Keresés

Részletes keresés

pauli-f Creative Commons License 2012.04.19 0 0 4542

Pedig ez a talán leghíresebb csata nincs híján publicitásnak. Vajon miért van az,hogy mi "sápadtarcúak" is sokan és a lelkünk mélyén  büszkék vagyunk erre a győzelemre,amit az amerikaiak mészárlásnak is szoktak nevezni (ahol meg ők nőket  és gyerekeket mészároltak le,azt meg csatának ) ?

Mellesleg én hajlok a pacifizmusra...

Előzmény: _*Moon* (4540)
pauli-f Creative Commons License 2012.04.18 0 0 4541

Én is csak ennyit tudok róluk a "Törzsfőnökök"című ismeretterjesztő filmsorozatból,viszont 2 viszonylag realisztikus regényben (A Hudson vándora,Északnyugati átjáró) olvastam,hogy szép küllemű,értelmes teremtmények voltak és az óhazájuk valahol a Michigan tó felett van,ahol meseszép  a táj.

 

Előzmény: Törölt nick (4539)
_*Moon* Creative Commons License 2012.04.18 0 0 4540

Úgy rémlik, te is oglala-rajongó vagy, mint én... Írhatnál még róluk, mert kissé körülményes visszakeresni a háeszeket...

Engem leginkább Crazy Horse és a Little Bighorni csata érdekel...

 

Fura, hogy Custert nem skalpolták meg a lakoták, vajon miért?

Ennyire megvetették volna?

 

 

Előzmény: nj (4536)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.17 0 0 4539

Nem emlékszem rá, hogy foxok konkrétan lettek volna.

Fekete Sólyom (Black Hawk) címszó alatt érdemes tán rákeresni, hiszen az ő 1832. évi háborújában a szaukok mellett foxok is harcoltak, ha jól emlékszem.

Előzmény: pauli-f (4537)
nj Creative Commons License 2012.04.17 0 0 4538

Őszintén szólva, nem tudom. Voltak sorozatok a Mississippitől keltre élő törzsekről is, de arra már nem emlékszem, hogy konkrétan a foxok is benne voltak-e. Én inkább a középső és északi síksági törzsekkel foglalkoztam. Meg az észak-keleti erdővidéki algonkinokhoz, irokézekhez tudok még néha hozzászólni.

Előzmény: pauli-f (4537)
pauli-f Creative Commons License 2012.04.17 0 0 4537

Szia !

Engem a Fox-ok történelme érdekelne. Lapozzak vissza ?

Előzmény: nj (4536)
nj Creative Commons License 2012.04.17 0 0 4536

Majd összeszedem magam, megnézem, hogy melyik időszakról írtunk még 15 sűrűn gépelt oldalnál kevesebbet és pótlom a hiányosságot! :-)

Előzmény: annie999 (4531)
annie999 Creative Commons License 2012.04.16 0 0 4535

Érdekes gondolat, kifejtenéd bővebben is?

Előzmény: e1111 (4534)
e1111 Creative Commons License 2012.04.15 0 0 4534

Igen, jó hogy egyet gondolunk.

 

Azt is gondolom, hogy az indiánok alapvetően vallásos emberek, ami jelentősen hozzájárulhatott  a fehérekkel szembeni - úgymond - "vereségükhöz".

 

Más kérdés, hogy emberhez méltóbb életet élnek-e most a rezervátumokban, mint egy átlagos amerikai vagy japán a munkahelyén és otthon.

 

Előzmény: annie999 (4530)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.14 0 0 4533

Ha találsz ilyen könyvet, szóljál nekem is:-)

 

Kukorica, krumpli, paradicsom, paprika meg vagy tucatnyi másik Kolombusz előtt csak Amerikában volt termesztve.

Babfélék azok voltak az Óvilágban, Újvilágban is.

Tökben nem vagyok biztos, mejd megnézem.

Előzmény: Bela_Vak (4526)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.14 0 0 4532

Nevetni fogsz. A nejem gimnáziumi tankönyveiből olvastam, meg néztem indiai utifilmeket és összeraktam.(kis növényhatározó függelék Dr Soó Rezső munkája alapján).

