Keresés

Részletes keresés

Szilibácsi Creative Commons License 2008.06.01 0 0 2265

Sziaszztok

 

 Kb két éve ütöttünk le egy kutat azóta használom locsolásra. Egy 5/4 es horganyzott csö  a végén kovácsoltvas hegy és kb egy méter magasan lyukakkal kiperforálva., lábszelep nélkül. A szivattyú nem kapta fel a vizet,ezért ebbe a csőbe nyomtam egy 3/4 es KP csövet aminek a végén van egy lábszelep, így a szivattyu már felkapja a vizet, de a vizhozam  elég kevés olyan  2-3 perc alatt telik meg egy tízliteres vödör. Közben szereztem egy tartályos szívattyut, amit házi vizmű- ként szoktak hirdetni a barkács áruházakban.A kérdésem az hogy ha kicserélem a mostani szivattyumat erre a házi vizműre, az fel fogja e nekem kapni a vizet, és nem kell e mindig feltölteni a szívó oldalt?Eddig is megfelet a célnak mert egy kis kertet locsolgatok vele, de ha már van az az új szivattyú, kipróbálnám,

kacagógerle Creative Commons License 2008.05.31 0 0 2264
Szevasztok!

Sima lapátos szivattyút lehet alkalmazni hidroforszivattyúként,és képes 3 bar-ra felnyomni a nyomást?
Jelenleg ez a szivattyú egy 17 méteres fúrott kúton dolgozik,kb. 60 lityi/percet szállít.

Bekötöttem egy 50 lityis tartályra próbaképpen még nyomáskapcsoló nélkül,de 1,2 bar-nál nem tudta feljebb nyomni a nyomást.Most este bevillant,hogy a visszacsapó szelepet a szivattyú és a tartály közé helyeztem,és lehet a szivattyú elé kellett volna.

Érdemes kisérleteznem a továbbiakban,vagy szerezzek be egy jet szivattyút?


MZ/Y Creative Commons License 2008.05.30 0 0 2263
Pedig nekem bőven több. .o(

Ha csak a kis szivattyúm veszem (ami 600 W-os) köbös töltésre kb. 1 órát menne, az már 25-30 ft-ot enne. És akkor még csak fentvan a víz, kinyomva nincs.
Előzmény: fassenkugel (2261)
fassenkugel Creative Commons License 2008.05.30 0 0 2262
semmit, majd kimosodik a vizado retegbol.
Előzmény: leo.nyeg (2258)
fassenkugel Creative Commons License 2008.05.30 0 0 2261
a 100ft/m3 irrealis ar. azert kerdeztem. a legnyomas 1bar az 10m vizoszlop a szivornya hatasfoka 70..90% igy 7...9m melyol tud szivni mert a vakuumnal nincs kisebb nyomas ugyebar..

akarmilyen szar a szivatyu 10..12ft/m3 is sok uzemeltetesi koltsegnek, nem hogy 130ft.
Előzmény: kisrobert (2259)
MZ/Y Creative Commons License 2008.05.30 0 0 2260
A 150 ft-ot ne nekem mond, nem én kérdeztem. :o)
De valóban, nálam se kevés, ha nem is ennyi.

Vagy itt vagy a másik fórumban láthatod, hogy nem csak a 2 végpontot néztem, hanem a nekem szükséges 4 bar 40 liter párost. Azt szeretném, de ha nincs annyi víz, akkor nincs annyi víz... De legalább a 4 bar 22 l páros meglenne...

"Mindig az adott nyomáshoz tartozó szállított vízmennyiséget kell nézni (táblázat/grafikon)"
Ez viszont így nem stimmel, hiába nézem a táblázatot, hisz' a szivattyú leírásában a tóból szívás van írva. Mindenképpen kell egy próba egy szivattyúval (bár én 2 különböző szivattyú próbája után mennék "biztosra") és utána már a táblázat alapján lehet viszonyítani.

