Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

rezgaras Creative Commons License 2014.01.23 0 0 56549

A magas értékek mellett ott van egy-egy csillag. Arról nem írnak semmit?

Előzmény: 7578 (56543)
_ANDRÁS_ Creative Commons License 2014.01.23 0 0 56548

"effektív több szén fogyott az állásban."

Ebben lehet, hogy meg fognak cáfolni, de az én tapasztalatom az, hogy állásban alig fogy szén, ott csak annyi kell sokszor, hogy a tűz ne aludjon ki. A sok szenet inkább az fogyasztja, ha sűrűn megálló-sűrűn induló vonatokat visznek, vagy komoly emelkedőket kell leküzdeni. Illetőleg a  már említett időjárási körülmények is nagyban befolyásolják a fogyasztást.

Előzmény: 7578 (56546)
Felek Ferenc Creative Commons License 2014.01.23 0 0 56547

Meg az időjárás? Gyenge tél-kemény tél, vonatfűtés, egyebek...

7578 Creative Commons License 2014.01.23 0 0 56546

Ezt sajnos nem tudom...

Én most olyanra gondoltam hogy esetleg az egyik időszakban "szaladós" vonatokat húztak, a későbbiekben pedig (mondjuk) tolatós-teher... ahol nagyságrendekkel több a holt idő. Adott mennyiséget hosszabb idő alatt továbbított, effektív több szén fogyott az állásban.

Előzmény: _ANDRÁS_ (56545)
_ANDRÁS_ Creative Commons License 2014.01.23 0 0 56545

A szénkeverék minősége ugyanaz maradt? Ezen nagyon sok múlhatott.

Tastam Creative Commons License 2014.01.23 0 0 56544

Nekem az tűnt fel, hogy a vonat az épületekhez képest 'ferde', azért tettem fel a kérdésemet. Megjegyzem, hogy a ceglédi indóház 1909-re készült el, a lapon 1911-es bélyegzőlenyomat szerepel, vagyis a kép 'friss' volt.

Előzmény: _karika (56539)
7578 Creative Commons License 2014.01.23 0 0 56543

Igen, ilyen montázs a korabeli képeslapokon (sajnos) többször is előfordult...

Viszont kérdezni is szeretnék:

A közelmúltban a kezembe került egy régi (1936-os) kimutatás a gőzmozdonyok tüzelőanyag-fogyasztásáról. Gondolom ismeritek... ez a 100 etkm/kg-os számítási mizéria. Ha jól értelmezem, ez arról szólna, hogy mennyi szén fogyott el 100 tonna elegy 1 km távolra továbbítása során mozdonyonként. A kérdésem arra vonatkozna, hogy szerintetek minek tudható be az, hogy egyszer ennyi volt a szénfogyasztás, majd azt követően pedig annyi? (több esetben a duplájára emelkedett). Ha nem tévedek, a mozdonysorozat az adott volt, nem változott, a 100 tonna itt is és ott 100 tonna volt, a mozdony felhasználási területe (fűtőházi beosztása) szintén ugyanaz.

Hogy könnyebben érthető legyen, mellékelek egy táblázatrészletet:

Előzmény: rezgaras (56542)
rezgaras Creative Commons License 2014.01.23 0 0 56542

Tetszik! (újmagyarul: lájkolom :-)) Nem lehetett ritka dolog akkoriban! A hajós fórumokon többször előjöttek már ilyen régi képeslapok, amelyeken a méret vagy a perspektíva szembetűnően hibás.

Előzmény: 7578 (56538)
Felek Ferenc Creative Commons License 2014.01.23 0 0 56541

Uraim! 55:39-nél Mezőtúr felé húz a MÁV 328,508 (ha jól olvasom). További jelenetek a filmben Póhamara megállónál MÁV 375, mozdonyokkal.

http://www.youtube.com/watch?v=c4SIq1nu8yU

Mágus23 Creative Commons License 2014.01.22 0 0 56540

ÜDV!  A régi színezett lapok 3 színnyomás technologiával az akkor színes műnyomásnak nevezett eljárással készültek. A szürke árnyalatú pozitív képet kézzel színezték ,ezt akkor színezett üvegpozítivon tették. Erről készítették azután a szín szerinti nyomólemezeket .  A végleges nyomtatás ezzel az eljárással készült .

_karika Creative Commons License 2014.01.22 0 0 56539

A másik képen nem stimmel a perspektíva. Mintha a vonat egy másik képről lenne rátéve. Ezek szerint lehet, hogy erről?

7578 Creative Commons License 2014.01.22 0 0 56538

Azt sajnos nem tudom, hogy milyen technikával készült a kép, de ugyanazt a mozdonyt ugyanabban a beállásban Bicskén is lefotózták-:)))

Előzmény: rezgaras (56535)
Mágus23 Creative Commons License 2014.01.22 0 0 56537

Tisztelt Urak ! Az 1920 as évek végéig  széles körben elterjedt volt a színezett képeslap . Az 1890  és az 1920 közötti időszak volt ezen lapok fénykora. Az akkori mesterek sokszor remekműveket készítettek. A mi területünkön is számos ilyen lap létezik,érdemes ezek közül a Ledács féle gőzmozdony melléklet képeslapjait megemlíteni. Ezekből létezik színezett sorozat is. A 301 203 327 322 323 324 es típusokból biztos van színezett.

rezgaras Creative Commons License 2014.01.22 0 0 56536

Nem lehet, hogy valamikor csekély mértékben megemelték a határokat?

Előzmény: rm40 (56532)
rezgaras Creative Commons License 2014.01.22 0 0 56535

Azt hiszem, nem rajzolták, hanem az akkoriban divatos utólag színezett fénykép.

Előzmény: Tastam (56533)
rezgaras Creative Commons License 2014.01.22 0 0 56534

Nagyon sokkal korábbi nem lehet a kép, mert a mozdony már át van építve hosszú füstszekrényre.

Előzmény: Tastam (56527)
Tastam Creative Commons License 2014.01.21 0 0 56533

Köszönöm a válaszokat. Igazából nem voltam biztos a dologban és arra is gondoltam, hogy aki kirajzolta a képeslapot, talán eltéveszthette a pályaszámot.

