Keresés

Részletes keresés

sancibácsi Creative Commons License 2014.06.02 0 0 7663

Hát igen. A kérdésedből ez nem derült ki számomra. :-(

Tehát 1 a kályha hőpleadó képessége, tehát fűtő képesség.

 

2. pedig a belső méretezés.

Ennél mindenképpen körültekintően kell méretezni a (akármilyen)kályha belső keresztmetszeteit. Főleg 14*14-es kémény esetén.

Előzmény: joevagyok68 (7661)
sancibácsi Creative Commons License 2014.06.02 0 0 7662

Egyetlen név/nick is jól jönne, ott 42100-42200 között!

Aki hozzám hasonlóan fontosnak tartotta a hőszükségletre méretezést a kályhára/kandallóra!!!!!!!!

Ki is volt az??????

Előzmény: sancibácsi (7655)
joevagyok68 Creative Commons License 2014.06.02 0 0 7661

lehet én IS félreértettem ezt a méretezést, hogy mire is vonatkozik.....DE Te is a kérdésem ezáltal !  :-)

Mert az ugye a huzatra vonatkozott (volna) !  :-)

Amitől a kályha "mérete"/járatok mérete/teljesítménye függ(het)...mint azt pár hozzászólással korábban írtátok !

 

Előzmény: sancibácsi (7658)
sancibácsi Creative Commons License 2014.06.02 0 0 7660

Ja!

Ha nem hinnél a józan ész/érvek szavának?

Itt van a mérés, konkrét számadatokkal:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=130322745&t=9157278

 

Itt látható, hogy:

-az égés hatékonysága 90% közelében van,

-és a kályha szumma, termikus/összesített,..... (tehát a kályhában tartott ielőtt kéménybe engednénk, hatásfoka) is 80% fölött van.

 

 

Az a 40-50 % az nem egyéb mint:

-hazugság/tévedés/rosszhiszeműség stb... (eldönti majd az olvasó,.....),

-vagy kókányolt, szakszerűtlenül épített/gányolt kályha adata!

Előzmény: Hisztor (7657)
sancibácsi Creative Commons License 2014.06.02 0 0 7659

"Az eleje biztosan jó a számolásnak, de a hőkiemelési részt nem értem.

 

(Kéne valami grafikon ahol lehet látni a véggázáram mennyisége / hőmérséklete függvényében a kéményen át távozó hőenergiát.)

 

Szerintem azért 40-50% lehet a tk hatékonysága is, bár kétségtelen, hogy amekkora lánggal égetik benne a fát (youtube videók) , a keletkező meleg nagy része a kéményen át távozik, egyszerűen kiviszi a cúg. "

 

 

Nos ebben áll, a tömegkályhák nagyszerűsége!

Hogy Te nem érted, pedig mégis így működik :-)

 

Pedig oly sokszor elmondtuk már, ha visszaolvasol megértheted:

-delta T

-füstgáz tömegáram

-áramlási sebesség,

-az égési hatékonyság

-és a hő csapdába ejtése/ vagyis hőelnyelési képesség!

 

Vagyis a hő felszabadítása, (intenzív égés) és a keletkezett hő elnyelése!

Kezdettől fogva erről beszélünk itt a topikon!

(ez a 3T).

Az, hogy te kandallóban tüzelsz, és elképzelhetetlen, hogy a láng(HŐ) kimegy a kéményen=> az érthető.

Mert máshogyan gondolkodol!

De mi kezdettől fogva hangsúlyozzuk, hogy a tömegkályha más gondolkodásmód!

(Persze, hogy a kandalló betétből egyből megy a 200-300-.-..akárhány,... fokos füst a kéménybe!). Hatásfok 45-55 %.

Ez OK!

De ahol ezt bevezetnénk egy füstcsatornába? képzelj el egy cserépkályhát? A betéted egy cserépkályhát 'hajt' meg! Persze, hogy hőt ad le még +++++-ban!

