Keresés

Részletes keresés

Casamir25 Creative Commons License 2014.02.04 0 0 3251

Szerintetek Ilonka és Kieffer körte betudják porozni egymást, hogy mindkettő teremjen?

Kramcsák István Creative Commons License 2014.02.04 0 0 3250

atifoci láttam az inda fotóidat ,szépek. kérdésem , hogyan véded meg a fagyoktól a fügédet  nagyon szépek ,

Előzmény: Törölt nick (3236)
Kramcsák István Creative Commons License 2014.02.04 0 0 3249

nem jól írtam az utóbbi 3 ból tudok oltógallyat adni  a dilemma a régi magyar vérkörte, zalában így hívják / vagy nálunk /borsodban/ vérbélű,ezek egyek?? és a dicolor közötti külömbség amit nem ismerek , ez lenne a kérdés. gondolom az ujab dicolor  a jobb.

Előzmény: Ali-bá (3248)
Ali-bá Creative Commons License 2014.02.04 0 0 3248

Egyértelmű a dolog,  m i n d e g y i k e t !  Ha nem fér, akkor csinálj kombi fát.

Előzmény: Kramcsák István (3247)
Kramcsák István Creative Commons License 2014.02.04 0 0 3247

Alibá dicolorból nekem is kellene, van decane, carmen , és téli vilmos /álítólag bolgár nemesítés/ téli körte 50- 60 dkg os is van közte nagyon jó ízű. mi a véleményed vérkörtét szerettem volna venni mert gyerekkorba volt nagyapámnak vérbélű, melyiket oltsam vagy vegyem? lehet ,hogy e héten lemegyek ahogyan korábban kértem.

Előzmény: Ali-bá (3200)
alfi13 Creative Commons License 2014.02.04 0 0 3246

Sok sikert hozzá. Én egy naspolya fát ültettem át harmadmagamal és teljes volt a siker utána rengeteg termés volt rajta. Azért ha száraz lessz az idő néha öntözd meg nagymenyiségű vizzel  kb augusztus végéig kisérd figyelemel.

Előzmény: Moncsika12345 (3245)
Moncsika12345 Creative Commons License 2014.02.04 0 0 3245

Köszi szépen!

Mindenképpen megpróbáljuk. Kár lenne egy ilyen értéket megsemmisíteni, de öregek laktak ott és nem volt kocsibejárójuk és éppen ebbe a sávba ültették az összes gyümifát. Közülük pár megmaradhat, pár ki volt száradva és ez a szép kis körtefa olyan jól érzi magát.

Nagy munka lesz, de megvárom amíg jó puha lesz a talaj - még rügypattanás előtt- és belefogunk.

Ali-bá Creative Commons License 2014.02.03 0 0 3244

Ha van néhány markos ismerősőd és rá tudod őket venni, akkor minden további nélkül. Körbe jó mély árok, aztán egyre beljebb lent alávagdosni. Két ember egy a törzshöz kötött rúddal megemeli és viszi.

Amennyi gyökér a földben maradt, annyi ágat is le kell vágni a fáról! Majd hajt újakat.

Előzmény: Moncsika12345 (3242)
alfi13 Creative Commons License 2014.02.03 0 0 3243

Ha egy földlabdával ki tudod ásni és azt a földlabdát összekötöd egy két vászon zsákkal hogy a hajszálgyökerek ne szakadjanak el a földtöl a fa ágait kb ugyanakkorára vágod vissza mint a gyökérzetet és augusztusig renszeressen locsolod ha nincs eső akkor sikerülhet.

Előzmény: Moncsika12345 (3242)
Moncsika12345 Creative Commons License 2014.02.03 0 0 3242

Sziasztok!

Szerintetek kis körtefát hány éves korig érdemes megpróbálni átültetni?

Kertesházba költöztünk és nagyon rossz helyen vannak a gyümifák. Ez a kis körtefa nagyon szép, jól termett tavaly, de nem maradhat a helyén. Nem tudom hány éves lehet, a törzse olyan 15 cm vastag. Az sem biztos, hogy a gyökerét ki lehetne szedni sérülés nélkül.

Van értelme próbálkozni? Végülis díszfákat is lehet vásárolni nagy méretben...

Körtvélyesi Creative Commons License 2014.02.03 0 0 3241

Kedves Casamir25!

 

A régi fajták közül: Guyot Gyula, Nyári Kálmán, Alexader Lucas és a Hardenpont. Persze ez még időjárás és rovarevő madár-szám függő...Nálam ez utóbbi jön be, eddig 26-27 év eltelte alatt, leszámítva a mészkénleves téli lemosót, egyszer sem permeteztem az említett károsító miatt, a verebek (költési időszak) megoldották e gondomat.

 

Tisztelettel: Körtvélyesi a dél-keleti (DK!) "fertályból".

