Keresés

Részletes keresés

szega Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4553

Ez csak egy feltételezés. Rövid haj = nem jó trófeának.

A testek nagy részét nemcsak megskalpolták, de össze is vagdosták, kibelezték, stb. Thomas Custer esetében pl. az azonosítást csak a tetoválása tette lehetővé. El lehet képzelni, milyen állapotban volt...

Előzmény: _*Moon* (4551)
_*Moon* Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4552

A levágott fej és a skalpolás között szerintem különbség van, de nem akarok hülyeségeket írni, mert csak hobbyindianista vagyok, nem szakértő.

Előzmény: szega (4549)
_*Moon* Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4551

Azért nem skalpolták meg, mert a csata előtt levágatta a haját?

Ez jó... :))

 

Előzmény: szega (4548)
_*Moon* Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4550

 

Erről eszembe jutott egy filmrészlet a Son of the Morning Starból.

Én is úgy tudom, a filmekben is úgy van, hogy Custer nem lett öngyilkos.

szega Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4549

Ja, és akit megvetettek, azt gyalázták meg igazán.

Pl. Bloody Knife-ot (Custer scoutja, arikara-hunkpapa félvér) szívből rühellték (pláne Pizi, akivel régi ellenségek voltak), így aztán nemcsak megölték (Reno mellett állt, amikor távolról szétlőtte valaki a fejét), de a csata után levágták a fejét, és az indián táborban egy póznára tűzték.

Előzmény: _*Moon* (4540)
szega Creative Commons License 2012.04.20 0 0 4548

Vélhetően két oka is volt annk, hogy nem skalpolták meg.

1.) A csata előtt levágatta a haját.

2.) Meglepő módon aznap nem viselt egyenruhát, ezért nem nézett ki katonának. Az indiánok egyszerűen nem is tudták, hogy ki ő, csak később esett le a tantusz.

 

A másik, aki elkerülte a csonkítást, Myles Keogh volt. Nála feltehetően a nyakában viselt medál kavart be, aminek az indiánok talán varázslatot tulajdonítottak. Keogh lova (Comanche) volt az egyetlen túlélő Custer seregrészéből.

Előzmény: _*Moon* (4540)
pauli-f Creative Commons License 2012.04.19 0 0 4547

Ha jól emlékszem,Dee Brown és Szürke Bagoly könyvében is ezt olvastam,de most elbizonytalanítottál. Utána fogok nézni és elnézést Moontól,ha félrevezettem !

Előzmény: tibb (4546)
tibb Creative Commons License 2012.04.19 0 0 4546

Ne vezesd már félre szegény Moont! Milyen beszámolók szerint?

Előzmény: pauli-f (4545)
pauli-f Creative Commons License 2012.04.19 0 0 4545

"Furcsa,hogy Custert nem skalpolták meg"

 

Gondolom azért nem mert a skalp a győztest illeti és a beszámolók szerint Custer öngyilkos lett.

Előzmény: _*Moon* (4540)
pauli-f Creative Commons License 2012.04.19 0 0 4544

Már hogyne lenne ! Mondtam,hogy nem vagyok vérszomjas,de talán ez volt az egyetlen komolyabb elégtétel azokért a kegyetlen népírtásokért,álnok szószegésekért amiket a "keresztény" amerika művelt ezekkel a nagyszerű emberekkel !

Ami pedig Custert és jellemét,no meg a tetteit illeti ,kérlek olvass még utána és valószínűleg nem leszel pozitív véleménnyel róla...

Hajrá Crazy Horse !

Előzmény: _*Moon* (4543)
_*Moon* Creative Commons License 2012.04.19 0 0 4543

Nem hinném, hogy bárki is büszke lenne erre a "győzelemre"...

 

Azt olvastam valahol, - talán pont ebben a topicban, - hogy manapság a lakoták Custert a fehérek, (vagy inkább milahanszkák) áldozatának gondolják, és felmentik!

Előzmény: pauli-f (4542)
pauli-f Creative Commons License 2012.04.19 0 0 4542

Pedig ez a talán leghíresebb csata nincs híján publicitásnak. Vajon miért van az,hogy mi "sápadtarcúak" is sokan és a lelkünk mélyén  büszkék vagyunk erre a győzelemre,amit az amerikaiak mészárlásnak is szoktak nevezni (ahol meg ők nőket  és gyerekeket mészároltak le,azt meg csatának ) ?

