Keresés

Részletes keresés

Dió4 Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14196
Oké, de ha nekiállok, azért még foglak vele kínozni benneteket!:-)
Előzmény: ninovarga (14192)
Mr.Freestyle Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14195
LOOOOOL,ezen most olyat röhögtem,hogy nahhhh
Előzmény: ninovarga (14194)
ninovarga Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14194
Füge: "ha nincs védett helyen...."

A régi falusi környezet felel meg leginkább a fügeneveléshez, mivel ott az árnyékszék szélárnyékában tökéletesen védett helyen van. Ott aztán nincs ám elfagyás! :))))))))
Előzmény: Mr.Freestyle (14191)
ninovarga Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14193
A kiviről a legfőbb tudnivaló, hogy puhítja a húst. Nyilván a művelését is ennek megfelelően folytassuk. Ebből majdnem minden megtudható. :)))))))))
Előzmény: Mr.Freestyle (14191)
ninovarga Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14192
Próbáld ki! A tető alatti résznek jó fagy- és jégesővédelme lesz!
Előzmény: Dió4 (14188)
Mr.Freestyle Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14191

Ma jött meg a Vasárnap aktuális száma,ez egy szlovákiai magyar családi hetilap.Kinyitom,há mivanbenne???Egy kis plussz füzetecske,a címe Egzotikus gyümölcsök.Talán érdekelni fog itt pár embert,ha idézek belőle a topik témájára való tekintettel.A füzet minden gyümölcsöt négy szempont szerint tárgyal:származás,konyhai felhasználás,nevelés cserépben/kertben,valamint a gyümölcs gyógyhatása.A füzetben a következő fajok szerepelnek:ananász,avokádó,citrom,banán,curuba(passiógyümölcs faj),datolya,füge,durián,gránátalma,grépfrút,guava,kaktuszfüge,hurma,karambola,kókuszdió,kivi,

kiwano,licsi,limett,maracuja,mangó,narancs,papája,pepino,pisztácia,physalis,pomelo,tamarillo,pitehaya,rambután.

A leírások sok helyen mosolygást váltottak ki belőlem,íme a fontosabbak:

Füge-           Sok kertben húzódik meg akár 4-5 méteres fügebokor is.Ha nincs védett helyen,vagy nem takarjuk be,az erősebb tél elviszi az évi termést-lefagyás után évekig nem terem.Vásárláskor ügyeljünk arra,hogy ne a szmirnai típust válsszuk:ennek ugyanis megtermékenyítésre van szüksége,melyet a fügedarázs végezhetne el,ha élne nálunk.Gyógyhatása:Renyhe bélműködés és emésztési zavarok,valamint prosztatabántalmak esetén ajánlják.Vértisztító hatású,enyhíti a szájüregben lévő afták okozta kellemetlen érzést,csillapítja a köhögést,jó hatással van a szívre,csökkenti a vérnyomást.

Gránátalma-             Tápanyagokban gazdag,laza talajt igényel.Cserépben,vagy virágkádban pincében,vagy hűvös kamrában fagykárosodás nélkül jól áttelel.A megerősödött növény-8(-10)C-ig fagytűrő.Gyógyhatása:Polifenolokat,C-vitamint,flavonidokat,gyümölcscukrokat tartalmaz.Kiváló antioxidáns hatású.Fogyasztása csökkenti a vér káros koleszterin szintjét.Egyes feltételezések szerint akadályozza a daganatok környékén az érképződést.Hatékonynak bizonyult az érelmeszesedés és a magas vérnyomás kezelésében.

Kivi-                  Aktinidin fehérjéinek köszönhetően húspuhító tulajdonsága is előnyös(az elkészítendő húst sütés előtt áztassuk nyers kivi levébe,mintha pácba tennénk,csak a sütés után sózzuk,fűszerezzük.Szószként ugyancsak kiváló.

Ma már akár minikivit is ültethetünk az erkélyre,bár ennek a termése sokkal kisebb,és a héja sima.........  (kinti termesztésről O infó).Gyógyhatás:Egy-két szem kivi fedezheti napi A-és C vitamin-szükségletünket.Különösen gazdag vasban és káliumban,fontos szelénforrás,flavonid-és antioxidánstartalma is jelentős,magjában rengeteg alfa-linolsav és omega-3 zsírsav van.Enyhe hashajtó hatása lehet,egyeseknél allergénnek bizonyul.

Hurma(Káki)-        Külsőre paradicsomra,íze az őszibarackéhoz hasonlít.Nálunk főleg a téli hónapokban kapható.A fát díszfaként szintén kedvelik.A mag nélküli típusok beporzás nélkül is hoznak termést,ezért ilyenekkel érdemes kisérletezni.A hideg teleket is átvészelik.

