Keresés

Részletes keresés

Sanyi 65 Creative Commons License 2013.01.05 0 0 1050

Rakodóst csak akkor csinálj belőlük, ha jó derékkal rendelkezel! Az  NB24-ről azt hallottam,hogy két családnak kicsi egynek meg nagy. Szerintem így ahogy van, próbálj meg vele méhészkedni, nem annyira reménytelen a dolog, mert gyártanak NB 15-öst is, és nyilván abban is bogarászkodnak. DE! Ha teheted akkor szabvány kaptárra térj át, ezeket pedig használd tartalék családnak. A rajzásra viszont jobban figyelj oda a jelenleginél, mert gondolom az előző tulajnak is gondot okozott ezért csinálta azt a csöves megoldást.

Üdv!

Előzmény: sztvibi (1048)
Etelka Kovács Creative Commons License 2013.01.05 0 0 1049

Üdv Cirkus!

Köszönöm a tippeket holnap megyek terepszemlézni eüs méhész baráthoz lássam mihez kezdjek!Jól jönnek a tippek és a képek okulok egy kicsit.Venni szeretnék méheket és meglátom hogy kitől még nemtudom.40 Eft 1 család ettől az egészségügyis pasastól de tudom hogy nem verát.kb úgy 5 családra ha elszúrom ne fájjon annyira.

üdv

sztvibi Creative Commons License 2013.01.04 0 0 1048

A szöveg lemaradt:

Már olvastam.:-)   Az kavart meg igazán, hogy mi úgy tanultuk (SZIE-n C tantárgy keretében) hogy a NB 24-es ben 2 család fér el. De!! Ez sem egészen igaz mert ott egy időre elveszik az egyik anyát. (ha jól tudom)  De szerintem sem annyira gáz a dolog. Ma nézegettem a kaptárakat és simán rakóst lehet belőlük csinálni.:-)) De itt vannak a képek:

 

 

Előzmény: sztvibi (1047)
sztvibi Creative Commons License 2013.01.04 0 0 1047

 

Előzmény: Cirkusz01 (1046)
Cirkusz01 Creative Commons License 2013.01.04 0 0 1046

Szia! Akkor folytatom.Majd olvasol arról amiről most írok az Őrősi féle bibliában.Addíg fogadd el. Egy termelő család a telelő állomány 3 és 3.5 szeresére dagad akácig. Ebből adódik a következő .Egy termelő család 8-10 NB kereten telel. A kisebbek nem termelők. Vegyük csak a 8 keretet.Amenyiben felszorzod,akkor látni fogod a hely szükségletet.

Az eladónak eszeágában semvolt, azt mondani , hogy egy tisztességes raj sem fér el bennük.

Azért nincs minden veszve . Lehetőket bővíteni, csak látni kellene az egész alakos fotókat.

Akkor tudunk majd  ebben is segíteni.

 Üdv Cirkusz

Előzmény: sztvibi (1044)
Cirkusz01 Creative Commons License 2013.01.04 0 0 1045

Szia! A 12 keret egy családnak igen kevés.A korai rajok is bőven ki hízzák.A termelő családok 24 NB keret körüli népességgel bírnak. most menne kelll. de estére folytatom.

 Üdv Cirkusz.

 

Előzmény: sztvibi (1044)
sztvibi Creative Commons License 2013.01.03 0 0 1044

Mivel, hogy NB kereten vannak még így is kevés? Ismerős azt mondta 1 családnak elég.

Előzmény: Cirkusz01 (1042)
sztvibi Creative Commons License 2013.01.03 0 0 1043

Nem "szabvány méretűek" az előző tulaj sajátmagának csinálta. A tényleg 16 keret van benne azt néztem.

