Keresés

Részletes keresés

Garfield007 Creative Commons License 2013.01.24 0 0 13116
Előzmény: twiaj (13113)
Timcsike28 Creative Commons License 2013.01.24 0 0 13115

Sziasztok!

Munkáltató változás miatt nem tudom elfogadni az új feltételeket,30 év egy helyen eltöltött idő után kénytelen vagyok felmondani.

Kérdezem,ha a munkáltató ragaszkodik a felmondási idő ledolgoztatásához-ami ,ha jól tudom 1 hónap- én egészségi állapotom miatt  táppénzre megyek,akkor a tp. lejárta után le kell dolgoznom az 1 hónap felmondási időt,vagy a táppénz idejével a felm.idő is csökken? 

Anterrabae Creative Commons License 2013.01.24 0 0 13114

értem, köszönöm. annyi minden változott 2011-ben is a közmunkával kapcsolatban, hogy szinte lehetetlen követni.

Előzmény: Törölt nick (13112)
twiaj Creative Commons License 2013.01.24 0 0 13113

De van!

 

Az Mt. 294. §. (1) szerint: [E törvény alkalmazásában:] c) gyermek: a családok támogatására vonatkozó szabályok szerinti saját háztartásban nevelt vagy gondozott gyermek; fogyatékos gyermek: az a gyermek, akire tekintettel a családok támogatásáról szóló törvény szerinti magasabb összegű családi pótlék került megállapításra,

 

S, hogy mit jelent a “saját háztartásban nevelt” gyermek, azt a családok támogatásáról szóló tv. mondja meg:

 

k) saját háztartásban nevelt, gondozott gyermek: az a gyermek, aki a 7. § (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott személlyel [értsd: szülő] életvitelszerűen együtt él és annak gondozásából rendszeres jelleggel legfeljebb csak napközbeni időszakra kerül ki.



Előzmény: András80 (13107)
Törölt nick Creative Commons License 2013.01.24 0 0 13112

első rákeresésre ezt találtam:

"Mind a közcélú, mind a közhasznú munka munkaviszonynak minősül, tehát a munkaidő, a munkaszerződések, a munkaviszony megszűnése, megszüntetése, és a megfelelő munkafeltételek biztosítása tekintetében is az Mt. alapján kell eljárni. "

http://www.neki.hu/kiadvanyok/eselytelenul/onkormanyzat.htm

 

hozzá kell olvasni az MThez a Szociális igazgatásról és ellátásokról szóló törvényt.

 

Előzmény: Anterrabae (13111)
Anterrabae Creative Commons License 2013.01.24 0 0 13111

igen, ez lenne maga a kérdés: hogy a  közmunkásokra más vonatkozik-e jelenleg.

Előzmény: Törölt nick (13110)
Törölt nick Creative Commons License 2013.01.24 0 0 13110

próbaidő alatt munkáltató indokolás nélkül azonnali hatállyal felmondhat. egyéb esetben indokolási kötelezettsége van.

a közmunkásokra vonatkozó speciális rendelkezéseket nem ismerem. ha nincs rá külön, akkor ez vonatkozik reá.

Előzmény: Anterrabae (13108)
Anterrabae Creative Commons License 2013.01.24 0 0 13108

sziasztok.

egy közmunkás ismerősömnek felmondtak, egyelőre csak szóban. azt állítja, semmilyen indoklást nem adtak. mikor megjegyeztem, hogy indoklás nélkül nem lehet csak úgy felmondni, azt válaszolta, hogy az új munka törvénykönyve erre lehetőséget ad. nekem ez így sehogy se áll össze, de nem ismerem az új munka törvénykönyvét egyáltalán. ha valaki képbe van, legalább annyit írjon, hogy igaz-e ez (mármint h bárkit bármikor indoklás nélkül ki lehet rúgni?!)

András80 Creative Commons License 2013.01.23 0 0 13107

Nincs megkötés a Munka Törvénykönyvében, hogy egy háztartásban kell élnie a szülőnek és a gyermekben.

