Keresés

Részletes keresés

sanyi27 Creative Commons License 2016.01.07 0 0 71896

Átolvastam a részleteket, a korábban itt átbeszéltekhez képest nem találtam semmi extrát. Azt viszont jó lenne tudni, hogy új lakás építésnél mennyire vizsgálják ,hogy összkomfortos lesz-e a ház. Egész pontosan a korábban leírt központi fűtés hiánya és a teljes közművesítettség hiánya lehet a mi esetünkben kizáró ok a csok és áfa visszaigénylésnél.

Azt olvastam, hogy az összkomfortos "minősítéshez" kell a teljes közművesítettség. Nálunk a telek megfelel ezen feltételeknek, de a házba pl. nem akarjuk bevezetni a gázt (jelenleg le van szerelve a mérőóra). Ezt mikor ellenőrzik és mennyire szigorúan?

Előzmény: forma3 (71894)
KömKel Creative Commons License 2016.01.07 0 0 71895

Megerősitésnek számit, nem kell rá engedély.

Volt olyan épület, ahol bent kellett hagynunk a régi rossz(abb) állapotú szarufákat, és újakat besorolni közé, ami átvette a terhelést.

Előzmény: joevagyok68 (71877)
forma3 Creative Commons License 2016.01.07 0 0 71894

Az OTP honlapján már ott a válasz a részletekre.

Kivlov11 Creative Commons License 2016.01.07 0 0 71893

Az nem is kell a használatbavételhez.

Tehát csillár, bútor és ilyesmik felejtősek.

Előzmény: sylvanus67 (71892)
sylvanus67 Creative Commons License 2016.01.07 0 0 71892

Ha jól emlékszem 10eve a konyhabutort meg nem fogadták el

 

Előzmény: hantorish (71891)
hantorish Creative Commons License 2016.01.07 0 0 71891

Ez is olyan kérdés, amire a törvény nem ad választ... Feltételezem azokra lehet majd kérni, amelyek pl. a használatbavételhez szükségesek... Bár, ha jól tudom, akkor például a konyhabútor is ilyen.

 

De erre megintcsak a rendelet pontos kidolgozása után fogunk választ kapni. Ami be van építve (és nem is mozgatható mint, pl. egy szekrény) az szinte 100 %, hogy benne van a körben.

Előzmény: Colonel666 (71889)
Kivlov11 Creative Commons License 2016.01.07 0 0 71890

szerelvények, kazán, butkolat bőven belefér.

bútor már nem biztos.

Előzmény: Colonel666 (71889)
Colonel666 Creative Commons License 2016.01.07 0 0 71889

Végülis lehet , hogy van nekem is annyi. Kondi kazán, szerelvények, hidrokabin, konyhabútor, stegu falburkolat stb. szerintetek benne lehet?  

Előzmény: hantorish (71888)
hantorish Creative Commons License 2016.01.07 -1 0 71888

Szia,

 

Mi most vagyunk benne éppen építésbe, magánerőből, nem generállal. Azt kell mondjam hogy csak anyagból összejön a költségvetés legalább 60%-a és manapság azért nem igazán adnak számla nélkül semmit, illetve a NAV miatt amúgy érdemes egy jókora szeletről számlákat is szerezni, mert rákérdezhetnek, hogy ez honnan van...

 

Szóval szerintem az e-napló terjedése óta, illetve az egyre keményebb ellenőrzések miatt manapság egyáltalán nem ritka, hogy a 70%-ról meg van a számla.

Előzmény: Colonel666 (71885)
Kivlov11 Creative Commons License 2016.01.07 0 0 71887

nekem 100% :D

Előzmény: Colonel666 (71885)
Colonel666 Creative Commons License 2016.01.07 0 1 71886

Elnézést ha megzavartam a nyugalmadat.

Évek óta járok ide és olvasom ezt a fórumot. Van itt pár ember akinek hiszek, ha ír valamit....

Nem gondoltam , hogy nyílt egy vadi új topik (44 hozzászólással)

Elnézést, átkotródok...

