Keresés

Részletes keresés

BAttila1964 Creative Commons License 2018.02.20 0 0 25600

Az ajánlott teleltetési hőmérséklet, hacsak nem tudsz nekik elegendő fényt biztosítani, az +5-10 fok, minimális öntözéssel. (Most már mindegy erre a szezonra.)

Előzmény: O lajos (25599)
O lajos Creative Commons License 2018.02.20 0 0 25599

Sziasztok.

Megtudná valaki válaszolni,  hogy egy citromfa: 1 méter magas már egy éve nem nőtt egy centit sem- mi ennek az oka?

Állandóan 20-22 fok van a szobában, egész nyáron kint volt, tápanyagot kap stb.

2 hónapja szépen virágzott - leszedem minden kötődött citromot, de nem mozdul növekedésnek.

bombaba Creative Commons License 2018.02.19 0 0 25598

Kb 100 Ft egy zöld lime a piacon, ki lehet próbálni, aztán majd eldöntöd.

"Nem gondolnám, hogy keserű a héjuk, akkor nem tennék édességbe." - a divat nagy úr, akár az értelmen túl.

Ha gondolod, tudok fotót mutatni a karibiról, amikor még kisebb, kerekebb és zöld, bár már itt is sárgul kissé:

Sokan eszik a kivit is, tudomásul véve, hogy az egy savanyú gyümölcs, pedig nem az. Ennyi erővel bármilyen hazai éretlen gyümölcsöt megehetnének.

Előzmény: Amita13 (25597)
Amita13 Creative Commons License 2018.02.19 0 0 25597

Köszi! Igen, a héj belereszelésre is gondoltam, több "főzősműsorban" használják a lime héjat, mint ízesítőt. Azok kifejezetten klasszikus lime-kinézetűek, vagyis kisebbek, mint egy citrom, kerekebbek, és zöldek. Vajon ezek akkor mifélék? Nem gondolnám, hogy keserű a héjuk, akkor nem tennék édességbe.

Előzmény: bombaba (25596)
bombaba Creative Commons License 2018.02.19 0 0 25596

Koktélokban szerintem a Mexikói, Tahiti, Karibi a használatos akár szeletelve, akár a leve. 

A világ más részein más fajták is előfordulhatnak, Ázsiában van/lehet még  egyéb fajta számtalan, ami nálunk nem vált ismertté.

A főzés, sütés más kérdés. Ha a héjreszelékre gondolsz, mint ízesítőre, akkor a fentiek keserűek, én nem használom ilyen célra.  Erre a normál citromok (pl. a Lisboa), a Nápolyi lime (C.Aurantifolia La Vallette) alkalmas (civil nevén francia citrom), a Meyernek nagyon vékony a héja és kevésbé ízes.  Ízesítőként még a Buddha keze is jó lehet, de ezt még nem próbáltam.

"miszerint színe zöld" - erről is folyt mér eszmecsere. Némelyik nem is zöld, ha érett.

A cédrátok felhasználásáról sokat írtam az utóbbi időben.

Előzmény: Amita13 (25595)
Amita13 Creative Commons License 2018.02.19 0 0 25595

Lime-okra visszatérve. Melyik az, amelyiket a főzésben, sütésben, koktélokban használják, mint "lime". Vagy ez tök mindegy, mind megfelel a kritériumnak, miszerint színe zöld, és fűszeresebb ízű, mint a citrom - mind a leve, mind a héja? (Bocs, ha már volt róla szó, de kissé elvesztem a sokféle lime közt, melyek némelyike nem is zöld, és ugye van amelyik édes :)))).

bombaba Creative Commons License 2018.02.18 0 0 25594

Néhány mandarint vettem a piacon, felirat szerint spanyol származású. Élénk narancssárga, lapos, kb. 6-8 cm átmérőjű, vékony héjú, nem könnyen hámozható, magnélküli. Nem tudom, van-e ilyen megnevezés, én azt mondanám rá: köldökmandarin. Az íze még elmegy, de a gerezdek bőre rendkívül szívós, megrághatatlan.

csoer Creative Commons License 2018.02.13 0 0 25593

Van néhány lime-om, úgymint: c. limetta Purha, c. limonia Osbeck, c. Rangpur fruit, Tahiti lime, Mexikói lime.

