Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2010.09.17 0 0 998
Én is dolgozom - de olyan sokszor elrontottam már, amikor itthagytam magára, hogy már rászoktam az esti sütésre. Hétvégén pedig a gép csak keveri, aztán a sütőben sül ki. Már ha ráérek ráfigyelni.
Előzmény: matez1 (992)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.17 0 0 997

Én csak szemre csinálom a kovászt: amikor kezdem, akkor teszek bele egy kanálka mézet is, lisztet és vizet, kb sűrű nokedlitészta sűrűségűre, aztán minden nap teszek hozzá egy kis lisztet és vizet, jól átkeverem. (zárható tetejű műanyag edényben van). Ha feljön, attól kezdve a hűtőben van. Beleteszem a kenyérsütőbe (ha kovásszal készítem, változnak az arányok és az idő),  amennyit gondolok, az edényben lévő maradékra újtra teszek lisztet és vizet, elkeverem, megy a hűtőbe.

Azt hiszem emargit oldalán rendesen le van írva.

Előzmény: ZsuR (987)
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.17 0 0 996
A 270 Ft valóban nem sok, azt hittem a drágább fajtát próbáltad. Persze még ettől is gazdaságosabb a sima liszt+teljes kiőrlésű.

1 kg sima lisztből majdnem két kiló kenyér jön ki és ha veszel 1 kg pl. RL 190 jelű, ABOMILL-os, teljes kiőrlésű rozslisztet (ez az egyik legolcsóbb - Auchan) abból pedig - miután csak 160 gr kell egy kilós kenyérhez - 6 kenyérhez tudsz adagolni.
Előzmény: zsuzsa (993)
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.17 0 0 995
Az olasz kenyérnél a 1,5 lb-s:

240 víz
460 liszt
1 kk só
2 ek cukor
2 ek olíva olaj
2 kk élesztő
2 kk bazsalikom
2 kk oregano
2 ek paradicsompüré

Én kb. 3 evőkanálnyi összevágott olajbogyót szoktam beleszórni a sípszónál.
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.17 0 0 994
Szia, nincs mit, remélem beválik.

Valószínűleg az sem volt túl jó, hiszen élesztő már eleve van a lisztben:-) Szerintem a megadott receptem alapján nagyon egyszerű és gyors a bekészítés.

Az 560 liszt-es recept kell az 1 kg-os kenyérhez, a gép használatija szerint ez 2 fontos, tehát kb. 910 dekás kenyérhez való.

Az átváltása : 1 lb (font)=453,56 gr

a 1,5 lb-s (kb. 680 grammos) fehér alap kenyér mennyiségek:

260 ml víz
460 gr liszt (kb. 330 fehér+130 teljes kiőrlésű, vagy 350 fehér+110 teljes)
2kiskanál só
2 evőkanál cukor
3 evőkanál vaj/olaj
2 kiskanál zacskós élesztő

A 1,5 fontos kenyér készítésének nyomd meg a LOAF SIZE (cipó méret) gombot - ha van ilyen. Ja és ezt is alap, vagy gyors progin kell készíteni.
Előzmény: matez1 (991)
zsuzsa Creative Commons License 2010.09.17 0 0 993
Tulajdonképp nem rossz ez a lisztkeverék , amit vettem. 240 ft volt, abból 2 adag kenyér kijön és cska viz, 1 evőkanál olaj, só kell bele. + még megszórtam a tetejét napraforgóval.

Ilyen magos kenyereket drágán adnak, igy otthon megsütve feleannyiba kerül.

