Keresés

Részletes keresés

kavicsos64 Creative Commons License 2019.09.22 0 0 12168

Barna és zöld fügénk van ! Nagyon szeretnék egy lilát olyan nagyobb félét laposat !

Előzmény: kavicsos64 (12167)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.09.22 0 0 12167

Ha az a neve !!! Az a másik fajta amit irtál az mekkora és milyen színű ?

Előzmény: pacsepa (12166)
pacsepa Creative Commons License 2019.09.21 0 0 12166

A serlegnyílásról beszélünk... :-)

 

Nos a válasz: nem!

Nekem is van olyan fajtám, aminek a fáját állandóan körbe kell szórnom hangyairtóval, mert éréskor nyílik és még folyik is belőle a fügeméz. Mondjuk a hangyák ellen még csak tudok védekezni, de a darazsak ellen nem.

Egy másik fajta (Peretta) nem nyílik ki, azzal nincs ilyen probléma.

Előzmény: kavicsos64 (12165)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.09.21 0 0 12165

Lenne egy kérdésem mindegyik füge éréskor kilyukad vagy van olyan fajta amin nem lesz lyuk ? Az a bajom ezzel, a hangya fel mászik és bele megy ,de a katica is volt már benne !

pacsepa Creative Commons License 2019.09.20 0 0 12164

Tényleg nem vitatkozva:

A fólia alatt mindössze 2-5 fok különbséget kell tartani a külsőhöz képest. Ezért kell kevés energia.

Aztán meg a fűtés már sokkal korábban beindul, "átmelegíti" a növényt. Amikor hőtehetetlenségről beszéltem, akkor lényegében tárol valamennyi energiát a füge maga is. Egy éjjeli pár órás kemény fagyot ezzel átvészel.

Előzmény: Berényi József (12159)
Berényi József Creative Commons License 2019.09.20 0 1 12163

Üdv. itt közöttünk.

 

Természetes a nagy fagyok elmúltával le kell venni a takarás, vagy megnyitni, hogy ne melegedjen túl.

Előzmény: kavicsos64 (12162)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.09.20 0 2 12162

Kösz ! Átjöttem ,nem is tudtam hogy ilyen is van ! Ezzel a füge takarással nagyon vigyázni kell ! Nekem ez miatt fagyott le tövig ,mert túl sokáig takarva volt ,kukorica szárral ! -15 fokig nem kell takarni semmivel a takarást akkor kell rátenni ha az időjósok hidegebbet mondanak ,és csak addig rajta hagyni amíg el nem múlik ! Amennyiben ugyanis túl sokáig rajta marad a rügyek beindulnak a takarás alatt és a takarás leszedése után 2 foknál már elfagy ! A múlt télen nekem egyáltalán nem volt takarva ! Fa alakom van és eléggé nagy is már olyan 8cm törzs méretű ! És helló mindenkinek ! Bár úgy néztem elég sok mindenkivel már találkoztam itt ott ! Vissza kell olvasnom sokat hátha valamit nem tudok !

Előzmény: pacsepa (12156)
55judit Creative Commons License 2019.09.20 0 1 12161

Esőzés után így érett a barna füge:

Csak szebb lett. Nem víz ízű, mennyei finom, krémes, édes mint a méz. Valószínű azért a barna füge a legelterjedtebb, mert ez a legfinomabb. A megszállottak, vagy a nagyon kíváncsiak mint én is, ültetgetnek különféle ritkább fajtákat is, de engem ennyire még egyik sem vett le a lábamról. :)

 

Egyébként egyik fajta sem lett víz ízű, sőt, meglepetésemre a Green Michurinskának sincs semmi baja. Ő csak fogja magát, szépen beérik, és megaszalódik. :) Idén jobban tetszik mint tavaly, ki akartam venni, de most újragondolom. :)

Berényi József Creative Commons License 2019.09.20 0 0 12160

Amúgy meg neked vannak eszközeid, amivel tudod mérni a hőmérséklet alakulását a külső és belső oldalon is. Ha takarod a növényeket, akkor mérésekkel könnyen alátudod támasztani az állításodat. Szerintem ha megcsinálnád, és a tapasztalatod megosztanád velünk itt a fórumon, akkor nagyon hálásak lennénk itt nagyon sokan:)) 

Előzmény: Berényi József (12159)
Berényi József Creative Commons License 2019.09.20 -1 0 12159

Ezen felesleges vitatkozni, nekem a fóliával az a tapasztalatom, hogy nem szigetel kellőképp, hisz az infravörös sugarakat teljes mértékben átengedi, így nem véletlenül használnak a fóliasátrakban energia ernyőt ! De ha szerinted elégséges a szimpla takarás, akkor legyen úgy. Emellett igen is fontos a teljesítmény, mert a hőegyenleget, a hőátbocsájtás, és a Watt hányadosa határozza meg. Csak hogy érthető legyen, egy1000Wattos hősugárzóval nem tudsz felfűteni egy családi házat, még akkor sem, ha az aprócska. 

