Keresés

Részletes keresés

Preis Creative Commons License 2004.09.13 0 0 371

Sziasztok!

 

Nos tényleg, nem ártana egy kis tisztítás az érmének. De a szappanos vizen kívül, nem nagyon szoktam csinálni mást. (ahogy a nagykönyv is írja) Az meg nem hiszem, hogy előhozná a barnás színt. Bár ki tudja. Csak még időm nem volt rá.

Múltkor tisztítottam ezüst érméimet (szappanos vízzel), majd észrevettem, hogy egy-kettőn kissebb karcok jelentek meg. Na mondom, inkább hagytam. Szerintem az a legjobb, ha megmarad a patina rajta.

 

Preis 

Előzmény: kose (367)
kose Creative Commons License 2004.09.13 0 0 370

Bavaria= Bajorország latin neve

Szerintem bérveretés eredménye. Esetleg egy Körmöcbányai mester kiruccant bajorhonba és vitte magával a tudását.

A Madonna-kis Jézus alak teljes bizonyossággal körmöci hatású. (alatta félhold)

Mára belőlem ennyi elég :-)))

Előzmény: patrona (365)
kose Creative Commons License 2004.09.13 0 0 369

Szia Drdr!

Jó az az olvasgatás. Visszanézve az oldalt tárgyi tudásban profi vagy! Legalább is amennyire egy amatőr (én) meg tudja valakiről állapítani, hogy az profi vagy sem. 

A szakirodalom beszerzése bármennyire is elviszi a pénzt a pénztől - na most mégegyszer! :-)) - tehát a gyűjtés "kárára" megy a könyv-vásárlás, de nélkülözhetetlen!!!

És nem csak katalógust kell beszerezni, hanem tiszta szakirodalmat is. Nekem most kezd összejönni egy kisebb könyvtár.

Na jó, még nem könvtár, de jónéhány darab. :-)

Hameg megvettem hát olvasom. Csak tanul az ember, vagy mi!

 

Előzmény: drdoktor (362)
kose Creative Commons License 2004.09.13 0 0 368

ÖREGSZEM!!!!

Katt a képre és jé, milyen nagy. Aztán ottvan az a fránya gyöngysor is :-(

Tényleg elfárdadtam a nézegetésben (kb. 150 db 1894-es 2 heller brrrrr.....)

Azonban így visszagondolva, tényleg van olyan 2-es, ahol nincs gyöngysor.

Bocs, de nem nézem át újra őket..... :-))

Előzmény: kose (367)
kose Creative Commons License 2004.09.13 0 0 367

Patrona!

Elment a mail!!! :-))

 

Preis!

Tegnap egy kicsit sokat időztem a neten, de vagy 150 oldal átnézése során sem találtam hasonlót. A Vaterán egyszer Sirmelon tagtárs valami hasonlót kínálhatott, de sajna elévült a lap és kép  már nem volt hozzá, :-( de valami figyelem...-mel kezdődött a 2 heller 1894 bemutatása.

Mindenesetre az a 0,3 g eltérés adódhat az erős kopásból. A szín valami vegyi elváltozás eredménye lehet, ahogy patrona is gyanította. Sok 1894-es érmét megnéztem, valamennyi barnás árnyalatú. Sőt az előtte és utána kiadott évjáratok is.

Ami nem világos, hogy ezen nem nagyon látom a gyöngysort. Lehet csak a kopás miatt? Vagy ilyen a szemem??? :-(((

Egy óvatos és "szakértő" tisztítást mindenesetre megérne a kicsi. :-))  

Előzmény: patrona (366)
patrona Creative Commons License 2004.09.13 0 0 366
Ja igen, Kose, ha tényleg érdekel az 5 Koronásom, akkor szabad a pálya, ugyanis beraktam "zddd" barátunkat a tiltólistáma, és a rendszer törölte a licitjét, hehe. Ha kell, akkor le is veszem, és a többit megbeszéljük mailben.
patrona Creative Commons License 2004.09.13 0 0 365
Szerintem sem különlegesség, egyszerűen ilyen színű rajta a patina. Ha letisztínadád, ugyanolyan bronz színe lenne, mint az öszes többinek.

A Vaterán találtam egy érdekes érmet. Bajor tallér, ugyanolyan Madonnával a hátlapján, mint a korabeli Magyar veretű tallérokon. Esetleg ezek az érmek is Körmöczbányán készültek, vagy csak simán lenyúlták ezt az ábrázolást? Vagy a Madonna minden pénzen ugyanolyan a világon?:-)
Preis Creative Commons License 2004.09.13 0 0 364

Szia Drdr!