Mellesleg én hajlok a pacifizmusra...

Előzmény: _*Moon* (4540)
pauli-f Creative Commons License 2012.04.18 0 0 4541

Én is csak ennyit tudok róluk a "Törzsfőnökök"című ismeretterjesztő filmsorozatból,viszont 2 viszonylag realisztikus regényben (A Hudson vándora,Északnyugati átjáró) olvastam,hogy szép küllemű,értelmes teremtmények voltak és az óhazájuk valahol a Michigan tó felett van,ahol meseszép  a táj.

 

Előzmény: Törölt nick (4539)
_*Moon* Creative Commons License 2012.04.18 0 0 4540

Úgy rémlik, te is oglala-rajongó vagy, mint én... Írhatnál még róluk, mert kissé körülményes visszakeresni a háeszeket...

Engem leginkább Crazy Horse és a Little Bighorni csata érdekel...

 

Fura, hogy Custert nem skalpolták meg a lakoták, vajon miért?

Ennyire megvetették volna?

 

 

Előzmény: nj (4536)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.17 0 0 4539

Nem emlékszem rá, hogy foxok konkrétan lettek volna.

Fekete Sólyom (Black Hawk) címszó alatt érdemes tán rákeresni, hiszen az ő 1832. évi háborújában a szaukok mellett foxok is harcoltak, ha jól emlékszem.

Előzmény: pauli-f (4537)
nj Creative Commons License 2012.04.17 0 0 4538

Őszintén szólva, nem tudom. Voltak sorozatok a Mississippitől keltre élő törzsekről is, de arra már nem emlékszem, hogy konkrétan a foxok is benne voltak-e. Én inkább a középső és északi síksági törzsekkel foglalkoztam. Meg az észak-keleti erdővidéki algonkinokhoz, irokézekhez tudok még néha hozzászólni.

Előzmény: pauli-f (4537)
pauli-f Creative Commons License 2012.04.17 0 0 4537

Szia !

Engem a Fox-ok történelme érdekelne. Lapozzak vissza ?

Előzmény: nj (4536)
nj Creative Commons License 2012.04.17 0 0 4536

Majd összeszedem magam, megnézem, hogy melyik időszakról írtunk még 15 sűrűn gépelt oldalnál kevesebbet és pótlom a hiányosságot! :-)

Előzmény: annie999 (4531)
annie999 Creative Commons License 2012.04.16 0 0 4535

Érdekes gondolat, kifejtenéd bővebben is?

Előzmény: e1111 (4534)
e1111 Creative Commons License 2012.04.15 0 0 4534

Igen, jó hogy egyet gondolunk.

 

Azt is gondolom, hogy az indiánok alapvetően vallásos emberek, ami jelentősen hozzájárulhatott  a fehérekkel szembeni - úgymond - "vereségükhöz".

 

Más kérdés, hogy emberhez méltóbb életet élnek-e most a rezervátumokban, mint egy átlagos amerikai vagy japán a munkahelyén és otthon.

 

Előzmény: annie999 (4530)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.14 0 0 4533

Ha találsz ilyen könyvet, szóljál nekem is:-)

 

Kukorica, krumpli, paradicsom, paprika meg vagy tucatnyi másik Kolombusz előtt csak Amerikában volt termesztve.

Babfélék azok voltak az Óvilágban, Újvilágban is.

Tökben nem vagyok biztos, mejd megnézem.

Előzmény: Bela_Vak (4526)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.14 0 0 4532

Nevetni fogsz. A nejem gimnáziumi tankönyveiből olvastam, meg néztem indiai utifilmeket és összeraktam.(kis növényhatározó függelék Dr Soó Rezső munkája alapján).

Előzmény: Bela_Vak (4526)
annie999 Creative Commons License 2012.04.14 0 0 4531

Igen. És hiányoznak is.

 

Halljátok??!! :)

Előzmény: Törölt nick (4528)
annie999 Creative Commons License 2012.04.14 0 0 4530

Oké. Bevallom, én egy kicsit másképp értettem ezt a mondatod. De ha valójában egyet gondolunk, az végülis jó.

