Keresés

Részletes keresés

Börni27 Creative Commons License 2014.04.13 0 0 3319

1 2                                                3 4                                        5 Sziasztok!!! A képek alapján tudtok-e nekem segíteni,hogy milyen fajták lehetnek? Előre is köszönöm!!!

tp329 Creative Commons License 2014.04.10 0 0 3318

Hogyan nyúlnék hozzá? A következő 30 évben sehogy. Lehet, már most is sok volt. Jól beállt korona-gyökér egyensúlyban lévő 30 éves fát minek piszkálni? Elindít egy vegetatív növekedési hullámot a gyökér túlsúly és kezdődnek a gondok. Persze néhány ágat ki lehet vágni, de azt meg inkább ősszel, termésérés előtt, amikor amúgy is le szoktak törni, ha nagy a termés.

(nem a metszés ellen ágálok, csak erről az egy fáról szóltam)

Előzmény: gaabre (3311)
villamosjegy Creative Commons License 2014.04.10 0 0 3317

Idén nálam is kevés a virág, de ez azért van mert tavaly túl sok volt a termés, s most a fáim úgy döntöttek, hogy pihennek egy évet.

Előzmény: alfi13 (3302)
marinmegye Creative Commons License 2014.04.10 0 0 3316

köszi a választ. én is ezt reméltem. meg olvastam is valahol. amúgy szerinted forditva is megy  a dolog? mármint a Hosui pollenek a Vilmossal is kompatibilisek?

 

Előzmény: Törölt nick (3315)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.06 0 0 3315

Igen.Nekem egy termő Nijesseikim van,de ritkítani kell mindig....csak európai körték vannak a közelében.

Előzmény: marinmegye (3314)
marinmegye Creative Commons License 2014.04.06 0 0 3314

sziasztok

 

vettem 4 japánkörtét /nashi/ idén. 

Ezek közül 1 virágzik most ( hosui). Sajnos igy idén nem lenne körtém, de van a közelben 25 méterre 2 öreg körtefa.

szerintetek a Vilmos körte is beporozhatja Hosui-t? 

beller1 Creative Commons License 2014.04.03 0 0 3313

Amit alakítás során vágtam az mind vagy befelé törő volt vagy ami ment fel az égbe:) Persze látom, hogy jövőre még igen meg kell majd metszeni, de egyszerre nem akartam lecsupaszítani. Gondoltam: azért maradjon pálinkának is valami:)))))))

Előzmény: gaabre (3311)
martinland Creative Commons License 2014.04.03 0 1 3312

 

Itt szinte nem is látszik az ág a virágoktól, tavaly fele ennyi volt és 11 körtét nevelt, azelőtt évben is pont 11-et, kíváncsi leszek az idén mire jut.

gaabre Creative Commons License 2014.04.03 0 0 3311

Nézd, a látottak alapján én csak annyit tennék még hozzá, hogy ne kopaszítsd felfelé a metszéssel, magától is eléggé elment már.

 

Amúgy én is kíváncsi lennék rá, hogy mások hogyan nyúlnának hozzá.

Előzmény: beller1 (3310)
beller1 Creative Commons License 2014.04.03 0 0 3310

Előzmény: gaabre (3307)
beller1 Creative Commons License 2014.04.03 0 0 3309

A képek.

Előzmény: gaabre (3307)
beller1 Creative Commons License 2014.04.03 0 0 3308

Nagyon köszönöm a segítséget. Próbálok képet küldeni a fáról és törzséről. A fa előtt látható nyesedékek nem csak erről hanem egy cseresznyéről is származnak, viszont ez csak egy része a teljes mennyiségnek:)

Előzmény: gaabre (3307)
gaabre Creative Commons License 2014.04.03 0 0 3307

Mielőtt összevásárolsz mindenféle vegyszert aranyért, az idei évet szerintem szánd rá, hogy megfigyeled.