 

Amúgy meg majd az első igazán hideg nap eldönti, hogy kinek is van igaza:))

Előzmény: pacsepa (12156)
Silvan Creative Commons License 2019.09.20 0 0 12158

Köszönöm szépen!

Előzmény: pacsepa (12157)
pacsepa Creative Commons License 2019.09.20 0 0 12157

Már nem tudom, sajnos vissza sem tudom keresni. Arra emlékszem, hogy talán szlovák webshopból küldték. Jó áron volt, azért csaptam le rá.

Most rákerestem a Google-ban, akkor különböző fajtáit látom itthoni webshopokban, 6-10-12 méteresben, de drágábban.

Keresőszó "kertészeti fűtőkábel".

Ebay-en is rákerestem.

Ott találtam ígéretes példányokat olcsóbban:

https://www.ebay.com/itm/Electric-Heating-Cable-Automatic-thermostat-Water-Pipe-Freeze-Proof-Heated-Tape/323634799324?hash=item4b5a2322dc:m:mPc4IWjGolWbDz15sNrV94Q

https://www.ebay.com/itm/Electric-Heating-Cable-Automatic-thermostat-Water-Pipe-Freeze-Proof-Heated-Tape/142951270234?hash=item21488f475a:m:mYquMMjZqUtUlDSvInvEwkg

https://www.ebay.com/itm/16-4Ft-5m-Heating-Cable-Automatic-thermostat-Water-Pipe-Freeze-Proof-Heated-Tape/323637095998?hash=item4b5a462e3e:g:IwAAAOSwVH9cMW~h

 

És itt van egy 20 méteres, talán ez a legjobb vétel a nagyobb növényekre, ez már 200W-ot is lead, rá kell tekerni:

https://www.ebay.com/itm/20m-Silicone-Heating-Cable-Anti-Frost-Frozen-Pipe-Preventing-Defrosting-Cable/143169432501?hash=item2155902bb5:g:DhkAAOSw44BYVjuZ

Előzmény: Silvan (12153)
pacsepa Creative Commons License 2019.09.20 0 1 12156

A dupla takarás vagy erősebb hőszigetelés véleményem szerint felesleges, ha van fűtés, akár csak izzóval is. Energiát nem takarítasz meg, a növénynek meg mindegy, hogy -5, vagy -10 fok van a fólia alatt. Egészen minimális energia elegendő a -10 fokon, vagy efelett tartásra még a külső -20 fokban is. Gondolj bele, hogy mennyi hőnyereség van a talajból, amit leírtál az alapján. Nem is az a cél, hogy 0 fok legyen... Másrészt a fűtőszálas ráfűtés nem -10 foknál indul be, hanem már +3 foknál. Azaz folyamatosan hőt visz be, amikor még nincs fagyásveszély. Az így "átmelegedett" fának is van hőtehetetlensége.

Előzmény: Berényi József (12154)
Berényi József Creative Commons License 2019.09.20 0 0 12155

Ja nálam az elektromos rendszer közel 30 ezerbe került, ha ezt leosztom bokrokra, akkor durván 2000/bokor. Természetesen ehhez még jön a takaróanyag.

Előzmény: pacsepa (12151)
Berényi József Creative Commons License 2019.09.19 0 0 12154

 A kérdés így szólt. "Van valamiféle hathatós védelem hőközlés nélkül?"

 

Amúgy én is csináltam vészfűtést két -50-től +110es tartományban szabályzó termosztáttal vezérelt rendszert, ami két teljesítmény fokozatú, és 15 bokor védelmét biztosítja meteorológiai előrejelzés nélkül. -10C°külső hőmérsékletnél bekapcsol minden bokor takarása alatt egy 70W-os izzó, és addig üzemel amíg a hőfok -10 alatt van. A másik termosztát -15C°-ra van állítva, ez pedig 100W-os izzókat kapcsol. Viszont ennél a rendszernél is kell a hatékony, jó hőszigetelő takarás. Persze ha enyhe a tél, mint amilyen tavaly volt, akkor elégséges egyrétegű fólia takarás, vagy még az sem kell, de azért kíváncsi lennék a -18-20C°-kal hogy birkózna meg a 30W egy gyenge takarás mellett. 

