Keresés

Részletes keresés

Ali-bá Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3200

Piros Vilmos, Dicolor van, tudok adni.

Előzmény: baby-lon (3199)
baby-lon Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3199

Kedves Topictársak!

 

Az alábbi fajtákról keresek oltóvesszőt tavaszi oltásra:

 

- Mirandino Rosso

- Carmen

- Dr. Guyot Gyula

- Piros Vilmos

- Conference

- Dicolor

- Téli esperes

- Eldorado

- Decora

 

Köszönöm, ha valaki segít, természetesen nem gondolom gratis, tudok más oltóvesszőket adni, vagy fizetek is érte.

 

Köszönettel: baby-lon

baby-lon Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3198

Köszönöm, hogy megosztottad az infót, sajnos sejthető volt...

Előzmény: emendasajt (3194)
xukac1 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3197

 

Tehát Ő lenne a páciens:

 

 

Nem túl "sukár", ugye? ... főleg a több mint 4 éve történt ültetéséhez képest. :(

Előzmény: xukac1 (3196)
xukac1 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3196

Megpróbálok képet keresni róla.

Előzmény: xukac1 (3195)
xukac1 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3195

A fát nem metszettem meg, mert mint írtam, szinte nincs mit. :(

Előzmény: alfi13 (3192)
emendasajt Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3194

Szia!

 

Hát nem tudom neked mennyire lesz szerencséd, de engem válaszra sem méltatott. Én is írtam már korábban, oltóvesszőt szerettem volna kérni, de nem jelentkezett :(

Reméljük nem sértődött meg a reagálásokon, és ha oltóvesszővel nem is, de hozzászólásaival bővíti a fórumtársak ismereteit. 

Előzmény: baby-lon (3193)
baby-lon Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3193

Kedves kargo111!

 

Szeretnék veled privátban egyeztetni oltóvessző ügyében, mailem publikus.

 

Köszönettel: baby-lon

Előzmény: kargo111 (3126)
alfi13 Creative Commons License 2014.01.05 0 0 3192

Fát is megmetszetted?

Előzmény: xukac1 (3191)
xukac1 Creative Commons License 2014.01.05 0 0 3191

Amikor az új helyére ültettem, kicsit megint megmetszettem a gyökerét és érett komposztot tettem a gödörbe. Egyébként én a IV. kerületben lakom.

Előzmény: Ali-bá (3190)
Ali-bá Creative Commons License 2014.01.05 0 0 3190

Készíts neki megfelelő talajösszetételű helyet és abba ültesd át. Jól húzd szét a gyökerét, esetleg metszd meg a vastagabbak végét. Most ideális az idő erre (!) .

 

A talajába érett trágyán, komplex műtrágyán kívül keverj foszfor túlsúlyos műtrágyát, ami elősegíti a gyökérképződést. (PL. A Malagrow kft P-Zn műtrágyája. Ha közel laksz hozzám adok egy fára valót!)

Előzmény: xukac1 (3189)
xukac1 Creative Commons License 2014.01.05 0 0 3189

Szeretnék tanácsot kérni a következőkben:

Kb. 4 éve vettünk egy körtefát (ha jól emlékszem Vilmos) valamelyik multiban, vagy barkácsban és el is ültettem, több más fával egyetemben. Ez a fa tavalyig csak leveleket hozott, tavaly volt rajta virág is, de nem kötött. Növekedés a 4 év alatt 0 volt. Ősszel gondoltam egyet és kiástam és akkor láttam, hogy gyakorlatilag ugyanaz a gyökere van, mint amikor elültettem, tehát 1 mm növekedés sem volt, még az általam egyenesre metszett gyökerek is ugyanolyan állapotban voltak. Mi lehet az oka? Felejtős ez a fa? Átültettem a kert más részébe. Lehet még ott esélye? Egyébként 3-4 méteres távolságra a régi helyétől naspolya, illetve sárgabarack is gyönyörűen fejlődik. Komposztot adtam neki, sőt nem messze volt a komposztálótól. Egyszerűen tippem sincs.

nlujo Creative Commons License 2013.12.31 0 0 3188

Boldog Új évet Kívánok minden egyes fórumozónak és egészségben bőségben gazdag esztendőt az egész családnak.

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.24 0 0 3187

Békés,boldog karácsonyt mindenkinek !