 

A körtelevélbolha magára hagyott öreg fáknál általában kisebb probléma szokott lenni, mert a természet féken tartja a felszaporodását - éppen emiatt kell átgondolni, hogy miért és mivel permetezed.

Ha valóban sok volt a körtelevélbolha, akkor most feketés korompenésznek kellene belepnie a hajtásokat, amely a kitermelt mézharmaton szaporodott fel tavaly ősszel. Ha a hajtások eredeti barnás színűek túlnyomórészt, akkor a körtelevélbolha csak kisebb számban volt jelen.

 

A barnás levelek sokmindentől lehetnek - éppenséggel körtelevélbolhától is-, nézd át az internetes keresőben a "körterozsda", "körte varasodás tünetei" kifejezésekre található képeket.

Ezek mind körtére jellemző és elterjedt gombabetegségek. (Mindkettőre legjobb ellenszer a Score, április közepe után és május közepén kijuttatva.)

 

A gyümölcs férgessége körtemolyra utalhat. Tegyél majd fel képeket róla. A moly kártétel házikertben jelentősen csökkenthető, pár éven belül megszüntethető feromoncsapda kihelyezésével (ehhez persze tudni kellene, hogy milyen moly az ellenség, mert a csapdák szelektívek). Tehát emiatt megúszható a vegyszerezés. Emellett több, célzottan molyokra ható készítmény is kapható, amely nem nyírja ki az élet minden csíráját a kertben. Érdemes elolvasni a "dipel"-ről szóló cikkeket, de ide kapcsolódik a dimilin hatékonysága is. Például az alma és körte virágzások után közvetlenül kijuttatott dimilin egyszerre tudja megfékezni a körtelevélbolha és a molyok első generációja tojásainak kelését, lárváik vedlését.

 

Jövő télig már ne metszd a fát ha lehet, mert mostantól kockázatos az erwínia baktérium fertőzése, ami tulajdonképpen a tűzelhalás elnevezésű jelenségért felelős.

Ahol metszettél öreg ágakat, ott illett utána fagéllel kezelni a letisztított sebhelyeket. Most sem késő még.

 

A 30 éves körtefa tele lehet felvált kéregdarabokkal. Ezeket a kéregdarabokat télen, amikor könnyen hozzájuk férni, célszerű lekaparászni. Rengeteg pókhálószerű kártevő fészket és telelőhelyet lehet így megszüntetni. Tulajdonképpen a körte komolyabb kártevői mind a felvált kéregdarabok alatt telelnek át. Ha a kaparástól megsérül a háncs, le kell zárni fagéllel.

Kéregkaparást követően tél végén a legjobb megelőző jellegű védekezés körténél az olajos mészkénlével (poliszulfid-kén: Agrokén, Nevikén, Vektafid S) történő lemosózás, akár kétszer is: rügypattanás előtt nem sokkal és utána 1-2 héten belül, de egyszer semmiképpen sem árt megcsinálni rügypattanás környékén. Lehet akár levélhullás közben is lemosózni novemberben, ha sok volt a probléma.

A felkapart kérgű fánál az olajos lemosó jobban befolyik mindenhová, és a kártevők jelentős áttelelt imágóit (körtelevélbolha) illetve tojásait (atkák, tetvek, molyok) jól pusztítja anélkül, hogy a hasznos élőlényeket még bántaná.

 

Fentiek mellett van egy sor élőlény, amelyek kártétele ellen egyáltalán nem szükséges permetezni: hajtáshervasztó darázs április vége felé, vagy levélsodrók, eszelények, stb. Ezekkel normálisan együtt lehet élni akár egy metszőolló segítségével, ha éppen nagyon ráérsz és van hozzá kedved...

Előzmény: beller1 (3305)
hevezoli64 Creative Commons License 2014.04.03 0 0 3306

Nekem van olyan nem kicsi fám, amin 1db virág sincs.

