belole a viz keringetesevel (felteve ha jol szigetelt a kazan).

 

 

CSAK a pufferbe betarolt homennyiseget csak ugy lehetne merni, ha nulla hovesztesegu es tomegu vezetekeken menne a melegviz a pufferbe, illetve ha a puffer anyaganak hokapacitasa nulla lenne es a puffer szigetelese vegtelen.

 

Előzmény: joevagyok68 (5485)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5492

Itt a kiszámítást de leginkább a következtetést ne vegyétek készpénznek, átszámolom este ismét.

Nem ennyire "rossz" a faelgáz. Valamit elcsesztem a hatásfokoknál, de most nincs időm.

Előzmény: Blue_Sky_007 (5486)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5491

Aha. És ezt csak az Atmos tudja, vagy a primer levegőt a többi is (Attack, Vigas, Hertz stb) is előmelegíti?

Előzmény: spucc (5490)
spucc Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5490

Szerintem az a különbség lényege a sima és a generátoros változat között, hogy az

utóbbi előmelegített primer levegőt juttat be az égéshez közelebb, kis fúvókákon keresztül.

 

A képen a jobb oldali a generátoros, a baloldali a fapados lenne elvben, de az enyém ( ami a fapados változat), alsó kerámiabetétje nem pontosan ilyen. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Blue_Sky_007 (5461)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5489

Na ezt a szubjektív döntést nehéz beadagolni a másik kromoszómával rendelkező házisárkánynak, főleg úgy hogy megszokta, hogy gazdaságossági számítások szerint szoktam ilyenekben dönteni. És ezt mostanában ellenőrzi is. ;-)

Előzmény: joevagyok68 (5488)
joevagyok68 Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5488

Igen ölég nehéz...

Főleg,ha az egyéb kiadásokat/sajátmunkát is beleszámolnánk..

Pl melyik rovatba kéne könyvelnem, hogy a 1,5 éves alco elektromos láncfűrész beszart (zárlatos lett), szagszervíz nem javasolja a javítását.!!

 

Már megbeszéltük, ez már hobby.

Hozz szubjektív döntést -mint sokan autóvásárlásnál- : Teccik, köll oszt kész  :-)) mert megérdemlem.

 

Előzmény: Blue_Sky_007 (5486)
fázunk Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5487

Szerintem sem tartozik bele,mert akkor bármelyik kazánba berakod ugyan azt a mrnnyiségű fát,meggyújtod az összes hőleadást összeadod ua kapod bármely kazánnál,sőt még kazán sem kell nagyon hozzá.

Előzmény: teszvesz (5484)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5486

Szerintem is ez nézőpont kérdése, és nem is tudjuk mérni ezért nehéz dönteni.

Nekem a kazán kisugárzott melege "veszteség" megy a szabadba (pince a ház alatt a földben). A kémény egy része a szobákon megy át, ha meleg, akkor abban a szobában a radiátor szelep visszaszabályoz, tehát a varjakon kívül fűtöm a kéménnyel a szobát is.

A pufferem a szabadban, az tiszta veszteség, még jó hogy tökig szigeteltem, így minimális.

 

Most számolgattam. Ugye grammra írom a fogyasztásomat (szén, fa, gáz, villany). Mindent hatásfokkal MJ-ba és Ft-ba számoltam át. Kíváncsi vagyok/voltam fagázzal hogyan jönnék ki. Ez belekerült szept 1. óta 137eFt-ba. (53.960 MJ energiát használtam el, ez nem a hasznosult, hanem az elégetett). Ha ezt  fagázos 75%-os hatásfokú kazánnal kellett volna előíllítanom, akkor 130eFt-ba lenne, ha 80%-os hatásfokkal számolok akkor 125eFt-ba lenne. Mivel a szezon kb felénél vagyunk, ez akkor évi kb. 20eFt megtakarítás lenne. Egy átlag fagázos kazán árát tekintve...... igen sokára térülne meg a befektetés. Nem? Ebben a 137eFt-ban, mivel az életvitelünk miatt nem mindig tudunk a kazánra pakolni, az 50%-a gázköltség. Ezt még lehet lejjebb szorítani.