Hétvégén elmélyülök a szakirodalomba, ha lisztből sütném még olcsóbb lenne.
matez1 Creative Commons License 2010.09.17 0 0 992
Szia,
Hát igen, szeretnék én is ott ülni mellette, de dolgozom, így elég nehéz lenne! Viszont friss kenyeret szeretnénk enni a vacsihoz!
Remélem azért összejön majd!
Zita
Előzmény: Törölt nick (985)
matez1 Creative Commons License 2010.09.17 0 0 991
Szia,
Köszi!
Megnéztem a kenyérliszt csomagolását, azt írja, hogy csak víz és só kell bele. Hát én tettem bele élesztőt, és minden egyebet is, amit a használati utasítás írt. Gondolom ez sem tett jót neki!
Tudnál nekem 750 és 1000 g-os kenyérhez is recepteket adni?
Köszi,
Zita
Előzmény: .ETNA. (983)
ZsuR Creative Commons License 2010.09.17 0 0 990
Koszonom! Tonkoly buzarol mar hallottam... nagyon koszonom!
Előzmény: faqkac (989)
faqkac Creative Commons License 2010.09.17 0 0 989
"spelt" = tönköly
Előzmény: ZsuR (988)
ZsuR Creative Commons License 2010.09.17 0 0 988
Ma vettem "spelt"-et (mi magyarul?)
Itt egy recept hozza - a 6 csesze liszt nagyon sok, ezert elfelezem az adagot, ugy fogom a gepben megcsinalni. Ez a recept fel recept.

1/2 ekanal szaritott eleszto
1 csesze melegviz
1 1/2 ekanal mez
1 1/2 evokanal olvasztott vaj
1 kkanal tengeri so
3 csesze spelt liszt

Kivancsi vagyok... :))
ZsuR Creative Commons License 2010.09.16 0 0 987
Mennyi vizhez milyen lisztet es mennyit :)), legyszives!!! Annyira szeretnek en is igazi kovaszt...
Előzmény: Törölt nick (977)
ZsuR Creative Commons License 2010.09.16 0 0 986
Olvastam mar, hogy liszttol fugg a program a gepeiteken. Az enyem oreg, nem ilyen - tolem fugg, milyen receptet teszek bele, a gep csinalja mint a tobbit.
Előzmény: zsuzsa (975)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.16 0 0 985
Ragacsos, beesik a közepe - mind a kenyértészta állagától függ. Ezért nem hagyom én magára még a kicentizett mennyiségekből sütött kenyeret sem. Mindig megnézem, hogy milyen labdát keverget - és ha farkincát húz, lisztet teszek bele, ha rücskös, folyadékot. Szép, sima gömböt kell, hogy kevergessen a gép!  Szerintem ezen áll a kenyérsütés sikere!
Előzmény: matez1 (981)
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.16 0 0 984
.
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.16 0 0 983
Rosszak a receptjeid, ill. az azokban szereplő arányok, gondolom a használatiban megadottakat alkalmaztad. Nem minden géphez adott recept válik be - sajnos:-(

Próbáld az előbb megadott alaprecepttel!

Egyébként, ha csak teljes kiőrlésűből sütöd, készülj fel rá, hogy tömzsi, sűrű kenyeret kapsz.

Ahogy már írták többen is, nem kell a bolti keverék liszt, drága és nem is mindig tökéletes, néha van benne egy kis ez+az (térfogatnövelő meg stb.), amire - ha már otthon sütöd - semmi szükség. Azon az áron inkább vegyél jó minőségű (esetleg bio) teljes kiőrlésű rozslisztet, vagy tönkölybúza lisztet, például Herbáriában, vagy nagyobb üzletekben is szokott lenni (pl. Auchan, Cora stb.)

Barna kenyér:
320 ml víz
560 erős barna liszt
2 kiskanál só
3 evőkanál cukor
3 evőkanál vaj vagy olaj
2 kiskanál élesztő

teljes kiőrlésű programon sütve...
Előzmény: matez1 (981)
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.16 0 0 982
:-DD az még mindig jobb, mint amikor én a lapátot:-))
Előzmény: Törölt nick (977)
matez1 Creative Commons License 2010.09.16 0 0 981
Sziasztok,
Én ma tévedtem erre az oldalra először. Segítséget szeretnék kérni!
Hétfőn kaptam a férjemtől egy kenyérsütő gépet, Philips HD 9040. Ez a típus tud sütni kiflit, bagettet, zsemlét, stb.
Rögtön hétfőn este sütöttünk bagettet, sima fehér lisztkeverékből, jó lett, igaz a héja elég vastag és kemény lett!
Aztán utána sütöttem fehér lisztből kenyeret is (időzítővel), nem lett az sem rossz, de elég lapos és tömör lett!
Aztán ma ugyancsak időzítővel sütöttem félbarna lisztkeverékből kenyeret, hát ez nem lett nagydíjas. Lapos lett, beesett a közepe, és kicsit mintha nyers is lett volna (olyan ragadós) a közepe! :-(((
Mit csinálok rosszul?
Üdv,
Zita

