Keresés

Részletes keresés

Centi the real Creative Commons License 2020.06.03 -1 0 111422

Mint írtam, ez személyes vélemény volt, nem szabványossági / szigorúan villanyszeretési  aspektusból.. (feltételeztem, hogy akku, mert minden más helyzetben adta volna magát a normál 230-as hálózat, és akkor ugye már más a leányzó fekvése. De mint utóbb kiderült, valóban akku.  Természetesen egy zárlat esetén akkunál is folyhatnak súlyos Amperek, így zárlat/kábel izzás/égés  elkerülése érdekében valami biztosítóeszközt (akár egy autós biztosíték-ház megfelelő értékű biztosítékkal ) is elkél oda.  Kapcsolók tekintetében megfelelő a standard 230-as kapcsoló is.   Ez megintcsak egyéni, és nem szigorúan szakmai vélemény.

Előzmény: ruzsa janos (111417)
anagma Creative Commons License 2020.06.03 0 0 111420

A táplálás 12V, akksiról, ami napelemes töltésvezérlővel van töltve. Megmérem pontosan mennyit vesznek fel a lámpák, de együttesen is 2-3A alatt lehetnek. Ekkor elég a 2x1.5 vagy elég a 2x0.75ös ? Ha úgy nézzük, 1 áramkör lenne mindegyik lámpa.

Előzmény: ruzsa janos (111417)
LanyUss Creative Commons License 2020.06.03 0 0 111419

Elek! Beletrafáltál!   Bocs fiúk az offért! 

 

Vettem egy 1800w-os távirányítós sötétsugárzót ( fekete, modern megjelenésű ). Nem a 4 méter magas teraszra, hanem az az alá kialakított 2,2m méter magas pihenő-edző sarkába helyeztem el ( kép: http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=451S_t_tsug_rz_sarok_1.jpg )

Kondi padtól távolabb az alacsony belmagasság ellenére sem éreztem max. fokozaton ( 1800w ). Át is költözött a gyermek részre, ott bevált ( kép: http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=469S_t_tsug_rz_gyerek_j_t.jpg ). Legalább nem izzik vörösen a gyermek feje + ha kell vihetem beltérre is.

A kültéri áthelyezés után télen kap egy fóliát és egy klímát is -> így egyszerre fűtök majd levegőt + felületet. A sarokra tükrös lesz! :D A "normál" teraszra nem teszek semmit. Még nyáron sincs időm ott ücsörögni :)

A ház szigetelése közepes, 22 fokban én is fázok, pedig nem vagyok vashiányos. Kinti -10 fok esetén sem szeretek bent felöltözni, tudom úri luxus, de így esik jól. 220m2-re fizettem tavaly előtti keményebb télen évi 180e Ft-ot meleg vízzel és ebben igen sok tele buggyantott kádas gyermek pancsi is benne van na meg 24,5 beállított termosztát. Ez simán belefér, a fenti költség további csökkentése soha meg nem térülő befektetés lenne ( a födémen tanácsodra már megvan a 30 gyapot ): Köszönet a tanácsért :R

Előzmény: Mekk Elek ezermester (111276)
ruzsa janos Creative Commons License 2020.06.03 0 0 111418

https://admittancia.wordpress.com/

 

egész jó az oladal.

még nem néztem át, de az ötlet tetszik.

ruzsa janos Creative Commons License 2020.06.03 0 1 111417

"Érintésvédelmileg minimális a kockázat 12voltnál"

Nana.

Az attól függ. Nyilván nem a 12 volt fogja megcsapni azt, aki megrágcsálja a vezetéket, viszont érintésvédelmi szempontból ez csak akkor biztonságos (és törpefeszültség is), ha vagy akkumulátorról működne (nyilván nem), vagy pedig olyan leválasztó transzformátorról, ami erre a célra készült. (és tulajdonképpen még akkor is villanyszerelőnek kellene szerelnie, mert valakinek ezt meg kell állapítania. A szabvány szerintem az "Érintésvédelmileg minimális a kockázat" besorolást nem ismeri.  

