Keresés

Részletes keresés

Didergő Király Creative Commons License 2015.03.25 0 0 2392

sziasztok! tavalyelőtt ősszel ültettem a képen látható kajszit. a suhángot kimetszettem, és vártam, hogy majd hozza az oldalágakat, ehelyett csak felfele nőtt kb. 30 centit. hogyan kellene megmetszenem, hogy oldalágakat hozzon, lehetőleg a korábbi elmetszés környékén és nem magasabban? a régi metszés helyén metsszem el újra, esetleg alatta, vagy éppen az új hajtásból egy kicsit meghagyva?

Pillanatragasz Creative Commons License 2015.03.25 0 0 2391

a szilvát  lerázni szoktam  tehát a magassága nem annyira határoz szerintem  :)

Előzmény: Antikmuki (2387)
Pillanatragasz Creative Commons License 2015.03.25 0 0 2390

Ezek a fák is pont olyanok voltak mint  aszomszédban a nyesetlen fák  ami a kerten túl a háttérben látszik  :)

Előzmény: Pillanatragasz (2389)
Pillanatragasz Creative Commons License 2015.03.25 0 0 2389

a második képen az alsó ágak vízszintesek voltak sajnos  kaszáláskor mind akadályozott ezért vágtam le ...kellett volna csináljak képet metszés előtt is .

 ezen a fotón  egy másik két fámon is magasra törnek az ágak ..egy kicsít még alakítok rajta.

Előzmény: Antikmuki (2386)
Pillanatragasz Creative Commons License 2015.03.25 0 0 2388

Van egy kétágú létrám ,s ameddig azzal felértem a fát annyi magasra hagytam meg , igazából sokkal magasabbak voltak  a fák , ha megnézed mennyi rengeteg ágat lecsaptam s féltem hogy ha mégtöbbet kivágok kiszáradhat . Gondoltam a folytonos jövő évben is megmetszeném s akkor még ritkitanám a fa belsejét .

Előzmény: simon53 (2385)
Antikmuki Creative Commons License 2015.03.24 0 1 2387

Még egy szösszenet,nem lesz egyszerű róla a termést leszedni az tuti.

Előzmény: Antikmuki (2386)
Antikmuki Creative Commons License 2015.03.24 0 0 2386

Tényleg nagyon felnyestetted őket,bár nem vagyok egy profi ezt még Én is meglátom.Például a második képen szereplő fánál az az alsó két ágat meghagytam volna és pont azt vágtam volna ki amit meghagytál,vagyis a második ág fölött a közepét vettem volna ki.És az alsó ágakat igazgattam volna ki.De ez az Én véleményem.

Előzmény: Pillanatragasz (2382)
simon53 Creative Commons License 2015.03.24 0 0 2385

Az ilyen magasratörő fát be kell kényszeríteni egy háztető alá, azaz a vonalon felül minden ágat egy kifelé menőre visszavágni, nem engedni magasabbra, a fa belsejében pedig ritkitani.

 

Előzmény: simon53 (2384)
simon53 Creative Commons License 2015.03.24 0 0 2384

Már bocs, nem láttam a fádat metszés előtt. Azt látom, hogy a fiatal fán is sokat dolgoztál és vágtál.

De mintha azok maradtak volna amiket le kellet volna vágni. A fát alacsonyítani és teríteni kellett volna, kifelé menő ágra visszavágni.

Ehelyett az összes égbemenő kezelhetetlen magasra törő ágat meghagytál, oldal elágazás meg szinte nincs.

Ez igy nem oké szerintem. De én csak 1 vagyok.

Előzmény: Pillanatragasz (2382)
Pillanatragasz Creative Commons License 2015.03.24 0 0 2383

Elfelejtettem megírni hogy ezek a fák 5 éve nem voltak megmetszve  rengeteg ágat levágtam róluk ami cseplesz volt ami befele nőtt ami nem tetszett ami megszúrta  a kezemet  szóval nem piszlicsáré munka volt  .. ma egész délután 5 fát sikerűlt megcsinálni.. a gacot  felnyesni eltakarítani is  még egy nap legalább sajnos elégetni se szabad ...csupán kis kupacba egyszerre hogy  ne legyen nagy fűst  hogy ne látszódjék ...

