Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2020.07.05 -1 0 112794

Gimnáziumból... főiskoláról, sőt újabban már egyetemről is szabadulnak ki a fukcionális analfabéták.

Sajnos az olvasni tudás nem egyenlő a betűk titkának ismeretével, nagyon nem.

Előzmény: schlumberger (112793)
schlumberger Creative Commons License 2020.07.05 0 2 112793

olvasni nem tudnak rendesen

 

Szomszédos ,,magyarlakta" területről jönnek?

Előzmény: Mutual Friend (112792)
Mutual Friend Creative Commons License 2020.07.05 0 2 112792

Az ember belső működése az elmúlt kb két millió év alatt úgy lett bevezetékezve, hogy igyekszik lehetőleg minden információt képi formában tárolni.

Ezt hívják elhülyülésnek és nálunk azaz MO-on remekül észrevehető. A betanított munkásokat már igy oktatják  egy rokon cégénél mert olvasni nem tudnak rendesen igy pedig meg hatékony a dolog. De ez esetben nem erényként kell erre gondolni ...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (112791)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.07.05 -2 1 112791

"Nem alakul ki rutin ha az érintkezők csatlakozások feliratait nézi (NO. NC. A1. A2. stb)"

 

Az ember belső működése az elmúlt kb két millió év alatt úgy lett bevezetékezve, hogy igyekszik lehetőleg minden információt képi formában tárolni. Ha valakinek szóban mondod el, hogy hogyan jut el a templomtól a kocsmáig, az illető agyában (lelki szemei előtt) az útvonal akkor is képi formában jelenik meg és úgy is tárolódik el. Még azok is így csinálják akik ezt nem is veszik észre (sőt azok is, akik tagadják ezt :)

Szóval ha valaki valamit a szemével lát (pláne ha egymás után sokszor látja UGYANAZT), azt egész biztosan képi formában fogja eltárolni, még akkor is ha azt mondod neki, hogy ne így tegye :)

 

Aki egy tudást olyan formában ad át a másikak, hogy az agya ne tudja abban a pillanatban képpé alakítani, az nagyon kicsezett vele, mert rohadtuk megnehezítette a tanulási folyamatot.

Persze nagyon jól lehet építkezni a tanuló előzetes ismereteire épülő logikával is (józan paraszti ész), de ez csak akkor működik, ha az illetőnek vannak előző ismeretei és van logikája :) Ha van neki, akkor pillanatok alatt érteni fogja az NO. NC. A1. A2. stb dolgokat, akkor is , ha eközben nem látja/ fogja a kezével(!).

 

...vagy értelmezés/feldolgozás nélkül sokszori ismétléssel bemagolja a tananyagot... ez a lehető legrosszabb megoldás (számára értelmetlen szövegeket bármikor elismétlő buta papagáj), természetesen erre épül az egész magyar iskolarendszer.

Előzmény: szakmókus (112790)
szakmókus Creative Commons License 2020.07.05 0 2 112790

Ne szoftverezzen, jó ha gyakorolja. Nem alakul ki rutin ha az érintkezők csatlakozások feliratait nézi (NO. NC. A1. A2. stb) Ha nincs felírat lehetőség van mérésre is. Ha figyelmes az érintkezők számozásában is talál logikát......

Gyakorlatban ismeretlen áramköröket papírra felvázolni csakis eme gyakorlattal lehetséges.

 

Én már "oktattam" tanulókat, gyakorló szerelőpanelen pont eme kapcsolásokat kellet elkészíteni. A kész tervről nem volt nehéz lehuzalozniuk. Mondtam hogy csinálok hibát azt derítsék ki műszeres méréssel, de arra nem volt idejük kedvük.

 

Megjegyzem a mérnök tervezőknek sincs gyakorlati ismeretük,teljesen a tervező szoftverre támaszkodnak.Számos alkalommal dobok vissza terveket javítás céljából. Változó ki hogyan fogadja tőlem az észrevételeket. Van aki felháborodik,van aki megköszöni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (112786)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.05 -2 0 112789

Há'pedig nem ugyanolyan kivitelű a szakvélemény pl. a két megnevezettnek sem, mivel más célra/szempontból készül.
Épp ezért lényeges szokott lenni, hogy kinek- és mi célból készül és ki kérte az elkészítését.
Pláne, ha perközelig/perig jut az ügy.

