Keresés

Részletes keresés

zsuzsahd Creative Commons License 2006.02.18 0 0 21
Hat, nekem ebbol csak az "ertelemszeruen" nem ertelemszeru. :-) Ugy erted, hogy a MI exponencialisan fugg az intenzitastol, mint "ertelemszeruen" a biologiaban oly sok minen? Node meg akkor sem vilagos, hogy az arany micsoda az (1.2-0.8)-adikon: 2, e, vagy pl. 1000? :-) De mindegy, ennyire reszletesen mar nem muszaj, elhiszem neked, hogy egyikfele uh-tol sem lett baja a picurnak. :-)
Előzmény: kheiron (20)
kheiron Creative Commons License 2006.02.18 0 0 20
Be kell vallanom, most megfogtál - nem tudom, hány dB. Amit viszont tudok: az ultrahang-nyaláb "erősségének" meghatározására szolgáló egyik mérőszám az MI, a mechanikai index. Ez értelemszerűen egy exponenciálisan változó mérőszám, ami nagy kövér felnőtt vizsgálatakor 1,2 is lehet, egy terhességi ultrahang során viszont nem nagyon megy 0,8 fölé.
Előzmény: zsuzsahd (19)
zsuzsahd Creative Commons License 2006.02.17 0 0 19
kheiron,

koszonom szepen a valaszt, tenyleg megnyugtattal! :-) (Es tok jo, hogy letrehoztad ezt a topicot! :-)) Tenyleg, most belegondolva, a szuleszeti uh-n en is szoktam erezni a melegedest, itt viszont persze nem ereztem semmit. Egyebkent egy sziv-uh kb. mekkora hangerovel megy? A szuleszeti, ha jol lattam, 40 dB korul volt, de ugy hallottam, mashol erosebbet hasznalnak, mert nem kell felteni a kis bebit - hat ezert is aggodtam 1 kicsit. De most mar csak kivancsisagbol kerdem. :-)
Előzmény: kheiron (16)
kheiron Creative Commons License 2006.02.17 0 0 18
Egy 4 hetes embriónak már elvileg pulzál a szívcsöve, szóval (nagyon durván számolva) jan. 10 + 14 nap (ovuláció és megtermékenyülés) + 1 hónap az kb. pont február 24. Ha szerencsétek van, akkor már látszik és hallatszik.
Előzmény: Allia (17)
Allia Creative Commons License 2006.02.17 0 0 17
Kheiron, január 10-i utolsó ciklussal febr. 24-én számíthatunk már szívhangra, ugye?
kheiron Creative Commons License 2006.02.16 0 0 16
Persze, hogy tudok válaszolni :-), radiológus vagyok, és a különféle vizsgálatok kockázatelemzése az egyik kedves témám.

Szóval a helyzet, ha jól értem, kb. így nézett ki:

Magzatod | Te hasfalad | Gyerkőcöd ölben | Vizsgálófej | Orvos

Nyugodj meg, egyáltalán nem lesz semmi baja ettől a méhedben hordott kis életnek.

A magzatok ultrahang-vizsgálata azért limitált időben (max 30 perc "sima" ultrahang, vagy 15-20 perc Doppler), mert az ultrahang energiájának egy része hőként nyelődik el a szövetekben, és melegíti a magzatot, az meg ártalmas lehet - nem véletlenül nem javasoljuk a szaunázást. Mindez akkor érvényes, ha a vizsgálófejet direktben a te hasadra teszik. Az öledben tartott gyerek elnyelte gyakorlatilag a szívultrahang energiájának egészét, és biztos, hogy semmi nem jutott már az ő hátáig sem (a levegővel telt tüdő, illetve a gerinc teljesen visszaverte az ultrahang-nyalábot).

Egy kint levő gyereknek azért nem ártalmas az ultrahang hőhatása, mert neki már van rendes hőleadása, de a magzat nem tud izzadni. :-)
Előzmény: zsuzsahd (15)
zsuzsahd Creative Commons License 2006.02.16 0 0 15

Lenne egy kerdesem terhessége alatti ultrahang-vizsgálattal kapcsolatban, bar nem pont abban az ertelemben, de remelem, erre is tudsz valaszolni. A 10. terhessegi heten voltam a nagytesoval szivultrahangon. A gyerkoc az egesz vizsgalat alatt az olemben volt, mert kulonben sirt, dokineni pedig jo sokaig nezegette... Nem arthatott ez a kistesonak?