 

                      Attila

alfi13 Creative Commons License 2013.12.23 0 0 3186

Ha van a területen Birs meg Naspolya és nem pusztult el már tűzelhalásban akkor azon a területen nem kell taranod ettöl a betegségtöl mert ez a két legérzékenyebb fajta.

Előzmény: Casamir25 (3184)
alfi13 Creative Commons License 2013.12.23 0 0 3185

Szerintem a tüzelhalástól nem kell anyira félni ha a vegetációs időben nem metszed a fákat nem csinálsz olyan helyeket ahol a virus bekerülhet a fába. persze kivétel ez alol a virágzási időszak amikor a fa teljessen védtelen.

Ha almában gondolkodsz akkor van két alma amelyik a betegségeknek ellenál és egymás porzója.

A Remo és a Rewena erröl a gyakorlatban is meggyőződtem.

Előzmény: Casamir25 (3183)
Casamir25 Creative Commons License 2013.12.22 0 0 3184

Az az igazság, h azért szeretnék mindenképp olyan fát ültetni, ami a jövőben permetezés nélkül is eléldegélne, mert én már nem lakom itthon, ez szüleim kertje, apum pedig egészségügyi okokból nem permetezhet, így az fog életben maradni a jövőben, ami permetezés nélkül is túlél. Locsolni természetesen locsolják a kertet hetente egyszer.

 

Szóval jobban utánajárva a témának, a körte lehet nálam csak szenvedne és nem előre hanem inkább visszafelé fejlődne a betegségek hatására permetezés híján évről évre. Apumék már idősebbek és ők tudom, hogy ha elkezd leszáradni a körtén az ág, megjelenik rajta a tűzelhalás, nem fog végigmenni metszőollóval, hogy levágja és megsemmisítse a beteg ágakat. Én pedig már nem tudom megtenni helyettük, mert nem itthon lakom. Valahol úgy vagyok vele, hogy a fát is sajnálnám, hisz csak szenvedne, kínozná a betegség, meg azt sem akarom, hogy a betegségre fogékony körtékről a kórokozó más esetleg a körténél ellenállóbb rózsafélékre is átterjedjen. Gondolok a jövőre már a telepítéskor :)

 

Viszont a Freedom almában még reményekedem, hogy ő talán permetezés nélkül is jól meglenne szüleimnél is :)

 

Egyébként van egy névnélküli alma fám, picike még kb 80 cm-es, amit egyik rokonomtól kaptam. Ő gyökérről kelt nála. Van két lassan két méteres szilvafám szintén tőle. Egy myrabola szilva, diófák, piros és fekete ribizli, köszméte, mogyoró bokrok, húsos som, fanyarka, egy birs és egy pici naspolya. Pár gyökérsarjként kapott meggy bokor, és egy szintén magról kelt cseresznye. Tudom a termésüket tekintve mind bizonytalanok, de én mégis nagyon örülök nekik :) Bennük bízom a jövőt illetően :)

Előzmény: Casamir25 (3183)
Casamir25 Creative Commons License 2013.12.22 0 0 3183

A Freedom almáról azt olvasom, hogy "Varasodással szemben magas fokúan ellenálló, a Lisztharmat csak enyhe mértékben - csupán a leveleket és nem a rügyeket - károsítja, s elfogadhatóan rezisztens a baktériumos ágelhalással (Erwinia amylovora) szemben. Az előbbieken kívül Európában az ágrákosodással, az ólomfényűséggel, valamint a gyökérnyak rothadással szembeni ellenállóságát is bizonyították."

 

Próbálnék egy olyan kertet létrehozni, ahol egyfajta egyensúlyt tudnék létrehozni. Minél több olyan növénnyel, melyek nem igényelnek permetezést. A körtét mint gyümölcsöt nagyon szeretjük. Ezért kicsit fáj érte a szívem, mert ahogy egyre több helyről utánanézek, permetezés nélkül nem igazán tarthatom hosszútávon úgy életben, hogy a fa teremjen is. Rendszeresen permetezni pedig nem tudom sajnos, viszont azt sem akarom a körténél, hogy elültetek egy tűzelhalásra fogékony fajt, aztán minden évben ágakat vágok le róla, melyeket megtámad a betegség, s a végén a fa nem halad sajnos sehova permetezés hiányában. Ez az amiért ellenálló fajtát keresnék, de úgy látom körtéből nincs ilyen igazán, aminek a termése is élvezhető.

