Keresés

Részletes keresés

Preis Creative Commons License 2004.10.10 0 0 544

Sziasztok!

 

írtam egy kivonatot a "Pénz, érme, érem" c. könyvből

 

Kellősítés (jusztírozás, súlyegyeztetés):
addig volt jogosultsága, amíg aranypénzek voltak forgalomban és nem voltak nagyon modern gépek.
A pfennig (fillér) kivételével minden fémpénz súlyát egyeztetni kellett, sőt a nagyobb névértékű ezüstpénzekre a kellősítés
megtörténte után ráütötték a "justirt" jelzést is. A kalapácsos és a régi pénzverésnél, addig farigcsálták a pénzt, míg el nem
érték a kívánt súlyt. Később gépiesítették a jusztírozást (Wurm-Klosz-féle gyalugép).
Nem szabad összekeverni a jusztírozást, az érme valódiságát ellenőrizni kívánt reszelési nyomokkal.

 

 

Preis

kose Creative Commons License 2004.10.10 0 0 543

Hello!

Érdekes ez a jusztírozás dolog. Több helyen láttam csúnya érméknél megjelölve. Ha egy éremre vonatkozva írják, hogy jusztírozott, biztosan egy elrondított éremkép jelenik meg.

Na megnézzük mit is találunk a neten. A keresőbe beírva a "jusztírozás" szót egy csomó találat jön. Na de ezek mindegyike - csillagászati optikák beállítása meg javítása meg ilyesmi!! Egyetlen találat sem jött érmék valamilyen állapotára.

Ettől sem lettem okosabb.

Ha jól tudom van egy numizmatikai szakszótár, na nem angol-magyar meg német-magyar, hanem a numizmatikában használatos szavak, kifejezések értelmezését tartalmazza. Ha valakinek megvan, akkor végre megtudjuk mi is a numizmatikai jusztírozás. :-))

Előzmény: zo.zo.ka (542)
zo.zo.ka Creative Commons License 2004.10.10 0 0 542

Szia Numizmatato!

Köszönöm a kimerítő választ. Ezt a justírozást egy V. Ferdinánd 20 kr -on láttam  ahol a fejalak mintha meglett volna reszelve.Viszont az ilyen érme a numizmatikai értékéből is sokat veszít mert ronda lesz.Visszatérve Tatára , az én fiam is kapott a bejárat mellett egy vietnámi rézpénzt.Csak Ő volt olyan kedves hogy visszaadta mert neki nem kellett.Így a karácsonyi ajándékának is lőttek!

                                    Üdvözlettel zozoka

numizmatato Creative Commons License 2004.10.10 0 0 541

Szia zo.zo.ka!

A Saltzer Ernő: Numizmatikai Szakszótár német-magyar rész szerint:

justiert= vizsgált

justierungsspuren=vizsgálati nyomok

Az én tapasztalatom szerint ez leginkább reszelésnyom.

Vagy ezzel vizsgálták, hogy az érme valóban ezüst-e vagy ezzel hozták pontos sulyra. Néha lehet látni olyan etalon érmet amellyel a 10 és 20 koronás aranyak súlyát ellenőrizték.

 

 

Előzmény: zo.zo.ka (537)
Preis Creative Commons License 2004.10.10 0 0 540
Előzmény: lengyelermek (539)
lengyelermek Creative Commons License 2004.10.10 0 0 539
Szia Zo.zo.ka!

Elárulnád, hogy milyen linken lehet megnézni a Pannonia Terra tételeit?

köszönöm,
Lengyelermek
Előzmény: zo.zo.ka (537)
numizmatato Creative Commons License 2004.10.10 0 0 538

Hello zo.zo.ka!

Elnézést a tatai viselkadésemért, de a kisfiunak adtam egy nepáli bankjegyet ajándékba és vissza vonszolta az apukáját aki az egész albumomat meg akarta venni neki az összes magyar bankjegyemmel együtt.Erről ugyan lebeszéltem de igy is összeszedett egy marék bankjegyet és ide adta a telefonszámát hogy mondjam meg az egész album bankjegy árát.Akkor már csomagoltunk, hogy elérjük a gyorsvonatot.

