Keresés

Részletes keresés

luyo57 Creative Commons License 2004.10.12 0 0 583

A Zsigmond-érme dátuma érdekes, az írás oldalon csak egy 97-es utal a dátumra, a többihez történelemkönyv kell :)

Előzmény: lengyelermek (574)
iater Creative Commons License 2004.10.12 0 0 582
azért köszi! :)
Előzmény: kose (578)
luyo57 Creative Commons License 2004.10.12 0 0 581

Kedves lengyelermek,

nagyon köszönöm a válaszodat, nem baj, hogy nem ritka darab a Zsigmondé, nem akarok vele kezdeni semmit, azon túl, hogy emlékként őrzöm :-)

Ami a másik érmét illeti, pár éve végignéztem a Révai Nagy Lexikonában az Ernst Ludwigokat (ott Ernő Lajosokként szerepelnek), három is van belőlük, Ernst Ludwig hesseni nagyherceg (sz. 1868), Ernst Ludwig (vagy II. Ernő) Szász-Gotha-Altenburg hercege (1745-1804), és az általad is említett (I.) Ernst Ludwig, Szász-Meiningen hercege (1672-1724). A gond ott van, hogy az érme fej oldalán a címer feletti korona két oldalán a következő számok olvashatók16 72 (a 7-es, mivel ferdén áll, olvasható talán 1-esnek is, de ez sem segít a gondon). Ezek alapján legvalószínűbben 1672-ben (esetleg 1612-ben) verték az érmét, tehát a Szász-Meiningeni herceg (a többi az anakronizmus okán szóba sem jöhet) születésének évében. Ez az Ernő Lajos herceg viszont a lexikon szerint apja, I. Bernát halála után, 1706-ban vette át a hatalmat, tehát nem igazán elképzelhető, hogy ő verette az érmet. Talán apja tete gyermeke születése alkalmából? Nem értek a numizmatikához, nem tudom, hogy volt-e ilyen gyakorlat.

A másik kérdésem ezzel az érmével kapcsolatban, hogy közelebbről, szép nagyra szkennelve néhány betű "szellemképes", úgy tűnik, mintha kétszer csaptak volna rá a verőtőre, vagy az megugrott volna, és így alkotott dupla nyomatot. Ez különösen az ERNST szó E-e és R-je esetében kifejezett, ott néha az az érzésem, hogy mintha egy eredeti szövegre ráforrasztották volna a betűket, így többször megfordult a fejemben az is, hogy talán egy korabeli hamisítványt tartok a kezemben. Az ERNST után van egy betűnyi kikopott (kireszelt?) rész, ahol egy felismerhetetlen betű nyoma látható igen halványan, utána egy szintén igen halvány, de kivehető T etű. Ez a két betű sehova nem csatlakozik, az ERNST-hez nem tartozhat, mert úgy a névnek nincs értelme, a T betű után pedig ott van az érmékre jellemző szóelválasztó pont a LVDOVICH előtt. Persze lehet, hogy ez csak az én hozzá nem értésemből eredő találgatás.

Rejtélyes számomra a LVDOVICH utáni CHRISTIA, ami szerintem Christiant jelent (régi magyar fordításban Keresztélyt) de aztán olyat végképp nem találtam, akit Ernst Ludwig Christiánnak hívtak volna..

Mennyi lehetett a névértéke ennek a pénznek (lehet, hogy nem így hívják, nézd el nekem..) A címer alatt egy ovális keretben mintha lenne egymás alatt egy 1-es, alatta 3-as (?) Ez jelentheti, hogy milyen értékű volt?

 

Kérdéseim özönét egyelőre felfüggesztem, ha van időd, és főleg kedved, kérlek nézz utána ezeknek.

 

Üdvözöllek: luyo

 

 

Előzmény: lengyelermek (574)
iater Creative Commons License 2004.10.12 0 0 580

???

Baján? mostanában? nem értelek...

Ez a nagyapám szekrényéből került elő, a képen a dédnagyapám van, aki 1885-ben született, I. vh-ban szolgált.

Végül is akkor semmire sem jöttünk rá??

