Keresés

Részletes keresés

SzucsCsaba Creative Commons License 2015.03.19 0 0 2362

Sziasztok!

 

Van egy 5-6 éves meggyfám (Debreceni bőtermő, sajmeggy magonc).

Ágcsoportos sudaras koronaformával kezdtem nevelni, azonban az első 2 ágemelet között nagyon kicsi a távolság (kb. 40cm) és egyéb helyproblémák is adódtak (bejáró melletti fa).

 

Az ötlet az, hogy változtatnék a koronaformán vázára (az kicsit meredekebb és nagyobb fényellátottságú is).

 

A kérdésem az, hogy meg lehet-e ezt még tenni ilyen későn, nem fogja-e megsínyleni a fa, ha a sudarat kifűrészelem:

- egyrészt elég nagy koronarészről van szó, amit most kidobnék

- másrészt a törzs felett a sudár átmérője sajnos már elég vastag, 7-8 cm biztos van, de lehet, hogy több is

 

Köszönettel!

 

Pillanatragasz Creative Commons License 2015.03.18 0 0 2361

kösz a tanácsokat  :)

 legnagyobb almafámat is lefotóztam a hátánál lévő fán is látszik a harkály munkája :

Előzmény: varadyz (2359)
varadyz Creative Commons License 2015.03.18 0 0 2360

Az egész metszésnek egyébként az a lényege, hogy szellős legyen a koronád jól besüsse a nap a szél kifújja kisüsse a betegséget onnan és a gyümölcsöket is érje a nap. Arra sem árt figyelni hogy az ágak ne szakadjanak le azért a gyümölcs terhe alatt ne kelljen támaszgatni őket (kiváltképp útálok támaszgatni).(én a vízszintes hajtásokat nagyon nem komázom inkább V-be metszek azt kevésé kell támasztani) Keresztbe kasba se lógjanak az ágak egymásnak.

A metszés másik fontos lényege, hogy legyen egyensúlyban a gyökér,a hajtás, és gyümölcshozam is hogy a fa ne öregedjen el idejekorán. 

Ami nem tetsző helyen van azokat már kisebb hajtáskorban vegyük ki ne várjuk meg vele az időt míg olyan vastag lesz mint a karunk.

A többi már csak sallang. Aki 200 oldalt ír metszésről az túl okos és nagyon ráér. Szerintem....:)

És egy rossz metszés is jobb a fának mint egy kihagyott metszés.

 

Alibaba írta még összefoglalóba hogy mikor mit metszünk én azt próbálom követni:

 

Vörös szilva:     mozdul a rügy

Ringlószilva:     mozdul a rügy

Sárgabarack:    bimbózik

Őszibarack:      bimbózik

Alma:               télen -5°C felett

Körte:              télen -5°C felett

Meggy:            nyáron

Cseresznye:     nyáron

Birsalma:         télen -5°C felett

 

varadyz Creative Commons License 2015.03.18 0 0 2359

Ha abba az irányba nem akarsz hagyni ágakat akkor értelemszerű hogy vágd le őket a csonk környékéről. A nagyobb csonkokat mindig kezeld le olajfestékkel. 

 

Ha mégis meghagyod, akkor tudomásom szerint ifjítást szoktak még így csinálni. Kiszemelnek egy jól felfelé töré vízhajtást és évről évre fokozatosan visszavágják a régi vastag elörgedett ágakat miközben a vízhajtásból kinevelik az új törzset. 