Ferdinánd a következő rézpénzeket verte:

Ausztia részére:      2 Kreuzer Scheidemünze Cu átm32 mm 17,5 g 1848 A

 

Lombardia részére: 1 Lira 1848 M Cu-Sn Csak probaveret

                                2 Lire 1848 M           "               "

 

Velence részére:      1 centesimo di Lira Corrente Cu  Átm 18 mm   1 g. 1849 ZV   

                                 3     "                    "               Cu         22,5mm 3 g. 1849 ZV

                                 5     "                     "              Cu         24,5mm 5 g. 1849 ZV  

A magyar vereteket nem sorolom azokat ismerjük.

 

Előzmény: zo.zo.ka (533)
zo.zo.ka Creative Commons License 2004.10.10 0 0 537

Szia Preis!

Ahogy láttam, viszonylag kevés volt a vevő és sokat engedett némely eladó.(sajnos nem mind) Az árak pedig mindig széles sávban mozognak. Pl. van egy idösebb úr akit mindig mindenhol látok a szép áruival, de piszok drágán adja a portékáját. A Pannonia Terra árverési anyaga még nincs fent a netten , de amugy sem érdekel  mert mostanában már kiköltekeztem magam. Meg hát hol van még Karácsony? A justírozás pontosan mit jelent?

                                                 Üdvvözlettel  zozoka.

Preis Creative Commons License 2004.10.10 0 0 536

Szia zozoka!

 

Elfogadható árak voltak? Ha minden igaz, október 30-án lesz a Pannonia Terra Num. szervezésében egy nagy árverés. (Bp-en) Arra mindenképpen megyek.

 

Preis

Előzmény: zo.zo.ka (535)
zo.zo.ka Creative Commons License 2004.10.09 0 0 535

Szia Preis!

Maga a város gyönyörű,de a club helység viszonylag kicsike .3-4 eladót  ismertem fel akiket már láttam Pesten és Dunaujvárosban.Mi későn,1/2  11-re értünk oda,így síetnem kellett mert sokan már délután leléceltek (12-fele).Kb fele-harmada volt az előző két városéhoz viszonyítva.Szerencsére így is sikerült bevásárolnom.

                                                    Üdvözlettel   zozoka

Preis Creative Commons License 2004.10.09 0 0 534

Szia zozoka!

 

Sajnos nem tudtam kimenni. Majd legközelebb. Milyen volt? Sokan voltak?

 

 

Preis

Előzmény: zo.zo.ka (533)
zo.zo.ka Creative Commons License 2004.10.09 0 0 533

Szia Preis!

 Éppen most érkeztünk haza Tatáról. Találkoztam Numismatatóval is, csak sajnos nem tudtunk sokat értekezni , mert valaki elkezdte akkor felvásárolni és a fiam is hívogatott mindenhová. Viszont néztem katalogust, amibe elég furcsa dolgokat találtam. Az 1848-as 2kr.-os  Ferenc József  alatt szerepel. V. Ferdinándnak tényleg nem voltak rézpénzei,viszont 5kr -ost 1836 év kivételével minden évben vertek.

Sajnos ma sem láttam belőle egyet sem, pedignem is drágák.

                                Üdvözlettel zozoka 

Preis Creative Commons License 2004.10.09 0 0 532

Szia zozoka!

 

Ne küldjél képet! Tudom hogyan néz ki az a 2 krajcáros. Az osztrák típusokat is ismerem. Csak én azt hittem, hogy magyar veretekről beszélsz.

 

 

Preis

Előzmény: zo.zo.ka (531)
zo.zo.ka Creative Commons License 2004.10.08 0 0 531

Szia Preis!

 Te a Magyar veretekről írtál, én meg az összes V. Ferdinánd- ról. A Rác Peti

 oldalán is vannak kreützerek csak éppen "A" verdejelüek nincsenek benne,

mert az ugye bécsi veret. Én ezt sajnálom a legjobban amiért nincs olyan katalogus

fent a netten ahol az osztrák veretek is szerepelnek.Ilyen leírásokat kerestem,de

csak a szabadságharc kezdetétől vannak.(Ferenc J.-től) Az1848-as 2 kr.-ról meg majd küldök képet ha találok.   Köszönettel zozoka.

