Keresés

Részletes keresés

Jocó0423 Creative Commons License 2017.10.28 0 0 62933

Valami olyasmi kéne nálunk is mint a német sörtörvény!

Árpa, komló, víz! Semmi más nem lehet a sörben és kész. Mégis mennyiféle és milyen finom levek vannak náluk :)

Ezt nem lehet a borral is megcsinálni?

Must, víz, %-ban kifejezett minimális kén. Meglehetne ezt csinálni?

Előzmény: BZoltan (62932)
BZoltan Creative Commons License 2017.10.28 0 0 62932

Szerencsére sem a TB igazgatósággal sem a veszprémi kórházzal nincsen rendszeres ügyem :) A MÁV-val ambivalensek az érzelmeim, mert bár tudom, hogy mekkora ürülékkupac, azért engem elvisz Budapestről Devecserbe bő két óra alatt hérom rugóért.

A Nébihhel, szőlészeti/borászati szempontból (más funkcióiról nincsen tapasztalatom) az a bajom, hogy ha holnap egy varázsütésre hirtelen megszűnne akkor konkrétan senkinek sem tűnne fel. Ez nem túlzás... tényleg így van. Sőt, ez kibővíthető. Ha a teljes magyar hegyközségi rendszer, a HNT-vel és a komplett agrárminisztérium vonatkozó államtitkársáfgaival együtt eltűnne a Nébih borral foglalkozó része akkor azt senki az égvilágon nem venné észre.

A Nébih jelenleg egyetlen funkcióval veteti észre magát: konkértan basztatják a magyar termelőt aki ezért még fizet is.

Előzmény: Hepci (62931)
Hepci Creative Commons License 2017.10.28 0 0 62931

Miben lóg ki lefelé a NÉBIH a magyar államhoz köthető intézmények közül?

Talán a TB-igazgatóság, a MÁV, vagy a veszprémi kórház sokkal színvonalasabban működik?

Előzmény: BZoltan (62930)
BZoltan Creative Commons License 2017.10.28 0 0 62930

Az igénytelenség nem nemzet specifikus.

Előzmény: ronin s8 (62929)
ronin s8 Creative Commons License 2017.10.28 0 0 62929

Dehogy a Nébih! Az csak tükörképe a magyar termelői-fogyasztói viszonyoknak. Az alap magyar igénytelenségre vezethető vissza minden.

Előzmény: BZoltan (62926)
BZoltan Creative Commons License 2017.10.28 0 0 62928

Ja :( Csak akkor minek áltatjuk magunkat.

Előzmény: Daeril (62927)
Daeril Creative Commons License 2017.10.27 0 0 62927

Nincs semmilyen eredetvédelem, csak érdekvédelem... 

Előzmény: BZoltan (62926)
BZoltan Creative Commons License 2017.10.27 0 0 62926

Egyébként meg ezért mondjuk egyre többen, hogy nincsen magyar borsajtó, nincsen magyar bor-újságírás, nincsenek magyar borszakírók. Senki, soha nem mer rákérdezni semmire.

Röhely, hogy nekem, egy nyunyi bortermelőnek kell rákérdeznie az ország egyik ünneplet borászatának vezetőjénél, hogy hogyan kapott forgalombahozatali engedélyt egy boruk.  Röhely és szégyen, hogy nincsen egyetlen olyan ember a magyar borsajtó világában aki úgy érezné, hogy a fogyasztónak tudnia kellene, hogy milyen sztori van itt.

De hangsúlyozom, hogy nem a Heimannék itt a főszereplők. A fő hunyó az a Nébih és az egész borbírálási rendszer meg az igénytelenül megírt ócska termékleírások és az egész eredetvédelem.

Előzmény: Daeril (62925)
Daeril Creative Commons License 2017.10.27 0 0 62925

Erről írtam az előző bejegyzésemben: amit szabad Jupiternek, nem szabad a kis ökörnek...

Előzmény: BZoltan (62924)
BZoltan Creative Commons License 2017.10.27 0 0 62924

Na, engem pont ez a másik út érdekel engem is.

Ugyanis van egy kör akiknek a borait rendszersen dobálják vissza ezekben a borbíráló bizottságokból... kérdezzed meg a Karner Gábort, Losonci Bálintot meg másokat. Nekem szinte minden évjáratban van 1-2 borom aminek többször neki kell gyürkőznie. De nem ritkán még a Nébihtől is visszapattan elsőre vagy éppen minden ok nélkül parkoltatnak egy-egy forgalombahozatali engedélyünket.


Szóval, engem a legőszintébben érdekelne, hogy az "egyenlőbbeknek" milyen lehet a pálya.

Tényleg jóhiszeműen állok mindenhez és pozitívan mindenkihez. De a pofám leszakad, hogy valahogy a párhektáros kisbirtokokat csuklóztatja a hatóság, miközben az establishment üdvöskéi lényegében azt csinálnak amit akarnak.