Előzmény: Pillanatragasz (2382)
Pillanatragasz Creative Commons License 2015.03.24 0 0 2382

Szilvafáim alakulnak mint púpos gyerek a prés alatt  ... :)

 

 egy öreg fát is sikerűlt úgy ahogy megmetszenem. Azért mutatom képeket hogy  ha valamit nem jól csinálok  szóljatok rám.... kissé keményebb beszólások is jöhetnek  :)  csak a fa teremjen 

..janos.. Creative Commons License 2015.03.24 0 0 2381

Köszönöm a segítséget, akkor majd nézem hogyan fejlődik a fa.

triunguis Creative Commons License 2015.03.24 0 1 2380

Az első kérdésedhez tudok tapasztalattal szolgálni. Érdemes alkalmazni, de csak korlátozottan működik. Mandulán, meggyen, cseresznyén és őszibarackon is tapasztaltam már, hogy volt amelyik hajtást /alsó helyzetű kifelé álló rügy/ szépen a kívánt irányba szorította a felső "sudár" hajtás és a növekedés aránya is megfelelő volt. De láttam sokszor azt is, hogy az alsó hajtás növekedése nagyon gyenge marad a felsőhöz képest és a szög sem mindig jó.

Előzmény: SzucsCsaba (2379)
SzucsCsaba Creative Commons License 2015.03.23 0 0 2379

Sziasztok!

 

1) Szektoriális, felsőrügyes metszéssel bármilyen gyümölcsfajta vezérvesszejét lehet a megfelelő szögállásra késztetni? Vagy vannak olyan fajták, ahol ez nem működik?

Én most körtére és meggyre is alkalmaztam (vilmos, illetve debreceni és érdi bőtermő).

 

2) Hogyan lehet vilmoskörte közel vízszintes vázágain a rajta növő vesszőkből rövid termőkarokat kialakítani, kinevelni? 

 

Ilyesmire gondolok itt:

 

 

Köszönettel.

SzucsCsaba Creative Commons License 2015.03.23 0 0 2378

Mozo66 és beetee

 

Köszönöm a válaszaitokat!

 

Végül mégsem volt szívem, bátorságom kifűrészelni a felső ágemeletet, kb. a teljes korona 30-40%ról van szó. Szóval egyelőre maradt.

 

 

Előzmény: Mozo66 (2364)
Kapa bácsi Creative Commons License 2015.03.23 0 0 2377

Ne félj nem szárad ki,"régen"azt mondták valóban,hogy nyár végén jobb metszeni a diót,mert "elvérezhet,de ma már a "bálint gazda"féle dvd-n is az van,hogy bármikor lehet.Most tavasszal a talaj kezd felmelegedni,és ilyenkor nagyobb a gyökérnyomás és ezért nedvezik erősebben.Biztosan láttál már az árokpartokon diófát,ha kivágják még akkor is a gyökérről több törzset képes hozni.A magonc dió ellenállób az oltványnál,többet bír,jóval nagyobb koronát növeszt.

Előzmény: ..janos.. (2368)
arpad-lajos Creative Commons License 2015.03.23 0 0 2376

Semmi gond, nem lesz semmi baja és biztos nem fog kiszáradni. Ne ijesztgessétek! Ha a meghagyotton nem ejtettél nagy sebet akkor nincs mitől tartanod. De sokat kibír egy ilyen magról nőtt diófa.

Előzmény: ..janos.. (2368)
beetee Creative Commons License 2015.03.23 0 0 2375

Én szoktam alakítani a diót tavasszal is, ha muszáj. Eddig nem száradt ki. ;)

Különben is, a tudomány mai álláspontja szerint nem szabadna neki. :D

 

Ha a vágáson a nedvedzés megszűnik, az ágak kihajtanak, leveleket  hoznak, akkor nincs baj.

Előzmény: ..janos.. (2374)
..janos.. Creative Commons License 2015.03.23 0 0 2374

Uhh, akkor ezt megszívtam.

Ha kiszárad, akkor már idén látni fogom? Ha túléli ezt az évet és minden ág fejlődik, akkor megúszta?

Remélem nem lesz gond, nedvkeringés az ép száron van, remélem nincs olyan nagy kapcsolat a másik szárral a fának, hogy az ép szár száradását okozza.

Előzmény: alfi13 (2372)
Hepci Creative Commons License 2015.03.21 0 0 2373

A vázágak vezérvesszői konkurenseinek (egy pontból induló, nagyjából azonos erősségű vesszők) levágása, a vezérvesszők mérsékelt visszacsípése, zöldválogatás.

De nem kell kétségbe esni, mint az előző oldalon céloztam rá, a növekedés előbb-utóbb magától is mérséklődik és megjelennek a nyársak - most az elképzelt szerkezetet alakítsd ki a lehető legkevesebb beavatkozással.