 

Az a baj, hogy nem nagyon értek a kémiához. :)

Már egy rakás helyen megnéztem és sehol nem találtam hasonló példányt. Tudsz valami konkrétumot mondani erről a kémiai hatásról? Vagy csak tipp? Egyébként még ha ér is valamit, sajnos a hátlap nagyon megkopott.

 

Preis

Előzmény: drdoktor (363)
drdoktor Creative Commons License 2004.09.13 0 0 363
Szia Preis!
szín végülis majdcsak mindegy, attól függ milyen kémiai hatás érte, ami érdekes, hogy a sasmadaras oldal sokkal jobban kopott, mint a másik.
mintha földúton feküdt volna sokáig és mindig az egyik oldalán jártak volna szekérrel.
nem hinném, hogy hamis lenne, kis értékűt nem szoktak hamisítani.

üdv
drdr
Előzmény: Preis (361)
drdoktor Creative Commons License 2004.09.13 0 0 362
szia kose!
magyarokat gyűjtök leginkább, úgy 1848-tól errefele, inkább fémet, mint papírt.
bár mostanában anyagi és egyéb okokból vissza kellett fogjam nagyon magam, így inkább néha olvasgatok.
i/y majd otthon megnézem.

üdv, drdr
Előzmény: kose (358)
Preis Creative Commons License 2004.09.11 0 0 361

Szia Kose!

 

Teljes mértékben egyetértek veled!!! :-) Be is tettem a többi közé! Csak tudod, az a baj, hogy ez eléggé fontos tényező, mármint a tartásfok. Így két gyűjtő simán elbeszélhet egymás mellett. Pedig ugyan arról az érméről beszélgetnek. Na mindegy. Ahogy mondtad, kinek mennyit ér...

 

Lenne egy újabb darab érmém, amit beadok a közösbe. Ez számomra érdekesebb nyomozást vet fel. (lehet, hogy csak én nem tudom)

 

Ez egy sima 2 helleres (1894), olyan mint a többi, ellenben más színe
van. (a többi heller színe barnás) És a súlya is könnyebb. (3.00 g)
Mégpedig feketés. Lefotóztam nektek. Legyetek szíves segíteni beazonosítani. A
katalógus szerint a 2 helleresek Cu-Sn 3.32g és 19mm.
Azért elküldöm a simának is a képét.

 

 

 

A hátlap egy kissé kopott... :-(

 

Preis

Előzmény: kose (360)
kose Creative Commons License 2004.09.11 0 0 360

Szia!

A tartásfokot néhányan túlértékelik. Igaz, hogy egy új (vagy viszonylag új) érménél a verdefényes, UNC tartás az elfogadott, de nem mindenki akar és TUD maximalista lenni!!! Saját területemen a bankjegyek világában is vannak néhányan, akik szerencsére megengedhetik maguknak az UNC tartású darabokból álló gyűjteményt. Azonban találkoztam vásáron olyannal is, akitől XF, VF darabot kértem és majdhogynem megsértődött. Szerinte ilyen állapotban nem érdemes gyűjteni.

Bizony, bizony. A gyűjtés nem csak luxusdarabokból áll, hanem a számomra szép!!! darabok összegyűjtésével is.

Sokszor választani kell. Megszerzel egy hiányzót VF állapotban, elérhető áron, vagy kivársz egy UNC-t fél évi fizuért!!!! :-)) Ez utóbbi nálam momentán kizárva.

Az általad feltett érme is gyűjteménybe való. Ja, és szebb időkben bármikor cserélhető!

Minden jóravaló katalógus legalább 3 tartásfokot ad meg. A fényképek sem azt igazolják, hogy más tartású darabot nem érdemes gyűjteni.

Az érme iránti kereslet is áralakító hatású. Ha találsz valakit, akinek pont ez az év hiányzik, tuti hajlandó megvenni-elcserélni. Ha meg senkinek sem kell, akkor akár 10 Ft-ért is árulhatod! :-(

 

Ja és még egy a tartásfokokról. Bár elég jól körülírják, hogy milyen állapotú pénz milyen tartásfoknak felel meg, de sokszor látja az ember, hogy bizony a leírtakat nem egyformán olvassuk és értelnmezzük. Nekem szép, neked gyenge.

