Keresés

Részletes keresés

suirebit Creative Commons License 2010.03.16 0 0 12780
Sziasztok,
a fügefácskát mikortól lehet kiültetni?
Van valami feltétele pl. éjszakai minimum +5 fok vagy hasonló
ninovarga Creative Commons License 2010.03.16 0 0 12779
A mögöttünk lévő szörnyű történelmi korszakok "gyümölcse" mindaz, amiről írsz. Ha egy jelentős politikai változás nyomán sikerül megszabadulnunk a banditizmustól, akkor még mindig ott lesz a szubjektív ítéletalkotás betegségével fertőzött egyedek sokaságából álló társadalom, amit ezen terheltség dacára kell majd működőképessé tenni.
Előzmény: Floo2 (12777)
beetee Creative Commons License 2010.03.16 0 0 12778

Aki pz07-hez ismer egy telefonszámot, az küldje el a címemre legyen szíves.. Előre is köszönöm!

 

Előzmény: beetee (12774)
Floo2 Creative Commons License 2010.03.16 0 0 12777
Sajnos nálunk koncepciókra alapul a valóság, és nem a valóságra építik a koncepciókat.
Csak azt nem értem, hogy ezek annyira egyszerű dolgok, annyira egyszerű látni, megfigyelni, hogy az valami hihetetlen.
Mégsem tudják.
Illetve azt hiszik, hogy tudják, csak közben minden arra utal, hogy nem tudják.
És azt sem értem, hogy az, akinek halványlila gőze sincs róla, az hogy gondolhatja, hogy ért hozzá vagy tudja.
Olyan, mintha én egy autószerelőt szeretnék kioktatni, aki 40 éve autószerelő, én meg közben még autót sem láttam. De én akarom kioktatni.
Persze az, hogy valaki 40 éve a szakmában van, az nem jelenti azt, hogy ért hozzá.
A meteorológiában ez hatványozottan jelentkezik.
Mi, akik évek óta óráról órára figyeljük, mérjük, vizsgáljuk, csak sejtünk valamit róla, mint az, aki életében nem tett ki sehova egy hőmérőt sem.
Amit az egyetemen tanítanak, azt meg le lehet húzni a wc-n.
A baj az, hogy sajna a szubjektivizmus az, amivel nem lehet mit kezdeni.
Azt lehetne kilőni valahogy, hogy csak a tényekre koncentráljunk.
Csak ez nem megy.
Miért hiszik mindig azt, hogy ha valaki állít valamit, akkor annak valami hangulati, érzelmi vagy bármi, a szilárd tényektől eltérő háttere?
Talán mert magukból indulnak ki?
Erről lehetne írni egy lélektani könyvet.
Mert ez csak az. Lélektan!
Semmi köze a meteorológiához.
Csak az emberekhez. És a jellemekhez!
Előzmény: ninovarga (12776)
ninovarga Creative Commons License 2010.03.16 0 0 12776
Egyre határozottabb a meggyőződésem afelől, hogy napjaink szédületes technológiai és elektronikai fejlettségének és fejlődésének korában figyelmen kívül maradnak olyan egyszerűen megtapasztalható és tanulmányozható, de rendkívül fontos jelenségek, amelyek ismerete és kiaknázása az ősi kultúrák egyes számú evidenciája lehetett. Mire másra is alapozhatnám ezt, mint az éjszakai kisugárzási inverzió klimatológiai következményeire.
Ha valaki azt gondolná, hogy az általunk itt bemutatott demonstrációk szakmai körökben köztudott és alkalmazott ismeretek alkalmi és házilagos tapasztalati megjelenítései, téved.
Hiába jelennek meg a képzésben mindazon elemek külön-külön, amelyek logikus összerakásából könnyen el lehetne jutni azokhoz a következtetésekhez, amelyek az általunk bemutatott jelenségeket elméletileg rekonstruálhatnák, ez nem történik meg. Így aztán a gyakorlati hasznosításról már egyáltalán szó sem lehet.
Bizonyítékokkal rendelkezem arra vonatkozóan, hogy képzett meteorológusnak halvány fogalma sincs arról, hogy milyen domborzati viszonyok között milyen NAGYSÁGRENDŰ szintkülönbségek eredményeznek RELEVÁNS hőmérsékleteltéréseket az inverzióban és milyenek IRRELEVÁNSAKAT. Elképzelése sincs róla, hogy milyen domborzati konstelláció milyen összetett módon gyakorolhat befolyást és azon belül milyen tényező milyen nagyságrendet képvisel.
Floo2 Creative Commons License 2010.03.16 0 0 12775
Márpedig a gyümölcsök mindig az ágak végén vannak, aki levagdossa az ágakat, levagdossa a termést és füge nélkül marad!
Előzmény: ninovarga (12772)
beetee Creative Commons License 2010.03.15 0 0 12774

PZ!!!!!!

