Keresés

Részletes keresés

nemmindegy Creative Commons License 2003.07.05 0 0 51
Tudtommal a KRESZben úgy van megfogalmazva, hogy az előzést a záróvonal ELŐTT be KELL fejezni.
Vagyis ha túlmentél a záróvonal kezdetén előzés közben, MÁR szabálytalan vagy.
Előzmény: atompyka (48)
atompyka Creative Commons License 2003.07.05 0 0 50
Tudom, értettem.
Azért nem láthattad, mert nem tartotta be a KRESZ 31. § (1) b) pontját.
Ha mindezek után még eléd is fordul, akkor a (6) pontnak sem tett eleget...
Te viszont szvsz nem szegtél meg semmit. Persze a sebkorlt valószínűleg igencsak. :-)
Előzmény: Négyesi (49)
Négyesi Creative Commons License 2003.07.05 0 0 49
Itt az volt a probléma hogy nem láttam a kanyarodási szándékát jelző autót,mert takarta tgk.
Előzmény: atompyka (44)
atompyka Creative Commons License 2003.07.05 0 0 48
Amúgy hasonlóan ölte meg anno a közl. miniszter sofőrje a trabantost a Balcsinál.
:-(

Kérdés:
Semmiféle tábla nincs, csak záróvonal. Előzhetek-e úgy, hogy a záróvonal előtt kimegyek, utána vissza, a vonalat nem lépem át? (Megtörtént...)

Előzmény: Négyesi (45)
atompyka Creative Commons License 2003.07.05 0 0 47
Egy percig nem éreztem úgy, hogy Te vétettél volna, max. azt gondolom, hogy jogilag vagy hibás, de a (44)-ből kitűnik, hogy tán az sem.

ATom

Előzmény: Négyesi (45)
atompyka Creative Commons License 2003.07.05 0 0 46
Szvsz(!) ez nem igaz, azt leszámítva, hogy nem is erről van szó.
Azért nem erről van szó, mert osztottpályás az út, tehát elválasztó fűsáv van középen, nem felezővonal.
Ezért nem igaz:
"e) Forgalmi sáv: az úttestnek egy gépkocsisor biztonságos közlekedésére elegendő szélességű - akár útburkolati jellel megjelölt, akár meg nem jelölt(!!!) - része."

ATom
Előzmény: Négyesi (43)
Négyesi Creative Commons License 2003.07.05 0 0 45
Gondolj beleegy hosszú egyenes uton mész nemírom mennyivel már messziről látod hogy ott döcögnek előtted szemből senki és lendületből előzöl.Szerintem duplájával mentem mint ők.Ez egy sima manővernek tünt.
Előzmény: atompyka (42)
atompyka Creative Commons License 2003.07.05 0 0 44
31. § (1) Az útkereszteződésben másik útra bekanyarodni szándékozó vezető a járművel
- balra bekanyarodás esetében az úttest felezővonala mellé, illetőleg osztottpályás és egyirányú forgalmú úton az úttest bal szélére
köteles - az útkereszteződés előtt kellő távolságban - besorolni. A bekanyarodási szándékot irányjelzéssel [29. § (2) bek.] jelezni kell.
(6) A balra bekanyarodó jármű vezetője párhuzamos közlekedésre nem alkalmas úton a bekanyarodást akkor hajthatja végre, ha meggyőződött arról is, hogy balról járművének előzését vagy kikerülését másik jármű nem kezdte meg.
Akkor szabad előzni, ha:
c) az előzni kívánó jármű előtt ugyanabban a forgalmi sávban haladó másik jármű előzési szándékot nem jelzett;
(4) Csak jobbról szabad előzni
a) azt a járművet, amely a balra bekanyarodási szándékot irányjelzéssel jelzi és az úttesten a 31. § (1) vagy (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően helyezkedik el;

Ezek alapján módosítok. Mivel ő nem előzési szándékot jelzett, és nem húzódott középre, Te előzheted, méghozzá balról, ő meg nem kanyarodhat, míg el nem mentél.
Ahogy bíró ismerősöm mondaná, nem életszerű, de ezt van leírva.

