Keresés

Részletes keresés

elemes2 Creative Commons License 2015.11.21 -1 0 2486

Nem próbált még metszeni? Itt az ideje!

Most kezdődik a metszési időszak, de ön nem mer hozzákezdeni? Eláruljuk a fő szabályokat rügyállástól a szerszámokon át a technikáig, cserébe formás fája lesz, bő hozammal! Tovább »

forrás: divany.hu

BAttila1964 Creative Commons License 2015.10.25 0 0 2485

Köszi, szerencsére még van időm! ;)

Előzmény: Mozo66 (2484)
Mozo66 Creative Commons License 2015.10.25 0 0 2484

A kívánt törzsmagasság felett hagyj 20 - 30 centit ( innen lehet majd az elágaztatásokat csinálni ) és azon kívül semmit nem kell hagyni a csemetén . Semmivel sem leszel beljebb ha a jelenlegi koronaágakat meghagyod  (  visszafogja a növekedést ) .   Ha alacsony törzsűt szeretnél akkor 60 -70 centire vágj vissza ha ezt kevesled akkor max 90 -100 legyen .  De ne most majd tavasszal !!!!!  mikor már indul a vegetáció .

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=129943962&t=9144688

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=129638630&t=9144688

 

 

 

   Kb így ..... de más megoldással is lehet próbálkozni .

Előzmény: BAttila1964 (2483)
BAttila1964 Creative Commons License 2015.10.24 0 0 2483

A két körtefámmal (Bosc és Vilmos) nincs gond, hiszen ezek suhángok, de a három kajszim már koronás, annyi a "bibi" velük, hogy a Bergeron törzsmagassága kb. 120 cm, de kb. 50 cm magasságban egyetlen hosszú (kb. 70 cm-es) oldalhajtása van. A 120 cm felett 4-5 szépen elhelyezkedő, hosszú ágai vannak, mitévő legyek? Szerintem a 120 cm igen magas, mert hiába vagyok 193 cm, nem szeretnék ilyen magas fáról szüretelni... Vágjam vissza úgy, hogy az 50 cm magasságban lévő hajtás felett maradjon 4-5 rügy? Vagy hagyjam meg ilyen magasnak és tavasszal vágjam vissza a 120 cm feletti ágakat 2/3-ukra?

A Pannónia és a Gönci Magyar kajszim szintén koronás, kb. 70 és 90 cm magasság felett van 4-5 águk...

Ha valaki megtisztel a tanácsával, azt megköszönöm! ;)

pintjano Creative Commons License 2015.10.22 0 0 2482

Teljesen egyetértve, magam részéről arra törekedem-eddig is--, hogy akkor ültessem, amikor már természetes úton lehullottak a levelek, de néha a faiskolára is "szorulok".

S ha fagy viszi le hirtelen, akkor is várok-ha tehetem-- akár egy hetet is, hogy kiheverje.

A konténeres -ha nem akkor ültették bele- ezt kiküszöböli, azt tényleg ráér visszavágni.

Egyébként akkor maradok a későbbi-akár téli visszavágásnál, akár saját akár faiskolai...

üdv PJ

Előzmény: Mozo66 (2481)
Mozo66 Creative Commons License 2015.10.22 0 0 2481

A nagyobb probléma az , hogy a hazai csemeték korán vannak kiszedve ( okt eleje )   meg kellene várni velük a nyugalmi állapotot . Nálam a kajszik még most is hajtásban vannak teljes lombozattal .   Ez mellet az , hogy most vágja valaki vissza vagy télen esetleg tavasszal az már abszolút lényegtelen .

pintjano Creative Commons License 2015.10.22 0 0 2480

Minimális keringés van... ebből állitom meg tapintással, hogy él- e a fa?

No de a le nem vágott gallyakban is van tápanyag, ami visszakerül a gyökerekhez és segiti télen--pláne ha vastagon takarva van az elületett fa töve körül,ezt gyakorlom hosszú ideje-- a gyökeresedést.

A visszavágással semmiképpen nem várom meg a tavaszt... ezért mondtam, hogy egy két hónappal max később. Bár lehet tényleg változtatni kell a későbbi visszavágáson--rizikó-- mert karácsony körül néha tartósan melegebb van, mint gyakran ősszel.

Melyik ujjamat harapjam???

üdv PJ

Előzmény: beetee (2479)
beetee Creative Commons License 2015.10.22 0 0 2479

Elméleti síkon annyi, hogy hiába látod nyugalomban a fát télen, egy minimális keringés akkor is van.

És hiába a csak fásult részek, azon keresztül is párologtat valamennyit, főleg a napközbeni hőingások miatt.

Tehát egy visszavágott, még nem, vagy alig működő gyökérlabda nem biztos, hogy tudja ezt az eltávozó nedvességet pótolni.

Visszavágva kisebb a felület, kevesebbet is kell ez ügyben a gyökereknek működni.

 

Persze jó esetben kibírja tavaszig. Rossz esetben meg nem hajt ki és elszáradt télen.

 

A sebeket persze le kell zárni. Mert azon a felületen még inkább távozna a nedvesség.

