Keresés

Részletes keresés

.ETNA. Creative Commons License 2010.09.22 0 0 1031
Szerintem a margarinban sok a víz, a normál, hagyományos vaj (bár előbb ki kell venni a hűtőből, mert kemény meg stb.) jobb a kenyérbe.

A vaj és a margarin víztartalma közötti különbség tökéletesen érzékelhető, amikor valamihez olvasztott vajra/margarinra van szükség, vagy zöldséget akarsz benne párolni. Teljesen más a kettő!

Megy az állandó vita évtizedek óta, hogy vaj, vagy margarin. De egyszer vessetek egy laza pillantást egy Ráma (kocka, vagy dobozos mind1), vagy bármilyen hasonló árkategóriájú, vagy még olcsóbb margarin összetevőire: 3 db "E" betű tuti van benne.

Persze én is veszek margarint, mert ha egy pillanat alatt már éhen is akar halni a gyerek, nem várhatok, míg megpuhul a vaj:-)) De a kenyérbe mindig vagy olajat, vagy vajat használok.

Összetevők a hűtőben lévő vajról és margarinról:
1./ Flora original csökkentett zsírtartalmú vitaminos margarin:
növényi olajok (52 %) növényi zsírok, ivóvíz, emulgeálószerek (zsírsavak mono- és digliceridjei, lecitin) só(0,2%) tejsavópor, étkezési sav (citromsav), tartósítószer (kálium-szorbát), színezék (béta-karotin), aroma (ki tudja mi??!!) és vitaminok (A, B6, B12, folsav, D) Zsírtartalom 60 %

2./ Vaj (gyártó: Alföldi Tej Kft. Székesfehérvár) nagyjából csak "vaj van" benne:-), igaz zsírtartalom 82 % (m/m)... de hát Norbi is azt nyilatkozta legutóbb, hogy nem a zsír, hanem a szénhidrát hízlal:-))
Előzmény: krnemarika (1026)
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.22 0 0 1030
A dagasztást nem bírja a csuklóm, a sütőm meg nem süt egyenletesen, így szimplán "lustaságból" és praktikus okok miatt választottam a gépet. Az alaprecept szerint nincs benne az ég világon semmi faxni, semmi extra hozzávaló, ami egy normál háztartásban ne lenne fellelhető!!!!

Az olajbogyótól kezdve a mindenféle fűszerig, paradicsompüréig, sajtig, tojásig, natúr magvakig mindenféle ízesítésű kenyeret sütöttem már géppel. Nyilván érthető, hogy egy inkább négyszögletes alakú sütőedényben (gép) sült kenyér formája soha az életben nem lehet szép kerekded, mint pl. egy kézzel formált, és ovális jénaiban sütött kenyéré.

Ha egyébként nem esik be a teteje, jó az állaga (nálam még nem fordult ilyesmi elő csak az elején, amikor az instant élesztőkkel kísérleteztünk), akkor nem teljesen tök mind1, hogy milyen a formája, kerek, ovális, vagy négyszögletes?? Szépen szelhető, nem morzsálódik, ideje sincs megszáradni (egyébként sem szárad ki olyan hamar, mint a bolti kenyér), hiszen olyan finom, hogy sec-perc alatt elfogy:-)

A hangsúly - szerintem - mindenképpen azon van, hogy egészséges, mert semmi sincs benne csak liszt, víz, élesztő, só, cukor/méz, vaj/olaj és magvak, vagy egyéb hozzávalók, fűszerek (pl. petrezselyem, tárkony, oregano, bazsalikom, a karácsonyi kenyérhez fahéj és mézessüti fűszerkeverék stb.).

