Keresés

Részletes keresés

exhighand Creative Commons License 2011.12.20 0 0 16011

A levegőt a dugattyú előtt úgy képzeld el, mint egy olyan rúgót, aminek négyzetes a karakterisztikája. Szemben az acélrúgóval, ami kétszer akkora összenyomásra kétszer akkora erővel válaszol, a levegő erre 4x-es erővel válaszol. 

 

Amikor a dugattyú elindul és elkezdi sűríteni a levegőt, akkor az erőt fejt ki visszafelé (kerékpárpumpa), mivel a lövedék egy darabig, egy bizonyos nyomásig dugóként viselkedik.

 

Az lenne az ideális rúgó, amelyik akkor éri el a léghenger végét, amikor a lövedék éppen elhagyja a csövet. A nagyon erős rúgó, nagyon hirtelen indul meg, gyorsan felépíti a nyomást, így a lövedék nagyon hirtelen gyorsul meg, rövid idő alatt felvesz egy sebességet és hamarabb kimegy a csövön, mint ahogyan a dugattyú elérné a falat.

 

Ennek az az oka, hogy a levegőnek négyzetes a görbéje és amikor elindul a lövedék, nő a levegő rendelkezésére álló hely, akkor szinte összeomlik mögötte a nyomás, a lövedék nem gyorsul tovább csak repül, sőt az lehet, hogy lassul a súrlódástól. A rúgóban tárolt energia nagy része kárba vész. 

 

Ha gyengébb a rúgó, akkor lassabban indul meg a dugattyú és a lövedék is, viszont végig gyorsul a csőben, mert a haladó lövedék mögött növekvő térbe a dugattyú folyamatosan tolja a levegőt, így a végig tud gyorsulni.

 

A 40J -os puskákon ezt a lassú dugattyú mozgást úgy hozzák össze, hogy az erős rúgóra egy nagyon nehéz dugattyút tesznek, amit az erős rúgó is csak lassabban tud gyorsítani.

 

Az is megoldás, ha megnövelik a léghenger térfogatát, mert akkor kisebb a térfogatváltozás, kevésbé érződik a levegő négyzetes viselkedése, tovább marad akkora nyomás a lövedék mögött, ami gyorsítani tudja.

Előzmény: marcony (16009)
chato007 Creative Commons License 2011.12.20 0 0 16010

Igaz,hogy nem engem kérdeztél,de azért leírom a tapasztalatom.

 

Egy LG 427-est javítottam.Gamo 440-es rugóval szereltem.Kb. 3-4 menet állt ki a dugattyúházból,alig lehetett összeszerelni.Mikor kipróbáltam nem tetszett a viselkedése.Nehéz volt felhúzni,rúgott és nem is volt valami jó erőben.Levágtam a rugót akkorára,hogy szintbe volt a léghenger végével.Sokkal finomabban mőködött és ráadásul nagyobb lett a lövedék sebessége.

Ugyanez tapasztalható a PCP puskáknál is.Ha elkezded előfeszíteni az ütőmű rugóját,egy ideig nő a lövedék sebessége.Viszont egy bizonyos pont után csökken.

Persze ez a pont,függ az ütődugattyú súlyától is.

 

 

Előzmény: marcony (16009)
marcony Creative Commons License 2011.12.20 0 0 16009

Szia Exi!

 

Felmerül egy kérdés, mi az ideális rugó, vagyis a rugó mire van idealizálva?

 

Mert nálam a rugó olyan hosszú, hogy csak a szegnyereggel tudom helyére tolni. :-)

Előzmény: exhighand (16008)
exhighand Creative Commons License 2011.12.20 0 0 16008

Ugyanaz az értelme, mint autókban az ültetőrúgónak. Ott a feladat az, hogy készítsünk egy rövid rúgót, de olyat, ami azért képes a lökésgátlót teljes kirúgózásnál is feszítve tartani.

 

Az ideális rúgó a légfegyverben rövidebb mint a hely ami rendelkezésre áll. Ebben az esetben a dugattyút a kirúgódásnál már csak a tehetetlenség viszi előre, amikor a rúgó elérte a terheletlen hosszát. Nem puffan a dugattyú, de van végsűrítés.