Hűtőben legfeljebb 2 napig tárplható.A hurma cukor,karotin és C-vitamin-tartalma figyelemre méltó-kitűnő vitaminforrás.

 

Hát,elég foghíjjas ismertetők,azzal együtt is,amiket kihagytam,vagy nem tartottam fontosnak begépelni.Akad benne viszont egy nagyon érdekes gyümölcs,a kiwano(Cucumis metuliferus),ami állítólag egy egyéves liánféle,és hasonló termesztési feltételeket kíván,mint a kígyóuborka.A hypermarketekben én még nem láttam nálunk,külföldön már kóstoltam.Nagyon látványos,mutatós gyümölcs,a húsa kissé jellegtelen,de azért mostmárt muszáj valahol rábukkannom,hogy vetni tudjak.Valakinek esetleg valami tapasztalata vele???

ninovarga Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14190
Na-na, lehet, hogy azt mondták volna, hogy lehetséges, mert itt enyhe a tél, legfeljebb azért nem, mert későn tavaszodik. :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))99
Előzmény: Floo2 (14186)
ninovarga Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14189
Azokból a világ legnagyobb baromságait lehet kiolvasni és az is megkergül tőlük, aki addig normális volt. Mindenről szó van, csak a lényegről nincs. Az iskolában is hülyeségeket tanítanak. SÚLYOS!
Előzmény: Floo2 (14186)
Dió4 Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14188
Hmmm, úgy látszik egy érdekes, de mindenesetre nem egyértelmű eset vált az ötletemből. Hozzá kell tennem, hogy ha a kivit a házban vízszintesen vezetem, akkor a tető csúcsával háromszöget képez, és a háromszög belsejében is oldalról még érheti nap és levegő, főleg ha nem nyomom fel a támrendszert a szarufákhoz, hanem tényleg vízszintesen vagy ahhoz közel tartom. Valahogy így. Zölddel az elképzelt kiviket jelöltem.














Szerintem most már csak azért is érdemes lenne kipróbálni, mert valahogy én optimista vagyok ezzel, s akárhogy is sikerül, egy érdekes, valamennyire szakmai tapasztalat kerekedhet ki belőle. Kifelé nem akarom vezetni, csak be a házba, mégha így nagyobb is a kockázat.



Előzmény: ninovarga (14179)
ninovarga Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14187
Toulouse még annál is szebb!
Előzmény: Floo2 (14157)
Floo2 Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14186
:))
A viccet félretéve állati szépek!
Ha néhány évvel ezelőtt megkérdeztük volna bármelyik magyar klimatológus szakembert, hogy kint a szabadban, Zala megyében lehet-e 15 évig fagykármentesen egy pálma, lehet-e ilyen csodaszép, hát valószínű közelebb állt volna a nemhez, mint az igenhez.
Ha a kérdés az lett volna, hogy Pécsen lehet-e, arra egyértelmű igen lett volna a válasz.
Persze utólag ezt már sohasem tudjuk meg, mi lett volna a válasz.
De valószínű tévedett volna, mert mindkét helyen ugyanolyan eséllyel lehet, térségtől, Mecsektől, déltől vagy északtól függetlenül.
Persze a klímatérképekből és klímaleírásokból nem éppen ezt lehet kiolvasni.
Előzmény: ninovarga (14185)
ninovarga Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14185
Szintén "Zalabria", ráadásul nem is "sud", hanem "nord". Nahát, micsoda mediterrányosak vagyunk! Csak nem a Mecsek csúszott föl valahova Vas megyébe, aztán tőle délre kerültünk???!!! :)))))))))))))))))))))))))))))))))
Előzmény: Floo2 (14184)
Floo2 Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14184
Fantasztikusak!
Előzmény: Mediterránum (14180)
ninovarga Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14183
Jav.: A második képen....
Előzmény: ninovarga (14181)
ninovarga Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14182
Tibor, előbbre tartanak a pálmáid, mint egyes olaszországiak!
Előzmény: Mediterránum (14180)
ninovarga Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14181
A harmadik képen láthatónál az a baj, hogy érzékelhetően ők is a szőlő-rutinból indultak ki és oldalfalat is akarnak képezni, bár láthatóan készen áll már a háztető alakú váz a további növekmény fogadására. Az alagút jellegűeknél, helyesen, nincsenek oldalfalak, de a kisebbiknél a továbbiakban vesszők eltérítésével ki kell képezni egy gerincet, ahonnan a szálvesszők kétoldalt terülnek majd le, az alagút ívének megfelelően. A másiknál számos szálvessző lett ráterítve az ívre. Ezeket a továbbiakban ritkítani kell, mert a termővesszők ezekből a vázággá fejlődő alakulatokból azokra merőlegesen, gerincirányban fognak fejlődni és nem férnek el egymástól.
Előzmény: ninovarga (14176)
Mediterránum Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14180
Ismét virágzik a kenderpálma! Sajnos április közepén vettem észre,hogy két ciprusom teteje lefagyott.Remélem hamar rendbe jön.kenderpálmavirágzásvirágok
ninovarga Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14179
Hááát, nem tudom, én maradnék amellett, hogy vagy tető kiviként, vagy kivi tetőként.
Előzmény: aiol19 (14178)
aiol19 Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14178
A (14163)-asban a képen is tető alatt van a lugas. Nem tudom, hogy reagál erre a kivi, de gyanítom, hogy nem lesz tőle különösebb baja. Bár az is igaz, hogy Dió4 házikójának teteje szélesebb és nagyobb a képen láthatónál. Én úgy csinálnám, hogy a ház alá is vezetném a termőfelületet, meg a házon kívülre is egy támrendszeren.
Előzmény: ninovarga (14174)
Dió4 Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14177
"A saját lomb általi sötétség azért nem azonos egy tető alatti sötétséggel. "