Előzmény: rm40 (56531)
rm40 Creative Commons License 2014.01.21 0 0 56532

Az adatbázissal kapcsolatban lenne egy kérdésem. A 328,501-508 pályaszámgépeknél fel van tüntetve - ha jól értelmezem -, hogy eredetileg 303,501-508 pályaszámokra tervezték beszámozni. Ez a tengelyterhelésüket figyelembe véve (a 342->315 gondolatmenete alapján) logikusnak tűnne, de ezen az alapon az ugyanekkor átvett 322-eseknél és 403-asoknál is más sorozatjelet kellett volna kiosztani, a korábban átvett 302-esek egy részéről nem is beszélve (322,50x helyett 304,50x; 403,6xx- helyett 425,5xx-; illetve 302,6xx- helyett 329,5xx pályaszámok). Van valami különös oka, hogy csak a 328-asoknál merült ez fel?

rm40 Creative Commons License 2014.01.21 0 0 56531

Egyről beszéltek, Ia. osztályú mozdonyról van szó.

Előzmény: Tastam (56530)
Tastam Creative Commons License 2014.01.21 0 0 56530

Konkrétan erre:

Előzmény: 7578 (56529)
7578 Creative Commons License 2014.01.21 0 0 56529
7578 Creative Commons License 2014.01.21 0 0 56528

Igen, járhatott...

Az 1900-as évek elején volt a MÁV-nak egy 43-as számú szerkocsis gőzmozdonya és az a Keletiben állomásozott. Jó eséllyel, mint keletis gép járhatott Cegléden is.

Tastam Creative Commons License 2014.01.21 0 0 56527

Szerkocsis gőzmozdony 43-as pályaszámmal járhatott Cegléden az 1900-as évek elején (esetleg korábban)?

rezgaras Creative Commons License 2014.01.21 0 0 56526

Lehet, hogy így volt, de én nem zárnám azt sem ki, hogy Amerikában más módszerrel fűtöttek, emiatt lett más a rostély. De ez persze csak egy ötlet.

Egyébként Amerikában is voltak kisebb mozdonyok. A világ leginkább az első osztályú vasúttársaságokról (azokból is száznál több volt!!!) és mozdonyaikról hallott. De volt ott számtalan kisebb vasúttársaság, rendszerint kisebb terhelhetőségű pályákkal, itt a nagy mozdonyok el sem mehettek. Még a nagyoktól sem tudtak használt cuccot olcsón átvenni, hiszen azok a mozdonyok is nehezek voltak. Emiatt a mozdonygyárak "csak úgy mellékesen" gyártottak kisebb, könnyebb és persze az elviselhető ár érdekében igen egyszerű megoldásokkal rendelkező mozdonyokat.

Előzmény: Mopat (56523)
Mopat Creative Commons License 2014.01.21 0 0 56525

Azt is tudom, hogy már a háború előtt százával exportáltak amerikai gyárak mozdonyokat, már ha dél-amerikai államokra, Kubára, Fülöp-szigetekre(mint baráti és gyarmati területekre), vagy akár Kínába is. És ezek közt aztán tényleg volt cukornádat vonszoló 762mm gőzös, (keskeny nyomközű vonalak voltak az USA kontinentális területén is)meg normál nyomtávú is, ahogy a kedves vevő kérte. Csak gondoltam, amikor hirtelen rengeteg hadi gőzösre lett szükség-méghozzá olyanra, amelyik szinte a világ bármely normál nyomközű sínpárján szállítási feladatokat végezhet-nem terveztek egy teljesen új mozdonyt.(Bár éppen megtehették!) Hanem valamelyik másik, korábbi típust szabták át. Itt hirtelen egy normál nyomtávú export tízlábúra, vagy egy masszív 1000 millisre tudtam gondolni. Vagy összerakhatták többféle típusból is, a kazánt az egyikből, a gépezetet és futóművet a másikból. (Mintha a BR57-porosz G10 is így született volna...)

Előzmény: Mopat (56523)
nohabrok Creative Commons License 2014.01.21 0 0 56524

Még maradt egy eladó gőzmozdonyos képem, ha valakit érdekel.

Mopat Creative Commons License 2014.01.21 0 0 56523

Üdv!

Én értettem, azaz a bukórostély volt túl nagy a teljes felülethez képest, ezért a fűtőnek minden lehetősége megvolt, hogy ne csak a teljesen kiégett salakot helyezze a hamuládába, hanem még "eleven" rögök is lehulljanak...erre gondoltam, hogy egy nagyobb űrszelvényű mozdony rácsát tervezték át, de úgy, hogy a bukó rész, illetve az azt kezelő mechanizmus változatlan maradt, helyette a fix. rácsfelületből gyalultak le...Vagyis, lehet, hogy a bukórostély plusz kezelőszervek egy az egyben megvannak egy másik amerikai mozdonyon. Ugye háborúban hajlamosak valamely korábbi részegységhez ragaszkodni, hogy ne kelljen minden gyártósort újra "hangolni".

Mint ahogy az 52-es az 50-esből lett lebutítva(?), lehet, hogy ha az egyes alap elemeket egymás mellé tennénk, nagy méretbeli egyezőségek lennének(esetleg ugyanaz az alkatrész egyszerűbb formavilággal...)

Előzmény: K.O. Lompos (56522)
K.O. Lompos Creative Commons License 2014.01.21 0 0 56522

Valamit félre tetszettek érteni.

Azt kívántam elmondani, hogy a rácsnak az a része volt keskeny, amelyik a bukó rácsok lenyitása után fixen maradt a két oldalon.  Amúgy a tűzirács.., ill. a tűztér szerintem szélesebb volt, mint a Bivalyé.

Ezért írtam azt, hogy a tűzpucolásra oda kellett figyelni.

Előzmény: manhattani (56505)
k.novotny Creative Commons License 2014.01.21 0 0 56521

Ha jól emlékszem Toth Sanyi egy jópár évvel ezelötti irására, ő saját maga hozott el pályaszám táblákat, valamelyik helyről (helyre már nem emlékszek)

Előzmény: k.novotny (56520)
k.novotny Creative Commons License 2014.01.21 0 0 56520

Mert nem minden mozdonyt számoztak át, azért hagytak jó pár hivatalosat is. Ezeken természetesen rajta maradtak a táblák. Ugyanakkor ezt amit irtam nem lehet általánosnak venni, de a többségében legalábbis amelyek manipulálva voltak sajnos igen

Előzmény: fantal (56518)
k.novotny Creative Commons License 2014.01.21 0 0 56519

A 601.059-es a II.vh. alatt Román területen volt, és nem az első vh. alatt került oda. 1944.09-ban került Román kézre. Ez a mozdony többet nem jött vissza Magyarországra

Előzmény: fantal (56517)
fantal Creative Commons License 2014.01.21 0 0 56518

Nem véletlenül lettek a mozdonyokról, már a selejtezés elött leszedve a különböző táblák ano, igy a selejtezési bizotságnak fogalma sem volt melyik mozdony selejtezték valójában, hiszen eléjük volt tolva a MÁV által kreált papír.