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (112788)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.07.05 -3 1 112788

Nem kötözködni akarok, csak megjegyzem: szerintem egy szakvélemeényben

- teljesen felesleges beleírni azt, hogy ki bízott meg téged a szakvélemény kiadásával, hiszen a szakmai tartalom nem változik attól, hogy Gipsz Jakab, vagy Kovács Jóska kérte tőled

- teljesen felesleges megadni azt, hogy kinek lesz a szakvélemény, hiszen a szakmai tartalom nem változik attól, hogy a szakvéleményed az Alsófüttyösi Tűzoltó Parancsnokságnak vagy a Nemfizetünk Biztosítónak lesz benyújtva

 

Általános szabály legyen az, hogy ha valaki olyan információkat kér tőled, aminek a világon semmi köze az adott feladat elvégzéséhez (irreleváns), akkor

- vagy mérhetetlen butaságra kell gyanakodni (és ezért menekülni az információt kérő közeléből)

- vagy csalásra/rosszindulatra kell gyanakodni (és ezért menekülni az információt kérő közeléből).

Ez nem csak szakvéleményben feltüntetendő információk esetén igaz, hanem  az élet ezer más területén, pl pl a manapság oly divatos internetes adat-kérések során: ha irreleváns adat megadását követeli/kényszeríti, hagyd ott a fenébe.

Előzmény: Törölt nick (112775)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.05 -2 0 112787

Van az ... már évek óa, csak nem szeretik használni.
Mert az "így szoktuk csinálni" az nagy úr.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (112786)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.07.05 -2 1 112786

"Gyakorlati vizsgára készülve szeretnék otthon csinálni egy gyakorló panelt motor bekötésekhez. "

 

A vizsgán szerintem nem attól leszel magabiztos és sikares, hogy ugyanazt az egyszerű motorvezérlő kapcsolást százszor megcsinálod. Ha érted a dolgok működését akkor elsőre is jól fogod megcsinálni és mindig ugyanaz az áramkör a sok gyakorlástól nem lesz egyre jobb.

Sőt, még baj is lehet a dologból, mert kialakulhat benned egy rutin, amitől eltérés a vizsgán pánikot okozhat: pl a sok otthoni gyakorlás közben az agyad azt fogja megtanulni, hogy "a kereszt reteszelés második vezetéke a a bal oldali mágneskapcsoló jobb felső sarkáról és a középső mágneskapcsoló bal  alsó második pontjára megy". És ha a tényleges vizsgán más típusú mágneskapcsolók (időrelé, stb) lesznek más sorrendben és mondjuk függőlegesen, akkor beüt a pánik és lebénulsz, mert a feladatot nem tudod rutinból megoldani, márpedig te a otthon a rutinra "edzetted" az agyad (habár nem vetted észre).

Az effajta gyakorlás akkor segítene valóban sokat neked, ha

- vagy minden egyes gyakorlás más-más gyártmányú, és elrendezésű alkatrészekkel történne (ebben az esetben nem tud rutin bevésődni a zagyadba)

- vagy PONTOSAN olyan (vagy konkrétan azon) a táblán gyakorolhatnál, ami majd a tényleges vizsga fog történni. Mart akkor a rutin nem gátol, hanem segít :)

 

Sokk gyakorlással az egyszerű részfeladatok (pl vezetékvég lecsupaszíatása, bekötése) végzését lehet GYORSÍTANI, de de ezek begyakorlásához viszont nincs szükség ezerféle különböző alkatrészre.

 

És óriási segítség lenne egy olyan szoftver, amelyen egyszerű egér-kattintgatással lehetne különböző alkatrészek különböző pontjait összekötni a képernyőn, majd "bekapcsolni" az áramkört és kipróbálni a dolgot. De mivel ez rohadt hasznos lenne, ezért ilyen szoftver soha nem lesz a magyar oktatásban.

Előzmény: JozsoF (112780)
sylvanus67 Creative Commons License 2020.07.05 -1 2 112785

Te nem villanyreszelo vagy?? 

Előzmény: Pillanatragasz (112732)
szakmókus Creative Commons License 2020.07.05 0 1 112784

 "régebbi tankönyveket tanulmányozd"

 

Régebbi szakirodalmat,szakkönyveket....

Előzmény: szakmókus (112783)
szakmókus Creative Commons License 2020.07.05 -1 0 112783

"Gyakorlati vizsgára készülve"   "Keresnék még erről tananyagot"

 

Eddig milyen tankönyvekből tanultál? 

 

" Milyen időrelét, hőkioldót "

 

Időrelét bármilyet,de legjobb az univerzális. A hőkioldót a motorhoz valót,de mivel feltételezem csak a vezérlés miatt lesz funkciója, olyat amin van a segédérintkezőt a hőkioldótól függetlenül lehet ki-be kapcsolni. De motorvédő segédérintkezővel ugyan azt a lehetőséget biztosítja.