Akarok egy fagázt, de akárhogy számolok, egyszerűen nem éri meg. Pedig nagyon..... szeretnék.

Előzmény: joevagyok68 (5485)
joevagyok68 Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5485

Szerintem rosszug gondolod.

Itt nem a "kazán által megtermelt "összes hőmennyiségen volt a hangsúly !!

Mert akkor beleszámolhatnád a hatásfokba a kéményfölfűtésre fordított hőmennyiséget is.

CSak a pufiba betárolt hőmennyiségről volt szó !

Előzmény: teszvesz (5484)
teszvesz Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5484

"veszteségeket" a "hasznos hőmennyiség" rovatban könyvelte el (mert tulképpen hasznosult az is)

 

a vesztesegek mindenkinel maskeppen alakulnak, de mindenkeppen beletartoznak a kazan altal megtermelt homennyisegbe, tehat a hatasfokszamitasal figyelembe kell venni.

Előzmény: joevagyok68 (5482)
Attila1971 Creative Commons License 2011.01.21 0 0 5483

Sziasztok!

 

 

Köszönöm mindenkinek a begyújtási és gázosítási tanácsot, eztán majd próbálkozom ezerrel, mi lesz a megfelelő.

joevagyok68 Creative Commons License 2011.01.20 0 0 5482

Meg köszi, válasz ment.

 

Kedvezmény az, hogy a következő:

"Kazán: -1,5 KW
csövek(9 fm 5/4-es vascső): -2,5 KW
puffer (szigetelése csak 90%-os) :-0,5 KW.
füstcső: 1,05 fm átm 150 cső: -2 KW"  

"veszteségeket" a "hasznos hőmennyiség" rovatban könyvelte el (mert tulképpen hasznosult az is)



Előzmény: fázunk (5481)
fázunk Creative Commons License 2011.01.20 0 0 5481

Mi az a kedvezmény 64%?? Mail ment /attack/megkaptad?

Előzmény: joevagyok68 (5480)
joevagyok68 Creative Commons License 2011.01.20 0 0 5480

NNNa, nálam is meglett az eredmény...

Mivel én "erőszakoskodtam" a vegyeskazánosok közül, hogy kéne egy "pontos" adat a fagázos fafogyasztásáról, ezért gondolom úgy korrekt, hogy legyen 1 vegyeses mérés is, összehasonlításnak.

És akkor jöjjenek a szomorú tények , (számomra és más vegyeskazános számára )  

 

Spucc olvtárs teszteredményeibe helyettesítettem be az általam mért adatokat.

Csak végeredményeket írok, hogy ne legyen olyan hosszú:

 

1,Felfűtendő térfogat : 1,07 m3

2, delta T 55 fok .   Több mint 1 hete nem fűtöttem vegyessel , úgyhogy induló 14/30/24/22/20, vége 80/78/78/76/76 lett

3, tüzelő felhasználás 33 kg , melyből 28kg bükk , mely 2éve fedett helyen tárolt , és 5 kg vegyes puhafa (gyuttós+miegymás)

4. idők begyuttás 18.05, befejezés 20.15

5 kazán celsius c-pv27 lemezkazán A fűtéskör és hmv teljesen elzárva szintén

és a végeredmény

6, hatásfok 48%,  de ha bűvészkedek -spucc kolegához hasonlóan - a nem veszteségnek elszámolt veszteséggel, ami tulképpen veszteség - akkor 55 % a hatásfok  , szemben a fagázos 80,3 %-ával. (a fagázos a "kedvezmény" nélkül 64%-ra jönne/jött  ki )

 

Hát ennyi, nemvagyok túl bódog...

 

Előzmény: spucc (5145)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.01.20 0 0 5479

Publikus a nevem alatt ott van.

De még vacillálok.

Előzmény: fázunk (5478)
fázunk Creative Commons License 2011.01.20 0 0 5478

Neked is mondom,küldj egy mail címet,szerintem tudok segíteni.

Előzmény: Blue_Sky_007 (5473)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!