Keresés

Részletes keresés

gertibor Creative Commons License 2006.10.12 0 0 422

Szia Laci!

Mindenki csak a saját nevében beszéljen.

Nem sok választ el Tőled, de hogy vénnek érezzem magam..............

De, ha úgy gondolod, alapítsuk meg a vének tanácsát  - főnök, Te mint rangidős!

 

Igen, biztosan eltaláltad a tartályt, persze az enyémek csak 3 hl-esek.

Most még ha megírnád, hogy szerinted lehet ebben érlelni?

Tavaly vettük őket, de akkor már hordóban érlelt bort tettünk bele, így nekem nincs még tapasztalatom. (Hiába a kor, mindent nem tudhat az ember hihi)

Üdv. Gréti

Előzmény: lalá (417)
Tündi29 Creative Commons License 2006.10.12 0 0 421
Üdvözlünk a topikban!

Örömmel halljuk,ha megosztod velünk boros dolgaidat. :)
Üdv,T.
Előzmény: Gyulai Guszti (415)
Tündi29 Creative Commons License 2006.10.12 0 0 420
Nem kell így fogadni az újoncokat!
Több tiszteletet!

(Még velem is ezt csináltátok!) sajnos!
Előzmény: lalá (418)
lalá Creative Commons License 2006.10.11 0 0 419
-Nem bennfenteskedni akarok, de megerősítem, hogy Malya Ernő borai mindíg a helyükön vannak.
lalá Creative Commons License 2006.10.11 0 0 418
-Szia!

-Majmingyá zavarba jövünk.(hihi)
Előzmény: Gyulai Guszti (415)
lalá Creative Commons License 2006.10.11 0 0 417
-Vének gyülekezete.(hihi)
Előzmény: Flacika (413)
lalá Creative Commons License 2006.10.11 0 0 416
Szia Gréti!
-Aha, úszó fedél. Nem fehér hanem talán okkeres színű műanyag. Gyakorlatilag mindenre jó. Azért nem ugyanaz mint a fa, de praktikusabb. Az úr aki gyártja rövid családnevű. (nem a reklám miatt nem írom, hanem mert elfelejtettem) Ha az amire gondolok elég sokat találkoztam velük. 10-20 sőt 60 hl-es is van.
Előzmény: gertibor (405)
Gyulai Guszti Creative Commons License 2006.10.11 0 0 415

Kedves Topic-lakók!

 

Eddig még nem jártam erre, de szívesen olvasgattam előlről hozzászólásaitokat. Sok érdekeset tanúltam a kollektív bölcsességtől. Az izgalmas fehérborokat szeretem. Legfrissebb élményem Bock 2005-ös Villányi Hárslevelűje. Zamatos, gyümölcsös, száraz, szép selymes érzetű, kicsit zöld illatú, gyönyörű bor. Hűtve is jól kiadja kincseit. Egészségetekre!

 

Guszti

gertibor Creative Commons License 2006.10.11 0 0 414

Hááááááááááát Lacikát tényleg fiatalabbnak gondolná az ember.

Persze az jó, ha valaki sokáig "gyerek" tud maradni.

Előzmény: Flacika (413)
Flacika Creative Commons License 2006.10.11 0 0 413
Én sem vagyok mai kiskakas, túl fél évszázadon... :(
Előzmény: gertibor (412)
gertibor Creative Commons License 2006.10.11 0 0 412
Tudod én már kissé koros vagyok, ilyesmire nem árt figyelmeztetni.
Előzmény: Flacika (411)
Flacika Creative Commons License 2006.10.11 0 0 411
Jó, de nem vetted észre, hogy ott volt a szmájli? :)
Előzmény: gertibor (410)
gertibor Creative Commons License 2006.10.11 0 0 410

Bocs-bocs, de hát nem csak "Egy Jóska van a faluban", azonkívül semmi rosszat nem írtam Lacikáról, de most már tudjuk, hogy az Te vagy. (itt a topicosok között)

Egyébként is a kérdés szólhatott volna Neked is.