 

Írtam mailt. Légyszíves válaszolj rá...

Előzmény: pz07 (12599)
ninovarga Creative Commons License 2010.03.15 0 0 12773
ninovarga Creative Commons License 2010.03.15 0 0 12772
Ma a naplemente órájában Flooval fölszaladtunk Letenye szép nevű szőlőhegyére, a Júlián-hegyre.
Az első képen látható fügefát az útmutatásomnak megfelelően, fává nevelték.
Elégedetten konstatáltuk, hogy teljesen sértetlenül telelt.

Innen csak erősebb idegrendszerűek olvassák és nézzék a képeket!

Egy másik telekhez érve mindketten elsápadtunk az ottani látvány hatására.
A gazdát jól ismerem, többször elmondtam neki, hogy a füge ágvégeinek lemetélésével tulajdonképpen eltávolítjuk a fáról az első termést. Ezen túlmenően a növény elbokrosodik, a metszés következtében egyes ágak túlzottan megnyúlnak, ezek nagy növekedése késlelteti a gyümölcsük érését és a hajtásvégek fásodását, stb.
Megszakadt a szívünk, hogy a teljes épségben telelt növények úgy meg lettek csonkítva, mintha egy részleges elfagyás tette volna ilyen csúffá őket. A néhány véletlenül megmaradt csúcsrügy abszolút fagyásmentességről árulkodik.
Floo felhívta a gazdát telefonon, akitől megtudta, hogy a kaszabolást már az ősszel elvégezték. Egyetlen pozitívumként könyvelhető el, hogy a nyesedéket elvermelték és szaporítóanyag lesz belőle. Állítólag már sok helyre ajándékoztak így előállított csemetéket az elmúlt években, mondván, ha már így is-úgy is "meg kell metszeni", a nyesedéket nem hagyják elveszni. Egy kis kárpótlás....
ninovarga Creative Commons License 2010.03.15 0 0 12771
Légy Te is üdvözölve nálunk! Remélem, aktív fórumozót és újabb "korlátozottan téltűrő növényfaj-kedvelőt" köszönthetünk személyedben.
Előbb-utóbb személyes látogatóként fogunk zaklatni a vadon nyugalmában! :))))
Előzmény: doxikri (12770)
doxikri Creative Commons License 2010.03.15 0 0 12770

Üdv Nektek!

 

A Dedeskecskési fügefához szeretnék annyit hozzászólni, hogy a vele szemben levő kis településen, Lendvakecskésen, igenis vannak lakók, jelenleg szám szerint hárman, plusz két kutya. 1997 óta újra lakott a település! Ja, és a fügefát is itt nálunk szokták keresni......most már legalább tudom, hová irányítsam az érdeklődőket!!

