Keresés

Részletes keresés

BAttila1964 Creative Commons License 2015.09.25 0 0 2456

Sziasztok!

Tegnapelőtt vettem néhány konténeres gyümölcsfát, a Redhaven őszibarack és a Germersdorfi 45 cseresznye már szépen elindított koronájú, de a Golden delicious almával kapcsolatban kérdeznék.

Maga a csemete törzse kb. 90 cm magas, sudarát kivágták ezen kívül van még 3 arányosan elhelyezkedő vesszeje, ill. a sudár végétől visszafelé számítva kb. 2 centiméterrel egy negyedik vessző, ami viszont az eredetéhez képest a sudár másik oldala felé nő, hajlik...

Mivel most ismerkedek a metszéssel, szeretnék tanácsot kérni, mit és mikor tegyek ezzel a fával? Milyen koronaformát próbáljak majd kialakítani? (Most még nem ültettem ki, képet pedig az órák óta szakadó eső miatt sajnos nem tudok készíteni róla...)

Az eladó hölgy említett valamit arról, hogy nem lesz túl nagy a fa, de ez nem is baj, nekem a 2,5 méter körüli magasság megfelelne...

Előre is köszönöm a segítséget! ;)

Ali-bá Creative Commons License 2015.09.20 0 0 2455

Nem ajánlott mostmár. Várd meg a telet, aztán jöhet a fás metszés.

Előzmény: gyuszkó00 (2454)
gyuszkó00 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 2454

Üdv kertészek!

a körtét lehet-e még zöld metszeni?

Péter_33 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 2453

Üdvözlöm Ali-bá! Ki van karozva a "fácska", 160-170cm-közt ágazott el, most 5 elágazás van rajta minden irányban kb 45° fokban törzshöz képest, gyorsan nőnek is, a suháng még tör felfelé.

Ebben az esetben meghagyom, az oldalágakat pedig levágom és seb kezelem. 

köszönettel

Előzmény: Ali-bá (2452)
Ali-bá Creative Commons License 2015.08.05 0 0 2452

Eddig mindent jól csináltál, az az "egy ág" lesz majd a törzse a fádnak. (Ha nem állna függőlegesen, akkor karózd ki.)

Milyen magasan ágazott el? Az elágazásokból lehet kinevelni a koronát. A 'visszacsipkedett' részt vagy vágd le most, sebkezeléssel, vagy jövőre is csipkedd vissza szorgalmasan.

Előzmény: Péter_33 (2451)
Péter_33 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 2451

Sziasztok! kérdésem lenne egy ceglédi óriás kajszival kapcsolatban. Tavaly ősszel ültettem egy nagyon szép négy ágas, kb. 2-3 éves csemetét. Sajnos a kereskedésben megnyírták vásárláskor szerintem a hidegben elkapott valami festőzést és tavaszra szinte az oltásig visszaszáradt. Levágtam a törzset az oltás felett kb. 15 centivel, és a vágás alatt kihajtott, hozott 3 hajtást. Egyet meghagytam érdekesség képpen, kettőt mindig visszacsipkedtem a nyáron. Mostanra amit meghagytam már 150-160 cm magas, és elágazott 4 felé, nagyon életerős fácska. Szerintetek érdemes meghagyni, lesz ebből "rendes barackfa"? tudja az az egy ág úgymond a törzset helyettesíteni, valaki esetleg csinált ilyesmit? Válaszokat előre is köszönöm!

Ali-bá Creative Commons License 2015.08.03 0 0 2450

A diófa szereti a vizet. Az ideális neki 1000-1200 mm csapadék a tenyészidőben, nem 5-600 mm ami nálunk esik. Én a szomszéd ház tetőjéről lejövő vizet vezettem a gyökérzetéhez és csoda nagy fa lett.

Előzmény: Pillanatragasz (2448)
alfi13 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 2449

Augusztus végén nagy szeptember elején. Sebkezelővel kend be a sebeket, pl fagélel.

Előzmény: Pillanatragasz (2448)
Pillanatragasz Creative Commons License 2015.08.03 0 0 2448

Mostanig alig nőtt a diófám , az idéntől elkezdtem keményen öntözni (egész éjszakákat folyt a víz a tövére ha esett az eső ha nem ) hetente kétszer .  Egy métert nőtt a tavasztól ,elágazott mindenfelé. szóval megtáltosodott rendesen . meg kellene nyessem egy kicsít arra gondoltam hogy azokat az áűgakat levágnám amelyek a földre lehajolnak ...továbbiakban szeretnék segítséget kérni..olvastam hogy a diófát augusztusban kell megnyesni ...