Előzmény: pintjano (2477)
BAttila1964 Creative Commons License 2015.10.22 0 0 2478

Én a napokban ültettem meggyet, cseresznyét, kajszit, őszit, almát és körtét, de csak a meggyet metszettem meg, a sebeket pedig lekezeltem sebkezelővel. (Kezdő vagyok metszésben, de a legtöbb helyen azt olvastam, hogy nyugodtan lehet tél végéig várni a metszéssel...)

Előzmény: pintjano (2477)
pintjano Creative Commons License 2015.10.22 0 0 2477

Napokban hallottam, hogy az őszi ültetésű fákat most ültetéskor kell megmetszeni.

 

Eddig tél vége felé fagymentes időben végeztem-- amikor oltóvesszőket is szedjük-- s alig volt fa amelyik  nem hajtott ki, vagy nem fejlődött (csak egy kettő, amelynek nem volt szinte semmi gyökere).

Logikám szerint elég egy "trauma" egyszerre--gyökér-- s jobb későbbre halasztani a másik "traumát" az alapos visszavágást...

Van valami nyomós érv, hogy ezen változtassak??? azon kivül, hogy hátha elfelejtem később???

üdv PJ

fehérkutya Creative Commons License 2015.10.08 0 0 2476

Nekem a fiatal nagyon erősen hajtó almafám erre úgy reagált, hogy a meghagyott rügyekből ismét erősen felfelé törőket nevelt.

A harmadra metszett vesszők elvileg erős új hajtásokat hoznak. A legfelső rügy függő lesz, az alatta lévők kicsit elállnak tőle.

 

A teljesen meghagyott felfelé menők viszont következő évben erősen oldalra hajtókat indítanak alsó rügyekből, amik gyengébben fejlődnek. Következő évben levágva felfelé menő részt, oldalhajtásokon lesz termőrügy, ami már terheli majd fát.

Javaslom, hogy néhány helyen próbáld ki ezt is, aztán meglátod melyik válik be. 

Következő évben majd azt használod.

 

Előzmény: ent128k (2475)
ent128k Creative Commons License 2015.10.08 0 0 2475

Ali-bá, fehérkutya, simon53: köszönöm szépen a hozzászólásokat! Nem nyúlok hozzá tél végéig.

 

Azért gondolkodtam rajta, mert azt olvastam, hogy a zöldmetszés segít visszafogni a hajtásképződést és inkább a termőrészek kialakulásának kedvez, bár ugye ez nyárra van kitalálva, nem októberre. A nyárral meg valószínűleg az a gond, hogy ha ott nekiáll az ember szobrászkodni, akkor könnyen leveri a termést.

 

Még egy kérdésem lenne ezzel kapcsolatban: a metszőtanfolyamon Sipos tanár úr határozottan azt az elvet képviselte, hogy almatermésűeknél vesszőt visszavágni tilos, merthogy a vegyesrügy ledobásával a termést is ledobom, és az ember szándékával ellentétben csak sokkal erősebben fog kihajtani a fa. Nekem nagyon kevés tapasztalatom van, de egy kicsit mintha azt látnám, hogy a ha tőből kimetszem a sok felfelé törő vesszőt, akkor még erősebb hosszú vesszőket hoz a fa, aminek a végén még vegyesrügy se lesz... Emiatt gondolkodtam el, hogy nem lenne-e jobb csak egy részét tőből kiszedni a vesszőknek, másik részét meg mondjuk harmadára visszavágni, és akkor legalább az oldalhajtásokra fordítaná az energiáját a fa, amelyeken a következő évben lehetne vegyes rügy és így termés... 

Az a nehézség ebben az egyébként nagyon izgalmas tanulási folyamatban, hogy az embernek csak hónapok múlva lesz visszajelzése arról, ha valamit rosszul csinál :)

 

Előzmény: simon53 (2472)
BAttila1964 Creative Commons License 2015.10.08 0 0 2474

Csak három konténerest vettem, október 20. után jön 2 szabadgyökerű meggy, 2 körte, 1 alma és 3 kajszi.

Előzmény: simon53 (2472)
pintjano Creative Commons License 2015.10.07 0 0 2473

http://kertlap.hu/hajtasvalogatas-metszes-nyartol-oszig/

Egy kis adalék, de már késő, majd jövőre.

 

S ha már itt vagyok: ki tudja az ággyürűre metszés csak a körtefára igaz, vagy mondjuk az almára is?

üdv PJ

Előzmény: fehérkutya (2470)
simon53 Creative Commons License 2015.10.07 0 0 2472

Mindenképpen tél végén kell metszeni.

Nincs annak a fának különösebb gondja.

Ugy meg kell ritkitani ( tőből vágni a gallyakat) hogy ha nekirugom a focilabdát, ne érjen ágat.

Célszerű halszálka szerüen metszeni. Az oldalra menő ágakon vizszintesen jobbra balra hagyok vesszőket, a lefelé, felfelé menőket tőből vágom.

Előzmény: ent128k (2468)
simon53 Creative Commons License 2015.10.07 0 0 2471

Már mindegy megvetted a fákat, de jobban jártál volna ha szabadgyökerű fát vettél volna október végén.