Előzmény: Bela_Vak (4526)
annie999 Creative Commons License 2012.04.14 0 0 4531

Igen. És hiányoznak is.

 

Halljátok??!! :)

Előzmény: Törölt nick (4528)
annie999 Creative Commons License 2012.04.14 0 0 4530

Oké. Bevallom, én egy kicsit másképp értettem ezt a mondatod. De ha valójában egyet gondolunk, az végülis jó.

Előzmény: e1111 (4525)
annie999 Creative Commons License 2012.04.14 0 0 4529

Köszönöm. Nézegettem, de talán többet értenék belőle, ha a végén röviden összefoglalnád majd. Arra gondolok, hogy milyen/milyen arányú/milyen típusú egyezéseket találtál, és ezekből milyen következtetést lehet levonni. Tudom, hogy most nincs időd, majd ha lesz.

Előzmény: Punks (4524)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.13 0 0 4528

Szia!

 

Lapozz vissza a topikban kb. 2-3-4 évet.

 

Nj, Tibb, Galgadio, Wolfric de Wilde topiktársak egész kisregényeket írtak ide a XVIII-XIX. sz.-i indiánháborúkról.

Előzmény: Törölt nick (4522)
prutty Creative Commons License 2012.04.13 0 0 4527

Az indiai konyhát ismerem, úgyhogy csak arra szeretnék reagálni. A paprikát a portugálok vitték be, mai napig Goa és Kerala (Ny-i partvidék) a fő termőkörzete, ahol már korábban is voltak hagyományai  a fűszerkereskedelemnek. Keralába már eljutottak a kínai kereskedőflották is, valószínű onnan terjedt tovább DK Ázsia felé. A csili előtti korban az indiai ételeket mustármaggal, gyömbérrel (igen, az is tud ám csípni) és borssal tették csípőssé. Az indiai konyha alapanyagai közül amerikai eredetűek még:  1. Krumpli, korábban édesburgonya volt, ezért a krumplis ételeket mind a mai napig csipetnyi cukorral készítik, mintegy lemodellezve a korábbi édeskés ízvilágot. Eredeti édesburgonyát ma jobbára pl. Gudjarat államban, sima sült krumpliként árulnak. 2. Babfélék, ezek indiai elnevezése a rádzsma (bab-ételek). Az elnevezésben felfedezhető a rádzsa (uralkodó, fejedelem) szó, ami arra utal, hogy régen, mint messzi földről behozott "egzotikum" csak az uralkodó osztály tagjainak volt megfizethető. 3. Tökfélék - szintén fontos, elterjedt amerikai eredetű növény. A húsok közül viszont a pulyka mindmáig nem tudta kiszorítani a csirkét, talán, mert keményebb, és az indiai konyha alapvetően párolja ezeket is (nem jellemzőek az olajban vagy sütőben sült húsok, talán a tandoor a kivétel csak).

Előzmény: Bela_Vak (4520)
Bela_Vak Creative Commons License 2012.04.13 0 0 4526

Igen, a krumpli mindig is gyanus volt... :)

 

Esetleg tudtok valami konyvet ajanlani, ami nagy vonalakban osszefoglalja a fontosabb kulturnovenyeket, es nem csak europai nezopontbol?

 

Előzmény: Törölt nick (4523)
e1111 Creative Commons License 2012.04.12 0 0 4525

Kedves Annie!

 

Köszönöm szépen a válaszod.

 

Most csak egy rövid részletet idézek belőle is, és a saját korábbi üzenetemből is.

 

"A másik gondolatom az, hogy a "végleg" szavadnak nagy jelentősége van. Valóban a halálé az utolsó szó? Én meg vagyok győződve róla, hogy nem. Hiszek a másvilágon letörölt könnyekben."

 

 

"Ezzel szemben sajnos sokakat láttam végleg tönkre menni benne ezen a földön."

Előzmény: annie999 (4519)
Punks Creative Commons License 2012.04.12 0 0 4524

Csak röviden a Sumér nyelvnek nincs bízonyító szerepe . 

Vannak hasonlóságok , nagyon is sok a Magyar és egyes Amerikai indián nyelvekkel , meg a Föld minden nyelvével .

