Keresés

Részletes keresés

kose Creative Commons License 2004.10.11 0 0 556

Köszi Patrona, a tisztánlátáshoz elengedhetetlen infot sikerült közzé tenned. Preis véleményével egyetértve akkor vegye meg valaki, ha így is tetszik.

 

Előzmény: patrona (553)
Preis Creative Commons License 2004.10.11 0 0 555

én is írtam...:-))  (548-ban)

a lényeg a lényegben, hogy én nem vennék ilyet..nekem egy érme akkor szép, ha nincs rajta karc, inkább kopott vagy a pereme legyen sérült.

 

P

Előzmény: patrona (554)
patrona Creative Commons License 2004.10.11 0 0 554
Ooops, ez aláhúzás akart volna lenni, bocs:-)
Előzmény: patrona (553)
patrona Creative Commons License 2004.10.11 0 0 553
"Tehát a LAPKÁT jusztírozták és NEM a kész érmet!!!!!!
Káplár László, Ismerjük meg a numizmatikát c. könyvében szóról szóra szerepel amit Preis bemásolt, kiegészítve a következővel:

A nagyobb értékű ezüstpénzeket darabonként kellősítették, a súlyosabb darabokból a súlyfölösleget szabályzó üllőn, reszeléssel távolították el, míg a könnyebb lapkák visszakerültek beolvasztásra. A súlyegyeztetés reszelőnyomait a kivert pénzeken is meg lehet találni. Magyar ezüstpénzeken V. Ferdinánd koráig gyakran láthatunk az elő- vagy hátlap szélén sugár irányú reszelőnyomokat(Vigyázat! Na tévesszük ezt össze azzal a reszelésnyommal, amit a valódiság megállapítása, ellenőrzése céljából követett el egy ismeretlen "szakértő", s ezzel az érmét numizmatikailag értéktelenné tette!) Természetesen ez a módszer költséges, és időrabló volt, és megdrágította a nagyobb ezüstpénzek előállítását. Ha egy lapkából túl sokat kellett lereszelni, a lapka verésre alkalmatlanná lett. A hengeres és pofás verőgépekkel készült érméket mindíg a verés után kellősítették, ezért a reszelővonásokgyakran az éremképet isrongálták

Tehát a Lipót talléron látható nyomok bizonyosan jusztírozás, és talán azért került pont arra az oldalra, ahol az urlkodó képe látható, mert a hengerelt érmekre jellemző enyhe görbület miatt csak ezen az oldalon lehetett lereszelni belőle.
Előzmény: kose (552)
kose Creative Commons License 2004.10.11 0 0 552

Köszi Preis!

Megtaláltad szerintem a helyes választ!!!!

Tehát a LAPKÁT  jusztírozták és NEM a kész érmet!!!!!!

(ugyanis a lapkára verik több művelet után az éremképet)

Ergo: a kiállított érmek nem jusztírozottak, hanem egyszerűen karcosak. Brrrrrr........

 

U.i:

Akkor a szakemberek kereskedők is egyben!!:-)))))

Előzmény: Preis (551)
Preis Creative Commons License 2004.10.11 0 0 551

Szia Kose!

 

Nos, kiírtam az idevonatkozó leírást:

 

a művelet gépiesítése:


1. mérést meggyorsító osztályozó gép (Seiss-féle)
A Seiss-féle osztélyozó gépben közös tengelyen tíz mérleg dolgozott egymás mellett, s a mérlegek mindegyike
percenként 3-4 lapkát tudott osztályozni, tehát a gép 30-40lapka/perc, vagyis 1800-2400 lapka óránkénti össz-
teljesítménnyel dolgozott. Kiszolgálásához egy munkás kellett, aki a lapkákat az adagolótölcsérbe berakta.
Az arany 10 koronás lapkkat csupán reszeléssel kellősítették, mert vékonyságuk miatt nem lehetett gyalulni azokat.