Előzmény: joevagyok68 (71884)
Colonel666 Creative Commons License 2016.01.07 0 0 71885

Hát igen, ezek a számlák....   (Bár nem tudom ki az a magánépítkező akinek van min. 70% névre szóló számlája :))

Előzmény: Kivlov11 (71883)
joevagyok68 Creative Commons License 2016.01.07 0 2 71884

Kérdem én, nem lehetne ezzel/ilyenekkel

ide

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9231157&la=138023728

átfáradni ?

Elmúltam 40, az asszony is, a felújítás érdekel , ez meg nem !

Meg amúgy is...

Előzmény: Colonel666 (71882)
Kivlov11 Creative Commons License 2016.01.07 0 0 71883

várjál még, cimbora.

Te szinte biztos nyerőben leszel.

Ha kell használatrbevétel, utána igényled, ha előtte kell, akkor előtte.

Ami szívás lehet, hogy csak 50%-nyi számlád van.

Előzmény: Colonel666 (71882)
Colonel666 Creative Commons License 2016.01.07 0 0 71882

Hát srácok most én is csak kapkodom a fejem...

 

2014 ben megkaptuk az építési engedélyt egy XX. kerületi családi ház teljes átalakítására, bővítésére (magánépítkezés).

Tavaly 2015 áprilisában kezdtünk neki, mely szeptemberre el is készült.

Használatbavételt most januárban akartam intézni, mert december közepén lett még csak visszakötve a gázszolgáltatás és addig nem akartam míg nincs meg minden.

Most akkor , hogy is van ez a használatbavétel? Csak be kell jelentenem , hogy kész lettünk :) ??

Ill. a másik dolog az építőanyag áfája. Kb.: a beépített építőanyagok, munkadíj feléről van névre szóló számlám. Ezekkel most menjek be a bankomhoz és az ügyintéző intézkedik? 

Elég zavaros ez......

Mindenesetre most nem merek használatbavételt intézni, nehogy lecsússzak a lehetséges áfa visszatérítésről, már ha lesz-e egyáltalán.

Látom írjátok , hogy még a jogászok sem tudják , hogy mi van... :)

 

 

flipoo Creative Commons License 2016.01.07 0 0 71881

Sziasztok !

Érdeklődnék, hogy ebben az időben szerintetek mennyire lehet betonozni? Az építtető egy épülő társasháznál tegnap.is csinálta a külső falazást, elmondásuk szerint fagyálló hozzá adagolásával...

Kivlov11 Creative Commons License 2016.01.07 -1 0 71880

Újnak meg a 2009.07.01 utáni ép. engedéylűek minősülnek.

kérdés már csak a használatbavétel dátuma.

Előzmény: Aluser (71879)
Aluser Creative Commons License 2016.01.07 -1 0 71879

Igen, általánosságban új építkezésekre vonatkozik, csak az építendő ház alapterülete van korlátozva.

Előzmény: Kivlov11 (71875)
Aluser Creative Commons License 2016.01.07 -1 0 71878

" Hol, mikortól igényelhető?

  építésnél (vagy építtetésnél) a használatbevételi engedély kiadása, vagy a használatbavétel tudomásul vétele után,"

Ez hol található? Egy hírportálon, ahol valamit rosszul értelmeztek, vagy rendeletben ...?

Csak mert, ellent mond Hornung Ágnes pénzügyekért felelős államtitkár (NGM) nyilatkozatának:

"A támogatási kérelem a használatba vételi engedély kiadását, vagy a használatba vétel tudomásul vételét megelőzően igényelhető".    csalad.hu/2016/01/03/ujabb-reszletek-az-otthonteremtesi-programrol/

 

   Amúgy szerintem logikus lenne (ahogy írtad is), hogy csak a használatbavételi engedély után (mondjuk fél évig), vagy a használatbavételi engedély feltételekkel megadásában rögzített munkálatok teljesülése után (mondjuk fél évig) lehessen visszaigényelni az ÁFÁ-t.

- Lenne biztosíték, hogy elkészült a ház (szigeteléssel, homlokzat vakolással). Az államnak nem kéne a befejezetlen (vagy nem megfelelő energetikai feltételekkel felépített) házak után a bírságok és az adó-kedvezmény visszaszerzésével bajlódnia.