Előzmény: Dittenke (13106)
Dittenke Creative Commons License 2013.01.22 0 0 13106

Sziasztok!2013-ban az elvált szülőnek is jár pótszabadság,ha nem egy háztartásban lakik a gyerekével?Köszi a választ!

András80 Creative Commons License 2013.01.21 0 0 13105

És innentől igazán jó kérdés, hogy nemlétező fegyelmit ki adhat, csak a munkáltatói jogkört gyakorló, hogy a munkahelyi vezető is? :D

Előzmény: Törölt nick (13104)
Törölt nick Creative Commons License 2013.01.21 0 0 13104

(csak zárójelben jegyzem meg, hogy ugye fegyelmi csak a Kttvben van, a közszolgálati tisztviselőnek meg kell a középiskolai végzettség. de persze tudom, hogy általában a sima figyelmeztetést is fegyelminek hívják a mindennapokban)

Előzmény: András80 (13103)
András80 Creative Commons License 2013.01.21 0 0 13103

Felettes figyelmeztethet szóban/írásban, függetlenül attól, hogy a vezető és a dolgozó iskolai végzettsége milyen. Lehet pl. 4 általánosa a művezetőnek és főiskolai végzettsége a dolgozónak, nem számít.

Pontos munkakör hasznos lenne, nem mindegy hogy kőművesekről vagy gyógyszergyári munkáról van szó, általában nincs előírt végzettsége a művezetőnek, de a munkáltató előírhatja.

A munkavédelmi megbízottnak szükséges, hogy legyen szakképzettsége.

Előzmény: Lehocki Roland (13100)
András80 Creative Commons License 2013.01.21 0 0 13102

Ha a munkaszerződésben a cég magyarországi telephelyei vannak, akkor bármelyiket megnevezheti munkavégzés helyeként. Ekkor jár a munkábajárás költségtérítés az állandó lakóhely/tartózkodási hely és a munkavégzési hely között.

Abban a munkakörben köteles alkalmazni, ami a munkaszerződésben szerepel.

Mást nem vagy köteles elfogadni, ahhoz közös megegyezéssel történő szerződésmódosítás szükséges. 

Ha nem fogadod el, és nem tud mást munkát adni, a munkáltató felmondhat, felmondással (régen rendes felmondás). Ekkor felmondási idő és végkielégítés illet meg.

Annyi megjegyzésem van, hogy vigyázz a 2 hét szabival, mert az elvileg időarányosan jár.

Bár ezen a fórumon beszélgetünk róla, hogy a helyes az elszámolása, de simán kitelik az átlag-munkáltatótól, hogy kiléptet évközben, és levonja az időarányos szabadságon túli részt kilépéskor...

Közöst ne írj alá, ha Neked nem felel meg (és nem bánod, hogy felmondanak Neked), valamint ne mondj Te fel.

Előzmény: Mineral12 (13101)
Mineral12 Creative Commons License 2013.01.21 0 0 13101

Üdvözletem!

 

December elején veszélyeztetett terhesként táppénzre vettek,a Munkáltatómmal ezt azonnal közöltem.Sajnos a terhesség elhalt,januártól újra munkaképes vagyok.A Munkáltatóm közölte,hogy ő már alkalmazott helyettem valakit,mert úgy gondolta,hogy már nem fogok dolgozni.Nem tudnak vissza venni az eredeti munkakörömbe.15 éve vagyok a cégnél,a szerződésem a cég Magyarországi telephelyeire szól.Kiírtak 2 hét szabadságra.Azt mondták mindenképp keresnek számomra megfelelő állást,de nem biztos,hogy a jelenlegi telephelyen és munkakörben.Kérdésem az lenne,hogy köteles vagyok-e elvállalni? Vagy ha nem vállalom,akkor megillet-e engem végkielégítés?
Mert azt most nem hajlandóak fizetni.

Lehocki Roland Creative Commons License 2013.01.21 0 0 13100
Üdvözletem!
Köszönöm előző kérdésemre a választ!
Szeretnék feltenni még egy kérdést. Valaki adhat-e úgy fegyelmit hogy nincs iskolai végzettsége? Gondolok itt arra, hogy manager beosztásban dolgozó személy akinek még érettségie sincs! Illetve milyen iskolai végzettség szükséges ilyen tisztség betöltéséhez valamint művezető és munkavédelmi megbízott állás betöltésére?
Válaszukat előre is köszönöm!
hankok Creative Commons License 2013.01.19 0 0 13099

Köszönöm szépen, valóban ezek a lehetőségek.