Visszatérva az eredeti felvetésedhez (ami mondom, jogos, csak a pénz...)
Nekem most legyen 75 ft/m3 a víz. Búvárral legyen 10 ft/m3. Évente elpancsolok 400 m3-t, a különbség 26e pénz.
Mennyiért fúrnak 110-es kutat 30 m-re? Plusz mennyi egy tisztességes csőbúvár?
Előzmény: kisrobert (2259)
kisrobert Creative Commons License 2008.05.30 0 0 2259
Az a 100-150Ft/m3-es ár arra vonatkozott, ha a szivattyúval fel kell szívni 8-9 méter mélyről a vizet. Ha szerencséd van képes rá, de rendkívül alacsony vízhozam mellett. Egyszerű fizika, szegény vízoszlop állandóan szét akar esni, a szivattyúnál a víz felforr (kavitáció). Ami rendkívül alacsony szállított vízmennyiséget és a szivattyú korai tönkremenetelét is okozza.

leo.nyeg-féle búvár-nyomástartály+nyomáskapcsoló összeállítás valóban nagyon jó megoldás.

Szivattyúknál rendkívül fontos tudni, hogy mennyi vizet és azt milyen nyomáson szállít (és hogy nekünk mekkora nyomáson mennyi víz kell). Soha nem azt kell nézni, hogy a szivattyú maximum 5 bart és maximum 2m3/h vizet tud. Mindig az adott nyomáshoz tartozó szállított vízmennyiséget kell nézni (táblázat/grafikon)
Előzmény: MZ/Y (2253)
leo.nyeg Creative Commons License 2008.05.30 0 0 2258

Üdv!

 

Olvasgatva hozzászólásaitokat én is elmondom, hogy nálunk mi a pálya:

 

Kézzel fúrtunk ki egy 20 méter mély kutat, kb. 6 méteres a vizoszlop. Egy 4800l/órás,

98 mm-es csőbúvár van a 110-es pvc csőben. A vízhozam tökéletes. Egy 1 méter mély aknát ástam a lukra, oda került be a nyomástartály és kapcsoló. Rákötöttem a házra is, és 2 kerticsapot is társítottam mellé. A most kiásott tavat (kb. 33-35 köbm.) egyhuzamban feltöltötte. A lakásnál azonban gondjaim vannak a vízzel, mivel nincs kavicsos rétegem, tiszta agyag, és néha (gondolom omláskor) a szűrőn keresztül is behozza azt a nagyon finom agyagszemcsét. Nem tudom, mit tehetnék ez ellen. Ha valakinek lenne ötlete, nagyon megköszönném.

 

Ui. Csak javasolni tudom szerkezetileg a csőbúvár+ nyomástartály+nyomáskapcsoló összeállítást, nálam nagyon bevált.

kobak1976 Creative Commons License 2008.05.30 0 0 2257
Köszönöm hozzászólásod

Mint írtam nem zavar ha tönkremegy. Azért vettem ócsót, hogy kipróbáljam a kutat, mennyi víz van benne, érdemes e belefeccölni egy rakás pénzt. Egyébként az átlátszó cső amiben a bubikat látom, a szivattyú előtt van és a bubik is a szivattyú felé haladnak, tehát lehet, hogy rosszul gondolom, de sztem a hibát is ott érdemes keresni.
Egyébként attól, hogy valami a kínai népköztársaságban készül még lehet használható estenként meglepően sokáig. Persze ha személyes tapasztalatod van az más, bár még mindíg lehet, hogy csak peched volt. Ez nem egy tornacipő, hanem 10 kiló öntöttvas.
Beépítettem egy radiátor légtelenítő szelepet a szívóoltalra, amit feltöltésnél kinyitok, hogy a levegő ki tudjon jönni. A módszer bevált, a vízhozam pedig 32.5 liter/perc.
(stoperrel és mérőedénnyel mérve.) 3 perc átlagában :-). A nyomást nem tudom hitelesebben mérni, mint (lecseréltem a locsolótömlőmet) 3/4"-os 10m-es tömlő végén 3-4 méterre nyomja a vizet.