 

koszi!

zsuzsahd

beth74 Creative Commons License 2006.02.16 0 0 14
Köszi a választ!
kheiron Creative Commons License 2006.02.12 0 0 13
Jó sok kérdésed van. :-)

A CVS során, ha sérül a lepény, az bevérzéssel jár, és látszik az ultrahangon.

Egyetlen eltérés (a tarkóredő) önmagában nem jelent semmit, csak a többi lelet és tényező birtokában értelmezhető megfelelően., és én nagyon óvatos lennék egy másik gyereken mért egyetlen eltérés miatt egy vizsgálatot indikálni. De "consult your doctor".
Előzmény: beth74 (9)
táll Creative Commons License 2006.02.12 0 0 12
Köszi szépen a válaszodat,én is olvastam arról hogy a 2,5mm nem igazán jó.Genetikai ultra hangon mérték ezt az értéket,azóta egy hét múlva már ismét meg mérték és le csökkent 1,8-ra.Szerintük igy rendben is van.De én úgy tudom hogy down kornál pont csak a 12.-heti mérés számit.A barátnőmnek mondta ezt egy genetikus amikor kismama volt.Neki elmaradt 12.-heti mérés és a 13.-héten már az erdmény nem mérvadó down kor esetében.Ezért megcsinálták neki a magzatvizvételt.Remélem azért minden rendben lesz,de én már csak egy aggódó tipus lettem.
Táll
Előzmény: beth74 (11)
beth74 Creative Commons License 2006.02.11 0 0 11

Táll!

 

Nálunk volt doki aki azt mondta, már 2,5mm-től van aki azt, hogy 3mm-től érdemes elvégeztetni a vizsgálatot. Mi beszéltünk 2 genetikussal is melegen ajánlotta mindkettő a genetikai szűrést, persze nálunk nagy eltérés volt, de családi előzmény nem fordult elő.

 

Előzmény: táll (10)
táll Creative Commons License 2006.02.11 0 0 10
Meg értelek hogy nem nyilatkozol én csak kiváncsi lettem volna egy másik véleményre is .A szülész orvos szerint rendben van minden, a kis mama bizik is benne".De az ördög nem alszik".
Előzmény: kheiron (8)
beth74 Creative Commons License 2006.02.11 0 0 9

Szia!

 

A kisfiamnak a 12. héten- 3,7 mm-es tarkóredőt mértek, CVS-t  csináltak. A baba végül programozott csaszival született,  mert faros volt.( Lombik baba, de nem ICSI)

 

A szülést követő 10. héten a gyerekklinikán vette észre egy doki,hogy erősen feszes és féloldalas a gyerek, az uh-n akkor már nem látszott, hogy bármi agysérülése lett volna."Ferdenyakú" is volt, de ezt az mondták inkább a medencevégű fekvés terhére írható.

 A terhesség alatt több uh is volt- mindig más doki csinálta- és soha nem tűnt fel, hogy bármi különösebb gond lenne a lepénnyel, a 37 héten II-es volt. ( Vesemedence tágulat volt az eltűnt, a szív uh is rendben volt)

 

Előfordulhat, hogy a lepény sérült a CVS során és ezt az uh-k nem tudták kimutatni és ez eredményezte az oxigénhiányt?

 

Valahol olvastam a neten, hogy CVS során ez előfordulhat, és a koraszülés valószínűsége is nagyobb.

 

 

Ha már egyszer volt tarkóredő eltérés akkor ez a második gyereknél is valószínűbb és ha nincs is akkor is kell gentikai vizsgálat?

kheiron Creative Commons License 2006.02.11 0 0 8
A 12. héten mért nyaki redő 3-4 mm fölött veti fel esetleges rendellenesség gyanúját.

Az AFP-érték önmagában nem jelent túl sokat, mert nagyon sok a bizonytansági tényezője - pontosan mikor is vették le, mert 1-2 hét ide vagy oda nagy eltérést okoz.

