Keresés

Részletes keresés

beetee Creative Commons License 2019.09.25 0 0 12183

...kiecetezve? 

Előzmény: beetee (12182)
beetee Creative Commons License 2019.09.25 0 0 12182

Mi ez a legegyszerűbb mód?

Tepsis?

Mint a szilvát, előtte követelve?

Előzmény: 55judit (12181)
55judit Creative Commons License 2019.09.25 0 0 12181

Pacsepának köszönhetően megtanultam a lekvárfőzés legegyszerűbb módját. Sikerült készítenem 4 kicsi üveggel, persze megint megkaptam hogy próbálhatnék többet is csinálni. :))

Elkészültek az első picike  fügesajtok is. :)

 

kavicsos64 Creative Commons License 2019.09.24 -1 0 12180

Pontosan ! De én nem takartam földig ,csak a tetején volt kalapszerűség hogy levegőzzön !

Előzmény: pacsepa (12177)
pacsepa Creative Commons License 2019.09.24 0 0 12179

Ilyenem is van vagy 20 darab. Tényleg volt róla szó.

Ez is megoldható. Akkor hát várjuk a telet. Illetve várja a franc!

Előzmény: Berényi József (12178)
Berényi József Creative Commons License 2019.09.23 0 0 12178

Én konkrétan olyan eszközre emlékszem, (Data logger) ami beállítható, hogy  bizonyos időközönként mérje a hőmérsékletet, aztán pedig egyfajta diagramon lehet ábrázolni a hőmérséklet alakulását. Ha pedig mérjük a külső és belső értékeket, akkor egyértelműen látszik, hogy mennyit tud az adott rendszer. Persze ha nem tudod megcsinálni, akkor megértem, csak nekem úgy rémlett a régebbi hozzászólásaidból, hogy ennek nincs akadálya. Amúgy meg én azért terveztem erősebb fűtést, és hatékonyabb szigetelést, hogy akár -20C°-nál se fagyjanak el még a vékonyabb ágak sem. Amúgy meg az én általam tervezett takarási magasság 3,5m, ami a tiednek több mit a duplája, a hőleadó felülete meg többszöröse, ezért indokolt a nagyobb teljesítmény, és a hatékonyabb hővédelem.

 

A fekete fólia sokkal hatékonyabban veri vissza az infravörös tartományt, de a látható fényt  elnyeli, ami melegedést okoz, viszont mivel alatta van egy hőtükör, és több rétegű buborékfólia, ezért kisebb mértékű a növény felmelegedése a sima fóliához képest.

 

 

Előzmény: pacsepa (12174)
pacsepa Creative Commons License 2019.09.23 0 1 12177

Valahogy így? :-) Kosár helyett... Egyszeri beruházás, kábel kötegelővel összefogva pár helyen...

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=149701850&t=9179725

Előzmény: kavicsos64 (12176)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.09.23 0 1 12176

A fekete fóliát nem szeretem a nap túl melegíti ! A vastag részek védelmére én azt is csináltam hogy a feneketlen kosárt tettem rá és lombbal vágott kukorica szárral megtöltöttem és ez is jó volt .

Előzmény: pacsepa (12174)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.09.23 0 0 12175

Ilyesmi az enyém is zöldes, sárgára érő ,ezek is kisebb körte méretűek ! Még rengeteg van rajta !

Előzmény: pacsepa (12173)
pacsepa Creative Commons License 2019.09.23 0 0 12174

Nem válaszoltam?

Két dolog van...

