Keresés

Részletes keresés

kisrobert Creative Commons License 2008.05.29 0 0 2242
"túlfolyóját engedném a kútba"
A kút nem esővíztározó. Az esővíz tele van mindenféle szennyeződéssel, amelyet annak a sok méternyi földnek kell kiszűrnie. Tehát az esővízzel - ha már nem tudsz mit kezdeni vele, akkor draincső, vagy a kert végében elengedni, (esetleg csatorna - de ez sem szabályos).

freex: Én azért megnézném azt a szivattyút, amely 9 méter mélyről felszívja a vizet... A 9 métert még megtartani is kunszt, nemhogy mozgatni. Arról nem beszélve, hogy ha egy méterrel lejjebb megy a vízszint, akkor már fizikai képtelenség lesz.
Előzmény: Public Relations (2216)
H.lacus Creative Commons License 2008.05.28 0 0 2241

köszönöm a hozzá szolásodat Zapod!

a kút szivatyúzása szinte folyamatos    egyik nap teljesen kiszivatom madj másiknap össze gyülik és harmadnap ujra szivatom !!!!

ezt már csinálom egy jó pár napja !!!!

remélem , hogy jó lesz!!!!

köszi !!!!

kobak1976 Creative Commons License 2008.05.28 0 0 2240
Sziasztok

Lenne még egy kérdésem. Mint írtam a feltöltés nagyon nehézkesen megy, mert bár minden alacsonyabban van a szivattyúnál, a víz mégsem akar lefolyni a kútba, csak nyomással. Gondolom ez azért van, mert a nyomó oldalon van a feltöltő nyílás és a szivattyú lapátkerékkel is meg kell küzdenie a víznek. Ezt mindenhol így csinálják? Van rajta egy leeresztő csavar a szívó oldalon. Lehet, hogy itt kéne feltölteni?

Üdv: kobak
kobak1976 Creative Commons License 2008.05.28 0 0 2239
Tény, hogy a nyomást csak úgy ellenőríztem, hogy milyen messzire nyomja a vizet a cső végén, de az megegyezik a hálózatra kapcsolt tömlőével. majd veszek egy olcsó nyomásmérőt és talán hitelesebb eredményt kapok. A vízhozamot ma lemérem

Üdv: kobak
Előzmény: MZ/Y (2238)
MZ/Y Creative Commons License 2008.05.28 0 0 2238
Az otthoni nyomáson meglepődnék, annak illene meglennie min. 2,5-3 barnak, ennél a szivattyúnál meg 0 vízhozam mellett ígérik a 3 bart, de a lényeg, hogy működik, nem kellett 22e-ért venned egy golyót... (Hogy száradna le a keze a mesterembernek... És senki ne mondja, hogy azért paraszt, mert az adók, mert a benya, mert a..., egy gyökér és kész.)

Amit meg tudnál nézni ingyen, az az lenne, hogy percenként mennyi vizet ad a kút. Ami már neccesebb, a nyomás, de ehhez kellene egy nyomásmérő kölcsön - bár ha jól tévedek, ezres alatt bizos lehet kapni.
Megnéztem, 860-tól 14e (...)-ig látok, nem tudom, a 14e-s mit tudhat...
Előzmény: kobak1976 (2237)
kobak1976 Creative Commons License 2008.05.28 0 0 2237
Sziasztok

köszönöm a hozzászólásokat és tanácsokat.

Vettem egy 60L-es szivattyút nem jet rendszerűt, azt majd akkor, ha tudom, hogy a kút mennyi vizet ad és megéri. Meghagytam a jelenlegi golyós fenék v. lábszelepet és a talaj fölötti 40-es csőre egy 32-es szűkítővel+ KPE csatlakozóval és egy átlátszó 32 es tömlővel bekötöttem a szivattyút. Jelenleg a nyomó oldalon (tudom, hogy minimum 40% veszteség) 1/2 " os 20 m-es tomlő csatlakozik. Nagy nehézségek árán feltöltöttem a szívóoldalt és a szivattyút. Beindítás után jött a meglepetés. A rendszer kb akkora nyomást produkált, mint az otthoni vezetékes hálózat. Kb 3 óra árasztás után minden tökélletes a víz nem akar elfogyni. :-)

Az átlátszó csőben folyamatosan áramló kis buborékok azok egyértelműen fals levegőröl árulkodnak? Lehet a nagy áramlási sebesség miatt fellépő kavitáció is? Nem bontanám meg a rendszert többek között azért sem, mert szerintem a szívóoldalon mindent jól tömítettem.