Aha. Akkor a védház oldalával összegyógyult, már csak letörhető táblák hogyan maradhattak a gépeken, ha úgy volt, ahogy te írod? Miért vagy egy rakás fotó olyan mozdonyokról, hogy a S betűt a mozdonytáblára írták rá?

Megint általánosítasz egy rövid időszak gyakorlatára alapozva.

Előzmény: k.novotny (56514)
fantal Creative Commons License 2014.01.21 0 0 56517

Ezt nem vagytok képesek felfogni, és csak emlékeztetni szeretnélek arra az esetre amikor 601,059-es mozdonynak az 1952-1953-as évekből a levéltárból kiszedett papirjai szerint a mozdony Magyarországon van, igaz, hogy valójában a románoknál volt, és azt 1960-ban Brailaban selejtezték

Azért gondolom tudod, hogy a szovjetek 1945-ben Erdélyből százával hoztak át a románok által még 1919-ben zsákmányolt MÁV mozdonyokat, mert különben a járműhiány miatt összeomlott volna még az a csekély forgalom is, és a MÁV eléggé vonakodva szolgáltatta vissza ezeket a járműveket a CFR-nek... Ez is oka lehet az adatok közti ellentmondásnak.

Előzmény: k.novotny (56514)
OKU30 Creative Commons License 2014.01.21 0 0 56516

Szia Imre!

Bocsánat, ezt félreértettem, meg nem is igazán tudatosult a hozzászóló beazonosítása.

Az adatbázisunk döntően a Te baleseti adataidat tartalmazza....

A Karesz-szel kapcsolatos polémia pedig számomra sajnálatos, mivel mindkettőtöket, illetve hármótokat (7578) személyesen ismerlek és hiszek mindannyiatok elkötelezettségében és jószándékában, ha itt néha máshogyan is fest a dolog. Egyszer meg kéne szerveznünk egy közös beszélgetést, sörözést. A jövőre nézve konstruktív lehetne... 

Előzmény: Bárdos Imre (56513)
Füttyvadász Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56515

"a lényeget Te sem vetted észre”

Ez csak a látszat. Az ellentmondás felodásának kulcsát Attila 56510 sz. hozzászólása tartalmazza. Karesz, mint az adatbázis egyik szerzője mellett munkája értéke és szakmai tekintélye védelmében továbbra is kiállok. Mindezen túl a folyó vita kérdéseiben is az Ő oldalán állok. Általad idézett mondatom állítását azonban módomban áll változatlanul fenntartani, mert Rá nem vonatkozik. Viszont ugyanezért a témának az Ő stílusára vonatkozó szegmensével sem tartom tisztemnek foglalkozni, ezért azzal nem is kívánok...

Előzmény: 7578 (56508)
k.novotny Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56514

Megint valótlanságot irsz

De a vitában résztvevő egyik fél szerint az adatai tévedhetetlenek, mert ő már 1976-ban vett vasutas könyvet az NSZK-ban, a levéltári kutatás hülyeség, mert a papír mindent elbír, ha pedig valaki kritikát gyakorol, vagy bármilyen problémára felhívja a figyelmet, azt arrogáns módon letámadja, és mindehhez a ti nevetekkel takarózik. Ez a nagy baj.

Soha nem állitottam azt, hogy tévedhetetlenek vagyunk, ugyan így ragasztottad a 'varázsgömb' kifejezést az adatbázisra

Barátom az a nagy baj, hogy a MOL-ból kimásoljátok amit kiakartok, és egymás közt kicserélitek, ütköztetés cimén. Ütköztetés alatt én azt értem, amikor a kimásolt adattól egy független, másodig harmadik anyaggal ütköztetem a dolgaimat. (de ezt nem tudjátok megtenni, hiszen mindnyájan onnan másoltok)

Igen a papir mindent elbir, ezt továbbra is állitom, hiszen a 1960-as évekbeli sztahanovista átszámozásoktól kezdve . de ha jól belegondolok a szoci kezdete óta minden meglett hamisitva. Ez nem csak a MÁV-ra hanem az egész országra vonatkozik

A jó múltkorában betettem a kazán törvényt. Abban egyértelműen leven irva az, hogy minden ilyen csere esetében nyomáspróbát kell tenni. Most már több könyv is megjelent 424, 324, amelyben egyetlen ilyen hivatalos nyomásproba papir sosem szerepel beidézve ebből az időből. Az ok nagyon egyszerű, mivel stikiben történtek a dolgok nem is fogsz találni erről semmiféle hivatalos okmányt, csak a MÁV által kreált papirokat. Ezt ugyanigy ellehet mondani a pályaszám cseréktől a szerkocsi cserékig is. Mindegyik esetében műtanrendőri vizsgát kellet volna tenni a mozdonyoknak. Erről sem fogsz találni papirt, csak a MÁV belső használatára kreált papirokal fogsz találkozni., amivel lehet dicsekedni, de ez hivatalosan nem történt meg a táblák cseréjén kivül.

Nem véletlenül lettek a mozdonyokról, már a selejtezés elött leszedve a különböző táblák ano, igy a selejtezési bizotságnak fogalma sem volt melyik mozdony selejtezték valójában, hiszen eléjük volt tolva a MÁV által kreált papír.

Ezt nem vagytok képesek felfogni, és csak emlékeztetni szeretnélek arra az esetre amikor 601,059-es mozdonynak az 1952-1953-as évekből a levéltárból kiszedett papirjai szerint a mozdony Magyarországon van, igaz, hogy valójában a románoknál volt, és azt 1960-ban Brailaban selejtezték

Itt vannak a problémák.

Előzmény: Bárdos Imre (56513)
Bárdos Imre Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56513

Szia OKU30!

Elnézést, hogy én is bele szólok a vitába, bár nem engem szólítottál meg. Az istenített adatbázis kifejezést én használtam, de ezzel nem a ti munkátokat akartam leminősíteni, hanem az itt megszólaló úr minden kritikát rossz néven vevő és a tényadatokat sem elfogadó stílusára gondoltam. Ő isteníti az adatbázist.

