Keresés

Részletes keresés

mmormota Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40336

Megoldja egyébként az egyik ősi megoldhatatlan problémát is, lehet vele szöget harmadolni. :-)

(persze nem szabályos a megoldás, ez nem körző)

Előzmény: mmormota (40335)
mmormota Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40335

Ha már szóba jött, itt egy praktikus ellipszis körző:

 

Két alkatrészből áll.

 

L alakú horony, ezt rögzíteni kell a papírhoz képest.

 

Egyenes rúd, rajta két csap meg egy ceruza. Egyik csap az egyik végén, a másik állíthatóan, szintén állítható a ceruza. Legyen a két csap távolsága a, a belső csap és a ceruza távolsága b.

 

Ekkor a nagytengely a+b, a kistengely b.

 

A két csap passzol a két horonyba, ez egy kényszerpálya. A ceruza, kirajzol egy negyed ellipszist. T alakú horonynál egy felet, x alaknál az egészet, de akkor figyelni kell, mert mellémehetnek a csapok... :-)

 

Hátravan még megmutatni, hogy amit rajzol, az ellipszis.

 

Legyen az L alak az xz koordinátarendszer két tengelye. A rúd zárjon be fi szöget az x tengellyel. Akkor a ceruza helye:

x = b * cos fi

y = (a+b) sin fi

Ez egy kör vetület, (a+b)/a aránnyal. Kész.

NYer Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40334
"Ami nem igazán ez a fórum."

Tehát beismered, hogy nem olvasod a relativitáselmélet szakirodalmát. Akkor honnan a búbánatból tudod, hogy továbbfejlesztették vagy nem?


"A valódi szellemi követői az ő gondolatait viszik tovább, s ezektől lehet tanulni.
A "követők" azt hiszik értik, miközben tévutakra visznek, olyasmit álltva amit Einstein se állított."


Huha..... Kis alázat nem lenne szükséges?
Előzmény: Bign (40303)
Bign Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40333
"ez az erőlködésed, hogy megpróbáld a megoldásomat diszkvalifikálni"

A TE(?) megoldásodat? :O)

Olvastál róla (cérna) amit más megoldott, más megoldás nem jutott eszedbe, mert nem volt a könyvedbe.

Kört is lehet rajzolni rajszeg és cérna segítségével.
Ha esetleg az iskolában körzőt kérnek tőled, majd mutasd fel a szeget és a cérnát! :O)
Előzmény: pint (40329)
NYer Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40332
Nyilvánvaló.

Ez viszont nem jelenti azt, hogy amit mondasz, az helyes. Én pedig ezt emelném ki.
Előzmény: Bign (40299)
Bign Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40331
Na ez jó volt, elszállt amit írtam. :(

"Szerencsétlen megfogalmazás szerintem, de ez most lényegtelen."

Lehet szószerint leírni, hogy "tökéletes" és lehet úgy viszonyulni hozzá.
Én inkább a második változatra írtam amit írtam.
Ebben az esetben a "szakértő" visszautasít bármiféle eltérést az eredeti elmélethez képest.
Szükség van egy minimális, egészséges kételyre.

"Minden nap tanul az ember valamit :-)"
Ezt csak az mondhatja el, aki nem hisz a mindentudásában. :O)

A rajzeszközre vonatkozóan jó, hogy más is tud róla, így hazugsággal nem vádolhatnak.

Elvileg 2 körzővel is rekonstuálható.
A körző R(ajzoló) és H(egy) véggel rendelkezik.
Két körző esetén R1, H1, R2, H2 véggel.
A H1, R2 végeket rögzítsük össze (pl. ragasztó szalaggal)!
Az R1 - (H1+R2) végek között állítsd be az ellipszis kistengelyének a felét!
Az R1 - H2 között a nagytengelyének a felét!
Ha a (H1+R2) véget visszintesen, H2-t függőlegesen csúsztatjuk egy derékszögű test
(vonalzó) befogóin, akkor az R1 pont a beállított ellipszis 1/4-ét lerajzolja.
Ez inkább csak az elv bemutatására való.

Megfelelő kivitelezéssel 1/2, vagy akár a teljes ellipszis is rajzolhatóvá válik.
Előzmény: ivivan (40319)
NevemTeve Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40330
No igen, de azért érdemes kiszűrni azokat, akik nem képesek követni még viszonylag egyszerű számításokat sem, önállóan meg még arra sem jönnek rá, hogy egy kör átmérője kétszer olyan hosszú, mint a sugara (bocs, pint!)
Előzmény: Bign (40314)
pint Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40329
ez az erőlködésed, hogy megpróbáld a megoldásomat diszkvalifikálni, egyszerre szánalmas és nevetséges.

vagyünk észre pár dolgot:

1. az én megoldásom azért nem jó, mert neked nem elég jó. a te megoldásod az én feladatomra: egyáltalán nincsen egy betű se

2. feltételezed, hogy én interneten kerestem (nem igaz, 12 évesen már tudtam ezt a módszert, az több, mint húsz éve volt). ezzel szemben te még akkor sem tudsz eredményre jutni, ha én magam mutatom meg neked a forrásokat az interneten

3. az én feladatom ide tartozik, a tied nem.