 

2.gyalulógép (wurm-klosz)

A 20 koronás lapkákat ezen jusztírozták. A gép percenként 60-70 lapka kellősítését vélgezte el. Egy munkás a lapkák
beadagolását végezte el és időnként lemérte a kész darabokat az ellenőrző mérlegen.

 

A gyalulásnál és a reszelésnél keletkező hulladékot gondosan összegyűjtötték, belőle a vasrészecskéket mágnessel
eltávolították, majd a tiszta aranyhulladékot újra beolvasztották.

 

megj.: érdemes megvenni ezt a könyvet, nagyon sok jó dolog van benne!!!

Káplár László: Pénz, érme, érem - Bevezetés a numizmatikba

Előzmény: kose (550)
kose Creative Commons License 2004.10.11 0 0 550

Hello!

Lipót barátunk mai szemmel nézve valóban nem egy Alain Delon!! :-))

DE!!!

Történelmi kutakodás szempontjából soha sem szabad szem elől téveszteni:

NE a mai szemeddel nézz, NE a mai eszeddel ítélj!!!

Ha a valódihoz valamennyire is közeli képet szeretnél kapni a régi időkről, át kell esned egy időutazáson, ha képletesen is.

Gondolj csak bele.

Egy 1600-as években élt embernek mi volt a környező világ, mi volt a szép, és mi a csúnya??

Rubens barátunk festményein a nőideál - hát hogy is mondjam - 100 kg-on felül kezdődik!!!

Tehát Lipót, az akkori kor szerint akár szép is lehetett!!!!!

(manapság is látunk olyant, hogy 60 éves, anyagilag erős emberke 25 körüli cicababával.....stb, na de ez totál nem ide tartozik)

Az a jusztírozó gyalugép érdekes, valamit keresek róla, hátha: :-) 

Előzmény: patrona (549)
patrona Creative Commons License 2004.10.11 0 0 549
Hát, nemtom Lipót mennyire lehetett hiú. Anyira azért talán mégse, mert a portréin a lefittyedő szája elég egyértelműen látszik:-)) Mindenesetre amit a felségsértéssel kapcsolatban írsz nekem is eszembe jutott.
Akkor maradjunk annyiban, hogy a Madonnás krajczáron lévő nyom biztosan jusztírozás, a Lipóton meg talán:-)
Preis Creative Commons License 2004.10.11 0 0 548

a jusztírozáshoz hozzátartozik, hogy a régi pénzeknél körbenyírás volt. Ezt egyértelműen észre lehet venni. Később jött be a reszelés. A súlyegyeztetés nyomait a kivert pénzeken is meg lehet találni. A magyar pénzeken egészen V. Ferdinánd koráig az elő vagy a hátlap szélén lehet látni reszelő nyomokat, nem pedig a közepén az éremképen. Bár volt olyan is, hogy az éremképet rongálták ezzel. Ergo: lehet olyan érmét is találni, ahol az éremképen van reszelés. De én ilyet akkor sem nagyon vennék, mert nem szép! :)

 

Preis

Előzmény: patrona (546)
kose Creative Commons License 2004.10.11 0 0 547

Hello!

Jó példák a képek. Az, hogy szakemberek az eladók, semmi kétség. Azonban míg a madonnás 20-nál talán elfogadható lenne, az uralkodó arcképének, ruhájának összekaristolását hivatalos ügyködés nyomaként kizártnak tartom.

Történelmi ismereteim szerint elég kis dologért is felségárulás gyanújába lehetett kerülni! :-))

Ezek szerint a tisztelt uralkodó portréjának bárminemű megcsúfítása képezhette jogos ítélet alapját.

A Lipót pénzen pedig akkora perem van még most is, hogy egy ilyen minimális jusztírozás azon is végrehajtható lett volna az éremkép elcsúfítása nélkül. A magyar tallérok nagyon szépek. Akkoriban még egy kis hiuság is volt az uralkodókban, tehát szerintem az éremkép elcsúfítása nem jusztírozás nyoma!

Olvasva Homan művét :-) az érmeket "al marco" verték, és bőven belefért a súlyhatárba egy ekkora eltérés, ahol 4-5 apró karc egyenlítené ki a súlyt.