 

Viszont ha úgy alakul, és körtét nem is, de legalább egy rezisztens almafát nagyon szeretnék ültetni és a Freedom almára gondoltam. Nem tudod véletlenül, hogy ő egymagában is teremne? Ismered esetleg te is ezt a fajtát? Nem tudom vajon ővele mi történne a kertemben permetezés nélkül.

 

Forrás: http://www.tuja.hu/kerteszeti-lexikon/freedom-alma.html

Előzmény: gergerg (3179)
123János Creative Commons License 2013.12.22 0 0 3182

A Kieffer kevés növény védelemmel is megvan,de szaporítani nem nagyon érdemes eléggé víz ízű  a magház körül kövecses.Ismerek néhány ilyen 50-70éves fát sokan keresik,de én nem kedvelem.

Előzmény: gaabre (3181)
gaabre Creative Commons License 2013.12.22 0 0 3181

A Kieffer szívós fajta, de az ízének megítélése szubjektív:

 

Így néz ki, ha most kimész a legelső útbaeső piacra, biztos vagyok benne hogy találsz a polcokon (tegnap is találkoztam vele császárkörtének hazudva...). Válassz éretlenebbeket és érettebbeket és kóstold végig (ismerek embereket akik még zölden kedvelik igazán).

 

Különben pedig általában hatalmas öreg fákról származnak a Kiefferek, ahol a termés egy része kifejezetten íztelen, más része pedig kellemes zamatú; függően attól hol helyezkedtek el a fán, mennyi napot kaptak, stb.

Lehet, hogy egy fiatal, jól karbantartott és benapozott fán akár szerethetnéd is.

Előzmény: Casamir25 (3177)
alfi13 Creative Commons License 2013.12.22 0 0 3180

 A gyümölcsfa lerakatokban nem találsz olyan körtét ami a betegségeknek teljes egészében ellenálló és még izletes körte legyen. A kiffer ellenáló de csak pálinka főzésre alkalmas. Ha van a környékeden olyan elhagyatott kert amiben találsz ehető egészséges gyümölcsöt akkor azt ajánlom szerezz be 3-4 vadkörte alanyt és oltsál rá ezekből a körtékből. (kettő biztossan sikerülni fog a négyből) Az oltás nem egy nagy dolog itt a fórumon segítünk hogy kell elvégezni.

Egy ilyen ellenáló fajta nekem is van. Igaz még csak tavasszal oltottam kb egy év múlva tudok oltóvesszőt küldeni.

Előzmény: Casamir25 (3178)
gergerg Creative Commons License 2013.12.22 0 0 3179

Csinálj sövényt! Ez a legjobb választás egy család számára. 2-3 fa helyén sokkal több fajtát termeszthetsz, könnyebb gondoznod, szüretelned, elnyújthatod az érésidőt, nem lesz gondod a beporzással, és ha mégis meg kell permetezned, megteheted egy 2 literes pumpálós permetezővel úgy, hogy másra nem megy rá, mert olyan mintha szőlőt permeteznél. A beteg hajtásokat, beteg gyümölcsöket is könnyebben el tudod távolítani. 

 

 Van egy gyümölcssövény nevű topic, ott találsz képet az almasövényemről, meg szerintem egy körtémről is. Tavaszra folytatódik a projekt a körte és csresznye és meggy sövénnyel. Idén oltottam őket, tavaszra kezdődik a hajtásrendszer kialakítása. Gondold csak el, mennyivel kellemesebb lesz a földön állva szedni a cseresznyét, és a madaraktól is milyen könnyen megvédhetem.

Előzmény: Casamir25 (3178)
Casamir25 Creative Commons License 2013.12.22 0 0 3178

Elnézést a sok kérdésemért :)

 

Még egyetlen utolsó kérdésem volna. Ha két Clapp kedveltje körtét vásárolnák, ők beporozzák egymást, teremnének mindketten? Avagy egyikük sem teremne, mert kellene melléjük egy harmadik, ami megtermékenyíti őket, pl Vilmos körte?

Casamir25 Creative Commons License 2013.12.22 0 0 3177

Illetve még lenne egy 3. opcióm is: Az Avranchesi jó Lujza és a Clapp kedveltje( a Kiffer helyett) együtt. Mert a Jó Lujzát jól termékenyíti a Clapp kedveltje. S a Kifferrel ellentétben ezek gyümölcsét finomnak nevezik a leírások, s az ellenállóságuk is elfogadható.