Előzmény: alfi13 (3302)
beller1 Creative Commons License 2014.04.03 0 0 3305

Hát igazából nem tudom, de valószínűleg körte levél bolha. A termés meglehetősen kukacos volt tavaly és a leveleken barnás foltok, de valamilyen penész szerű anyag is volt. A törzsén a héj réteg nagy darabokban válik le, nem tudom, hogy ezt le kellene szedjem vagy úgy kell hagyjam. Volt ahol próbáltam leszedni, de néha egészen a friss tehát élő fáig lejött ahogy kapartam. Nem igazán foglalkoztam idáig vele, de most hogy nyugdíjas lettem van rá időm és inkább pálinka legyen belőle mint a kukával hordjam ki a szemétbe. A baj csak az, hogy teljesen kezdő vagyok, de gondolom belejövök:)  Idővel:) Amúgy nagyon finom lenne ízre a körte, aránylag nagy szemű szeptemberben érő.

Előzmény: gaabre (3304)
gaabre Creative Commons License 2014.04.03 0 0 3304

És milyen problémák vannak vele, amiért permetezni kellene?

Előzmény: beller1 (3303)
beller1 Creative Commons License 2014.04.03 0 0 3303

Az enyém tele van virággal, de hogy mennyi marad belőle nem tudom. Az is igaz, hogy évek óta nem volt megmetszve és idén meglehetősen visszavágtam. Még kellett volna vágnom belőle, de sajnáltam, majd jövő tavasszal még egy csomót levágok róla. A közepéből így is kivágtam egy "vádli" vastag ágat. Sajnos eléggé el volt hanyagolva a fa idáig. Kb 30 éves lehet. Eddig permetezve se nagyon volt, úgy hogy idén nagyon rá kell figyelnem.

Előzmény: alfi13 (3302)
alfi13 Creative Commons License 2014.04.02 0 0 3302

Érdekes nálam is elég kevés virág van a megszokothoz képest a körtefákon.

Előzmény: Törölt nick (3301)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.02 0 0 3301

Sok körtémen van kevés virág,de ami furcsa,hogy többön is van olyan,hogy 1 vezérág tele van virággal,a többin semmi...ez mitől lehet ? ...és mitől van a virághiány ?...tavaly ezek a fák nem voltak túlterhelve...

Törölt nick Creative Commons License 2014.03.26 0 0 3300

Abban bízok,hogy azok a körtéim,amelyek idén virágoznak először,1--2 termést is kinevelnek,kostolónak...pl Tongre,Kornélia,Mirandino rosso,Aromata Bistrita,Carmen.

Előzmény: martinland (3298)
Körtvélyesi Creative Commons License 2014.03.25 0 0 3299

Tisztelt NLujo!

 

Több fán, több helyen (Hardy, Bosc kobak, Ilonka) "virágszegény" a helyzet itt, egészen Délen. A Cigány almák (Simonffy piros?) közül a tavaly termettek pihennek, a kevesebbet termettek meg "virágbőséget" mutatnak. A többi körte közül pl. a Carmen, a Pásztor, a Chojuro, a Buttira precoce Morettini (szerintem, a korábbi érésűek közül ez a legfinomabb) stb. nagyon sok virággal bír. No de még messze van a szedési-kóstolási idő és érheti a termelőt "meglepi" is...

 

Üdvözlettel: Körtvélyesi az Al-Tisza mellől

Előzmény: nlujo (3296)
martinland Creative Commons License 2014.03.25 0 0 3298

Nálunk (Debrecen mellett) annyi körte bimbó van mint még soha, igaz 10 éves a legidősebb fa. Még a 2 éve ültetett csemeték is mind virágoznak, de azokon persze nem hagyom meg. Ugyan így néznek ki az őszibarackok is, igaz ők tavaly mind elfagytak, így pihentek, na most bepótolják.

Előzmény: Törölt nick (3295)
elektroboy11 Creative Commons License 2014.03.24 0 0 3297

Üdv!