 

Igen ám, de a rúgó ebben az esetben ott lötyög, rezonál, stb. Mi a megoldás?

 

Egy gyenge és egy erős rúgó sorosan kapcsolva. A gyenge kitámasztja az erős rúgót, hogy ne lötyögjön, de azonnal összeül amikor elkezded felhúzni a fegyvert és onnantól alátétként funkcionál.

 

Hogy lehet kivitelezni? Egy ritka menetemelkedésű de erős rövid rúgó végére egy kicsi menetemelkedésű gyenge rúgóként viselkedő részt tekercselünk fel.

 

Ezzel kész a progresszív rúgó.

Előzmény: maestro (16006)
marcony Creative Commons License 2011.12.20 0 0 16007

Az az egy biztos, hogy könyvet lehetne írni a kérdésről. :-)

 

Szerintem te képes is lennél rá, mert neked igen nagy az ezen a téren elméleti tudásod, és rálátásod, gyakorlatod alapján.

Még egy mondat erejéig azonban visszatérnék az eredeti kérdésre, aztán befejezem.

Ahhoz, hogy a dugattyú majdnem megálljon, vagyis kisebb legyen a csapódása, csak egy gyengébb, vagyis kisebb kinetikus energiát hordozó rugóval érheted el.

Természetesen ugyanakkora folytás mellett.

Amennyiben erősebb a rugó, nagyobb a végsűrítés és a becsapódás is.

Így teljesen mindegy, hogy degresszív, progressszív, vagy a hagyományos rugót alkalmazol.

 

Ehhez a kérdéshez tartozhat még a dugattyútömeg szerepe is, ami szintén örökké vitatéma, különösen az volt még pár éve.

 

Minden, a sütéstől számítva egy pár századmásodperc alatt megy végbe.

Itt nincs semmi cécó, finomkodás, egy erő mozgat egy tömeget, és kész.

Ezen a kettőn (egy rendszerben) múlik minden.

 

 

 

 

Előzmény: maestro (16006)
maestro Creative Commons License 2011.12.20 0 0 16006

"Az általad említett nagyobb, vagy kisebb csapódása a dugattyúnak, nem alakul ki"

 

Biztos vagy ebben? A rugó felgyorsítja a dugattyút, de ez csak egy közvetítő fázis, a cél a levegő összesűrítése. Ez pedig egy folyamat, és nem mindegy, hogy a dugattyú hogyan és milyen arányban tudja átadni az energiáját a levegőnek, majd a lövedéknek. Ha majdnem megáll már, mire kellően összesűríti a levegőt, az kedvezőbb, mint ha még neki is csapódik a dugattyúháznak, a levegőt pedig ugye ugyanúgy összesűríti mindkét esetben. Én könnyen el tudom képzelni, hogy egy progresszív rugóval ugyanazt az energiát kedvezőbben tudja átadni, vagy másként fogalmazva, ugyanannyi lövedékenergiát kihoz kisebb rugóenergiából, így kevesebb elvesző energia löködi a puskát. Netán változik a hátrarúgás és a visszacsapódás aránya, az meg a lövőnek segíthet.

 

De persze hozzáteszem, hogy ez mind csak elméleti spekuláció, tegnap hallottam először arról, hogy egyáltalán létezik progresszív rugó :-)

 

Aztán elgondolkodtam azon, hogy az elsütőbillentyű is csak megtesz néhány mm-t innentől odáig, nem nagy ügy, mondhatnánk - aztán mégis külön könyvet lehetne írni róla, idő-erő-elmozdulás diagramokkal, sütési karakterisztikákkal...

Előzmény: marcony (16004)
marcony Creative Commons License 2011.12.20 0 0 16004

 

Diferenciálva a pillanatnyi helyzetet, ez igaz.

 

De ez egy rendszer.

A végeredmény pedig egy adott sebesség, függetlenül a karakterisztikátol.

 

Az általad említett nagyobb, vagy kisebb csapódása a dugattyúnak, nem alakul ki, mert egyedül csak a kinetikus energia nagyságának a függvénye.

Előzmény: maestro (16002)
maestro Creative Commons License 2011.12.20 0 0 16002

"Mondhatom úgy is, a tömeg nem érzékeli a rugókarakterisztikát."