Minden adatbázisban lehet hiba, akár a működésében, akár az adataiban, ami természetes is. (A balesetes adataim között is folyamatoson találok és javítok általam elgépelt elsősorban dátumokat és pályaszámokat, amit más csak azért nem vesz észre, mert nem foglalkozik a témával. És akkor még az időközben előkerült források alapján végzett pontosításokról nem is beszéltem.) A működésbeli hibák javíthatók, a téves adatok pedig sokszor évek munkájával és lassan, de jó esetben tisztázódnak a levéltári sajtcetlik, hivatalos iratok és a kutatások során előbukkanó újabb megbízható források feldolgozásával. Ezt te is tudod és a másik két megnevezett úr is tisztában van vele. Ezért is folytatjátok az adatok feldolgozását, pontosítást, stb.

De a vitában résztvevő egyik fél szerint az adatai tévedhetetlenek, mert ő már 1976-ban vett vasutas könyvet az NSZK-ban, a levéltári kutatás hülyeség, mert a papír mindent elbír, ha pedig valaki kritikát gyakorol, vagy bármilyen problémára felhívja a figyelmet, azt arrogáns módon letámadja, és mindehhez a ti nevetekkel takarózik. Ez a nagy baj.

Előzmény: OKU30 (56510)
Zsoltikarus Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56512

OFF

Az adatbázis indulása idején (kétszer) küldött utolsó válaszlevelem nem ment el, vagy időhiány miatt nem érkezett rá válasz?

Több ügyben is szeretném (újra) felvenni a kapcsolatot, ha lehetséges!

ON

Előzmény: OKU30 (56511)
OKU30 Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56511

Remélem az alábbi link segítségedre lesz a régi mozdonyokkal kapcsolatban:

http://www.softrain.hu/train/MKPV.PDF

Ezúton is köszönet Soltész Józsefnek az MKpV történetének kutatásáért és a múzeumi évkönyvben publikált kiváló cikkéért.

Ha érdekel egy TrainPC kezeléssel kapcsolatos információcsere, kérlek keress meg!

Előzmény: Divrotcé (56504)
OKU30 Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56510

Szia 7578!

Egyetértek a stílussal kapcsolatos észrevételeddel. Sem ismerőssel sem ismeretlennel szemben....

Nem értem mi az a "lényeg", amit Füttyvadász kolléga nem vett észre, de én is csak megerősíteni tudom sorait, melyben arról biztosít mindenkit, hogy az MGV tagjai reményeink szerint a baráti hangvételre törekszenek. (ismereteim szerint Karesz nem tagja az MGV-nek).

Hosszasan sorolhatnám azon pejoratív szerkezetek használatát, melyekkel folyamatos támadás éri úgy az MGV-t, mint azt a munkát, melybe Lányi Ernőtől, Tóth Sándoron át Villányi Györgyig teljes életművek épültek be. Az utóbbi hozzászólásokban is fellelhető a "Méltóságos urak" vagy "Istenített adatbázis" fordulat. Azonban ehhez már hozzászoktam, azt hiszem szóra sem érdemes.

Csak reménykedni tudok abban, hogy előbb-utóbb valaki tovább viszi ezt a "munkát", amit mi nagy szeretettel űzünk évtizedek óta és elég idő áll majd rendelkezésünkre ezen tudás továbbadására.

Előzmény: 7578 (56508)
k.novotny Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56509

Mint mindig, az egyes vitáim alkalmával vártam két neves puplicista (szarkeverők) hozzászólását

Elöször is miután betettem normális állapitban az saját adatbázisomból három kiollozott képeket és normálisan leirtam azt, hogy miért nem lehet kikérni mozdony nevek alapján a mozdonyok adatait, akkor a következő válaszokat kaptam

Ti vicceltek. A szant szandekkal kezelhetetlenre keszitett programotokkal ugyan mikeppen lehetne elocsalni egy adott tarsasagot?

Ez engem nem erdekel. Engem az erdekel, hogy egy adott jarmu kivalasztasa utan az igeretekkel ellntetben nem lehet uj kerest foltenni, csupán az egyszer mar kivalasztottat lehet ujra megnezni. Ize, kedvesek vagytok. Adtok egy kezelhetetlen es kereshetetlen weblapot, es melle meg meg is fenyegettek minket.

Koszonjuk a kivallo tesztelest. Bar van egy erzesem, hogy szant szandekkal a hasznalhatatlansag volt a cel.

Ti vicceltek. A szant szandekkal kezelhetetlenre keszitett programotokkal ugyan mikeppen lehetne elocsalni egy adott tarsasagot?

Kulonos tekintettel arra, hogy hazi elnevezeseket hasznaltok, amiknek vagy van kozuk a valosaghoz, vagy nem. De termeszetesen, a csalasok elleni kuzdelem jegyeben ezek a listak sem nyilvanosak.

Ezt ugy hivják, hogy hamis rágalmazás, és ezt a büntetőtörvény bünteti is

Eáadásul személyemen keresztül, olyan emberkék voltak rágalmazvam Villányi György, Kirchner Attila, és Tóth Sándor

Aztán tettem egy olyan megjegyzés pontosan rátok gondolva, hogy az illező emberkének felajáljátok segitségeteket, esetleg kutatási szempontpol (nem is mertem a Fialovits irásokra gondolni) és egymást letaszitottátok a segitőkészséggel, (hiszen töletek lehet hallani a büvős varázsszót, hogy MOL)

7578 Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56508

Kedves Tibor!

Kérlek ne haragudj, de úgy látom a lényeget Te sem vetted észre:

"...feltehetően tetszetősebb megoldás is van: kommunikáljuk le a problémát baráti hangon. Mi - s ezt az egyesület tagsága nevében mondom - ennek a hívei vagyunk, minden egyes tagtársunkat olyannak ismerem, akire ez a jellemző..."

- Engem meg egyéni problémák nem érdekelnek

- szivem szerint napi egyet engedtem meg volna, sőt elleneztem ezt a WEB lapot

- Ha lehet melözz a hülységeiddel, mert kurvára nem érdekel az, hogy hogy szenvedsz a WEB lappal.

A legnagyobb problémát én ebben látom...

Anyám a számra vert volna, ha ilyen hangnemet megengedek egy számomra ismeretlen, idegen emberrel szemben. És ez sajnos teljesen általános, mindennapos a tagtól. Nagyon sajnálom...