 

Ehhez hasonló a tömegkályha modul/struktúra!

Csakhogy itt még dúrvább!

A hőt intenzívebben szabadítjuk fel! Ezálltal tökéletesebbégés, és  jobb hatásfokú égés jön létre! Majd ezt a nagyobb hőt vezetjük a hőelnyelő csatornába!

Így sokkal jobb hatásfokú tüzelőbereendezésünk lesz, a kandallónál, vagy csrépkályhánál is!

(Hopp itt van a helye a más gondolkodásnak! Mi nem sablonokban gondolkodunk :-)

!

 

Előzmény: Hisztor (7657)
sancibácsi Creative Commons License 2014.06.02 0 0 7658

Hogy jól érted-e? Hogy -15-re kell méretezni?

 

Igen, jól érted.

Ezt ugyanúgy szabvány írja elő, mint, ahogy azt, hogy teherhordó boltozatnál milyen minőségű habarccsal kell falazni a boltívet! Vagy milyen hőátbocsájtással kell rendelkezni a falnak, ha most épül!

(A valódi probléma az, hogy amit 30 éve építtettek az 10-12* többet bocsájt át, mint a most épülő A+os, vagy 20* annyit mint a passzív)!

Tehát 10*/20*/30* nagyobb kályhát kéne építeni! ami ugye megint zsákutca....

 

Tehát a kályhát -15 C fokra kell méretezni.

Ha mínusz -20-22 fok van, legfeljebb 2* gyújt be a dolgozó! :-)

De!

Ha +5-re lenne méretezve( vagy +15-re?).

 És -10-15 -20 fok van? És nincs kisegítő fűtés?

Akkor mi lenne? => Fázna!

És elkezdene tüzelni, rápakolni, még, még, és még,....

De a kályha, akárhogy pakol rá, nem tudna több hőt leadni! :-(

És még mindíg fázna, ... :-(

Fázna, miközben szétfűtené a kályhát!

(Arról nem beszélve, hogy ahogy a kályha felmelegszik, és nem tud több hőt felvenni! És mivel nem tud hőt felvenni, ezért a + rápakolás csak az eget fűtené (meg a kéményt), és nem a kályhát !)

 

Tehát ha egy jó hatásfokú kályhát akarunk, akkor el kell felejteni azt a handabandát, hogy: "én olyan f..za lengyel/svéd iker/... cserép/akármilyen/vagyakártömegkályhát  építettem, ...... 90-98 %-os a hatásfoka duma!

(Ebből is volt feszültség régen köztem, és szegény Szalai P. között. (Ő normális volt. A többi hülyéről most ne is beszéljünk, mert azok megint más kategória,...) Ő felesküdött erre a Helbro féle Dán kályhára. Én próbáltam vele kulturáltan vitázni. Hogy bizony az egy véges dolog. Ahol mást, másmilyet/.... kell építeni, oda jobb a harang/dupla-harang,...).

 

Nincs, és nem lesz ilyen típusú kályha, ami csodakályha SOHA!

(vannak típusok, amik tudnak bizonyos százalékok között, de azt adott helyre kiválasztani/méretezni/illeszteni kell!!!).

Előzmény: joevagyok68 (7656)
Hisztor Creative Commons License 2014.06.02 0 0 7657

Az eleje biztosan jó a számolásnak, de a hőkiemelési részt nem értem.

 

(Kéne valami grafikon ahol lehet látni a véggázáram mennyisége / hőmérséklete függvényében a kéményen át távozó hőenergiát.)

 

Szerintem azért 40-50% lehet a tk hatékonysága is, bár kétségtelen, hogy amekkora lánggal égetik benne a fát (youtube videók) , a keletkező meleg nagy része a kéményen át távozik, egyszerűen kiviszi a cúg. 