- Az építkezők, nem húznák ki a törvényben megengedett határidőig, a használatbavételi engedély kérését és/vagy a feltételek teljesítését, hanem érdekeltek lennének a munkálatok pörgetésében. Így nem csak törvényileg szabályzott kötelességük lenne, hanem motivációjuk is.

- Esetleg plusz feltételként, ha csak az építkezésre fordíthatnák a visszaigényelt adót, akkor tovább "pörögne" az építőipar még 5M-t. Motiválva lennének az építtetők, hogy a használatbavételiig minél többet számlával dolgoztassanak, sőt a használatbavételi után a még befejezendő apróbb munkálatokat (kerítés / járda / telekrendezés / hőszigetelés-vakolás / bútorok - szaniterek beszerzése, legyártatása, beüzemelése / festés / és még sok minden mást is számlával végeztessék. Simán összejöhet az 5M költség a használatbavételi után, míg ténylegesen elkészül a ház. Nagyon sokan, költöznek be, már úgy a használatbavételivel engedélyezett házukba, hogy még rengeteg munka van hátra, és dolgoztatnak feketén. Bár annak, hogy csak építkezésre lehet költeni az adó-visszatérítést az a a veszélye lenne, hogy a használatbavételi előtt inkább feketén dolgoztatnának, mert a feketemunkából megmaradt be nem fizetett ÁFA összegét bármire költhetnék. De mivel építőanyagból, telekárból is simán összejön a max. összeg az ÁFA visszaigényléshez, így legalább a későbbi munkákat tudnák fehéríteni.

Üdv.

 

 

 

 

Előzmény: Kivlov11 (71874)
joevagyok68 Creative Commons License 2016.01.07 0 0 71877

"tetőszerkezet csere (ha csak 1-2 szarufát cserélsz azt el lehet sunnyantani)"

 

AZ minek számít, ha mondjuk régi gerenda marad és mellé két oldalra rögzítenek/csavaroznak 1-1 5x15 (20-as) -ös/as "gerendát" ?  :-)

Vagy 1általán jó lehet úgy "statikailag" ?

Előzmény: KömKel (71876)
KömKel Creative Commons License 2016.01.07 0 2 71876

Amennyiben tartószerkezethez is hozzányúlsz, akkor kötelező az épitési engedély.

 

Ha csak olyan átalakitás/korszerűsités van, ami nem érint tartószerkezetet (vagy csak nagyon kicsit, amit el lehet sumákolni), akkor csak ajánlott keresni egy olyat, aki összerak egy komplett felújitási dokumentációt, kvázi csinál egy kiviteli tervet rá költségvetési kiirással és ütemtervvel, hőigénnyel, stb.

 

Ha engedély is kell, akkor felmérési terv (~50e), és m2-ként 1500-2000 Ft az épitész része. A statika (ha kell) olyan 50e körül.

 

A kiviteli dokumentáció ~300e Ft, plusz statika ha kell.

 

Engedély köteles:

- tetőszerkezet csere (ha csak 1-2 szarufát cserélsz azt el lehet sunnyantani)

- új nyilázsáró beépités, tehát úgy, hogy most fal van a helyén (meglévő nyilászáró cseréje, nyilás kisebbités, kicsit nagyobbításhoz nem kell)

- belső főfal kiváltás (ezt el szoktuk sumákolni, ha csak emiatt kellene az engedély)

 

Ha kell valami miatt engedélyt kérni, akkor érdemes csak arra a munkafázisra megkérni, mert ha mindent beleteszel az engtervbe, akkor minden e-naplós lesz, kvázi drágább. Meg kell csinálni enaplóval az engedélyköteles részt, gyorsan használatbavételi, majd utána nekiesni a többinek.

Előzmény: London26 (71871)
Kivlov11 Creative Commons License 2016.01.07 -1 0 71875

Még egy lényegi dolog.

Az ÁFA visszatérítés az kvázi CSOK-tó, (vállalt) gyerekszámtól függetlenül megy?

Általánosságban a házépítésre vonatkozik és kész.

Előzmény: KömKel (71845)
Kivlov11 Creative Commons License 2016.01.07 -1 0 71874

Nem biztos és ez sincs így leírva.