Üdv: Doxi

vica46 Creative Commons License 2010.03.15 0 0 12769
egy hétig legyen árnyékos helyen ,hogy ne égesse le a nap.
Előzmény: vica46 (12768)
vica46 Creative Commons License 2010.03.15 0 0 12768
A frissen kihajtott levelek még hajnalban lefagyhatnak, szerintem akkor tedd ki ha már nem fagy éjszaka.
Előzmény: főszakács69 (12766)
farkasetus Creative Commons License 2010.03.15 0 0 12767
Miskolcon hull a hó és hózik-zik-zik.
főszakács69 Creative Commons License 2010.03.15 0 0 12766
Szia-köszi a segítséget-a többieknek is-- látom egy szarvashibát már elkövettem-szépen rátekergettem a kivi szárát a huzalokra -próbáljam meg lebogozni? A másik bajom hogy a kakik az 5-10 fokos kamrába nagyon hajtanak a vaniglián már kis levélkék is vannak kitegyem őket--esetleg már kiültetés is szóba jöhet? Szép ünnepet Mindenkinek Robi!
Előzmény: H.J (12764)
Floo2 Creative Commons License 2010.03.14 0 0 12765
Csörnyeföld körzetében a múltkori, a mediterrán térségben is hatalmas havakat eredményező havazásból óriási hómennyiség keletkezett.
Két magasan pozitív hőmérsékletű nap után ma délelőtt még vékony, de összefüggő hó borította a vidéket.
A háttérben az Ivanscica!
H.J Creative Commons License 2010.03.14 0 0 12764
Köszönöm a segítséged.
Előzmény: ninovarga (12762)
ninovarga Creative Commons License 2010.03.13 0 0 12763
Jav.: "a vadonból való fabegyűjtés RENDSZERINT sikertelen...
Előzmény: ninovarga (12762)
ninovarga Creative Commons License 2010.03.13 0 0 12762
Tulajdonképpen itt minden le van írva vele kapcsolatban. Csupa olyan dolog, aminek java része más forrásokból már ismert számunkra:
a fiatal példányok fényérzékenysége, a magoncok megbízhatatlansága fajta és termőképesség szempontjából, az átültetés kockázata, az öntermékenység, vagy önterméketlenség véletlenszerű előfordulása a magoncoknál, a szelektált fajták oltással történő szaporítása, stb.
Most sajnos egy kicsit (nagyon) időszűkében vagyok de érdemes lenne egyszer lefordítani és közreadni az egészet.

Propagation and Cultivar Selection

Pawpaw trees can be acquired by collecting young trees from the wild, propagating by seed, or purchasing from established nurseries as bare-root or container- grown trees. Any seedling tree taken from the wild is an “unknown” in its fruit-bearing qualities, and all seedlings, regardless of parent tree, will express variability. Grafted trees, using scion wood from a named parent, is the only means to ensure a true clone and provide known performance....

Collecting trees from the wild is usually unsuccessful for several reasons. Pawpaws tend to send up root suckers from a “mother tree.” While root suckers are true clones and identical to the mother plant, they tend to be poorly rooted, and rarely survive transplanting.

Egy rövid kis részlet a leglényegesebbekből:

Szaporítás és fajtaszelekció

Asimina növényekhez fiatal fák vadonból való begyűjtése révén, magvetéssel, vagy faiskolákból szabad gyökerű, valamint konténerben nevelt csemeteként lehet hozzájutni. Bármely, vadonból begyűjtött magonc "ismeretlen" termése minőségét illetően és minden magonc, szülőjére való tekintet nélkül, változékonyságot fog mutatni. Csak a névvel bíró szülőről származó oltóvesszővel beoltott fák adnak egyedül biztosítékot a valódi klón előállítására és annak ismert tulajdonságai visszaadására...

A vadonból történő fabegyűjtés több okból sikertelen. Az asimina hajlamos az "anyanövényről" gyökérsarjakat fejleszteni. Jóllehet a gyökérsarjak valódi, az anyanövénnyel azonos klónok, általában satnya gyökérzettel bírnak és ritkán élik túl az átültetést....
Előzmény: H.J (12754)
Béla1007 Creative Commons License 2010.03.13 0 0 12761

Sziasztok !

Örülök hogy segíthettem !

WasLos: Milyen komoly kis témákban volt hozzászólásod !!

Üdv

Béla

ninovarga Creative Commons License 2010.03.13 0 0 12760
Természetesen, most meg kell metszeni, annál is inkább, mivel annál jobb, minél nagyobb energia koncentrálódik a beoltandó ágak irányában. Egyelőre kell rajta hagyni a porzósan maradó felén szép kis vesszőket, mintha már működőképes lenne és azt akarnánk, hogy jól porozzanak. Aztán majd ha megeredtek az oltások, lehet csinálni a porzós oldalon egy nyári metszést, nagyobb és gyorsabb növekedésre serkentve a megeredt oltások rügyeiből fejlődő termős vesszőket.
Az elkövetkező években pedig tudatosan úgy kell metszeni, hogy a metszéssel az egyébként gyengébb vegetációjú termős oldalnak kedvezzünk vele.
Előzmény: Gizellamama (12753)
WasLos? Creative Commons License 2010.03.13 0 0 12759
köcce :P
Előzmény: Béla1007 (12756)
suirebit Creative Commons License 2010.03.13 0 0 12758
köszi
Előzmény: Béla1007 (12756)
Hanga444 Creative Commons License 2010.03.13 0 0 12757
Szomorú vagyok, de azért vigyázni fogok rá.
Előzmény: ninovarga (12751)
Béla1007 Creative Commons License 2010.03.13 0 0 12756

Sziasztok!

