Keresés

Részletes keresés

krnemarika Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1012
Szia!
Próbáld meg úgy, hogy ne a lisztet növeld, hanem először kevesebb folyadékot adj hozzá, majd dagasztás közben, ha szükséges, adj még hozzá vizet. A tejtermékektől és a burgonyapehelytől is lágyul a tészta.
Üdv.: Marika
Előzmény: CSVili (1007)
zsuzsa Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1011
nem tudom, igyekeztem lecepegtetni a felesleges olajat a paradicosmról, de azért jócskán olajos maradt :-(

Megnéztem azt a receptet, azt hiszem ez az enyémnél nagyobb kenyérsütőgépre kiszáolt adag. Megsütném sütőben is, elég jó sütőm van. Viszont elolvastam a hozzászólásokat és fedeles jénait vagy sütőzacskót irnak. Hogy a búsba tuszkolják bele a tésztát a sütőzacskóba ? A kenyértészta szétfolyik meg összevissza ragad...
nem ?
Előzmény: .ETNA. (1010)
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1010
Hupsz, tényleg, erre nem is gondoltam, de pizzára is biztosan finom! Igaz eddig csak a Corás, kimért napon szárított paradicsomot kóstoltam, de az nagyon ízlett.

Pizza-tészta - tészta progin - na holnap én is csinálok:-)

Szerintem a sok folyadék nemcsak az összeesésért, de a morzsálódásért is felelős. Nem tudom, talán a túl sok olaj is szerepet játszhat ebben?

Azt olvastam, hogy a kenyér akkor morzsálódik, ha a jó bélzettulajdonságokat eredményező enzimes folyamatok nem érvényesülnek megfelelő mértékben. Pl. túlérett kovász stb.

Talán az aszkorbinsavas, vagy ecetes (a jó élesztő is tejsav és ecetsav termelő baktériumokat tartalmaz) módszert is próbáld ki, bár ha egyszer megcsinálnád a recept szerinti, pontosan kimért mennyiségekkel... kíváncsi vagyok milyen lenne. Mondjuk az is igaz, hogy nem minden géphez jó minden recept.

Egy jó teljes kiőrlésű recept, nagyon szép a fotón a kenyér:
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:61w71PsU1QwJ:www.nosalty.hu/teljes_kiorlesu_kenyer_recept_11991+Mi%C3%A9rt+morzs%C3%A1l%C3%B3dik+a+keny%C3%A9rs%C3%BCt%C5%91ben+s%C3%BCt%C3%B6tt+keny%C3%A9r&cd=7&hl=hu&ct=clnk&gl=hu&client=firefox-a
Előzmény: zsuzsa (1008)
zsuzsa Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1009
Köszi a javaslatot, kipróbálom !
Előzmény: krnemarika (1006)
zsuzsa Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1008
Köszi, már visszaolvastam és kigyüjtöttem a receptjeidet :-) Lusta vagyok és ez pont ehhez az öreg sütőgéphez kimért adag :-)

Ez a tejes meg a tojásos kenyér állagában kenyérszerü ? vagy inkább süteményre illetve kalácsra emlékezetet? nem tudom elképzelni.

nem állt szándékomban sokat módositani a recepten, cska kényszeresne próbálom elhazsnálni azt ami itthon van és ezt a száritott paradicsmot csak kenyérbe sütve hajéandók megenni a kölykeim. Majd még megpróbálom pizzán is.
Előzmény: .ETNA. (1005)
CSVili Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1007

Kedves hozzáértők.

