Keresés

Részletes keresés

szaguaro Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13105

Talán, hogy a motoros kasza ne sértse meg? Vagy a héjaszás miatt? (Tudod mi az?)

Van itt az utcánkban egy ismi, ő is mindig bugyolálja. Kérdeztem, miért. Azt mondja, a macskák mindig összekarmolgatják. Egy szép meleg nyári napon szagold meg a kivit, határozottan macskahugyszaga van! Lehet, ezért szeretik a macskák körmölni?!

Előzmény: Feriba51 (13102)
vica46 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13104

Még nem akarom elkiabálni,mert lent még a sárgabarack is csak bimbós volt tegnap ,

biztos lesz ami nem a legfelső rügyről fog hajtani de a törzse zöld annak amit megnéztem ,majd elválik .Két féle a sharon jobb állapotban van szerintem.

Előzmény: Feriba51 (13102)
szaguaro Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13103
Sztem is valahol itt van a kutya elásva. Hogy pontos diagnózist mondjak róla, ahhoz éven keresztül látnom kéne, milyenek a körülmények, mit csinál rosszul. De én még abban sem vagyok biztos, hogy a sok viz ártana neki. Láttad az enyémeket, mellette van a fólia, egész ősszel + télen folyik alájuk a viz. Talán, ha magas a talajviz? Lehet, h. a pangó vizet nem szereti? Bár ennek meg ellentmond, hogy nem hatol tul mélyre a gyökere. Én még mindig a tul sok nitrogénre, esetleg gyomirtóra vagy permetszerre gyanakszom. Ugyanis soha, sehol nem hallottam, h. a kivi bármilyen fagykárt szenvedett volna. Saját tapasztalat '90 óta, de van olyan ismerős, akinek előtte is volt. Szóval az itt leirtak teljességgel életszerütlenek. Amugy Lenin et. mondta, ami nem megy, ne erőltessük. Van sok jó hobbi, pl. modellvasut, bélyeggyüjtés. Akinek nem menne a kertészet....
Előzmény: vica46 (13100)
Feriba51 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13102
Üdv Vica46!

Minden szép és jó, amit írsz. Sajnos nem csak a takarás fölött, hanem alatta is teljesen elfagytak a kivijeim. Lehet nem jól takartam, lehet nem kell takarni, de azért azt megkérdezném, hogy a görögök miért bugyolálják be olyan gondosan télire a kivijeiket? Meg tudná ezt valaki mondani??? Nem egy-két tőről van szó, hanem ültetvényről.
Hogy tűrték a kákijaid a telet??? Már szépen rügyezniük kéne és jól látszik az eredmény.
Jó kertészkedést!
Előzmény: vica46 (13100)
aiol19 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13101
Szerintem nem megoldhatatlan az idegen virágpor beszerzése, hátha lesz itt már valakinek virágzó fája, ilyenekkel is érdemes megpróbálkozni ezeken a netes fórumokon.
Előzmény: Törölt nick (13093)
vica46 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13100
Az a véleményem hogy a kivi takarás nélkül kibirja a teleinket .A 20 db ból egyet lefektettem és földdel betakartam a tapasztalat kedvéért ,a többi takaratlan tavasszal sokkal jobban nézett ki mint a takart ,mindegyik túlélte még a kis sárga minik is ,takatás nélkül talán van olyan fajta ami fagyérzékenyebb ,de eddig ilyennel még nem találkoztam, az agyon dédelgetést viszont rosszul tűrik a növények ,irtad hogy fagy gyürü keletkezett a növényeden a takarás és a szabadon lévő szár nál ,ezt el tudom képzelni ,talán a hőmérséklet különbség okozhatja ,lehet hogy az ültetvényeken ezért harisnyázzák fel a növényeket télre,lehet hogy az oda folyó viz az éjszakai fagyoknál megfagy és ez képezi a fagygyürüt .
Előzmény: Feriba51 (13097)
aiol19 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13099
aiol19 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13098
Szeretném megkérdezni Tőletek, hogy mikor beszéltem én le bárkit is arról, hogy megpróbáljon kivit dugványozni? Mert én ilyenre nem emlékszem, sőt, inkább úgy rémlik, örültem az eredményeknek. Szerintetek amikor együtt méltatlankodtunk azon, hogy egy napi bulvárlapba egy kákifa tulajdonosa narancsként adta be az újságírónak a fáját, akkor azon méltatlankodtunk, hogy "milyen paraszt" a kákit nem ismerő olvasóközönség? Nem furcsa egy kissé, hogy miközben egyesek saját hozzászólásaikban elemi szintű szövegértési problémákról tesznek vélt, vagy valós tanúbizonyságot, egy másik topikban tett hozzászólásomat azonnal, pontosan be tudják idézni a hiteltelenítésem végett? Ezek szerint mégis olvassák pl. ezt a topikot, csak ha már így van, legalább valami hasznos is ragadhatna belőle egyesekre. Látszik, hogy milyen zsigerből eredő alpári düh a válasz, ha a saját orrukat valaki belenyomja a manipulációikba. Rohannak, mint egy veszett kutya, amelyik vérszagot érez és teljes apparátussal működtetnek egy egészen nyilvánvalóan rombolási szándék által vezérelt aknamunkát.
Feriba51 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13097
Így van, a kutya el van temetve, de nem tudom, hogy hol.
Egyszer csak kiderül, ennek reményében próbálkozok a szaporítással is.
Jó kertészkedést!
Előzmény: Floo2 (13095)
H.J Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13096
Kellemes Ünnepeket kívánok mindenkinek