Preis Creative Commons License 2004.10.08 0 0 530

Szia zozoka!

 

Ha ezeket átfutottad...nem azt mondom, hogy teljesek, de ahogy mondtam, a neten nem fogsz találni teljes listát egy adott korszakról. Vegyél könyveket, Tudom egy-kettő elég drága, de minden hobbi, szenvedély pénzbe kerül.

Nem tudom, hogy elírás volt-e tőled, de V. Ferdinándnak nem volt 2 krajcárosa!

5 krajcárosról én sem tudok. De azt írod, hogy a hat krajcárosból a 48-est és a 49-est ismered: 48-as hat krajcáros nem volt...(én most magyar érmékről beszélek!)

 

http://www.extra.hu/racpeti/ weboldalon fent van a teljes, V. Ferdinánd által veretett magyar érmék.

 

Aztán az osztrák krajcár (kreuzer) az más tészta.

 

Preis

Előzmény: zo.zo.ka (527)
Data Destroyer Creative Commons License 2004.10.08 0 0 529

 Tiszteletem.

 

 Van itt valaki, aki hozzám hasonlóan római érméket gyűjt?

zo.zo.ka Creative Commons License 2004.10.08 0 0 528
Javítás : V. Ferdinánd csak 13 évig uralkodott . Elnézést az elírásért.
zo.zo.ka Creative Commons License 2004.10.08 0 0 527

 Üdv mindenkinek!

  Köszönöm Preisnek a linkeket! Ezeket az oldalakat már sokszor átfutottam de momentán engem V. Ferdinánd pénzei érdekelnek leginkább. Tőle mindössze 1 db.

rézkrajcárost ismerek az 1848-as 2-krajcárosát. Nem akarom elhinni hogy 20-onegynéhány év uralkodása alatt csak ennyire futotta volna tőle. Az ezüst aproi is

furcsák mert 5 krajcárost nem ismerek tőle, de a hat krajcárosából is csak az 1848,

1849-esröl tudok. Sajnos többet nem találtam róla a netten. Ha valaki segítene felhomályosítani azt megköszönném.

                           Üdvözlettel : zozoka

Preis Creative Commons License 2004.10.08 0 0 526

Szia zo.zo.ka!

 

Egészen teljes katalógust sehol sem fogsz találni! (Ha igen, akkor szólj :) )

De itt van néhány link a teljesség igénye nélkül:

http://www.extra.hu/racpeti/

http://www.krischanphoto.com/austria/austria.htm (ez ausztriai)

http://numizmatika.webmania.hu/ (ez egy gyűjtő oldal)

http://www.moneytrend.at

 

Aztán érdemes használni egy-két varázseszközt, mint pl a www.google.com

 

Preis

Előzmény: zo.zo.ka (525)
zo.zo.ka Creative Commons License 2004.10.08 0 0 525

Sziasztok!

Mult szombaton volt Dunaujvárosban is ilyen találkozó. Sikerült jól bevásárolnom.

Mivel szakirodalmam nincs, szeretném megkérdezni hogy hol találok a netten teljes

katalogust Mária Teréziától Ferenc Józsefig .

                                         Köszönettel zozoka

Preis Creative Commons License 2004.10.08 0 0 524
ui.: Hány órától leszel lent?
Előzmény: Preis (523)
Preis Creative Commons License 2004.10.08 0 0 523

Lehet, hogy lenézek (elég közel lakom Tatához), csak nem nagyon érek rá! Majd megpróbálok lemenni.

 

Preis

Előzmény: numizmatato (522)
numizmatato Creative Commons License 2004.10.07 0 0 522

Mindenkinek!

Most szombaton tartja a Magyar Éremgyüjtők Egyesületének tatai csoportja a XVII.

Országos Találkozóját.

Helye: Tata, Helyőrségi Klub (Ady Endre ut)

Ideje:  2004, október 9.-én 8.00-13.00 óra.