Ezekből csak a Pursha fajtáról van leírva, hogy édes lime.

Ezek szerint csak részemről a Pursha-ra vonatkozik a keserűség.

Előzmény: bombaba (25592)
bombaba Creative Commons License 2018.02.13 0 0 25592

A keserűséggel kapcsolatos megjegyzés az édes lime-okra vonatkozik az előző hsz-emben.

Karibi limeból csináltam már szörpöt, nem volt keserű.

Előzmény: csoer (25590)
Amita13 Creative Commons License 2018.02.12 0 0 25591

Annak, aki elsőre nem akar különösebb erőt befektetni a narancs dzsembe. Én most ezt próbáltam ki, mindenki nagy megelégedésére: kifacsartam egy csomó narancs levét, majd megfelelő mennyiségű cukorral, és Dzsemfix 3:1-el keverve lett belőle zselé. Ebben ugyan nincs narancshéj, nem fő sokáig, de pont arra jó, hogy kipróbáljam, milyen is a "házi" narancslekvár, megéri-e majd szórakoznom a bonyolultabb receptekkel. 

Érdemes ezzel kezdeni, keverhető többféle citrus leve is akár. 

csoer Creative Commons License 2018.02.12 0 0 25590

Köszönöm ezt az alapos tájékoztatót.

Egyenlőre csak a Buddha keze és a Bergamott gyümölcsökkel próbálkozom dzsemet készíteni.

Van bőven lime termésem is, de nem merném belekeverni, félve a keserűvé tételétől.

A Meyer önmagában is megérdemli a tartását, nagyon bőtermő, rengeteget virágzik és köt.

A gyümölcse nagyon dekoratív, de nem sokkal kevésbe savanyú, mint a sima citrom. Viszont ebből önmagában is ezek szerint érdemes dzsemet készíteni, ami kiváló lehet.

Előzmény: bombaba (25589)
bombaba Creative Commons License 2018.02.12 0 0 25589

Ha nincs esélye a kandírozottnak elfogyni, akkor mindenképp megpróbálnám vízben felfőzni, aztán bergamottlével keverni, és egy forralás után beüvegezni. De bergamott nélkül is jó lehet.

Kísérletezni kell, másképp nem megy.

A netes receptekkel pl. az a probléma, hogy nem ragaszkodnak a korrekt citrusnevekhez. Pl. a 

https://www.davidlebovitz.com/bergamot-marmalade-recipe/

site-on írja le a szerző, hogy a franciák bergamottnak nevezik az édes lime-okat, és ebből a receptjeiknél sok félreértés  adódhat:

"In France what are called bergamots, shown above, are also called citron beldi or limonette de Marrakech or Moroccan limetta elsewhere, and shipped from Tunisia or Morocco. Citrus limetta is a species of citrus often referred to as sweet lemons or sweet limes. According to the University of California horticultural website, Citrus limetta Risso (or what are called bergamots in France) “are sometimes incorrectly referred to as bergamots."

Ugyanitt többet is ír a  bergamottról, érdemes elolvasni akár a gépi fordítást is.

Más:

az édes lime-okkal kapcsolatban találtam egy érdekességet:

https://en.wikipedia.org/wiki/Citrus_limetta

As the name sweet lime suggests, the flavor is sweet and mild, but retains the essence of lime. The lime's taste changes rapidly in contact with air, and will turn bitter in few minutes,[citation needed] but if juiced and drunk rapidly the taste is sweet. The flavor is a bit flatter than most citrus due to its lack of acidity. It can be compared to limeade and pomelo.