Mostanában öregtésztás receptekkel kisérletezem, nem túl sok sikerrel.Az öregtésztát 50-50% Tk-tönköly és BL-65 ös lisztekből készítem. A receptek zömében joghurt is szerepel, és burgonyapehely. Talán ez lehet az oka annak,hogy több lisztet kíván a tészta mint a receptben szerepel, emmiatt sűrű lesz a kenyér ami bosszant. Nem több mint 20dkg öregtésztát használok.Az első keverésnél beállított jónak itélt gombóc kiss idő múlva alul kezd szétfolyni, ezért teszek hozzá plusz lisztet.Hol a hiba ? Köszi a választ.

krnemarika Creative Commons License 2010.09.20 0 0 1006
Szia!
Nem hiszem, hogy a tejtől morzsálódik a kenyered. Én is szoktam úgy sütni, hogy van benne egy kis tej.
Morzsálódás ellen használj egy kis aszkorbinsavat (gyógyszertárban lehet venni), vagy egy kanálnyi 10%-os ecetet. Természetesen beszámítva a folyadék mennyiségébe.
Jó sütögetést!!!
Üdv.: Marika
Előzmény: zsuzsa (1004)
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.20 0 0 1005
Örülök, hogy ízlik:-) Ráadásul olyan kellemes, különleges, pirosas színe van.

A karácsonyi kenyerem is a színe és illata (fahéj) miatt fogyott el sec-perc alatt :-)

Háát, nem tudom, talán lustaságból, vagy nem is tudom, de én nagy általánosságban elmondhatom, hogy ragaszkodom a recepthez. Persze, ha azt tapasztalom, hogy nem sikerül a recept alapján elkészíteni, akkor változtatok. De ez a recept, ahogy a többi kenyér receptem is, elsőre bevált, így még soha nem próbáltam, hogy a víz egy részét tejjel helyettesítsem.. stb.

Valószínűleg a víz és a tej elegye miatt túl lágy lett a tésztád. Esetleg még rátett erre egy lapáttal az aszalt paradicsomban lévő olaj is, ha olajban tartod. Egyszóval inkább csinálj a tejből legközelebb egy kapucsínót, vagy egy jó gyümölcs turmixot:-))
Vagy pl. csinálj tejes kenyeret, nekünk ez is ízlik, itt vannak a hozzávalók:

Tejes kenyér: 310 ml tej + 560 liszt+2 kk só+2 ek cukor(vagy méz)+3 ek vaj(vagy olaj) és 2 kk instant élesztő

A tejes kenyérnél mézet és vajat szoktam használni, ahogy egyébként a tojásosnál is.

Tojásos: 3 db egész tojás elkeverve egy mércés edénybe, majd felöntöm vízzel, úgy, hogy összesen 310 ml legyen. 560 liszt+2 kk só+2 ek cukor+4 ek vaj+2 kk zacskós élesztő (vagy egy friss 50 gr-os élesztőnek kb. a negyede futtatva, vagy morzsolva).
Előzmény: zsuzsa (1004)
zsuzsa Creative Commons License 2010.09.20 0 0 1004
Megcsináltam ezt a receptet, igaz én összevágott aszalt paradicosmot ( is ) etttem bele, mert az volt otthon. nagyon szép lett, jóizü meg jóillatú is. Egy gondom van, hogy kiccsit morzsalékony.

Erre nincs valami trükk, hogy lehet változtatni rajta ?

ja és az élezstőt először megfutattam, mert párszor már megjártam állott élezstővel, még ha a szavatossága jó is.

talán az okozta a morzsalékonyságát, hogy a viz kis részt tejjel helyettesitettem, mert maradt tej és sajnáltam kiönteni. De egyébként tényleg finom.
Előzmény: .ETNA. (995)
ágika1 Creative Commons License 2010.09.19 0 0 1003
Próbáld ki, a teljes kiőrlésű - az én gépemen 3 óra 40 perces - programmal.
Előzmény: Törölt nick (977)
ZsuR Creative Commons License 2010.09.18 0 0 1002
Szepen indult - aztan a masodik keles nem tortent meg... kodarab lett belole :((...

Nekifutok meg egy kenyernek, de nincs hozza kovaszom, igy az elesztos lesz.
Előzmény: ZsuR (999)
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.18 0 0 1001
Néha muszáj pontokat küldeni, hogy láthatóvá váljon az utolsó hozzászólás.
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.18 0 0 1000
...
ZsuR Creative Commons License 2010.09.18 0 0 999
Koszonom, igy fogom csinalni a kovetkezo kovaszomat. Most csak rye lisztet es vizet kevertem ossze este - es mikor feljott nem tudtam mit kezdjek vele. Kerverjem-ne keverjem...hagytam a sutoben - okosan egy tepsibe tettem az uvegedenyt, mert kifolyott belole. Most keveri a gep a tesztat. Azt hiszem a kovetkezo kovaszt ugy fogom csinalni, ahogy te mondtad, es az elso emelkedes utan hutobe fog menni.