Ennyi semmi több ... A Magyarés a finnugor nyelvek ez a fontos .

 

Egy kis ízelitő a készülő már említett munkából .

A Maja nyelvek és a Dél-amerikai Csipajan nyelvcsalád szóbeli hasonlóságai :

Hozzáteszem ezt már szakmailag  ellenőrizve van  Franciaországban .

 

http://tist-fla.blogspot.com/2012/03/mexikoi-penutian-mayan-chipayan-uru.html

Előzmény: annie999 (4518)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.12 0 0 4523

India vega lakóinak a tápja jórészt nem őshonos. kb úgy 60% nem őshonos.

Előzmény: Bela_Vak (4520)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.12 0 0 4522

Üdv! Rég jártam erre!

 

Az indiánok egymásközt harcairol, véres háborúkról volt -e már szó????!!! Kb XIX.sz egésze.

 

Érintőlegesen is elég , pár sorban ...

Előzmény: annie999 (4519)
eguzki Creative Commons License 2012.04.12 0 0 4521

Tudtommal nem, a spanyol és portugál kereskedők terjesztették el Ázsiában Amerika felfedezése után.

Előzmény: Bela_Vak (4520)
Bela_Vak Creative Commons License 2012.04.12 0 0 4520

Elnezest, hogy itt profanitasommal keresztbelovagolok a szinen, de egy hulye kerdes megragadt bennem, es itt kulturnovenyek torteneteben jartas emberek vannak:

 

Azt, hogy a paprika Amerikabol jon, meg en is vagom. Ez gondolom nyilvan igaz az erospaprika variaciokra is, chilli es a tobbiek. Eurazsiaban ezek szerint tradicionalisan nincs erospaprika? A most csipos-eros konyhajukrol ismert nepek, indiai, thai, koreai stb ezek szerint nem is hasznalt paprikat?

annie999 Creative Commons License 2012.04.11 0 0 4519

Akkor megpróbálom :)

 

OFF: Azt hiszem, a szenvedéssel kapcsolatos igék boncolgatásába itt nem lenne szerencsés belemerülni, persze érdekes kérdés, de biztos tele van vele a valfil. Valóban homályosan látunk. Azt hiszem, az a tény, hogy sokan tönkremennek a szenvedéstől, óvatossá kell(ene), hogy tegyen minket. Nehogy úgy járjunk, mint Jób barátai, akik Isten védelmére akartak kelni, ezért vádolni kezdték a szenvedőt. Azt hiszem, ez az egyik leggyakoribb csapda, amibe mi keresztények szeretünk belesétálni, a hittételekre alapozott irgalmatlanság. Ezt nehogy magadra vedd, csak elgondolkodtam a témán.

A másik gondolatom az, hogy a "végleg" szavadnak nagy jelentősége van. Valóban a halálé az utolsó szó? Én meg vagyok győződve róla, hogy nem. Hiszek a másvilágon letörölt könnyekben.

 

Van a szenvedésnek egy fajtája, ami szerintem a halál lényegi szenvedése, az Istentől elválasztottság reménytelensége és magánya. A valódi elválasztottságról azt szokták mondani a teológusok, hogy egyedül Jézus élte át, és épp ezért nekünk sohasem kell megtapasztalnunk, mert ez a kárhozat lényege. De van egy enyhébb foka is, amikor nem vagyunk elválasztva Istentől, épp csak nem ismerjük Atyánkként, nem tudunk bízni benne. Ezt a kozmikus árvaságot érzem minden szenvedés mélyén.

 

ON: Ezzel kapcsolatban jutott eszembe az apacs Cochise híres beszéde, amiből szeretnék idézni.