 

Szerintem  :-)

Előzmény: patrona (546)
patrona Creative Commons License 2004.10.10 0 0 546
Két példa a jusztírozásra a Vateráról:
I.II.
Mindkét eladó jó szakember, és megbízható kereskedő, így én elhiszem nekik, hogy ez tényleg az, és nem a használat során karcolódott össze(vagy esetleg valaki direkt el akarta csúfitani, ilyen is szokott lenni, de az egész máshogy néz ki)
kose Creative Commons License 2004.10.10 0 0 545

Hello!

Alakul a dolog! :-)

Ha jól értelmezem az előbbieket: akkor a mostanság fellelhető, erősen karcos érmék NEM jusztírozás eredményei, hanem egyszerűen spontán, vagy akarattal összekarcolt darabok, amelyeknek édeskevés köze van az eredeti jusztírozáshoz?

 

A mostani numizmatikai köznyelvben előforduló jusztírozás fogalom többeknél nem az eredeti tényt (kellősítés) takarja, így az eladásnál megjelölt "jusztírozás" csak elkendőzi a tényeket? 

Olyasmit olvastam valahol, hogy a pénzek (arany, ezüst) valódiságát nem a képoldal összefarigcsálásával ellenőrizték, hanem pl. belevágtak az érem oldalába, durva esetben kivágtak egy kis darabot, vagy egy bizonyos tűt beleszúrtak.

Filmes élményeink közé tartozik az aranypénzek ráharapással történő vizsgálata:-))

Előzmény: Preis (544)
Preis Creative Commons License 2004.10.10 0 0 544

Sziasztok!

 

írtam egy kivonatot a "Pénz, érme, érem" c. könyvből

 

Kellősítés (jusztírozás, súlyegyeztetés):
addig volt jogosultsága, amíg aranypénzek voltak forgalomban és nem voltak nagyon modern gépek.
A pfennig (fillér) kivételével minden fémpénz súlyát egyeztetni kellett, sőt a nagyobb névértékű ezüstpénzekre a kellősítés
megtörténte után ráütötték a "justirt" jelzést is. A kalapácsos és a régi pénzverésnél, addig farigcsálták a pénzt, míg el nem
érték a kívánt súlyt. Később gépiesítették a jusztírozást (Wurm-Klosz-féle gyalugép).
Nem szabad összekeverni a jusztírozást, az érme valódiságát ellenőrizni kívánt reszelési nyomokkal.

 

 

Preis

kose Creative Commons License 2004.10.10 0 0 543

Hello!

Érdekes ez a jusztírozás dolog. Több helyen láttam csúnya érméknél megjelölve. Ha egy éremre vonatkozva írják, hogy jusztírozott, biztosan egy elrondított éremkép jelenik meg.

Na megnézzük mit is találunk a neten. A keresőbe beírva a "jusztírozás" szót egy csomó találat jön. Na de ezek mindegyike - csillagászati optikák beállítása meg javítása meg ilyesmi!! Egyetlen találat sem jött érmék valamilyen állapotára.

Ettől sem lettem okosabb.

Ha jól tudom van egy numizmatikai szakszótár, na nem angol-magyar meg német-magyar, hanem a numizmatikában használatos szavak, kifejezések értelmezését tartalmazza. Ha valakinek megvan, akkor végre megtudjuk mi is a numizmatikai jusztírozás. :-))

Előzmény: zo.zo.ka (542)
zo.zo.ka Creative Commons License 2004.10.10 0 0 542

Szia Numizmatato!

Köszönöm a kimerítő választ. Ezt a justírozást egy V. Ferdinánd 20 kr -on láttam  ahol a fejalak mintha meglett volna reszelve.Viszont az ilyen érme a numizmatikai értékéből is sokat veszít mert ronda lesz.Visszatérve Tatára , az én fiam is kapott a bejárat mellett egy vietnámi rézpénzt.Csak Ő volt olyan kedves hogy visszaadta mert neki nem kellett.Így a karácsonyi ajándékának is lőttek!

