Keresés

Részletes keresés

kose Creative Commons License 2004.10.27 0 0 706

Szia Lengyelermek!

 

Az ilyen pénzeknek is megvan a saját gyűjtői társadalma. Hibás pénzek, hamisítványok stb. sokan keresik őket.

Egyes esetekben az eredeti árnál sokkal többet is érhetnek ezek.

 

Remélem összeakad eladó és vevő, aztán egy kicsit irigyelhetünk, hogy nem mi találtunk rá  :)

 

Sok sikert!

 

Előzmény: lengyelermek (705)
lengyelermek Creative Commons License 2004.10.27 0 0 705
Szia Kose!

Azt hiszem, hogy semmi sem maradt ki az összefoglalásból. Véleményem szerint tényeleg a verde egyik munkása csempészhetett néhány érmét a gépbe. Eddig egyszer láttam ilyen érmét, de az uncos volt, és ugyanúgy mutatta a peremmintázatot. Bronzon hivatalosan nem fordulhat elő ez a recézés, verdei információk nincsenek róla, a katalógus nem említi, ez is az előző elméletet támasztja alá. Én úgy veszem ezt a veretet, mint az ARTEX Szent László 5 pengőjét, persze ez sokkal ritkább.

Patrona érméjének a képét elfelejtettem bevinni, de remélhetőleg holnap már viszem.
Előzmény: kose (704)
kose Creative Commons License 2004.10.27 0 0 704

Sziasztok!

 

Megvan a gazda, tehát első kézből kapjuk az infót :)

 

Összegezve az eddigieket:

-az érem 2 filléres biztosan eredeti

-a recézés eredetinek tűnik, ami külön művelet eredménye

-az előző kettő egy érmén való megjelenése továbbra is erősen kétséges

-az kizárható, hogy 1926-ban készítettek 1-2 olyan érmét, amit majd 1940-ben hoznak forgalomba

-marad a vélemény, egy verdei munkás nagyszerű merészségge. Olyan ez, mint a bélyeggyűjtésben a csinált levél (filatéliai futtatás)

 

A két rész külön-külön eredeti, valóságos, forgalmazott dolog. Egyben kevésbé valószínűen az.

Szerintem..:)

 

Lengyelermek!

A múzeumi ismerős tudott valamit mondani Patrona pénzéről?

Előzmény: lengyelermek (695)
patrona Creative Commons License 2004.10.26 0 0 703
Érdekes, hogy forgalomba került. Az ember azt gondolná az ilyesmi mindíg UNC állapotban marad.
Nekem is van egy 1869es 20 Krajczár réz leveretem, az is elég megviselt állapotban van valamiért. Talán odaadták gyerekeknek játszani?:-)
Előzmény: lengyelermek (702)
lengyelermek Creative Commons License 2004.10.26 0 0 702
Az a baj vele, hogy sok rajta a peremhiba, de élőben tényleg jól látszik a viszonylag jó minőségű részeken.
Előzmény: lengyelermek (700)
patrona Creative Commons License 2004.10.26 0 0 701
Igen, így már tuti hogy eredeti:-)
Előzmény: lengyelermek (700)
lengyelermek Creative Commons License 2004.10.26 0 0 700
Szia!

Időközben én is készítettem egyet, de közben lemerült a gépem, úgyhogy jobbat csak holnap tudok felrakni. Kezded már elhinni, hogy a verdében készült?
Előzmény: patrona (699)
patrona Creative Commons License 2004.10.26 0 0 699
Közben már el is készült a kép, akkor már beteszem:-)

Még nem tudom hogy alakul a vasárnapom, de ag mailt mindenképp küldök.

Előzmény: lengyelermek (698)
lengyelermek Creative Commons License 2004.10.26 0 0 698
Szia Patrona!

Fölösleges képet készíteni, mert egy dologra gondolunk, és kitüremkedik az anyag. Vasárnap Budapesten kereszül megyek haza, és kb 1 órát kell várnom a keletiben. Ha gondolod írj egy e-mailt, és megnézheted élőben. (Ez az ajánlat a többiekre is áll).
Előzmény: patrona (697)
patrona Creative Commons License 2004.10.26 0 0 697
Vagyis úgy érted, hogy a peremen(paláston) a rovárkolásoknál látszik, hogy kissé kitüremkeik az anyag?
Mindjárt próbálok képet csinálni a 40es 2 Filléresemről, azon jól látszik mire gondolok.
Előzmény: lengyelermek (695)
lengyelermek Creative Commons License 2004.10.26 0 0 696
Hogy legyen min vitatkozni, feltöltök két nagy képet. Hátha így könnyebben hihető. Ma megkérdeztem egy szakértőt, aki azt mondta, hogy külön fázisban készült a recézés. Ha jól emlékszem Rádóczy is írja, hogy az 1940-es acél 2 fillérest (a sima pereműt) azért recézték be, mert könnyen össze lehetett keverni az 1926-1940-es 10 filléressel. Mivel külön géppel készült, így elképzelhető, hogy valamilyen tréfás kedvű pénzverői dolgozó belerakta a gépbe (akkor még jobb tartásban lehetett). Ebből a változatból egy darabot láttam eddig itt, a szegedi egyesületben, de az unc-os volt.
lengyelermek Creative Commons License 2004.10.26 0 0 695

       Sziasztok!