Az legfontosabb, hogy remélem nem lesz szükség, hogy külön védeni kelljen a fügét a fagytól! :-)

A másik, hogy (bel)városlakó vagyok, a fáim egyéb ingatlanokon vannak, ahova telente ritkábban megyek a mérés elvégzése végett. Ha igen, akkor el tudom végezni, van infra hőmérőm, sőt profi (de tényleg az!) infra kamerám, ami nálam munkaeszköz... Ezzel 1/10 fok különbséggel tudok mérni. Jó ötletet adtál, ha lesz kritikus időszak, akkor csinálok hőképeket és ide felteszem. Ha a külső felület -15 fok felett van, akkor belül biztosan még melegebb a levegő! :-)

 

Azt nem vitatom, hogy a több rétegű takarás sokkal jobban szigetel, a köztünk lévő "vita" legfeljebb annyi, hogy szerintem felesleges, ha van kiegészítő fűtés és ehhez elegendő a nagyjából 30-50W. Ha nem így lenne, akkor nem is forgalmaznák szerintem. Energiát nem igazán takarítasz meg a plusz szigeteléssel, mert az beállítástól függően a külső hőmérséklet magasabb értékénél bekapcsol és szabályozatlanul full teljesítményen ketyeg. Ugyanannyit... Az lehet, hogy a belső hőmérsékletet a jobb szigetelés okán jobban megemeli, egészen addig, amíg a hőveszteség és a bevitt hő ki nem egyenlítődik. Véleményem szerint feleslegesen állítasz elő akár 5-10 fokkal magasabb belső hőmérsékletet...

A növény fás részeit érintő hőveszteség -ami végső soron az elfagyást okozza- több tényező függvénye. Az egyik csak a szimplán hideg idő. Legalább ennyire fontos, ha ez erős légmozgással párosul. Na ez nagyon sokat tud rontani az esélyeken. Utóbbi ellen az egy rétegű fóliázásnak is közel olyan jó a hatásfoka.

A legfontosabb tehát szerintem, hogy a fólia takarásában a légtér zárt legyen és a kritikus érték felett tartsuk a hőmérsékletet. Mindegy, hogy 1, vagy 10 fokkal! A növény inaktív állapotban van.

A szigetelésnek van egy gazdaságossági határa. Mit értek ez alatt?

 

A mi környékünkön jellemző klimatikus viszonyok között elégséges az egy rétegű takarás. Sok kísérletet csináltam már én is a fagymentesítésre, különféle tutinak vagy annak gondolt megoldásokkal, akár vissza is nézheted, itt dokumentáltam ezeket.

A fügéket reálisan 1,5 méter magasságig tudom teljes takarásba burkolni. Az akármilyen módon (akár 75-100W-so izzókkal) alá lehet fűteni. A nagyobb növények esetében azonban ez nem működik.

Itt lép a képbe a "cekászos" megoldás, amikor a törzsre és vastagabb ágakra tekerve legalább ezek elfagyását megakadályozza. Nyilván kívülről mással is betekerem majd, például folpack-al, vagy filc bandázzsal és folpack-al.

Szóval ebben az esetben ha a fiatalabb és vékonyabb gallyak és hajtások el is fagynak, legfeljebb a nyári termést bukom, az őszi termést nem, mert nem gyökérről hajt újra a növény.

 

Abban viszont én is bizonytalan vagyok, hogy a fekete, vagy az átlátszó fólia a jobb megoldás ha már akárhány rétegben takarunk.

Előzmény: Berényi József (12172)
pacsepa Creative Commons License 2019.09.23 0 0 12173

A tetején lévő két szem Peretta, az alatta lévő zöldek a nyitott serlegnyílásosak. A zöldek esetében valamilyen dalmát fajtára tippelek. A hajtásokat kaptam, abból szaporítottam, szóval ismeretlenek. Nagyon bőtermő, a nyári első termésük kifejezetten látványos, 130-140 gr is lehet, ha ideálisak a viszonyok. Csak hát ahogy írtad, ez is vonzza a rovarokat. A Peretta is hozza a nyári termésben a 120-130 gr-ot, legalábbis eddig az volt a legnagyobb. Picit talán kevésbé édes, bár még nem volt igazi nagy termésem belőle, jövőre indul be az első és legnagyobb nagyobb fa, azaz a termésre vonatkozó tapasztalatok még változhatnak. Az első pár szem termés alapján ízesebb és nem jellemző rá a fügeméz folyás. Állítólag svájci nemesítés, ami alapján remélhetőleg a fagyot is jobban bírja. Erőteljesen nő, de hajlamos gyökérről bokrosodni ezért legalábbis amíg rendes fa nem lesz belőle, alulról figyelni kell és még apróságában érdemes lecsipkedni a próbálkozásokat. Szaporítani viszont nagyon egyszerű és biztonságos ezekről a kis gyökeres hajtásokról. Most is meghagytam hármat, egyet már elajándékoztam, egyet megtartok, az egyet pedig oda tudok adni valakinek.