 

Dehogynem, hiszen mindig a rugó pillanatnyi ereje gyorsítja.

Előzmény: marcony (16001)
marcony Creative Commons License 2011.12.20 0 0 16001

Az nyilvánvaló, hogy a gépészetben, esetenként szükséges at eltérő rugókarakterisztika.

 

Most azonban maradjunk itt, a légfegyvereknél.

A cél itt az, hogy egy rugó kinetikus energiájával, fel kell gyorsítani egy tömeget.

Adott energia, adott tömeget azonos mértékben gyorsít fel.

 

Mondhatom úgy is, a tömeg nem érzékeli a rugókarakterisztikát.

 

Találsz ebben okfejtési hibát?

Előzmény: maestro (15998)
maestro Creative Commons License 2011.12.20 0 0 15998

...és, hogy miért jó ez a puskának? Ha összenyomódáskor felkeményedik, akkor kiengedéskor ugye visszalágyul. Más karakterisztikával adja le a benne tárolt energiát. Egy ugyanolyan energiát leadni képes normál rugóhoz képest nagyobb erővel, gyorsabban indítja a dugattyút az elején, viszont kisebb erővel csapódik be a végén.

Előzmény: maestro (15997)
maestro Creative Commons License 2011.12.20 0 0 15997

"a magam részéről értelmét nem látom, bárhogyan próbálok ráhangolódni erre a megoldásra.

Tehát azt tudom mondani, marketingduma."

 

Nekem viszont Gúgli barátom már megmondta a választ: a progresszív rugónak az a lényege, hogy más az erő-összenyomódás ábrája. A sima rugónál egyenesen arányos a kettő, tehát kétszer akkora összenyomódáshoz kétszer akkora erő kell, addig a progresszív rugó az összenyomódással arányosan fel is keményedik (a degresszív pedig lágyul).

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/Rug%C3%B3

Előzmény: marcony (15972)
istiba Creative Commons License 2011.12.20 0 0 15996

Bakszus, igazad lehet!

 

Bár sem a csőfar felől, sem pedig a csőszáj felől ez nem látszódik, úgy néz ki, mint a Ponggi

 

képein.

 

Most, hogy jól belenéztem, tényleg nincs huzagolás.Te hogy szúrtad ki?

 

Én látatlanban vettem meg,a  posta hozta.Ebből eddig még nem volt probléma.

 

A sima csővel miért nem lövi ki?Néhány puska is készül így, pl Crosman 781.

 

Nem szeretném csalással megvádolni ,sokan ismerik a légfegyveres topik topikokról!

 

Előbb megpróbálom tisztázni Vele!

Előzmény: Törölt nick (15992)
marcony Creative Commons License 2011.12.20 0 0 15995

Köszönöm szépen!

 

Nálam azonban nincs nagy fegyverforgalom.

Ebben az évben, csak 3 tömítést esztergáltam, anyag meg bőségesen van, most szereztem.

Szólok, ha mégis kellene valami, de ez a lehőtőség neked is fennáll irányomban.

 

Boldog Karácsonyt, neked és családodnak!

 

Üdv:

M

 

Előzmény: mastersergeant (15994)
mastersergeant Creative Commons License 2011.12.19 0 0 15994

fél OFF

Szia Kolléga!

Ha kell tömítés, akkor jelezd és küldök. Ha esetleg megunnád az eszergátolyozást! :-D

ON

Előzmény: marcony (15993)
marcony Creative Commons License 2011.12.19 0 0 15993

Igen, a megnevezéssel, de egyekben is teljesen egyetértek veled.

 

Üdv:

M

Előzmény: klenó1 (15991)
klenó1 Creative Commons License 2011.12.19 0 0 15991

T. marcony!

Ha pontosítunk, akkor pontosítsunk. Valószínű, Te a csavarrugóra gondolsz. A spirálrugó az egy síkban elkészített Archimedesi spirál. :-)

Szerintem is marketingduma. Ha jobb lenne mint az állandó emelkedésű, olyat alkalmaznának. Szinte semmivel sem nehezebb gyártani mint az állandó emelkedésűt.

Előzmény: marcony (15972)
jopek13 Creative Commons License 2011.12.19 0 0 15990

Bocs nem 43-as hanem 42-es.