Általánosan: ha az előttem menő autó balra indexel, előtte nincs senki (akit előzni akarna), de nem húzódik középre, akkor simán megelőzhetem. Persze ehhez nem árt egy kamera a tükör mögé...
:-)

Előzmény: Négyesi (41)
Négyesi Creative Commons License 2003.07.05 0 0 43
Ha egy út szakaszon ==csak== felezővonal van bármilyen széles irányonként az akkor is csak 2×1
sávos út.A jobbra tartás term. jogos.
üdv
Előzmény: atompyka (40)
atompyka Creative Commons License 2003.07.05 0 0 42
Hááát...
Ahogy sikerül.
:-)

Szerintem ha kocc van, 50-50%. Te nem előzheted, ha balra indexel, ő viszont nem fordulhat eléd.
Úgy érzem(!), ő abban hibázott mindenképp, hogy nem húzódott be a felezővonalhoz, ezt abból gondolom, hogy akkor nem takarta volna annyira ki a tgk, hogy azt sem látod, hogy egyáltalán ott van.
Amúgy szeretik figyelembe venni ilyenkor azt a "szlogent", hogy előzni sosem kötelező, így mindenképp hátrányban van az előző autós.

Én úgy jártam egyszer, hogy előztem a sort, majd egyszer csak elém fordult egy Vitara, ami Sidekick volt, piros hátsó index-szel. Megúsztuk, de ilyenkor ki lenne a hunyó? A másik hasonló volt, hoyg a pótos IFA pótján enm ment az index...

Előzmény: Négyesi (41)
Négyesi Creative Commons License 2003.07.05 0 0 41
Hello!
Kérdés a következő: főutvonalon haladok lak.ter.kívül utólérek egy három kocsból álló sort
középen egy teherautó,mikor utólérem en csak 2 autóról tudok mert a teh.autó takarja az elsőt.Én lendületből előzni kezdek ugyan is minden adott.Mikor a teher autó mellé érek akkor látom hogy az előtte lévő szgk. balra indexel és készül lefordúlni.Term.SATÚÚÚÚÚÚ megálltam nehogy törje az 1 hónapos autómat.Tovább nem írom nehogy befolyásoljalak benneteket. Mi a vélemény?
Kinek lett volna tovább haladási elsőbbsége?
üdv.Négyesi
atompyka Creative Commons License 2003.07.05 0 0 40
Jó kérdés...
:-)
Osztottpályás út, oldalanként bő két sávnyi széles, de útburkolati jelek nélkül.
Konkrétan a Gitár u. Kőbányán.
Szerintem azért van jelentősége, hogy nincs terelővonal, mert így alapban él a jobbratarts, tehát csak az út széléről mehetek egyenesen, kben előzésnek számít, amit kereszteződésben tilos.
Előzmény: Négyesi (39)
Négyesi Creative Commons License 2003.07.05 0 0 39
Hello!
Mi az hogy "felnem festett kétsávos út"?
Előzmény: atompyka (38)
atompyka Creative Commons License 2003.07.05 0 0 38
Lehet, hogy már kérdeztem...
Adott egy fel nem festett kétsávos út, ami a # után (aholis alárendelt ez az út) egy sávosként folytatódik. Látszólag a szélső sáv szűnik meg, szerintem azonban a belső...
?
atompyka Creative Commons License 2003.07.05 0 0 37
Clarvoyant:
Sehonnan, esetleg a 3szög alakú tábla lehet kint a #-ek előtt, hogy "út# alárendelt úttal".
Amúgy sajnos minden útnál egyenként meg kell győződnöd az elsőbbségi viszonyokról.

"c) Az "Útkereszteződés alárendelt úttal" jelzőtáblát lakott területen kívül az elsőbbséggel rendelkező úton az útkereszteződés előtt mindig el kell helyezni, ha a keresztező szilárd burkolatú úton az "Elsőbbségadás kötelező" jelzőtáblát elhelyezték.
d) Az "Útkereszteződés alárendelt úttal" jelzőtáblát el lehet helyezni az elsőbbséggel rendelkező úton az útkereszteződés előtt, ha
- lakott területen belül a keresztező szilárd burkolatú úton az "Elsőbbségadás kötelező" jelzőtáblát elhelyezték,
- a keresztező földúton az "Elsőbbségadás kötelező" jelzőtáblát elhelyezték,
- a külön e célra létesített várakozóhely, illetve útnak nem minősülő, de járműforgalmat lebonyolító terület kijáratánál az "Elsőbbségadás kötelező" jelzőtáblát elhelyezték.
15.3. Egyenrangú útkereszteződés előtt azon az úton, amelynek a megelőző útkereszteződésében jelzőtáblával jelzett elsőbbsége volt, az "Egyenrangú útkereszteződés" (KRESZ 88. ábra) jelzőtáblát el kell helyezni.
15.4. Lakott területen kívül a szilárd burkolatú utak egyenrangú útkereszteződését jelzőtáblával mindig jelezni kell."