Előzmény: Daeril (62923)
Daeril Creative Commons License 2017.10.27 0 0 62923

A palackot kidobtam, szóval nem tudom megnézni milyen eredetvédelem alatt került forgalomba. Netnyilvános képeken az előcímkén szerepel a Szekszárd megjelölés.

Tulajdonképpen ebben az esetben a besorolás kb. mindegy, mert nem hiszem, hogy abban a formában amiben a polcra került akár FN borként átment volna a NÉBIH szűrőjén. Valószínűleg más utat járt be.

Előzmény: BZoltan (62919)
H_G Creative Commons License 2017.10.27 0 1 62922

Valamennyire amúgy ez is ízlett, de tény, hogy a Joó jobb :)

 

https://www.bortarsasag.hu/hu/bor/magyar/badacsony/skizo_hegyeink_badacsonyi_olaszrizling_2015?filter5=feher&filter1=olaszrizling

 

A Hegyeink olasz nagyon minerális, nagyon testes, nagyon jól csúszik. De az összetettséget hiányoltam belőle, egy kis fehér húsú őszibarack megvolt, de nem annyi, hogy érdekessé tegye a bort.

 

Előzmény: loading (62910)
H_G Creative Commons License 2017.10.27 0 0 62921

A hiperek azért nem egyformák, a Tesco már jobb legalább az újvilágiakban, Intersparban pedig egész jól lehetséges bevásárolni magyarokból.

 

Előzmény: Hepci (62920)
Hepci Creative Commons License 2017.10.27 0 0 62920

Auchannal ne fáradj... hiperbe csak fegyveres kényszerre megyek be vásárolni... azért köszi... :)

Osztrákiából engem a Reinisch 2014-es pinója fogott meg, nem is drága (4500 körül), de sajna már kifutott, és a 2015-ös kiadás jóval laposabbnak tűnt első kísérletre.

Előzmény: loading (62911)
BZoltan Creative Commons License 2017.10.27 0 0 62919

Sem a borral, sem a borászattal, de még a kereskedővel sincsen semmi olyan problémám amit nagy nyilvánosság előtt érzenék helyénvalónak megbeszélni :)

Ugyanakkor szerintem ezek az innovatív borok amolyan szorgalmi feladatnak minősülnek amik engem mint fogyasztót csak az után kezdenek el érdekelni ha a kötelező gyakorlatok szép megoldását már láttam. Ebből a szempontból mind a Frici mind a Heimannék kisérletei nekem szimpatikusak. Értelem szerűen ez a magyar bortermelők nyomasztó többségétől még messze nem elvárás. Vagyis én nem várok sem seprős, sem hasonló kisérleteket sokaktól.

 

Ami engem igazán érdekelne az az, hogy hogyan kapott ez a bor forgalombahozatali engedélyt. AZ OEM boroknak szokott lenni egy helyi borbírálása amin elvivel (!) anonim módon szerepelnek a borok és ha egy bor nem felel meg az OEM termékleírásnak akkor tovább sem küldik a Nébihnek.
Namost a seprős bor az nem szerepel tudtommal sem a Szekszárdi sem a Dél-Pannon régió termékleírásában.

Ha én egy ilyen bort indítanék útnak, azt úgy rúgná ki a Badacsonyi Borbíráló Bizottság, hogy arról kódulna.

Ez a seprős bor milyen eredetvédelmi kategóriában fut?

Előzmény: Daeril (62918)
Daeril Creative Commons License 2017.10.27 0 0 62918

Üdv, én kérdeztem a bor engedélyeztetésére először azután, hogy nagy örömmel a fenekére néztünk otthon egy üvegnek. A BT-s eladó által elpöttyentett félmondat alapján egy pillanatig sem gondoltam, hogy ez a sztori a maga teljes valóságában a felszínre kerül majd írásban.

 

Amit én gondolok a borról / jelenségről:

- Nagyon jó, hogy a BT mint legnagyobb kereskedelmi egység felismerte az ilyen típusú borokban a potenciált és mögéállt mint egy tonnás gorilla. Ez a második ilyen bor a gondozásukban, azaz már trend :). 

- Nagyon jó, hogy van egy közepes - nagy termelő itt hazánkban, aki be merte vállalni ezt. Mondjuk a Heimannék mindig is az invenciózusabb termelők közé tartoztak (Kadarka klónkisérletek, Stílusgyakorlatok stb.)

- Összességében az első két pont mutatja, hogy bár csak glaciális sebességgel is, de halad előre a "magyar borkultúra" valami nyitás mintha megfigyelhető lenne. Predikcióként azért nem jósolok 5 éven belül BT sajátmárkás kénmentes borokat.

 

Megelőzve a várható ledorongolást, azért az valahol szomorú, hogy bár léteztek ezelőtt 5 vagy akár 10 évvel is termelők és kisebb kereskedők akik megörvendeztették volna közönséget ilyen borokkal boldogan (de a vaskalapos borbürokrácia "megvédte" tőlük a fogyasztókat) mégis meg kellett várni, hogy az egy tonnás gorilla lásson benne potenciált. Sajnos ilyen bizánci még mindig kishazánk berendezkedése - itt amit szabad Jupiternek azt nem szabad a kisökörnek.

