Keresés

Részletes keresés

kssthomas Creative Commons License 2016.01.31 0 0 72529

Azt még ki is hangsúlyozta az építési hatóság ellenőre, hogy rám a 2009-2010. évi szabályzás vonatkozik

 

Egy példa:

A mai jogszabály előír 25cm födém szigetelést, de nekem meg csak 10cm van. De mivel nekem ferde tetős az építmény, így utólag nem is lehetne igazán pótolni, csak jelentős bontás után, mert nekem nincs ott padlástér. Ráadásul mivel ferde tetős így néhol nem is férne el a 25cm.

Az akkori jogszabály 10cm írt elő, így ezt nekem el is fogadták. Bár itt egy kicsit akadékoskodott velem, hogy az nem jó úgy, de elővettem a tervrajzot neki és megmutattam, hogy én a rajz szerint dolgoztam.

 

Egyébként igazad is lehet, mert a jogszabály régiónként változik / változhat, sokszor a helyi hatóságtól függ a szabályozás, mit lehet és mit nem.

Előzmény: tzscske (72528)
tzscske Creative Commons License 2016.01.31 0 0 72528

Nem lehet,hogy az a gond: mikor kértél hosszabbítást akkor már az új építési szabályoknak kellett megfelelni?

Nekem tavaly vagy előtte volt,hogy meg akartam hosszabbítani az engedélyt mert majdnem lejárt, de a tervező (aki a kivitelező is volt papíron) azt mondta gyors zavarjuk le a használatba vételit,mert ha hosszabbítás lesz akkor már az új szabályok szerint kéne megcsinálni (e-napló meg minden ami ezzel jár). mivel már kész volt lényegében az épület gyorsan lezavarta a papírmunkát és meg is kaptam a használatba vételit.

Mondjuk nálam gazdasági épület volt, de szerintem ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá.

Ha ez a helyzet akkor lehet a tervező a "hibás", mert ha tájékoztat gondolom előkapartad volna a pénzt a színre és nem hosszabbíttatsz,hanem átveteted. 

Előzmény: kssthomas (72525)
Töck Jenő Creative Commons License 2016.01.31 0 0 72527

Kimaradt. Ha nincs papír akkor lehet, hogy az állását félti.

Előzmény: Töck Jenő (72526)
Töck Jenő Creative Commons License 2016.01.31 0 0 72526

Senki sem állította, hogy az épület rossz. Csak azt, hogy nem ismerik. Ha a hatóság kiadja a használatbavételi engedélyt akkor azért felelősséget is vállal. Ezt viszont ő sem szeretné, bőrpapír kell neki, hogy mégse ő legyen a felelős. Tőlem már jó néhány éve (nem is emlékszem mikor) kértek először ilyen papírt. Lehet az is, hogy miután a mai zűrzavaros helyzetben senki sem tudja pontosan, hogy mik az előírások, biztos ami biztos alapon kérnek nyilatkozatot. Ha másnál ugyanilyen esetben ez nem fordult elő, akkor esetleg nem az van mögötte, hogy valaki megsértődött? Azt gondolom, hogy a hatóságnak valamit lépni kell, miután nyoma van nála az építkezésnek. Ha nem haragszanak valamiért, akkor lehet, hogy megelégednének egy nyilatkozattal a kőművestől (és a villanyszerelőtől) és kiadnák az engedélyt némi ráhatással. Ha haragszanak akkor vért akarnak látni.

Előzmény: kssthomas (72525)
kssthomas Creative Commons License 2016.01.31 0 0 72525

Talán félre értelmezhető a hozzászólásom.

A hatóság kint volt, ellenőrizte a tervet és az épületet is szemrevételezte, amelyről fénykép is készült.

Akkor még színezés nélkül volt kész.

Mindent rendben talált.

 

Nem teljesen értem a hozzászólásodat.

Nem kell senkinek sem vállalni a felelősséget. Pont ez a lényeg, arról volt szó, hogy én magam megépíthetem az épületet, amit én meg is tettem. Ekkor még szó sem volt kivitelezőről.

Pont azért kezdtünk bele, mert annyi pénzünk megvolt hogy önerőből meg tudjuk építeni. Nem fért volna bele 2-300 ezer munkadíj.

Az épület 6 éve áll. sehol egy repedés, nincs statikus elmozdulás.

 

Az épület abszolút tökéletes szerkezetileg. Itt nincs kókány, félbehagyott tákolásról szó.

Minden új anyagból van és szakember keze által készült el. Egy volt osztálytársam volt a kőműves. A villanyt én szereltem, mert ez a szakmám. Mint mondtam, a szemrevételezés megtörtént.

 

 

Csak most olyan dokumentumot kérnek tőlem amiről szó sem volt.

