Keresés

Részletes keresés

Pillanatragasz Creative Commons License 2020.05.28 0 1 111217

Előzmény: Pillanatragasz (111216)
Pillanatragasz Creative Commons License 2020.05.28 0 0 111216

Mai dobozom.  

Ennek az előzménye hogy  16 évvel ezelőtt a vezetékeket berakták a gipszkarton alá S akkor a tulaj elvált a feleségétől.   A  feleség szüleié volt a lakás és most akkorák lettek az unokák hogy   oda akar a nagymama költözni.   Bíztosíték szekrény nem volt csak egy köteg vezeték lógott ki a falból. 

Még nincs kész.

 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.05.28 0 2 111215

"10A főmérő után hogy kerül 25-ös almérő?"

 

Úgy is lehet, hogy alapból 3x10 amper van a házban, aztán jött egy albérlő, akinek szereztek egy bontott villanyórás guman táblát egy olyan házból, amely házban 1x25 amper volt.

Előzmény: Törölt nick (111213)
Törölt nick Creative Commons License 2020.05.28 0 0 111214

Például előbb 1 fázis volt fent, 32A-el, albisoknak 25-öt hagytak magánmérésben. Aztán új tulaj berakta a 3 fázist de 10-10-10A-el a pince meg el lett felejtve.

Előzmény: Törölt nick (111213)
Törölt nick Creative Commons License 2020.05.28 0 1 111213

10A főmérő után hogy kerül 25-ös almérő? Nekem ez mindenhogy sántít..

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (111210)
Törölt nick Creative Commons License 2020.05.28 0 0 111212

""25A-es óra után fizettünk valamikor""

 

Ha most összesen 10+10+10+25=55 ...akkor a 25ös után nem fizetsz, az ingyen van??!?!

 

Ezt rohadt gyorsan zárd ki, a tűzzel játszol!!

 

Előzmény: maszibmw (111207)
Törölt nick Creative Commons License 2020.05.28 -1 1 111211

A pincében dugj be egy vasalót az ottani óra alatti konnektorban, az órának pörögnie kell.
Ezután kapcsolj ki-húzz ki a házban mindent, kivéve a lenti vasalót, majd az összes villanyórád összes kismegszakját is kapcsold le. Ha a lenti óra nem forog, akkor ezeken keresztül megy és maszek almérő volt albérleteseknek. Egyesével felnyomod a kismegszakokat és amelyiknél elindul, arra a fázisra van rákötve. De ellenőrid vissza úgy is, hogy csak azt nem kapcsolod fel, minden mást igen. Ekkor sem foroghat.

 

Előzmény: maszibmw (111207)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.05.28 -3 0 111210

"Elmű ügyfélszolgálatos hölgy nem tudta, azt mondta tudom e igazolni számlával, hogy a 25A-es óra után fizetteünk valamikor. De itt 30-40 év távlatról van szó. Nincs semmi ilyen papírom."

 

Amikor jön a villanyóra leolvasó (legalább évente), olyankor a pincében lévő 25 amperes villanyórát nem is keresi?

Ennek hirtelenjében két oka jut eszembe:

- ez az óra ezer éve kikerült az áramszolgáltató adatbázisából, a ház akkori tulajdonosa nem jelezte a villanyóra leolvasónak, hanem hallgatott mint szar a fűben, ezért most majd neked megpróbálnak kiszámlázni ezer évnyi villanyszámlát, kamatostul, plusz pár száz ezer forintnyi büntetést

- az a villanyóra valójában nem az áramszolgáltatóé, csak egy "al-mérő", ami a fő villanyórád után van kötve tehát a fő villanyórád energiájának egy része azon IS átmegy, tehát az áramszolgáltatónak nem sok köze van hozzá (a 25 amperes kismegszakító érték almérő esetén önmagában nem jelent semmit). Kapcsold le a fő villanyórád alatti 3x10 amper kismegszakítót és nézd meg, hogy a 25 amperes villanyóra után ekkor is van-e villany.

Előzmény: maszibmw (111207)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.05.28 -1 0 111209

"De akkor ezen logika szerint a vízforraló sem mehet rá, a fogkefe töltő és a mobiltöltő sem, illetve a ceruzaakkutöltő sem mondván nem az a fogyasztó.... :-)"

 

A szabály ebből a szempontból eléggé egyértelmű: a rákötött "felhasználói berendezés fogyasztása" mehet a B tarifáról. Tehát pl a fogkefe töltő a saját üzemeléséhez szükséges energiát nyugodtan veheti a B tarifáról, de a fogkefébe kerülő energiamennyiséget már a másik (nem kedvezményes) villanyórának kell mérnie.

