Keresés

Részletes keresés

egy mutáns Creative Commons License 2007.06.22 0 0 40181

Szuper!

1m

Előzmény: Törölt nick (40173)
egy mutáns Creative Commons License 2007.06.22 0 0 40180

Valóban, lehet a sebességet nagyon sokféleképpen értelmezni. Érdemes is, hiszen ha csak egyfajta értelmezése lenne, miről lehetne vitatkozni?

A fizikusok pl. mind egyféleképpen értelmezik, aztán nincs is vita közöttük. Nem is értem, hogy bírják ki.

1m

Előzmény: Törölt nick (40168)
egy mutáns Creative Commons License 2007.06.22 0 0 40179

A következő a helyzet. Valamiért (talán Lorentz nyomán gondolkodva) az a téves képzet alakulhat ki egyesekben (a "selejtes intellektusokban"), hogy a tárgyak mozgásirányú rövidülése valamiféle alapdolog. Valójában nem így van, hanem események hely és időkoordinátáit kell LoTr-álni rendszerváltáskor. Ezért hullámvonulatokra érdemesebb megnevezni eseményeket, pl. a hullámvonulat azonos fázisú helyeit valamely időpontban, és ezek transzformálásból kell következtetést levonni.

Ezért általánosságban nehéz helytálló következtetést kimondani csak úgy a hullámvonulatokra.

1m

Előzmény: Törölt nick (40157)
Bign Creative Commons License 2007.06.22 0 0 40178
"Ketten mérik egymás sebességét. Mindketten egyazon értéket mérnek.
Relatív értéket kaptak? Hogyhogy?
Szerintem abszolút értéket kaptak!"

És mi van akkor, ha az egyik "áll", a másik "halad"?
Előzmény: Törölt nick (40175)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.22 0 0 40177

Szia!

 

     Gondolom már sokszor olvastad itt is, akár megjegyezhetted volna már,

hogy nyugalmi hossz az nem más  mint az a hossz,

amit abban az IR-ben mérünk ahol álló az asztal, vagy bármi más.

 

   Nos, pedig egyszerű. Mivel minden koordinátarendszerben jelen van,

minden IR-ben közvetlenül mérhető.

 

  Csak az ellenőrzéshez kell használni a Lorentz-transzformációt, ill. akkor ha azt szeretnénk tudni, hogy az általunk mért a saját rendszerében mekkorának látszik.

 

  

 

 

Előzmény: nagyon_laikus (40131)
Caledoni Creative Commons License 2007.06.22 0 0 40176

Itt jó páran az igazuk biztos tudatában turáztatják magukat, és nem lehet tudni ki milyen alapon minősíti le a másikat.

 

Kénytelen vagyok egyetérteni pinttel. Ha valamiben osztod az észt, legalábbis a minimum, hogy akár csak egy apró szánalmas példát hiba nélkül végig bírj csinálni a témában... Én például igyekszem nem megismertetni az emberiséget a standard modellel, és erre büszke vagyok.

 

A fent említett példa természetesen számolást jelent. Tele van a topik emberekkel, akik soha egyetlen feladatot sem bírtak még megoldani, ha számítást látnak, kussolnak vagy nyelvészkednek, de ettől még képesnek érzik magukat arra, hogy megmondják a frankót.

 

Amit mondanak, számos kategóriára osztható. A teljesség igénye nélkül kigyűjtöttem párat:

 

"Elfelejtitek, hogy..." (itt jön valami baromság)

"Így és így kell csinálni" (általánosság, bármi alátámasztás nélkül, és rendszerint szintén baromság)

"Rossz!" (anélkül, hogy a hiba kiemelésével fárasztaná magát - és tényszerűen kivétel nélkül olyasmire válaszul, ami jó, csak túl sok benne a szám)

 

A nyertes nyilván így kell, hogy szóljon:

"Rossz! Elfelejted, hogy így és így kell csinálni!" (például egy olyan hozzászólásra, mely szerint 2*2=4)

 

Sajnos túl sok nyertesünk van.  Figyelem: épkézláb képletek használata kizárást von maga után ebben a számban!

 

Ja, és még valami:

Az hogy mi minősül annak az relatív. :O)

 

Nem az. Tudományban nincs demokrácia, és két vélemény nem egyenértékű, ha különbözik. Legalább az egyik téves...

Előzmény: Bign (40169)
cíprian Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40174

Igazad van, most felületes voltam, és másra gondoltam.

Ha az embernek nincs ideje rá, ne kotyogjon bele. :-)

Előzmény: egy mutáns (40103)
pint Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40171
"Itt jó páran az igazuk biztos tudatában turáztatják magukat, és nem lehet tudni ki milyen alapon minősíti le a másikat."

na látod ezt hiányolom én is. de sajnos nincs rá jó megoldás. azért lehet valamennyire követni: ki az, aki kiszámolt már valamit, és ki az, aki nem. meg tud oldani másodfokú egyenletet? tud lorentz transzformálni pár pontot? tud alapvető koordinátageometriai feladatokat megoldani? ezeket elég hamar ki lehet deríteni. aki ilyeneket nem tud, az aligha tud érdemben hozzászólni a kérdéshez.
Előzmény: Bign (40169)
TEODOR Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40170

Kedves Mungo megérteném az ellenszenveteket Gezoo, ciprian és jómagam iránt ha nem ebben a topikban irkálnánk hülyeségeket ha jól olvasom a topik cimét itt lehet cáfolni másként magyarázni a relativitás elméletet .