Előzmény: kose (578)
patrona Creative Commons License 2004.10.12 0 0 579
Igazad lehet, én egy ennél sokkal kevésbé részletes könyvben néztem utána a három csillagnak, ott a táblázatban századosnak, és a szakaszvezetőnek volt csak három csillaga(meg a tábornok persze).
Bocs a félrevezetésért.
Előzmény: kose (577)
kose Creative Commons License 2004.10.12 0 0 578
Az előbb elfelejtettem megkérdezni, ehhez a képhez véletlenül nem mostanában jutottál Baján??
Előzmény: kose (577)
kose Creative Commons License 2004.10.12 0 0 577

Szia iater!

 

A kép elkészültének, vagy legalább is a nagyapó életkorának ismerete (tól-ig) valamit segítene. A kétsoros zakó első ránézésre segítségnek tűnt, aztán nagy méla csend.

Ugyanis teljesen hasonlót viseltek 1919-ben meg 1945 környékén is a magyar honvédek!!!

Átnéztem - igaz gyorsan - párszáz fotót a Magyarország Hadtörténete 1-2 c. (Zrinyi Kiadó 1985) igen vaskos müben, de a kor meghatározásban így sem jutottam előrébb.

A 3 csillag sem = százados, ugyanis létezik a szakaszvezető fogalom, aki akkoriban elég nagyocska hatalommal bírt, a szoc. időszak krumplivirágos szakszijához képest! :-))

Van még 3 csillagos, az ezredes is, de annak fene cifra a rangjelzése.

A képek tanusága szerint a tiszti paroli (galléron lévő rangjelzés) valami elkülönítő keretben volt, míg a tiszthelyettesi simán a galléron. Fegyvernemenként más-más szinű volt ez az alap.

A kéttsoros zsebnélküli zakó változat a magyar királyi rendőrségre, csendőrségre is jellemző volt.

Vezérkari, központi állománynál a kabát kézelőjén plusz minta volt, olyan magyaros-csavaros fajta, ami itt nem látszik.

Ha javasolhatom el kellene beszélgetni a rokonság idősebb tagjaival, hátha valaki emlékszik a kisöregre és tud okosat mondani.

Tehát a nagyapó lehetett százados, szakszi, rendőr vagy honvéd, netán csendőr!!

 

Na ennyit tudott egy numizmata segíteni. :-)

 

Előzmény: iater (565)
lengyelermek Creative Commons License 2004.10.12 0 0 576
Az előbb hülyeséget írtam: 1597, nem 1697 az évszám. Bocsánat. Fáradt vagyok.
Előzmény: lengyelermek (574)
numizmatato Creative Commons License 2004.10.12 0 0 575
Ma tettek fel az ebay.de árverési oldalra egy III. Zsigmond 3 garasost 1 euro kikiáltási árral. Már valaki licitált is rá , de még 6 napig fenn van.Lejáratkor kell megnézni hogy mennyiért kelt el. Ha az oldalt elteszed a Kedvencek (Bookmark v. Favorites) közé, egy hónapig megnézhető az eredmény.
Előzmény: luyo57 (570)
lengyelermek Creative Commons License 2004.10.12 0 0 574
Szia Luyo!

Gondolom már vártál :) Utánanéztem egy kicsit az érmédnek:

Ez tényleg III. (Vasa) Zsigmond regnálása alatt készült Lengyelországban, méghozzá 1697-ben. A verdehelyet nem tudom pontosan megmondani, de abban 99%-if biztos vagyok, hogy az érme kivitelezése bizonyos Jan Firlej nevéhez fűződik. A feliratból és az érmeképből ítélve garas. Sajnos nem egy ritka darab.

A másik érme már megizzasztott, és az az igazság, hogy csak sejtésem van arról, hogy ki verethette. Erre a bizonyos Ernst Ludovicusra rákeresve nem lehet semmit találni a neten, de ha megnézzük németül (mivel az érme a német-római birodalomból származik) kiderül, hogy ebben az időben csak egy Ernst Ludwig uralkodott, méghozzá Szászországban és Meiningenben. Ez csak koncepció, kérlek így kezeld!

