Keresés

Részletes keresés

kheiron Creative Commons License 2006.06.15 0 0 272
Kedves vicsy, szerintem ne légy megijedve. :-)

Érdemes lesz a jövő héten megint ránézni a méhedre, és akkor majd okosabbak lesztek.

Egyébiránt a szívműködés a nagykönyv szerint már a 4. héten is kimutatható, de ez eléggé gépfüggő. Mondjuk egy nagy és modern gépen szinte biztos látszik, egy régi és kicsi gépen meg nem feltétlenül.

(Pont tegnap sikerült megnyugtatnom egy ifjú hölgyet és a hozzá tartozó urat is, egy szép szív-Doppler képpel, mondjuk ők a 7. héten voltak.)
Előzmény: vicsy (269)
kheiron Creative Commons License 2006.06.15 0 0 271
Igen, a "nuchal translucency" rövidítése.

(a "nyaki redő" egy teljesen félrevezető elnevezés egyébként, mert amit látunk és mérünk, annak semmi köze nincs semmiféle redőhöz)
Előzmény: Babapiskóta (268)
Kíváncsi2 Creative Commons License 2006.06.15 0 0 270

A 6 hetes UH-on egyik gyerekemnek se láttak szívműködést, a kicsinél a 7+3-nál se. Pedig nekem 28 napos ciklusaim vannak, és a fogamzás napjában is tutibiztos vagyok.

K2

Előzmény: vicsy (269)
vicsy Creative Commons License 2006.06.15 0 0 269
Sziasztok! Eléggé be vagyok ijedve, leírom, mi történt velem.
Április 23-án volt az utolsó mensesem, pozitív is lett a tesztem. Ha ezt nézem, akkor a 7. hétben kellene lennem. Elmentem hüvelyi uh-ra kedden, és kb fél perc után közölte velem a szonográfus, hogy szerinte ez nem egy élő terhesség. Mert hogy kisebb, mint kéne és nem látja, hogy lüktetne a szíve. Ekkor mondtam én neki, hogy hosszú ciklusaim vannak, 31-35 naposak. Igazából csak 2 hónapja hagytam abba a szoptatást, most 15 hónapos a kislányom, kb. 4szer, ha menstruáltam azóta, és össze-vissza. Azt mondta, hogy kb. 6 hetesnek néz ki. Viszont, ha 6 hetes, akkor még normális, ha nem lát szívműködést. Mondtam azt is, hogy mindkét terhességemnél az összes uh-n egy héttel kisebbnek mondták a gyerekeimet. Lehet, hogy mindezt előre kellett volna mondanom, és akkor nem tesz ilyen drasztikus kijelentést, mert csupán amiatt mondta mindezt, hogy 6 hetes és nem 7.
Petezsák 25x20mm
crl 2,4 mm
Ha valakinek esetleg van ilyen korai 5-6 hetes uh lelete, leírná nekem, hogy milyen adatok vannak rajta és hogy volt-e már szívműködés?
Szerintem még nagyon kicsi, valakinek még a 7. héten sem látták a szívét, mégsem ijesztették be!
Ja és azt is mondta, menjek vissza 2 nap múlva, és ha akkor is pont ekkora lesz, akkor nem él. Dehát egy 2,4 mm-es baba 2 nap alatt hogy tud annyit nőni, hogy az tuti biztos látsszon 2 nap múlva?! Megkérdeztem egy nőgyógyász ismerősömet is, azt mondta, hogy egy hétnél előbb ne menjek vissza. Aggódok nagyon. Ti mit gondoltok erről?
Kedden voltam, holnap kéne elvileg visszamennem, de hajlok afelé, hogy csak hétfőn menjek.
V
Babapiskóta Creative Commons License 2006.06.15 0 0 268

Kheiron,

Az NTL mit jelent az UH-s papíron? Ez lenne a nyaki redő?

 