Előzmény: Törölt nick (1027)
krnemarika Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1028
Nekem a gép nagy segítség. Mióta megvan, azóta kenyeret, pékárut csak elvétve vettünk a boltban. Mindenféle kelt tésztát, még a fánkot is géppel dagasztom.
Előzmény: Törölt nick (1027)
krnemarika Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1026
A géphez adott receptek általában nem jók, mert nálunk más a lisztek minősége. Az első kenyereim ehetőek voltak ugyan, de nem szépek. Egy pék-tanár ajánlotta a következőt:
170 ml víz
170 ml tej
14 gr élesztő /friss/
14 gr vaj /rama/
csipetnyi cukor
540 gr liszt /kb. 2/3 rész finom és 1/3 rész rétes/
14 gr só
Ez volt az első sikeres, szép kenyerem, ami a gépben sült.
Már évek óta a gépet csak dagasztásra használom, és sütőben sütöm a kenyeret.
A tészta akkor jó, ha kis gombóccá dagasztódik. Ha durva felületű, akkor pici víz kell hozzá, ha "farkincát" húz, lágy, akkor pici liszt.
Én mindig a gyors programon sütöttem.
Jó sütögetést! Ha elsőre nem sikerül, akkor se add fel! Próbálkozz újra!
Előzmény: Törölt nick (1025)
krnemarika Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1024
Szia!
A géppel is lehet egyszerűen szép kenyeret sütni. Sőt, az az egyszerűbb, mert szép sorjában beteszed a hozzávalókat, s a gép teszi a dolgát, s rövid idő alatt elkészül a friss kenyér!
Előzmény: Törölt nick (1022)
krnemarika Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1023
Nem mindig egyforma a liszt minősége sem. Ezért én nem szoktam egyszerre beletenni a folyadékot. A liszteket variálom. Sima + rétes + tk-ok + zabkorpa, búzacsíra. A sikért, burgonyapelyhet nem szoktam a súlyhoz adni.
Előzmény: faqkac (1021)
faqkac Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1021
Először én is azt hittem ,hogy elnéztem a folyadékot! De a következő sütésnél. ugyan annyi folyadék mellett, a burgonyapehely (50g) 150g lisztet kellett tenni, hogy a tészta megfelelő állagú legyen.
(Mindig úgy csinálom, hogy a szárazanyag tartalom 650g legyen)
Előzmény: krnemarika (1020)
krnemarika Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1020
Szia!
Ezt nem értem. A burg.pehelyből 1 evőkanállal szoktam tenni, de sosem mérem a liszttel együtt. Ha nincs, egyszerűen kimarad. Akkor valamit elnéztél a folyadékkal.
Üdv.: Marika
Előzmény: faqkac (1019)
faqkac Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1019
"burgonyapehelytől is lágyul a tészta."

Elfogyott a burgonyapelyhem. A súlyt, liszttel pótoltam és olyan lett a tészta, mint a cibattáé. Szabályosan folyt. Szerintem a burgonyapehely nem lágyít! :-))
Előzmény: krnemarika (1012)
zsuzsa Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1018
Végre egy jó hir :-)) Szerencsére van öntöttvas nagy edényem fedővel. IKEA-s beszerzés 13 ezerbe fájt, azért vettem annakideén, mert a régi sütőm alulról nem sütött, csak felülről égetett mindnet meg és ebben az öntöttvasban akár egész kacsát és remekül el lehetett késziteni. Amióta az új, jó sütőm van, nem nagyon használtam, de akkor előveszem és az lesz a kenyérsütő. Szerintem több is fér bele mint a sütőgépbe.
Előzmény: Törölt nick (1013)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1017
Hosszú évek alatt sokféle módszert, edényt, zacskót kipróbáltam, és ez a módszer vált be legjobban.
Előzmény: Törölt nick (1016)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1016
Én mindig hideg sütőbe teszem a kenyeret, maximumon sütöm fél óráig, akkor leveszem a hőfokot 175-re, és leveszem a fedőt is. Így sül még 30-40 percet.
Előzmény: Törölt nick (1013)
krnemarika Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1015
Szia!
Érdekes ez a tojásos kenyér. Igazából még nem is hallottam olyat, hogy a kenyértésztát tojással készíteni. Írhatnál róla egy kicsit bővebben!
Üdv.: Marika
Előzmény: .ETNA. (1005)
krnemarika Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1014
Szia!
Nyugodtan sütheted fedél nélkül is. A jénait kibéleled sütőpapírral, abba teszed a formázott kenyeret. Megkel, majd lespricceled vízzel, s mehet a forró sütőbe. Tehetsz a sütő aljába egy kis edényben vizet is. Amikor kiveszed, rácsra tedd hűlni!
A sütőzacskóhoz nem ragad oda a tészta. Természetesen nagyobb méret szükséges hozzá. A zacskóval teszed a formába, és úgy keleszted, vagy a formával együtt a zacskóba.
Jó sütögetést!
Üdv.: Marika
Előzmény: zsuzsa (1011)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1013

Persze, legjobb a fedeles jénai, de nekem sincs. A sütőzacskó nekem sem vált be, formátlan lett.

Én kétféleképpen sütöm: jénai kibélelve sütőpapírral, rátéve egy rozsdamentes, gömbölyödő fedő, aminek már letört a fogantyúja (az műa. volt, nem bírta volna a hőt). De lehet egy lábast is ráborítani. Fő, hogy ne ragadjon bele a tészta.

Ha nagyobb kenyeret sütök, akkor van két zománcos lábasom (másra se nagyon használom), azokat borítom össze. A fölsőt félidőben le kell venni.