Előzmény: Füttyvadász (56500)
Bárdos Imre Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56507

Csak egy megjegyzést fűznék a történtekhez. Véleményem szerint, ha valaki normális és kultúrált stílusban felhívja a figyelmet az istenített adatbázis hiányosságaira, azt talán nem kellene eléggé lekezelő és nagyképű stílusban szinte lehülyézni. De biztosan én gondolom rosszul.

Mágus23 Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56506

ÜDV! Csatlakozom írásodhoz és teljesen azonos a véleményünk.Még csak annyit tennék hozzá,hogy a szerzőknek  KÖSZÖNET!!!!!!!!!! AZÉRT ,AMIÉRT ENGEDÉLYEZTÉK A HOSSZÚ ÉVTIZEDES FÁRADTSÁGOS GYŰJTŐMUNKÁJUK GYÜMÖLCSÉNEK INGYENES KÖZZÉTÉTELÉT A MOZDONYBARÁTOK RÉSZÉRE!!!!!!!!!!!! A mai világban hasonló információkért múzeumoknál súlyos összegeket kell fizetni.Remélem,hogy mindenki érti és érzi azt ,hogy a szerzők mit publikáltak. Az is világos kell legyen mindenki előtt ,milyen nagy megtisztelés a szerzők részéről az a gesztus a vasútbarátok felé ,hogy közzétették az MGV honlapján az adatbázist.

manhattani Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56505

>Úgyhogy könnyítés, szűkítés, ahol lehet, még azt is el bírom képzelni, hogy kínjukban egy 1000mm nyomtávú mozdonyból indultak ki...

Ez spekuláció, és erősen téves :-)

Amerikában, a nagy mozdonygyárak is, mindig gyártottak, vagy készen álltak a gyártásra, Európa, vagy a világ más részére alkalmas gőzmozdonyokat. Hirtelen két példát tudok elővenni, a 100 darab Decapodot (1'D) a lengyel vasút számára, 1947-ben, vagy szintén a háború után a franciák számára készült mocikat. Mind a kető teljesen Európa-konform.

Birtokomban van egy zsebkönyv, a Baldwin adta ki, nekem a 10. kiadásból van :-), egyrészt gyárreklám, másrészt az Amerikán kívüli világban járó üzletkötőknek segítség, műszaki adatokkal, mennyiségek metrikusra átszámításával, és az amerikainál sokkal kisebb méretű mozdonyok adataival.

Úgyhogy Amerikában nem csak behemótokat gyártottak :-)

A Truman rostélya azért lehet keskeny, mert Nagy-Britannián mindnek át kellett mennie, és ott jóval kisebb az űrszelvény, mint a kontinensen.

Előzmény: Mopat (56479)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56504

Visszaszerzéséért megtenni a tőlem telhetőt - ez is kötelességem, bármiért is veszett el. Az ide vezető út első állomása, hogy értsük egymást... ;) :)

Benetek igazából nem is veszett el. Nagy ökör vagyok magam is. :-(

Előzmény: Füttyvadász (56503)
Füttyvadász Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56503

Úgy gondolom, az a célravezető, ha továbblépünk abba az irányba, amely Számodra is a kívánatos. Akkor is a kötelességemet teljesítem, amikor ebben igyekszem segíteni. Jeleztem Attilának a problémádat és azt a választ kaptam, hogy van rá megoldás. Az adatbázis a megfelelően megadott nevekre is reagál. Hogy mely mozdonyt mely név megadásával lehet megtalálni, ebben ő kész segítséget nyújtani. Javaslom, írd össze azon mozdonyok listáját, melynek adatait meg szeretnéd találni és küldd el a részére, vagy akár nekem (mail publikus), vagy itt is közzé teheted. E pillanatban még nem ígérhetem, hogy minden keresett adathoz hozzá is fogsz jutni, de a jó szándékot látni kell. Nekünk mindenki bizalma és megbecsülése fontos, főleg azoké, akik bármit is tudnak, vagy szeretnének (de valamiért éppen nem tudnak) kezdeni azzal, amit csinálunk, következésképpen A TIÉD is! Visszaszerzéséért megtenni a tőlem telhetőt - ez is kötelességem, bármiért is veszett el. Az ide vezető út első állomása, hogy értsük egymást...  ;) :)

Wein Tibor

titkár

MGV

Előzmény: Divrotcé (56502)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56502

nem utolsósorban az adatbázis szerzőinek (mint tagtársainknak is) nagy tisztelője, kötelességem kiállni a munkásságuk értéke és személyes tekintélyük védelmében.

Nézd, ez a részemről is megvolt, eddig mindenképpen:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=128662265&t=9036868

Kéretik nem azon elvárások alapján tekinteni rá, mint ami bárkinek is jár. Csak nyújtható, és a köz javára mi jó szívvel nyújtjuk is.

Köszönöm, ez világos beszéd. 

szergely22 Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56501

Könnyű azt mondani! :)

Előzmény: Felek Ferenc (56499)
Füttyvadász Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56500

A TrainPC körüli vitához:

Mint az MGV egyesület vezető tisztségviselője, honlapjának jelenleg egyedüli tartalomszerkesztője, s nem utolsósorban az adatbázis szerzőinek (mint tagtársainknak is) nagy tisztelője, kötelességem kiállni a munkásságuk értéke és személyes tekintélyük védelmében.

Ennek értelmében alázattal és tisztelettel, de - úgy a jelen vita kapcsán, mint általában is - a leghatározottabban visszautasítok minden olyan megnyilatkozást amely a fentieket bármilyen mértékben és formában sérti.

Az adatbázis pulikálását magam szorgalmaztam, az elérhetőségét tartalmazó weboldal bevezető szövegét én írtam. Ha valaki nem ért vele egyet, azt velem szíveskedjen közölni.

A szövegben világossá tettem, hogy az adatbázis - melynek, ha már az értékét nem, akár csak a volumenét is tekintve - egy olyan munka, amelytől a hibátlanság, hiánytalanság és tökély nem, és soha nem is lesz elvárható (legfeljebb az erre való törekvés, amely azonban mindenkor megvan). Akkor sem, ha az, mint szolgáltatás, nem lenne ingyenes. Kéretik nem azon elvárások alapján tekinteni rá, mint ami bárkinek is jár. Csak nyújtható, és a köz javára mi jó szívvel nyújtjuk is.