Mikolt Creative Commons License 2006.06.14 0 0 267
ok, igazad van.
Előzmény: kheiron (265)
dumdumka Creative Commons License 2006.06.14 0 0 266
azért köszönöm!!!
Előzmény: Mikolt (264)
kheiron Creative Commons License 2006.06.14 0 0 265
Kedves Mikolt, köszönöm értékes hozzászólásodat, de kérlek, hadd ne mosódjon össze ez a topic a megfelelő szaktopiccal!
Előzmény: Mikolt (264)
Mikolt Creative Commons License 2006.06.13 0 0 264
ez azert van, mert ha visszatartod a bevitt energiat, akkor a szervezet szepen lassan kezdi leallitani a kulonbozo funkciokat (meg a menstruacios verrel is sporol). ha a testsulyod bizonyos szazalekat elveszted, elobb-utobb le is all a verzes. a kemeny fogyokura koztudottan verzesi zavarokat okoz.
Előzmény: dumdumka (262)
kheiron Creative Commons License 2006.06.13 0 0 263
Kedves dumdumka, nem vagyok nőgyógyász, kérlek, a nőgyógyászati kérdéseidet inkább Mr. Spock topicjában tedd fel. Nőgyógyászati ultrahangban otthon vagyok, a nőgyógyászat többi részében viszont nem.
Előzmény: dumdumka (262)
dumdumka Creative Commons License 2006.06.13 0 0 262

még mindí kérdeznék: ha eszek, akkor erős a menstruáció, ha koplalok akkor meg alig-alig.

ez másnál is így van?természetes?

dumdumka Creative Commons License 2006.06.11 0 0 261

Kedves kheiron, újra menstruáció, újabb panaszok...

(azt beszéltük a legutóbb, h szülés után nagyon erős vérzés, uh során minden negatív)

Nos, soha nem volt gondom a menstruációmmal, kicsit erős volt, de utólag azt mondom, az semmi nem volt.Pms tünetek annyiból jelentkeztek h előtte ideges voltam.
Most meg szülés után van ez az extra erős vérzés és most először 3 nappal a menstrució kezdete előtt iszonyú fejgörcs, ilyen se volt soha, most meg a 3.napon éjjel(napközben nem fájt, csak este kezdődött, ezt sem értem, miért) fél 2-kor a fájdalomcsillapítók ellenére még egy contramol injekciót is kaptam, attól fél óra múlva jobb lett.

A hormonok játszanak velem, vagy mi okozza ezeket a változásokat?Vagy öregszem?(30 lettem, és 10 éves korom óta menstruálok)

Már rettegek a jövő hónaptól, pedig eddig fel se vettem ezeket a napokat...

kheiron Creative Commons License 2006.06.10 0 0 260

Kedves kkmd!

 

Ha a szervezetben van egy rosszindulatú sejtcsomó, mondjuk 150 sejttel, az már adhat áttéteket bárhová.  1 "átlagos sejt" mérete 5-20 mikron, azaz 0,005-0,02 mm.

1000 sejtből álló csomó mérete (mert ez egy 3 dimenziós dolog), legyen mondjuk 0,5 mm (10 x 10 x 10 sejt = 1000 sejt, de ezek nem anyira szorosan helyezkednek el egymás mellett).

 

M e g t a l á l h a t a t l a n,   s e h o g y   n e m   l e h e t   k i s z ű r n i .

 

Számtalan esetben van olyan betegem, akinél csak annyi a konzílium indoka, hogy "többszörös tüdőmetastasisok, primer tumor keresés". És nem találunk semmit. Semmit. Ultrahang, CT, MR. Semmi, csak az áttétek.

 

Talán majd néhány év múlva találunk, amikor már lesznek olyan anyagok, amik a keringésbe adva megtapadnak a malignus sejtek felszínén, és ezeket az anyagokat fogjuk keresgélni.

Előzmény: kkmd (253)
kheiron Creative Commons License 2006.06.10 0 0 259
Nem vagyok nőgyógyász, de szerintem is rutinból írhatta fel. Nagyon-nagyon sok nőnek van vashiánya, és "biztos, ami biztos" alapon te is megkapod a pótlást.
Előzmény: Katherina (257)
kheiron Creative Commons License 2006.06.10 0 0 258

Kedves Atina76!

 

Beidéznéd nekem ezt a hozzászólást? Ahogy benned ez lecsapódott, az szerintem valahogy nem gömbölyű. A 4D-s képek felbontása ugyanis sokkal, de sokkal rosszabb, mint a 2D-seké.