Üdv: kobak
Előzmény: fassenkugel (2252)
freex Creative Commons License 2008.05.30 0 0 2256
Én nem öntözök rendszerrel, esténként kihúzom a slagot, aztán szétspriccelek 2-300 l vizet. Elsődlegesen nálam a vízmű a wc-t és a mosógépet látja el. Csak olyan helyekre lenne jó a vizet összesen 1 szivattyúval mozgatni, ahol nincs nyomásigény, vagyis kerti tó feltöltés, kocsimosás, sőt még az öntözéshez is elég bőven, amit a búvár nyom.
Előzmény: MZ/Y (2255)
MZ/Y Creative Commons License 2008.05.30 0 0 2255
Nálad lehet, hogy nem gazdaságos így, de nálam:
Most 1500 W-tal feljön a mondjuk 7-800 l víz óránként, amit kinyomok 2,5-3 barral. Ha jól sejtem, a köböst kevesebb, mint feléből meg tudom tölteni a kis szivattyúval, utána a nagy meg már közel 2,4 m3-t tudnék kinyomni 1 óra alatt.

Vagy máshogy: most 1,5 kWh-ból van meg 800 l vizem, tartállyal meg 700 kWh a felszívás plusz 1500/3=500 kWh az öntözés. (Kb. 20 perc alatt ki kellene juttatnia a nagy szivattyúnak a 800 l-t.)

Tehát valamennyivel kevesebb áram menne el, csak végig kellene gondolni az egészet, mert ha a köbösből a fejek miatt nem tudok percenként 40 l-t kinyomni, csak 30-at, akkor borul minden.
Előzmény: freex (2254)
freex Creative Commons License 2008.05.30 0 0 2254
Én így csinálom, a csőbúvárt tölt egy 1 köbös tartályt, a vízmű pedig azon ücsörög. Ezzel az a gondom, hogy a 600W-os búvárt felhozza a vizet, majd a szintén 600W-os vízmű kinyomja. Vagyis ugyanazt a vizet 1200W mozgatja. Ezért valszeg azt fogom csinálni, hogy veszek 2 csapot, egyiket a kútkimenetre teszem csatlakozóval, a másikat a tartály töltőcsövére. Ha a vizet az udvaron használom fel, akkor elzárom a köbös tartály töltőcsövét és kint jön a víz direktben a kútról, ha meg tölteni kell a tartályt, akkor meg fordítva.
Vagy még 1 lehetőség, bár kérdés menne-e: a vízmű szívónyílásába bekötöm a kútról jövő kpe töltőcsövet, a nyomáskapcsolót pedig átkötöm a búvárra. Lent van lábszelep, vissza nem fog áramlani a víz. Csak így mondjuk a búvártól kezdve az egész rendszer nyomás alatt lenne folyamatosan, ami végül is nem gond, mert kpe az egész mindenhol idomokkal, viszont nem tudom a csőbúvár mennyire szereti a gyakori indítgatásokat. Ez utóbbi miatt aggódom a leginkább...
Előzmény: MZ/Y (2253)
MZ/Y Creative Commons License 2008.05.30 0 0 2253
1500 W-os szivattyúval percenként 7l vízzel kb. annyi lenne.
De remélhetőleg ilyet senki sem követ el.