Két éve kaptam Ninótól 5 tő kivit. (Tomuri Hayward
. Remélem jól írtam) Még az ősszel ki lettek ültetve.Ez volt a harmadik telük.
A téli védelem :fölkukacolt föld a tövüknél és egy darabka geotextilia 4-5 szörösen rátekerve az alsó 40 centire. Minden károsodás nélkül vészelték át a teleket,kivéve a legvékonyabbat, amin 2-3 kisebb fagyléc keletkezett.Még nem indultak meg de egészségesnek tűnnek.Ugyanakkor a környéken levő fügék ágvégei és rengeteg helyen a rózsák is megfagytak.
Floo2 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13095
Tavalyi tél Szatmárnémeti -18 fok, Nagyvárad -16 fok. Egyik sem tűnik vészesnek.
A debreceni állomás sík területen van, ott -17 fok volt a leghidegebb.
Ezek az értékek még bőven a kivi tűréshatárán belül vannak.
Ha elfagytak tavaly is, akkor vagy az valami rossz téltűrésű fajta, vagy talán a takarás nem megfelelő.
Előzmény: Feriba51 (13090)
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13094
Tök igazad van.Saját tapasztalatom is az,hogy a "tulgondoskodás "vitte el a legtöbb Citrusomat.
Előzmény: subocularis (13092)
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13093
A kicsik nem saját magoncok.Több különböző helyről beszerzettek.A "nagynak"biztos
jól jönne idegen virágpor csakhát,honnan is,kitől is?Itt a környéken már szépen terjednek a :kiwik/szörös,mini/,Jujubák,Kakik,mézbogyók stb.De pawpaw az tudomá-
som szerint nincs.
Ezért volt,hogy tavaly összekunyeráltam topiktársaktól/most is megköszönöm/magokat
elvégeztem az olvasható rituálékat és most kinyilt szemmel várom a kikelésüket.Sze-
retném itt a környékben ismerősöknek megnevelni majd odaadni,hogy jobb feltételek alakuljanak ki a porzáshoz.De ez csak a MAJD.
Előzmény: aiol19 (13076)
subocularis Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13092
Bocsánat, hogy közbeszólok, mint lelkes amatőr, de pár évvel ezelőtt vettem én is egy kertészetben kivit, önporzónak adták, én meg ahogy megláttam, mondom nekem kell egy ilyen. Persze csak később olvastam utána, hogy önporzó, mint ilyen nagyon nem is létezik, nah mindegy, nevelgettem nevelgettem, három telet lazán túlélt, fagykár és takarás nélkül, mire aztán tavaly ősszel kellett a hely, ezért fogtam szépen körbeástam, kiszedtem, mint ahogy azt illik, gondoltam odaadom valakinek, akinek kísérletező hajlama van eziránt, ám túl sok törődést nem adtam neki a télvíz idejére, beleraktam egy diszperzites vödörbe, öntöttem rá némi vizet, úgy kb. félig, a tél folyamán nemegyszer csontig átfagyott a gyökérzet, és most mit látok, kezdenek duzzadni a rügyei, fagykár nuku... Alapjáraton egzotikus állatokkal foglalkoztam, és ott is megfigyelhető volt ez a jelenség, ha egy állatnak mindent megadsz, ami a nagykönyvbe le van írva, napi szinten méred a páratartalmat, hőmérsékletet, vitamin porozod a kajáját, az holt ziher, hogy elpusztul, viszont, ha úgy mondd lesz*rod, tuti túlél...

Elnézést még egyszer, hogy közbeszóltam, csak gondoltam megosztom a tapasztalatom ez ügyben.