Előzmény: elemzo9999 (7550)
joevagyok68 Creative Commons License 2014.06.02 0 0 7656

Tényleg nem kötözködés...CSAk, hogy megértsem !  :-)

EZ a "méretezés" hogyan lehetséges, ha van olyan eset amikor +20 ( mondjuk egy É-i tájolású ház ) és van olyan amikor -20 fok külső hőmérsékletnél kell begyuttani ?

A "legrosszabb" eshetőségre ? tehát + 20 fok külső hőmérsékletre ? Vagy ?

Előzmény: sancibácsi (7655)
sancibácsi Creative Commons License 2014.06.02 0 0 7655

Járatméretezés gyerekcipőben????

 

Hát ez furi Kristóf!

A cserépkályhás könyv, amiből tanultam, azt 1960-as években írták. Ennek a javított kiadásából tanítottak.

 

Járatméretezés már akkor is volt, és tanították.

Amit én a kályha világában levettem a néhány év alatt: a cserépkályha építők valóban érzésre, meg mittudoménmire méreteznek, és építenek! Leginkább amit mástól láttak.

Még hőszükségletet sem képesek számolni!

Lásd a cserépkályhás fórumban:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=128767637&t=9020390

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=128774490&t=9020390

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=128785103&t=9020390

Egyedül maradtam azzal a véleményemmel, hogy a kályhát méretezni kell, és el kell felejteni a 30 éves ökölszabályt!

Mit várunk méretezés kérdésében?

Mikor a legtöbb azt hiszi, hogy ismeri a tutit, mert ugyanazt a 2-3 féle kályhát építi (5-ös, esetleg 3-as kis kályhánál. Iker, meg fél iker így hívják. Ha 7 csempés 1 csigát tesz a tetejére, ha 8 csempe magas, akkor 2-t :-)

Hát szerintem ne boncoljuk ezt a méretezést. Mindenkinek jobb!

 

Mert köztünk legyen szólva 20*20-as kémény az elég jó!

(Eleve nem 14*27, ami már nem szabványos, de a keresztmetszete elég jó!).

Pedig a 14*14-es kis kéményre is lehet jó kályhákat építeni. Csak tudni kell mit-miért, hogyan, egyebek,....

Előzmény: Kályháskristóf (7654)
Kályháskristóf Creative Commons License 2014.06.01 0 0 7654

Egyszer a 20x20-as kéménnyel jól megszívtam. Építettem egy 5x3x5 plusz párkány, rá pedig egy 4,5x2,5x2-es plusz párkány természetesen, cserépkályhát. A járatméretezés kontra kéményméret és hosszúság számítás akkoriban még gyerekcipőben járt nálunk. Az alja lengyel, (azt természetesen szűkítettem járatonként és a tűzteret is nagyobbra építettem) a teteje két kör. Érzés szerint a nagy kémény miatt tettem mindenhová járati előfűtőket. Nos mikor már a neten lehetett olvasni mindenféle írást a járatméretezésről csupa olyan embertől akik cserépkályhát csak a kalendáriumban láttak, hát az ügyfél beleszaladt ezekbe és rögtön hívta a Macsoit, aki ki is béleltette velem a kéményt azonnal. Hozzáteszem, kátrányosodásnak nyoma sem volt sehol. Még jó, hogy egy haverom ezzel foglalkozik anyagárban megcsinálta nekem. Szóval így jártam ezzel a kéménnyel. Nekem is itthon nagyobb van mint 20x20, kutya baja.

Előzmény: datapop (7651)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.31 0 0 7653

Boccs, nem figyeltem, hogy a kéménytisztító kérdés a másik kályhához szólt..:)

Előzmény: Törölt nick (7652)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.31 0 0 7652

Már megválaszolták..:))

 

Annyi apró módosítást, hogy ami a képen van, az 14*14-es kéményre van kötve, a tisztító a fal tuloldalán van, hogy természetesen lehessen tisztítani.. (építettem már 12*12-esre is, mert ezeknek a rendszerükből kifolyólag kicsi a huzamigényük)

A kéménymagasság nem érdekes(vagyis annyiban igen, ha tul magas a kémény, akkor viszont nagyobb átmérő szükséges, vagy hogy jól leszigetelt legyen, hogy a füst ne csökkenjen a "harmatpont" alá, mielőtt eltávozik a kéményből), annyiban, hogy a gerinc felett minimum 60cm-el magasabb legyen, vagy ha távolabb van a tetőgerinctől, akkor vannak pontos számítások a kéményeseknél..