Előzmény: jopek13 (15989)
jopek13 Creative Commons License 2011.12.19 0 0 15989

Ezen a rajzon a 40-es az ütőszeg a 41-es a rúgó.: http://www.orugie.org.ru/pnevm/rifles/images/cz200t-shema1.png

 

Bár nemtudom holvan a 43-as zégergyűrű mert az nálam nemvolt rajta.

Előzmény: gyugyu7001 (15984)
jopek13 Creative Commons License 2011.12.19 0 0 15988

Szia, kitekered a légtartályt, és a lyukon keresztül ahová a légtartály bemegy, kihúzod előre az ütőszeget, azon van egy kis rúgó. Legalábbis én igy csináltam.

Előzmény: gyugyu7001 (15984)
bosijani Creative Commons License 2011.12.19 0 0 15987

egy kis segitség:

Előzmény: gyugyu7001 (15984)
marcony Creative Commons License 2011.12.19 0 0 15986

Amit írtál, minden rugóra igaz.

Mi ennél a kivétel???

Előzmény: Törölt nick (15979)
gyugyu7001 Creative Commons License 2011.12.19 0 0 15985

ez nagyon tetszett jót nevetem rajta

Előzmény: Törölt nick (15970)
gyugyu7001 Creative Commons License 2011.12.19 0 0 15984

köszönöm  a tippet még nem szedtem szét nem értek hozzá ,de keresek hozáértő személyt

Előzmény: zozopapa (15976)
jopek13 Creative Commons License 2011.12.19 0 0 15983

Üdv, mekkora lehet az esélye annak, hogy tegnap írtad az ütőszeg alatti rúgótörést, és ma nekem előjött.?

Kimentem lődözni egy kicsit, a CZ vel, és hallottam hogy lövések után még engedi nagyon halkan a levegőt , rámértem asztali chrony-val, és 126-144 m/s között mozgott a lövedék sebesség. Szétszedtem és tényleg eltört a rúgó az ütőszeg alatt, kicseréltem és most 168-171 m/s a JSB EE lövedék sebessége. Igaz nem nekem írtad de köszönöm, a segítséget nagyon jókor jött.

Előzmény: zozopapa (15976)
jopek13 Creative Commons License 2011.12.19 0 0 15982

Köszönöm a rúgóhoz való hozzászólásokat.

istiba Creative Commons License 2011.12.19 0 0 15981

Ez idáig kiválóan működő HW 70 légpisztolyom afféle secunder fenomen /pillanat jelenség/ keretében nem lövi ki a lövedéket.

 

Gondolom, tömítési probléma lehet a háttérben.

 

Mielőtt szétszedném,megkérdezem: van valakinek ez ügyben tapasztalata?

nedolaci Creative Commons License 2011.12.19 0 0 15980

Tekintve,hogy vagy 10 menettel hosszabb,könnyen lehet"nyugodt erő"de  a légpuskák többségénél felejtős!Vagy nem fér be,vagy kellőképp lerövidítve harmatgyenge lesz!Esetleg,nagyvasak megszelidítésénél vetődhet fel,mint lehetőség.Márpedig olyankor eleve kissebb menetemelkedésű rigóval kezded kisérletezést.

Előzmény: jopek13 (15974)
exhighand Creative Commons License 2011.12.19 0 0 15978

Minek a sebessége lesz egyenletesebb. Az egymást követő lövések esetén lesz egyenletesebb a lövedék sebesség szórás, vagy a dugattyú lefutások sebessége, avagy egy lövésközben egyenletesebb a lövedék sebessége a csőben, vagy a dugattyúé a léghengerben?

 

Ez négy lehetséges eset.

Előzmény: jopek13 (15975)
JohnKramer Creative Commons License 2011.12.19 0 0 15977

Ha jól tudom, akkor ezt progresszív rugónak hívják.

Előzmény: jopek13 (15974)
zozopapa Creative Commons License 2011.12.19 0 0 15976

A szelepnyitó ütőszeg alatt van egy kicsi rugó, valószinű, hogy az van eltörve(90%)

Akkor fordúl elő,( általában,) ha sokat van üresen elsütve.

Előzmény: gyugyu7001 (15968)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!