Hadd ne nyilatkozzam így neten keresztül néhány laborérték alapján, az a javaslatom, hogy az illető kismama forduljon a szülészorvosához, illetve ha benne nem bízik ezért vagy azért, akkor a megfelelő genetikai tanácsadó központhoz.
Előzmény: táll (6)
táll Creative Commons License 2006.02.11 0 0 7
Bocsi az előbb kimaradt a kismama életkora a 34.-életévében van.
Előzmény: kheiron (5)
táll Creative Commons License 2006.02.11 0 0 6
köszönöm a válaszodat.Valójában arra lennék kiváncsi hogy ha akismama családban már előfordult a down-kor akkor egy ultra hang vizsgálat már nem jelent elég biztonságot arra hogy kiszürjék.Csak a 12.-heti nyaki redő mértéke a mérvadó?Ugyanis ez az érintett kismamánál 2,5mm.Az afp eredménye 0,8,hcg 0,9,papp.a 0,9,sp1,0,7.Mi erről a véleményed?Szükséges további vizsgálat?
Táll
Előzmény: kheiron (5)
kheiron Creative Commons License 2006.02.08 0 0 5
Igen, észre lehet venni olyan eltéréseket, amik felvetik a Down-kór gyanúját. Százalékos arányt nem tudok mondani, leginkább azért, mert az ultrahang-vizsgálat eredményessége nagyban függ a vizsgáló gyakorlottságától.

A Down-kórra (illetve bármely kromoszóma-rendellenességre) vonatkozó egyik korai specifikus ultrahang-jel az úgynevezett "nyaki redő" megvastagodása. Ez a bizonyos mérés hüvelyi utrahang-vizsgálat során történik a 12. terhességi héten. De ez a jel önmagában nem jelent semmit!

Fontos, hogy az ultrahangon látott eltérések önmagukban nem jelentik azt, hogy a magzat mindenképp beteg. Egyik irányból nézve a betegségben szenvedők nagy részénél látható egy jel, de másik irányból nézve a jel megléte nem jelenti a betegség fennállását.

A jelenlegi terhességi vizsgálati protokollban vagy az amniocentézis, vagy a choroinboholy-biopszia során nyert sejtek genetikai vizsgálata alapján állapítják meg a Down-szindróma valószínűségét.
Előzmény: táll (4)
táll Creative Commons License 2006.02.06 0 0 4
A down szindrómát hány százalék eséllyel lehet ultra hanggal ki szürni?Egyáltalán észre lehet venni?
Előzmény: kheiron (-)
hnjúlia Creative Commons License 2006.02.06 0 0 3
Köszönöm szépen a választ!
Előzmény: kheiron (2)
kheiron Creative Commons License 2006.02.06 0 0 2
Igen, nagy szerencsével a szájpadhasadék látható ultrahanggal. Az ajakhasadék viszont az esetek nagy részében biztonsággal diagnosztizálható, s mivel szájpadhasadék eléggé ritkán fordul elő ajakhasadék nélkül, ez felhívhatja a figyelmet a további gondos vizsgálatra, esetleg egy centrumba küldésre.

A Pierre-Robin szekvencia esélye egy következő gyermek esetén nem nő meg, de egy jól elvégzett szülészeti ultrahangon általában látható lehet a PRS egyik részjelensége, a kisebb alsó állkapocs.
Előzmény: hnjúlia (1)
hnjúlia Creative Commons License 2006.01.29 0 0 1
Üdvözlöm!
Kislányom Pierre-Robin szindrómával született, terhesség alatt az ultrahangon nem látszott a rendellenesség. Elképzelhető, hogy egy következő terhességnél, ha külön figyelnek rá, észrevehető a szájpadhasadék? Csak a felkészülés miatt lenne jó előre tudni, hogy lesz-e ilyen probléma.
Előre is köszönöm a válaszát: Júlia
Előzmény: kheiron (-)
Tombolda Creative Commons License 2006.01.28 0 0 0
0 kérdésem van.
Előzmény: kheiron (-)
kheiron Creative Commons License 2006.01.28 0 0 topiknyitó

Ha valakinek kérdése van a terhessége alatti ultrahang-vizsgálatokkal kapcsolatban, nyugodtan tegye fel.

 

Magam több éves ultrahang-gyakorlattal bíró orvos vagyok.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!