 

A recés 2 filléres történetesen az enyém. Véleményem szerint eredeti. A perem ugyanazt a mintázatot mutatja (ahol nem sérült), mint az 1940-től jött szériáé. Mivel ezeknél a recéknél utólagos "felülnyomásról" van szó, így a peremen is látszik ez a csipkézés. Sajnos arról nem tudok fényképet feltenni, ez még az én technikai paramétereimet is felülmúlja.

Előzmény: kose (674)
Preis Creative Commons License 2004.10.26 0 0 694
1940-es 2 filléres (acél)  megfelelne? Ha igen, akkor holnapra beviszem...
Előzmény: patrona (691)
luyo57 Creative Commons License 2004.10.26 0 0 693
Hát nem.
Előzmény: patrona (691)
luyo57 Creative Commons License 2004.10.26 0 0 692

"De ha van 41esed, azt megvenném!:-)) "

Azt én is ;-)

Előzmény: patrona (689)
patrona Creative Commons License 2004.10.26 0 0 691
Hát ezekkel nem sokra megyünk, mivel nem rovátkolt a pereme:-))
Előzmény: luyo57 (690)
luyo57 Creative Commons License 2004.10.26 0 0 690

Csak ez van, ami szkennelhető/fotózható minőség..

 

Előzmény: patrona (689)
patrona Creative Commons License 2004.10.26 0 0 689
Lehet 41es, vagy 42es is. De ha van 41esed, azt megvenném!:-))
A horgany 2 Fillérest 43-44ben verték, és valóban kissebb az átmáérője, mint a korábbiaknak.
Előzmény: luyo57 (688)
luyo57 Creative Commons License 2004.10.26 0 0 688

Pont 1940-es kell?

(Tévedésem közben korrigálandó: az ónötvözetből készült "háborús" 2filléresek kisebbek, mint a régebbiek..)

Előzmény: patrona (687)
patrona Creative Commons License 2004.10.26 0 0 687
Igen, a hátlapon a kettes fölött kb 10-11 óránál jól látszik, hogy a rovátkolás nem pontosan az érme közepe felé mutat.
Egyébként könnyű ellenőrizni, hogy külön munkafolyamat e a rovátkolás, csak sok 40es 2 Fillérest kell összehasonlítani egymással. Ha mondjuk a Koronán a kereszt tetején lévő gyöngyhöz viszonyítunk, tapasztalhatók e nagyobb eltérések ehhez a ponthoz, és a rovátkoláshoz képest. Sajnos nekem csak egy van:-)
Előzmény: luyo57 (685)
Preis Creative Commons License 2004.10.26 0 0 686

Az elméletednek ellentmond az a tény, hogy az évszám eléggé csúnyácska, ergo egyik eredeti verőgép sem ver ilyen rondát. Nem hinném, hogy eredeti 1926-osra verték volna...

De tényleg jó lenne tudni a súlyát az érmének!

 

Preis

Előzmény: kose (683)
luyo57 Creative Commons License 2004.10.26 0 0 685
A pénzdarab minden bizonnyal. De a rovátkolás silány kézimunka szerintem. Kinagyítva látszik, hogy nem reszeléssel készült, hanem valamilyen összenyomatással, préselő eszközzel, nem centrikus, ami azt hiszem elképzelhetetlen egy XX. századi pénzverdében (hisz a 2 filléresek mérete nem változott a pengő-időszak alatt ha jól tudom), és valószínűleg nem is volt -vagy a rovátkoló szerszám, vagy a pénzérme- vízszintes helyzetben, ugyanis a benyomódások jellegzetesen nem egyenletes mélységűek az érme szélén.
Előzmény: kose (683)
patrona Creative Commons License 2004.10.26 0 0 684
Hát nemtom, lehetséges, de meg kéne kérdezni egy szakértőt, hogy a rovátkolás és maga az éremkép egy munkafolyamatban került e a lapkára(én gyanítom, hogy igen)
Természetesen én se úgy értettem, hogy nagy darab fémtümb be, aprópénz ki:-) Üres lapkákat öntenek a gépbe, amiket szépen egyenként beterel a verőtövek közé, és ki is pattintja onnan a kész érmét.
Amennyiben a rovátkolás külön műveletben történt előfordulhat, hogy valaki beletett a lapkák közé egy kész bronz fillérest(vagy beesett?), de ha egy művelet, akkor kézzel kellett beletenni, úgy, hogy pontosan fedje egymást a pénzen és a verőtövön található éremkép.
Előzmény: kose (683)
kose Creative Commons License 2004.10.26 0 0 683

Pontosan ezért gondolom, hogy a pénzdarab eredeti!