Casamir25 Creative Commons License 2013.12.22 0 0 3176

Látok olyan körte és almafákat, amiket a tulajdonosok nem permeteznek, mert idősek vagy a ház megüresedett, vagy akár olyan fákat, amik erdő szélén nőttek gondolom magról. A fák mégis teremnek, élnek. Szerintem az ellenálló fajták ültetése a legjobb megoldás egy kis házikertben, ahol a gyümölcsök minősége nem olyan fontos, mint az eladásra termesztett gyümölcsök esetében. Ha csak egy mód van rá nem akarom a fáimat agyon permetezni. Ezért is szeretném kikérni a véleményeteket, hogy ti melyik párost ajánlanátok nekem a leginkább, melyek tarthatók fent szinte vegyszermentesen.

Előzmény: Casamir25 (3175)
Casamir25 Creative Commons License 2013.12.22 0 0 3175

Üdvözlök minden kertbarátot!

 

Találtam az interneten egy nagyon jó a körte forumhoz kapcsolódó olvasmányt. Mégpedig arról szól, hogy mely körte fajok érzékenyebbek és melyek kevésbé a betegségekre.  

 

2014 tavaszán szeretnék ültetni két körtefát a családunk részére. Próbálom a kertet úgy alakítani, hogy a lehető legkevesebb permetezéssel szeretném fenntartani a fáimat, még akkor is ha ez a termések rovására lesz. Kevesebb terméssel is beérjük. Szóval nem szeretnék rendszeresen permetezni ha csak egy mód van rá. 

 

1. Első párom a Kiffer körte és a Avranchesi jó Lujza volna. Azt olvastam, hogy a Jó Lujza beporozza a Kiffert. E két körtét erősnek és ellenállónak találtam a leírás alapján. A Kifferről viszont azt olvasom, hogy a termése íztelen, nem igazán finom, kövecses, birshez hasonló illatú, s ez kicsit elbizonytalanít. Mert lehet pont az a körte íze nincs meg, amiért az ember körtefát ültet és nem birset. Egy birs bokrom az már van, kompót készül belőle.

 

2. A másik lehetőség pedig a Clapp kedveltje és az őt beporzó Vilmos körte volna. Az ő gyümölcsük úgy olvastam, hogy finom, azonban az ő fogékonyságuk a betegségekre nagyobb, mint a Kiffer és Jó Lujza esetében.

 

Mivel csupán két körtefa számára volna helyem a kertben, próbálnék minél kevesebb permetezéssel fenntartható fajokat ültetni, melyeket a betegségek mégha nem is kerülnek el teljes egészében, de legalább évről évre növekednek, teremnek legalább egy keveset, és a betegség nem viszi el őket egy egy az egyben. Ezért szeretném megkérdezni tőletek, hogy ti melyik körte párt ajánlanátok nekem? Szerintetek, melyek lennének a legjobb választás egy biokertben?

 

Aki tudna esetleg tanácsot adni nekem, azt előre is megköszönöm neki.

emendasajt Creative Commons License 2013.12.18 0 0 3174

Szia kargo111!

 

Engem is érdekelnének a körtékből oltóvesszők tavaszra. Szeretném felvenni a kapcsolatot veled, de az email címed nem publikus. Légyszíves írjál rám, hogy tudjunk értekezni.

 

Üdv.

Előzmény: kargo111 (3134)
jacsoj Creative Commons License 2013.12.18 0 0 3173

Nagyon hasonlít rá.

Előzmény: tp329 (3172)
tp329 Creative Commons License 2013.12.18 0 0 3172

Akkor lehet, hogy itt, az alsó képen lévő is Nyári Kálmán?

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=121099515&t=9200504

Előzmény: jacsoj (3171)
jacsoj Creative Commons License 2013.12.17 0 0 3171

A Nyári Kálmánnak szemmel láthatóan hosszú a szára (8-10 cm), szalma sárgára érik, és nehezen esik le a fáról. A fája hatalmas növekedésű, fűzfa módjára lecsüngőek az ágai, mert a sok termés lehúzza. Akár 2 mázsa is lehet egy nagy fán a termés, ha kevés van rajta, akkor a körték fél kilósak is lehetnek. Nagyon szeretik a darazsak.

Előzmény: Csiki 74 (3170)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!