Római tál nekem nem vált be. a legjobb a súlyos öntöttvas lábas fedővel, de nekem az sincs. Néha lehet kapni, de horror áron.

 

Előzmény: zsuzsa (1011)
krnemarika Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1012
Szia!
Próbáld meg úgy, hogy ne a lisztet növeld, hanem először kevesebb folyadékot adj hozzá, majd dagasztás közben, ha szükséges, adj még hozzá vizet. A tejtermékektől és a burgonyapehelytől is lágyul a tészta.
Üdv.: Marika
Előzmény: CSVili (1007)
zsuzsa Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1011
nem tudom, igyekeztem lecepegtetni a felesleges olajat a paradicosmról, de azért jócskán olajos maradt :-(

Megnéztem azt a receptet, azt hiszem ez az enyémnél nagyobb kenyérsütőgépre kiszáolt adag. Megsütném sütőben is, elég jó sütőm van. Viszont elolvastam a hozzászólásokat és fedeles jénait vagy sütőzacskót irnak. Hogy a búsba tuszkolják bele a tésztát a sütőzacskóba ? A kenyértészta szétfolyik meg összevissza ragad...
nem ?
Előzmény: .ETNA. (1010)
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1010
Hupsz, tényleg, erre nem is gondoltam, de pizzára is biztosan finom! Igaz eddig csak a Corás, kimért napon szárított paradicsomot kóstoltam, de az nagyon ízlett.

Pizza-tészta - tészta progin - na holnap én is csinálok:-)

Szerintem a sok folyadék nemcsak az összeesésért, de a morzsálódásért is felelős. Nem tudom, talán a túl sok olaj is szerepet játszhat ebben?

Azt olvastam, hogy a kenyér akkor morzsálódik, ha a jó bélzettulajdonságokat eredményező enzimes folyamatok nem érvényesülnek megfelelő mértékben. Pl. túlérett kovász stb.

Talán az aszkorbinsavas, vagy ecetes (a jó élesztő is tejsav és ecetsav termelő baktériumokat tartalmaz) módszert is próbáld ki, bár ha egyszer megcsinálnád a recept szerinti, pontosan kimért mennyiségekkel... kíváncsi vagyok milyen lenne. Mondjuk az is igaz, hogy nem minden géphez jó minden recept.

Egy jó teljes kiőrlésű recept, nagyon szép a fotón a kenyér:
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:61w71PsU1QwJ:www.nosalty.hu/teljes_kiorlesu_kenyer_recept_11991+Mi%C3%A9rt+morzs%C3%A1l%C3%B3dik+a+keny%C3%A9rs%C3%BCt%C5%91ben+s%C3%BCt%C3%B6tt+keny%C3%A9r&cd=7&hl=hu&ct=clnk&gl=hu&client=firefox-a
Előzmény: zsuzsa (1008)
zsuzsa Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1009
Köszi a javaslatot, kipróbálom !
Előzmény: krnemarika (1006)
zsuzsa Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1008
Köszi, már visszaolvastam és kigyüjtöttem a receptjeidet :-) Lusta vagyok és ez pont ehhez az öreg sütőgéphez kimért adag :-)

Ez a tejes meg a tojásos kenyér állagában kenyérszerü ? vagy inkább süteményre illetve kalácsra emlékezetet? nem tudom elképzelni.

nem állt szándékomban sokat módositani a recepten, cska kényszeresne próbálom elhazsnálni azt ami itthon van és ezt a száritott paradicsmot csak kenyérbe sütve hajéandók megenni a kölykeim. Majd még megpróbálom pizzán is.
Előzmény: .ETNA. (1005)
CSVili Creative Commons License 2010.09.21 0 0 1007

Kedves hozzáértők.

Mostanában öregtésztás receptekkel kisérletezem, nem túl sok sikerrel.Az öregtésztát 50-50% Tk-tönköly és BL-65 ös lisztekből készítem. A receptek zömében joghurt is szerepel, és burgonyapehely. Talán ez lehet az oka annak,hogy több lisztet kíván a tészta mint a receptben szerepel, emmiatt sűrű lesz a kenyér ami bosszant. Nem több mint 20dkg öregtésztát használok.Az első keverésnél beállított jónak itélt gombóc kiss idő múlva alul kezd szétfolyni, ezért teszek hozzá plusz lisztet.Hol a hiba ? Köszi a választ.

krnemarika Creative Commons License 2010.09.20 0 0 1006
Szia!
Nem hiszem, hogy a tejtől morzsálódik a kenyered. Én is szoktam úgy sütni, hogy van benne egy kis tej.
Morzsálódás ellen használj egy kis aszkorbinsavat (gyógyszertárban lehet venni), vagy egy kanálnyi 10%-os ecetet. Természetesen beszámítva a folyadék mennyiségébe.
Jó sütögetést!!!
Üdv.: Marika
Előzmény: zsuzsa (1004)
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.20 0 0 1005
Örülök, hogy ízlik:-) Ráadásul olyan kellemes, különleges, pirosas színe van.