üdv!
Feriba51 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13091
Fogd vissza magad, ne sértegess!
Előzmény: aiol19 (13088)
Feriba51 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13090
Üdv Szaquaro!

A tavaly nem takartam a kivit. Az eredmény ugyanaz, tövig fagyott:-(((
Jó kertészkedést!
Előzmény: szaguaro (13085)
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13089
Mindenkinek Kellemes húsvéti ünnepeket Kívánok !
...a lányoknak meg a koromra való tekintettel az alábbi verset :

"Botom földig lekonyul
Nem vagyok már mi nyúl,
Káposztám javát megettem
Locsoljon más helyettem ! "
aiol19 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13088
Hát ezeket a dolgokat én sem értem, de nagyon jó kérdések. Az első ponttal kapcsolatban azért én mégis valamiféle hazugságra, manipulációra gyanakszom.
Előzmény: szaguaro (13083)
Feriba51 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13087
Üdv Floo2!

Még a futam (Forma 1) előtt van egy kis időm, szívesen válaszolok.:-)
Természetesen nem állítom, hogy a kivi téltűrése gyengébb a kákinál, a fügénél. A lényeg, hogy az ezeknél alkalmazott takarási módszer nem vált be a kivinél. Amint már írtam mással fogok próbálkozni. Szétnéztem a városban, hidd el. Egy hatalmas kivi tövet találtam közvetlen a fal mellé telepítve. Minden évben terem szilva nagyságú szőrös kiviket, ettem is belőlük, finomak, csak kicsik. Egy tő van belőle, valósággal fürtökben termeli a gyümölcseit. (önbeporzó)
Szaquarónak is válaszolva innen van az idén is ölnyi hajtásom és ezek dugványozásával próbálkozom. Az meglep, hogy a szeptember 10-e "tifelétek" is kritikus. ennyivel is többet tudok.
Ami a képeken látható kiviket illeti, természetesen nem tudnám takarni őket. Ha takarni akarunk valamit, azt úgy is kell nevelni.
A kivi elfagyása okát még nem tudtam megfejteni. Rátok hallgatva nem tápoztam, nem locsoltam a nyár második felében (már majdnem kiszáradt).
Nagyon sok fajta fügém van (ujjas levelű, mézfüge, fán aszalódó, jégfüge, szivar alku, fertődi barna,...) de azért még meg sem próbáltam szabadon teleltetni egyet sem (lehet megpróbálom) ismerve az itteni körülményeket. Annak ellenére, hogy dombon vagyok (min 10 méter), beépített helyen és aztán következik a Berettyó mellett elterülő síkság.
Azt elismerem, hogy nem Fityeházi Tomuri Hayward párosom van. Máshonnan ered, de a hajtások levélszínek nagyon egyeznek. Meg fogom próbálni másképp védeni, de szabadon hagyni nem merem. Igaz rosszabbul nem járhatok, mint eddig:-(((
Elnézést, hogy megengedem magamnak, de nagyra becsülöm a mostani hangnemedet, stílusodat. Látod így is lehet.
Tisztelettel Feribá!
Jó kertészkedést!
Előzmény: Floo2 (13082)
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13086
Én ugy látom a nagynál,hogy ugy volt/Zotya papa hívta fel a figyelmem rá/tavaly is meg idén is,hogy a bimbó kezdemény már elöző évben a levél hónaljában képződik ez áttelel és most/napokban/elkezdett duzzadni és egy olyan barnás-vöröses szinben növekedni.A rügyek meg kiemelkedni.A kicsiknél a csucsrügy indult be/napokban/de van amelyiknél nem.De még várni kell/nem szabdalni,piszkálni/mert tavajly is volt amelyik később indult el.Nyugi szerintem ez ha elpusztul nem a fagy az oka.
Előzmény: Hanga444 (13069)
szaguaro Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13085

Adok Neked egy tippet. Próbáld ki egyszer, ne takargasd. Nem fog elfagyni. Most se fagyott el, befülledt. Ezek a növények ugyanolyanok, mint a szőlő vagy a kajszi. azokat szoktad takarni?

Ja, és Délkelet-Magyarországon az inverzió aztán tényleg nem számottevő. Ugyanis sik terület. Viszont az itteni -25-öt mennyire mérsékli az inverzió?

Aztán még valami. Én soha nem takartam semmit, kiskorban sem. Ha elfagy, abban az évben nem terem. Na és? A kalszik kb. 5-6 évente hoznak normális termést, mert a kései fagyok elviszik a virágát. Soha nem láttam, hogy takargatták volna, vagy bárkinek eszébe jutott volna, h. nem termeszthető. Pedig melegebb vidékről származik, mint a kivi. Ha sokat terem, főznek egy csomó lekvárt. Más években megeszik azt a pár szemet, ami megmaradt.