Remelem most nem soztam el... :)) Ha ez kesz es jo, holnap csinalok egyet a gyerekemnek...

Előzmény: Törölt nick (997)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.17 0 0 998
Én is dolgozom - de olyan sokszor elrontottam már, amikor itthagytam magára, hogy már rászoktam az esti sütésre. Hétvégén pedig a gép csak keveri, aztán a sütőben sül ki. Már ha ráérek ráfigyelni.
Előzmény: matez1 (992)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.17 0 0 997

Én csak szemre csinálom a kovászt: amikor kezdem, akkor teszek bele egy kanálka mézet is, lisztet és vizet, kb sűrű nokedlitészta sűrűségűre, aztán minden nap teszek hozzá egy kis lisztet és vizet, jól átkeverem. (zárható tetejű műanyag edényben van). Ha feljön, attól kezdve a hűtőben van. Beleteszem a kenyérsütőbe (ha kovásszal készítem, változnak az arányok és az idő),  amennyit gondolok, az edényben lévő maradékra újtra teszek lisztet és vizet, elkeverem, megy a hűtőbe.

Azt hiszem emargit oldalán rendesen le van írva.

Előzmény: ZsuR (987)
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.17 0 0 996
A 270 Ft valóban nem sok, azt hittem a drágább fajtát próbáltad. Persze még ettől is gazdaságosabb a sima liszt+teljes kiőrlésű.

1 kg sima lisztből majdnem két kiló kenyér jön ki és ha veszel 1 kg pl. RL 190 jelű, ABOMILL-os, teljes kiőrlésű rozslisztet (ez az egyik legolcsóbb - Auchan) abból pedig - miután csak 160 gr kell egy kilós kenyérhez - 6 kenyérhez tudsz adagolni.
Előzmény: zsuzsa (993)
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.17 0 0 995
Az olasz kenyérnél a 1,5 lb-s:

240 víz
460 liszt
1 kk só
2 ek cukor
2 ek olíva olaj
2 kk élesztő
2 kk bazsalikom
2 kk oregano
2 ek paradicsompüré

Én kb. 3 evőkanálnyi összevágott olajbogyót szoktam beleszórni a sípszónál.
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.17 0 0 994
Szia, nincs mit, remélem beválik.

Valószínűleg az sem volt túl jó, hiszen élesztő már eleve van a lisztben:-) Szerintem a megadott receptem alapján nagyon egyszerű és gyors a bekészítés.

Az 560 liszt-es recept kell az 1 kg-os kenyérhez, a gép használatija szerint ez 2 fontos, tehát kb. 910 dekás kenyérhez való.

Az átváltása : 1 lb (font)=453,56 gr

a 1,5 lb-s (kb. 680 grammos) fehér alap kenyér mennyiségek:

260 ml víz
460 gr liszt (kb. 330 fehér+130 teljes kiőrlésű, vagy 350 fehér+110 teljes)
2kiskanál só
2 evőkanál cukor
3 evőkanál vaj/olaj
2 kiskanál zacskós élesztő

A 1,5 fontos kenyér készítésének nyomd meg a LOAF SIZE (cipó méret) gombot - ha van ilyen. Ja és ezt is alap, vagy gyors progin kell készíteni.
Előzmény: matez1 (991)
zsuzsa Creative Commons License 2010.09.17 0 0 993
Tulajdonképp nem rossz ez a lisztkeverék , amit vettem. 240 ft volt, abból 2 adag kenyér kijön és cska viz, 1 evőkanál olaj, só kell bele. + még megszórtam a tetejét napraforgóval.

Ilyen magos kenyereket drágán adnak, igy otthon megsütve feleannyiba kerül.