Előzmény: Casamir25 (3240)
Casamir25 Creative Commons License 2014.01.30 0 0 3240

Tapasztalatból ismertek olyan körtefát, amit a levélbolha nem szeret, nem bánt? Az ellene való permetezéses védelmet ugyanis szélmalomharcnak tartom, ha csupán egy-két körtefa ültetését tervezném a kertbe.

baby-lon Creative Commons License 2014.01.28 0 0 3239

Carmen és Dicolor fajták birs alanyon való összeférhetőségéről van valakinek információja, vagy tapasztalata? A Mirandino rosso is érdekelne. BA29 alanyra oltanám.

Csarli1 Creative Commons License 2014.01.19 0 0 3238

Almát körtét most kell metszeni. 

Csonthéjast vegetációba, ha nem akarsz egyesek szerint fagyásnak látszó, valójában baktériumos fapusztulást

Előzmény: sanda balázs (3237)
sanda balázs Creative Commons License 2014.01.19 0 0 3237

Sziasztok,

Szerintetek fiatalító metszést lehet most csinálni, vagy várjam meg hátha lesz még zimankós, hideg időnk? vagy már nem a fiatalítót, hanem a rendes metszést lehetne most?

nem normális ez az idő én is összezavarodtam mit csináljak...

alma és körtefáról lenne szó, az őszi még maradhat gondolom

Törölt nick Creative Commons License 2014.01.17 0 0 3236

Nekem alapból a nashik nem jönnek be/ezeket nem a saját kedvemért ültettem/,így a Benita sem.Egyiket idén el is kezdem átoltani.

Előzmény: zoltan84 (3230)
Ali-bá Creative Commons License 2014.01.17 0 0 3235

Jó, hogy betetted ezt a linket. Nem gondoltam volna, hogy ennyiféle birs alany van és ilyen jó a körte alá.

Előzmény: Sinesol (3234)
Sinesol Creative Commons License 2014.01.16 0 0 3234

Köszönöm a segitséget.

 

Nem szivesen dobnám ki ezeket a birseket, 1 eve gondozom öket hozzám nöttek már, úgyhogy mostmar ezekkel kezdek valamit :)

Sokszor nem is annyira az eredmény számit hanem a munka amit eltöltök vele , és van hogy neha nem azt kapom amire szamitok de azokat is szeretem és megtartom szerencsere sok helyem van :)
Viszont  jövöre esetleg kiprobalom az általad ajanlott faroldot is.


Rakerestem amúgy a Faroldra és azt irjak rola hogy minden körtefajtaval jo az affinitasa, es kiegyenlitett minösegü es mennyisegü gyümölcsöt ad.

A birs alanyrol  azt irják hogy szebb es nagyobb rajta a körte , viszont igenyesebb sokkal jobban  a környezetre es talajra, nagyon jo adottsagokat kivan meg.
Itt öntözhetö helyen vályogos jo minösegü fekete földben vannak, és mint irtam szeretik is nagyon a helyet, szóval szerintem nem lesz bajuk ezzel.
Van egy téli esperes fám birs alanyon ami kb 3méteres most és arrol is írták hogy ilyen meg olyan erzekeny de eddig semmitse tapasztaltam belöle, gondolom nemveletlenül mondják hogy optimális termöhelyen minden fajta ellenallo lehet.

 

Ja és ebböl a cikkböl meritettem az informacioimat, elég megbizhatonak tünik : http://boglarkert.wordpress.com/2012/02/05/korte-alany-kutatasok-olaszorszagban/

Ebben azt irják az Abate is jo birsre ami jolenne mert egyik kedvenc fajtám. Esetleg valaki tud belöle oltovesszöt?Akár fizetnék is erte. Errefelé nem tul elterjedt nehez beszerezni oltovesszöt belöle:(

Mégegyszer köszönöm a segítségedet, és ha valaki esetleg tudna emliteni olyan fajtakat amik birsen is jol erzik magukat azt megköszönném.
Tovabbi szép napot.

Előzmény: Ali-bá (3223)
Körtvélyesi Creative Commons License 2014.01.16 0 0 3233

Kedves zoltan84!

 

Szépek a nashi fáid! Hány évesek? Igazad van: a rovar kártevők, gombabetegségek és még a kánikula által okozott gyűrődéseket jól bírják. Eddig, két éves kortól, teremtek, viszont nem nőttek. Ezért szeretném az ázsiai alanyokat tesztelni, ráadásul ezek közül van olyan is, mely a magas talajvízszintet tolerálja avagy a tűzelhalás nem buzerálja (ez egyenlőre irodalmi támasz, az adott helyen eltérő megtapasztalás nem kizárt). A Chojuro "bejövetelét" azzal díjaztam, hogy még egy példányt ültettem belőle. A nashi oltványok előállításánál a hajtószemzést alkalmasabbnak tartom az alvónál, tapasztalatom szerint, az alvó szem fagyérzékeny, vackoron...