Előzmény: Atina76 (255)
Katherina Creative Commons License 2006.06.10 0 0 257
Köszi, amugy is teljessen nyugott voltam a babat illetöen csak az orvost illetöen nem annyira. Szerinted kell nekem vasat szednem az Elevit melle, ha nem is volt ujabb ver vagy vizelet teszt a doki kezeben?Nem ertem miert irta fel, szerintem csak rutinbol.
Előzmény: kheiron (249)
Mikolt Creative Commons License 2006.06.10 0 0 256
annal az esetnel nem konkretan a 4D ultrahang mutatta ki  rendellenesseget, hanem az, hogy vegre valaki alaposan megnezte a babat, nem csak a rutinszeru korhazi 20 masodpercesen vett reszt az anyuka. nem a dimenziok szama, hanem az orvos odafigyelese a donto. 
Előzmény: Atina76 (255)
Atina76 Creative Commons License 2006.06.09 0 0 255

Egy másik fórumon szó volt egy olyan esetről, ahol a 2D-s UH-on nem látszódott, hogy a baba szívével probléma van, csak a 4D-n látszódott. Ezért ijedtem meg, hogy talán nem elég megnézetnem a babát 2D-n, hanem 4D-n is kellene. A fenntartásom az egésszel kapcsolatban annyi, hogy nem akarok a babának ártani a túlzott ultrahangozással.

Előzmény: kheiron (251)
kkmd Creative Commons License 2006.06.09 0 0 254
Nagyon durva...
Előzmény: kkmd (253)
kkmd Creative Commons License 2006.06.09 0 0 253

Kedves Kheiron,

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9006162&la=55715932 14800hsz.

 

a fenti tartalmú hsz-k miatt lobban fel a para. Azt hiszem  tök mindegy mit tesz az ember, úgy látszik, -durván fogalmazva- a szerencsén múlik minden. Igaz?

(Remélem sikerül elérned a barátod... :))) )

Ancsa8888 Creative Commons License 2006.06.09 0 0 252

Kedves Kheiron,

 

 

28 éves vagyok, utoljára április 30-án volt menstruációm. Múlt hét pénteken vettem terhes tesztet, pozitív lett, majd hétfőn még egyet, az is. Szerdán elmentem orvoshoz, aki ultrahang alapján azt mondta, hogy a petezsákot látja, az alapján kb 5-6 hetes terhes lehetek, de a magzatot nem látja, nem lát szívhangot, menjek vissza 2 hét múlva, akkor többet tud mondani. Elképzelhető, hogy ilyenkor tényleg nem lehet látni semmit, ha ott van a magzat?

Köszönöm!

 

kheiron Creative Commons License 2006.06.09 0 0 251
Kedves atina76!

Ugye te is tudod, hogy a 3D-4D-s vizsgálatok semmiféle plusz információt nem hordoznak orvosi szempontból? Mondom ezt gyakorló ultrahangosként, úgy, hogy hetente 2-5 babának csinálok 4D-s ultrahangot. Ami nem látszik a 2D-n, az nem látszik a 3D-n sem (ja, az orvosodnak megvan a B vagy C kategóriás ultrahang-jogosítványa? mert csak úgy csinálhat "genetikai" ultrahangot).

Nagy valószínűséggel egyébként nem ártasz a babádnak, a lényeg, hogy egyszerre, egy alkalommal ne haladja meg az effektív ultrahangozás hossza a 20 percet. Szóval a beszélgetés, ilyesféle nem számít bele, csak az, amíg megy a gép.
Előzmény: Atina76 (250)
Atina76 Creative Commons License 2006.06.09 0 0 250

Szia Kherion!

 

A tanácsodat szeretnék kikérni. Hétfőn megyek az orvosomhoz a 19. heti genetikai UH-ra, viszont nála csak 2D-s gép van. Szeretnék valamilyen szinten teljesen nyugodt lenni, ezért bejelentkeztem csütörtökre 4D-s UH-ra. Szerinted mennyire jó ötlet néhány nap alatt ennyit ultrahangoztatni a babát?

Mit tanácsolnál?

 

Válaszodat előre is köszönöm!

kheiron Creative Commons License 2006.06.08 0 0 249
Kedves Katherina, a 48 mm-es testhossz kb. a nagykönyvi adat a 11 hét 3 napra. A nyaki redő meg biztosan 1 mm így ránézésre is. :-)
Előzmény: Katherina (247)
Katherina Creative Commons License 2006.06.08 0 0 248
Előzmény: Katherina (247)
Katherina Creative Commons License 2006.06.08 0 0 247

+Sziasztok mindenkinek, szia kheiron

 

Na ma meg volt a 12. heti ultrahang (11+3) es a nyaki redö meres is. A babat fenektöl fejig 48mm, a nyaki redöt meg 1mm-esre mondtak. Kicsit mindha kicsi lenne a baba, de allitolag minden rendben van. Szerinted? İme a kep:

Előzmény: kheiron (243)
Babapiskóta Creative Commons License 2006.06.08 0 0 246

Trichterwinde,

 

Épp tegnap volt szó vérvételes Down-szűrésről a koraterhes topikban, illetve egy másik lombikos anyukának is most mértek 3,5 mm körüli nyaki redőt a meddőség-lombikbébi topikban, és neki is a vérvételt tanácsoltuk.