 

 "Youtube-ot átnéztem, inkább elmélet van"

 

A villanyszerelés elsősorban elmélet.Másodsorban az elméletre alkalmazzuk a megvalósítást.Ezt nem lehet lelesni videóból. 10 villanyszerelő egy csillag/delta vezérlést 10 féle módon fog huzalozni,(aligha lesz teljesen egyforma) és az eredmény minden esetben jól működik.

Elsősorban régebbi tankönyveket tanulmányozd (könyvtár) ne a világhálót.

 

" 230/400 motorom lesz"

 

Ezzel nem tudod kipróbálni a dahlander és a csillag/delta kapcsolást.

 

" légvár"

 

Ezt a kapcsolást nem ismerem.

Előzmény: JozsoF (112780)
cucu Creative Commons License 2020.07.05 0 0 112782
Hehe164 Creative Commons License 2020.07.05 0 1 112781

Az is volt.

Előzmény: ötfelezős (112779)
JozsoF Creative Commons License 2020.07.04 0 0 112780

Sziasztok!

Gyakorlati vizsgára készülve szeretnék otthon csinálni egy gyakorló panelt motor bekötésekhez. 
Váltó, keresztváltó, légvár, forgásirány, dalander, csillag-delta kötések lesznek. Ezekhez már beszereztem 2 be 1 ki nyomógombot, 3 mágneskapcsolót (dilool 62), kismegszakítókat, sorkapocsokat. 230/400 motorom lesz. Milyen időrelét, hőkioldót és kiegészítőket ajánlotok még? Keresnék még erről tananyagot, aki most végzett nemrég, segítsen 😄. Youtube-ot átnéztem, inkább elmélet van.

ötfelezős Creative Commons License 2020.07.04 0 1 112779

Ja, hát helyből átkonvertáltam magamban a primer oldali biztosítót 10 meg 20 kV-ra, a szolgáltató transzformátorállomásában. :D

Mivelhogy az egész utcában tönkrement-el kezdődött, az meg szolgáltatós hibára utalt.

Előzmény: Hehe164 (112777)
Hehe164 Creative Commons License 2020.07.04 0 2 112778

Aki az adott eszköz javításával foglalkozik, nyugodtan adhat szakvéleményt.

Mi is adunk villámkárról. :-)

Előzmény: anagma (112776)
Hehe164 Creative Commons License 2020.07.04 0 1 112777

Kivétel nélkül mindegyik nyugaton gyártott TV, rádiómagnó, lemezjátszó, HiFi beadta a kulcsot az utcában.

Egyikben sem volt hálózati olvadóbizti.

A károkat az ÉDÁSZ kifizette.

 

Előzmény: ötfelezős (112772)
anagma Creative Commons License 2020.07.04 0 0 112776

Köszönöm a válaszokat. Tehát akinek a vállalkozási profiljába beletartozik az adott eszköz, arról adhat "szakvéleményt". Mondjuk egy napelemes inverternél gondolom érdemes a kivitelezőt zaklatni ilyennel.

Előzmény: Törölt nick (112775)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.04 0 2 112775

Gyakorlatilag bárki adhat "Szakvélemény"-t, akinek a vállalkozási tevékenységei között van olyan ami alapján tud "szakérteni" az adott ügyben.

- a vállalkozást/szakértőt azonosító adatok
- a megbízót és készüléket azanosító adatok 

- a "címzett" biztosító megnevezése 

- az elvégzett vizsgálati művelet (szükség szerint fotó és mérési jkv is kellhet, főleg érdemi mértékű kár esetén)
- a MEGÁLLAPÍTÁS 
--- villámcsapás másodlagos vagy elsődleges hatása a kár oka (vagy más)
--- javítható(költség becslés)/gazdaságitotálkáros/javíthatatlan


- keltezés, aláírás



A biztosító igyekszik kiszűrni a kamu károkat/szakvéleményt belső elelnőrzések keretében.
Tehát ésszerű a realitás talaján mozogni, nagyjából, azaz.

Nem árt, ha volt vihar a környéken a kárbejelentésben mondott időpontban (tudják adatbázisból).
Nem árt, ha egyértelmű a hiba és az  oka...

Előzmény: anagma (112773)
Atis57 Creative Commons License 2020.07.04 0 1 112774

Szia!

 Természetesen vannak  Műszaki Szakértők --külön dijazásért , adnak papirt.

 

De ami álltalánosabb  a TV, Háztartási gépes vállalkozók  ugyanigy adnak papirt a villámcsapott készülékekről.