Előzmény: Cirkusz01 (1042)
Cirkusz01 Creative Commons License 2013.01.03 0 0 1042

Még egy kis szösszenet. a 12 keretes NB az nem fekvő hanem rakodó. csak valószínű  a mézteret nem kaptad meg. A 16 keretes meg csak 15 az anya rács hiányzik belőle. Hát , lessz vele bajod rendesen.Még egy jó rajnak is kicsik ezek így.Kezdésnek jó lesz, a bővíthetőségen gondolkodj. Egy távolabbi fotó sem ártana ezekről a kaptárakról, na meg a belseje is érdekelne.Legalábbis engem, hogy a véleményem közelebb álljon a valósághoz.

 Üdv Cirkusz

Előzmény: sztvibi (1027)
sztvibi Creative Commons License 2013.01.03 0 0 1041

Tapasztalat még nekem nincs.. De lehet inkább nem is erőltetem... Rögtön az elején nem szertnék ez miatt elveszíteni méheket..

Előzmény: Cirkusz01 (1039)
Cirkusz01 Creative Commons License 2013.01.03 0 0 1040

Szia! Szerintem is jól gondolkozol.Épp ezért kell a 12 keret egy kaptárban. A 12 kereten csak kevés ideig van a fészek.Ez repce körül van.A repce hatására rúgja fel az anya a rendet.Akácon már vissza ál a rend.Vagyis: a mézes keret, a virágporos, a 8 keret fias, aztán a virágporos  végül a mézes.A 10 kereteseknél hasonló de ott csak a 6 keret a fiasítás.  Ezt próbálja szegény anya folyamatosan fent tartani, mi meg felrúgjuk.

 Üdv Cirkusz

Előzmény: Sanyi 65 (1032)
Cirkusz01 Creative Commons License 2013.01.03 0 0 1039

Szia! Azt hiszem nagyon egyet értek az előttem szólókkal.A rajzás előtti bővítést többre tartom,ahogy többiek is.Amenyiben ez a bővítés egyik módszere érdekes.Próbáld ki és számolj be róla. Csak halkan említem amikor már látszanaka rajzás jelei már nincs vissza út. 

 Üdv

Előzmény: sztvibi (1036)
Sanyi 65 Creative Commons License 2013.01.03 0 0 1038

A kaptár biztosan működik, mert a méhek nem válogatósak, vagyis el vannak mindenben.

Az újításoknak híve vagyok jó magam is, de még ilyet nem láttam.

Magam nem alkalmaznám, mert a macerát látom benne. A szomszédos kaptáraknak nagyon precízen szintben kell lenniük egymással, és azonos távolságra. Rajzást pedig megelőzni kellene ha lehet, mint figyelni, hogy mikor alakul ki. Nyugdíjas vízvezeték szerelők előnyben, akik rohangászhatnak szabadon a csövecskékkel. De viccet félretéve!!!

Vajon mi van olyankor ha a szomszédban is erős méhcsalád lakik, akkor oda ,hogy mennek a rajzani akarók? Esetleg egyrészük bejut és megindúl a gyilkolászás? Lehet.hogy az anyát is elpusztítják? Ja és kinek van ideje hetekig, napi több órán keresztül figyelni a kaptárakat? Hát nem tudom. Próbáld ki!

Üdv!

Előzmény: sztvibi (1036)
Törölt nick Creative Commons License 2013.01.03 0 0 1037

Lehethogy rendszergazda volt az előző tulaj? :):):)

sztvibi Creative Commons License 2013.01.03 0 0 1036

Az előző tulaj állítása szerint működik. Rajzás előtt pl. ha jobb oldaliból készülnek kirajzani annak az előterét le kell zárni úgy, hogy a bal oldalival egy csővel (műanyag flakon) össze kell kötni és annak is leszűkíteni  az előterét és így inkább be költöznek a ball oldali kaptárba mint kirajzanak.

Előzmény: Destroyah2 (1035)
Destroyah2 Creative Commons License 2013.01.03 0 0 1035

ennek nem igazán vágom a hasznát/értelmét/működését...