Kellő szerénység híján Madáchian is fogalmazhatnék: a szerzőket hódolat illeti meg, nem bírálat. S ha valakinek nincs szerencséje egy ekkora munka gyümölcséből a magának szükségeshez ingyen hozzájutni, arra kissé flegmán azt is mondhatnám, hogy: sajnáljuk. Ám távol álljon ez tőlünk!!! Viszont arra, hogy a szerzők a saját, jól felfogott érdekükben egy, a munkájuk védelmét szolgáló mechanizmust is kialakítottak (és kizárólag az ő joguk eldönteni, hogy erre milyen megoldást látnak jónak), már nem mondhatunk mást. Olyan világ van, hogy sajnos akkor sem, ha ez a t. felhasználóknak nem tetszik. Kéretik ezt tudomásul venni…

Úgy gondolom, ha valakinek szolgáltatásunkat - annak vélt vagy valós tökéletleségei miatt - nem sikerül a remélt eredménnyel igénybe vennie, akkor a nem túl barárságos hozzászólás-váltások helyett egy, a többség számára feltehetően tetszetősebb megoldás is van: kommunikáljuk le a problémát baráti hangon. Mi - s ezt az egyesület tagsága nevében mondom - ennek a hívei vagyunk, minden egyes tagtársunkat olyannak ismerem, akire ez a jellemző. Természetes, hogy nem örülünk annak, ha szolgáltatásunk használata a siker helyett bárki számára elégedetlenséget szül, ám - s ezt most nem csak a magam, hanem előzetes egyeztetés nélkül a szerzők nevében is bátorkodom kijelenteni - az a célunk, hogy az mindenki javát szolgálja és ennek érdekében készek vagyunk a tőlünk tehetőt megtenni. Ilyen esetben bizalommal lehet a szerzőkhöz, vagy hozzám is fordulni. Megtették már mások is és nem bánták meg…

Mindazonáltal felhívom a figyelmet arra, hogy az adatbázis publikálása körüli minden jog a szerzőké, ha tehát bármely pillanatban (bármely okból; pl. kedvüket szegi a méltatlan fogadtatás…) azon többségi akaratukkal fordulnak hozzám, hogy leállítsuk, akkor a weboldal visszavonása az én feladatom, amelyet kötelességem haladéktalanul végrehajtani (ez mindössze néhány kattintás). Nagyon elszomorító dolog lenne…

Felek Ferenc Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56499

Akkor tessék türelemmel megvárni az idén elkészülő 520,-as könyvet! :-)

Előzmény: szergely22 (56496)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56498

Próbáljunk átlépni a két Úr itteni vitáján.....-, nem tartozik a topikhoz !! -. ...

Akkor hova tartoznak a gőzmozdonyok?

Előzmény: K.O. Lompos (56494)
Szilis Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56497

2013. december 22-én gőzvontatású különvonatot szerveztünk. A menetről Kopaszhaj kartárs vezetésével és közel 20 fő filmes kolléga segítségével elkészült a mű. Gratulálok a készítőknek, és mindenkinek kellemes élményt kívánok hozzá. 

szergely22 Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56496

Én inkább a 80-as éveket modellezem.

Előzmény: Mágus23 (56489)
V431371 Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56495

Miskolcon nem csak a 79-es évet érték meg a gőzös ingák, mivel 79-ben jött a z első két M41, amivel megkezdődött a 324, 424 ingák kiszoritása,  mert,  mire megfelelő darabszámú 41-es érkezett, addigra már a 80-as évek közepe felé jártunk. A gőzös ingák a Miskolc - Bánréve - Ózd, /Bánréve egyébként is menetirány váltás/, Miskolc - Tornanádaska, és a Miskolc - Hidasnémeti vonalon jártak.

Előzmény: Mopat (56452)
K.O. Lompos Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56494

Próbáljunk átlépni a két Úr itteni vitáján.....-, nem tartozik a topikhoz !! -.   ...

A Truman.., mint tehervonati mozdony qrva jó volt.    Még a 424-gyeshez képest is !

Kisebb volt a kereke..., jobb volt a tapadása..., itt nálunk a nyujtódeszkán vígan vitte 50-nel az 1400 tonnát.

Ami minuszos volt az én tapasztalatomban, azt már leírtam pár napja.   NemTom most mennyi bar-ra van engedélyezve a kazánnyomás.., de a 14 kell neki, hogy hat négytengelyes kocsival vigyorogva föl mennyen a pilisvörösvári alagútba!!..... / s nem dízel segítséggel :-( /.

Előzmény: Mopat (56479)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56493

Ha minden áron ismerkedni akarsz a korai gépekkel, akkor tessék, lehet kutakodni, itt a forumon van egy pár olvtárs aki esetleges cimeket is tud adni, hogy hol kutakodj

Akkor varom a "kedves" olvtarsak utmutatasat, mikeppen is lehet kutatni egy olyan anyagot, ami doboz szinten nem kerheto, es segedletek sincsenek hozza.

Előzmény: k.novotny (56482)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.20 0 0 56492

a lehet melözz a hülységeiddel, mert kurvára nem érdekel az, hogy hogy szenvedsz a WEB lappal.

Szerintem viszont orommel olvasod. :-)

Mint korábban leirtam, nem vettem részt a WEB lap szerkesztésében, és ráadásul nem is látogatom azt.

Nezd, ha nem te reklamoztad volna, a mai napig nem foglakoznek vele:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=128509181&t=9120298

na páá
na paa

Előzmény: k.novotny (56491)
k.novotny Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56491

Ha lehet melözz a hülységeiddel, mert kurvára nem érdekel az, hogy hogy szenvedsz a WEB lappal.

Mint korábban leirtam, nem vettem részt a WEB lap szerkesztésében, és ráadásul nem is látogatom azt.

Én az adatbázisban (nem a WEB lap adatbázisában), hanem a sajátunkéban részt vettem, innentől kezdve a WEB lap tulajdonosával kell kommunikálnod, (azok pedig nem mi vagyunk)

na páá

Előzmény: Divrotcé (56490)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56490

-Azert, mert:

-mozdonynevekre nem keres;

- romai szamokra nem keres.

Innentol kezdve az egyszeri web programhoz hozzaferonek marad a totto-lotto. Ami a ti reszetekrol az adatbazis bunos lopasakent ertelmezodik. 

Előzmény: k.novotny (56486)
Mágus23 Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56489

ÜDV! Ha az 1960 as években használt állapotot szeretnéd modellezni akkor a fekete összeállítás teljesen jó. Pályaszám pedig lehet bármelyik MÁV ,vagy GYSEV  gép pályaszáma. Pld:MÁV 520 012 vagy GySEV 520 030.