Előzmény: András80 (13078)
Törölt nick Creative Commons License 2013.01.19 0 0 13098

de hát nem tudod túlvenni, hiszen amelyik napra szabadságot fizetsz, arra nem fizetsz alapbért. és innentől nem bérből való levonás.

de mondjuk a bérelszámolás mágia nekem:)

Előzmény: András80 (13093)
András80 Creative Commons License 2013.01.18 0 0 13097

Béren kívüli juttatásokat köthet bizonyos feltételekhez a munkáltató (pl. nincs igazolatlan hiányzás, fegyelmi vétség). Ha ezt előre közölte, mint a szóban forgó esetben, és ez mindenkire egyformán vonatkozik, akkor rendben van.

 

Ha kollektív szerződésben ez benne van, mindenkire egyformán vonatkozik. Ezt munkáltató dönti el, akár elfogadod, akár nem.

 

Munkavédelmi biztosnak szükséges szakmai végzettség, de ezt megoldhatja külsős révén is, a többi munkakörnek nincs semmilyen jogszabályi előírása, ha nem valami speciális szakmáról van szó.

Előzmény: Lehocki Roland (13096)
Lehocki Roland Creative Commons License 2013.01.18 0 0 13096

Üdvözletem!

Lehoczki Roland vagyok. Azt szeretném kérdezni, hogy a munkáltató fegyelmi révén csökkentheti-e a kafetériát? A mai nap történt bent a munkahalyen, hogy bejelentették, hogy ha valaki fegyelmit kap akkor elveszíti az Erzsébet utalványt ami a kafetéria része úgytudom. Ez jogilag lehetséges? A kollektív szerződésbe "beleiktatták" ezt a mondatot. Ha nem írom alá a szerződésmódosítást és kirugnak ez miatt, lehet valamit tenni utána?
És még azt szeretném kérdezni hogy munkavédelmi biztosnak, művezetőnek és menager-nak milyen iskolai végzettségek szükségesek, hogy ezekben a munkakörökben alkalmazhatóak legyenek?

Segítségüket köszönöm.

Törölt nick Creative Commons License 2013.01.18 0 0 13095

javaslom a jogiforum.hu ügyvédkereső szolgáltatását..

Előzmény: Törölt nick (13094)
Törölt nick Creative Commons License 2013.01.17 0 0 13094

Üdv.

 

Miskolci munkajoggal foglalkozó ügyvédet keresnék. Egy kis segítség kellene először emailban és majd kitudja.

Részleteket csak emailon szeretnék kifejteni.

Kérem aki tud írjon és segítsen nekem.

Előre is köszönöm

 

Szép estét

András80 Creative Commons License 2013.01.17 0 0 13093

A szabadságos témához vág:

http://ado.hu/rovatok/munkaugyek/vissza-kell-fizetni-a-tulvett-szabadsagot

 

Jó ötlet a diszpozitiv-téma, nekem egy bajom van bele, bérből levonni csak munkavállaló beleegyezésével vagy jogszabály alapján lehet - a cikkíró is elég korlátozottnak érzi a helyzetet.

Elképzelhető, hogy jan. 1-től ha visszavonod a "túlvett" részt, az jogellenes lehet utólag, akkor meg különösen érdekes, ha olyan napokról van szó, amelyekkel a munkáltató rendelkezett.

 

Előzmény: Törölt nick (13092)
Törölt nick Creative Commons License 2013.01.17 0 0 13092

de egy napra egy összeget fizetsz ki neki. vagy ledolgozott napot, vagy szabadságnapot. ha szabadságon volt, akkor a ledolgozott napokból fizetsu kevesebbet.

oké értem, hogy ezek összege eltérhet, de ez nagyrészt kis eltérés.

olyat nem lehet, hogy kilép január végén, volt 10 napot szabadságon, és kifizetik neki az egész hónapot, plusz a szabadságokat.