 

Engem is érdekelne, hogy ez milyen körte van egy a kertben ugyan igy néz ki. Nagyon izletes körte. Sajnos a körtefa erősen meg van dőlve szerenék róla szemezni vagy oltani nem kiveszni ezt a fajtát.

Sajnos megint nem tudtam eddig szerezni vad alanyt!

Előzmény: 123János (3274)
nlujo Creative Commons License 2014.03.24 0 0 3296

Szép estét mindenkinek!

 

A Hardyn sem sok a virágkezdemény a Packham a Vilmos a Kieffer Clap szépek.

Én arra lennék kíváncsi az idősebb 10-20-30 éves fáknál és az ország egész területén jellemző ez vagy csak Délalföldön mert nálam a 15km.-re levő gyümölcsösben és a háznál is ugyanaz tapasztalható,  és tavaly a zöld almánál is ugyanez volt.

Előzmény: Körtvélyesi (3294)
Törölt nick Creative Commons License 2014.03.23 0 0 3295

Nálam változó:1 éves DelwilmorErika

NijesseikiMirandino rosso,Aromata Bistrita ráoltással

tavalyi Carmen oltás,egy Concorde-onTongre

Vila

Persze nekem is van több olyan,amin kevés  virág van.

 

 

Előzmény: nlujo (3293)
Körtvélyesi Creative Commons License 2014.03.23 0 0 3294

Tisztelt Nlujo!

 

A Bosc kobak mellett a Hardy is megpihen az idén, a 20 éves fákon (kb. 7-8 m magasak) egy-két virág mutatkozik. A Kieffer és a japán (nashi) körték elnyűhetetlenek...

 

Üdvözlettel: Körtvélyesi a poros DK-ről

Előzmény: nlujo (3293)
nlujo Creative Commons License 2014.03.23 0 0 3293

Szép napot!

 

Nézelődtem  a gyümölcsösben és szomorúan tapasztaltam, hogy a bosch szinte kivétel nélkül virágrügy mentes nem tudom ezt minek tudjam be talán a tavalyi szárasságnak (pedig jócskán locsoltam) vagy a száraz télnek? A többi körtén almán szilván meggyen sárgabarackon stb. szépen mutatkozik(na még sokat kint alszik). Tavaly a zöld almák tréfáltak meg amutsun a goldenen és az ozarek goldon még mutatóban sem volt vajon mi lehet az oka ennek. Tápanyag utánpótlásnál egy-egy ág nem virágozna, a nagy fagyok után is jócskán volt termés ez sem lehet.

Ahogy a régi öregek mondanák pihen a fa.

Törölt nick Creative Commons License 2014.03.11 0 0 3292

korábban felmerült hogy melyik a legtovább tárolható téli körte.

Szerintem az Esperen beregamottja körte.

Bár elég sokat átválogattam, de pár épp darab még most is van a pincémben. (március!)

Ez a körte decemberig kemény mint a kő, szüretelni is csak októberben kell.

Karácsonyi körtének hívjuk, mert december vége felé kezd pár megpuhulni és

beérni.Éretten nagyon finom és mézédes.

 

A pincém télen-nyáron 12 celsiusfokos és elég nyirkos párás de nem vizes.

 

A fa óriási kb 60 cm vagy mégvastagabb a törzse, nem tudom hány éves,

minden évben terem. Tavaly 8 láda körtét szedtem le róla, de a fele ott maradt a fán.

 

Amikorra a boch kobak megromlik nálam, ez akkor kezd el érni.

Törölt nick Creative Commons License 2014.02.23 0 0 3291

Józsi Bá !

 

Én is írtam az elmúlt időszakban 2 mailt,lehet hogy nem ért oda ??

borsika79 Creative Commons License 2014.02.22 0 0 3290
Kűldtem emailt az előbb,remélem most megkapta?
Előzmény: Józsi-bá (3289)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!