üdv,
Áron
Előzmény: luyo57 (561)
patrona Creative Commons License 2004.10.12 0 0 573
A képről nem lehet túl sokat megállpítani, annyit tudok mondani, hogy a három csillag századosi rangot jelent, és valószínüleg a huszároknál lehetett a dédapó. Sajnos nem túl jó a kép, és sapka sincs rajta, mert abból egyértelműen meg lehetne határozni.
Előzmény: iater (565)
Preis Creative Commons License 2004.10.12 0 0 572

itten már menéztem én is! de nem találtam! (lehet, hogy nem néztem át alaposan)

 

 

Előzmény: numizmatato (571)
numizmatato Creative Commons License 2004.10.12 0 0 571
Szia luyo57 Külömböző verdehelyü III zsigmond 3 garasosokat találsz árakkal a következő oldalon 257-kb 270 tételig. www.wcn.pl/aukcje/30/text/0257.htm A verdehelyek azonositásához szükséges oldal: www.moneta.daho.biz/moneta/modules.php?name=news&file=article&sid=11 Sajnos nem tudok lengyelül.
Előzmény: Preis (562)
luyo57 Creative Commons License 2004.10.12 0 0 570

Kedves Preis,

ne haragudj a zaklatásért, csak annyira megörültem, hogy végre találtam egy olyan helyet, ahol éremgyűjtők "laknak",és voltál  szíves oly gyorsan válaszolni, csak ezért nyaggattalak :-)

Az érme már elhunyt nagybátyám ajándéka, kb. 40 éve kaptam tőle, hogy ő honnan szerezte, nem tudom, gyermekkorában a felszabadulás után a budai Várban lakott, és zsáknyi, többnyire magyar, monarchiabeli aprópénze volt, amit az akkoriban még több helyről megközelíthető várbarlangból, a lerombolt Palota romjai között, a feltúrt Vérmezőn stb. kotort ki elmondása szerint. Lehet, hogy ez az érme is így került hozzá, nem tudom. Volt jópár (olyan száz-kétszáz körül lehetett) igen nagy becsben tartott pénze, nagyritkán hajlandó volt előszedni azokat is, de a "zsáknyi" pénzt annak idején szívesen kotorásztam, arra nem fordított különösebb gondot, hogy azokat helyesen tárolja. Halála után ha jól tudom özvegye eladta az egészet, és igen tekintélyes összeget kapott érte, lakásnyira valót.

Nem untatlak tovább családi történetekkel, ha esetleg tudsz olyan külföldi fórumot, ahol esetleg nagyobb eséllyel mutathatnám be, annak igen örülnék, bár a nyelvtudásom több mint erősen hiányos :-)

 

Üdvözlettel: luyo

Előzmény: Preis (564)
iater Creative Commons License 2004.10.12 0 0 569
sajna nincs meg eredetiben :-(
Előzmény: Preis (568)
Preis Creative Commons License 2004.10.12 0 0 568

:-) én az eredetit úgy értettem, hogy a csillag eredetiben megvan-ééééé!

mert így képről....

Előzmény: iater (567)
iater Creative Commons License 2004.10.12 0 0 567

de meg van eredetiben!

detto ugyanez, mint a bemásolt kép.

fehér színűek a csillagok.

Előzmény: Preis (566)
Preis Creative Commons License 2004.10.12 0 0 566

Szia iater!

 

Ez teljesen más téma! Militariának hívják. Max aminek utána tudnék nézni az a csillagok. De ahhoz nagyon közeli kép kéne! Nincs meg eredetiben?

 

Preis

Előzmény: iater (565)
iater Creative Commons License 2004.10.12 0 0 565

Sziasztok!

 

A családfakutatás fórumról jöttem át.

Nem tudom, jó helyen járok-e, ha nem max. nem kapok választ...

Dédnagyapám a képen!

Kérdésem: mi a 3 csillag?

                  milyen egyenruha van rajta?

                  a képről milyen következtetéseket lehet még levonni?

                  (pl. hol szolgált,...egyebek)

 

Várom segítő szakértők véleményét!

Maradok tisztelettel:

iater.

 

 

Preis Creative Commons License 2004.10.12 0 0 564

Szia luyo!