 

"…Isten nem olyannak teremtett minket, mint benneteket. Úgy születtünk mi, mint az állatok, száraz fű között, alomban, nem ágyban, miként ti. Ezért hasonlatos életünk is az állatokéhoz, ezért kóborlunk éjszakánként, ezért kell rabolnunk és ölnünk. … Vannak indiánok, akik rabolnak és ölnek. Nincs hatalmam fölöttük. Ha lenne, nem tennék. Harcosaimat megölték Sonorában. Idejöttem, mert Isten ezt parancsolta nekem. Így szólt hozzám: békében élni jó – és idejöttem. Jártam a világot a felhőkkel és a levegővel, amikor Isten megszólalt gondolataimban, mondván, jöjjek el ide és kössek békét mindenekkel. Azt mondta, a világ valamennyiünké. Így van-e? ... Nyíltan kell szólanod hozzánk, hogy szavad úgy hatoljon a szívünkbe, mint a Nap fénye. Mondd meg nekem, ha a Szűz Mária bejárta az egész földet, hogyan lehetséges az, hogy sohasem lépett be az apacsok kunyhóiba? Miért nem láttuk, miért nem hallottuk őt soha? Nincs apám, nincs anyám, egyedül vagyok a világon. Senki nem törődik Cochise-zal, ezért nincs kedvem élni, ezért akarnám, hogy a sziklák rám omoljanak és betemessenek. Ha lenne apám és anyám, mint neked, náluk lennék és ők nálam."

 

Cochise hatvan év körüli öregember volt ekkor. A Szűz Máriával kapcsolatos kérdés egyértelművé teszi számomra, hogy Cochise itt nem a saját apjáról és anyjáról beszél, hanem a spanyoloktól megismert kereszténységre utal. És valóban, az apacs isten, Uszen nem volt "atya", abban az értelemben, ahogy Jézus megmutatta számunkra az Örökkévalót. Uszen gondoskodott a népről, de az egyének gondjaival nem foglalkozott. 

Én azt hiszem, a szenvedésben az tarthat meg, ha ismerem Istent, mint Atyámat. És hiszem, hogy végül nem csap be.

 

Mellesleg ez a megismertetés lehet az egyetlen dolog, ami legitimálhatja a missziót. Szerintem.

Előzmény: e1111 (4503)
annie999 Creative Commons License 2012.04.11 0 0 4518

Kedves Punks!

 

Nem probléma, ha röviden válaszolsz, bár én a magam részéről interjút is szívesen olvastam volna, de erőszakoskodni semmiképp nem akarok.

Azt látom, hogy nagy munka, amit csinálsz, és hogy szívvel-lélekkel csinálod, őszinte elismerésem. Szeretném azt írni, hogy látom benne az elméleted igazságát, de sajnos tényleg nem értek a nyelvészethez. Látok hasonló szavakat, de fogalmam sincs, hogy ez mit bizonyít és mit nem, mert nem ismerem a szakma szabályait, sem a belső viszonyait. Épp ezért nem merek semmit mondani. Esteleg annyit, hogy a sumér kérdés tudtommal egy kisebb puskaporos hordó, szerintem is szerencsésebb, ha kihagyod.

 

Mindettől még igazad is lehet mindenben, sőt zseniális is lehet, amit gondolsz, de nekem nincs elég tudásom még ahhoz sem, hogy véleményem legyen a témában. De azért drukkolok.

 

 

Előzmény: Punks (4512)
annie999 Creative Commons License 2012.04.11 0 0 4517

Oké, ez jó, köszi!

Előzmény: pauli-f (4509)
_*Moon* Creative Commons License 2012.04.11 0 0 4516

Nincs mit... :)

Előzmény: Punks (4511)
pauli-f Creative Commons License 2012.04.10 0 0 4515

Részemről is elismerés a munkásságod iránt és egyben köszönet,hogy közzétetted !

Előzmény: Punks (4511)
pauli-f Creative Commons License 2012.04.10 0 0 4514

Igen,utóbb észrevettem,hogy majdnem szószerint megismételtem amit Te írtál.Tudatt alatti volt,de

legközelebb figyelmesebben olvasom el azt amire reagálok.

Előzmény: e1111 (4513)
e1111 Creative Commons License 2012.04.10 0 0 4513

"...amit helyettünk Krisztus elhordozott."

 

Azért szerintem egy keveset itthagyott,ahogy egyes emberek,vagy népek sorsát látom...

 

"Azért mi is kapunk belőle, hogy megmaradjon bennünk a vágy Isten országára."

(4503-as hsz.)

 

 

Előzmény: pauli-f (4505)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!