Keresés

Részletes keresés

Körtvélyesi Creative Commons License 2014.01.13 0 0 3214

Kedves Mr.freestyle x!

 

Oltványt Svájcban már vehetünk: http://www.lehner-baumschulen.ch/13930.html az említett körtefajtából, ami természetesen licence-díjas felárral bír. Legközelebb, Szlovéniában hoznak létre ültetvény, egyúttal tesztelvén a klimatikus gyűrhetőségét. A telepítés helyszíne a kövezkező: http://www.evrosad.si/, ebből remélhető az, hogy egy-két közelebbi osztrák vagy szlovén faiskolában előbb-utóbb árulják majd  oltványait.

Mindig vannak slágerfajták pl. a Carmen, ettől azonban, legalább is nekem, a Buttira precoce morettini ízre sokkal jobban bejön.

A Sweet sensationon kívül, marad még azonban az említett Társulati esperesen kívül, a Grand Champion, General Le Clerk, Highland, Hardenpont és ne feledjük el a Téli esperes! A Du Puis, Párizsi grófnő, Mochallard, Napoleon, Micsurin vajkörte stb. fajtákról nincs tapasztalatom, ezeket is igen finom körtének írják le. Hogy mi lesz jó - nagyban függ az alanytól, az éghajlattól, talajtól stb.

 

Tisztelettel és üdvözlettel: Körtvélyesi

Előzmény: Körtvélyesi (3212)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.13 0 0 3213

Hát..némi saját tapasztalat: a legérzékenyebb a vízhiányra,a nálunk szokásos forró nyárra/napégés,gyümölcshullás stb/...én 10 év alatt 1szer tudtam normális gyümölcsöt szedni róla,amikor a nyár nagy részében esett...szóval nem ide való.

A Benitát meg nem ajánlanám,ugyanis annak valóban Társulati az egyik szülője,de a másik nashi /ázsiai körte/ és teljesen ez utóbbihoz hasonlít.

Szóval érdemesebb másik fajta után nézni.

Előzmény: Körtvélyesi (3212)
Körtvélyesi Creative Commons License 2014.01.13 0 0 3212

Kedves Mr.freestyle x!

 

A Doyenne du Comice körte magyar hangja: Társulati esperes. A szakirodalom a mai napig az egyik legjobb ízű körtefajtának tartja, egy baja van - a termésingadozás. Ezen javítandó, magoncait vagy keresztezett változatait vonták termesztésbe, így keletkezett pl. a General Le Clerk (kiváló izű) vagy a mostanában terjedő félben lévő Benita.

 

Tisztelettel és üdvözlettel: Körtvélyesi

Előzmény: Törölt nick (3211)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.12 0 0 3211

Sziasztok!

 

A legfinomabb körte, amit ettem, az a "Sweet sensation" nevű fajta volt. Rendkívül édes, lédús, krémes -vajas, fehér húsa van. Illata is van. A színe zöld, de pirosba megy át a napos oldalon. A kínom az, hogy sehol nem árulnak ilyen fát, még neten se találtam egyelőre, (bár talán holland oldalakon tavasszal lehet hogy lesz valahol). Mindenhol csak a meglévő ültetvényekről van szó.

Viszont azt olvastam, hogy az a fajta, amiből ki lett nemesítve,- a Comice, vagy Doyenne du Comice, az eléggé hasonlít rá ízvilágban. Ehhez a fajtához már hozzá lehet jutni több helyen is.

Azt kérdezném, hogy van -e valakinek ezzel a két fajtával tapasztalata? Ha igen, bármilyen információ jól jön, és előre is köszönöm!

Nagyon szeretnék ilyen körtefákat a kertbe, de csak akkor, ha agyonpermetezés nélkül is sikerrel tartható /termeszthető.

alfi13 Creative Commons License 2014.01.12 0 0 3210

Én is erre gondoltam amit az elöttem levő hozzászólásban van a koronát is vissza kell metszeni nem csak a gyökereket hogy arányban legyen a kető. Szerintem vágd vissza az ágakat hamar vissza fogja növeszteni igaz egyenlőre termemni nem fog de legalább megindul.

Előzmény: xukac1 (3197)
nlujo Creative Commons License 2014.01.12 0 0 3209

Szép estét!

 

Én nem csak a gyökerét vágtam volna vissza hanem fent is legaláb a felére. Lehet drasztikusnak tűnik, de aha más nem ezt próbáld meg legutoljára.