Előzmény: e1111 (4525)
annie999 Creative Commons License 2012.04.14 0 0 4529

Köszönöm. Nézegettem, de talán többet értenék belőle, ha a végén röviden összefoglalnád majd. Arra gondolok, hogy milyen/milyen arányú/milyen típusú egyezéseket találtál, és ezekből milyen következtetést lehet levonni. Tudom, hogy most nincs időd, majd ha lesz.

Előzmény: Punks (4524)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.13 0 0 4528

Szia!

 

Lapozz vissza a topikban kb. 2-3-4 évet.

 

Nj, Tibb, Galgadio, Wolfric de Wilde topiktársak egész kisregényeket írtak ide a XVIII-XIX. sz.-i indiánháborúkról.

Előzmény: Törölt nick (4522)
prutty Creative Commons License 2012.04.13 0 0 4527

Az indiai konyhát ismerem, úgyhogy csak arra szeretnék reagálni. A paprikát a portugálok vitték be, mai napig Goa és Kerala (Ny-i partvidék) a fő termőkörzete, ahol már korábban is voltak hagyományai  a fűszerkereskedelemnek. Keralába már eljutottak a kínai kereskedőflották is, valószínű onnan terjedt tovább DK Ázsia felé. A csili előtti korban az indiai ételeket mustármaggal, gyömbérrel (igen, az is tud ám csípni) és borssal tették csípőssé. Az indiai konyha alapanyagai közül amerikai eredetűek még:  1. Krumpli, korábban édesburgonya volt, ezért a krumplis ételeket mind a mai napig csipetnyi cukorral készítik, mintegy lemodellezve a korábbi édeskés ízvilágot. Eredeti édesburgonyát ma jobbára pl. Gudjarat államban, sima sült krumpliként árulnak. 2. Babfélék, ezek indiai elnevezése a rádzsma (bab-ételek). Az elnevezésben felfedezhető a rádzsa (uralkodó, fejedelem) szó, ami arra utal, hogy régen, mint messzi földről behozott "egzotikum" csak az uralkodó osztály tagjainak volt megfizethető. 3. Tökfélék - szintén fontos, elterjedt amerikai eredetű növény. A húsok közül viszont a pulyka mindmáig nem tudta kiszorítani a csirkét, talán, mert keményebb, és az indiai konyha alapvetően párolja ezeket is (nem jellemzőek az olajban vagy sütőben sült húsok, talán a tandoor a kivétel csak).

Előzmény: Bela_Vak (4520)
Bela_Vak Creative Commons License 2012.04.13 0 0 4526

Igen, a krumpli mindig is gyanus volt... :)

 

Esetleg tudtok valami konyvet ajanlani, ami nagy vonalakban osszefoglalja a fontosabb kulturnovenyeket, es nem csak europai nezopontbol?

 

Előzmény: Törölt nick (4523)
e1111 Creative Commons License 2012.04.12 0 0 4525

Kedves Annie!

 

Köszönöm szépen a válaszod.

 

Most csak egy rövid részletet idézek belőle is, és a saját korábbi üzenetemből is.

 

"A másik gondolatom az, hogy a "végleg" szavadnak nagy jelentősége van. Valóban a halálé az utolsó szó? Én meg vagyok győződve róla, hogy nem. Hiszek a másvilágon letörölt könnyekben."

 

 

"Ezzel szemben sajnos sokakat láttam végleg tönkre menni benne ezen a földön."

Előzmény: annie999 (4519)
Punks Creative Commons License 2012.04.12 0 0 4524

Csak röviden a Sumér nyelvnek nincs bízonyító szerepe . 

Vannak hasonlóságok , nagyon is sok a Magyar és egyes Amerikai indián nyelvekkel , meg a Föld minden nyelvével .

Ennyi semmi több ... A Magyarés a finnugor nyelvek ez a fontos .

 

Egy kis ízelitő a készülő már említett munkából .

A Maja nyelvek és a Dél-amerikai Csipajan nyelvcsalád szóbeli hasonlóságai :

Hozzáteszem ezt már szakmailag  ellenőrizve van  Franciaországban .

 

http://tist-fla.blogspot.com/2012/03/mexikoi-penutian-mayan-chipayan-uru.html

Előzmény: annie999 (4518)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!