üdv. gertibor

Előzmény: Flacika (406)
Flacika Creative Commons License 2006.10.11 0 0 409
Nana... Melyik Nyakas-féle Budai borról van szó? Mert több is van: Chardonnay (több féle is), Pinot Gris, Müller Thurgau, Irsai Olivér, Cuvée, Sauvignon blanc... Egyébként a Nyakas-borok nekem nagyon bejönnek, de igen sok embernek szintén. A véleményeddel eléggé egyedül vagy.
Előzmény: pzs-szaggató (399)
Flacika Creative Commons License 2006.10.11 0 0 408
Na, ha már megszólaltam. Vasárnap  a barátomék jöttek (megint9, és hoztak egy Opperheim Sauvignon Blanc-t (2004, B.boglár). A kapszulát levéve a dugó teteje penészes volt. Kinyitva sem volt tökéletes, nem emlékeztetett SB-ra, inkább félretettük. Utánya kinyitottam egy Velezvion-féle Etyek-budai Chardonnay-Cserszegi cuvée-t, 2003-ból. Ez símán csak gyenge volt, sem az illata (pedig CSF !), sem az íze nem volt intenzív, csak valami mandulás-marcipános erőlködést éreztem benne.  Utána következett volna a Sipos borháztól egy 2004-es Helikon Cuvée (Chardonnay-Szürkebarát-Muscat Ottonel), amit a honlapjuk is félszáraznak titulál. Mikor egy hónapja megvettem náluk - más borokkal egyetemben - nem derült ki, hogy ez most félédes... Mikor belekóstoltam, egészen elhűltem. A barátom azt mondta, hogy ha édesség, desszert után innánk, jó lenne, de  így - csupa sós mellé - inkább eztis eltettük. Végül másodiknak egy Ludányi Elizabeth Cuvée-t ittunk meg, 2005-ből (Zenit-Szürkebarát), na az jó volt. Barátom felesége sem a Zenitet, sem a Szürkebarátot nem szereti, de azt mondta, így együtt egészen jó.
Flacika Creative Commons License 2006.10.11 0 0 407
Ja, és nem vagyok sem lalá fia, sem unokaöccse... megint :)
Előzmény: lalá (401)
Flacika Creative Commons License 2006.10.11 0 0 406
Nana! Lacika én vagyok... :)
Előzmény: gertibor (397)
gertibor Creative Commons License 2006.10.11 0 0 405

Szia Laci!

Henger alakú, élelmiszerip. min. Pilisvörösváron gyártják. Azt tetszik nekem, hogy a kész bor nincs sosem darabban, mert a fedél megy a borral.

Azonkívül könnyű takarítani.

Ha erre jársz, megnézheted. Az erdő nagyon szép mostanság.

Csak azt nem tudom, hogy ebben érlelni is jó, vagy azt mégis hordóban kellene.

 

Előzmény: lalá (404)
lalá Creative Commons License 2006.10.11 0 0 404
Szia Gréti!
-Ha még a formáját, méretét, anyagát is mondanád, biztosan ráismernék. Amúgy egy a lényeg, hogy élelmiszeripari minőségű műanyag legyen. A kotyogó meg bármilyen megfelel, csak kotyogjon. Volt már úgy, hogy a ballon szájára műanyag fóliát raktam és befőttes gumival fogtam körül, vagy egy nagy méretű gumidugót megfordítva tettem rá.
Üdv.: Laci
Előzmény: gertibor (402)
lalá Creative Commons License 2006.10.11 0 0 403
-Ez az! Én is ezt mondom. Meg szegzárdi, somlai, egri, villányi, tokaji...
Előzmény: 2elkedő (400)
gertibor Creative Commons License 2006.10.11 0 0 402

Akkor kedves László!

Idén először tettük a mustot -gondolom ismered- müanyag, fedeles tartályba. Nagyon jópofa, a tetején lévő zsinórtartót levettük, oda egy vékony slagot dugtunk a másik vége egy üveg vízbe és szépen kotyog. (ezt a gazdaboltosom ajánlotta így)

Van és ha igen, milyen tapasztalatod a tartályról?

üdv. Gréti

Előzmény: lalá (401)
lalá Creative Commons License 2006.10.10 0 0 401
off:-Így a fiamat és az unokaöcsémet hívják, meg az egyik kedves kollegámat. (hihi) on
Előzmény: gertibor (397)
2elkedő Creative Commons License 2006.10.10 0 0 400

mi a véleményetek a somlói (somlai) borokról?

 

Amiket én kóstoltam, mind ihatatlanul savas volt. Persze lehet, hogy nem azokat kellett volna kóstolni. :)

Homoki bor rulez!

Előzmény: pzs-szaggató (398)
pzs-szaggató Creative Commons License 2006.10.10 0 0 399

No, és milyen volt az a Nyakas-féle Budai?