Előzmény: .ETNA. (978)
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.16 0 0 980
Na ma már nem írok többet, de most nézem, hogy kifelejtettem az olasz kenyérből valamit:

1 kiskanál só is kell :-))
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.16 0 0 979
Hupsz, kifelejtettem két dolgot:
1./ természetesen a bolti 50 grammos élesztő egyharmadát használom egy kenyérhez

2./ az olasz kenyérnél a sípszónál összevagdalt mag nélküli olajbogyót szoktam beleszórni
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.16 0 0 978
Porélesztőből csak a "saf francia gyorsélesztő", beszúrom a képét, a Corában 69 Ft-ért árulják. Rajta van a szavatossági idő!

A friss élesztőből egy kenyérhez kb. egyharmad rész kell, egy kevés (egy csészében kb. 2-3 ujjnyi langyos cukros tejben, meleg helyen megfuttatva.

A sima fehér kenyér receptje a gépben alapprogramon, a kanál a géphez kapott müa "kétvégű" mérőt jelenti:

310 ml víz
560 gr fehér liszt (400 gr sima fehér, 160 gr teljes kiőrlésű rozsliszt)
2 kiskanál só
2 evőkanál cukor vagy méz
3 evőkanál vaj vagy olaj
2 kiskanál zacskós élesztő (vagy a friss, ahogy fent is írtam)

Ha friss élesztőt használsz egy kicsivel kevesebb víz is elegendő, mert ugye ott a tej is, amiben futtatod az élesztőt. Ha olaj helyett vajat használsz, nem kell felolvasztani, normális evőkanállal kb. annyit mérsz. Ja és nem margarin!!! (az vizes), hanem VAJ. De szerintem olajjal is nagyon finom.

Csinálhatod úgy is, hogy csak simán egy kis mélyedést csinálsz és abba a friss élesztőt (megfuttatás nélkül) belemorzsolod.

A sípolásnál szórhatsz bele lenmagot, natúr napraforgómagot, natúr tökmagot. Ez szépen elkeveredik majd a kenyérben.

Sok-sok receptet beírtam már, ha szereted a paradicsomot újra beírom az olasz fűszeres kenyeret, érdemes kipróbálni, mi nagyon szeretjük, főleg salátákhoz:
310 ml víz
560 gr liszt (400+160 gr - ahogy a simánál)
2 evőkanál cukor
3 evőkanál oliva olaj
2 kiskanál zacskós élesztő
2 kiskanál bazsalikom
2 kiskanál oregano
3 evőkanál paradicsompüré

Ezeket mind bekészíted a kis mélyedésekbe, a bazsalikom és oregano természetesen mehet egybe és alapprogramon megsütöd.





Előzmény: zsuzsa (975)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.16 0 0 977

Az a 4 gramm friss élesztő gyanús. Én, ha élesztővel csinálom, 4 felé vágok egy 50 grammosat, 4 grammot legfeljebb akkor teszek bele, ha sok kovásszal csinálom, és nincs időm kivárni a 8-10 órás kelési időt.

Nálam a kovász élesztő nélkül készül, eredetileg csak víz és liszt összekeverve, szobahőmérsékleten pár napig, azután ebből veszek ki, és felöntöm friss lisszttel, vízzel, de ekkor már hűvösön tartom. Hónapokig használom, mindig feltöltve.

A kenyér sikere nagyrészt a tészta állagán múlik. (na nem mintha én nem rontottam volna el egy párszor, többször sikerül már só nélküli kenyeret gyártanom, de volt olyan is, hogy az élesztőt felejtettem ki belőle.)