                                    Üdvözlettel zozoka

numizmatato Creative Commons License 2004.10.10 0 0 541

Szia zo.zo.ka!

A Saltzer Ernő: Numizmatikai Szakszótár német-magyar rész szerint:

justiert= vizsgált

justierungsspuren=vizsgálati nyomok

Az én tapasztalatom szerint ez leginkább reszelésnyom.

Vagy ezzel vizsgálták, hogy az érme valóban ezüst-e vagy ezzel hozták pontos sulyra. Néha lehet látni olyan etalon érmet amellyel a 10 és 20 koronás aranyak súlyát ellenőrizték.

 

 

Előzmény: zo.zo.ka (537)
Preis Creative Commons License 2004.10.10 0 0 540
Előzmény: lengyelermek (539)
lengyelermek Creative Commons License 2004.10.10 0 0 539
Szia Zo.zo.ka!

Elárulnád, hogy milyen linken lehet megnézni a Pannonia Terra tételeit?

köszönöm,
Lengyelermek
Előzmény: zo.zo.ka (537)
numizmatato Creative Commons License 2004.10.10 0 0 538

Hello zo.zo.ka!

Elnézést a tatai viselkadésemért, de a kisfiunak adtam egy nepáli bankjegyet ajándékba és vissza vonszolta az apukáját aki az egész albumomat meg akarta venni neki az összes magyar bankjegyemmel együtt.Erről ugyan lebeszéltem de igy is összeszedett egy marék bankjegyet és ide adta a telefonszámát hogy mondjam meg az egész album bankjegy árát.Akkor már csomagoltunk, hogy elérjük a gyorsvonatot.

Ferdinánd a következő rézpénzeket verte:

Ausztia részére:      2 Kreuzer Scheidemünze Cu átm32 mm 17,5 g 1848 A

 

Lombardia részére: 1 Lira 1848 M Cu-Sn Csak probaveret

                                2 Lire 1848 M           "               "

 

Velence részére:      1 centesimo di Lira Corrente Cu  Átm 18 mm   1 g. 1849 ZV   

                                 3     "                    "               Cu         22,5mm 3 g. 1849 ZV

                                 5     "                     "              Cu         24,5mm 5 g. 1849 ZV  

A magyar vereteket nem sorolom azokat ismerjük.

 

Előzmény: zo.zo.ka (533)
zo.zo.ka Creative Commons License 2004.10.10 0 0 537

Szia Preis!

Ahogy láttam, viszonylag kevés volt a vevő és sokat engedett némely eladó.(sajnos nem mind) Az árak pedig mindig széles sávban mozognak. Pl. van egy idösebb úr akit mindig mindenhol látok a szép áruival, de piszok drágán adja a portékáját. A Pannonia Terra árverési anyaga még nincs fent a netten , de amugy sem érdekel  mert mostanában már kiköltekeztem magam. Meg hát hol van még Karácsony? A justírozás pontosan mit jelent?

                                                 Üdvvözlettel  zozoka.

Preis Creative Commons License 2004.10.10 0 0 536

Szia zozoka!

 

Elfogadható árak voltak? Ha minden igaz, október 30-án lesz a Pannonia Terra Num. szervezésében egy nagy árverés. (Bp-en) Arra mindenképpen megyek.

 

Preis

Előzmény: zo.zo.ka (535)
zo.zo.ka Creative Commons License 2004.10.09 0 0 535

Szia Preis!

Maga a város gyönyörű,de a club helység viszonylag kicsike .3-4 eladót  ismertem fel akiket már láttam Pesten és Dunaujvárosban.Mi későn,1/2  11-re értünk oda,így síetnem kellett mert sokan már délután leléceltek (12-fele).Kb fele-harmada volt az előző két városéhoz viszonyítva.Szerencsére így is sikerült bevásárolnom.

                                                    Üdvözlettel   zozoka

Preis Creative Commons License 2004.10.09 0 0 534

Szia zozoka!