4. jön a lelki duma a megalázásról. egyszer is eszedbe jutott a feladatomnak nekiállni? lorentz transzformációt megcsinálni? a matematika nem megalázó! ha nem csak a hőzöngésen járna az eszed, mára már féltucat sikerélményt szedtél volna össze a feladataim alapján. például tudnád, hogy hogyan jön ki a relativisztikus doppler képlet, saját magad munkájával vezetted volna le. de hát mindenki a maga szerencséjének a kovácsa. puffogj csak tovább.
Előzmény: Bign (40288)
vitaminek Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40328
Én Maxwellt végtelenül tisztelem, és munkáját elismerem, és fontosnak tartom.
Idejét megelőző, üttörő munkának, amely óriási fejlődést tett lehetővé, és hosszú ideig jó eszköznek bizonyult.

Hanem azokra tekintek megértés nélkül, akik az idő elmultával sem néznek oldalra, hogy az új problémákat meglássák, netán, meg is oldják?

Előzmény: vitaminek (40327)
vitaminek Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40327
Ne takarékoskodjatak, hiszen pusztán csak egy betű, és egy kötőjel.
De éktelenül fontosak!
Előzmény: vitaminek (40326)
vitaminek Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40326
Hallani se akarok többé olyan Maxwell elméletről, hogy elektromágneses (EM) sugárzás!

Írjátok ki rendesen, azt, aminek Ő azt kidolgozta...

fény=vákuum- elektromágneses sugárzás!(V-EM)

Csak így lehet némi fogalmatok róla, meg arról, miért használhatatlan az elmélet, és hogy mekkora kárt okozott azzal, hogy mégis használni lehetett!
Előzmény: vitaminek (40325)
vitaminek Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40325
Így akarta irni:
Maxwellnek nincs olyan elmélete, hogy a fény az elektromágneses hullám!
Csak olyan van, hogy a fény az vákuum-elektromágneses hullám , ahogy mondják sugárzás.
Az, hogy a "vákuumot" fontosságához képest oly könnyen elfelejtitek, lehetővé teszi, hogy erről a sületlenségről mélyen, és tudományosan lehessen még évezredekig vitatkozni.
Mert elméletileg százféle vákum kering a levegőben.
A valóságban meg- egyetlen sincs.
Előzmény: vitaminek (40324)
vitaminek Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40324
Kérem szépen, csak egy pillantra....

Maxwellnek nincs olyan elmélete, hogy a fény az elektromágneses hullám!
Csak olyan van, hogy a fény az vákuum-elektromágneses hullám f/b], ahogy mondják sugárzás.
Az, hogy a "vákuumot" fontosságához képest oly könnyen elfelejtitek, lehetővé teszi, hogy erről a sületlenségről mélyen, és tudományosan lehessen még évezredekig vitatkozni.
Mert elméletileg százféle vákum kering a levegőben.
A valóságban meg- egyetlen sincs.
Előzmény: NYer (40293)
ivivan Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40323
Ezt a cérnás megoldást én is ismerem, sőt, már használtam is (boltívnek az ellipszis a legjobb alak), de hogy erre "készüléket" gyártottak, azt nem tudtam.
Előzmény: Mungo (40321)
astronom Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40322
Szó szerint azt írtad, hogy

Tehát bizonyos dolgokat másképp és mással kell magyarázni.

Most pedig kiderült, hogy egyetlen ilyen "bizonyos dolgot" sem tudsz mutatni. Ciki...
Előzmény: Bign (40317)
Mungo Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40321

Recept: végy két műszaki rajzszeget, a szárukra kösd egy cérnaszál egy egy végét, a rajzszegeket szúrd a rajzlapba, (úgy hogy ne legyen feszes a cérnaszál) és elő is állt az "ellipszis" körződ. :o))

A cérnaszálat egy ceruzával megfeszítve éppen egy ellipszis mentén tudsz vonalat rajzolni.

Előzmény: ivivan (40320)
ivivan Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40320
Még soha nem láttam ellipszis körzőt. Mókás lehet... Plottert már használtam is, de ilyen ellipszis körzőt még csak nem is láttam... Minden nap tanul az ember valamit :-)
Előzmény: Törölt nick (40310)
ivivan Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40319
Igen, én is olvastam a hozzászólást. Szerencsétlen megfogalmazás szerintem, de ez most lényegtelen. Csak igazad volt valamiben. Gondolom most örülsz...