 

Tisztelettel és üdvözlettel: Körtvélyesi

Előzmény: zoltan84 (3224)
baby-lon Creative Commons License 2014.01.16 0 0 3232

Nagyon szépek a fáid! A Bohemicaról is van tapasztalat? Az is jó birsen?

Előzmény: zoltan84 (3225)
Ali-bá Creative Commons License 2014.01.16 0 0 3231

Na ennek nagyon örülök, mert egy fám már nekem is indul belőle. (Atifoci! Ezúton is köszönöm az oltóvesszőt!)

 

 

Előzmény: zoltan84 (3228)
zoltan84 Creative Commons License 2014.01.16 0 0 3230

A Benita ízéről mi a véleményed, nálad termett már? 

Előzmény: Törölt nick (3229)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.16 0 0 3229

Én is csak ezeket tudnám írni róla,bár nálam túlkötődés még nem fordult elő.Én is oltottam vadkörtére is és most fogok Farold 87-re is.

Az biztos,hogy az íze egyedi...nagyon finom.

A színeződés nálam is jellemzően pirosas,némi sárga beütéssel,gondolom ez a benapozottságtól is függ.

 

Előzmény: zoltan84 (3228)
zoltan84 Creative Commons License 2014.01.16 0 0 3228

Fedőszíne nagyrészt sötétpiros, az egyik oldala viszont zöld- zöldessárga, szinte mindegyik gyümölcsnél. A sötétpiros fedőszín egyébként nem minden gyümölcsnél dominál. Viszont nagy attraktív. Gondolom emiatt is telepítik Csehországban és Szlovákiában nagyüzemi gyümölcsösökbe (a Bohemica mellett). Húsa fehér színű. Gyümölcsmérete közepes vagy kisebb. Hajlamos a túlkötődésre, mindenképpen ritkítást igényel - ha sokat hagyunk meg, a termés kicsi). A termés októberen leszedve még kemény, mint a kő, íze azonban már ekkor is kifejezetten édes, üde, lédús. Október végén megettük az összeset (30-40 db volt a két birs alanyon karcsú orsónak nevelt 3 éves fán). Termését azonban már tavaly, az ültetés utáni második évben megmutatta. Kifejezetten gyenge növekedésű a fája (vadkörtén is - erre is szemeztem). Az egyik legjobb fajta a 11 közül, ami nálam eddig termőre fordult. Még ültetek belőle...

Előzmény: Ali-bá (3227)
Ali-bá Creative Commons License 2014.01.16 0 0 3227

Ez a Dicolor  inkább monokolornak tűnik, de annak nagyon. Ilyen a színe, mint a képen, és ennyire piros mindenütt?

Előzmény: zoltan84 (3225)
Roly0205 Creative Commons License 2014.01.16 0 0 3226

Akinek kell tudok szedni Bosc kobak illetve Packham's Triumph oltóvesszőt, nagyobb mennyiségben is. 

nagyroland0205@freemail.hu

zoltan84 Creative Commons License 2014.01.16 0 0 3225

A Dicolorról hasonló a véleményem. Szeritem csak karácsonyig lehet(ne) tárolni, ha nem fogyna el elsőként ez a fajta. A Bohemica szintén nagyon jó ízű, ez már tovább tárolható, az első darabokat decemberben lehetett fogyasztani. A Dicolorról csak júliusi képet találtam: 

Előzmény: Törölt nick (3217)
zoltan84 Creative Commons License 2014.01.16 0 0 3224

Nálam másodszor termett a Hosui, harmadszor a Nijisseiki, először a Benita (Rafzas). Szerintem az ázsiai körték az európaiakétól teljesen eltérő ízvilágot képviselnek s nagyon sok dolgot előnyükre lehet felhozni. A Hosui számomra nagyon bejön íz tekintetében. Akivel kóstoltattam, mindenki jó véleménnyel volt róla. A Nijisseikinek ehhez képest teljesen jellegtelen íze van, a Hosui fűszeres,édes, a Nijisseiki vízízű. A Hosuit nem károsítja annyira az almamoly, mint a Nijisseikit, fája is elegánsabb. Gombabetegségek nálam nem károsítják. A Benita íze inkább az európai körtékre hasonlít, nekem nem nyerte el a tetszésemet. Hosui:  Nijisseiki:  A Benitáról is van valahol képem, csak most hirtelen nem találom. 

Előzmény: Körtvélyesi (3220)
Ali-bá Creative Commons License 2014.01.15 0 0 3223

Az a helyzet, hogy a birs nem a legjobb alanya a körtének. Nem is mindegyik fejlődik rajta. Ugy tudom (nem próbáltam), hogy a Hardenpont jó rá. Manapság már direkt körtének kikísérletezett alanyokat használnak. Hozass Farold-ot Csarlival. (Olass vissza sokat!)

Előzmény: Sinesol (3222)
Sinesol Creative Commons License 2014.01.15 0 0 3222

Valaki esetleg tud segiteni az en esetemnél?

Előzmény: Sinesol (3208)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!