Gépi fordítása: 

Mint az édes lime neve sugallja, az íze édes és enyhe, de megtartja a lime lényegét. A lime íz gyorsan változik a levegővel való érintkezéskor, és néhány percen belül keserűvé válik, [ ha szükséges ], de ha gyorsan ivott és részeg, az íze édes. Az íze kissé jobban illeszkedik, mint a legtöbb citrus a savasság hiánya miatt. Összehasonlítható a limeáddal és a pomelo-val .

 

Ha valakinek Sevilla narancsa van, akkor egy jónak látszó dzsemrecept hozzá: 

https://www.davidlebovitz.com/seville-orange/

Ugyanitt kumkvat dzsemhez is van recept.

 

Megjegyzem, a Meyer dzsemet csak most kóstoltam meg, keserű íztől mentes, szinte birssajt keménységű, kiváló :)

Megrendeltem a Meyer citromfát. 

Előzmény: csoer (25586)
BAttila1964 Creative Commons License 2018.02.12 0 0 25588

Átvett infó volt a Facebook-os citrusos csoportból, sem módom, sem időm, sem akaratom nem volt ellenőrizni... ;)

Előzmény: evodia2010 (25582)
evodia2010 Creative Commons License 2018.02.11 0 0 25587

Akkor több értelme van ide menni mint az Ázsia Centerbe.

Van egy fokhagymás chilis szósz, én azért szoktam az Ázsiába járni.

Van friss mungóbab csírájuk is.

Múltkor bazi nagy papaját árultak, de vagy kétezer volt.... 

Előzmény: csoer (25584)
csoer Creative Commons License 2018.02.11 0 0 25586

Na ez így szuper, ahogy leírtad, illetve a linkeket összegyűjtötted.

 

A Bergamott-al az a baj, nem egyszerre érik a Buddha kezével. A Bergamott most kezd érni, a Buddha keze, majd ősszel.

Lehet összefőzni a kandírozott Buddha kezét a Begamott-al? Szerintem nem gond.

A Buddha keze gyümölcsnél az zavart, hogy tényleges gyümölcs hús nincs, csak a külső héj és a belső fehér rész.

Előzmény: bombaba (25585)
bombaba Creative Commons License 2018.02.11 0 0 25585

A Meyerből készült dzsem tartalmazza a citrom levét, a héját, cukrot és vizet, mert a Meyer héja nem keserű. Más fajta citromból ezt nem ajánlom.

A recept a fotókkal jól követhető, azt hiszem. 

A Buddha keze ugyanígy eltehető dzsemnek, mert ez sem keserű.

Most találtam egy izgalmas receptet, amit talán kipróbálnál kísérletként, cedrát és bergamott vegyesen dzsemként:  

http://www.independent.co.uk/life-style/food-and-drink/recipes/bergamot-and-cedro-marmalade-1888509.html

Én nem tudom, a bergamott íze milyen, és a neten szoktak előfordulni nagyon rossz receptek is, szóval ezt óvatosan célszerű kipróbálni. Találtam utalást arra, hogy a bergamott elnevezést használják édes lime-ra is egyes helyeken, szóval kellő óvatosság nem árt. 

(Tavaly tettem el dzsemet a Sharbatiból, csak a belsejéből, de a gerezdekről a hártyát nem távolítottam el tökéletesen. Frissen még nem is volt rossz a dzsem, de később olyan keserű lett, hogy nem lehetett megenni.)  

Mindegyiknél dzsemnél fontos, hogy a gyümölcsöt a vízben kell puhára főzni, és a cukrot csak később hozzáadni, különben megéghet. Célszerű ilyenkor kóstolni is, milyen is lesz a bergamott íze, érdemes-e tovább foglalkozni vele.

A bergamottról azt írtad, a leve finom. Ha sok van, a leve kockázat nélkül felhasználható a Buddha kezével dzsemnek.