A kémény keresztmetszetére vannak méretezve az adott tömegkályhák... de nem igazán érzékenyek rá, ha be van tartva minden amit a megrendelőknek elmondtam.. (vizes fa hanyagolása, papír és egyéb sok füstel járó tüzelőanyag...)...

 

zs.

Előzmény: joevagyok68 (7648)
datapop Creative Commons License 2014.05.31 0 0 7651
20x20 asra van rákötve, kéménytisztító a túloldalon, de ha nincs majd kiverik a falat:D
Előzmény: joevagyok68 (7649)
sancibácsi Creative Commons License 2014.05.31 0 0 7650

Termeszetesen merettol tipustol kialakitastol fugg.

De alltalanossagban elmondhato hogy 16-os kor keresztmetszet a minimalis.

 

Előzmény: joevagyok68 (7648)
joevagyok68 Creative Commons License 2014.05.30 0 0 7649

Ööö..itt/ennel mekkora a kemeny ? :-) 

Illetve ennel az adott esetnel hol van a kemeny also  tisztitonyilasa ?

Csak kivancsiskodnek..

Előzmény: datapop (7646)
joevagyok68 Creative Commons License 2014.05.30 0 0 7648

Csak kivancsiskodnek..

milyen keresztmetszetu/magassagu kemenyre lett ez kotve ?

Mi az elvart 'minimum' meret ?

Vagy az merettol/tomegtol /teljesitmenytol fugg ?

Előzmény: Törölt nick (7637)
sancibácsi Creative Commons License 2014.05.30 0 0 7647

A nehéznek mondott cserépkályha fal tömege sem éri el a normál futó (12 cm) km. téglafal tömegét. De már elég jól megközelíti :-)

(de a képen látható kéthéjú: samott mag+ kő héj pedig a duplája is lehet! a nehéz cserépkályha tömegének :-)

 

Mondjuk ilyenkor szerintem azért nem árt 119.-edszer is elmondani, amit 118 * már elmondtunk.

A tömegkályha nem CSAK A TÖMEGről szól, és nem CSAK A tömege miatt tömegkályha.

A tűztér- másodlagos égéskamra is legalább ilyen, ha nem fontosabb eltérés.

Aztán a füstjárat helyetti ellenáramú/ vagy harang rendszer. Lassúbb füstgáz áramlás, emiatt nagyobb hőfelvételi képesség!

(Meg valóban a vastag/nehéz fal alig melegszik át, így nagyobb a DeltaT, vagyis hőmérséklet különbség. Ez is folyamatosan biztosítja ezt a hőfelvételi képességet).

Előzmény: datapop (7646)
datapop Creative Commons License 2014.05.25 0 0 7646

valahogy így nézhet ki a tégla utóbélelés.   De kihangsúlyozom ezek a képek nehéz építésű cserépkályháról készültek és nem kályhacsempével épített tömegkályháról. :)

Törölt nick Creative Commons License 2014.05.24 0 0 7645

Köszi ..:)

 

Nem ezért tettem fel, csak, hogy létezik megoldás.

Most a belsőt nem tudom feltenni, mert képeket már a munkafázisokról nem szoktam készíteni...

 

Mekk Elek: :))) mondasz valamit..:) Erre van a biztonsági átégő természetesen..:)) Nehogy bennmaradjanak..:)

 

Pali: a vakolt részek tégla, a csempe résznél pedig állított téglával van bélelve a cserépbélelésen felül, azaz nem csak rá van ragasztva a téglafelületre Profix-al..