Egyébként a szivattyú:
Budget BGP 3700
600W;
max. száll. mennyiség: 3600L/h
max. száll. magasság: 30m
max. felszívási málység az áramlási veszteséggel együtt: 8m.
Csatlakozások: 1.25"

Ára a Praktikerben: 7999 Huf
Egyéb alkatrészek: 7000 Huf.

Üdv: kobak
Zapod Creative Commons License 2008.05.28 0 0 2236
Sokkmindentől lehet opálos a víz, már ha az opácol ezt takarja. Egyébként jó szó!

Attól hogy salétromos a tégla szinte kizárt, nem beszélve arról, hogy víz alatt nem csapódik ki a téglán a salétrom. Persze ha belenézel a kútba és a téglákon sárgás fehér pamacsok találhatok az salétrom de ez elégé kizárt. Lehet zavaros a víz a terület szennyezettségétől, amit nem tud kiszűrni a talaj a kútig. Aztán agyagos terület esetén előfordulhat, hogy lebegtetett agyag szemcsék opálossá teszik a vizet. Ilyenkor legfeljebb azt lehet tenni, hogy a kút aljába 20cm kétszer rostált sódert szórni és arra 10cm normál sódert, hogy lenyomja az előzőt. Ja most jövök rá, hogy téglával kirakott kútról van szó így az előző módszer nem sokat ér mivel ez csak akkor használ ha a kútba alulról jön be a víz. Pl. gyűrűs kút. Marad a rendszeres szivattyúzás, így idővel tisztulhat a környék és megszabadulhat a kút a lebegtetett agyag szemcséktől. Ha ez így lesz később érdemes figyelni a kivett víz mennyiségére, hogy az esetleges kút leszívás után ez ne induljon be újra. Egyébként, ha nem szennyezettségtől zavaros a víz, akkor az opálossal is ugyan olyan jó a palántákat locsolni. Végül is egy kis sóder szűrőként mindenképpen elfér a kút alján. Persze ha nem vastagon van teli iszappal, rothadó falevelekkel és egyéb szeméttel, mert akkor azt onnan ki kell pucolni.

 

 

Sok Sok Puszi Zapod. És csók a család.

Ásott kút trutymótalanító.

 

Összevisza vacakol ez a fórum.

Előzmény: H.lacus (2230)
Zapod Creative Commons License 2008.05.28 0 0 2235
Sokkmindentől lehet opálos a víz, már ha az opácol ezt takarja. Egyébként jó szó!

Attól hogy salétromos a tégla szinte kizárt, nem beszélve arról, hogy víz alatt nem csapódik ki a téglán a salétrom. Persze ha belenézel a kútba és a téglákon sárgás fehér pamacsok találhatok az salétrom de ez elégé kizárt. Lehet zavaros a víz a terület szennyezettségétől, amit nem tud kiszűrni a talaj a kútig. Aztán agyagos terület esetén előfordulhat, hogy lebegtetett agyag szemcsék opálossá teszik a vizet. Ilyenkor legfeljebb azt lehet tenni, hogy a kút aljába 20cm kétszer rostált sódert szórni és arra 10cm normál sódert, hogy lenyomja az előzőt. Ja most jövök rá, hogy téglával kirakott kútról van szó így az előző módszer nem sokat ér mivel ez csak akkor használ ha a kútba alulról jön be a víz. Pl. gyűrűs kút. Marad a rendszeres szivattyúzás, így idővel tisztulhat a környék és megszabadulhat a kút a lebegtetett agyag szemcséktől. Ha ez így lesz később érdemes figyelni a kivett víz mennyiségére, hogy az esetleges kút leszívás után ez ne induljon be újra. Egyébként, ha nem szennyezettségtől zavaros a víz, akkor az opálossal is ugyan olyan jó a palántákat locsolni. Végül is egy kis sóder szűrőként mindenképpen elfér a kút alján. Persze ha nem vastagon van teli iszappal, rothadó falevelekkel és egyéb szeméttel, mert akkor azt onnan ki kell pucolni.

 

 

Sok Sok Puszi Zapod. És csók a család.

Ásott kút trutymótalanító.

MZ/Y Creative Commons License 2008.05.28 0 0 2234
Ha nincs lábszelep, akkor tutti, hogy elé kell:
Véletlenül se ejtse le a szivattyú a vizet.
Ne legyen kalapács-effektus, azt a kút nem szereti.
Előzmény: Fabrik (2233)
Fabrik Creative Commons License 2008.05.27 0 0 2233

*Erről jut eszembe: ha van lábszelep, érdemes még visszacsapót is tenni a "rendszerbe"? Mintha az is szűkítené a keresztmetszetet.