Előzmény: Clarvoyant (35)
Alfred Creative Commons License 2003.07.04 0 0 36
V42 515:
"33. § (1) Jármûvel megfordulni, illetõleg hátramenetet végezni csak úgy szabad, hogy az a többi jármû és az úttesten haladó gyalogosok közlekedését ne akadályozza. Az úttest széléhez, illetõleg a várakozóhelyre történõ beálláshoz szükséges hátramenet azonban elvégezhetõ abban az esetben is, ha az a jármûforgalmat - anélkül, hogy a jármûveket veszélyeztetné - rövid ideig akadályozza."
Mivel a taxisod nem parkoláshoz akart tolatni, tehát ő másokat nem csak nem zavarhat, hanem nem is akadályozhat. Akit nem szabad akadályozni, attól nem várható el az elsőbbség átengedése sem, ergo neked volt elsőbbséged, neki meg nem volt igaza!
Előzmény: V42 515 (33)
Clarvoyant Creative Commons License 2003.07.03 0 0 35
Nem talaltam jobb topicot igy itt teszem fel a kerdest.
Honnan tudom ha befordulok egy utcaba, hogy az vedett ut-e vagy sem ha nincs a sarkon kozvetlenul foutvonal tabla?
Azonkivul, hogy nezem a beagazo utakon van-e haromszog.

Koszonom a valaszt!

concerto Creative Commons License 2003.05.06 0 0 34
Kresz 36.§(7)"Ahol valamelyik forgalmi sáv megszűnik, annak a járműnek van elsőbbsége, amelyik terelővonal átlépése nélkül haladhat tovább. Ha a forgalmi sávok útburkolati jellel jelölve nincsenek, annak a járműnek van elsőbbsége, amelyik irányváltoztatás nélkül tud továbbhaladni; ha pedig mindkét jármű csak irányváltoztatással tud továbbhaladni, annak a járműnek van elsőbbsége, amelyik addig a jobbra eső forgalmi sávban haladt."
Ez csak sávmegszűnéskor érvényes, a lenti szituációban ezt kizártam.
A kreszben az nincs sehol leírva, hogy akármilyen helyzetben is a jobboldalinak lenne elsőbbsége.
Előzmény: logoutx (32)
V42 515 Creative Commons License 2003.05.06 0 0 33
Köszönöm előző hozzászólásomra érkezett reagálásaitokat, de úgy gondolom, nem voltam egyértelmű, ezért pontosítok.

Tehát: útkereszteződés, "A"út-nak van elsőbbsége "B"-vel szemben. Mindkét utca kétirányú. Mind én, mind a taxis "B" utcában vagyunk, ő a kereszteződés után, az út jobb szélén parkol (iskola), én a kereszteződés előtt elsőbbséget adok "A" forgalmának, majd keresztezném "A"-t, és folytatnám utamat egyenesen "B"-n tovább. "B" szűk (a taxis is az iskola miatt parkol), csak egy mozgó kocsinak van hely, de szemből jönnek, ezért én beállok a taxis mögé. Látom, hogy a tolatásjelzőjét bekapcsolta (azaz hátramenetbe kapcsolt), de azt gondoltam, csak annyira hátratolat, hogy utána - miután a szembejövő kocsi elment - az előtte parkolót kikerülve el tudjon indulni tovább előre "B"-n. Ehelyett a taxis azért kezdett el velem üvöltözni, mert ő balra nagy ívben "A"-ra akart KITOLATNI, és mivel beálltam mögé, ezt megakadályoztam.

Kérdésem: jogos volt-e a taxis kifakadása?

Előzmény: V42 515 (27)
logoutx Creative Commons License 2003.05.06 0 0 32
Szerintem C-nek, mert ő van jobbra.
Előzmény: concerto (30)
Wartburg311 Creative Commons License 2003.05.06 0 0 31
"C" szabálytalanul jobbról előz ezért elvileg ő a hunyó, de ha mondjuk lakott terület lenne, akkor meg a jobbkézszabály értelmében B-nek lenne elsőbbsége. SZVSZ

Szabolcs

Előzmény: concerto (30)
concerto Creative Commons License 2003.05.06 0 0 30
Adott a következő szituáció:

Háromsávos autópálya, lakott területen kívül, egy fazon (legyen "A") a középsőben baktat.
Másik (legyen "B") a belső sávban előzi szabályosan. Az előzés végeztével B jobbratartási kötelezettségének eleget téve a középső sávba szeretne visszatérni.
Igenám, de ekkor a külső sávból egy harmadik alak (legyen "C") jobbról megelőzve A-t - és ezzel B-t is - ugyancsak a középső sávba szeretne bemenni. B és C egyszerre kezdi meg a sávváltást.

Kinek van elsőbbsége?

Szerintem B-nek.