Előzmény: xukac1 (3189)
Sinesol Creative Commons License 2014.01.07 0 0 3208

Sziasztok

Segítségeteket szeretném kérni

Történt ugyanis hogy nekem 1 Berecki birs fám de nemigazan kötött jol, porzot ajanlottak hozzá és eszembe jutott, hogy a  település hataraban vannak regi elhagyott tanyák.
Körbenézelödtem es egyik helyen találtam is jo erös csemetéket . Volt egy két idösebb fa amik kb ilyen 20 30 dkg-os kerek almaszerü birseket teremtek. nemtudom ez valami vad vagy csak vmi regi kuturfajta elvadult verzioja lenne e. Lényeg hogy e körül a 2 fa körül pár10 negyzetméteren egész kis liget alakult ki többnynire gyökérsarjakbol.
Vittem haza 4  darab méter körüli csemetét, amiböl iden 1 nem is fakadt meg, meg ahogy kiszedtem ezeket közben kijött 5 ilyen 20 - 30 cmes sarj amiket elültettem egy kis faiskolaba es ezek tavaly mar kb megnöttek 60-70cmre es ceruzavastagsagura.
A kérdésem az lenne hogy milyen féle körtefajtakat lenne érdemes szemezni/oltani ezekbe a  kis csemetékbe? Mi a véleményetek a dologrol?  A birsek lathatoan nagyon jol erzik magukat szoval a talajigennyel nincs gond, de maximum 2-3 fanal többre nincs szüksegem.
Esetleg ha bizonyos fajtakat nem tudnék  beszerezni tudnatok segiteni oltovesszövel?

Casamir25 Creative Commons License 2014.01.07 0 0 3206
Csiki 74 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3205

Nincs mit.

Eljutottam már most alra a szintre ,hogy én is tudok segíteni oltóvessző ügyben.

 

Előzmény: baby-lon (3203)
Csiki 74 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3204

Irtam mailt!

Előzmény: baby-lon (3199)
baby-lon Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3203

Előre is köszönöm!

Előzmény: Csiki 74 (3202)
Csiki 74 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3202

A Conference rákérdek ,én most augusztusban szemeztem.

Nagynéném szomszédjától kértem ágat,remélhetőleg nem metszette még meg imrebátya.

A  Dr. Guyot Gyulán van egy vesszö amit oda tudok adni,tavaly előtti alvó szemzés,keveset hajtott.

A Téli esperesem pedig nem biztos hogy az,Gergely (gerqerg) től származik ,lehet papkörte (lásd:3165 hsz)

               

 

Előzmény: baby-lon (3199)
baby-lon Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3201

Itt is köszönöm!

Előzmény: Ali-bá (3200)
Ali-bá Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3200

Piros Vilmos, Dicolor van, tudok adni.

Előzmény: baby-lon (3199)
baby-lon Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3199

Kedves Topictársak!

 

Az alábbi fajtákról keresek oltóvesszőt tavaszi oltásra:

 

- Mirandino Rosso

- Carmen

- Dr. Guyot Gyula

- Piros Vilmos

- Conference

- Dicolor

- Téli esperes

- Eldorado

- Decora

 

Köszönöm, ha valaki segít, természetesen nem gondolom gratis, tudok más oltóvesszőket adni, vagy fizetek is érte.

 

Köszönettel: baby-lon

baby-lon Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3198

Köszönöm, hogy megosztottad az infót, sajnos sejthető volt...

Előzmény: emendasajt (3194)
xukac1 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3197

 

Tehát Ő lenne a páciens:

 

 

Nem túl "sukár", ugye? ... főleg a több mint 4 éve történt ültetéséhez képest. :(

Előzmény: xukac1 (3196)
xukac1 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3196

Megpróbálok képet keresni róla.

Előzmény: xukac1 (3195)
xukac1 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3195

A fát nem metszettem meg, mert mint írtam, szinte nincs mit. :(

Előzmény: alfi13 (3192)
emendasajt Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3194

Szia!

 

Hát nem tudom neked mennyire lesz szerencséd, de engem válaszra sem méltatott. Én is írtam már korábban, oltóvesszőt szerettem volna kérni, de nem jelentkezett :(

Reméljük nem sértődött meg a reagálásokon, és ha oltóvesszővel nem is, de hozzászólásaival bővíti a fórumtársak ismereteit. 

Előzmény: baby-lon (3193)
baby-lon Creative Commons License 2014.01.06 0 0 3193

Kedves kargo111!

 

Szeretnék veled privátban egyeztetni oltóvessző ügyében, mailem publikus.

 

Köszönettel: baby-lon

Előzmény: kargo111 (3126)
alfi13 Creative Commons License 2014.01.05 0 0 3192

Fát is megmetszetted?

Előzmény: xukac1 (3191)
xukac1 Creative Commons License 2014.01.05 0 0 3191

Amikor az új helyére ültettem, kicsit megint megmetszettem a gyökerét és érett komposztot tettem a gödörbe. Egyébként én a IV. kerületben lakom.

Előzmény: Ali-bá (3190)
Ali-bá Creative Commons License 2014.01.05 0 0 3190

Készíts neki megfelelő talajösszetételű helyet és abba ültesd át. Jól húzd szét a gyökerét, esetleg metszd meg a vastagabbak végét. Most ideális az idő erre (!) .