 

Van amúgy több teljes cserépkályhám is ezzel a rendszerrel... Ha valakit érdekel, amikor lesz újra ilyen munkám nyugodtan eljöhet, segítségért cserébe megtanulható.. (emailt írjatok és jelzek, mikor beugrik ilyen munka)

 

Én továbbra is azt mondom, hogy a rendszer a lényeg és a burkolat meg a megrendelő kívánsága alapján készüljön..

 

üdv,

Zs.

 

 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.05.24 0 0 7644

Talán túlságosan tökéletesen zár a füstcsappantyúd.

Arra gondoltam, hogy ha lezárt állapotban is maradna egy picike (talán csak 2-3 cm2) lyuk rajta/mellette, akkor maradna egy kis vákuum a rendszerben, amely gondoskodna arról, hogy minden pici ajtó/tisztító/stb résen csakis a kályhába befelé áramolhasson a levegő, így a kéményjárat lezárása után sem lenne sehol még egy picike kifelé szivárgás sem.

A kilépő káros nanorészecskékről nem is beszélve. 

Előzmény: Törölt nick (7637)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.05.23 0 0 7643

Mutatós kis darab...Gratulálok ! 

Előzmény: Törölt nick (7637)
szdyv Creative Commons License 2014.05.23 0 0 7642

Gratulálok , szeretem a csempés kályhákat. tégla héjjazat+CSEMPE?

Előzmény: Törölt nick (7637)
sancibácsi Creative Commons License 2014.05.23 0 0 7641

Egyébként szép lett a kályha.

Gratulálok!

Előzmény: Törölt nick (7637)
sancibácsi Creative Commons License 2014.05.23 0 0 7640

Egy ilyen tömegkályhában, ahová 1*, vagy 2*-re befér az egész napi tüzelő?

 

Megint képtelenség az egész téma felvetés!

Saját magát járatja le. A hozzáértés lemérhető belőle.

Előzmény: kekov (7638)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.23 0 0 7639

Szia,

 

kályha ügyben régen nevettetek meg, de neked sikerült, köszi..:)))

 

Sajnos a szemem még a régi és maradok is ember..:))) azaz sajna én nem látom ezen apróságokat..:)

 

Zsolti

Előzmény: kekov (7638)
kekov Creative Commons License 2014.05.23 0 0 7638

szia Zsolti,

 

és nem észleltél túl nagy nanorészecske kibocsájtást ?

nem jött visszajelzés ?

 

üdv

Előzmény: Törölt nick (7636)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.23 0 0 7637

a kép elmaradt...

Előzmény: Törölt nick (7636)
Törölt nick Creative Commons License 2014.05.23 0 0 7636

Szia Sancibá,

 

Én már építettem új cserépkályhába harang rendszert, ugyanolyan jók a visszajelzések, mint a tégla esetében.

Az amiben igazad van: az anyagköltséget megháromszorozza...

Az átépítéséknél mindig harang rendszert teszek a cserépkályhákba és a visszajelzések alapján: kevesebb fával több hőmennyiség és tovább is tartja a meleget.

 

És egy ilyen vegyest is építettem..

 

üdv,

Zsolti

Előzmény: sancibácsi (7625)
sancibácsi Creative Commons License 2014.05.22 0 0 7632

Kedves Kekov!

 

Teljesen igazad van. Nagyon szépen megírtad a szitut.

 

Ezt a tégla dolgot amúgy sem nem értem.

-Vihar a biliben,

-Sok hű-hó semmiért,

-Sorolhatnám.....

 

Ez nem vita tárgya. Hogy is lehetne vitatkozni arról, ami nem vita tárgya?

Szotyori Lászlóné-Bán Lajos: Cserépkályhás szakmai ismeret. 49-50. oldal.

Kész.