Az elméletett védeni akaróknak ott van a relativitásról szóló másik topik .

Előzmény: Mungo (40163)
Bign Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40169
"a szellemi fekália elegendően értékes ahhoz, hogy védettséget élvezzen?"

Az hogy mi minősül annak az relatív. :O)
Az viszont nem tetszik, hogy nem írhatom le valamiről, valakiről az őszinte véleményemet.

Az origón ezt megoldották. Akitől besokalsz, azt "ignorálod"
(ezek után nem látod miket ír, idegkímélő megoldás).

A modi meg nem lehet pártatlan. Dönt jó-rosszul.
Még ha bizonyítottan fizikus papirokkal is rendelkezik esetleg az illető, akkor is beszélhet zöldségeket.
Itt jó páran az igazuk biztos tudatában turáztatják magukat, és nem lehet tudni ki milyen alapon minősíti le a másikat.


Előzmény: Mungo (40163)
TEODOR Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40167
Szia pint:-)
Előzmény: pint (40166)
pint Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40166
a sebesség szubjektív. R1-gyel jelöljük azt a sebességet, ami a megfigyelő lelkiállapota, a körülmények, stb függvényében pont megfelelőnek tűnik. R2 ennek kétszerese, azaz félelmetes száguldás.
Előzmény: Törölt nick (40165)
pint Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40164
közben lejárt a bünti, amit ezúttal nemtom mér kaptam, de biztos nagyon megalapozott volt.


látom, ma is volt tanulnivaló:


"Hogyan bizonyítod be, hogy Nevem Teve butaságot állított, te főokos?" - ciprian

igen, régóta felfigyeltem erre a remek módszerre. el is neveztem vitatkoztatásnak. a lényege, hogy nem fárasztjuk magunkat, hanem megbízzuk a vitapartnert, hogy keressen a saját álláspontja ellen érveket. ha nem sikerül, akkor hülye. ha sikerül, már meg is van cáfolva a mondandója.


"Az Einstein-i specrelben a lassult a másikat gyorsultnak látja, hosszait megnyúltnak." - gézoo

wtf? honnan tudni, hogy melyik a lassult?


"zavarosban kószálni" - teodor

ez valami hal? de az se kószál, hanem úszik. biztos lábashal. (gy.k. a "zavaros" az ebben a mondásban zavaros vizet jelent, amiből halászni szoknak)

Előzmény: Mungo (40163)
Mungo Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40163

Azt hiszem, az értelmes társalgást nyugodtan abba lehet hagyni. Gézoonak megint sikerült kitúrni pintet (egyelőre csak egy napra).

Ha sokat segítünk itt a topoktársaknak előbb utóbb pihenő lesz a vége.

Végül is ez is egyfajta olvasata a demokráciának, csak az a gondom, hogy mióta demokratikus a tudomány?

Elég, ha valaki sokszor mondja és akkor igaz lesz? Vagy a szellemi fekália elegendően értékes ahhoz, hogy védettséget élvezzen? Az írástudók meg menjenek a francba?

Előzmény: ivivan (40162)
ivivan Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40162
Na éppen nem: rövidebbnek mérjük a mozgó méterrudat, mint a mienket, nem hosszabbnak, de ettől, ha a kezünkbe vennénk, akkor pont olyan hosszú lenne, mint a mienk...
Előzmény: TEODOR (40160)
Mungo Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40161

Ha meg állitod az egyik rudat a másik rendszerben akkor már nincs két IR.

 

Meg hosszúság különbség sincs. A világ sajnos ilyen egyszerű. De azért még sokan dolgoznak azon, hogy valamivel bonyolultabbá tegyék. Ha nem figyelünk, még sikerülhet is nekik... :o)))

Előzmény: TEODOR (40160)
TEODOR Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40160

A másik méter rud nem olyan hosszú mint a milyenk , csak olyannak látszik hiszen csak a lomha fény ami az infót szálitja az egyik IR-ből a másikba .

Ha meg állitod az egyik rudat a másik rendszerben akkor már nincs két IR.

Előzmény: ivivan (40158)
ivivan Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40158
Mint mondtuk a "saját" méterrudunk pont olyan hosszú, mint a "másik" méterrúd, ezért nem értem miért fontos, hogy kinek a méterrúdját mozgatjuk?
Előzmény: TEODOR (40156)
TEODOR Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40156

Láom ti a saját méter rudatokat mozgatjátok a saját rendszeretekben.

Az én kérdésem a másik rendszer méter rudjára vonatkozott .

Hiszen a specrel a képletek hordozhatóságára bizonyiték .

Szerintem ha valamilyen módszerrel összetudod hasonlitani a különböző IR-ekben legyártott méter rudakat akkor azok egyformák lesznek .