Előzmény: szergely22 (56468)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56488

és ehhez kell ez idáig letölteni 200 társaság neveit, (na ne viccelj már)

Kulonos tekintettel arra, hogy hazi elnevezeseket hasznaltok, amiknek vagy van kozuk a valosaghoz, vagy nem. De termeszetesen, a csalasok elleni kuzdelem jegyeben ezek a listak sem nyilvanosak.

Es megegyszer:

-Vettem egy alacsony palyaszamot, mert remletem, hogy a korai gepeket, amikor mar keresheto palyaszamot kaptak, viszonylag alacsony tartomanyra foglyak betablazni.

(Mert ugyebar csak palyaszamra lehet keresni).

Gondoltam, csak magyar mozdonyok kozt keresnek, es valahol taltam egy Magyarorszagot, veltem, ezzel magyar mozdonyokhoz juthatok.

Erre a csalasok ellen tokeletesen felkeszitett program kihozott A-B ig 200 tarsasagot.

Előzmény: k.novotny (56486)
Mágus23 Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56487

ÜDV! Köszönöm.Várjuk meg. Sajnos én csak a csillagfúvós vödörkéményes verziót láttam már csak üzemben.

Előzmény: K.O. Lompos (56478)
k.novotny Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56486

-egy-ket 1855 elott gyartott, korai mozdony jellegzetes eleteutjat (Pest, Vacz, Szolnok es testvereik).

és ehhez kell ez idáig letölteni 200 társaság neveit, (na ne viccelj már)

Előzmény: Divrotcé (56485)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56485

Miért nem az egész adatbázist akartad már csak ugy spontán letölteni, csak ugy mert esetleg érdekel téged

Mert most nem volt olyan kedvem. Nezd, mit keresek:

-egy-ket 1855 elott gyartott, korai mozdony jellegzetes eleteutjat (Pest, Vacz, Szolnok es testvereik).

Mert vagyok annyira szemtelen, hogy ismereteket szereznek. Ha mar vannak, es ha mar terjesztik.

Rátapintottál a lényegre, és szivem szerint napi egyet engedtem meg volna, sőt elleneztem ezt a WEB lapot

Nem kedelkedtem benne a kezdetektol fogva. :-)

Előzmény: k.novotny (56484)
k.novotny Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56484

De csak az elso 200-at, a tobbihez nem lehet hozzaferni. Ne hogy mar az egyszeri, visszaelni szandekozo felhasznalo kilistazhassa adott orszag adott plyaszamu jarmuveit. 

Koszonjuk a kivallo tesztelest. Bar van egy erzesem, hogy szant szandekkal a hasznalhatatlansag volt a cel.

Miért nem az egész adatbázist akartad már csak ugy spontán letölteni, csak ugy mert esetleg érdekel téged

Rátapintottál a lényegre, és szivem szerint napi egyet engedtem meg volna, sőt elleneztem ezt a WEB lapot

Előzmény: Divrotcé (56481)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56483

Engem meg egyéni problémák nem érdekelnek

Engem meg sajnalatos modon felbosszant az arrogans mellveresetek. 

Ha minden áron ismerkedni akarsz a korai gépekkel, akkor tessék, lehet kutakodni, itt a forumon van egy pár olvtárs aki esetleges cimeket is tud adni, hogy hol kutakodj

Beidezek a weboldalrol:

Jelen oldal - szerepvállalásunkkal összhangban - a gőzmozdonyokkal és egyéb vasúti vontatójárművekkel kapcsolatos ismeretek és adatok terjesztésének céljait szolgálja

Akor most mit akartok? Minek folfedezni ujra a spanyolviaszt?

Előzmény: k.novotny (56482)
k.novotny Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56482

Ha te igy akkor én is igy

Nem erdekel az adatbevitel. A weblapot szerettem volna hasznalni. Peldaul ismerkedni a korai gepek eletutjaval.

Engem meg egyéni problémák nem érdekelnek

Adtok egy kezelhetetlen es kereshetetlen weblapot, es melle meg meg is fenyegettek minket.

Én csak beidéztem belőle egy cikk részt, hogy a pályaszám tartományban nem tudsz rákeresni, ráadásul semmiféle fenyegetés nem történt részemről

A WEB lap nem az én tulajdonom, és nem is müködtem közre az elkészitésében, elvagyok a saját adataimmal, s mint korábban irtam nagyon is elvagyok WEB lap nélkül is. Evvel kapcsolatos észrevételedet postázd másnak

Előzmény: Divrotcé (56480)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56481

Ha meg az orszag van beutve, kilistazza a lehetseges vallalatokat. De csak az elso 200-at, a tobbihez nem lehet hozzaferni. Ne hogy mar az egyszeri, visszaelni szandekozo felhasznalo kilistazhassa adott orszag adott plyaszamu jarmuveit. 

Előzmény: Divrotcé (56480)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56480

Az értetlenek kedvéért leirom

Az adatbázis programja adatbevitel szempontjából két részből áll.

Nem erdekel az adatbevitel. A weblapot szerettem volna hasznalni. Peldaul ismerkedni a korai gepek eletutjaval.

nincs rá szükségem, mivel én a WEB lappal ellentétben sokkal egyszerübben, nem beszélve a 5-6 db lekérdezési variácival jóval több lehetőség közt válogathatok

Ez engem nem erdekel. Engem az erdekel, hogy egy adott jarmu kivalasztasa utan az igeretekkel ellntetben nem lehet uj kerest foltenni, csupán az egyszer mar kivalasztottat lehet ujra megnezni. Ize, kedvesek vagytok. Adtok egy kezelhetetlen es kereshetetlen weblapot, es melle meg meg is fenyegettek minket.

Előzmény: k.novotny (56477)
Mopat Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56479

Üdv!

Bocsánat, messze nem vezettem Trumant...de a Truman kedvezőtlen tulajdonságaiba nem játszott be az a tény, hogy hadi gőzösnek tervezték? Például, a rostélyrács keskenysége. Eredetileg amerikai mozdonyokban nagy tengelynyomással és nagy űrszelvénnyel doldoztak. Még C elrendezésű tolató gépeknél is! És erre kellett egy mozdonyt készíteniük, olyan űrszelvénnyel és tengelynyomással, ami a világ legtöbb normál nyomközű vonalán el kellett menjen. Úgyhogy könnyítés, szűkítés, ahol lehet, még azt is el bírom képzelni, hogy kínjukban egy 1000mm nyomtávú mozdonyból indultak ki...Vagyis lehet, hogy a bukórostély valamely korábbi, ismert amerikai mozdonyból származott, csak ugye keskenyebbre vették a rácsfelületet a kisebb űrszelvény miatt. Hát, oldalt így keskeny hely maradt...