 

A talajába érett trágyán, komplex műtrágyán kívül keverj foszfor túlsúlyos műtrágyát, ami elősegíti a gyökérképződést. (PL. A Malagrow kft P-Zn műtrágyája. Ha közel laksz hozzám adok egy fára valót!)

Előzmény: xukac1 (3189)
xukac1 Creative Commons License 2014.01.05 0 0 3189

Szeretnék tanácsot kérni a következőkben:

Kb. 4 éve vettünk egy körtefát (ha jól emlékszem Vilmos) valamelyik multiban, vagy barkácsban és el is ültettem, több más fával egyetemben. Ez a fa tavalyig csak leveleket hozott, tavaly volt rajta virág is, de nem kötött. Növekedés a 4 év alatt 0 volt. Ősszel gondoltam egyet és kiástam és akkor láttam, hogy gyakorlatilag ugyanaz a gyökere van, mint amikor elültettem, tehát 1 mm növekedés sem volt, még az általam egyenesre metszett gyökerek is ugyanolyan állapotban voltak. Mi lehet az oka? Felejtős ez a fa? Átültettem a kert más részébe. Lehet még ott esélye? Egyébként 3-4 méteres távolságra a régi helyétől naspolya, illetve sárgabarack is gyönyörűen fejlődik. Komposztot adtam neki, sőt nem messze volt a komposztálótól. Egyszerűen tippem sincs.

nlujo Creative Commons License 2013.12.31 0 0 3188

Boldog Új évet Kívánok minden egyes fórumozónak és egészségben bőségben gazdag esztendőt az egész családnak.

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.24 0 0 3187

Békés,boldog karácsonyt mindenkinek !

 

                      Attila

alfi13 Creative Commons License 2013.12.23 0 0 3186

Ha van a területen Birs meg Naspolya és nem pusztult el már tűzelhalásban akkor azon a területen nem kell taranod ettöl a betegségtöl mert ez a két legérzékenyebb fajta.

Előzmény: Casamir25 (3184)
alfi13 Creative Commons License 2013.12.23 0 0 3185

Szerintem a tüzelhalástól nem kell anyira félni ha a vegetációs időben nem metszed a fákat nem csinálsz olyan helyeket ahol a virus bekerülhet a fába. persze kivétel ez alol a virágzási időszak amikor a fa teljessen védtelen.

Ha almában gondolkodsz akkor van két alma amelyik a betegségeknek ellenál és egymás porzója.

A Remo és a Rewena erröl a gyakorlatban is meggyőződtem.

Előzmény: Casamir25 (3183)
Casamir25 Creative Commons License 2013.12.22 0 0 3184

Az az igazság, h azért szeretnék mindenképp olyan fát ültetni, ami a jövőben permetezés nélkül is eléldegélne, mert én már nem lakom itthon, ez szüleim kertje, apum pedig egészségügyi okokból nem permetezhet, így az fog életben maradni a jövőben, ami permetezés nélkül is túlél. Locsolni természetesen locsolják a kertet hetente egyszer.

 

Szóval jobban utánajárva a témának, a körte lehet nálam csak szenvedne és nem előre hanem inkább visszafelé fejlődne a betegségek hatására permetezés híján évről évre. Apumék már idősebbek és ők tudom, hogy ha elkezd leszáradni a körtén az ág, megjelenik rajta a tűzelhalás, nem fog végigmenni metszőollóval, hogy levágja és megsemmisítse a beteg ágakat. Én pedig már nem tudom megtenni helyettük, mert nem itthon lakom. Valahol úgy vagyok vele, hogy a fát is sajnálnám, hisz csak szenvedne, kínozná a betegség, meg azt sem akarom, hogy a betegségre fogékony körtékről a kórokozó más esetleg a körténél ellenállóbb rózsafélékre is átterjedjen. Gondolok a jövőre már a telepítéskor :)

 

Viszont a Freedom almában még reményekedem, hogy ő talán permetezés nélkül is jól meglenne szüleimnél is :)

 

Egyébként van egy névnélküli alma fám, picike még kb 80 cm-es, amit egyik rokonomtól kaptam. Ő gyökérről kelt nála. Van két lassan két méteres szilvafám szintén tőle. Egy myrabola szilva, diófák, piros és fekete ribizli, köszméte, mogyoró bokrok, húsos som, fanyarka, egy birs és egy pici naspolya. Pár gyökérsarjként kapott meggy bokor, és egy szintén magról kelt cseresznye. Tudom a termésüket tekintve mind bizonytalanok, de én mégis nagyon örülök nekik :) Bennük bízom a jövőt illetően :)

Előzmény: Casamir25 (3183)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!