 

Ehunvan-é egy jó kis videó székely barátainktól!:

 

https://www.youtube.com/watch?v=-ajUyeM3aMk&feature=share

Előzmény: Pillanatragasz (2348)
Pillanatragasz Creative Commons License 2015.03.18 0 0 2358

egész télen mindennap kopogtatott a harkály , nem akart elmenni ez csak egy ág de még sok van igaz nem ilyen durva egy nagy ágat hosszan ,,megliggatott ,, amiről utólag kiderült hogy ki is van száradva

Előzmény: Mozo66 (2357)
Mozo66 Creative Commons License 2015.03.18 0 1 2357

A harkály a fák orvosa  ebben az esetben sem tett mást , mint gyógyította .  Gyönyörűen látszik a fotón a féregnek a járata amit megkeresett a madár és kiszedte . Lehet hogy több is volt azért csinált ekkora csupaszítást . Ha elhal az ág akkor a férgek rágása  és nem a harkály tevékenysége miatt van . Ha most már nem is tudta megmenteni a fa részeit de azt mindenképp meg kell köszönni a harkálynak , hogy megette a lárvákat így nem kelnek ki nem szaporodnak és nem fognak újabb farágást csinálni ...akár nálad is .

Előzmény: Pillanatragasz (2356)
Pillanatragasz Creative Commons License 2015.03.18 0 0 2356

két fáról van szó egymás mellett vannak  . Még egy harmadik fámon  egész télen kopácsolt a harkály gondoltam lelövöm , de aztán nem foglalkoztam vele hisz a bogarakat kiszedi a kéreg alól. Ki is szedte de lehántotta a kérget sok helyt, most mikor felmásztam a fákra nem akartam elhinni mekkora csupaszításokat végzett lehet ki is száradnak azok az ágak  :

Előzmény: Ali-bá (2351)
Pillanatragasz Creative Commons License 2015.03.18 0 0 2355

Igen egy nyári árpára érő almafa piros almák teremnek rajta  talán azért is nőtt ekkorára mert  nem volt nyesve csupán a száraz ágak voltak eltávolítva róla . Na de van ennél sokkal nagyobb almafám is ha akarod csinálhatok képet róla :)

 

Előzmény: eguzki (2350)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.17 0 0 2354

Görömböly a világ közepe! Vagyishogy nekem nagyon sokáig az volt.

Előzmény: Lactarius Curtis (2352)
eguzki Creative Commons License 2015.03.17 0 0 2353

Hát elkél egy jó kis ifjító metszés-:)

Vajon milyen fajta lehet?

Előzmény: Lactarius Curtis (2352)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2015.03.17 0 0 2352

Van ilyen Miskolc-Görömbölyön is egy rokon szomszédjánál, mert vannak erős növekedésű fajták.

Előzmény: eguzki (2350)
Ali-bá Creative Commons License 2015.03.17 0 0 2351

Ez a két fa, egy fa?

Előzmény: Pillanatragasz (2349)
eguzki Creative Commons License 2015.03.17 0 0 2350

Ekkora almafát még életemben nem láttam!

 

 

Előzmény: Pillanatragasz (2349)
Pillanatragasz Creative Commons License 2015.03.17 0 0 2349

Másik problémám :) egy nyári almafa akar kiszáradni  vagyis csak a teteje  s oldalból ugyancsak friss hajtások nőttek ki ..ezekkel a friss hajtásokkal jól meggyűlt a bajom :

10 sört iszok meg az egészségére aki kisegít tanácsokkal  a metszésével kapcsolatban.

Pillanatragasz Creative Commons License 2015.03.17 0 0 2348

Adjisten emberek.

 Nekifogtam én is a gyűmölcsfáim nyesésének :) Sajnos a könyvben tanultakat nem tudom alkalmazni hisz az ágak egész másképp állnak mint ahogy ott le van rajzolva . Egyelőre a száraz ágakat és a túl alacsonyan lévőket fűrészeltem le ime a mai napi eredmény:

 a továbbiakban szeretnék segítséget kérni  elsősorban egy régi vastag ágat vágtam volt le a tavaly ráhajlott a házamra és  mindig telt meg a csatorna levelekkel ezért levágtam  ....csakhogy melette körbe kinőtt egy csomó hajtás . Kérdésem mit csináljak velűk levágjam e őket?

beetee Creative Commons License 2015.03.17 0 0 2347

Na ezt kipróbálom. ;)

Előzmény: Mozo66 (2343)
beetee Creative Commons License 2015.03.17 0 0 2346
Előzmény: gavrilo82 (2344)
eguzki Creative Commons License 2015.03.17 0 0 2345

Próbálj meg kialakítani négy-öt vázágat, a többit és a befelé növőket vágd ki. Én a megmaradókat is visszavágnám mert felkopaszodik a fa. Persze ez szubjektív vélemény, vannak itt hozzáértő topiktársak szép számban.