Úgy általánosságban a kapcsolóüzemű tápok ezt nem teljesítik.

Ha csak úgy, bármilyen, 230-ról működő táp, akkor az akár FELV is lehet.

Ami valóban biztonságos, az a SELV.

https://admittancia.files.wordpress.com/2018/05/selv-pelv-felv-c3a9s-a-villamos.pdf

 

 

Szerintetek?

Előzmény: Centi the real (111416)
Centi the real Creative Commons License 2020.06.03 0 0 111416

Szerintem érdemes lenne megmérni az összes lámpa egyszerre bekapcsolásakor a felvett áram eredő mennyiségét, de szerintem 1A alatt lesz az. (hacsak nem "led reflektorok")  Én 0.75-ös kábelt tennék, és mehet normál 230-as kapcsolókkal. Érintésvédelmileg minimális a kockázat 12voltnál, szerintem mehet(ne) akár magában is  akábel, de mechanikai védelem/esztétika miatt én kábelcsatornába tenném.  (ez privát vélemény).

Előzmény: anagma (111413)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2020.06.03 0 0 111415

Ami állandó fogyasztó a kamera. A led lámpa pedig sötétben ha mozgást érzékelt. Anyukám 17h után locsolt amikor a lámpa nem játszik, a kamera meg tényleg kis fogyasztó. Más nincs.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (111412)
Lacivill Creative Commons License 2020.06.03 0 0 111414

Broadlink Pro nem jó megoldás a távirányitó---telefon kapcsolathoz?

Előzmény: kesztió (111388)
anagma Creative Commons License 2020.06.02 0 0 111413

Sziasztok! Faházban kellene fényforrásokat felszerelnem. A betáp adott, 12V egyenáram. 3 helység. Helységenként max 2db egy helyről kapcsolható ledlámpa. Kérdés, milyen átmérőjű vezetéket használjak, kábelcsatornában vagy védőcsőben vezessem? Használhatok falon kívüli, de AC230-ra gyártott kapcsolókat? Csak falon kívüli szerelés jöhet szóba. Nem lakóépület.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.06.02 0 0 111412

"Nem terhelés alatt volt a jelenség."

 

Nagyon hosszú vezeték viselkedhet kondenzátorként, ha fel van tekerve, akkor tekercsként is. De az ilyen nagyobb szikrázások többnyire akkor vannak, ha van terhelés is rajta.

Terhelés akkor is szokott lenni rajta, amikor a gazdi már hétszer megesküdött, hogy nincs rajta semmiféle terhelés. Ilyenkor szokott előfordulni, hogy a kapcsoló "ok nélküli" szikrázása miatt odarángatott villanszerelő csúnyán néz, mire megrendelő ártatlan képpel megkérdeti: "miért, a 237 darab fénycső is terhelésnek számít?"

Előzmény: oldmumus_v.2 (111398)
ksanyi52 Creative Commons License 2020.06.02 0 0 111411
Előzmény: Mekk Elek ezermester (111408)
ksanyi52 Creative Commons License 2020.06.02 0 0 111410

Igen kaptam.  Meg 1 olyan szerelvényt is, amin van egy 5 pólusú 3 fázisú és 2 db 1 fázisú konnektor is. Még nincs bekötve de nem is dolgozok most a műhelyben. Különben elég hitványok. Lehet hogy jobban jártam volna 2 db régi vízmentessel. Azok még masszívak.

Előzmény: Törölt nick (111407)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.06.02 -1 0 111409

"öt percre beleeolvasott egy szarterületbe"

helyett:

"öt percre beleolvasott egy szaKterületbe"

 

Elnézést, megtréfált a tudatalattim :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (111406)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.06.02 -2 0 111408

"Hol itt a 3 szoros ár?"

 

Hol a katalógus?

Előzmény: ksanyi52 (111405)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.02 -1 1 111407

Bár a 75000 és a 63000 csak 2 szoros ár, de  elég közel van egymáshoz.