Pl. a használatbavételi egy "biztosíték" lehet, hogy a ház tányleg használható és nem egy félbehagyott valamire kapott bárki is 5 misit.

Ahogy írták: "könyebb nem odaadni vagy feltételekkel adni, mint később visszaszedni."

 

Sőt ez van írva az ÁFÁról.

 

Hol, mikortól igényelhető?

 

  • építésnél (vagy építtetésnél) a használatbevételi engedély kiadása, vagy a használatbavétel tudomásul vétele után,
Előzmény: Aluser (71860)
TrOn Creative Commons License 2016.01.07 0 0 71873

Talán az lehet vele a gond, hogy a ház tájolása nem változtatható az aktuális, vagy uralkodó széliránynak megfelelően. Azaz tényleg csak az "amikor megy, megy, amikor nem, nem" elv szerint termelne áramot, ami valljuk be nem biztos, hogy elég. Ráadásul a lapátok felülete nem túl nagy, nem hiszem hogy nagyon hatékonyan tudnak működni. Itt egy tanulmány, amit a bostoni Tudományos Múzeum adott ki egy öt éves kísérlet végén a kis méretű szélturbinák "hatékonyságáról". Az általad linkelt oldal hozzászólásai között találtam az oldalt. Nem vagyok a zöld energia ellen, de az ésszerű időn belül (5-10 év) meg nem térülő beruházások nem segítik a megújuló energia elterjedését. Mellesleg lehet, hogy ez a téma kicsit offtopic itt.

Előzmény: Törölt nick (71872)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.06 0 0 71872

Na amíg a nagyvezír fejéből kipattant agylövés papírba vésett formációt nem ölt, valaki meg tudná mondani, hogy ez a fajta tetőgerincre szerelt szélrekergető áramgenerentyű miért nincs elterjedve? Napelemtábla, napkollektortábla  fölött simán elfér, a kutyát nem zavarná, madarakra se halálosveszély. Amikor megy, megy, amikor nem, nem.

 

http://cleantechnica.com/2009/10/23/the-new-nimby-defeating-wind-turbine/

London26 Creative Commons License 2016.01.06 0 0 71871

Jó estét!

A kérdésem a következő:

Egy 80-as években épült családi ház teljes körű korszerűsítésekor (fűtés, nyílászáró, szigetelések, tetőcserép csere, villanyvezeték) ugyan úgy egy építészt kell keresni, aki felméri a ház állapotát, winwattal számol helységenkénti hőigényt, egyszóval megtervezi, hogyan lesz energia hatékony a ház, milyen lépések követik egymást, rétegrendek stb., mint egy új építésnél?

Egy tervező milyen nm2 árral dolgozik felújítás esetén?

Mely részekre kell engedélyt kérni, és mely munkarészek bejelentés kötelesek egy felújítás során az említett esetekben?

Köszönöm

BrendonS6 Creative Commons License 2016.01.06 0 0 71870

Két dolgot szeretnék kérdezni, ez ma: ez az e4ház project megint valami polgárpukkasztás , parasztvakítás? Láttam neten olvastam az első felépült házról.

 

A másik a modern parasztház tervek , és megépül házak nagyon tetszenek.mit tudtok ezekről?

 

 

Korundos Creative Commons License 2016.01.06 0 0 71869

 Azért itt jól elkülöníthető szakmák találkoznak.

Előzmény: fisher22 (71864)
Beer Monster Creative Commons License 2016.01.06 0 0 71868

Bizony, a jogszabályokba szándékosan tesznek backdoor-okat. Pl bűncselekmények elévülése: ha ki kell valakit mosdatni, meg lehet csinálni százféleképpen, például addig más irányba maszatolnak, amíg elévül, vagy a Hernádi-ügyben látott magánvádas trükk.

 

Előzmény: KömKel (71865)
halaloszto Creative Commons License 2016.01.06 0 0 71867

azért nem egyértelmű, mert még nincs eldöntve. a reakciókból, abból hogy mit hoz ki belőle a jogász meg az építész szakma majd kitalálják hogy hogyan finomítsák.

Előzmény: KömKel (71865)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!