Előzmény: Feriba51 (13081)
szaguaro Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13084
Ha hiszed, ha nem itt a meleg Zalában szept. 10 környékén sokszor van ,,hóharmat" az észak-déli völgyekben, elfagy a paprika stb.
Előzmény: Feriba51 (13081)
szaguaro Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13083

Tudod, én csak 2 dolgot nem értek. Na jó, többet is, de ezeket az adott témával kapcsolatban!

1. Ha elfagy, miről szedi a dugványt a szaporitáshoz?

2. Ha nem termeszthető, mi a turónak szaporitja?

Előzmény: aiol19 (13080)
Floo2 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13082
Kedves Feribácsi!

"A kedvenceim takarását illetően, nagyon meg vagyok elégedve. Örülök, hogy a füge egyáltalán nem károsodott, még jobban örülök, hogy a káki a takarás szintjéig teljesen ép és szépen rügyezik. Annak nem örülök, hogy a kivi ugyanilyen takarás mellett tövig elfagyott."

Tehát ebből az is következhet, hogy a füge fagytűrőbb, mint a kivi? :))))
Mókás!
Ezen esetben fel sem szabad, hogy merüljön ez a következtetés, hogy a füge túlélte takarással, a kivi nem, akkor a kivi még takarással sem termeszthető.
Egészen más ok miatt fagyhatott el a kivi, ez egyértelmű.
A nagyváradi meteorológiai állomás -15 fokos mért leghidegebbet ezen a most elmúlt télen, a szatmárnémeti pedig -18 fokot.
Az udvaromban a kivimtől 2 méterre lévő hitelesített mérőm -17 fokot mért, a kivinek kutya baja, a másik becsehelyi 15-20 éves kivitő -19 fokot kapott, a muraszemenyeiek -20 alatt (elfagyott a cseresznyerügy!), és Somogy megyében is vannak kivik, amik -20 alatt kaptak, és semmi bajuk.
Ebből kiindulva, és tudvalévő, sokszorosan bebizonyított tény, hogy a kivi -20-ig egészen biztosan bírja (hiszen ha nem így lenne, nem lehetne 10-15-20 éves kivi egy db sem), vagyis a szatmárnémeti és a nagyváradi adatokból sejthető, hogy arra Feri bácsi felé nem lépte át a kivi tűréshatárát a hőmérsékletet.
Nyugodtan szóljon, ha nem helyes a logikám, bírom a kritikát :))
Feri bácsi!
Két kérésem lenne, az egyik: igazán körülnézhetne azon a településen, ahol lakni tetszik, kocsiba tetszik pattanni, és minden utcát bejárva körülnézni, hátha talál 1-2 kivit udvarokban, kertekben. Kell menni érte egy néhány órát, de jó mulatság. Komolyan kíváncsi lennék, van-e ott is kivi? Hátha valaki ültetett évekkel ezelőtt.
Sőt, akár meg is szervezhetnénk Magához egy topictalit, és bejárnánk azt a környéket, úgysem voltam ott még soha.

A másik kérdés: a képeken látható 3 db kivinövény takarási módszerére tudna adni néhány tippet?
Előzmény: Feriba51 (13081)
Feriba51 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13081
Kedves ajol19!