Nagyobb a választék, lehet válogatni, ép gyökér szép korona, egészséges fa. Tavasszal már leelőzte volna a konténerest.

A konténeresek nagy része a tavasszal már kiválogatott és a kertészetben maradt, hibás selejtes fák.

Ezek nyáron a müanyag vödörben messze nem kapnak annyi tápanyagot egyebet, mint a kiültetettek, igy aztán "vérszegények" lesznek őszre .

A gyenge ágak nem érnek be ha tél lesz, elfagynak, aztán tavasszal lehet ujat venni.

De nem akarom az ördögöt a falra festeni, csak okulásul, lehetőleg ne vegyetek konténerest, nem beszélve arról hogy általában drága.

 

Előzmény: BAttila1964 (2465)
fehérkutya Creative Commons License 2015.10.02 0 0 2470

Általános vélemény, hogy pihenő időben kell metszeni almát. Nekem több év alatt sikerült visszafognom az ilyet.

Ha túl sokat vágsz ki, akkor ismét nagyon nyomja. Felfelé törőkből is hagyj, azok tőhöz közel következő évben meredeken oldalra fognak hajtani. Aztán év közben lehet tetejüket princírozni vagy következő holtidőben felfelé növő részt levágni. Amint elkezd rendesen teremni, abbahagyja az erős vízhajtás képzést. 

 

Előzmény: ent128k (2468)
Ali-bá Creative Commons License 2015.10.02 0 0 2469

A függőlegesen felfele törő vesszőket alaposan ritkítsd ki tőből (vagy ha van hely a környékén, akkor metszd vissza 3 rügyre). A vízszinteshez közelieket hagyd meg.

Előzmény: ent128k (2468)
ent128k Creative Commons License 2015.10.02 0 0 2468

Sziasztok!

 

Adott egy almafa, ami a hibás metszést a képen látható erőteljes vesszőnövekedéssel hálálta meg.
A segítségeteket szeretném kérni, hogy mikor és hogyan célszerű ezt helyrerakni.
- szabad-e, illetve érdemes-e még most hozzányúlni, vagy meg kell várni a tél végét?
- jól gondolom, ritkítani lenne célszerű a vesszőket, és nem visszavágni (bár a hosszú vesszők végén nem igazán láttam vegyes rügyet, így még azt is el tudom képzelni, hogy termést nem dobok le vele)? Egyáltalán milyen mértékben lenne célszerű ritkítani? Félek attól, hogy ha túlzásba viszem a ritkítást, akkor tavasszal ugyanígy vagy jobban kihajt.

 

 

Előre is köszönöm a segítséget!

BAttila1964 Creative Commons License 2015.09.27 0 0 2467

Az almát, ill. a többi fát is a kert teljesen napos részébe ültetem, az alma egy régi almafától kb. 5 méteres távolságra kerül. Az őszibarack koronaformája katlan lesz, ez már szerintem látszik is rajta, a cseresznye pedig, ahogy Te javasoltad, orsó. Köszi! ;)

Előzmény: Ali-bá (2466)
Ali-bá Creative Commons License 2015.09.27 0 0 2466

Az almát hova ülteted?

Az őszibarackot katlan vagy váza  korona alakra nevelném, a cseresznyét pedig orsóra.

Előzmény: BAttila1964 (2465)
BAttila1964 Creative Commons License 2015.09.26 0 0 2465

Előzmény: BAttila1964 (2464)
BAttila1964 Creative Commons License 2015.09.26 0 0 2464

Az első két kép a Golden Deloicious, a második a Germersdorfi 45, végül az utolsó kettő a Redhaven:

Előzmény: Ali-bá (2462)
BAttila1964 Creative Commons License 2015.09.25 0 0 2463

OK, holnap.

Előzmény: Ali-bá (2462)
Ali-bá Creative Commons License 2015.09.25 0 0 2462

Majd tegyél fel képet.

Előzmény: BAttila1964 (2461)
BAttila1964 Creative Commons License 2015.09.25 0 0 2461

Még valami, ez a három vessző szép vízszintesen nő... ;)

Előzmény: BAttila1964 (2456)
BAttila1964 Creative Commons License 2015.09.25 0 0 2460

Köszönöm! (Egyébként agrármérnök (állattenyésztő) a végzettségem, kertészetet is tanultunk anno vagy 1,5 évig, a zöldségtermesztés már jól megy, de a gyümölcstermesztés... Pláne a metszés... De a remény hal meg utoljára. ;) )

Előzmény: Ali-bá (2459)
Ali-bá Creative Commons License 2015.09.25 0 0 2459

Így képzelem a kezdetet.

Előzmény: BAttila1964 (2458)
BAttila1964 Creative Commons License 2015.09.25 0 0 2458

Ezt a 2 cm-re lévő vesszőt kikötözve a törzshöz húzzam vissza függőleges helyzetbe?

Előzmény: Ali-bá (2457)
Ali-bá Creative Commons License 2015.09.25 0 0 2457

Neveld termőkaros orsónak, ha a vágástól 2 cm-re kihajtó 'sudár', központi sudárrá alakítható.

Előzmény: BAttila1964 (2456)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!