Előzmény: Csuklósbusz (111196)
csaba123 Creative Commons License 2020.05.28 0 0 111208

Sziasztok!

Egy napelem telepítéssel kapcsolatos kérdésem lenne. Milyen vastag (külső átmérő) kábelt szokás használni napelemes rendszer telepítésekor? Mondjuk legyen egy 2,5-3kWp rendszerteljesítményről szó és 12-15m távolság a napelemek és a villanyóraszekrény (ahová kerülhetne az inverter) között. Lapostetőre kerülne, amelynek teljes víz- és hőszigetelés cserére van szüksége. Azért kérdezem, hogy kb mekkora furatot lenne ésszerű készíteni későbbi napelemes kábel átvezetésére?

Jól sejtem, hogy egyetlen darab kábelre van szükség?

Elnézést az amatőr kérdésért! Köszönöm a szakértést?

maszibmw Creative Commons License 2020.05.28 -1 0 111207

Sziasztok !

 

Adott egy családi ház, jelenleg van 3x10A nappali + 3x10A vezérelt, valamint egy külön egyfázisú mérő az alagsorban 1x25A.

Ha megszüntetném az alagsori mérőt, akkor a 25A teljesítménye átvihető e teljesítmény bővítési díj nélkül a három fázisú mérőre ?

Jelenleg ugye van összesen 55A. Ha visszaadom az egyfázisú mérőt, és a vezéreltet is, mert nincs rá szükség, és kérnék 3x25A bővítést, akkor elegendő e csak az 55 - 75 közötti 20A után fizetni ?

Elmű ügyfélszolgálatos hölgy nem tudta, azt mondta tudom e igazolni számlával, hogy a 25A-es óra után fizetteünk valamikor. De itt 30-40 év távlatról van szó. Nincs semmi ilyen papírom.

 

Köszönettel Maszi

ötfelezős Creative Commons License 2020.05.28 -1 0 111206

Köszönöm az illusztrációt, ez a gyalus kérdés.

 

De itt meg szoktam állni (ezt már többen nehezményezték :D ). Neked minek? Te dolgozz Rátai alapján.

 

Előzmény: Dehogyne (111205)
Dehogyne Creative Commons License 2020.05.28 0 0 111205

Idézlek: "Csak a szabvány nem azt mondja. Hanem azt, hogy a különösen veszélyes helyeken kiegészítő EPH-t kell gyártani."

 

Lécci egy szabványszámot ehhez.

Előzmény: ötfelezős (111204)
ötfelezős Creative Commons License 2020.05.28 0 0 111204

Ja, a bajok ott kezdődnek, hogy például a villanyszerelő szakma tananyaga az nem a szabvány. Ebben a topikban is van gy zsák olyan kérdés, hogy melyik szabvány írja ezt elő? Hát, egyik de. Asztalos tanuló elég hülyén néz ki, mikor elmesélik neki, ezt a fát, erezetét tekintve, melyik oldalról merrefelé kell gyalulni, oszt megkérdezné, szabvány van rá? Ha nincs, akkor én másik oldalról gyalulom, repedjen, kit érdekel.

 

Csak a szabvány nem azt mondja. Hanem azt, hogy a különösen veszélyes helyeken kiegészítő EPH-t kell gyártani.

 

De én igazából nem akarok Rátai-híveket győzködni. A hit az fontos, és mindenki a saját balszerencséjének a kovácsa. Csak az itt olvasóknak óhajtottam megvilágítani azt, hogy a sarkon túl a józan ész tartománya van.

Előzmény: Dehogyne (111197)
kiggyo Creative Commons License 2020.05.28 0 0 111203

Tehát azt állítod hogy az e-autó töltő csatlakoztatható "B" tarifára legálisan?

Előzmény: Törölt nick (111199)
BJaca Creative Commons License 2020.05.28 0 0 111202

Akkor a drót is villamos berendezés?

Előzmény: Törölt nick (111200)
Teaway Creative Commons License 2020.05.28 0 0 111201

Ja, a trolibusz is villamos.

Előzmény: Törölt nick (111200)
BJaca Creative Commons License 2020.05.28 0 0 111198

És ha bekötök fixen egy akkumulátortöltőt, ami tartalmazza az akkumulátort is? A kimenete pedig egy hálózatról leválasztott inverter, amiről egész nap járathatom az egész lakást?