 

Ja, hogy van aki nem végzett ilyen iskolát? És nem tudja?

Hofi Géza szegény már régen megmondta: Az egyáltalán nem mindegy, hogy az okos hülyéskedik; vagy ha a hülye okoskodik! :-)

Előzmény: kekov (7628)
kekov Creative Commons License 2014.05.22 0 0 7628

A moderátor „rendrakása” után megírtam ezt a hozzászólásomat, de mivel azt láttam hogy nagy csend van, nem tettem közzé.

Most mégis megteszem, talán az újonnan idelátogatók ha elolvassák, többet megértenek, mi folyik itt.

 

Ezt a tömegkályha fórumot 2007 -ben indította el Sz. P.

A téglából épített nagy tömegű, a korábbi kályháknál nagyobb hatásfokú fűtőeszköz megismertetése és bizonyos szintű népszerűsítése vitathatatlanul megtörtént.

 

Aztán eljött közénk egy feltaláló, aki előadta, hogy a zseniális újításokkal tűzdelt saját fejlesztésű kályhája sokkal,- de sokkal jobb hatásfokkal működik.

 

Sokan ámulva hallgatták és elhitték, még többen kétségbe vonták a dolog valódiságát.

A feltaláló, szabadalmi hivatali bejegyzés folyamatára hivatkozással semmiféle konkrét anyaggal nem állt elő, ami bizonyította volna az állításának hitelességét.

 

Valamilyen gyenge pillanatában ezt a képet mellékelte az oldalra, ami azt a bizonyos nagyon jó képességű kályhát ábrázolja. Nem kell különösebb szakmai tudás ahhoz hogy ezt a tákolmányt a helyén kezeljük.

 

 

Ettől kezdve lett nevetség tárgya mint a tömegkályhája, mint maga a feltaláló.  

Ez a feltaláló kétségbe vonja a tégla alkalmasságát mind szakmai, mint jogi szempontból és ezt minden megnyilatkozásában igyekszik is kifejteni itt a fórumon,

 

Most arra kéri a fórum tagjait, hogy vitassák meg vele a tégla alkalmasságának / alkalmatlanságának szempontjait kulturált módon.

 

Én eddig azt vettem, észre azt tapasztaltam, hogy az itt jelenlévő építők mind téglából építették a kályháikat. (bontottból, újból, tömeggyártásból származóból, kézművesből stb.)

 

Feltalálónk ezeket a mestereket minden esetben negatív kritikával illette, az őt körülvevő szakember gárdára hivatkozva fitogtatta a tudását, miszerint kályháik idejétmúltak, sőt a beépített tégla tekintetében veszélyesek is a megrendelőre nézve.

 

Ne vitassuk hogy kinek van igaza, eddig sem sikerült senkinek ezzel az emberrel zöldágra vergődni, nem akarjuk hát tovább győzködni !

 

Inkább kérjük meg őt, lássa be, rossz helyen jár:

 

Kérjük meg, nyisson egy fórumot az új módszereinek népszerűsítésére, ahogy Sz.P. is tette anno, építsen úgy ahogy, és abból amiből jónak látja.

 

Itt a tömegkályhások téglából építik a kályháikat, erről beszélgetnek, osztják meg tapasztalataikat stb.  

 

Kérjük meg, a felhalmozott tudását ne pazarolja, ne erőltesse erre a fórumra, - ahogy az itteniek sem teszik őfelé.

 

Én úgy érzékelem, a tégláról mint kályha építőanyagról nem akar itt senki - legalábbis eddig úgy tűnik – vitatkozni.

 

Talán a „nagy Lars” (*sic) sem tenné - hogy feltaláló pofátlanul cinikus megjegyzését idézzem.

 

Egyébként meg tegyen mindenki belátása és vérmérséklete szerint, kövesse a handabandázásban, vagy kizárhatja mindennapjaiból azzal a bizonyos gomb segítségével.

 

kf

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!