Néha meglepően bölcs dolgokat mondasz. Például: "-A stílus maga az ember. " Teljes mértékben egyet értek:-))))
Ami a késői tavaszodást illeti, tényleg vannak előnyei is. Érvényes itt is a mondás, hogy minden rosszban van valami jó és fordítva. Azért a nagy előnyök mellet van hátrány is pláne, ha beszámítjuk azt is, hogy a késői tavasz után általában korai ősz dukál. Ezért sok szőlőfaj nem éri el a megfelelő cukorfokot, néhány esetben a kukoricát a dér "érleli meg", vagy szeptember 10-e körül azon izgulunk, hogy jön hát az a korai fagy vagy nem. Sajnos néha jön és ilyenkor vége a paprikának, paradicsomnak... Akarom mondani nem is olyan irigylésre méltó ez a vidék, na persze nem minden szempontot vettem figyelembe.
A minimum hőmérsékletekkel meg nem érdemes példálózni, mert tőletek tanultam meg, hogy ezeket az eredményeket nagyban befolyásolja az, hogy hol is van elhelyezve az a hőmérő. Érdemes elgondolkozni azon a kérdésen, amit Ninovarga tett fel a 13041 hozzászólásában:
"Ezek után arról is ízlése szerint dönthet bárki, hogy a Letenyére érvényes minimum azon az éjszakán az volt-e, amit ott lehetett mérni, ahol elfagyott a kecskerágó, vagy netalán az, ahol hajt a fagyal, vagy ahol nem, esetleg az, ahol a Zsolti háza előtt lévő kecskerágók vannak, sőt a lakott területen kívüli patakparti hőmérséklet, vagy a szőlőhegyi, ahol egyetlen fügerügy sem károsodott???????????????????????? "
- És akkor hova is tegyük a hőmérőket????:-)))
A meteorológusokat perelik most az augusztus 20-diki események miatt. Az óta minden szem esőnél viharjelzést jeleznek. Ezért, ha engem kérdeznének én a hőmérőket a fagyzugokba helyezném, mert akkor nem vádolhatna a völgyben élő gazda, hogy elfagyott valamije és nem jeleztek fagyot. Igaz egy kis rendszeresség nem ártana.
A fagytűrősöknek meg marad az inverzió által biztosított előny és ha már belevágtak, akkor tippeljék ki maguknak, hogy milyen is lesz a téli minimum a hivataloshoz képest.
Tehát hagyjuk a hőmérsékletek abszolút értékeit, inkább maradjunk a referencia növényeknél, talán az mérvadóbb.
Az inverziót, mint jelenséget senki sem tagadta. Én mondtam azt, hogy nem találkoztam a kedvező hatásával. Sajnos így van, de még kutatom. Én úgy látom, hogy "mifelénk" hiába van inverzió tegyük fel -21 helyett -18 fokon fagy el a fügém, míg délkelet Magyarországon -17 ről -13 ra menti meg a helyzetet. Ezek a számok csak szemléltető jellegűek és nagy általánosságban talán szemléltetik is az ország két sarka közötti különbséget.
A kedvenceim takarását illetően, nagyon meg vagyok elégedve. Örülök, hogy a füge egyáltalán nem károsodott, még jobban örülök, hogy a káki a takarás szintjéig teljesen ép és szépen rügyezik. Annak nem örülök, hogy a kivi ugyanilyen takarás mellett tövig elfagyott. Lehet igazad van, hogy ennek másféle takarás kell. Majd kipróbálom és úgy csinálom, mint a görögök. Valami ilyesmit javasoltál te is.
Még annyit, hogy a tanulás egy lehetőség, egy kincs. Ha megadod ezt a lehetőséget valakinek, jót teszel. Ha ráerőszakolod valakire, agresszívan súlykolod, az már nagy tévedés. :-))))
Kellemes ünnepeket kívánok mindenkinek innen is.
Jó kertészkedést!
Előzmény: aiol19 (13080)
aiol19 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13080
Na megint bepróbálkoztam néhány egyszerűen belátható tényt nekik szegezni, de egyértelmű, hogy hiába. Egy részük valóban nem képes a nem elszubjektivizált, mélyebb gondolkodásra, mások viszont egyértelmű és öncélú rosszindulatból nem AKARJÁK megérteni. Nehéz a legcsekélyebb indulat nélkül írni, ha ténylegesen bűnözőnek, legalábbis eretneknek bélyegeznek azért, mert próbálom elérni, hogy legalább saját kútfőből gondolkozzanak. Az adatokat bárki saját kezűleg ellenőrizheti is, ha bizalmatlan. Ilyenkor szokott jönni a moderáltatás, mint jolly joker, amikor már túlzott a presztízsveszteség és elfogytak az érvek. Az a vicces, hogy tulajdonképpen nekik akarok jót, vagy ha nem is csak nekik, akkor a szomszédoknak, falubelieknek. Persze biztos vannak olyanok is, akik azt szeretnék, ha másnak nem lenne a faluban rajtuk kívül, lelkük rajta.
Előzmény: Floo2 (13061)
aiol19 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13079
Közben látom, hogy ismételtem.
Előzmény: aiol19 (13077)
aiol19 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13078
Köszönjük szépen a véleményed, tapasztalataid!
Előzmény: sbubu (13070)
aiol19 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13077
Az elfagyás asimina esetében gyakorlatilag kizárható. A "tradicionális" gyümölcsfáinknál még jobb is a téltűrése és ezt még a legelvetemültebb hardcore-fanatikus kivitagadók sem szokták megkérdőjelezni. -30 fokot is kibír, vagy akár az alatt is, amerikai források szerint.
Előzmény: Hanga444 (13069)
aiol19 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 13076
Saját magonc? Szerintem amíg nem virágzik a többi, addig érdemes lenne valakitől szerezni idegen virágport, hogy biztosan kötődjön.
Előzmény: Törölt nick (13068)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!