A rovátkolás nem feltételnül egy műveletben készülhetett magával a veréssel. Lehet egy következő munkafolyamat eredménye is. Így már érthetővé válna a 26-os szám. A zártláncú pénzverést pedig nem úgy kell érteni, hogy a nagydarab fémtömb egyik oldalon be és sok-sok művelet után apró-kis pénzecskék ki. :)

 

Amikor megtaláltam az oldalt, még nem volt kérdés az eladóhoz. Most már van egy igen érdekes. Szerintem érdemes megvárni a választ és az esetleges további érdeklődést is.

Előzmény: patrona (682)
patrona Creative Commons License 2004.10.26 0 0 682
Elképzelhető amit írsz, de ha így történt volna, akkor az 1926os évszám utolsó két számjegyét részben átütötte volna a gép 40re. Viszont a darabon az évszám teljesen ép.
Ráadásul ezek a modern verőgépek valószínüleg már akkor sem olyanok voltak, hogy csak úgy kézzel bele lehet tenni egy lapkát. Zárt rendszer, egyik futószalagon lapka be, másikon pénz ki:-)
Előzmény: kose (679)
luyo57 Creative Commons License 2004.10.26 0 0 681

"szvsz ez szerintem az évszám vésnökök áldozatául esett"

Szerintem inkább a rovátkolás esett beavatkozás áldozatául.. Olyan, mintha a XVI. században készült volna.

Előzmény: Preis (675)
patrona Creative Commons License 2004.10.26 0 0 680
Tényleg jópofák ezek a felülbélyegzések. Egyik hétvégén kimegyek az ócskapiacra(úgyis itt lakom 10 percre tőle), és nézek valami jóféle régi pecsétet, és elkezdek én is ilyeneket gyártani:-)
A MÁV pecsétes Adópengőnek ugyan mi értelme lehet? Szerintem el se fogadtak ilyen pénzeket akkoriban, ahogy valószínű ma sem fogadnának el, ha valaki lepecsételné bármilyen céges bélyegzővel.
Max. a Nemzeti Bankban lehetne beváltani ezeket, mint megrongál(ódot)t bankjegyet:-)
Előzmény: numizmatato (677)
kose Creative Commons License 2004.10.26 0 0 679

Az én véleményem a következő:

 

A 2 filléres: eredeti.

 

De a rovátkolás NEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

A pénzverde akkori viszonyait nagyon érző emberke rálelt egy "kiskapura". Valami módon az 1940-es évek elején a verőgépbe becsempészett néhány, de tényleg csak néhány (1-5 db max.) eredeti 2 fillérest és a gép végezte dolgát.

Az ellenőrzés meg annál kevésbé volt aktív. :(     vagy inkább :)

 

A pénzdarab megtalálható itt, nem az enyém, ne irigykedjetek és ne rójatok meg érte!!! :)))))

 

http://www.vatera.hu/item/view/real.php?cod=1179989

Előzmény: patrona (678)
patrona Creative Commons License 2004.10.26 0 0 678
Ahogy elnézem valami elvetemült reszelővel berovátkolta a peremét. Mondjuk sok értelme nem volt, ilyen változat nem létezik.

Nekem vannak valahol(sajnos elkeveredtek, és nem találom sehol a zacskót:-( ) ilyen 2 Filléresek, amikre apró tűzzománcozott négylevelű lóherét, meg BUÉK emblémákat forrasztgattak. Találkozot már ilyennel valaki?
Előzmény: kose (674)
numizmatato Creative Commons License 2004.10.26 0 0 677

Beneztem en is a vaterara, de nem aggodom. A licitalok azert esznel vannak. Erdemes benezni a www.ebay.de oldalra, megkeresni a magyar papirpenzeket.Most ott vannak az ugynevezett nyilas feulbelyegzesek.Ujabb valtozatok tuntek fel.

Pl: Stolzenau, adopengon MAV  PECS felulbelyegzes. Licitalni viszont csak a VAROSI PARTVEZETO SOPRON belyegzesu darabra licitaltak ketten egy osztrak es egy magyar vevo. Meg negy napig lathato.

Elnezest most Kanadaban vagyok es itt nincs magyar billentyuzetem.

Előzmény: kose (665)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!