Az az igazság, hogy én pár napja kóstoltam, és egyáltalán nem tetszett... És egy hónappal korábban is, és akkor sem volt az én világom...amolyan "hirtelen csináljunk gyorsan eladható bort" íze volt...csodálkoztam is, hogy az elegánsnak, felkapottnak mondott KOGART-Házban ilyen egyszerű bort szolgáljanak fel egy rendezvényen...

Előzmény: joskabacsi (183)
pzs-szaggató Creative Commons License 2006.10.10 0 0 398

Szervusztok,

 

mi a véleményetek a somlói (somlai) borokról? Kinek milyen tapasztalata van? Külön örülnék, ha valamelyikőtöknek éppen ott van szőleje...Érdekelnének a meglátásai?

Minden érdekel a fajtákról, művelési módokról, borkészítési eljárásokról...

 

Köszönöm

 

gertibor Creative Commons License 2006.10.10 0 0 397

Szia Lacika!

Az jó dolog, ha az ember külsőre legalább midkét nem számára vonzó.

Kiváncsi vagyok, akadt-e valamilyen kalandod a Lacika megszólítással?

De megírhatod, hogy hogyan szereted - mármint, hogy szólítsanak.

 

Előzmény: lalá (396)
lalá Creative Commons License 2006.10.10 0 0 396
-Az rendben van, csak az én ismerősöm az fiú volt.(hihi)
Előzmény: gertibor (395)
gertibor Creative Commons License 2006.10.10 0 0 395

Ki tudja?

Ha egyszer úgy alakul, lehet hogy én is megteszem. HIHI

Stimmel. Gréti a Margit  (Margarete) beceneve.

Előzmény: lalá (394)
lalá Creative Commons License 2006.10.10 0 0 394
-Szia Gréti!
off:{Isten bizony gondoltam rá, de van egy Gréti nevű ismerősöm aki Margit. hihihi Azért én is tartazom egy vallomássa:-Volt egy ismerősöm aki Lászlónak hívott. Csak kézfogásnál mindíg egy pillanatnyival tovább tartotta a kezem minthogy azt én megszoktam hehehe}on

-Azért mégis javasolnám a hőmérőt. Én már jártam úgy, hogy hideg vízben pancsolás után melegebbnek gondoltam a már visszahűtött lombikot, vagy nyáron az 55°C-os, melegen töltött bort hűvösnek éreztem. Az erjedés vége felé a 28-30°C nem sok. Pont jó az almasavbontó baciknak. A kénhidrogé-szag általában két esetben áll elő:
-ha nár megindult az élesztős tevékenység és ként adtunk a cefrének, mustnak,
-tápanyag hiányban szenvednek az élesztők és lebontanak kén tartalmú aminosavakat.
-Tehát nem szabad a kénezéssel elkésni és tápsót kell adni.(erjedés közben is lehet) A szín kioldását (már ha elegendő van a szőlőben) nagyban segíti a kén adagolása. Egészséges kék szőlő cefréjéhez én így számolom a ként: 400kg cefre x 150mg/liter porkén = 60000mg = 60gramm porkén (jól elkeverve)
-Az enyhe kénhidrogén-szag egyébként az első nyílt fejtés után eltűnik. De ha nem erre is van megoldás.
Előzmény: gertibor (390)
gertibor Creative Commons License 2006.10.10 0 0 393

Szia!

Egy 4 hl-es kádba 4 kiskanál ként tettem. Nem hiszem, hogy az sok lenne.

A pincébe daráltunk és ott nem tudom megoldani a locsolást.

Mi napi 6-7 alkalommal lenyomkodjuk.

A merlothoz fajélesztőt nem is tettem. Tavaly még a garázsba kezdtük, de pont akkor elég hűvös volt, 5-6 napig nem indult be, le kellett hordani a pincébe. Sajna nem igazi borospince, hanem majdnem szuterén. A must az szép sötét.

A zweigelthez adtam kis fajélesztőt, de gondolom ott sem lett volna muszáj.

Az osztrák borász ismerőseim nevetnek azon, hogy hány napig kell rajta hagyni. Ők azt mondják és úgy is csinálják, hogy 10 fokosan préselni kell, még ha éjjel van akkor is, mert utána visszavilágosodik.

Majd egyszer elmegyek valahová tanulmányútra.

üdv. gertibor

Előzmény: zsandár (392)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!