Előzmény: sztvibi (1034)
sztvibi Creative Commons License 2013.01.03 0 0 1034

A képek hozzá:

Előzmény: sztvibi (1033)
sztvibi Creative Commons License 2013.01.02 0 0 1033

Akitől vettem a kaptárakat érdekes módszert (kialakítást) alkalmazott a kirajzás elkerülésére. A röppnyílások elé mint egy kis tereaszt épített és ennek az eleje lezárható és mind két oldalán van nyíllás ezekkel össze lehet kötni az egymás melleti kaptárakat egy csővel. Holnap rakok fel képet róla. Vélemény??

Sanyi 65 Creative Commons License 2013.01.02 0 0 1032

Hát ez a kaptár választás érdekes dolog!  Nagyapám azt mondta, fekvővel méhészkedjek mert egyszerű. Felhajtod a kaptártetőt és előtted van minden, mint egy motortérben.

Vannak vidékek, ahol főleg csak fekvőkkel méhészkednek. Én próbáltam, nekem nem jött be. A rakodó szinte megváltás volt. DE! Igen derekas munka vele dolgozni!!! A méheknek élettanilag a rakodó jön be, mivel felfelé szeretnek terjeszkedni. Rajok ha valahová befészkelik magukat akkor max 7-8-9 lépet építenek, és lépenként 35cm től nem szélesebbet. Vagyis valahogy megerőszakoljuk a méheinket, csak a saját érdekeinket nézzűk. Bocsi ezért a kis eszmefuttatásért, ez csak az én véleményem!

Üdv!

sztvibi Creative Commons License 2013.01.02 0 0 1031

Fólia heggesztő!!!! Olyan van nekem is itthon!! Hogy ez nem jutott eszembe....! Köszönöm!!

Előzmény: Sanyi 65 (1030)
Sanyi 65 Creative Commons License 2013.01.02 0 0 1030

Üdv!

Ha műlép beolvasztása a drótozott keretbe a kérdésed, akkor elektromosságban gondolkodj. Nekem egy, volt ipari fóliahegesztő van átalakítva. Műlépméretű bútorlap, arra a drótozott keret, és a műlép. Pedál lenyomás után a drótozás felmelegszik és a műlép súlyánál fogva belesüllyed. Persze a potméterrel szabályozható a melegedési idő! 

A jelenleg kapható beolvasztók egyszerűbbek.

 

Előzmény: sztvibi (1027)
sztvibi Creative Commons License 2013.01.02 0 0 1029

Lehetne róla egy kicsit részletesebben?

Előzmény: Destroyah2 (1028)
Destroyah2 Creative Commons License 2013.01.02 0 0 1028

üveges keretolvasztóval napon, aztán üstben...

Előzmény: sztvibi (1027)
sztvibi Creative Commons License 2013.01.02 0 0 1027

Szép estét!

Ma haza szállítottuk a kaptárakat!! NB fekvő 12-16 keretesek. 

A műlép olvasztást ti elektromossan oldjátok meg? Ha igen gyári készülékkel vagy házilag épitettel?

Üdv. sztvibi

Cirkusz01 Creative Commons License 2013.01.02 0 0 1026

Szia! A  24.-es NB egy anyávak egy kiváló vándor kaptár.Ha tetszik ha nem. Egy hibája van csak. amikor meghordják nagyon nehéz. A rakodók mellett a kevés hely szól ,amit elfoglalnak szezon alatt.Ugyanis itt felefeklé történik a bővítés. Maradj a Hunor méretnél.

A viklág uralkodó mérete e körül van.Ráadásul a családnak jobb a 12 keret.a 10 keretest sokan használják néha kicsinek érezve.Egyebként az is.A méh családnak a 12 keretnyi szélesség az optimális.Most a termelőkről beszélek.Amelyik család 8-10 NB.-ről indulva akácig nem éri el a 24 NB keretet vagy a Hunorban a 36 keretet, az nem termelő.Annak az anyja nem jó.A méz elvétel ami a rakodóknál előnyt jelent.A Hunornál jól lehet szöktetni.