 

Összességében nekem pozitív a mérlegem a borral kapcsolatban, finom is volt, és szerintem a hallgatás a sikamlós részekről nem a nyitottság elutasításából következik.

BZoltán neked volt alkalmad kóstolni ezt vagy a Bott Frigyes féle Purot? Ha igen mit gondolsz magukról a borokról?

Előzmény: BZoltan (62917)
BZoltan Creative Commons License 2017.10.27 0 0 62917

Juteszembe.. az milyen már, hogy a borrajongón ketten is hiába kérdeztük, hogy az a Heimann seprős rozé, hogy a rákba kapott Nébih engedélyt. Valahogy az ilyen esetek azok amik elhitetik az emberrel, hogy a szent tehén establishment, vagyis a szokásos 5-10 beágyazott öreg motoros egyszerűen szappanos hal módjára kerül mindent ami a nyitottság irányába vinne. Gáz.

BZoltan Creative Commons License 2017.10.27 0 0 62916

Ez az eset a kihagyott lehetőségnél is keményebb szerintem. Konkrétan borvidék rongáló ökörség volt ez. Simán ki tudták volna mérni a saját éttermükben 4-5 ezer forintért is ezt a tételt.

Előzmény: Hepci (62915)
Hepci Creative Commons License 2017.10.27 0 0 62915

Ami a fogyasztó szemszögéből best buy, az a termelő oldaláról a kihagyott lehetőség.

Azt a St. Ilona olaszt pl. a Kreinbacher helyében én biztos nem toltam volna ki palackonként uszkve 500 forintért az Aldiba.

Előzmény: BZoltan (62909)
Hepci Creative Commons License 2017.10.27 0 0 62914

Igen, jó.

Előzmény: dezso (62908)
loading Creative Commons License 2017.10.27 0 0 62913

Igen.

Kétely esetén: Google/Bing vagy a bécsi telefonkönyv :)

Előzmény: ronin s8 (62912)
ronin s8 Creative Commons License 2017.10.26 0 0 62912

Wieninger...? 😂

Előzmény: loading (62911)
loading Creative Commons License 2017.10.26 0 0 62911

Igazán jó Pinot: Wieninger Pinot Noir Select 2015  (~20EUR). Az elmúlt 2 hétben annyi gáz tételt ittam (pl. Hepcinek akartam Auchan vásárból ajánlani valami jó vételt, de lukra futottam, de voltak nem onnan valók is), hogy ez valami űrrakéta azokhoz képest. Kicsit vastagabb és hordós ízvilág (18hó barrik), de nagyon csúszik. Biodinamikus, de csak a címkéről tudom, szemben egy-két korábbi tapasztalattal. 

Előzmény: Tybald_ (62903)
loading Creative Commons License 2017.10.26 0 0 62910

Miben is? "Itthon sem nagyon lehet kapni 3500Ft alatt jó olaszrizlinget"

Nem azt írtam, hogy nincs. Csak azt, hogy kevés van. Négyen mondtunk fejenként 1-et és nem egy A4-es lapot írtunk tele.

Előzmény: H_G (62904)
BZoltan Creative Commons License 2017.10.26 0 0 62909

Évek óta tolok bort Németországba, Finnországba, Csehországba és az Egybesült Királyságba. Az a tapasztalatom, hogy a fajtával csak akkor foglalkoznak ha az valami egzotikus darab. Amúgy sokkal inkább az ország és a régió meg a brand maga az amire figyelnek az emberek.

Amúgy minden idők legjobb ár/érték arányű olasz a St.Ilona (Kreinbacher) 2009-es kiadása volt 950Ft áron. Konkrétan tudta azt amit a legtöbb 3-4 ezer forintos dűlős olasz.

Előzmény: Hepci (62907)
dezso Creative Commons License 2017.10.26 0 0 62908

Tehat az jo volt?

Előzmény: Hepci (62906)
Hepci Creative Commons License 2017.10.26 0 0 62907

Szerintem teljesen más stílus és piac - aki szívesen iszik Somlót és koncentráltabb bort, annak a Tornai középső olasza (prémium, honi polci ár 2000 Ft) is agyonver bármilyen német 20 eurós rizlinget.

Előzmény: ronin s8 (62901)
Hepci Creative Commons License 2017.10.26 0 0 62906

Nyári Ödön 2014 - 1500 pénz körül vettem legutóbb a Borfaluban.

Előzmény: loading (62897)
H_G Creative Commons License 2017.10.26 0 0 62905

"sósmogyoróvajjal töltött milka", az a Hersey, Amerika legnépszerűbb csokija :)

 

Előzmény: Tybald_ (62903)
H_G Creative Commons License 2017.10.26 0 0 62904

De akkor ellentmondtál magadnak, hiszen ez sokkal olcsóbb.

 

Előzmény: loading (62898)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!