Előzmény: Csuklósbusz (111196)
Dehogyne Creative Commons License 2020.05.28 0 0 111197

 A  vers elemzés, hogy mire gondolt a költő, ezen lehet filozófálgatni. Épp ezért nem tudok veled egyetérteni. Én voltam Kádár Aba oktatásain, nagyra becsülöm, lépést próbálok tartani a szabványokkal. Voltam Rátai féle előadáson is. Ha a szabvány azt mondja, hogy egy épületbe a fém közmüveket a belépőponton kell EPH-ra kötni, akkor a kád alatti pasz darab az már egy egyéni elképzelés. Mert 1 embert már így agyonütött az áram? Ez nem indoklás.

Előzmény: ötfelezős (111176)
Csuklósbusz Creative Commons License 2020.05.28 -1 0 111196

De akkor ezen logika szerint a vízforraló sem mehet rá, a fogkefe töltő és a mobiltöltő sem, illetve a ceruzaakkutöltő sem mondván nem az a fogyasztó.... :-)

 

 

Mert a telót is leveszed a töltőről, meg a vízforralót is a talpáról.. :-)

 

 

De szerintem a szabály célja az hogy a fűnyírós, fűrészes, hajsütővasas stb baleseteket elkerülje.

 

 

Gyakorlatban ha UTÓLAG a csillagkaput meg a villanyautódat arra kötöd nem érdekel senkit sem.

 

 

De mint írtam, gyakorlatban csak bojlerre kapod meg az órát új bekötésnél, tökös regszerelő kell hogy konkrétan villanyautóra valaki B tarifás órát rendeljen aztán vagy megkapod vagy sem. :-)

Előzmény: kiggyo (111191)
Garfield007 Creative Commons License 2020.05.28 0 0 111195

Mindjárt érkezik Elek és elmagyarázza miért rossz ez a jogszabály :-D

Előzmény: Törölt nick (111190)
Csuklósbusz Creative Commons License 2020.05.28 0 0 111194

" A tarifán naponta 8 óra működési időben vételezhet, amiből 4-6 óra csúcson kívüli időszakra esik (és a legrövidebb kapcsolási idő sem lehet kevesebb 15 percnél).. "

https://elmuemasz.hu/egyetemes-szolgaltatas/szolgaltatasok/villamos-energia

Előzmény: BJaca (111189)
Garfield007 Creative Commons License 2020.05.28 0 0 111193

Ha a villanyautón kívül más is csatlakoztatható, akkor az úgy nem játszik.

Ha csak a villanyautó csatlakoztatható, onnantól egyértelmű, hogy mi a felhasználói berendezés...

Előzmény: kiggyo (111191)
kosztoglotov Creative Commons License 2020.05.28 0 0 111192

Fixen be kell kötni a villanyautót:)

Előzmény: kiggyo (111191)
kiggyo Creative Commons License 2020.05.28 0 0 111191

És akkor itt jön a csavar a dologban:

 

Mi a fogyasztó (felhasználói berendezés)?

 

Mert ugye sokan a töltőt/wallboxot emlegetik, valójában pedig a villanyautó az.

Azaz ezen logika mentén a villanyautó nem mehet vezéreltre.

Előzmény: Törölt nick (111190)
BJaca Creative Commons License 2020.05.28 0 0 111189

E-on:

"A vezérelt méréssel naponta legalább 8 órára biztosítunk villamos energiát, előre nem meghatározott időszakokban."

 

De mintha valahol olvastam volna, hogy minimum 2 óra folyamatosat adnak.

Előzmény: Csuklósbusz (111187)
peterch Creative Commons License 2020.05.28 0 0 111188

Szia !

 

Ha már dicsekedünk !  24 darab 100 páros kábel egy mezöben , a másikban meg 20 darab 100 páros kábel ?  Igaz nem erösáram , csak az erömü höméröinek bekötése és tüskékre . 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (111183)
Csuklósbusz Creative Commons License 2020.05.28 -1 1 111187

Tajgetosz pozitív de hidd el sokan vannak akik nem tudják mi az éjszakai áram. Ha azt írnád rá hogy tilos bármit bedugni akkor is bedugnának...  Normális villanyszerelő nem tesz rá konnektort és nem azért mert a szabályzat tiltja... 

 

Pl itthon is a gyerek bedugja a hajszárítót, bekapcsolja majd nem indul, majd leteszi a szennyeskosárra. 

 

Utánna meg bekapcsol az éjszakai áram a hajszárítóval együtt..  