Ha beindul, akkor elég gyorsan növő fajta.

Ezen a képen az őszi, második termések vannak:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=150361020&t=9179725

Ezen pedig a látványosabb nyári első termések:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=152013964&t=9179725

Előzmény: kavicsos64 (12167)
Berényi József Creative Commons License 2019.09.23 0 0 12172

A felvetésemre mi a válaszod, csinálsz tesztméréseket?

Előzmény: pacsepa (12164)
55judit Creative Commons License 2019.09.23 0 0 12171

Az anyós félére rá merném mondani hogy Egerági. Színre, alakra pont úgy néz ki. Ha teljesen megérik és nagyon puha lesz, az alja felől barnára változik. Keresgéltem nálad levelet is, amin látni hogy az erősen ujjas levél fűrészfogasan cakkos élű. Ez is stimmel. Nekem is van. Nagyon bőségesen terem, nagyon leveses, de fele olyan édes mint a barna fügém és nincs zamata. Ettől függetlenül jó hogy van a kertben, mert a túl édesből nem tudok sokat enni ebből viszont igen. :)

Előzmény: helgaanyu (12170)
helgaanyu Creative Commons License 2019.09.22 0 0 12170

sziasztok.

Végre idejutottam a géphez.! 

Ez a dédszulők féle füge. Az idén szép első termése volt

ha jó ősz lesz még fog érni amíg meg nem fagy.

nekem ez A FÜGE. Gyerek koromban is nagyon szerettm ,

de akkor ritkán termett.

Ez a másik az anyós féle. Ez is jó , de a másik szerintem zamatosabb. 

Azovan Creative Commons License 2019.09.22 0 0 12169

Sziasztok! 3-4 éve én is vettem Lidl-s Napolitanat, ami 1-2 éve kiszáradt, de az idei esőzések életre keltették. Ki is vettem, becserepeztem. Viszont van egy 1-2 éves bokrom, ami szerintem ugyancsak a Lidl-ből való. Nagyon hosszú száron hozza a fügéket, az egyik elkezdett végre érni, és csak az egyik ágvége bolondult meg, és ágazott szerteszét. A problémám csak annyi, hogy a levelük nem egyforma. Amit felszedtem a kertből, annak sokkal szeldeltebb a levele. Nektek hogy sikerült ez a fajta?

kavicsos64 Creative Commons License 2019.09.22 0 0 12168

Barna és zöld fügénk van ! Nagyon szeretnék egy lilát olyan nagyobb félét laposat !

Előzmény: kavicsos64 (12167)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.09.22 0 0 12167

Ha az a neve !!! Az a másik fajta amit irtál az mekkora és milyen színű ?

Előzmény: pacsepa (12166)
pacsepa Creative Commons License 2019.09.21 0 0 12166

A serlegnyílásról beszélünk... :-)

 

Nos a válasz: nem!

Nekem is van olyan fajtám, aminek a fáját állandóan körbe kell szórnom hangyairtóval, mert éréskor nyílik és még folyik is belőle a fügeméz. Mondjuk a hangyák ellen még csak tudok védekezni, de a darazsak ellen nem.

Egy másik fajta (Peretta) nem nyílik ki, azzal nincs ilyen probléma.

Előzmény: kavicsos64 (12165)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.09.21 0 0 12165

Lenne egy kérdésem mindegyik füge éréskor kilyukad vagy van olyan fajta amin nem lesz lyuk ? Az a bajom ezzel, a hangya fel mászik és bele megy ,de a katica is volt már benne !

pacsepa Creative Commons License 2019.09.20 0 0 12164

Tényleg nem vitatkozva:

A fólia alatt mindössze 2-5 fok különbséget kell tartani a külsőhöz képest. Ezért kell kevés energia.