ADÁS-VÉTEL-CSERE SZAKMAI  BESZÉLGETÉSEK.

Régi és modern érmek, érmék, papirpénzek, kitüntetések, képeslapok, telefonkártyák.

Várják a gyüjtőket és érdeklődőket

Asztal bérelhető  500 Ft

Ide nem kell tagsági igazolvány!!!

Én a biliárdasztalon vagyok található.

kose Creative Commons License 2004.10.07 0 0 521

Tisztelettel jelentem mindenkinek, hogy MŰKÖDIK!!!! Köszönöm lengyelermeknek az anyagot, zar 116-nak pedig az útmutatást.

Mondtam, hogy jó csapat van itten, ugye?!?! :-))) 

Előzmény: zar 116 (520)
zar 116 Creative Commons License 2004.10.06 0 0 520
off Szia. Az iso az egy CD-képfájl. Ezt vagy lemezre írod (neroval pl: CD-kép felírása) vagy felteszel a gépre egy virtuális meghajtót. a Damon-tools progit ajánlom hozzá Ezzel létrehozol a számítógépen egy új DVD-romot. Ebbe tudod betölteni cd-képet (klikk az óra melletti ikonra, kijelölöd a meghajó betűjelét és megkeresed a képfájlt). Innentől úgy viselkedik, mintha betetted volna a cd-romba a cd-t. Akár installálni is lehet így, vbagy játszani lemez nélkül, dvd-t nézni stb... A progit és okos kiegészítőket itt találsz: www.daemon-tools.cc (Én letöltöttem és használom a magyar nyelvet, a daemon scriptet és (nem emléxem a nevére) egy olyan kiegészítőt, ami beépül a jobb klikk menübe és így jobb klikkel be tudom tölteni a virtuális meghajtóba.) on
Előzmény: kose (519)
kose Creative Commons License 2004.10.06 0 0 519

Szia Lengyelermek!

 

Köszi a választ, de ez a válasz valami ismeretlen HTML kódban íródott, számítógépes jártasságom a programozásban - úgyszolván - erősen képzésigényes! :-))

A gépen OpenOffice.org641 szabad felhasználású irodai program fut. (olyan mint Office, csak free)

Tehát a hibajelenség:

1. program (homan.iso) letöltve 98,6 MB= OK

2. zip fájl kicsomagolva=OK

3. CD-re írás=NO

4. olvasás OpenOffice programmal, vagy bármi egyébbel=NO

Kérdés:

1. csak CD-re írás után lehet olvasni?

2. van más mód, de jelenleg NATO titok? :-)

3. stb

Előzmény: lengyelermek (518)
lengyelermek Creative Commons License 2004.10.06 0 0 518

Szia Kose!

 

Tölts le egy alcohol 120%-ot, installáld fel, aztán ismertesd fel vele az Iso-t, mint virtuális meghajtót. Működni fog.

Előzmény: kose (517)
kose Creative Commons License 2004.10.06 0 0 517

Letöltöttem a Hóman.iso-t. Jó nagy anyag. Kicsomagoltam annak rendje szerint. Mivel CD íróm nincs próbáltam így gépről olvasgatni, de nem lehet!!

Valami segítség elkellne :-)

Előzmény: Preis (514)
Preis Creative Commons License 2004.10.06 0 0 516

Szia lengyelermek!

 

Tudom mi a jelentése a két szónak. Csak azt nem tudtam, hogy ez mi! És én úgy emlékszem, volt már rá példa, hogy fizetőeszköznek használtak éremet. Így mondható rá mindkettő kifejezés...

 

Preis

Előzmény: lengyelermek (515)
lengyelermek Creative Commons License 2004.10.05 0 0 515
Szia Pries!

Először is szerintem sem ér ennyi pénzt.
A szóhasználatodból ("érem-érme") arra következtetek, nem vagy teljesen biztos a szavak definíciójában. Az érme számomra kizárólag a fizetőeszközöket és szükségpénzeket, az érem pedig a fizetőeszköznek nem minősülő, jeles alkalmakra kiadott kisplasztikákat jelöli.
Előzmény: Preis (510)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!