Még egy cédrátdzsem:

http://www.katebailward.com/quasisiciliana/cedro-marmalade/

És egy Buddha keze: 

https://www.davidlebovitz.com/candied-citron-recipe/

 

 

Előzmény: csoer (25583)
csoer Creative Commons License 2018.02.11 0 0 25584

A régi józsefvárosi piac a "Négy Tigris" megszűnt, helyette új józsefvárosi piac a Kőbányai út mellett, nagyobb mint az előző. El lehet tévedni.

Jó néhányszor voltam különleges gyümölcsöket vásárolni, három üzlet is van. Úgy emlékszem vietnami üzletek és igen különleges gyümölcsök kaphatók, olcsón, frissen szállítva.

Én akkor nem Buddha keze gyümölcsöt kerestem, hanem mangosztánt, guavát, licsi, rambutan, sapodilla, cukoralma, marakuja, stb. gyümölcsökből vásároltam.

Egyes gyümölcsök 2400 ft/kg áron volt kapható. A kumvát kg-os csomagolásban volt.

Nem figyeltem, de Buddha keze is lehetett köztük.

Előzmény: evodia2010 (25582)
csoer Creative Commons License 2018.02.11 0 0 25583

Újból elolvastam és a mostani linkeket is.

A gondom, a citromból rendben van a dzsem készítés. De a citrom nem hasonlít a Buddha-ra,  a Buddha keze nagy része a héj alatti "pudvás" részből áll, ami olyan mint a szivacs. Ebből lesz a dzsem?

Előzmény: bombaba (25581)
evodia2010 Creative Commons License 2018.02.11 0 0 25582

Józsefvárosi piac pár éve megszűnt. Új helyek vannak helyette.

Ázsia centerben 1 élelmiszer bolt van az éttermek szintjén, lehet kapni különleges dolgokat pl. pak choi, kurkuma gyökér stb. de buddha kezét még nem láttam....

Persze ettől még alkalmilag lehet.

Előzmény: BAttila1964 (25579)
bombaba Creative Commons License 2018.02.11 0 0 25581

Többször raktam fel ide a topikba recepteket, vissza lehet keresni:

http://www.alimea.fr/recettes_eng.html#ecorces

https://www.simplyrecipes.com/recipes/meyer_lemon_marmalade/

kimondottan a Buddha kezéről van szó a 25358. hsz-ben.

Előzmény: csoer (25578)
bombaba Creative Commons License 2018.02.11 0 0 25580

Nem esik útba nekem se jövet, se menet :)

 

Előzmény: BAttila1964 (25579)
BAttila1964 Creative Commons License 2018.02.11 0 0 25579

Úgy tudom, hogy Budapesten az Ázsia Centerben és a Józsefvárosi Piacon 4.500.- Ft/kg körüli áron kapható a Buddha-keze citrom, mint gyümölcs. ;)

Előzmény: bombaba (25572)
csoer Creative Commons License 2018.02.11 0 0 25578

Na dzsemre nem gondoltam és nem is tudom hogyan kell készíteni. De dzsemet tényleg univerzálisan lehet használni.

A kandírozott Buddha keze gyümölcs egy üvegben még mindig használatlanul áll. Dzsem jobb lett volna csinálnom belőle.

Előzmény: bombaba (25574)
Törölt nick Creative Commons License 2018.02.11 0 0 25577

Nálad a pont:o)

Előzmény: bombaba (25572)
bombaba Creative Commons License 2018.02.11 0 0 25576

Inkább a citromhoz hasonlít, de nem ugyanolyan.

Előzmény: CBNora (25575)
CBNora Creative Commons License 2018.02.11 0 0 25575

A cédrátoknak hasonlítható a narancshoz vagy a citromhoz az íze?

A narancshéjat nagyon szeretem, a püspökkenyér nem az igazi anélkül, a citromhéjat viszont ki nem állhatom.