 

Na, kaptál már tisztességes, oda illeszkedő 5 eres kábelt?

Előzmény: ksanyi52 (111405)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.06.02 -3 0 111406

"Megbántottalak valamivel egy régebbi beszélgetésünk során, hogy @BJaca-nak azt javasolod, meneküljön (tőlem)? :D"

 

Szó sincs ilyesmiről. De számos keserű tapasztalat után felismerem azt az ügyfelet, aki NEM HAJLANDÓ fejlődni/tanulni/kérdezni, mert 

- öt percre beleeolvasott egy szarterületbe (ráadásul azt is rossz helyen :) és máris tévedhetetlennek hiszi magát,

- a szakterület profi szakértőit butábbnak tarja magánál, pl meg sem hallja a a figyelmeztetéseiket, miszerint az első pillanattól kezdve rossz irányba halad,

- ő AZT HISZI, hogy a problémát 98 százalékban már tulajdonképpen egyedül megoldotta és nem érti, hogy a szakemberek miért nem árulják el azt az icipici apróságot, ami a befejezéshez kell :)

 

Persze vannak olyan szakemberek, akik szó szerint megvalósítják az ilyen ügyfelek kéréseit és nem szólnak, hogy ha nem csak utasítgatná a mestert, hanem kérdezne / meghallgatná, akkor a szakember fele áron kétezer jobb megoldást  tudott volna a problémájára.

Én az ilyen ügyfelet inkább  otthagyom, persze nekem könnyű elsétálni, hiszen nem ebből élek. Aki ebből él, az viszont szó nélkül megvalósítja a kért hülyeséget marhadrágán, aztán a kocsmában/fórumon nevetve elmeséli a kollégáknak :)

Előzmény: kesztió (111402)
ksanyi52 Creative Commons License 2020.06.02 0 0 111405

" "akkor lehet, hogy a példádban szereplő 1 fázisú motor háromszor annyiba kerül, mint a három fázisú." Megnéztem egy katalógusban: azonosak 75000- 63000. Hol itt a 3 szoros ár?

Előzmény: szakmókus (111403)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.06.02 0 0 111404

"Azt ugye nem állítod hogy a háromfázisú motor azért olcsóbb mert nincs rajta kondenzátor?"

 

Nem.

 

"Egyfázisú hálózaton az az lakossági felhasználásnál újabban van igény az általad említett motorokra,"

 

Én arról beszéltem, hogy szerintem ahol ma egyfázisú motor van, előbb utóbb valószínűleg mindenütt inverterrel egybeépített három fázisú aszinkron, vagy BLDC motorok lesznek, mert ezek olcsóbbak lesznek, mint az egyfázisú motorok (kevesebb nyersanyag + olcsóbb gyártástechnológia).

 

"Az iparban is csak akkor van frekvenciaváltója (akár kompakt,a motorral egybeépítve) egy motornak,ha a technológia igényli. Egyébként szükségtelen."

 

Arra is céloztam, hogy ha egy nagy teljesítményű, inverterrel egybeépített egszerű aszinkron motor olcsóbb lesz, mint egy szinkron vagy csúszógyűrűs, vagy bármilyen egyéb speciális motor, akkor le lehet állni a speciális villanymotorok gyártásával is.

Előzmény: szakmókus (111403)
szakmókus Creative Commons License 2020.06.02 0 0 111403

 "akkor lehet, hogy a példádban szereplő 1 fázisú motor háromszor annyiba kerül, mint a három fázisú."

 

Azt ugye nem állítod hogy a háromfázisú motor azért olcsóbb mert nincs rajta kondenzátor?

 

Egyfázisú hálózaton az az lakossági felhasználásnál újabban van igény az általad említett motorokra,ugyanis sok nehéz műszerész kategóriájú  szerszámgép kerül be a garázsba műhelybe (mint nekem is) ahol az egyfázisú motorok nem jöhetnek szóba. Viszont ez nagyon szűk szegmens, nem fognak ez miatt egyedi motorokat gyártani erre a feladatra. 