Ezt a Biztositók elfogadják , s vagy fizetnek-vagy nem. A 4 vill.csapás után már nem szeretnek fizetni....

Előzmény: anagma (112773)
anagma Creative Commons License 2020.07.04 0 0 112773

Sziasztok! Ki jogosult szakértői vélemény írására? Ha egy műszaki berendezés villámcsapás után elszállt és erről kéne iromány milyen végzettség kell hozzá vagy elég, ha vállalkozó az ember és nem muszáj szakinak lennie?

ötfelezős Creative Commons License 2020.07.04 0 0 112772

Hű, az milyen típus lehetett? Ilyenről én még nem is hallottam. De nagy léptékben gondolkodva, ha volt ilyen 300 állomás, és egy ment gallyra, és téged meg órabérben fizettek, a kárt meg az úgyis megkötött biztosítás korrigálta, akkor helyes intézkedés volt kihagyni az aljzatokat. :)

Előzmény: Hehe164 (112771)
Hehe164 Creative Commons License 2020.07.04 0 0 112771

Hmm.

Erről eszembe jut a nyugati szórakoztató elektronika "bejövetele" az átkosban.

Füreden egy egész utcának mentek tönkre a nyugatról beszerzett készülékei, mert a gyártó megspórolta a primer oldali olvadó biztosítékot a trafóknál...

Jegyzőkönyv hegyeket kellett töltenem...

Előzmény: Törölt nick (112764)
szakmókus Creative Commons License 2020.07.04 0 0 112770

"Pénzben megéri ezt a villanymotort tekercselni?"

 

Ezt az árajánlat után a tulajnak kell eldönteni. Azt szokták mondani hogy ennyiért majdnem újat kapok.

Persze az összehasonlítás csakis az azonos típus ill paraméterek esetében lehet. 

Már visszakérdeztek hogy én mennyit adok érte. Semennyit, vigye el. A Méh telepen jó ha 60ft-ot kap kilójáért.Oda kell mennie és vissza (üza). És ott sorba kell állnia. Vitatkozni  az érkezés sorrendjéről a nemzetiségekkel.

 

Ha nem viszi el nekem megéri felújítani.

Előzmény: gepesz (112765)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2020.07.04 0 0 112769

A szigetelési hiba egy menetzárlattal folytatódhatott, gondolom.

Előzmény: ksanyi52 (112767)
szakmókus Creative Commons License 2020.07.04 0 0 112768

"A mai készülékfejlesztés nem a 20éven belül 1x (vagy akkor sem) szükséges hiba-megelőző alkatrészek beépítéséről szól."

 

Igen ezt általában nem vállalják magukra. Inkább előírják a beüzemeléshez szükséges védelmi eszközöket. Innentől a készülékünk általában helyhez (konnektorhoz) kötötté válik.

Egyszer egy szakboltban kompresszorokat nézegettem. Kérdeztem a szakértőt hogy motorvédelem miért nincsen bennük? Ő visszakérdezett a pult mögül hogy egy kompresszort hogyan tudok túlterhelni? Ha akarok kiépíthetek neki védelmet a csatlakozás előtt.

Mondtam egy pár lehetőséget  hogy miért kellene bele, erre a vitát lezárta hogy tud olyat is adni amiben van, de az más árkategória.

Az érintésvédelmet pedig a védővezetőre bízzák.

Előzmény: Törölt nick (112764)
ksanyi52 Creative Commons License 2020.07.04 0 0 112767

Nekem egyszer, még a másik háznál, éreztem hogy egy kicsit "csíp" a szalagfűrész. Vertem le egy jó védőföldet, és már nem csípett. Viszont néhány nap múlva leégett a motor.

Előzmény: szakmókus (112762)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2020.07.04 0 0 112766

Idővel lehet, hogy jobban terjednek majd itt is a bedugós FI relék, meg azok a belső megoldások, ami van a mosógépednél.

Én most a gyerekünk lakásában a felújításkor két relére osztom szét a két vizes helyiség, és a két szoba áramköreit, hogy ne kelljen nagyon botorkálni a sötétben, valamennyi áram a lakásban azért legyen, míg a javítást végzem. 

Előzmény: szakmókus (112763)
gepesz Creative Commons License 2020.07.04 0 1 112765

Pénzben megéri ezt a villanymotort tekercselni?

Főleg ha a szivattyút is fel kell újítani. Szimering, esetleg tengely perselyezés, netán a benne lévő műanyag (nem jut eszembe a neve)csere, és ha még a járókerék is rossz.

Előzmény: szakmókus (112762)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!