Én elmondtam a hatóságnak is, az épület kivitelezője én voltam. Azt mondták nem gond, akkor még nem volt ez az elektronikus rendszer.

Nem voltak ennyire kötve a szabályok,

Azt is mondta, hogy rám az a törvény vonatkozik ami akkor hatályban volt.

Az engedélyt 2009-ben kaptam meg, onnantól számítva ha jól tudom, 1 évem volt, hogy elkezdjem az építkezést.

Az építkezést 2010 ben kezdtük el és ekkor is lett befejezve.

Csak a színezés elhúzódott egyéb okok miatt.

 

Csak érdekesség képpen megjegyzem, szomszédomtól aki egy évvel korábban fejezte be az építkezést, tőle sem kértek semmilyen nyilatkozatot. Még érintésvédelmi vizsgálatot sem. Halkan megjegyzem, ugyanaz volt a tervezője mint nekem.

 

Értelemszerű utólag senki nem szívesen állít ki ilyen nyilatkozatot, persze nem is ingyen kértem, de nem fogok kifizetni egy vagyont senkinek sem ilyen papírért, még ha most ez így hülyén hangzik is.

 

   

 

Előzmény: Töck Jenő (72516)
halaloszto Creative Commons License 2016.01.31 0 0 72524

ez egy 6cm válaszfaltéglából rakott fal, amiben egyszerűen kihagyták az ajtó helyét, nincs semmi kiváltó felette? a 8-10 centis kávát nem tudom fel lehet-e vakolni szépre meg tartósra. 

 

Vajk

Előzmény: Kapocska (72519)
Kapocska Creative Commons License 2016.01.31 0 0 72523

Ha meghagynám a nyílást akkor  fölfelé kibővítve

kiraknák oda boltívet (12).

Előzmény: ZolKa (72518)
lala1961 Creative Commons License 2016.01.31 0 0 72522

Ha Én csinálnám ,akkor vennék pajacitól olcsó száraz 1" gyalult deszkát és abból csinálnék egy tokot ,amit szépen lefestve jól mutatna!Rögzítés Pur habbal ,de jól kiprájcolva ,hogy össze ne nyomja!

Előzmény: ZolKa (72504)
Kapocska Creative Commons License 2016.01.31 0 0 72521

Biztos csak a halál,de még akkor is lehet alkudni Istennel.:-)

Előzmény: joevagyok68 (72520)
joevagyok68 Creative Commons License 2016.01.31 0 0 72520

Biztos ?

Akkor hol lennének "sarkok" ?

Arra gondolok, hogy hogyan tudom bevakolni a sarkokat, hogy szép egyenesek legyenek?

 

Mondjuk az már többször kiderült, hogy így jár aki kérdezés előtt beveszi a "fogalmazásgátlót"...

 

Nekem az lenne a tippem, hogy ajto nyílást szeretnbé meghagyni es csak a " falvégeket" szeretné vakolni...

Ugy vannak sarkok

Mivel van lamberia körülötte én biztos nem vcakolnám hganem cxsinálnék bele egy "ajtokeretet"..

Ha csak vakolna az egy idő után úgyis le lenne verve néhol.

Ha olyan rokonnyai vannak mint nekünk akkor nem csak néhol....:-) 

Előzmény: Kapocska (72519)
Kapocska Creative Commons License 2016.01.31 0 0 72519

Szerintem itt falazni kéne  először nem vakolni.

(paplanfa ráérzett):-)

Előzmény: ZolKa (72518)
ZolKa Creative Commons License 2016.01.30 0 0 72518

Pár kép:

 

 

Előzmény: Törölt nick (72514)
Töck Jenő Creative Commons License 2016.01.30 0 0 72517

Az előzőhöz: Ez nem új, már évek óta kérik az igazolást. Itt említem meg, hogy sokan azt hiszik, hogy egyszerűbb lett a kivitelezés, mert nem kell engedélyeztetni a hatósággal. Nem terv szerint, nem jogosult kivitelezővel épített épületnél könnyen bontás lehet a vége. Jelenesetben talán segítene egy fennmaradási kérelem. De ezt inkább az építészek tudják megmondani.

Előzmény: Töck Jenő (72516)
Töck Jenő Creative Commons License 2016.01.30 0 0 72516

A hatóság tapasztalataim szerint nem fogja vállalni a felelősséget egy ismeretlen építményért. Vagy a Tervezőnek, vagy a Kivitelezőnek kell adnia egy papírt, hogy az épület jó. Tőlem is kértek többször, de mindíg a Kivitelezőhöz küldtem őket, ha a Kivitelező nem mer adni (talán nem is ok nélkül) akkor miért legyek olyan vakmerő, hogy egy ismeretlen minőségben és anyagokból épített épület megfelelőségéről igazolást adjak. Jelen esetben marad a Tervező (megfelelő díjazás ellenében), persze csak akkor ha nincs eltérés a tervtől. De hogy mit visel el az az Ő dolga.