Mondjuk nyomáson az én 1500 W-osom se hoz fel 1 m3 vizet 1 óra alatt, szóval nálam is vagy 60-70 ft/m3. :o(

Ezért gondolkodom azon, hogy egy 600 W-os szivattyúval töltenék egy köbös tartályt (majdnem ugyanannyi vizet hoz nyomás nélkül) és abból menne a nagy szivattyúval az öntözés. Csak hát az 1 m3 nálam annyi, mint halottnak a csók. 3 köbösre meg se pénzem, se helyem.
Előzmény: fassenkugel (2251)
fassenkugel Creative Commons License 2008.05.30 0 0 2252
budget? orulj neki, hogy mukodk es elvezd ki azt a keveske idot amig teszi, es ne holmi bubik miatt aggodj XD

egyebkent levegot sziv valoszinuleg a szimeringnel..
Előzmény: kobak1976 (2237)
fassenkugel Creative Commons License 2008.05.30 0 0 2251
az a 150fm/m3 hogy jott ki?
Előzmény: kisrobert (2249)
MZ/Y Creative Commons License 2008.05.30 0 0 2250
Ez így van, csak amikor van egy csőkutad, amiből akárhogy is, de jön a víz, akkor egy tisztességes kút fúrásának az ára meg egy jó búvárszivayttyú ára mellbevágóan sok tud lenni.

Olyan ez, mint a ház szigetelése: jó, jó, meg is térül, de ha nincs rá pénz, marad a magas gázszámla.
Előzmény: kisrobert (2249)
kisrobert Creative Commons License 2008.05.30 0 0 2249
De az árérzékenység is érdekes kérdés. Ha a szivattyú sokat üzemel, akkor az üzemeltetési költségek sem csekélyek. A nagy felszívási mélység miatt az önfelszívó szivattyúk hatásfoka 10% alá csökkenhet, szemben egy jobb búvár 40-50% körüli hatásfokával.
Nem mindegy, hogy 10-15Ft/m3 vagy 100-150Ft/m3 villanyáram fogyasztással öntözünk. Nyilván, ha keveset öntözünk, akkor soha nem térül meg a jobb kút/szivattyú, de aki évente 2-300m3-t elhasznál, az már elgondolkodhat a búváros megoldáson.
Előzmény: MZ/Y (2248)
MZ/Y Creative Commons License 2008.05.29 0 0 2248
Annál azért olcsóbb egy próba egy aknával. :o)

Természetesen lehet, hogy érdemesebb, de sokan küszködünk az "árérzékenyégünkkel". Magamból indulok ki!
Előzmény: kisrobert (2247)
kisrobert Creative Commons License 2008.05.29 0 0 2247
Freex: Akkor már lehet, hogy érdemesebb újra fúrni legalább 120-as átmérőre. Oda legalább egy búvárt le lehet eregetni.
Ezeknek a szívócsöves szivattyúk maximum 4-6 méter méter mélyről való felszívásnál működnek többé-kevésbé hatékonyan. A 8-9 méternél esetén a szivattyú már csak gőzbuborékokat gyárt (0,1 bar körüli benne a nyomás. ott hamar gőz lesz).
Előzmény: freex (2243)
MZ/Y Creative Commons License 2008.05.29 0 0 2246

A Te szivattyúd nem találtam a neten, így az enyémet raktam be. Ahol jelöltem, ott nincs feltöltőd? Ha van, azzal mennie kellene.

Bár inkább nem szóltam, írtad, hogy a tiéd nem jet, lehet, ez a baj?
Előzmény: kobak1976 (2244)
Fabrik Creative Commons License 2008.05.29 0 0 2245
Nálam úgy ment, hogy a szívócsövet letekertem, feltöltöttem vízzel, a szűrőt letekertem (ez a szívócső és a szivattyú között van nekem), azt is feltöltöttem, majd a szívóházat töltöttem fel, de az macerás volt, mert ott egy 6--os furat van nekem, amit egy gumitömítéses közönséges csavar zár le. Ezután 3-4 perc után megindult a víz (persze a kifolyócsap nyitva volt).