 

Az iparban is csak akkor van frekvenciaváltója (akár kompakt,a motorral egybeépítve) egy motornak,ha a technológia igényli. Egyébként szükségtelen.

 

Az elektromos járművek motorjai na azok különlegesek lehetnek...... de az nem fűnyíró , szivattyú ,ventilátor , körfűrész,porszívó.....stb.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (111387)
kesztió Creative Commons License 2020.06.02 0 1 111402

Megbántottalak valamivel egy régebbi beszélgetésünk során, hogy @BJaca-nak azt javasolod, meneküljön (tőlem)? :D

Előzmény: Mekk Elek ezermester (111392)
kesztió Creative Commons License 2020.06.02 -1 0 111401

Akkor vegyél egy 433MHz-s adó-vevőt, olvasd ki a gombok kódját a vevővel, majd egy PIC-kel a számodra tetsző kódot ki tudod küldeni az adón.

 

Ezt magyarul úgy mondják ,hogy „tervezz magadnak termosztátot”. :D Mert ha PIC, akkor már inkább egy komplett Arduino Nano, amihez egyúttal banális feladat kijelzőt és 4 darab touch érzékelőt illeszteni (+, –, OK, Cancel). És egy nagy pontosságú hő- és nedvességmérő modul is pár dollár az Aliexpress-szen.  

 

És akkor legalább pont úgy néz ki, ahogy akarom és pont azt tudja, amit akarok, nem?

 

Csak legyen időm a megtervezésére és a felprogramozására…

Előzmény: BJaca (111394)
Márton89 Creative Commons License 2020.06.02 -1 1 111400

Itt általában ez van. szedtem gombát, hány kiló a kalauz? 

Előzmény: ötfelezős (111396)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2020.06.02 0 0 111399

Tisztánlátás végett:

 

van egy kerti pavilon ahonnan a házból kijön sodronyon egy gumis 3x1,5-es kábel. Fent a dobozban WAGO-val szét van osztva:

1. led rekfektor

2. lengő aljzat kamerának

3. 2 db további 3x1,5-es az IP44-eseknek

 

 

Ezek pedig itt vannak az oszlopokon rajta 2 oldalt

 

 

Pl. 2 napja amikor hosszabbítót üresen húztam ki akkor is láttam ki szikrát

 

 

Namost kb. 2 hónapja azt megcsináltam, hogy a szivattyú eredeti kábelét fellasszóztam és betettem a szürke dobozba ami a kuka és a zöld esővízgyűjtő között van. Ott a gumis kábel végén a lengő alj. Terv: télen itt széthúzni és gumit megy a pavilonba vissza ami le van takarva. A doboz meg szivattyú be a tárolóba.

 

 

 

Azért, hogy ne kelljen a dugót ki-be a gumis végén van a kapcsoló és az meg tovább, lásd kép

 

 

 

Amikor ma anyukám a kapcsolót lekapcsolta szikrázott valahol 1 másodpercre. Na azóta nem megy a szivattyú.

Valahol kontaktos lehet? Az a gond én messze lakom onnan, így nem tudom megnézni.

 

Megkérek valakit csatlakoztasson mást ebbe, ha az megindul akkor talán a kapcsolóval van gond?

Előzmény: oldmumus_v.2 (111398)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2020.06.02 0 0 111398

Nem terhelés alatt volt a jelenség.

Előzmény: BJaca (111397)
BJaca Creative Commons License 2020.06.02 0 0 111397

Attól függ. Ha terhelés közben húzod ki, akkor igen. Például ha kihúzol egy világító reflektort. Vagy működés közben egy fűnyírót. Mit húzol ki, amikor látod a villanást?