Előzmény: kssthomas (72513)
halaloszto Creative Commons License 2016.01.30 0 0 72515

én levágtam a karton nagyjából, feltettem, és a végén a kartonhoz való gyaluval lefaragtam amekkorára kell.

 

Vajk

Előzmény: ZolKa (72511)
Törölt nick Creative Commons License 2016.01.30 0 0 72514

Fényképet fel tudsz tenni? Lehet, hogy magyarázunk itt módszereket, ami tényleg a legegyszerűbbnek tűnik, de lehet, hogy valamit nagyon elfelejtettél megemlíteni és tévútra kerülsz. Emiatt nem biztos, hogy a gipszkartonos lenne neked a legjobb megoldás.

Előzmény: ZolKa (72511)
kssthomas Creative Commons License 2016.01.30 0 0 72513

Üdvözlök mindenkit.

Segítségre lenne szükségem. Bár nem tudom jó helyre írom a gondomat.

 

Szóval a következő a problémám.
2010-ben építettünk a házunkhoz egy helységet. Megközelítőleg 4x3 méter.
Készült rá terv, meg lett az engedély is.
2010-ben elkezdtük, de be is fejeztük még abban az évben, csak a színezés maradt el.
2015-ig sajnos anyagi és egyéb okok miatt a színezés elmaradt. Kértünk 1 év halasztást az átadásig.
Meg is kaptunk, rendben ment minden. Volt is kint az építési hatóság, készült szemrevételezés, fénykép, itt is rendben ment minden.
2015 év közepén a színezés is elkészült. Meg van az érintésvédelmi vizsgálat is.
Átadás 2016 májusig.
Mivel mindent mi csináltunk itthon, így nem volt kivitelezőnk sem.
Amikor a tervet elkészítettem a tervezővel, azt mondta nekem a tervező, nem lesz gond, nem kell kivitelező, ha meg tudom oldani akkor minek fizessek érte.
Az építési hatóság, amikor kint volt ellenőrzésen én külön mondtam neki is a háza részt mi építettük, nincs kivitelező.

Én úgy emlékszem azt mondta, amikor én az építési engedélyt megkaptam, akkor még nem volt kivitelezőhez kötve az építkezés, ezért nincs szükségem erre a nyilatkozatra.

 

Most jönne az átadás, de kéri a kivitelezői nyilatkozatot a tervezőnk, ugyanis ő a felelős az építkezés miatt. Most az ő feleőségéről ne beszéljünk, mivel ő mondta hogy megoldhatjuk mi magunk is ezt a problémát, de most hirtelen rossz lett az emlékezete.

 

Nekem nincs kivitelezési nyilatkozat, a fent említett okok miatt. Anélkül meg el sem kezdik az egész átadási ceremóniát.
Májusba meg át kellene adni a házat.

Próbáltam utólagosan beszerezni építkezési vállalkozóktól, de eddig nem igazán jártam sikerrel, utólag ilyen nyilatkozatot nem igazán akar kiállítani senki. Hivatkoztak az adózásra a felelőségre stb...

Meg persze ez nem hivatalos, fél mindenki az a büntetéstől.

Őszinte leszek, egy kisebb összeget még meg is ért volna nekem, de még eddig nem találtam aki megoldaná.

 

Meg kérek mindenkit, ne fussunk felesleges köröket, csak segítőkész embereket véleményét kérem. Nem akarok vitázni senkivel.

Olyan embereket véleményét várom, aki akik jártak hasonló cipőben vagy tudnak valami megoldást a problémára.


Szóval mi ilyenkor a teendő?
Hogyan tovább?


Üdvözlettel,,, Tamás

KömKel Creative Commons License 2016.01.30 0 0 72512

Basszus, hogy milyen rohadt türelmetlenek tudtok lenni...

 

Elvileg belóghat 1 métert az épület az oldalkertbe, ha megmarad még 3 méteres oldalkert. Azért csak elvileg, mert ez nem csak az otékban van szabályozva, hanem a HÉSZben is, valamint a tűzvédelmi szabályzatnak is meg kell felelni.

Szóval erre nincs általánosan rámondható igen/nem, egyedileg kell megnézni az adott telekre és épületre.

 

Ha épitési engedélyre van szükséged, akkor kérhetsz elvit előtte. Egyszerűsítettnél nem.

Előzmény: sylvanus67 (72509)
ZolKa Creative Commons License 2016.01.30 0 0 72511

Köszi Szépen!