Kinek van itt igaza???   :-))

Előzmény: Preis (359)
Preis Creative Commons License 2004.09.11 0 0 359

Szia Kose!

 

Tényleg az pontos i-vel van...akkor most hogy van helyesen? :)

Egyébként bementem a Dohány utcai üzletbe és a becsűs azt mondta, hogy nem ér szinte semmit az érmém, mivel ezeknél az újkori pénzeknél nagyon rámennek a tartásra. Az én érmémnél ez azt jelenti, hogy még a ss szintet sem éri el. Ezért mondtam anno, hogy a tartást nagyon nehéz megbecsülni. Nyilván akinek nagyon kell többet is ad érte...

 

 

Preis

Előzmény: kose (358)
kose Creative Commons License 2004.09.11 0 0 358

Szia Drdr!

 

Csak a pontosság kedvéért:

bár huszadrangú kérdés, de az 1926-2002 közötti időszakot taglaló kiadványon Leányfalusi-ként van kiírva a címlapon és a belső borítón!! :-))

 

Amit az érmék besorolásáról írtál: No.1!

 

Mi a gyűjtési területed?

 

 

 

 

 

Előzmény: drdoktor (346)
Preis Creative Commons License 2004.09.10 0 0 357

úúú, köszi szépen! :-)

 

 

Előzmény: drdoktor (356)
drdoktor Creative Commons License 2004.09.10 0 0 356
az alábbiakat próbáltam nem elfelejteni:)

Becherer Károly
Magyarország fém- és papírpénzei
1867-1892
Baja 1990
MÉE Bajai Csoportja

Leányfalusy Károly - Nagy Ádám
Magyarország fém- és papírpénzei
1892-1925
II. kiadás
MÉE Csongrád megyei szervezete
1989

az első szerényebb, kevesebb adattal, a második olyan jellegű, mint a szerzők későbbi korokat taglaló művei.
Előzmény: Preis (355)
Preis Creative Commons License 2004.09.09 0 0 355

Na ez az! :) Ilyenkor jön az alkudozás! Bár nem szívesen válnék meg ettől az érmétől, de ha jó összeget kínálnak érte, akkor szívesen becserélném vagy vennék helyette egy szép magyar érmét.

 

Mit nem próbálsz elfelejteni? ez most nem vettem...

 

Preis

Előzmény: drdoktor (354)
drdoktor Creative Commons License 2004.09.09 0 0 354
> És ezt most éppen ki dönti el?

a piac:)
ha nagyon kell a vevőnek, többet is megad érte, ha neked kell sürgősen kp. többet engedsz.
az éremklubban az öreg rókák egyből előveszik azt az aktuális kiadványt, amiben az adott darabnál az _ő számukra_ kedvező ár van feltüntetve, esetedben nem a 3€-t:))

üdv és igyekszem nem elfelejteni holnapra:)
drdr
Előzmény: Preis (353)
Preis Creative Commons License 2004.09.09 0 0 353

kb én is ide tettem a tartását. És ezt most éppen ki dönti el? Mármint, hogy a 14 és a 75 között hova tehető? becsűs, az aktuális vevő?

Mert számomra már egy 50 €-s érme, nem mondható rossznak. Bár ez nézőpont kérdése. Kinek mennyi pénze van. (Weber-elv)

 

Egyébként köszi Drdr!

 

Preis

Előzmény: drdoktor (352)
drdoktor Creative Commons License 2004.09.09 0 0 352
szép az érme, de szvsz a 14-75€-s kategória.
praktice a XX. sz-i érmék csak kiváló vagy méginkább verdefényes, ill. pp kategóriában érnek sokat (valamit), hacsak nem valami extra keveset adtak ki belőle, pl. 10fill 1967.
Előzmény: Preis (348)
Preis Creative Commons License 2004.09.09 0 0 351

 

én rontottam el, de most már itt vannak.

Előzmény: Preis (350)
Preis Creative Commons License 2004.09.09 0 0 350
áááá, nem tesz fel. Lehet, hogy túl nagy volt a kép mérete...
Előzmény: Preis (349)
Preis Creative Commons License 2004.09.09 0 0 349

Szia Drdr!

 

 

Na, most volt egy kis időm. Itten van az érem:

 

 

Előzmény: Preis (348)
Preis Creative Commons License 2004.09.09 0 0 348

Szia Drdr!

