Keresés

Részletes keresés

scasc Creative Commons License 2008.02.14 0 0 1305
Az elsőnél az aposztróf bizonytalanított el. Az nem része a velszi helyesírásnak. (pedig azért az a magánhangzóértékű W, az LL, DD ott is gyanús volt.
Előzmény: Kvász Ivor (1302)
scasc Creative Commons License 2008.02.14 0 0 1304
Valakinek túl sok ideje van...
Előzmény: Kvász Ivor (1302)
kisharsány Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1303

 

 Így igaz Kvász Ivorsc uram

 

Előzmény: Kvász Ivor (1302)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1302
Ja bocs, elnéztem. Az első is velszi. Az utolsó egy helységnév, amelyet kifejezetten az angolok bosszantására kreáltak. Az első egy vasútállomás neve, azt meg azért, hogy hosszabb legyen az utolsónál.
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1301
Az utolsó velszi. A -ll- jelöli a híres velszi zöngétlen laterális réshangot.
Előzmény: scasc (1298)
kisharsány Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1300

 

 igen, igen, míg az első szintén az Egyesült Királyságban van.

Előzmény: scasc (1298)
kisharsány Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1299

 

 Egyetértünk kedves Kvász Ivor.

 

  Amiben másként látjuk, az az, hogy mindháromnak - illetve szerintem mindnégynek - konkrét, megnevezhető jelentése/jelentéstartalma van.

  Az alapfelvetésben pont erre utaltam, /s lettem útáltam./:)

 

 kisharsány

Előzmény: Kvász Ivor (1297)
scasc Creative Commons License 2008.02.13 0 0 1298
Az utolsó velszi. Egy másik maori (ugye?) a harmadik milyen?
Előzmény: kisharsány (1295)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1297
ezek nevek - az Aján is 1 név
Előzmény: kisharsány (1295)
kisharsány Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1296

 

 elnézést, de a másodikból a gép levágott, helyesen:

 

 

  Taumatawhakantangihaugakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokai-

whenupokaiwhenuakutanataku ( az elválasztójelet csak azért tettem, hehogy újra levágja - szegény ezt nem tudja kezelni )

Előzmény: kisharsány (1295)
kisharsány Creative Commons License 2008.02.12 0 0 1295

 

 Tisztelt kedves Kis Ádám úr !

 

   A Magyarulez alfórum vezérgondolata valóban ez: Nyelvről, nyelvészetről  - emberközelben

 

  Csodálatos, nagyszerű gondolat.

 

  A jelen rovat neve: Honnan ered? (etimológia)

 

  Miben tért el ezen szellemiségektől a.) az alapkérdésem

                                                           b.) a nb. válaszodra adott beírásom ?

 

  Mi eredményezte sajnálatos elfordulásodat ? Ha netán az, hogy vaskos sértésnek némi humorizálással élét vettem, s pozitívra fordítottam: készséggel visszavonom, s megkövetlek.

  Ha az, hogy egy érdekes kérdést - ti. az "aján" eredeti származhatását, jelenthetését keresem - mert más eredő egyszerűen nincs - akkor kérem a nem kívánatos szavak listáját.(: mert még megérteném, ha a:

 

  Gorsafawddacha'idraigodauheddogleddolloupenrhynareurdraethceredigion, vagy a

 

    Taumatauhakantaugihaugakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenupokaiwhenuakitanataku,    netán a

 

  Llaufairpwllgwyllgogerychwychwyrndrobullllantysiliogogogoch  szavakat kérdeztem volna etimológiai szempontból - lévén hogy ezek nem magyar szavak :)

 

  tisztelettel üdvözöl: kisharsány

 

 

 

Előzmény: Kis Ádám (1294)
Kis Ádám Creative Commons License 2008.02.10 0 0 1294
Én a magam részéről befejeztem. Javaslom neked is, mondjuk a fórumot jelképező nevek szellemében.
Előzmény: kisharsány (1292)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.02.10 0 0 1293
(Operában nincs ilyen)
Előzmény: 3x (1283)
kisharsány Creative Commons License 2008.02.10 0 0 1292

 

 

 Mellesleg szeretném megjegyezni, hogy az a fajta etimológiai gondolkodás, amelyet erőltetsz, nekem onanizálásnak tűnik.

 

  Köszönöm pozitív hozzáállásodat, lévén, hogy ez csak egy lépésre van a kano(na)nizálástól - ami azért még korai lenne - de megelőlegzése számomra túlbecsülése gondolataimnak.

 

 Ettől függetlenül - bár nem figyelmen kívül hagyva - az etimológiai gondolkodás elve azon alapszik, hogy a szavak nem mások, mint a gondolattal jellemzett, és az agyban megjelent fogalmak levegőrezgetéssel (hang) továbbított - közölt - megfelelői. E szempontból átgondolva, lehet hogy Te is másképp' látnád.