Én úgy tudtam, hogy a visszacsapót a szivattyú kimeneti oldalára kell teni, hogy megakadályozza a szivattyú tönkremenetelét, ha esetleg valami visszanyomná a vizet.
Előzmény: MZ/Y (2232)
MZ/Y Creative Commons License 2008.05.27 0 0 2232
Én se vagyok szaki, sőt, de:
Ha a nem-kézi az 40-es cső, akkor 40-es kanyart "bárhol" kapsz. Mögé egy visszacsapószelep*, aztán bele a szivattyúba. Ki is dobhatod az y-t, de nálam egy dl-rel sem ad több vizet az elágazás nélkül, mint korábban az y-nal (és így megszűnt a kézi pumpa...).

Szivattyúból én megvettem a Leo-t (kínai), de nem akarlak rábeszélni, ha van pénzed, vegyél tisztességeset. Ami fontos lenne, csak esetleg nehéz megoldani, hogy szerezned kellene egy nagyobb szivattyút kölcsön és megnézni, mennyi vizet ad a kút. Ha csak 20 l-t percenként és nincs tervben puffer, felesleges megvenni az 1500 W-os szivattyút, csak zabálja az áramot feleslegesen. Ha van hozamod és kb. elképzelésed, hogy mit/hogyan akarsz öntözni a vízzel, akkor a hozzáértők (azaz nem én) biztos megmondják konkrétan, melyik szivattyúval jársz a legjobban.

*Erről jut eszembe: ha van lábszelep, érdemes még visszacsapót is tenni a "rendszerbe"? Mintha az is szűkítené a keresztmetszetet.
Bár asszem nálam mindegy, 20 l/percet hoz a "nagy" szivattyú (mint mindenhol a környéken többféle szivattyú), azaz valószínűleg nem számít az esetleges szűkület.
Előzmény: kobak1976 (2223)
freex Creative Commons License 2008.05.27 0 0 2231
"50-70 méter szívócső? Az nyomócső :)"

Tényleg hülyeséget írtam. Pedig már kedd van :)
Hírtelen arra gondoltam, hogy nekem ahol az aknában a fúrt kutamból felér a cső, rögtön 90 fokkal el kell kanyarodnom, bevinni a föld alatt egy 50-es pvc védőcsőben. Ez még ok is, csak ha a vízszint vándorol, nekem is igazítanom kell utána a szivattyút. Ezt pedig egy fix kpe könyökkel nem lehet, ezért gondolkodtam szívócsőben. A tömlő nem jó, mert horpad, törik, nagyon lekorlátozza a vízhozamot. Persze ettől a szívócső ugyanúgy nyomócső marad.
Előzmény: Fabrik (2228)
H.lacus Creative Commons License 2008.05.27 0 0 2230

Help!!!!

 

van egy ásott kút az udvarunkban Téglával kirakva!! kb olyan 5-6méter mély.

ugy döntötünk, hogy majd ebből fogjuk a paprika palántákat locsolni !!!

olyam 3-4 kiszivattam mélykuti szivattyúval , de még mindig opácol a viz

egyes emberek azt mondták, hogy salértomos !  nem tudom...... van-e megoldás hogy ne legyen az

aki tud valamilyen modszert és elárulná annak megköszönném

 

a válaszotokat  előre is köszönöm!!!

gp1978 Creative Commons License 2008.05.27 0 0 2229
sziasztok
a segitségeteket kérném .kutamhoz vödröt keresek beölös megoldásut ,ha tud valaki késziteni vagy van neki eladó irjon .sürgös.
elöre is köszönöm.
gp78@citromail.hu
Fabrik Creative Commons License 2008.05.27 0 0 2228
Bár drágább, de nekem pl. egy 25-ös KPE-vel az a bajom, hogy az fel van tekerve, így kitekerni (főleg egy 50-es furatban) lehetetlen. 50 méteren nem is tudom, hogy hogyan oldható meg.

Rádaásul kobak 1976-nál a víz 5-7 méteren van, így felszíni szivattyúról van szó.

50-70 méter szívócső? Az nyomócső :)
Előzmény: freex (2227)
freex Creative Commons License 2008.05.27 0 0 2227
Persze lehet kimondott szívócsövet is venni, nyilván lényegesen egyszerűbb kezelni, mint a kpe-t, főleg az 1"-ost, csak annak 500-1000 Ft/m az egységára, a kpe-nek meg 150-200 Ft. Mondjuk szívtam is vele, mert egyszerűen nem tudtam elnyomni egy 50-es 45 fokos pvc idomban, így le kellett szűkítenem 3/4"-ra, az már elkanyarodott benne. Meg egy kicsit húzós is lett volna 20-30m szívócsövet venni...
Előzmény: Fabrik (2226)
Fabrik Creative Commons License 2008.05.26 0 0 2226
Nekem semmilyen tudásom nincs, így nem okoskodnék, de én az alábbit tettem:

elmentem egy barkácsáruházba, vettem egy házi vízművet (jó nagyot, mert nekem ez kellett), meg ott volt összeszerelve rugalmas flexi cső lábszeleppel olcsóért (kínai).