Valószínűleg a gipszkarton módszer lesz.

 

A falról is hiányzik itt ott vakolat.

Úgy gondoltam, hogy szélesebbre hagyom a gipszkartont, ahhoz hozzájavítom a vakolatot majd fűrészlappal levágom a kilógó részt és végén glettelem.

Ez jó lehet így?

Előzmény: halaloszto (72510)
halaloszto Creative Commons License 2016.01.30 0 0 72510

jaja, ha akarsz vakolni habarccsal, akkor ugy kell. a gk modszer gyorsabb, egyszerubb es kevesbe kell gyakorlat hozzza.

Előzmény: ZolKa (72508)
sylvanus67 Creative Commons License 2016.01.30 0 0 72509

senki?

 

És még egy bónusz kérdés:

 

Most, hogy van ez az "egyszerűsített építési bejelentés" létezik még elvi építési engedély?

Előzmény: sylvanus67 (72499)
ZolKa Creative Commons License 2016.01.30 0 0 72508

Nekem régebben valahogy úgy magyarázták, hogy először a kávát kell deszkával kizsaluzni, levakolni a szélét majd az oldalait zsaluzni és akkor vakolni a kávát.

 

Akkor ez már idejétmúlt módszer?

Előzmény: halaloszto (72505)
halaloszto Creative Commons License 2016.01.30 0 0 72507

a mezei gk csavar nem onmetszo. sot, egyik sem onmetszo. letezik speci, aminek van furoele, az kell az erositett C profilhoz az ajtonal. a fahiz valo is siman atmegy a feles vaslemezen, csak annyiban kulonbozik, hogy mas a menete, a hegye ugyanolyan.

Előzmény: stevemegane (72506)
stevemegane Creative Commons License 2016.01.30 0 0 72506

Pont emiatt kell hézagot hagyni a lemezek között.

 

A favázhoz nem rögzítheted a gipszkartont lemezhez való csavarral, mert kiszakadna a lécből.

A rendszerlemezt pedig a fához való gipszkarton csavar nem fogja átfúrni, mert az nem önmetsző.

Előzmény: halaloszto (72503)
halaloszto Creative Commons License 2016.01.30 0 0 72505

mármint a kávát kellene lejavítani?

 

veszel egy tábla gipszkartont, csemperagasztóval beragasztod. ha merevre kötött, akkor elgletteled a sarkokat.

 

vízmérték, nagy derékszög legyen kéznél.

 

Vajk

Előzmény: ZolKa (72504)
ZolKa Creative Commons License 2016.01.29 0 0 72504

Sziasztok!

 

Van egy falnyílás (előzőleg egy ajtó volt benne) amit be szeretnék vakolni.

Hogyan kell(ene) csinálni?

Arra gondolok, hogy hogyan tudom bevakolni a sarkokat, hogy szép egyenesek legyenek?

 

Köszi!

halaloszto Creative Commons License 2016.01.29 0 0 72503

nekem fémvázon van, és a mezei fémvázhoz való gk csavart. simán átmegy a ziment lemezen is, nem kell fúróhegyű. a ferdefal nekem is faváz, ahhoz 45mm-es fához való (ritkább a menet és mélyebb) gk csavart, de ott nincs fűtés.


Vajk

Előzmény: stevemegane (72501)
topikolos Creative Commons License 2016.01.29 0 0 72502

Köszi, meg a többieknek is.

Ez lesz, aztán ha nem elég, majd kitalálok mást.

Előzmény: nixon70 (72484)
stevemegane Creative Commons License 2016.01.29 0 0 72501

Attól hogy a lécvázon is átcsavarozod, annak semmi értelme, mivel a lécen mindenképp össze fog simulni a lemez a gipszkartonnal.

 

Az, hogy a mező közepén is toltál néhány csavart jó ötlet.

 

Milyen csavart használtál? Fához valót, vagy fémhez való önmetszőt?

Előzmény: halaloszto (72480)
Yoshida Creative Commons License 2016.01.29 0 0 72500

Facebook csoportja is van :)

 

Hol és mit kéne engedélyeztetni rajta?

 

Ahogy én látom, elsőre van akinek megy 1-2 hónapig, van akinek 1-2 hét után leállt, bár kiderült pl. hogy sok tűlevél volt benne (érzésre se raktam volna bele). Van aki második építésre majdnem végig használta télen. (de nem AE házba, így csak alap temperálásra volt elég)

 

Az biztos hogy folyamatos ellenőrzést, mérést, felügyeletet igényel. (bár szerintem még mindig kevesebbet mint fát hasogatni, és pakolászni a kazánhoz/kandallóhoz/kályhához)

Előzmény: Csokis (72497)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!