Hétvégén elmélyülök a szakirodalomba, ha lisztből sütném még olcsóbb lenne.
matez1 Creative Commons License 2010.09.17 0 0 992
Szia,
Hát igen, szeretnék én is ott ülni mellette, de dolgozom, így elég nehéz lenne! Viszont friss kenyeret szeretnénk enni a vacsihoz!
Remélem azért összejön majd!
Zita
Előzmény: Törölt nick (985)
matez1 Creative Commons License 2010.09.17 0 0 991
Szia,
Köszi!
Megnéztem a kenyérliszt csomagolását, azt írja, hogy csak víz és só kell bele. Hát én tettem bele élesztőt, és minden egyebet is, amit a használati utasítás írt. Gondolom ez sem tett jót neki!
Tudnál nekem 750 és 1000 g-os kenyérhez is recepteket adni?
Köszi,
Zita
Előzmény: .ETNA. (983)
ZsuR Creative Commons License 2010.09.17 0 0 990
Koszonom! Tonkoly buzarol mar hallottam... nagyon koszonom!
Előzmény: faqkac (989)
faqkac Creative Commons License 2010.09.17 0 0 989
"spelt" = tönköly
Előzmény: ZsuR (988)
ZsuR Creative Commons License 2010.09.17 0 0 988
Ma vettem "spelt"-et (mi magyarul?)
Itt egy recept hozza - a 6 csesze liszt nagyon sok, ezert elfelezem az adagot, ugy fogom a gepben megcsinalni. Ez a recept fel recept.

1/2 ekanal szaritott eleszto
1 csesze melegviz
1 1/2 ekanal mez
1 1/2 evokanal olvasztott vaj
1 kkanal tengeri so
3 csesze spelt liszt

Kivancsi vagyok... :))
ZsuR Creative Commons License 2010.09.16 0 0 987
Mennyi vizhez milyen lisztet es mennyit :)), legyszives!!! Annyira szeretnek en is igazi kovaszt...
Előzmény: Törölt nick (977)
ZsuR Creative Commons License 2010.09.16 0 0 986
Olvastam mar, hogy liszttol fugg a program a gepeiteken. Az enyem oreg, nem ilyen - tolem fugg, milyen receptet teszek bele, a gep csinalja mint a tobbit.
Előzmény: zsuzsa (975)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.16 0 0 985
Ragacsos, beesik a közepe - mind a kenyértészta állagától függ. Ezért nem hagyom én magára még a kicentizett mennyiségekből sütött kenyeret sem. Mindig megnézem, hogy milyen labdát keverget - és ha farkincát húz, lisztet teszek bele, ha rücskös, folyadékot. Szép, sima gömböt kell, hogy kevergessen a gép!  Szerintem ezen áll a kenyérsütés sikere!
Előzmény: matez1 (981)
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.16 0 0 984
.
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.16 0 0 983
Rosszak a receptjeid, ill. az azokban szereplő arányok, gondolom a használatiban megadottakat alkalmaztad. Nem minden géphez adott recept válik be - sajnos:-(

Próbáld az előbb megadott alaprecepttel!

Egyébként, ha csak teljes kiőrlésűből sütöd, készülj fel rá, hogy tömzsi, sűrű kenyeret kapsz.

Ahogy már írták többen is, nem kell a bolti keverék liszt, drága és nem is mindig tökéletes, néha van benne egy kis ez+az (térfogatnövelő meg stb.), amire - ha már otthon sütöd - semmi szükség. Azon az áron inkább vegyél jó minőségű (esetleg bio) teljes kiőrlésű rozslisztet, vagy tönkölybúza lisztet, például Herbáriában, vagy nagyobb üzletekben is szokott lenni (pl. Auchan, Cora stb.)

Barna kenyér:
320 ml víz
560 erős barna liszt
2 kiskanál só
3 evőkanál cukor
3 evőkanál vaj vagy olaj
2 kiskanál élesztő

teljes kiőrlésű programon sütve...
Előzmény: matez1 (981)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!