 

a termelőüzem világos, ez úgymond járulékos veszteség.

 

"Most ha tényleg nem lehet levonni"

 

mivel a MT nem mondja ki, hogy nem lehet levonni, akkor ebből az következik, hogy úgy oldod meg, ahogyan szeretnéd. viszont ahhoz, hogy se vita, se probléma ne legyen belőle, praktikusan kell készíteni egy belső szabályzatot róla. ugyanis pont a diszpozitivitásból eredően ez megteheti. és innentől ezt lehet alkalmazni egységesen. (természetesen minden dolgozóval ezt kifejezetten ismertetni kell)

 

[ha van kollektív megállapodás (kollektív szerződés, üzemi megállapodás vagy egyeztető bizottság kötelező határozata), akkor az már a munkavállaló hátrányára is eltérhet az MT-től (ez egyébként itt irreleváns, hisz nincs Mt rendelkezés a témára).

szóval akár kollektív megállapodásba is lehet foglalni.]

 

Előzmény: zsanna (13091)
zsanna Creative Commons License 2013.01.17 0 0 13091

de hát itt pont arról van szó, hogy valaki több szabadságot vesz ki,mint amennyi járna. Mondjuk 10 nap helyett 15-öt. Eddig az 5 napot levonhattuk a béréből, amikor kilépett, és kevesebbet kapott, a cég meg kevesebbet járulékolt.

Most ha tényleg nem lehet levonni, akkor a dolgozó jól járt, a munkáltató meg bebukta ezt az összeget. (Oké, van egy csomó munkakör, ahol nincs direkt összefüggés a ledolgozott napok meg a megtermelt cucc között. De bizony van egy csomó hely, ahol tárgyi produktuma van a munkanapnak, - termelőüzem, - a szabadságos napnak meg nincs. Tehát ilyen helyen a cégnek totál nem mindegy, hogy ha már kifizette a napot, mit kapott érte cserébe.

Előzmény: Törölt nick (13090)
Törölt nick Creative Commons License 2013.01.17 0 0 13090

ezért mondom, hogy a pénzügyi részét átgondolom, mert elsőre úgy tűnik, hogy a cég sem veszítene semmit. neki ugyanis mindegy, hogy ledolgozott napokat fizet ki, vagy szabadságnapokat. vagy nem? szerinted?

Előzmény: zsanna (13089)
zsanna Creative Commons License 2013.01.17 0 0 13089

Belső szabályzat szerintem nem működik, mert melyik munkáltató csinál olyan szabályzatot, ami csak és kizárólag a munkavállalóinak jó ?

Előzmény: Törölt nick (13088)
Törölt nick Creative Commons License 2013.01.17 0 0 13088

első blikkre az jutott eszembe, hogy a diszpozitivitásból kiindulva belső szabályzatot lehet rá alkotni, és akkor az lesz az érvényes.

 

még végiggondolom, különösen a pénzügyi részét.

Előzmény: zsanna (13087)
zsanna Creative Commons License 2013.01.16 0 0 13087

(Viszont azt nagyon szívesen venném, ha tudnál erre valami cáfolatot, mert nekem ez marhára nem tetszik .....  És merem remélni, hogy előbb-utóbb valaki talál valami frappáns megoldást, mert az nagyon gáz lenne, ha most a munkálatatók - legfőképpen az én főnököm :-))) - azon kezdenének el sz@rakodni, hogy csak időarányosan lehet kivenni a szabadságot :-(((

Mert nálunk pl eddig is az volt a baj, hogy volt mindíg 4-5 ember a 20-ból, akiket úgy kellett év végén elzavarni szabadságra. Namost ha a többiek meg nem élhetnek azzal, hogy a szabadságuk zömét kiveszik nyáron, akkor november-decemberben a kolléganőm - akik ezeket figyeli, -  haja fog kihullani......  Vagy csendes-őrült lesz, amit meg én nem szeretnék :-))

Előzmény: Törölt nick (13086)
Törölt nick Creative Commons License 2013.01.16 0 0 13086

teljesen világos, köszi.

Előzmény: zsanna (13085)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!