Előzmény: kobak1976 (2244)
kobak1976 Creative Commons License 2008.05.29 0 0 2244
Sziasztok

Segítséget szeretnék kérni. Miért nem tudom a szívooldalt feltölteni vízzel?
Ha a feltöltő csavarnál eresztem be a vizet, akkor miután a szivattyúház megtelik vízzel, csak nyomáson hajlandó továbbmenni a kútba, de ott, miután nem tud kijönni a levegő, szétnyomja a csatlakozást. Ha beépítek egy szelepet, hogy a levegő kijöjjön, akkor a víz is kijön. Ha egy elzáró csapot rakok be és elzárom miután a levegő kijött, akkor elvben működik, de még mindíg nem oldódott meg a kérdés, hogy miért lehet ennyire nehezen ( csak nyomáson)feltölteni.

Előre is köszi a válaszokat: kobak
freex Creative Commons License 2008.05.29 0 0 2243
Hát igen, elég határeset. Mindenképp oda kell figyelni a vásárlásnál, hogy a 9 m ne 7-8 legyen. Csak ha már az ember kifúrta mondjuk 40-50-es átmérőre a kutat, akkor nincsenek nagy lehetőségei. Legjobb ilyenkor ásni 1 aknát 1-1.5 m mélyre és abba tenni a szivattyút.
Előzmény: kisrobert (2242)
kisrobert Creative Commons License 2008.05.29 0 0 2242
"túlfolyóját engedném a kútba"
A kút nem esővíztározó. Az esővíz tele van mindenféle szennyeződéssel, amelyet annak a sok méternyi földnek kell kiszűrnie. Tehát az esővízzel - ha már nem tudsz mit kezdeni vele, akkor draincső, vagy a kert végében elengedni, (esetleg csatorna - de ez sem szabályos).

freex: Én azért megnézném azt a szivattyút, amely 9 méter mélyről felszívja a vizet... A 9 métert még megtartani is kunszt, nemhogy mozgatni. Arról nem beszélve, hogy ha egy méterrel lejjebb megy a vízszint, akkor már fizikai képtelenség lesz.
Előzmény: Public Relations (2216)
H.lacus Creative Commons License 2008.05.28 0 0 2241

köszönöm a hozzá szolásodat Zapod!

a kút szivatyúzása szinte folyamatos    egyik nap teljesen kiszivatom madj másiknap össze gyülik és harmadnap ujra szivatom !!!!

ezt már csinálom egy jó pár napja !!!!

remélem , hogy jó lesz!!!!

köszi !!!!

kobak1976 Creative Commons License 2008.05.28 0 0 2240
Sziasztok

Lenne még egy kérdésem. Mint írtam a feltöltés nagyon nehézkesen megy, mert bár minden alacsonyabban van a szivattyúnál, a víz mégsem akar lefolyni a kútba, csak nyomással. Gondolom ez azért van, mert a nyomó oldalon van a feltöltő nyílás és a szivattyú lapátkerékkel is meg kell küzdenie a víznek. Ezt mindenhol így csinálják? Van rajta egy leeresztő csavar a szívó oldalon. Lehet, hogy itt kéne feltölteni?

Üdv: kobak
kobak1976 Creative Commons License 2008.05.28 0 0 2239
Tény, hogy a nyomást csak úgy ellenőríztem, hogy milyen messzire nyomja a vizet a cső végén, de az megegyezik a hálózatra kapcsolt tömlőével. majd veszek egy olcsó nyomásmérőt és talán hitelesebb eredményt kapok. A vízhozamot ma lemérem

Üdv: kobak
Előzmény: MZ/Y (2238)
MZ/Y Creative Commons License 2008.05.28 0 0 2238
Az otthoni nyomáson meglepődnék, annak illene meglennie min. 2,5-3 barnak, ennél a szivattyúnál meg 0 vízhozam mellett ígérik a 3 bart, de a lényeg, hogy működik, nem kellett 22e-ért venned egy golyót... (Hogy száradna le a keze a mesterembernek... És senki ne mondja, hogy azért paraszt, mert az adók, mert a benya, mert a..., egy gyökér és kész.)