 

 Ilyen nagy időtávlatban ezek az emocionális kapcsolatok irodalmiak, tudományosan nem értékelhetőek. Mint a többiek reflexióiból kiderül: az ayan jelentésfejlődése a türk nyelvekben elment a 'vezér' jelentés fel, ami a pozitív asszociációk mentén éppenséggel összefüggésbe hozható az alapjelentéssel

 

 Messzemenően híve vagyok a klf.asszociációk értékelésének, különösen akkor, ha ezért nem is kell a régmúltba menni, hanem az akár a napi asszociációk szintjén is működik. Egy időtálló nyelvnél ez igen örömteli feladat/lehetőség. Így a magyarnál is.

(:Nekem egy halhatatlan idézetem is van erre:"...a nyelvészetben a legfőbb úr az analógia..." (Kis Ádám), amivel egyet is értek. Ez viszont max.kétféle lehet : alaki, vagy értelmi. Én mindkétfélét relevánsnak tartom, s nem fogadom el a szűkítését.:)

 

 Ezek a jelentések: "szépet,jót akar, szépet/szépséget sugall,ad,javasol,származtat" a te spekulációid, az írásos forrásokban nincs nyomuk. Így tudományos argumentumként nem lehet őket felhasználni

 

  A tudomány alapsajátossága az új gondolatok, tézisek, anti-, és szintézisek megjelenése. A "jelentéseim" írásos forrásokban voltható megjelenhetései feltételeznék a gondolat korábbi felvetődhetését. Ez eddig nem történt meg. És? Az értelmezésed szerinti "tudományos argumentum" "bunkócska" analóg a skolasztika rendszerével: ami a Bibliában "kanonizált/kanonizálódott: AZ VAN ! Az összes többi eretnekség! Máglyára vele.

  Amiért nem értelek az az, hogy nem erről beszéltünk. Én kérdeztem, kíváncsian, új nézőpontra várva, tudást kívántam begyújteni.  A 1291-ben nem ezt találtam. Én még mindég arra várok.

 

 üdv.: kisharsány

 

 

Előzmény: Kis Ádám (1291)
Kis Ádám Creative Commons License 2008.02.10 0 0 1291

Írod:

"Ha az ajan/aján alakot csak változatnak tekintjük, felvethető a széppé tesz, szépet,jót akar, szépet/szépséget sugall,ad,javasol,származtat jelentéskör. Ez alól viszont akkor nem vehető ki az első csoport sem.

  Ha még az örmény szálat is beleértjük: a kérdés nyitott maradt."

 

Ilyen nagy időtávlatban ezek az emocionális kapcsolatok irodalmiak, tudományosan nem értékelhetőek. Mint a többiek reflexióiból kiderül: az ayan jelentésfejlődése a türk nyelvekben elment a 'vezér' jelentés fel, ami a pozitív asszociációk mentén éppenséggel összefüggésbe hozható az alapjelentéssel. Ezek a jelentések: "szépet,jót akar, szépet/szépséget sugall,ad,javasol,származtat" a te spekulációid, az írásos forrásokban nincs nyomuk. Így tudományos argumentumként nem lehet őket felhasználni.

 

Mellesleg szeretném megjegyezni, hogy az a fajta etimológiai gondolkodás, amelyet erőltetsz, nekem onanizálásnak tűnik.

Előzmény: kisharsány (1290)
kisharsány Creative Commons License 2008.02.10 0 0 1290

 

 Kedves Kis Ádám !

 

   Köszönöm a választ (ugyanígy a segítő reflektálásokat is)

 

   Maradt (keletkezett) viszont nyitott kérdés is:

 

   1.) az "első csoport" származása nem tisztázott (csupán, hogy hogyan kezelődik),

 érdekes ez azért is, mert:

 

   2.) meglevő ayan-, ayana (szépít, szépítkezik) igéből vezeti le, : ha, és amennyiben ezt elfogadjuk, a felsoroltam ajan-ároz alapalak helyet talál. Ez esetben viszont a feltűnő alaki, és értelmileg rokon jelentéskör további vizsgálatot tenne szükségessé. Ha az ajan/aján alakot csak változatnak tekintjük, felvethető a széppé tesz, szépet,jót akar, szépet/szépséget sugall,ad,javasol,származtat jelentéskör. Ez alól viszont akkor nem vehető ki az első csoport sem.

  Ha még az örmény szálat is beleértjük: a kérdés nyitott maradt.