Aztán meg a fűtés már sokkal korábban beindul, "átmelegíti" a növényt. Amikor hőtehetetlenségről beszéltem, akkor lényegében tárol valamennyi energiát a füge maga is. Egy éjjeli pár órás kemény fagyot ezzel átvészel.

Előzmény: Berényi József (12159)
Berényi József Creative Commons License 2019.09.20 0 1 12163

Üdv. itt közöttünk.

 

Természetes a nagy fagyok elmúltával le kell venni a takarás, vagy megnyitni, hogy ne melegedjen túl.

Előzmény: kavicsos64 (12162)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.09.20 0 2 12162

Kösz ! Átjöttem ,nem is tudtam hogy ilyen is van ! Ezzel a füge takarással nagyon vigyázni kell ! Nekem ez miatt fagyott le tövig ,mert túl sokáig takarva volt ,kukorica szárral ! -15 fokig nem kell takarni semmivel a takarást akkor kell rátenni ha az időjósok hidegebbet mondanak ,és csak addig rajta hagyni amíg el nem múlik ! Amennyiben ugyanis túl sokáig rajta marad a rügyek beindulnak a takarás alatt és a takarás leszedése után 2 foknál már elfagy ! A múlt télen nekem egyáltalán nem volt takarva ! Fa alakom van és eléggé nagy is már olyan 8cm törzs méretű ! És helló mindenkinek ! Bár úgy néztem elég sok mindenkivel már találkoztam itt ott ! Vissza kell olvasnom sokat hátha valamit nem tudok !

Előzmény: pacsepa (12156)
55judit Creative Commons License 2019.09.20 0 1 12161

Esőzés után így érett a barna füge:

Csak szebb lett. Nem víz ízű, mennyei finom, krémes, édes mint a méz. Valószínű azért a barna füge a legelterjedtebb, mert ez a legfinomabb. A megszállottak, vagy a nagyon kíváncsiak mint én is, ültetgetnek különféle ritkább fajtákat is, de engem ennyire még egyik sem vett le a lábamról. :)

 

Egyébként egyik fajta sem lett víz ízű, sőt, meglepetésemre a Green Michurinskának sincs semmi baja. Ő csak fogja magát, szépen beérik, és megaszalódik. :) Idén jobban tetszik mint tavaly, ki akartam venni, de most újragondolom. :)

Berényi József Creative Commons License 2019.09.20 0 0 12160

Amúgy meg neked vannak eszközeid, amivel tudod mérni a hőmérséklet alakulását a külső és belső oldalon is. Ha takarod a növényeket, akkor mérésekkel könnyen alátudod támasztani az állításodat. Szerintem ha megcsinálnád, és a tapasztalatod megosztanád velünk itt a fórumon, akkor nagyon hálásak lennénk itt nagyon sokan:)) 

Előzmény: Berényi József (12159)
Berényi József Creative Commons License 2019.09.20 -1 0 12159

Ezen felesleges vitatkozni, nekem a fóliával az a tapasztalatom, hogy nem szigetel kellőképp, hisz az infravörös sugarakat teljes mértékben átengedi, így nem véletlenül használnak a fóliasátrakban energia ernyőt ! De ha szerinted elégséges a szimpla takarás, akkor legyen úgy. Emellett igen is fontos a teljesítmény, mert a hőegyenleget, a hőátbocsájtás, és a Watt hányadosa határozza meg. Csak hogy érthető legyen, egy1000Wattos hősugárzóval nem tudsz felfűteni egy családi házat, még akkor sem, ha az aprócska. 

 

Amúgy meg majd az első igazán hideg nap eldönti, hogy kinek is van igaza:))

Előzmény: pacsepa (12156)
Silvan Creative Commons License 2019.09.20 0 0 12158

Köszönöm szépen!