Ali-bá Creative Commons License 2015.07.15 0 0 2447

Igen.

Előzmény: *Sztár* (2446)
*Sztár* Creative Commons License 2015.07.15 0 0 2446

Sziasztok!

 

Kajszit is lehet most zöldmetszéssel alakítani?

Figyelget Creative Commons License 2015.07.12 0 0 2445

Tiszteletem!

Szeretnék érdeklődni, hogy esetleg Valakinek megvan-e A metszés gyümölcsei video? S ha igen azt meg tudná-e osztani? Köszönöm előre is.

Üdv.

Ali-bá Creative Commons License 2015.07.09 0 0 2444

Jó az elképzelésed!

Előzmény: hamvasat (2443)
hamvasat Creative Commons License 2015.07.09 0 0 2443

Ali-bá!

 

Ágcsoportos sudaras van tervben két ágemelettel, 5. év körül kivágva a sugarat. Nem akarok túl nagy fát. Idén hozott hajtást bőven, hogy kialakítsam az emeleteket, csak egy csomó lefelé hajlik a súlya alatt.

 

Tegnap olyan vihar volt nálunk, hogy a diófa karója eltörött, a fa meg víszintesbe lehajolt, azt hittem kitörik. A viharban kötöttem ki újra, alig bírtam egyenesre húzni. Szerencsére megúszta.

Előzmény: Ali-bá (2442)
Ali-bá Creative Commons License 2015.07.08 0 0 2442

Milyen koronaformát tervezel? Mielőt metszel lényeges, hogy eldötsd.

Előzmény: Ali-bá (2435)
Ali-bá Creative Commons License 2015.07.08 0 0 2441

Azt hittem, hogy a magassággal van baj. :-)  A bambusz nagyon jó, én is használom. (Sövény alkra nevelésnél még vízszintesen is.)

Előzmény: hamvasat (2440)
hamvasat Creative Commons License 2015.07.08 0 0 2440

Ali-bá!

 

"Kb. úgy, ahogy a gyümölcs leszedését tervezted."

 

Jaaaa, éértem!!! Szóltam az asszonynak, hogy karózza ki :-)))

 

 

Nem a magassággal van bajom, hanem, hogy hogyan kivitelezzem a karózást, mert nem csináltam még. De közben arra jutottam, hogy simán hozzákötözök egy bambuszt, remélem az jó lesz.

 

köszönöm, üdv: hamvasat

 

 

Előzmény: Ali-bá (2438)
xukac1 Creative Commons License 2015.07.08 0 0 2439

Köszi. :)

 

Előzmény: Ali-bá (2435)
Ali-bá Creative Commons License 2015.07.07 0 0 2438

Kb. úgy, ahogy a gyümölcs leszedését tervezted.

Előzmény: hamvasat (2437)
hamvasat Creative Commons License 2015.07.07 0 0 2437

Ali-bá!

 

Köszönöm szépen! 3 fáról van szó, szóval a kötözés kibírható. Viszont a sudár egyenesre kötözését nem tudom hogyan oldom meg egy 3-3,5 méteres fánál...

Előzmény: Ali-bá (2436)
Ali-bá Creative Commons License 2015.07.05 0 0 2436

Ha kevés fáról van szó akkor egyértelműen a kötözgetés a legjobb módszer a kedvedre való alakzat kialakítására. A központi hajtás mellé hosszú karó, bot, pálca, 40 cm-enkét finoman megkötve.

 

/Ha most nem karózod ki és nem állítod függőlegesre a fád törzsét, egész életében ferde lesz. Ne már a szél legyen a nyerő!/

 

A lecsüngő hajtásokat kötözd fel /ha nem tetszik/ és csak akkor szabadíts fel, ha megfásodott. /Esetleg az ív legfelső pontján vágd el, és az új hajtásokból a felsőt hagyd. Ez gyorsabb, mint a kötözgetés, csak vissza fogja a fát./

 

A konkurens vezért vágd ki, vagy kötözd le.

Előzmény: hamvasat (2434)
Ali-bá Creative Commons License 2015.07.05 0 0 2435

Majd tavasszal.

 

Előzmény: xukac1 (2433)
hamvasat Creative Commons License 2015.07.04 0 0 2434

Sziasztok!