 

 üdv.: kisharsány

Előzmény: Kis Ádám (1280)
Törölt nick Creative Commons License 2008.02.10 0 0 1289
Hogy ez nem jutott eszembe.... hű de ciki.... :-))))
Előzmény: Taira (1287)
rumci Creative Commons License 2008.02.10 0 0 1288
Tragédia!
Előzmény: Törölt nick (1286)
Taira Creative Commons License 2008.02.10 0 0 1287
A görög ábécé bizonyára legvékonyabb betűjéből. :-)
Előzmény: Törölt nick (1286)
Törölt nick Creative Commons License 2008.02.10 0 0 1286
a jottányit?
Kis Ádám Creative Commons License 2008.02.10 0 0 1285
És akkor még szó sem esett az umlautról.
Előzmény: mociga (1284)
mociga Creative Commons License 2008.02.10 0 0 1284

2. Az ajnároz eredetét az EWUng a komük és más türk nzelvekben meglevő ayan-, ayana (szépít, szépítkezik) igéből vezeti le, magyar képzéssel. Benkő a hanváltozási problémák miatt a kumük eredetet valószínűsíti.

 

Az Aján név minden bizonnyal ebben a jelentéskörben, török eredetű.

 

Nemmkisujj kell hozzá, hanem szótár.

 

Ez így is van kedves Kisharsány!

De.....

Mi van az ajj ajj ajjal? A jajjal? Gondolom csak az, hogy az annyi *bajjnak annyi *bajja van, hogy annyi *bajj legyen! (Ez is egy szép """török""" (nem az, hanem közös eredetű) bajnok szó.)

Mindenesetre maradjunk annyiban, hogy ...... pl. az első csoport már az al, aljból van. Mint mikor levest szedsz..... az aljáról? Vagy!? A maradékot a legalját? Neked pedig a könnyű felszín a fel(föl)esleges?

Na jó, ettől kitiltanak, mert ez túl alternatív...... :-(((((((

Persze tovább lehet kalandozni a hálóban! Alantas és aljas és alat(t)való ........ Alás szolgátok:

mociga :-))))  

Előzmény: Kis Ádám (1280)
3x Creative Commons License 2008.02.10 0 0 1283
OFF
Úgy híjják, hogy Armenian (ARMSCII-8)
Az én böngészőmben legalábbis
View->Character encodings->more encodings->SE-SW Asian->Armenian (ARMSCII-8)
ON
Előzmény: Kvász Ivor (1281)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.02.10 0 0 1282
De a törökben biztosan megvan a szó, arab eredetű és valamilyen előkelő tisztséget jelent, amelynek a pontos tartalma változott.

http://links.jstor.org/sici?sici=0022-2801(197209)44%3A3%3C346%3ARATEC%3E2.0.CO%3B2-U
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.02.10 0 0 1281
Aján Tamás szamosújvári örmény családból való és a családja szerepel is Szongott Kristófnál (A magyarhoni örmény családok genealógiája), aki egy 'fejedelem' jelentésű örmény szóra vezeti vissza a nevüket. Szongott tudott örményül, de leellenőrizni nem tudom, mert van ugyan örmény szótár az interneten, de nem ismerem az örmény betűket, ráadásul azt se tudom, milyen kódolásra állítsam a böngészőt, hogy valódi örmény betűket jelenítsen meg.
Előzmény: Kis Ádám (1280)
Kis Ádám Creative Commons License 2008.02.09 0 0 1280

Két csoportról van szó.

 

1. Az ajánl - ajánló - ajánlott - ajánlás együvé tartozásának megállapításához nem kell virtigli nyelvész, elég 8 általános, ezek az ajánl- igető szabályos származékai.

 

A TESZ és az EWUng ide sorolja az ajándékot is, amelyben u.a. a dev-n képző van, mint a szándékban. Az ajánl l-je a torlódás miatt elkopott.

 

2. Az ajnároz eredetét az EWUng a komük és más türk nzelvekben meglevő ayan-, ayana (szépít, szépítkezik) igéből vezeti le, magyar képzéssel. Benkő a hanváltozási problémák miatt a kumük eredetet valószínűsíti.

 

Az Aján név minden bizonnyal ebben a jelentéskörben, török eredetű.

 

Nemmkisujj kell hozzá, hanem szótár.

Előzmény: kisharsány (1279)
kisharsány Creative Commons License 2008.02.09 0 0 1279

 

 Hölgyeim, és Uraim!

 

   Ki tud róla valami értelmeset: "aján"

 

    ld.: aján-lani (ragozhatod)

          aján-dék

          aján-ló-lott,etc.

          aján-lás

          Aján (Tamás)

          aján-nározni (ajnározni)

 

     ...jelentés, etimológia, származás...,

 

  nyilván, aki virtigli nyelvész: az ujjából kirázza !(?)

 

 kisharsány

*Albatrosz* Creative Commons License 2008.01.02 0 0 1278
Sebaj, azért köszi.
Előzmény: Via Galvani (1277)
Via Galvani Creative Commons License 2008.01.01 0 0 1277
Erről valahol (talán Magyarulez Plenáris) 1-2 éve volt eszemecsere. Senki nem tudja.
Előzmény: *Albatrosz* (1276)
*Albatrosz* Creative Commons License 2008.01.01 0 0 1276
Sziasztok! Nem tudja valaki véletlenül, honnan származik a "csocsó"?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!