 

Előzmény: pacsepa (12151)
Silvan Creative Commons License 2019.09.19 0 0 12153

Hol vetted?

Előzmény: pacsepa (12151)
pacsepa Creative Commons License 2019.09.19 0 1 12152
Előzmény: pacsepa (12151)
pacsepa Creative Commons License 2019.09.19 0 2 12151

"Egy ilyen sátor költsége igaz 8-10ezer forint"

 

Tavaly vettem 5 méteres termosztátos fűtőszálakat kb 5000 forintért. +3 fok alatt automatikusan bekapcsolnak. Örök élet, meg egy nap, biztos védelem.

Egyszerű fóliatakarás kell, ami már önmagában is elegendő védelem az esetek 90%-ban.

Ezután a bokorra, fa törzsére rátekerem a fűtőszálat. Ha a meteUrológia kiadja a vészjelzést, este ráadom a szuflát és éjjel védve van a növény.

Tettem föl ide képeket róla 2018-ban.

Előzmény: Berényi József (12150)
Berényi József Creative Commons License 2019.09.19 0 1 12150

Szerintem van. A talaj hőjével meglehet védeni, ha megfelelően van kialakítva a takarás.

 

A talaj 1,5m mélyen télen sem hűl 7C° alá, tehát ilyen vastag talajmennyiség szükséges ahhoz hogy kialakuljon az egyensúly. Ezért ha letakarunk egy hárométeres kört, olyan szigetelő anyaggal, ami legalább olyan mértékig szigetel. mint a 1,5m vastag talajréteg, akkor elméletileg, a kör közepén 7C°-os talajhőmérsékletet kapunk. Természetesen ha  kisebb a kör, akkor arányosan csökken a a középpont hőmérséklete, ha nagyobb az átmérő, akkor arányosan növekszik középen az a terület, aminek a hőmérséklete eléri a 7C°-ot. Ahhoz hogy ez a hő átadódjon a növénynek, kontaktfelületet kell biztosítani, minél nagyobb ez, annál több hő tud átadódni. Mivel a hő két módon tud eljutni a növényhez, vagy a légáram segítségével, vagy sugárzással, ezért oly módon kell kialakítani a növény takarását, hogy legalább az egyik módon eljusson a növényhez a talaj hője.

 

Én ezt a következő módon tervezem megoldani. Először is összekötöm a bokrot annyira, amennyire az ágak engedik. Ezután mellé állítok 5-6 karót, oly módon hogy egy indiánsátor alakot formázzon. Erre kerül a több rétegű szigetelőanyag, ami egy hegyes sátrat képez. A sátor belsejét szabadon hagyom. hogy a levegő szabadon tudjon áramolni a növény és a talaj között, és így a sugárzó hő is eljut a növényhez.

 

A szigetelés, az az a sátor anyaga belülről kifele: Egy réteg háromrétegű buborékfólia, egy réteg nyári hőtükörfólia, ami kívülről hőtükör, belül pedig buborék, végül egy réteg fekete fólia.

 

Ebből a sátrat a következő módon készítem el: Mivel a hőtükörfólia mérete adott 1,2m, ehhez ilyen szélességű buborékfóliát használok. Vágok egy 8m-es darabot ezt félbehajtom, és vágok egy 4m-es darabot, amit az átló mentén félbevágok, a kapott két háromszöget betoldom a félbehajtott csík két oldalába. A csatlakozást nem hegesztem, csak bambusznyárssal tűzöm össze, úgy mint a ruhát szokás a gombostűvel. Így lesz egy 1,8m2 alapterületű 4m magas sátor, amit ha gondosan kezelünk sok éven keresztül használható. A rögzítést ipari csomagoló fóliával (zsugorfóliával)  tervezem.

 

Mivel a sátor átmérője 1,5m, ezért én a környékén szalmával tervezem szigetelni a talajt, hogy minél magasabb legyen a sátor talajának a hőmérséklete.

 

Egy ilyen sátor költsége igaz 8-10ezer forint, de mivel sok éven keresztül használható ezért éves szintre lebontva nem számottevő.

Előzmény: Greg34 (12148)
pacsepa Creative Commons License 2019.09.18 0 0 12149

A hőszigetelés.