Egyébként definíció kérdése, hogy mi a "tökéletes" elmélet. Én személy szerint azt az elméletet tartanám tökéletesnek, ami a valóságban előforduló bármely jelenséget meg tudja magyarázni. Ennek a kritériumnak a relelm nyilván nem felel meg.

Ha viszont azt mondjuk, hogy az a tökéletes elmélet, ami matematikailag ellentmondásmentesen levezethető a posztulátumaiból, akkor a specrel "tökéletes", de ekkor természetesen a Newtoni mechanika is "tökéletes" lesz...
Előzmény: Bign (40312)
Bign Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40317
Nem konkrét eset miatt írtam, amit írtam.

Az élmélet "nem teljessége" és "nem tökéletessége" kitételből logikailag következik.

A konkrét esetekben, amiket mint a "relativitás elmélet bizonyítékai" címen felsoroltatok meg történtek az ellenvetések.
Számomra az "olyan mint" és "az" között különbség van.
Előzmény: astronom (40315)
Bign Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40316
"Hát fonálingával lehet-e?"

Azzal mérhető a szélességi kör. :O)
Előzmény: Törölt nick (40313)
astronom Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40315
Kedves Bign,

bizonyára elkerülte figyelmedet a kérésem, ezért másodszor is felteszem neked:

Légy szíves, nevezz meg egyetlen konkrét ilyen "bizonyos dolgot", amit a relativitáselmélettel magyaráznak, pedig szerinted mással kellene.
Előzmény: Bign (40314)
Bign Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40314
Nem. A feladat csak azt bizonyítja, hogy mindenkinek lehet olyan feladatod adni amit nem tud megoldani, bár megoldható.
Másrészt egyesek csak akkor jönnek rá a megoldásra, ha valaki elöttük már megoldotta és leírta a megoldást.
A "követő" nem képes új dolgok kitalálására. Mások gondolatát többé-kevésbé megérti, ezt ismételgeti, ezért mindíg csak követő maradhat.
Előzmény: NevemTeve (40311)
Bign Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40312
"Legyél kedves idézettel alátámasztani azt az állításodat, hogy itt valaki tökéletesnek tartja a specrelt."

Ami késik az nem múlik... :O)
(40306)
"De bizony az elmélet tökéletes"
Előzmény: ivivan (40264)
NevemTeve Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40311
BTW: Ha elég sok ellipszist rajzolunk, akkor bebizonyítottuk a specrelt?
astronom Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40309
Leköteleznél, ha válaszolnál a (40301)-re.
Persze az is egy válasz, hogy nem tudsz válaszolni :O))
Előzmény: Bign (40307)
astronom Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40308
Rajszögek esetén ez elég körülményes.

:O)))

Nem tudod a rajzszöget elvinni tetszőleges távolságra?
Előzmény: Bign (40307)
Bign Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40307
Ha olvastad volna az előzőeket, akkor tudnád, hogy a megoldásod ismert és jelen esetben nem jó.
Az általad említett eszköz nem merev mint egy körző.

Tehát megoldható az ami a körzővel, hogy beállítom a méretet. Rögzítem. Aztán az eszközt elviszem tetszöleges távolságra, aztán megrajzolom vele a beállított síkidomot.
Rajszögek esetén ez elég körülményes.
Előzetesen számolni se kell, csak a tengelyek felének méretére van szükség.
Előzmény: astronom (40305)
astronom Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40305
készits egy elipszis rajzoló készüléket, amin be lehet állítani az elipszis tengelyeinek a méretét, hasonló módon ahogy a körző esetén tesszük a rádiusszal!

Két gombostűből, egy cérnaszálból, meg egy ceruzából áll a kívánt készüléked.
Kitalálod ennyiből magad is, vagy segítsek?
Előzmény: Bign (40274)
Bign Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40304
Köszönöm a kiigazitást. Gondolom egy olyan ember tette, aki soha nem hibázott.
Igaz a következő hozzászólásban javitottam, de lényegtelen.

Hozzászólásoddal csak azt bizonyítod, hogy képtelen vagy elkülöníteni a lényegest a lényegtelentől.
Előzmény: Törölt nick (40300)
Bign Creative Commons License 2007.06.23 0 0 40303
"aki minden nap olvassa a specrel szakirodalmát"

Ami nem igazán ez a fórum.
A valódi szellemi követői az ő gondolatait viszik tovább, s ezektől lehet tanulni.
A "követők" azt hiszik értik, miközben tévutakra visznek, olyasmit álltva amit Einstein se állított.
Előzmény: NYer (40296)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!