Akkor akit érdekel a nálunk is megterem könyv az az alábbi linken megtalálja:

http://www.megaupload.com/?d=B95E805Z

 

A "download file " feletti fehér helyre kell beírni az előtte álló biztonsági kódot, majd menyomni a "download file " gombot, megvárni ameddig letellik a 43 másodperc és aztán letőlthető a "regular download"gomb megnyomásával.

Üdv

Béla

 

H.J Creative Commons License 2010.03.13 0 0 12755
Ninó.
Ha a cikken látsz valami érdekességet a paw nevelésével,tartásával kapcsolatosan,lefordítanád?
Köszönöm.
Előzmény: H.J (12754)
H.J Creative Commons License 2010.03.13 0 0 12754
Egy hétig haldoklott az internetem.Most igyekszem bepótolni az elmaradottakat.
Unokatestvérem ( Amerikában) talált egy Asiminával foglalkozó kertészetet.
Nekem az angol magas,de aki érti az bizonyosan talál érdekes olvasnivalót a növényről.Ahogy kivettem van néhány kártevője.
A kertészet neve
Blossom Nursery
http://www.blossomnursery.com/pawpaw_PRODUCTS.html
Gizellamama Creative Commons License 2010.03.13 0 0 12753

 

 

  Köszönöm a gyors választ !

 MOst újabbakat kérdezek. Előtte most a tavasszal rendesen meg kell metszeni, mint ha nem történne más beavatkozás ,vagy csa akkor metszük amikor  az oltás bekövetkezik?  Ők idáig kaszabolták elég rendesen még év közben is mondván, nem bírnak vele annyira nől!

 

 Egy másik téma : csornán él egy idős házaspár, akiknél kb. 20 éve van kivi azt tudtam már régóta sőt azt is ,hogy náluk terem. Elmentem hozzájuk még akkor amikor az enyém nem is virágzott.  Az akkori tudásommal semmi olyat nem fedeztem fel ami miatt az enyém még nem terem. Aztán az enyém virágozni kezdett  de csak egyik . Felajánlott egy virágos ágat a porzóról ,amit haza is vittem, és ugy tettem ahogy mondta. Eredmény semmi ,a következő évben már két tő hozott virágot , az előző évben már virágzó rengeteget,míg az újabban virágzó csak néhányat.

 Ebben az évben lett az első termés ami 17db. volt.

 Amikor megnéztem a virágokat akkor észre vettem,hogy nem egyformák  teljesen.

Ekkor figyelni kezdtem őket, az egyikről  rövid időn belül lepotyogtak a virágok,míg a máik tőről aminek a virágai másként néztek ki, nem, sőt elkezdtek nőni a kicsi gyümölcsök. Na ha valaki akkor a közelben lehetett,biztosan azt hihette,hogy nálam elmentek otthonról. Akkorát ugrotta és kiáltottama frelvilágosodásom pillanatában,

amekkorát csak tudtam abban a pillanatban.

Ekkor tudtam meg ,hogy a kivi bizony kétlaki!!!

 A következő évben találkoztunk aztán  azóta megmár a régihez képest egész tudományra tettem szert a csapat jóvoltából és a saját megfigyeléseimből. 

Mindenkinek hálásan köszönöm!!!!!

 A télen újra meglátogattam a házaspárt csináltam képeket is van egyfügéje is a házfal mellett,néha megfagy néha nem. A szaporításról is van kép ,majd küldöm.

Előzmény: ninovarga (12745)
Island* Creative Commons License 2010.03.13 0 0 12752

Nagyon sokan keresik és az antikváriumokban sem lehet már kapni. De más néven megjelent ugyanannak ennek a szerzőpárosnak egy sokkal szélesebb, kibővített kiadványa, ami viszont kapható! Én tavaly decemberben vettem meg és minden le van írva benne a tartástól a szemzésig, oltásig / szaporításig részletesen, érdemes vadászni rá! :)

 

Velich István - V. Nagy Enikó: Egzotikus gyümölcsök csodálatos világa. (Mezőgazda kiadó)

Előzmény: magyarliba (12743)
ninovarga Creative Commons License 2010.03.12 0 0 12751
Akkor semmiesetre se ültesd ki a babért. Sőt, a tél elején minél hamarabb vidd be.
Előzmény: Hanga444 (12750)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!