Előzmény: bombaba (25574)
bombaba Creative Commons License 2018.02.11 0 0 25574

Más az ízlésünk, más a gondolkodásunk :)

Amíg a Sparban van vödrös narancs akció, aminek a keretében kb 5-6 kg narancs kapható 1000 ft-ért, és/vagy a piacon akárhány félét lehet folyamatosan kapni, addig engem nem csábít egy narancsfa, ami egy éves gondozás után talán terem kb. 1 kg-t.

Kumkvattal, limakvattal  még nem találkoztam boltban, de ezek az unokáknak jelentenek nagy élményt fáról szedve, annyira, hogy a limakvatot is képesek kézből, szemrebbenés nélkül megenni.

A Buddha kezéből önállóan is lehet dzsemet csinálni. Az óriáscédrát belsejéből csináltam dzsemet (és Meyerből), azóta is a reggelim vajas-dzsemes kifli, nincs ennél jobb :)  

Nem kell különleges süteményeket csinálni a kandírozott cédrátokhoz, bármilyen süteménybe mazsola helyett felhasználható, ettől lesz különleges. (Még diós-mákos beiglibe is.)

Datolyszilvafám nekem is van kettő, már 11 éve, piacon sosem vettem ilyet. Még egyszer ezeket sem telepíteném, nekem annyira nem jött be.

 

Előzmény: csoer (25573)
csoer Creative Commons License 2018.02.11 0 0 25573

Enged meg, hogy én is reagáljak az olvasottakra.

Nekem is van narancsfám, kétfajta is. Mindkettő vérnarancs két különböző változata. Az egyik fél méteres és közel 7 normál méretű termést érlelt be.

Teljesen jogos, hogy amit a piacon (boltokban) meg lehet kapni, azt minek pátyolgatni, nevelni odahaza.

Így értelmetlennek tűnhet az én közel 7 fajta mandarin fám is. Rengeteg, jó minőségű, olcsó mandarint lehet kapni.

De!

Mandarin és mandarin, narancs és narancs között is lehet ízben óriási különbség. És már eddig is volt szerencsém megtapasztalni a különösen zamatos mandarin ízeket.

DE ha tovább megyek, nem citrusok terén, khaki szilvafám is van és ilyen gyümölcsöt is lehet kapni lépten-nyomon.

Egyébként kumvátot is tudok venni nagyon sok helyen (Tesco, Lidl, Budai Spar üzletben, néhány menőbb gyümölcsösnél).

Amiben száz százalék igazad van, Buddha keze vagy óriáscédrát sehol nem kapható.

De még a Buddha kezénél maradva, nekem inkább dísznek lesz tartva. Szép nagy gyümölcsét kandíroztam, de mivel nem sütünk különleges süteményeket, így megmaradt tisztán nassolásra.

 

De egészen biztos, ez nagy részt ízlések kérdése.

Te (ahogy olvastam anno) profi módon tudod készíteni és felhasználni a cédrátokat, így nálad ezek jól hasznosulnak.

Előzmény: bombaba (25572)
bombaba Creative Commons License 2018.02.10 0 0 25572

Narancsot tudok venni a piacon, nem is túl drágán, sokfélét.  Ráadásul nagy fa lehet, a teleltetőhely befogadóképessége korlátos.

De mikor árulnak Buddha kezét, vagy óriáscédrátot, vagy kumkvatot, stb? 

Előzmény: Törölt nick (25570)
Törölt nick Creative Commons License 2018.02.10 0 0 25571

Az enyém is ilyen, Meyer citromnak mondták, de azóta már tudok annyit a citrusokról, hogy tuti nem az. Cédrát lesz. Az enyém is évente háromszor is virágzik, de nőni nem igen akar. Én meg szedegetem le róla a citromokat, hogy ne termést növeljen, hanem ágakat, amik később elbírják a termést, de "nem hallgat rám"... Szóval erre számolj.

Előzmény: xxistván (25561)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!