Előzmény: pacsepa (12157)
pacsepa Creative Commons License 2019.09.20 0 0 12157

Már nem tudom, sajnos vissza sem tudom keresni. Arra emlékszem, hogy talán szlovák webshopból küldték. Jó áron volt, azért csaptam le rá.

Most rákerestem a Google-ban, akkor különböző fajtáit látom itthoni webshopokban, 6-10-12 méteresben, de drágábban.

Keresőszó "kertészeti fűtőkábel".

Ebay-en is rákerestem.

Ott találtam ígéretes példányokat olcsóbban:

https://www.ebay.com/itm/Electric-Heating-Cable-Automatic-thermostat-Water-Pipe-Freeze-Proof-Heated-Tape/323634799324?hash=item4b5a2322dc:m:mPc4IWjGolWbDz15sNrV94Q

https://www.ebay.com/itm/Electric-Heating-Cable-Automatic-thermostat-Water-Pipe-Freeze-Proof-Heated-Tape/142951270234?hash=item21488f475a:m:mYquMMjZqUtUlDSvInvEwkg

https://www.ebay.com/itm/16-4Ft-5m-Heating-Cable-Automatic-thermostat-Water-Pipe-Freeze-Proof-Heated-Tape/323637095998?hash=item4b5a462e3e:g:IwAAAOSwVH9cMW~h

 

És itt van egy 20 méteres, talán ez a legjobb vétel a nagyobb növényekre, ez már 200W-ot is lead, rá kell tekerni:

https://www.ebay.com/itm/20m-Silicone-Heating-Cable-Anti-Frost-Frozen-Pipe-Preventing-Defrosting-Cable/143169432501?hash=item2155902bb5:g:DhkAAOSw44BYVjuZ

Előzmény: Silvan (12153)
pacsepa Creative Commons License 2019.09.20 0 1 12156

A dupla takarás vagy erősebb hőszigetelés véleményem szerint felesleges, ha van fűtés, akár csak izzóval is. Energiát nem takarítasz meg, a növénynek meg mindegy, hogy -5, vagy -10 fok van a fólia alatt. Egészen minimális energia elegendő a -10 fokon, vagy efelett tartásra még a külső -20 fokban is. Gondolj bele, hogy mennyi hőnyereség van a talajból, amit leírtál az alapján. Nem is az a cél, hogy 0 fok legyen... Másrészt a fűtőszálas ráfűtés nem -10 foknál indul be, hanem már +3 foknál. Azaz folyamatosan hőt visz be, amikor még nincs fagyásveszély. Az így "átmelegedett" fának is van hőtehetetlensége.

Előzmény: Berényi József (12154)
Berényi József Creative Commons License 2019.09.20 0 0 12155

Ja nálam az elektromos rendszer közel 30 ezerbe került, ha ezt leosztom bokrokra, akkor durván 2000/bokor. Természetesen ehhez még jön a takaróanyag.

Előzmény: pacsepa (12151)
Berényi József Creative Commons License 2019.09.19 0 0 12154

 A kérdés így szólt. "Van valamiféle hathatós védelem hőközlés nélkül?"

 

Amúgy én is csináltam vészfűtést két -50-től +110es tartományban szabályzó termosztáttal vezérelt rendszert, ami két teljesítmény fokozatú, és 15 bokor védelmét biztosítja meteorológiai előrejelzés nélkül. -10C°külső hőmérsékletnél bekapcsol minden bokor takarása alatt egy 70W-os izzó, és addig üzemel amíg a hőfok -10 alatt van. A másik termosztát -15C°-ra van állítva, ez pedig 100W-os izzókat kapcsol. Viszont ennél a rendszernél is kell a hatékony, jó hőszigetelő takarás. Persze ha enyhe a tél, mint amilyen tavaly volt, akkor elégséges egyrétegű fólia takarás, vagy még az sem kell, de azért kíváncsi lennék a -18-20C°-kal hogy birkózna meg a 30W egy gyenge takarás mellett. 

 

Előzmény: pacsepa (12151)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!