Előzmény: oldmumus_v.2 (111395)
ötfelezős Creative Commons License 2020.06.02 0 1 111396

De ezek mind csak vaktában vagdalkozások. Engem nem érdekel, hogy egy kiló vas mennyibe kerül. Az egy dolog, hogy te vagy más hová akar még eljutni, én a megállapításommal a megállapításomat állapítottam meg, nem pedig azt, hogy egy frekvenciaváltó hány vadkörte. Volt egy kijelentés, abban egy jelző, én meg azt megkérdőjeleztem. Erre azt kapom, hogy ha végtelen hosszú ideig üzemel egy egyfázisú motor, akkor a 8 % költségkülönbség végtelen nagy összegre rúg. Ennek mi köze ahhoz, hogy 8 % az nem jelentős? Ha végtelen időre nézzük, akkor negyed százalék is végtelen sok pénzt jelent. Míg egy villamos kéziszerszámnál semmit nem jelent. Ez a magyaros stílus, a ködösítés. :D 

 

Egyébként egyik sem. Az írottak azok a névleges nyomatékok voltak, az indítónyomaték meg ugyanezen motoroknál 2,2-szeres illetve 2,7-szerese a névlegesnek. Nyilván a megfelelő kondérokkal, de hát ki a tököm mondta, hogy a 3 fázisú motor nem előnyösebb? Egyébként ezen adatokhoz még hozzá jár az is, hogy a teljesítménytényező az egyfázisúnál 0,95, a három fázisúnál meg 0,81, szóval ott is van ballaszt.

De a kondenzátorba is kár belemenni, meg hogy az inverterben drága-e a szilícium. A cigaretta elég sokat drágult, tehát, ha a motor keveset megy, mert a kezelője erős dohányos, akkor az a legdrágább. A tüdőrák kezelési költségeiről már nem is beszélve. Szóval teljesen felesleges nagy igazságokat én is tudok.

Itt csak arról van szó, hogy egyfázisú motort már 67-ben is olyant gyártott az EVIG, amelyik ugyanabban a vasban 20 %-al kevesebb teljesítményt tudott. És ez nem egy nagy ár ahhoz képest, ha éppen bárhol akarom üzemeltetni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (111387)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2020.06.02 -1 0 111395

IP44-es dugaljak vannak a kerti pavilonban. Utóbbi napokban ha kihúzok valamit lehet látni szikrázást/fehér villanást. Ez normális?

BJaca Creative Commons License 2020.06.02 -1 0 111394

Akkor vegyél egy 433MHz-s adó-vevőt, olvasd ki a gombok koódját a vevővel, majd egy PIC-kel a számodra tetsző kódot ki tudod küldeni az adón.

Előzmény: kesztió (111391)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.06.02 -1 0 111393

"legaéább 3 szenzor kell, hogy értelmét lássam: külső és belső hőmérséklet, és egy páratartalom."

 

A szellőztetés elsődleges célja a megfelelő levegőminőség biztosítása.

A jó levegő elsődleges jellemzője az egészségesen alacsony (1000 ppm alatti) széndioxid szint

Ezt profi technikában a következő három módon szokás megvalósítani:

- a lakásban maximálisan tartózkodók számát megszorzod 30 m3/h (720 m3/nap) légcserével (ezt a légcserrét esetleg leállíthatod, vagy durván lelassíthatod, amikor nincs otthon senki)

- a lakásban aktuálisan tartózkodók számát megszorzod 30 m3/h légcserével (sajnos nehéz automatizálni)

- valódi széndioxid szint érzékélő(ke)t alkalmazol ami folyamatosan 1000 ppm co2 környékére szabályozza a légcserét.

Minden más megoldás többnyire amatőrség, pl  a levegő széndioxid szintjéhez semmi köze a külső, belső hőmérsékletnek és a páratartalomnak sem, tehát ilyen érzékelőknek semmi értelme a szellőztetés kapcsá.

(mondjuk a páratartalmat esetleg lehet figyelni a fürdőszobában és a konyhában, ha az ottani szellőztetésnek van turbó fokozata is).

Előzmény: BJaca (111390)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.06.02 -2 0 111392

Menekülj.

Tapasztalatból beszélek.

Előzmény: BJaca (111390)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!