 

Előzmény: gavrilo82 (2339)
gavrilo82 Creative Commons License 2015.03.17 0 0 2344

g

koszi a tanacsokat......

 

Hogyan mettszem meg vegulis??

Mozo66 Creative Commons License 2015.03.17 0 4 2343

Nem ...nem .... az ágat alsó részét kell kivágni és a felső rész  maradjon ......    : ) ....

alfi13 Creative Commons License 2015.03.17 0 0 2342

Pont fordítva a végét vagy vágd le vagy söpörd le róla a rügyeket hogy az ág ne kopaszodjanak föl az alsóbb részek.

Előzmény: TINTUS (2341)
TINTUS Creative Commons License 2015.03.16 0 0 2341

A hosszú vesszők, hajtások vége harmada fele  rakódnak be virággal. Le ne vágd !

Előzmény: gavrilo82 (2339)
Hepci Creative Commons License 2015.03.16 0 0 2340

"Nem nagyon akar termőnyársakat hozni, hanem egyenes hosszú vesszőket növeszt..Ez miért lehet?"

 

Fiatal és jól érzi magát. Nincs ezzel semmi baj.

Előzmény: gavrilo82 (2338)
gavrilo82 Creative Commons License 2015.03.15 0 0 2339

ez lenne a fám

gavrilo82 Creative Commons License 2015.03.15 0 0 2338

Tiszteletem minden kedves fórumtársnak!

 

 

Szeretnék kérdezni, ha lehet...Amatőr vagyok metszésben, bar sokat olvasgatok róla neten, könyvben, de valahogy a gyakorlatban nem áll össze, hogyan kell metszeni....

Van egy kajszi fám, olyan 4 éves lehet, amit nem tudom hogyan kellene megmetszeni... Ha segítenétek benne, hogy mondanátok tanácsot, hogy csináljam...

feltöltöm a fotóját..

 

Vagy elmondanátok, mikre kell figyelni, milyen hibát követtem el az eddigi metszés során...Nem nagyon akar termőnyársakat hozni, hanem egyenes hosszú vesszőket növeszt..Ez miért lehet?

Köszönöm szépen előre is

G.

yotti Creative Commons License 2015.03.15 0 0 2337

igaz...

Előzmény: Ali-bá (2336)
Ali-bá Creative Commons License 2015.03.15 0 0 2336

A fémyképen kicsit bonyolult /képszerkesztővel/, de a fán egyszerű. 2x2 cm-es cédula, rajta számok, kis rézdrót vagy gombostű és készülhet a fotó.

 

                      /MÁSNAK IS AJÁNLOM/

Előzmény: yotti (2335)
yotti Creative Commons License 2015.03.15 0 0 2335

Hát igen,számoznám az ágakat ha tudnám hogy hogy kell:-)

Előzmény: Ali-bá (2332)
yotti Creative Commons License 2015.03.15 0 0 2334

Nagyon szépen köszönöm a választ.A jövőjét végén lesz metszve az őszivel együtt ahogy ajánlottátok.

Előzmény: Mozo66 (2333)
Mozo66 Creative Commons License 2015.03.15 0 0 2333

Szerintem eddig jó .... válassz ki 5-6 ágat ami marad ...ezek egyforma erősek legyenek és a legjobban töltsék ki a teret a többit tőből kivágni majd a maradékot visszavágni úgy , hogy az alsókat rövidebbre  ( ezeken legyen erősebb növekedés ) a magasbban állókat úgy 2/3 -ra . A gyenge nyársak maradhatnak metszetlenül . Aztán majd nyár elején  érdemes a hosszú hajtásokat visszacsípni  és jövőre termő fád lesz .

Előzmény: yotti (2331)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!