 

Előzmény: ivivan (40152)
ivivan Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40155
Teljesen igazad van! Hozzátenném, hogy azokkal együtt, akik emberi kommunikációban minősíthetetlen hangnemet engednek meg maguknak...

Egyébként többször mondtuk már, hogy a fénysebesség állandóságából egy lépéssel következik az idődilatáció, onnan pedig egyből adódik a hosszkontrakció...
Előzmény: Törölt nick (40154)
ivivan Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40152
Minél gyorsabban mozog hozzám képest egy méterrúd annál rövidebbnek mérem. Ennyi. Mit kell ezt ennyi ideig ragozni?
Előzmény: TEODOR (40148)
Caledoni Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40151
Ez valahogy velősebb lett, mint az enyém.
Előzmény: egy mutáns (40149)
Caledoni Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40150

Akkor most a nagyobb relativ sebességű IR méterrudja nagyobb valóságban is ha összehasonlitod . hiszen ugyan arról a távolságról van szó.

 

Nekem úgy tűnik, itt logikai bakot ugrottál, illetve lőttél.

 

Bármilyen méterrudakat teszek egymás mellé (és azonosan mozognak), ugyanakkorák lesznek. Ha haladnak, mindkettő rövidebb.

 

És mi az a nagyobb relatív sebességű IR? Valahogy olyan érzésem van, mint ha valami abszolút dologhoz képest értenéd.

 

Ha mondjuk van 3 rendszerem, K-ban vagyok nyugalomban, és látom, hogy K' és K'' sebessége mondjuk 0,4 és 0,8, akkor nyilván K'' a nagyobb relatív sebességű. K''-ből nézve meg nem. Viszont természetesen bármely rendszerből megállapíthatom, hogy onnan nézve más rendszerek közül melyiknek a legnagyobb a sebessége. Ez a ki a nagyobb méterrúd dolog meg ekkor valahogy így néz ki: K-ból nézve a K'-ben nyugvó méterrúd rövidebb, mint K-é, a K''-ben nyugvó meg még rövidebb. És így tovább, mindig a hozzám képest (hosszanti irányban) leggyorsabban mozgót látom a legrövidebbnek.

 

Viszont ha szépen megállítjuk mindet és egymás mellé tesszük őket, egyformák lesznek.

Előzmény: TEODOR (40148)
egy mutáns Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40149

Van két boszorkányseprű, piros és kék. A piroson ülő boszorkány szerint a kék seprű a  rövidebb, a kéken ülő szerint meg  piros. Szerintem meg aza rövidebb, amelyik gyorsabb. Ha egymás mellett, együtt röpülnek, vagy beparkolnak egymás mellé, akkor meg egyformák, mindenki szerint.

Nincs ebben semmi boszorkányos.

1m

Előzmény: TEODOR (40148)
TEODOR Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40148

Akkor most a nagyobb relativ sebességű IR méterrudja nagyobb valóságban is ha összehasonlitod . hiszen ugyan arról a távolságról van szó.

A vita arról szól , hogy meglehet-e állapitani melyik IR sebessége nagyobb , erre kérnék javaslatokat. A mikéntre , szerintem Gezoo is ezen dolgozik.

Előzmény: ivivan (40147)
ivivan Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40147
Ha itt most akkor a hosszkontrakcióról beszélsz, akkor igazad van, de akkor nem fogalmazol valami egyértelműen...
Előzmény: TEODOR (40145)
TEODOR Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40146

"Nem. A távolságok a különböző IR-ekben változó hosszúságúak. Pl: a Vega csillag távolsága a Föld rendszerében kb 24,3 fényév, de ha mondjuk 0,8c-vel megindulsz felé, akkor csak kb 14,58 fényévnek fogod tapasztalni. Ha felgyorsítasz kb 0,99915c sebességre, akkor viszont már csak kb 1 fényévet kell megtenned... Ilyen "egyszerű"..."

 

Ezt te irta.

Előzmény: ivivan (40143)
TEODOR Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40145

"Az egyik IR-ben nem akkora távolságot jelent mint a másikban"

 

Ezt én irtam.

Ezen mitt nem értesz?

Előzmény: ivivan (40143)
Caledoni Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40144
Mi az a saját sebesség? A nulla?
Előzmény: TEODOR (40141)
ivivan Creative Commons License 2007.06.21 0 0 40143
Hát ezt nem értem. Néha összeszavakat a kevered nem? :-)

Ha A IR-hez képest 0,8c-vel mozog a B IR, akkor nyilván a B IR-hez képest 0,8c-vel mozog az A IR.

"Az egyik IR-ben nem akkora távolságot jelent mint a másikban"

Ezt nem tudom értelmezni. Mit értesz azon, hogy az egyik IR-ben nem akkora távolságot jelent, mint a másikban? Szerintem én akármelyik IR-ben állok kb 2m magas vagyok. Milyen szempontból nem ugyanakkora a távolság? Nyilván egy külső megfigyelő számára esetleg összemegyek, de ez a saját nézőpontomból nem befolyásol semmit...
Előzmény: TEODOR (40137)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!