Előzmény: ágika1 (974)
faqkac Creative Commons License 2010.09.16 0 0 976
A nyeten megnézheted ki forgalmaz a közeledben BL 80-as liszet. Amíg nem találod, fele finom, fele rétesliszttel ugyanazt a hatást tudod elérni!

Sok sikért!!
Előzmény: zsuzsa (975)
zsuzsa Creative Commons License 2010.09.16 0 0 975
hoppáá... meg kell néznem, hogy milyne menü van a gépen. nem emlékszem teljes kiörlésüre ....bár van világos-sötét de az szerintem a sütére vonatkozik

igen, tényleg célszerü előtte tesztelnem az élesztőt. Mármint azelőtt, hogy kis kemény baseball-labdát sütnék belőle :-)

ágika1 Creative Commons License 2010.09.16 0 0 974

Csináld friss élesztővel.

4 g friss élesztőt morzsolok össze az ujjaim hegyével az üstben lévő a 60 dkg liszt tetején. Ha csak sima lisztet használok akkor a normál (3 óra) programmal csinálom, ha teszek hozzá valamennyi rozslisztet, vagy teljes kiőrlésűt akkor a teljes kiőrlésű programmal (3 óra 40 perc).

ZsuR Creative Commons License 2010.09.16 0 0 973
Mindent lehet frissbol :)). Talan a mennyiseg atszamitasaval lehet gond.

A szakacs azt ajanlotta, hogy a vizet, cukrot es elesztot keverd elobb ossze, es ha ot percen belul nem lesz habos, nem jo.

En nagyobb mennyisegben szoktam a szaraz elesztot venni - es a melyhutoben tartom. Sokaig elall. Persze vasarlaskor megnezem a szavatossagi idejet is.

Amig kepet kerestem ezt a receptet talaltam.Ezt is lehet gepben csinalni.
Előzmény: zsuzsa (972)
zsuzsa Creative Commons License 2010.09.16 0 0 972
Az a bajom, hogy nem szeretem a száritott élesztőt. Előfordult, hogy rossz volt, talán lejárt a szavatossága. Ezt a kovászt tényleg nem lehet friss élesztőből csinálni?
Előzmény: ZsuR (971)
ZsuR Creative Commons License 2010.09.16 0 0 971
Probalkozz a kovasszal! Nekem az egyik recept jo otletet adott - a kovaszt sutobe tenni, es a suto vilagitast bekapcsolni. Eppen eleg - irta a szakacs - es igaz!

3 csesze meleg viz
1 1/2 ekanal eleszto (szaraz)
1 kkanal cukor
3 csesze liszt

Jo alaposan osszekeverni (semmi femmel ne tedd, fakanallal csinald, uvegtalban) es be a sutobe lazan letakarva.
Ez egy nagy adag. Megprobalom felet csinalni, annyi kell a recepthez amit megcsinaltam.

A recept...

2 csesze kenyer liszt
1 1/2 csesze kovasz
3/4 kkanal so (ebbol lehet szerintem tobbet, most 1 kkanallal fogok)

Előzmény: zsuzsa (969)
ZsuR Creative Commons License 2010.09.16 0 0 970
Zsuzsa - nem elso probalkozasom, mikor vettem a gepemet sokat sutottem...csak 10-15 evig nem vettem elo utana :)). No meg a receptes konyvemnek is laba kelt.

A mostani kenyer - hetvegen sutottem, sajat kovasszal - csodalatos, meg most is esszuk, es finom. Ferjem imadja a jo kenyeret - es ezt is orommel eszi, lehet, hogy jo? :))

A hetvegen sutok megint. Kovaszosat, kicsit tobb soval.

Előzmény: zsuzsa (967)
zsuzsa Creative Commons License 2010.09.16 0 0 969
Most jól elkeseritettél...azt reméltem az ilyen keverék valószinüleg jó lezs. Átlagos, de azért jó.

Nézegettem már ezeket a blogokat de vagy kovászt kellene készitenem vagy valami olyan betüjelü lisztből kéne csinálnom, amit nem kapok :-(

na mindegy. majd beásom magam újra a a szakirodlaomba
Előzmény: faqkac (968)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!