Csak a félreértések elkerülése végett, az adott helyzetben semmiféle útszűkület, sávmegszűnés nincs.
Az autós szégyentáblában indult vita itt nyugodtan folytatódhat.:)

logoutx Creative Commons License 2003.04.26 0 0 29
Elsőbbséget mindenképpen kell adnia...
Előzmény: V42 515 (27)
kivi Creative Commons License 2003.04.26 0 0 28
Ha egyirányú a mellékutca, akkor nem.
Előzmény: V42 515 (27)
V42 515 Creative Commons License 2003.04.26 0 0 27
Sziasztok!

A KRESZ tudorokhoz lenne egy kérdésem. Ennek apropója, hogy ma összebalhéztam egy taxisofőrrel; meggyőzödésem, hogy nekem volt igazam, de ha mégsem, elnézést akarok tőle kérni.

Kérdésem: egy mellékutcából ki lehet-e tolatni egy elsőbbséggel bíró másik utcába?

Köszönettel: V42 515

logoutx Creative Commons License 2003.04.11 0 0 26
Szerintem meg csak az...
Előzmény: Varshi (24)
concerto Creative Commons License 2003.04.11 0 0 25
Szerintem a másik fél a hibás, mert elinduláskor elsőbbséget kell adni az úton haladóknak, haladási iránytól függetlenül.
Tudomásom szerint nincs olyan kitétel, hogy ha valaki védett úton tolat, akkor nincs elsőbbsége.
Ha te időben jelezted a szándékodat, mindenképpen a másik a hunyó.
Még talán a kanyarodási szabályt is bele lehetne erőltetni, ő balra kanyarodott, te meg "egyenesen" mentél volna. Bár ez nem állja meg annyira a helyét.
Ja és megforduláskor is elsőbbséget kell adni, tehát neki kétszer kellett volna, egyszer elinduláskor, egyszer pedig amikor az elindulási manőver után megfordulást akart eszközölni.

De javítsatok ki, ha tévednék.

Előzmény: Selindek (23)
Varshi Creative Commons License 2003.04.11 0 0 24
Szerintem X lesz, mert Te tolattál(!) - akkor meg tudtommal te igencsak "hátrányban vagy" -, ő meg viszont elindult. 1:1.

El kell keserítselek, de szvsz nem képzelhető el, hogy őt hozzák ki hibásnak.

Előzmény: Selindek (23)
Selindek Creative Commons License 2003.04.11 0 0 23
Sziasztok!

Volt egy koccanasom par oraja, nem tudtuk eldonteni ki a hibas. Kihivtuk a rendoroket, de ok is leginkabb X-re vettek a merkozest.

A szitu:

Viszonylag szeles ketiranyu utca, mindket szelen parkolo autok.
Szeretnek parkolni, van is egy hely, index ki, tovabbgurulok, megallok, benezek a tukorbe is, minden tiszta, se elolrol, se hatulrol nem jon senki, kezdek betolatni.
Bumm!!!!

A masik oldalon parkolo autok kozul egy epp most akart kiallni ugy, hogy rogton Y-ba megfordul, felhasznalva azt a parkolohelyet, ahova en be akarok tolatni. Igy az en kocsim bal hatulja szepen nekiment az O bal elejenek. (O is szepen korulnezett es szinten azt latta, hogy nem jon sehonnan senki, arra nem gondolt, hogy az epp elhalado auto (En) elkezd tolatni.

Tul nagy kar nem keletkezett, a szinre fujt lokharitom horzsolodott le csak rendesen, neki szinten + a sarvedojen is lett horpadas.

Szerintem O volt inkabb hibas, de abban maradtunk, hogy inkabb rendort hivunk. A jarorok vakargattak a fejuket, aztan abban maradtak, hogy valoszinuleg 50-50% lenne belole, ha intezkedest kerunk, szoval inkabb probaljuk elrendezni magunk kozott.

En ugyanis tolattam, a masik autos pedig epp elindult. Elmeletileg mindket esetben mindenkinek elsobbseget kell adni.

Nevjegykartyat csereltunk, es abban maradtunk, hogy mindketten felmeretjuk a kart, aztan valahogy kozosen majd megprobaljuk minimalizalni a koltsegeinket, szoval teljesen kulturaltan elinteztunk mindent.

Viszont arra kivancsi vagyok, hogy szerintetek itt ki volt (inkabb) a hibas !!!

sbojan Creative Commons License 2002.11.14 0 0 22
Lehet, hogy van elsőbbség megadására felszólító, ilyen-olyan tábla, de sajna az előző delikvens azt ugyanúgy nem látja, mint a főútvonal vége táblát :-(
Előzmény: Androidus (19)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!