 

Azért ennyire nem vagyok kezdő! :-) Én is tudom mit jelentenek a tartásfokok... Na mindegy. Mindenesetre nem nagyon tudtam elhinni, hogy több száz euró különbség van a két tartásfok között. Persze, tudom a régebbi érméknél nagyobb jelentősége van a tartásfoknak, csak nagyon furcsa volt, az ekkora áreltérés. Akkor az érmém tartásfokának megbecslését rontottam el. Ha lesz időm lefotózom vagy beszkennelem, hogy meg tudd nézni. Okés? :-)

Annak a két vékony kötetnek a címét megköszönném.

A LeányfalusY nevét véletlen rontottam el. (tanár vagy? :-) )

 

Preis

Előzmény: drdoktor (346)
drdoktor Creative Commons License 2004.09.09 0 0 347
hűjje index a linket elnyelte, akkor gyalog módon:

http://www.bbs-winsen.de/GoBlack/Geld/Deutschl/brd/Legende/erhaltng.html
Előzmény: drdoktor (346)
drdoktor Creative Commons License 2004.09.09 0 0 346
Hali Preis!
a lényegi áreltérés a _tartásfokban_ van.
úgy látom kissé kezdő vagy, ezt még meg kell tanulnod.
németül itt olvashatsz róla:


esetedben 1DM 1956 F
1) Money Trend
ss 14
vz 75
vz-st 385
st (nincs jelezve, a kettő közt valahol)
PP 550

2) Sievert
Kursmünze 3

3) bbs-winsen
stg 270

nomármost a 3) esetben egy forgalomból visszamaradt 36 év alatt nyilván jól elhasználtat, míg a 2) esetben egy a verdéből frissen kikerült és forgalomban részt nem vettet kapsz.
az 1) eset ss 14€ ára forgalomban volt, de nagyon szépet jelent, nagyságrendileg összemérhető a 3-14€ és a gyönyörűeknél a 270-385€.

más
írtad
> Nekem a Leányfalusihoz hasonló könyv kéne az az előtti időszakról (-1926)
létezik ilyen, felírom otthon (haelnemfelejtem:) ) 1867-1892 és 1892-1926 2 vékony kötet, MÉE vidéki szervezetek kiadása.

megint más,
csupán a pontosság kedvéért
Leányfalusi = Leányfalusy

üdv
drdr
Előzmény: Preis (342)
patrona Creative Commons License 2004.09.09 0 0 345
Kose: Igen, én vagyok az a patrona_. Azért van a Vaterás név mellett a vonás, mert először rosszul regisztárltam magam(azzal a mailcímmel, amit csak az otthoni gépről tudok elérni), ezért kellett a vonal, mert a sima patrona már foglalt volt. Persze lehet, hogy ha bizonyos időn belül nem érkezik megerősítés a regisztrációról, újra felszabadul a név, de ezt nem volt már kedvem kivárni:-)

Preis: Nem nagyon értek a modern érmekhez(a külföldihez meg pláne) de gondolom a magas árú a PP kivitelű, gyüjtőknek szánt változatra értendő.
Előzmény: kose (341)
Preis Creative Commons License 2004.09.08 0 0 344

uui.: egyébként BRD-s márka, márha valakinek nem lett volna világos a linkekből. :-)

Előzmény: Preis (343)
Preis Creative Commons License 2004.09.08 0 0 343

ui.: itt is hihetetlen magas árat ír:

http://www.bbs-winsen.de/GoBlack/Geld/Deutschl/brd/index.html

 

utánveret, pp vagy mi?

Előzmény: Preis (342)
Preis Creative Commons License 2004.09.08 0 0 342

Sziasztok!

 

Hát ha már ketten mondjátok, hogy jó a Vatera, akkor rendben. Majd próbálkozom párszor. Most sajnos kicsit pénzszükében vagyok, így későbbre hagyom.

Én Budapest mellett lakom, így nem nehéz bemenni egy-egy aukcióra.

 

Van egy szakmai jellegű kérdésem:

Van nékem egy 1956F-os német 1 márkám. A money trendről letöltött katalógusom
(http://www.moneytrend.at/bilder/1039625077bild2.pdf) jó szép kis summát ír rá. Ellenben más forrással (http://www.muenzen-siewert.de/) ahol csupán 3 eurót ír. Szerintetek melyik a jó? Vagy mi a különbség a kettő között. Méretei megegyeznek a katalógussal. (igaz súlyát még nem mértem meg, mivel még nincs mérlegem, most készülök venni) De teljesen megegyezőnek tűnik. Szóval? Van valakinek használható ötlete?

 

Preis

Előzmény: kose (341)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!