Előzmény: gavrilo82 (2367)
alfi13 Creative Commons License 2015.03.21 0 0 2372

Igen ki lehet vágni de nem most kellett volna. Én is alakítottam így diófát de augusztus végén. Azért talán nem szárad ki de valószínűleg az idén nem fog teremni, talán még jövőre se sokat.

Előzmény: ..janos.. (2368)
hamvasat Creative Commons License 2015.03.21 0 0 2371

..jános..!

 

Nyár végén kellett volna, amikor már nem olyan nagy a fa nedvkeringése. Most lehet, hogy ki fog száradni.

Előzmény: ..janos.. (2368)
Mozo66 Creative Commons License 2015.03.21 0 0 2370

Milyen fáról van szó ???   ha kajszi akkor nézz be a kajszis topikba ott erről megy a diskura .

Előzmény: gavrilo82 (2367)
Mozo66 Creative Commons License 2015.03.21 0 0 2369

...és ha azt mondjuk , hogy nem tetted jól .... akkor visszacsinálod ???

Előzmény: ..janos.. (2368)
..janos.. Creative Commons License 2015.03.21 0 0 2368

Sziasztok.

 

Félig-meddig metszéssel kapcsolatos a kérdésem.

 

20 évvel ezelőtt kb. lett ültetve dió, magról, eddig nem foglalkoztunk vele, nem lett kipucolva.

most nekiálltunk. 5-6-7 méteresek lehetnek ezek a fák, de mivel nem volt velük foglalkozva, tőről 2-3 törzs nőtt ki.

Most kicsaptam, a legjobb törzset hagytam meg.

A kérdésem: jól tettem? Így jobban fejlődik majd?

gavrilo82 Creative Commons License 2015.03.19 0 0 2367

Tisztelt Fórumtársak!

 

 

Köszönöm eddigi hasznos tanácsaitokat!

 

Azt hogy érjem el, hogy több elágazás legyen az ágakon/tehát,hogy ne ilyen hosszú egyenes ágak - vesszők legyenek, amiknek a végén van virág főleg, és ki kell támogatni?

Vagyis több oldalág, termőnyárs lenne jó, úgy veszem ki...

varadyz Creative Commons License 2015.03.19 0 0 2366

Hát nem irígyellek.......

 

Van bőven metszeni való rajta. 

 

Faternak meg tesómnak is kitakarítottam pár ilyen fát meg vettem egy telket azon is voltak ilyenek. Elég volt bőven. Többet nem vállalok ilyeneket :)

Előzmény: Pillanatragasz (2361)
nerented Creative Commons License 2015.03.19 0 0 2365

Sziasztok !

Szőlővel vagyok nagy gondban . Nem tudom hogyan tehetném rendbe , teljesen elvadult . Adott kb. 4 méter földön vagy alacsony bokrokon vízszintesen futó 2 cm.  átmérőjű inda elágazás,hajtás és egyéb nélkül. Innen felfut a fákra 3 méter magasra sok rüggyel , szétágazó vesszőkkel , satnya rászáradt előző évi terméssel. Ilyenből van vagy 6 darab. Hogy tudnám rendbe hozni ? Előre is kösz !

Mozo66 Creative Commons License 2015.03.19 0 1 2364

Én cseresznyénél alkalmaztam a módszert ..... semmi gond ... le kell kenni a felületet . Kimondottan jót tett a fának bár idővel visszadolgozza az üresen maradt részt .

Előzmény: SzucsCsaba (2362)
beetee Creative Commons License 2015.03.19 0 1 2363

Nem szakmai, outsider véleményem: ha meg kell tenni, akkor  meg kell tenni.

A természet és benne a fák is nagy túlélők. Általában helyre hozzák a hibákat.

Hogy nem fog évekig rekordokat teremni az benne van a pakliban, hogy még évekig alakítgathatod, az is biztos.

 

Nekem hobbistaként alig van iskolapéldaként mutogatható koronaformájú gyümölcsfám, mert megörököltem jó párat az előző tulajtól, mert van amit én ültettem, de mire kialakult a kert elrendezése, kiderült, hogy át kell ültetni (nem szerettem volna kidobni őket), az meg visszavágással, áttervezéssel járt.

Meg bevállaltam a szomszéd telkének gondozását, ahol évekig elhagyatott, metszés, alakítás nélkül nőttek a fák. Van ott 3 moníliától legyengített nagy meggyfa is. Na azokat kezdem helyrehozni, persze köze nincs egyik tankönyvi koronaformához se...

 

Kiskertekben elmegy, ha bevállalod a többlet munkát az ilyen átalakítás, sőt szép kihívás. :)

Nagyüzemben persze mindez nem rentábilis. De ez más kérdés.

Előzmény: SzucsCsaba (2362)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!