 

Sajnos nem tudtam kimenni. Majd legközelebb. Milyen volt? Sokan voltak?

 

 

Preis

Előzmény: zo.zo.ka (533)
zo.zo.ka Creative Commons License 2004.10.09 0 0 533

Szia Preis!

 Éppen most érkeztünk haza Tatáról. Találkoztam Numismatatóval is, csak sajnos nem tudtunk sokat értekezni , mert valaki elkezdte akkor felvásárolni és a fiam is hívogatott mindenhová. Viszont néztem katalogust, amibe elég furcsa dolgokat találtam. Az 1848-as 2kr.-os  Ferenc József  alatt szerepel. V. Ferdinándnak tényleg nem voltak rézpénzei,viszont 5kr -ost 1836 év kivételével minden évben vertek.

Sajnos ma sem láttam belőle egyet sem, pedignem is drágák.

                                Üdvözlettel zozoka 

Preis Creative Commons License 2004.10.09 0 0 532

Szia zozoka!

 

Ne küldjél képet! Tudom hogyan néz ki az a 2 krajcáros. Az osztrák típusokat is ismerem. Csak én azt hittem, hogy magyar veretekről beszélsz.

 

 

Preis

Előzmény: zo.zo.ka (531)
zo.zo.ka Creative Commons License 2004.10.08 0 0 531

Szia Preis!

 Te a Magyar veretekről írtál, én meg az összes V. Ferdinánd- ról. A Rác Peti

 oldalán is vannak kreützerek csak éppen "A" verdejelüek nincsenek benne,

mert az ugye bécsi veret. Én ezt sajnálom a legjobban amiért nincs olyan katalogus

fent a netten ahol az osztrák veretek is szerepelnek.Ilyen leírásokat kerestem,de

csak a szabadságharc kezdetétől vannak.(Ferenc J.-től) Az1848-as 2 kr.-ról meg majd küldök képet ha találok.   Köszönettel zozoka.

Preis Creative Commons License 2004.10.08 0 0 530

Szia zozoka!

 

Ha ezeket átfutottad...nem azt mondom, hogy teljesek, de ahogy mondtam, a neten nem fogsz találni teljes listát egy adott korszakról. Vegyél könyveket, Tudom egy-kettő elég drága, de minden hobbi, szenvedély pénzbe kerül.

Nem tudom, hogy elírás volt-e tőled, de V. Ferdinándnak nem volt 2 krajcárosa!

5 krajcárosról én sem tudok. De azt írod, hogy a hat krajcárosból a 48-est és a 49-est ismered: 48-as hat krajcáros nem volt...(én most magyar érmékről beszélek!)

 

http://www.extra.hu/racpeti/ weboldalon fent van a teljes, V. Ferdinánd által veretett magyar érmék.

 

Aztán az osztrák krajcár (kreuzer) az más tészta.

 

Preis

Előzmény: zo.zo.ka (527)
Data Destroyer Creative Commons License 2004.10.08 0 0 529

 Tiszteletem.

 

 Van itt valaki, aki hozzám hasonlóan római érméket gyűjt?

zo.zo.ka Creative Commons License 2004.10.08 0 0 528
Javítás : V. Ferdinánd csak 13 évig uralkodott . Elnézést az elírásért.
zo.zo.ka Creative Commons License 2004.10.08 0 0 527

 Üdv mindenkinek!

  Köszönöm Preisnek a linkeket! Ezeket az oldalakat már sokszor átfutottam de momentán engem V. Ferdinánd pénzei érdekelnek leginkább. Tőle mindössze 1 db.

rézkrajcárost ismerek az 1848-as 2-krajcárosát. Nem akarom elhinni hogy 20-onegynéhány év uralkodása alatt csak ennyire futotta volna tőle. Az ezüst aproi is

furcsák mert 5 krajcárost nem ismerek tőle, de a hat krajcárosából is csak az 1848,

1849-esröl tudok. Sajnos többet nem találtam róla a netten. Ha valaki segítene felhomályosítani azt megköszönném.

                           Üdvözlettel : zozoka

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!