Vagyis ez azt jelenti, hogy egy fiókot pár perc alatt el lehet venni tele mézzel.Az NB méretnél csak sepréssel és rázással tudod ugyan ezt meg tenni.Jó egy perc amíg egy keret meg szabadul a méheitől.Nem szóltam itt a munkáról.Egy jó családnál az akácméz olyan 10-12 NB kereten van.Magyarul egy családnál az akác méz elszedése jó 10-12 perc NB méreten.Ez Hunoron egy perc körül van. Csak le emeleled a méhektől üres fiókot és kész.Természetesen a lefújó használatával a hibákat lehet korrigálni. 

Tudom még mesze van a tavasz. A Hunorról nincs használható irodalom sajnos.Ráadásul kevesen használják az ideális 3 fiókot .Bár sokszor az az érzésem az is kevés. 

Azt nézd meg melyik áll a kezedhez közelebb.Nem árt, ha felszorzod.Mármint a kezelési időket, súlyokat és egyéb időket.Ami egy két családnál nem jelntős, de nagyobbnál már tetemesidő és munka ráfordítást jelent.

Próbáltam érthető lenni. Azt is hogy tudtam segíteni.

 Üdv Cirkusz

 

Előzmény: Etelka Kovács (1025)
Etelka Kovács Creative Commons License 2013.01.02 0 0 1025

Szia!

Boldog új évet.Azon gondolkodtunk,hogy veszünk egy szög belövőt,azzal gyorsabban megy a keret készítés.Meg próbalkozom azokkal a kaptárakkal ami van aztán meglátjuk.24 keretes a kaptar: fekő,nekem furcs,de hátha.Ha nem jön be jövőre csinálunk olyat ami praktikus.Gondolkodtam azon amit mondtál,megnézek a hunoron kívül más kaptárakat,melyik előnyösebb a számomra.Olvasom a könyveket ragadjon rám valami.Üdv!

Előzmény: Cirkusz01 (1015)
Sanyi 65 Creative Commons License 2013.01.01 0 0 1024

Köszi az infókat a gyalogakáccal kapcsolatban mindenkinek!!!

Azt hiszem megpróbálom az idén. Ez a közmunkaprogram kicsit bekavar, mert a vízügy tavaly nem engedélyezte az ártérbe való lepakolást. (féltette az embereket) Sajnos a gyalogakácot virágzás közben is pusztították. (szerintem nem bírnak vele, mert igen agresszív növény)

Üdv mindenkinek!

Destroyah2 Creative Commons License 2013.01.01 0 0 1023

mifelénk /Hármas-Körös ártér/ rengeteg van. mézel is, apámék régen jártak rá célirányosan. idén gondolkodom rajta, hogy holtidőben rápróbálok.

Amúgy a közmunkaprogram keretében nagy ártértakarítások vannak, irtják rendesen, mert tájidegen növény.

Előzmény: Sanyi 65 (1018)
Cirkusz01 Creative Commons License 2013.01.01 0 0 1022

Sziasztok! Találtamk egy érdekes oldalt. Használjátok egészséggehttp://meheszet-viragporfotok.hupont.hu/15/rancoslevelu-bangita-viburnum-rhytidophylluml

Cirkusz01 Creative Commons License 2012.12.31 0 0 1021

Sziasztok! A gyalog akác erre felé ritka.A másiik fórumon, az arra élők szerint olyan mint a hárs.Szeszélyes. Vándorolni a folyópartokra holt időben meg éri.Általában én is kis patak mellé húzódom, bár az idén sok év után az is kiszáradt.Hozám a Duna van közel, ott még nem kerestem helyet, de az azt hiszem ideje lesz.

 Azthiszem ere az évre befejezem a méhészkedést szóban.B.Ú.É.K.

 Üdv Cirkusz

Előzmény: Sanyi 65 (1018)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!