A karácsonyi kenyerem is a színe és illata (fahéj) miatt fogyott el sec-perc alatt :-)

Háát, nem tudom, talán lustaságból, vagy nem is tudom, de én nagy általánosságban elmondhatom, hogy ragaszkodom a recepthez. Persze, ha azt tapasztalom, hogy nem sikerül a recept alapján elkészíteni, akkor változtatok. De ez a recept, ahogy a többi kenyér receptem is, elsőre bevált, így még soha nem próbáltam, hogy a víz egy részét tejjel helyettesítsem.. stb.

Valószínűleg a víz és a tej elegye miatt túl lágy lett a tésztád. Esetleg még rátett erre egy lapáttal az aszalt paradicsomban lévő olaj is, ha olajban tartod. Egyszóval inkább csinálj a tejből legközelebb egy kapucsínót, vagy egy jó gyümölcs turmixot:-))
Vagy pl. csinálj tejes kenyeret, nekünk ez is ízlik, itt vannak a hozzávalók:

Tejes kenyér: 310 ml tej + 560 liszt+2 kk só+2 ek cukor(vagy méz)+3 ek vaj(vagy olaj) és 2 kk instant élesztő

A tejes kenyérnél mézet és vajat szoktam használni, ahogy egyébként a tojásosnál is.

Tojásos: 3 db egész tojás elkeverve egy mércés edénybe, majd felöntöm vízzel, úgy, hogy összesen 310 ml legyen. 560 liszt+2 kk só+2 ek cukor+4 ek vaj+2 kk zacskós élesztő (vagy egy friss 50 gr-os élesztőnek kb. a negyede futtatva, vagy morzsolva).
Előzmény: zsuzsa (1004)
zsuzsa Creative Commons License 2010.09.20 0 0 1004
Megcsináltam ezt a receptet, igaz én összevágott aszalt paradicosmot ( is ) etttem bele, mert az volt otthon. nagyon szép lett, jóizü meg jóillatú is. Egy gondom van, hogy kiccsit morzsalékony.

Erre nincs valami trükk, hogy lehet változtatni rajta ?

ja és az élezstőt először megfutattam, mert párszor már megjártam állott élezstővel, még ha a szavatossága jó is.

talán az okozta a morzsalékonyságát, hogy a viz kis részt tejjel helyettesitettem, mert maradt tej és sajnáltam kiönteni. De egyébként tényleg finom.
Előzmény: .ETNA. (995)
ágika1 Creative Commons License 2010.09.19 0 0 1003
Próbáld ki, a teljes kiőrlésű - az én gépemen 3 óra 40 perces - programmal.
Előzmény: Törölt nick (977)
ZsuR Creative Commons License 2010.09.18 0 0 1002
Szepen indult - aztan a masodik keles nem tortent meg... kodarab lett belole :((...

Nekifutok meg egy kenyernek, de nincs hozza kovaszom, igy az elesztos lesz.
Előzmény: ZsuR (999)
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.18 0 0 1001
Néha muszáj pontokat küldeni, hogy láthatóvá váljon az utolsó hozzászólás.
.ETNA. Creative Commons License 2010.09.18 0 0 1000
...
ZsuR Creative Commons License 2010.09.18 0 0 999
Koszonom, igy fogom csinalni a kovetkezo kovaszomat. Most csak rye lisztet es vizet kevertem ossze este - es mikor feljott nem tudtam mit kezdjek vele. Kerverjem-ne keverjem...hagytam a sutoben - okosan egy tepsibe tettem az uvegedenyt, mert kifolyott belole. Most keveri a gep a tesztat. Azt hiszem a kovetkezo kovaszt ugy fogom csinalni, ahogy te mondtad, es az elso emelkedes utan hutobe fog menni.

Remelem most nem soztam el... :)) Ha ez kesz es jo, holnap csinalok egyet a gyerekemnek...

Előzmény: Törölt nick (997)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.17 0 0 998
Én is dolgozom - de olyan sokszor elrontottam már, amikor itthagytam magára, hogy már rászoktam az esti sütésre. Hétvégén pedig a gép csak keveri, aztán a sütőben sül ki. Már ha ráérek ráfigyelni.
Előzmény: matez1 (992)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!