Neked nem biztos, hogy kell vízmű, így vegyél egy 10000 Ft-os szivattyút, meg egy előreszerelt csövet. Állítólag ez a flexibilis cső azért jó, mert a kút beindulására és a benne lévő víz súlyára nem olyan érzékeny, nem dobja át a szivattyúra, meg a szerelvényezésre a rántást, amit a szivattyú okoz.

Ja én költekeztem, mert vettem egy homokszűrőt is a szívócső és a szivattyú közé...
Előzmény: kobak1976 (2223)
LRNELSON Creative Commons License 2008.05.26 0 0 2225

Azért ne végy bármilyet.

 

Jet rendszerű a jobb, mert önfelszívó, a kavitációt is jobban bírja, mint a sima lapátos.

Előzmény: kobak1976 (2223)
freex Creative Commons License 2008.05.26 0 0 2224
Ha nincs különösebb minőségi és nyomás igényed, elmész egy multiba, veszel 8-10e-ért bármilyen felszínit. Szívócsőnek használj kpe csövet, az aljára lábszelep. Az egész kútfejes, golyós cuccot meg el kell felejteni. Szivattyúház feltölt, aztán indulhat a kitermelés.
Előzmény: kobak1976 (2223)
kobak1976 Creative Commons License 2008.05.26 0 0 2223
Sziasztok

Tegnap kihívtam egy kútfúrót, mert négy éve szemeztem a kertünkben egy fúrt kúttal, amiről lövésem sem volt, hogy hogyan működik. Az előző tulaj adott két golyót, meg egy plexicsövet aztán elment szó nélkül. Gondoltam a szaki majd beüzemeli.
Kijött, nezegette elemlámpával, egy saját plexicsővel próbálta kiszedni a golyót. kettőt kiszedett, majd azt mondta, hogy a HARMADIK nem jön ki :-) Ebből sajnos kútfej csere lesz. De nagyon olcsón 22 e-ért megszámítja és ez már nem ez az ócska golyós lesz.
Mondtam, hogy a párommal átbeszélem. A lényeg, hogy nem hagyott nyugodni a gondolat, hogy miért kéne a harmadik golyó. Az élyszaka leple alatt felforgattam a műhelyemet és találtam egy harmadik, ki tudja milyen acélgolyót. kimentem a mágneses plexicsövemmel és ki szerettem volna szedni a két golyót a kútbúl, hogy én is szemrevételezzem elemlámpával. Jött a meglepi. Csak az egyik likban volt golyó, a másikban vagy nem is volt soha, vagy a fószer zsebrevágta, hogy ne jöjjek rá a turpisságra. Mind a két lukba raktam egy golyót, felöntöttem és láss csodát, a kút tökéletesen működik. A kérdésem csak annyi, hogy a kézipumpa egy kicsit munkás és állítólag a vékonyabb cső direkt felszíni szivattyúnak van. Mivel Kb 50-es a kútfurat a víz 5-7 m en lehet, de ez csak sacc. Milyen felszíni szivattyút használjak és hol kapok rendes acélgolyót?

Előre is köszi a választ: kobak
LRNELSON Creative Commons License 2008.05.23 0 0 2222

Kicsi a valószinűsége egy kémiai szennyezésnek a környékeden.

 

Legfeljebb Calgonozni kell majd a gyerekeket ...

 

Előzmény: FAQtyA (2220)
Ficium Creative Commons License 2008.05.23 0 0 2221

Sziasztok,

 

Kit ajánlotok kútfúrásra Tapolca környékén?

 

Köszönöm.

FAQtyA Creative Commons License 2008.05.20 0 0 2220
LRNELSON!

Én ásattam, amikor ezt a fórumot indítottam...

Azon töprengtem, hogy biológiailag majd a medence vízkezelésekor rendben lesz. De mi a helyzet mondjuk kémiai tekintetben? A Pilisben (nem egy iparterület) lehet benne valami? Az nem okozhat gondot a gyerkőceimnek? És ha netán van benne valami, az nem dúsul fel a veteményes termésében?