Az elfagyás azért nem olyan gyakori jelenség, inkább a kisebb és még fejletlen, vékony növényeket veszélyezteti, vagy extrém hideg időszakra van szükség. Takarással az utóbbi veszélye tovább csökkenthető.

Utoljára 2017 telén, februárban volt jelentős és országos elfagyást okozó hideg.

 

A legtöbb itthon meghonosított fügefajta -15 fokig jól bírja. Ha egy rövid ideig ez alá csökken, az még nem feltétlenül baj. Minden évben van egy-két ilyen nap.

Jellemzően ilyenkor is kora hajnali órákban van a leghidegebb pár óra időtartamra süllyed a hőmérséklet -15 fok alá. Ahol ez gyakori jelenség, ott nem érdemes fügével foglalkozni.

Legutóbb 2017-ben egy hétig volt -15 és -20 fok között a hőmérséklet. na az elbánt mindenki fügéjével!

Előzmény: Greg34 (12148)
Greg34 Creative Commons License 2019.09.18 0 0 12148

Van valamiféle hathatós védelem hőközlés nélkül?

Előzmény: Berényi József (12126)
55judit Creative Commons License 2019.09.18 0 0 12147

Én apró lilának nevezem. :)

Előzmény: O lajos (12146)
O lajos Creative Commons License 2019.09.18 0 0 12146

Üdvözlöm. Ez  milyen fajta? 

Előzmény: 55judit (12143)
55judit Creative Commons License 2019.09.17 0 1 12145

Igen, az. Szerencsére minden fajtának más az előnye, hátránya, ezért érdemes sok fajtát tartani, és szelektálni igény szerint. Az apró lila számomra jó fajta, a tulajdonságai nagyon tetszenek, de sajnos megvan az a hátránya, hogy elfagyást követően nem terem. A faluban az anyanövényen figyeltem meg, hogy részleges elfagyásnál hozott ugyan kevés másodtermést, de nem érett be egy sem.

De ugye tartunk olyan fajtát is ami elfagyás esetén is beérlel, így mi már sosem maradunk füge nélkül. :)

Előzmény: Berényi József (12144)
Berényi József Creative Commons License 2019.09.17 0 0 12144

Ez is, mint több minden más, fajtafüggő.

 

Előzmény: 55judit (12143)
55judit Creative Commons License 2019.09.17 0 0 12143

Hány évre is terem a füge? :)

A télen dugványoztam, nyáron minden ága a hegyéig berakódott fügével. Most érett meg az első szem, a többi növekszik. 5 literes kis vödörben múlatja az időt tavaszig.

 

55judit Creative Commons License 2019.09.17 0 0 12142

Köszönöm, néztem. Nálam is vannak olyanok, melyeken a lehűlés miatt nem érik be majd sok termés. Hiába terveztem el hogy ilyeneket nem tartok, mégis meghagyom, mert a legfinomabb fajták és első termésük ezeknek van a legtöbb.

 

Hozzánk most 2 nap enyhe lehűlés után ismét melegedést jeleznek előre, 20 fok fölött lesz a hőmérséklet. Sok beérik még.

Előzmény: pacsepa (12141)
pacsepa Creative Commons License 2019.09.17 0 0 12141

A Peretta ilyen, kb 1-1,5 havonta kezdődik egy-egy érési időszak, ami ez évi tapasztalatom szerint egyenként kb 10-14 napig tart.

Idén az első gyönyörű szemek július végén értek be.

A másodtermés szeptember elejétől indult. Most visszanéztem tavaly még nagyon új volt a fa, csak másodtermés volt pár szem és az is szeptember elején.

Még egy csomó kis füge van a fán, abból lenne harmadtermés, ha hosszú ősz lenne. De sajnos úgy tűnik, nem lesz...

Ha visszanézed, akkor tettem fel fényképeket róluk a szedéskor.

Előzmény: 55judit (12136)
pacsepa Creative Commons License 2019.09.17 0 0 12140

Már a másodtermés is lement. A Perettámon még nem sok termés volt, de ma is szedtem róla. Ha lenne még egy-másfél hónap szép idő, lenne egy harmadik érés is.

Előzmény: 55judit (12136)
Berényi József Creative Commons License 2019.09.16 0 0 12139

Örülök neki, hogy nálad sikeres volt a módszer, akkor ezek szerint működik.

 

Mivel én még nem csináltam, hanem annak alapján írtam, amit itt a fórumon más írt, ezért akár  tévedhettem is.

Előzmény: Törölt nick (12138)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!