Szerintem nem érdemes ezzel várni 4 hetet, hiszen a család addig csak idegeskedik hogy van-e gond vagy nincs. Egy vérvétel pontosabb eredményt tud adni, és amennyire tudom Bp-en éppen 3 helyen végeznek ilyen vizsgálatot (lehet hogy több is van, én ezeket tudom).

Szerintem nézz be az említett 2 topik utolsó 2 napjába, ott sok hasznos infot találsz.

 

Bp

Előzmény: Trichterwinde (245)
Trichterwinde Creative Commons License 2006.06.07 0 0 245

sziasztok!

 

mindenkinek köszönöm a válaszokat, továbbítottam a kollegáméknak. 6 hét múlva lesz magzatvíz- vizsgálat. (remélem jól írtam)

 

Náluk minden más eredmény jó volt, ez az 1 nem. Remélem, minden rendben lesz. Köszi a bíztató szavakat. Majd írok még később hogy alakultak a dolgok.

Üdv.
T.

Törölt nick Creative Commons License 2006.06.07 0 0 244

A Down-kórt a 21-es kromoszóma triszómiája okozza, ami azt jelenti, hogy a 21-es kromoszómából a normális kettő ( egy anyai-egy apai) helyett három van.

Ez a fajta triszómia az esetek túlnyomó többségében a petesejt korai ( pl. magzati korban végbe ment) sejtosztódási zavarából származik, vagy a később, a környezeti ártalmak károsíthatják  a nő hasában lévő értelen petéket, de bekövetkezhet  a megtemékenyített petesejt osztódásakor is, nagy ritkán a spermium hordozza a hibát. Az idősebb nőket azért fenyegeti jobban a Down-kór esélye, mert az idő előrehaladtával,  a környezeti ártalmak összegződhetnek, és  egyre nagyobb az esély arra, hogy hibás petesejt termékenyüljön meg.

Csupán az esetek 1% százalékában mutatható ki az anya testi sejtjeinek genetikai vizsgálatával, hogy a Down-kórnak egy ritka, un. mozaikos formája esetleg a babánál is öröklődhet.

Egyébként agyon vizsgálhatnak két tökéletesesen egészséges embert, senki meg nem mondja a Jóistenen kívül, hogy néhány hónap múlva egy hibás petesejt fog megérni, és megtermékenyülni.

Vagyis: az előzetes genetikai vizsgálat az esetek 99% százalékában nem tudja kimutatni, hogy katasztrófa van készülőben. Megfordítva: bárkinek lehet, bármikor Down gyereke ( manapság  a Down-gyerekek túlnyomó többségét fiatal, gyanútlan, szűrővizsgáatokon ki nem szűrt nők szülik.)

Az más kérdés, hogy lelkiismeretes orvos nem csak a tarkóredőt nézi meg, hanem az orrcsontot is megméri,  a combcsont rövidségéből is gyanút foghat, valamint  a szív hibái is elárulhatják, hogy kromoszóma rendellenessége lehet a babának. De biztosat csak  a kromoszómaszámlálás ( van-e triszómia vagy nem?) árul el.

Amúgy nem csak  a 21-es kromoszóma lehet triszómiás, de a legtöbb másfajta triszómiával  fogant baba nem éli meg a születése időpontját.

kheiron Creative Commons License 2006.06.07 0 0 243
Kedves Trichterwinde, beth74-nek igaza van. :-)

A nyaki redő csak egy jel a számos közül, amik arra utalhatnak, hogy kromoszóma-rendellenessége, vagy egyéb fejlődési rendellenessége van a babának.

Úgy állapították meg, hogy megfigyelték: a Down-kórosok között nagy arányban fordul elő, hogy 3 mm-nél vastagabb a tarkótáji oedema. De visszafelé ez már nem igaz, mint ahogy jól ismert ugye a rovarok és bogarak viszonya is. :-)

Szóval ha a többi vizsgálat negatív, akkor icipici az esély egy beteg baba születésére (mert mindegyik vizsgálatnak van bizonyos hibaszázaléka, és ezek szorzódnak össze, ami azt jelenti a számok nyelvén, hogy ha mondjuk van két, 1 %-ban nem tökéletes vizsgálat, és mindkettő negatív, akkor a kettő együttes hibaszázaléka 0,01 x 0,01, azaz 1 tízezrelék).
Előzmény: Trichterwinde (241)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!