 

Az az igazság, hogy én inkább a magyar érmékben vagyok otthon. Ezek közül egyiksem az. A szarvasosról fogalmam sincs. Most van egy kis időm, megpróbálok a körirat alapján utánanézni a dolognak. A másik biztos III. Zsigmond lengyel érme, de ahogy mondtam van itt egy fórumozó társunk(lengyelermek), aki a lengyelérmékben otthon van, szerintem ő majd megmondja neked.

A szarvasos érménél sokat segítene, ha elmondanád honnan van!

 

Preis

Előzmény: luyo57 (563)
luyo57 Creative Commons License 2004.10.12 0 0 563

Szia kedves Preis,

és az előző? A szarvasos? Amit ki tudtam olvasni róla az annyi, hogy "ERNST LVDOVICH CHRISTIA" , de sehol nem találtam Ernst Ludwig nevű uralkodót a történelemkönyvekben. Sejtésem szerint német területen uralkodó gróf, herceg (mittomén :-) ) lehetett, azt nem tudom, hogy ilyen kisebb uraknak volt-e joguk ilyen aránylag nagy (33 mm átmérőjű), és színét, csengését nézve-hallva jó minőségű ezüstpénzt?

Nem mintha meg kívánnék válni tőle, de mennyit érhet a látvány alapján?

 

Üdv: luyo

Előzmény: Preis (562)
Preis Creative Commons License 2004.10.12 0 0 562

Szia luyo57!

 

Az utóbbi valóban III. Zsigmond pénze. De részletesen majd elmondja neked lengyelermek! Ő jól ismeri a lengyel érméket!

 

 

 

Preis

Előzmény: luyo57 (561)
luyo57 Creative Commons License 2004.10.12 0 0 561

Erre már van tippem (III. Zsigmond), de szeretném megkérdezni, mennyire gyakori ez a két pénzérme?

 

luyo57 Creative Commons License 2004.10.12 0 0 560

Tisztelt éremgyűjtők, numizmatikusok,

segítsetek nekem, honnan, mely uralkodótól származik ez az érme?

 

 

 

 

patrona Creative Commons License 2004.10.11 0 0 559
Azért annyira nem nehéz szerintem. Nagyító feltétlenül kell, de egy agyonkarcolt, és egy egynletesen(profin) megreszelt felület között óriási a külömbség.
Az pedig valószínüleg kizárható, hogy bárki is jusztírozási nyomokat hamisítson mondjuk egy kopott érmére, hogy elfedje a kopást. Hisz a reszeleőnyomok együtt kopnak az érmével, így ha friss reszelővonások alat kopott az érme, az elég hülyén nézhet ki:-)
Előzmény: Preis (558)
Preis Creative Commons License 2004.10.11 0 0 558
Egyébként teljes mértékben egyetértek veled! Azért elég nehéz észrevenni a különbséget! Legalább is nem árt egy jó nagyító és egy pár év tapasztalat...
Előzmény: patrona (557)
patrona Creative Commons License 2004.10.11 0 0 557
Hopp, tényleg írtad:-) De nem szó szerint:-)

Szerintem ha egy amúgy nagy értékű pénzt tudsz olcsóbban megszerezni kissebb jusztírozási nyomokkal, még belefér egy gyűjteménybe, amúgy én sem vennék ilyet.
Bár akár érdekességnek is felfogható valamilyen szinten, hisz végülis nem a használat során keletkeztek rajta ezek a nyomok, hanem még a verdében.
Előzmény: Preis (555)
kose Creative Commons License 2004.10.11 0 0 556

Köszi Patrona, a tisztánlátáshoz elengedhetetlen infot sikerült közzé tenned. Preis véleményével egyetértve akkor vegye meg valaki, ha így is tetszik.

 

Előzmény: patrona (553)
Preis Creative Commons License 2004.10.11 0 0 555

én is írtam...:-))  (548-ban)

a lényeg a lényegben, hogy én nem vennék ilyet..nekem egy érme akkor szép, ha nincs rajta karc, inkább kopott vagy a pereme legyen sérült.

 

P

Előzmény: patrona (554)
patrona Creative Commons License 2004.10.11 0 0 554
Ooops, ez aláhúzás akart volna lenni, bocs:-)
Előzmény: patrona (553)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!