 

Na, beindult megint a topic? :-)

 

Lenne nekem is kérdésem. Elsősorban a második éves meggyfánkat érinti a kérdés, de a szilván is tapasztalom. Úgy tűnik, hogy tetszik nekik egyelőre a hely, nőnek, mint a bolond. A baj, amit megfigyeltem, hogy a meggynél, a fő törzsről próbálok oldalágakat kinevelni. Hozott is egy csomót, amik nagyon hosszúak és véknyak, ezért a saját súlyuknál fogva lehajlanak, egy csomó vízszintesbe, vagy az alá, már-már lelógva. Több a lelógó, mint az megengedhető volna, ha tavasszal ezekből akarok vázágakat kinevelni. A kérdés, hogy mit tegyek velük. Vágjak le az ágakból, hogy ne húzza le a súlyuk, vagy kössem fel őket? Vagy várjam meg a tavaszt (esetleg nyár végét), akkor válogassam meg a vázágnak valókat és csak azokat kössem fel?

A másik gondom, hogy ennél a meggyfácskánál volt eddig egy sudár, amit visszavágtam ősszel. Az év elején ebből a hajtás felfelé szépen elindult ahogy kell, nőtt ez is legalább 1 métert, de közben a súlyától kihajlott valamennyire és már nem függőleges. Ezt kihasználva egy konkurens hajtás, ő is kinevezte magát sudárnak és azonos erősségűre, hosszúságúra növesztette magát, mint az eredeti sudár. Tehát most van két erős, egymással kb. 50-60 fokos szöget bezáró sudaram. Akármelyiket vágom ki, ferde lesz a fa törzse, nem függőleges. A kérdés: vágjam ki a konkurens sudarat és szarjam le, hogy ferde marad az eredeti sudár, mert egyenes fa csak tankönyvben van, vagy vessek be valami egyenesítési praktikát (kikötözés pl.)? Vagy majd tavasszal vágjam vissza drasztrikusan a sudarat, hogy növesszen helyette egyenes hajtást?

 

Egyékbént az összes kis csemeténél azt látom, hogy ferde lesz a törzse, mert dombtetőn lakunk, állandóan fúj a szél és a hajtások az uralkodó szélíránynak megfelelően fixálódnak.

 

A díszfákon is látom, hogy vettem pár csemetét, és az újonnan hozott hajtások mind beálltak szélirányba.

 

Üdv és köszi: hamvasat

xukac1 Creative Commons License 2015.06.28 0 0 2433

A tanácsotokat szeretném kérni. Egyéb okokból csak most ültettem el (eddig vermelve voltak) alma-körte, cseresznye és kajszi husángokat. A metszést (a csúcs levágását) most ejtsem meg, vagy majd tavasszal?

Ali-bá Creative Commons License 2015.06.23 0 0 2432

Jól gondolod. Ha nem sűrűsíti el a koronát, akkor a kifele álló/hajló erős hajtás megmaradhat, majd termővé válik. Ami függőlegesen felfele tör ki egy ágból azt tőből vedd ki.

Előzmény: Bátor aligátor (2429)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2015.06.23 0 0 2431

nem fordult még termőre vagy nincs megfelelő porzója

Előzmény: erik erik (2430)
erik erik Creative Commons License 2015.06.23 0 0 2430

Én azt kérdezném hogy 3 éve ültettem meggycsemetét, a vele egyidöben ültetett almák már teremnek,

ez is szép magas 2 m fa,

de azóta sem terem, tavaly volt virága,

de nem metszettem eddig, mert nem akartam elrontani, de az almákat sem,

de azok teremnek, a többi meggy a kertben is terem, most elég sok van rajtuk,

mi lehet az oka ennek?

köszönöm a választ,

 

 

Bátor aligátor Creative Commons License 2015.06.23 0 0 2429

A befelé állókat tőből kivágjam? A kifelé álló vízhajtásokat 1-3 kifelé álló rügyre metszem? Azokból várhatóan lapos szögállású termőág fejlődik majd?

Előzmény: Ali-bá (2428)
Ali-bá Creative Commons License 2015.06.21 0 0 2428

Éppen ma metszegettem ki az egyik szilvafám hasonló méretű felefele törő 'víz'hajtásait. Nem árt az neki.

Előzmény: Bátor aligátor (2427)
Bátor aligátor Creative Commons License 2015.06.21 0 0 2427

Négy éves besztercei szilvafám a tavaszi metszést követően erőteljes hajtásnak indult. Másfél méter körüli hajtásokat hozott, eléggé be is sűrűsödött.

Szeretném kicsit szellősebbé tenni a koronát és kicsit nyitni is rajta, hogy terebélyesebb legyen inkább, mint felfelé törekvő. A zöldmetszésnek mikor lenne itt az ideje? Július elejére gondoltam, talán akkor az előtörő új hajtások még beérnének az idén. Vagy várjam meg inkább a "szüretet" (pár szemet hagytam rajta kóstolónak), hogy ne zavarjam meg a termés érését?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!