Vagy ne legyek ennyire nyámnyila? Úgy is megkapjuk az adagunkat a bolti élelmiszerekkel is...

Üdv!
Előzmény: LRNELSON (2218)
patopal Creative Commons License 2008.05.20 0 0 2219
Sziasztok!

egy kb 30 éve fúrt kutat szeretnék beüzemelni. a vízszint kb 1.7m nél van. amegprópáltam egy próbaszivattyúzást, elég tiszta vizet adott, csak ha megmozgattam a szívócsövet akkor zavarosodott fekete homokos víz jött, de hamar letisztult .átmérő kb 70 mm zöld pvc cső. a szívócső 8 méteren van, folyamatosan jött a víz kb fél köbmétert szívattam.

elegendő a szívattyúzás és "bejáródik" vagy érdemes valamilyen egyéb technikát is bevetnem?
LRNELSON Creative Commons License 2008.05.19 0 0 2218

A kert locsolása, gyerekek fürdése az ásottkút vizében teljesen ártalmatlan.

Hacsak: az előző tulaj nem szennyvíz elhelyezésére használta azt.

Előzmény: FAQtyA (2213)
freex Creative Commons License 2008.05.19 0 0 2217
Hát a ruszki búvár jó a homok "kitermelésére" aztán a kút tönkretételére meg villanypazarlásra. Én is ilyet vettem, rövid ideig használtam és a padlásra került.
Ha nagyon homokol, szinte sárga a víz, akkor nem jó a szűrőzés. Szerintem garanciális probléma.
Mivel nálad csak 9 m a víz, utánanéznék egyes felszíni szivattyúk is képesek felvenni a vizet. Ebben az esetben ha tehetném, ásnék egy 1-1.5m mély aknát - télre hasznos lesz és kell - onnét már szinte biztosan felveszi, akár az obi-s 10e Ft-os szivattyú is használható.
Előzmény: Public Relations (2216)
Public Relations Creative Commons License 2008.05.18 0 0 2216

Tisztelt Olvasók,

 

nekem fúrt kutam van, amely egy hete készült. 40 m mély, 125 mm-es cső (Budafilter - Mezőfalva). A vízszint 9 méteren van. A fúrást 8.000,- forint/méter áron csinálták (ez tartalmazza a kavicsot és a csövet is). A fiatalember több helyen is fúrt már a környékünkön, panasz még nem volt rá.

 

Ettől függetlenül kérdésem, hogy jó-e a fenti ár?

 

További kérdések: milyen szivattyúval kezdjek neki? A szomszédomnál is ő fúrt, de ott nagyon homokolt a kút. A fúró azt javasolta, hogy egy teljes idényen keresztül az orosz szivattyút használja, mert az "túléli" azt az időt, amíg a homokolás és opálosodás megszűnik. A fúró azt mondta, ez természetes folyamat. A szomszédom egy hete folyamatosan szivattyúz a telke hátuljába és valóban sokkal tisztább, mint korábban.

 

Szeretnék egy ciszternát, ca. 6000 l űrmértékűt. A ciszternába csapadékvizet gyűjtenék, a túlfolyóját engedném a kútba. Csapadékmentesebb időszakokban pedig a kiürült ciszternámat a kútból tölteném. Mire érdemes ügyelni? Ha kitisztult a kutam a magas rezonancia miatt az orosz szivattyú mehetne a ciszternába, a kútba pedig lemehetne egy Grundfos?

opti71 Creative Commons License 2008.05.18 0 0 2215
Én is ilyen kútból locsolok meg töltögetem a medencét , de semmi gond még nem volt. Ha a medence vizet rendesen klórozod, fertőtleníted úszhatnak a gyerekek. A kertet meg egyébként sem steril eső áztatja.
Előzmény: FAQtyA (2213)
biciglista Creative Commons License 2008.05.17 0 0 2214
Sziasztok!

3"-os csőkút szivattyú vásárlása előtt állok. Tudnátok nekem abban segíteni, hogy a grundfos-on kívül ki gyárt magyarországon beszerezhető 80 cm átmérő alatti csőbúvárt?

FAQtyA Creative Commons License 2008.05.17 0 0 2213
Sziasztok!

Két kérdést szeretnék feltenni...

Szerintetek mennyire lehet probléma egészség ügyileg, ha az ásott - bejáratott, de bevizsgálatlan kutamból locsolom a kis veteményest?

És ha abból töltöm meg a medencét, amiben a 5 és 7 éves gyermekeim fürdenek?

Okozhat valami problémát szerintetek?

Segítségeteket előre is köszönöm!

Üdv!

Szép napot!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!