 

Vagy életszerűbb egy vasalót, vízforralót, hajsütőt stb bedugni és elfelejteni hogy hopsz, nem melegszik, nem csipog stb.

 

 

Aztán ilyenekből könnyen összelehet hozni egy lakástüzet, illetve a fűnyírós, láncfűrészes, kerti szivattyús stb stb esetekről nem is beszélve. :-)

 

 

Ezért is fogalmaz valahogy úgy a szabályzat hogy " szakaszosan is biztonságosan üzemeltethető, fixen és nem dugaszolhatóan csatlakoztatható" cuccok köthetőek rá.

 

Újjabb mosógépek elektronikája már szerintem nem is szereti a sok áramszünetet, sőt tegyük fel felfűtött már 55 fokra, elmegy az éjszakai áram. Két óra múlva visszajön, ismét szobahőmérsékletről újra kell fűtenie a mosógépnek 60 fokra... még többe is kerülhet így a mosógép mint nélküle. 

A régebbi mosógépek időre fűtenek, azok nem fognak többet fogyasztani de kimosni sem jól. 

 

Persze aki ismeri a kapcsolási menetrendet mert mint Mekk is írja elég fix, akkor tudja mikor kell az éjszakai áramról indítani hogy beleférjen a mosás végig egy ciklusba.

 

Az egész ház átkapcsolása eleve balesetveszélyt teremthet ezt mondanom sem kell miért, nomeg azzal már eleve nem felelsz meg a szerződésnek.

Az nem fér bele, de mondjuk a bojlernél a kézi átkapcsolás szerintem simán, bekötés fix...

 

 

Én fel is hívtam őket, beszéltem velük. Tárgyilagosan nincs megkötve, lehet mosógép, hűtőgép, klíma stb rajta, fixen legyen és szakaszos áramellátásból se legyen baleset,  nyilván egy körfűrész már nem de ezen már lehetne vitatkozni.

 

 

 

Külön védőcső és külön lakáselosztó kell neki, de ha oda becsokizol egy olajradiátort senki nem fog szólni érte.

 

H tarifánál már jobban figyelnek, na arról nem mehet telefontöltő sem. :-)

 

De viszont új bekötésnél villanyórát nem kapsz vezéreltre amíg nincs rajta fogyasztó, a regisztrált szerelőm meg a bojler helyett semmi mást nem volt hajlandó elfogadni...  félt hogy nem teszik fel az órát.

 

Pedig mondtam neki hogy kössön rá egy led kertilámpát fixen, nincs kész a fürdő ne kelljen kétszer kijönniük meg fizetni... nem volt rá hajlandó pedig az üzletszabályzat szerint lehetne... 
De ugye a szolgáltatók is külön állatfaj, ha olyan jön ki mindenbe beletud kötni, a regszerelő meg nem kockáztat. 

 

Ja és igen, Mekk felvetése teljesen jogos, a völgyidőszaki áramot kellene rásózni a lakosságra, erre óramű pontossággal fix menetrenddel kapcsolják, fel is írhatja valaki. Nagyon ritkán van hogy fél órát vagy 1 órát átcsoportosítanak de bónuszba nem adnak!!!!  Ha nagyon nagy a gáz inkább nem is adnak azt vettem észre, egyszer volt ilyen mikor nagy hidegeket meg rekord áramfogyasztás volt, na akkor éjjel nem indult a bojler..


De amúgy hétvégén is a hétköznapi fix menetrend szerint kapcsolnak. Mo-on soha nincs túltermelés meg völgy vagy miért?

Dugvillás bojlert meg szerintem kiveséztük. Semmi nem tiltja, csak nem "illik."   A tartós 16A-eket de még a 10-et sem nem sok dugvilla meg konnektor bírja, pláne ha huzibálják ki/be, szabvány ide vagy oda, idővel szétolvadt szerelvény lesz a vége. 

Papíron bírja, gyakorlatban sok éven át nem mindig.

 

Nekem dugvillás a bojlerem éjszakain :-) :-), ennek ellenére ha villanyszerelő lennék fixen kötném mindenkinek, fizessen komfort tarifát esetleg .. és akkor nyugodtan alszok. :-)

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (111152)
sylvanus67 Creative Commons License 2020.05.28 0 1 111186

Honnét tudod mi kerül a szabványba, ha sosem veszed meg???

Előzmény: Mekk Elek ezermester (111180)
sylvanus67 Creative Commons License 2020.05.28 0 1 111185

Ja: és én csak idéztem a másik blogból a másik ezermestertől:(

Előzmény: Mekk Elek ezermester (111179)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!