Amit meg tudnál nézni ingyen, az az lenne, hogy percenként mennyi vizet ad a kút. Ami már neccesebb, a nyomás, de ehhez kellene egy nyomásmérő kölcsön - bár ha jól tévedek, ezres alatt bizos lehet kapni.
Megnéztem, 860-tól 14e (...)-ig látok, nem tudom, a 14e-s mit tudhat...
Előzmény: kobak1976 (2237)
kobak1976 Creative Commons License 2008.05.28 0 0 2237
Sziasztok

köszönöm a hozzászólásokat és tanácsokat.

Vettem egy 60L-es szivattyút nem jet rendszerűt, azt majd akkor, ha tudom, hogy a kút mennyi vizet ad és megéri. Meghagytam a jelenlegi golyós fenék v. lábszelepet és a talaj fölötti 40-es csőre egy 32-es szűkítővel+ KPE csatlakozóval és egy átlátszó 32 es tömlővel bekötöttem a szivattyút. Jelenleg a nyomó oldalon (tudom, hogy minimum 40% veszteség) 1/2 " os 20 m-es tomlő csatlakozik. Nagy nehézségek árán feltöltöttem a szívóoldalt és a szivattyút. Beindítás után jött a meglepetés. A rendszer kb akkora nyomást produkált, mint az otthoni vezetékes hálózat. Kb 3 óra árasztás után minden tökélletes a víz nem akar elfogyni. :-)

Az átlátszó csőben folyamatosan áramló kis buborékok azok egyértelműen fals levegőröl árulkodnak? Lehet a nagy áramlási sebesség miatt fellépő kavitáció is? Nem bontanám meg a rendszert többek között azért sem, mert szerintem a szívóoldalon mindent jól tömítettem.

Egyébként a szivattyú:
Budget BGP 3700
600W;
max. száll. mennyiség: 3600L/h
max. száll. magasság: 30m
max. felszívási málység az áramlási veszteséggel együtt: 8m.
Csatlakozások: 1.25"

Ára a Praktikerben: 7999 Huf
Egyéb alkatrészek: 7000 Huf.

Üdv: kobak
Zapod Creative Commons License 2008.05.28 0 0 2236
Sokkmindentől lehet opálos a víz, már ha az opácol ezt takarja. Egyébként jó szó!

Attól hogy salétromos a tégla szinte kizárt, nem beszélve arról, hogy víz alatt nem csapódik ki a téglán a salétrom. Persze ha belenézel a kútba és a téglákon sárgás fehér pamacsok találhatok az salétrom de ez elégé kizárt. Lehet zavaros a víz a terület szennyezettségétől, amit nem tud kiszűrni a talaj a kútig. Aztán agyagos terület esetén előfordulhat, hogy lebegtetett agyag szemcsék opálossá teszik a vizet. Ilyenkor legfeljebb azt lehet tenni, hogy a kút aljába 20cm kétszer rostált sódert szórni és arra 10cm normál sódert, hogy lenyomja az előzőt. Ja most jövök rá, hogy téglával kirakott kútról van szó így az előző módszer nem sokat ér mivel ez csak akkor használ ha a kútba alulról jön be a víz. Pl. gyűrűs kút. Marad a rendszeres szivattyúzás, így idővel tisztulhat a környék és megszabadulhat a kút a lebegtetett agyag szemcséktől. Ha ez így lesz később érdemes figyelni a kivett víz mennyiségére, hogy az esetleges kút leszívás után ez ne induljon be újra. Egyébként, ha nem szennyezettségtől zavaros a víz, akkor az opálossal is ugyan olyan jó a palántákat locsolni. Végül is egy kis sóder szűrőként mindenképpen elfér a kút alján. Persze ha nem vastagon van teli iszappal, rothadó falevelekkel és egyéb szeméttel, mert akkor azt onnan ki kell pucolni.

 

 

Sok Sok Puszi Zapod. És csók a család.

Ásott kút trutymótalanító.

 

Összevisza vacakol ez a fórum.

Előzmény: H.lacus (2230)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!