No, pont ezen aggódtam. Mondjuk ehhez a fémtetőhöz képest nálam két sor vékony nádszövet, plusz egy fólia van, s valamicske fény ezen azért átszűrődik. Úgy egyáltalán, nálam jóval világosabb van belül, mint azon a képen, sötétebb csak magától a kivitől lenne. Ezért kérdeztem, hogy elég-e, ha a fényt a függőleges rész kapja.
Előzmény: ninovarga (14174)
ninovarga Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14176
Vasárnap fotóztunk pár ilyet "Zalabriában".
Előzmény: Mr.Freestyle (14173)
Dió4 Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14175
Oké, ha majd odajutok - valahogy nyár vége felé saccolom ezt - biztosan igény tartok megint egy kis konzultációra, előre is köszönöm mindannyiótoknak!
Előzmény: aiol19 (14171)
ninovarga Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14174
Igen, de azért az a különbség megvan, hogy ott a tető polikarbonátból van. A saját lomb általi sötétség azért nem azonos egy tető alatti sötétséggel. Bizonyos fényigénye azért mégiscsak van, ha nem is kedveli a tűző napot. Belül eléggé kezelhetetlenné tudna válni. Féloldalasan megoldható, vagy tető HELYETT, megfelelő lugasszerkezettel, tetőszerkezet gyanánt.
Előzmény: Béla1007 (14154)
Mr.Freestyle Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14173

fantsztikus!!!Ilyeneket Calabriában láttam a mandarinültetvényesek portáin.jajjj,már alig várom,hogy nekünk is legyen ilyesmink.:)

Előzmény: Dió4 (14168)
Dió4 Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14172
Nino!

Szerinted is érdemes így megcsinálni?
Előzmény: ninovarga (14169)
aiol19 Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14171
Ó, ezt csak úgy sebtiben berajzoltam, nem is lett jó, mert közben jöttem rá, hogy a tető egyik oldala rövidebb kicsit, mint a másik, így nem is igazán perspektivikus. Amikor nőnek a kivi szálvesszői, akkor eleve van bennük egy ív fölfelé. Tulajdonképpen fölfele kezd el nőni a hajtás, csak a gravitáció fokozatosan lehúzza. Lényegében ez szabályozza a hajtás növekedését is, ettől áll le egy idő után. Nem gondolnám, hogy ne férne bele egy kis dőlés, vagy kis domborulat.
Előzmény: Dió4 (14167)
Dió4 Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14170
Oké, ha úgy jobb, akkor úgy lesz. Az idén legalább előkészülhetek rá.
Előzmény: Mr.Freestyle (14166)
ninovarga Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14169
Azt is meg kellene mellé jegyezni, hogy ez a helyzet nem csupán egy napig, hanem jóval hosszabban fönnáll. És egyre gyakoribbak az ehhez hasonlók... Anomália anomália hátán...
Előzmény: Floo2 (14155)
Dió4 Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14168
Ez se rossz kép, és itt már nincs tető!
Előzmény: Mr.Freestyle (14165)
Dió4 Creative Commons License 2010.05.04 0 0 14167
Persze, nyilván nem a kis bambuszra futtatnám, amit gyorsan odabiggyesztettem a gégecsőnek. De köszönöm, hogy berajzoltad, majd felhasználom mintának!

Egyébként a vízszintestől mennyire lehet eltérni, ha azért törekednék arra, hogy minél nagyobb légtér maradjon.? Egy kis dőlés azért még belefér? Vagy egy kis domborulat?
Előzmény: aiol19 (14164)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!