Mitha az 52-esen se lett volna eredetileg füssterelő. Lemaradt a sátor első oldalablakaival együtt a nagy egyszerűsítésben... Illetve, talán a 44-es és 50-es "krieg"

változatairól is lemaradt...persze utólag felszerelték...

Nem ezek az egyetlen esetek, amikor a hadi szempontok-gyárthatóság, szállíthatóság a kezelők rovására mentek.

Előzmény: K.O. Lompos (56478)
K.O. Lompos Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56478

Várjunk még pár olyan Komát..., aki már ült a Truman jobb oldali ülésében :-)

Előzmény: Mágus23 (56476)
k.novotny Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56477

Az értetlenek kedvéért leirom

Az adatbázis programja adatbevitel szempontjából két részből áll.

Első rész az, amikor a mozdony törzsanyagát viszük be. (gyári szám karbantartó program)

a beidézett táblázatban látszik az,hogy mit is irunk be ide (remélem azért látszani fog)

Két dologra kell itt figyelni.

1 a mozdonynak nincs pályaszáma a 173-as szám egy jokerrel van a gyári számhoz rendelve amely számot sosem viselte (ezért a joker), itt szerepel a mozdony neve is ’Max Orenstein’

Amikor ezek az adatok be vannak vive, akkor megyünk át a 2. beviteli programra  a (pályaszám karbantartó programra) itt adjuk meg a mozdonyok életútját gyakorlatilag

Itt látható a gyártó a gyári számával, majd a társaság E-Ind, ami a spanyol iparvasutakat szimbolizálja egy gyüjtő néven, az esetleges további beviteli lehetőség látszik

Itt nem látható a mozdony neve, mellett a mozdony törzsadatai sem

Mivel a WEB lapon gyakorlatilag a pályaszámok alapján,  azaz (a pályaszám tartományból lehet lekérdezni az adatokat) nem fog kiadni semmit sem, mert nincsen a mozdonynak sem vasúttársasága, se pályaszáma. (ha pedig lenne társasága, még mindig nincs pályaszáma.)

(ezért nem tudjátok ezeket lekérdezni a WEB lapról)

itt egy harmadik kép, hogy mi mit látunk a nevezett mozdony esetében végeredményként

A WEB lappal kapcsolatos kérdésekre nem tudok válaszolni, összesen egyszer a teszt üzemben voltam rajta kb 10 mozdony adatát lekérdeztem, azóta sem. (nincs rá szükségem, mivel én a WEB lappal ellentétben sokkal egyszerübben, nem beszélve a 5-6 db lekérdezési variácival jóval több lehetőség közt válogathatok)

Mágus23 Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56476

ÜDV! Egy kérdést engedj meg . Melyik fúvós Truman nál volt ez a jelenség ? A csillagfúvósnál ,vagy a körfúvósnál vagy az eredeti amerikai osztott fúvós típusnál . Idősebb mozdonyvezetők mesélték,hogy a peremkéményes 411 es gépeknél amiben az eredeti osztott kőrfúvó volt az jól főlvágta ,még az erős dús füstöt is . Sajnos én ezt az osztott fúvós megoldást nem láttam ,kérlek ha ismered  egészítsd ki hiányos tudásomat . Előre is köszönöm.

Előzmény: K.O. Lompos (56472)
7578 Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56475

Szereted Hofit?

Ő szokta mondani: rossz vagy, tudod... rossz vagy!

Komolyra fordítva: várjuk meg Károlyt... majd Ő!

Előzmény: Divrotcé (56470)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56474

Beidezek az oldalrol:

"Visszalépés a keresés újraindításával lehetséges."

Kar, hogy nem lehetseges.

Előzmény: Divrotcé (56473)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56473

A költői kérdésem elsősorban a méltóságos Train-PC-s urakhoz szólt.

Előzmény: Tastam (56471)
K.O. Lompos Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56472

Tudtommal a Truman gyárilag 16 atm.-s volt.   

Valami egyedi kialakítás lehetett a füstszekrényben, mert 5.., 6 tolattyú nyomásnál is fölvágta a füstöt.

Érdekes volt vele dolgozni.   Mozdvez. szempontjából nagyon kényelmes volt, viszont a fűtő szopott, mert a szerkocsi csavar rugói miatt -, főleg hézagos pályán -, ugrált..., viszont szar szénnel is jobban éltünk vele, mint a 424-gyel!!

A tűzpucolásra megint oda kellett figyelni, mert eléggé keskeny volt az a rész, ami a három bukó rács lenyitása után a két oldalon megmaradt.

Ha valami nem paszz..., bocsi, 37 éve volt..., s nem könyvből másoltam :-)

Előzmény: manhattani (56466)
Tastam Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56471

Sajnos a kép mellett cseh szöveg van, amit nem igazán értek. A mozdony valóban O&K, a gyári száma 8500, akkor pedig osztrák tábori gépnek épült "IIIo 3710" pályaszámmal. Van még szó egy  Hrabovec nevű településről is, melynek magyar neve, ha jól gondolom, Rabóc.

Előzmény: Divrotcé (56470)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56470

Ilyen mozdony nem lehetett. Hol a helyesen megadott pályaszáma?

Előzmény: Tastam (56467)
Felek Ferenc Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56469

Orenstein & Koppel gyári szám táblának vélem (laikus, nem szakértő...)

Előzmény: Tastam (56467)
szergely22 Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56468

Úgy néz ki, hogy már csak egy megfelelő pályaszámot kellene találnom, ami passzol;

MÁV-os, 2-2 fényszóró elöl és hátul, küllős futókerék, balra nyíló füstszekrény ajtó, fekete rudazatok (bár utólag még festhetek piros csíkot rá, de így feketén jobban tetszik) esetleg egy vörös csillag az elejére....

Ha más nem, megvárom a könyvet róla, abban talán találok hozzá megfelelő "mintát".

Előzmény: Mágus23 (56465)
Tastam Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56467

Erről a járműről lehet tudni valamit?

manhattani Creative Commons License 2014.01.19 0 0 56466

Ne add föl ilyen könnyen! :-)

Később arra gondoltam, hogy talán a gőzt a füstszekrénybe fújó fúvókát alakították ki úgy, hogy nagyobb sebességgel áramoljon ki rajta a gőz, és az tolta ki a füstöt oszlop formában, magasra.

Etwg megírta a frankót, amit teljesen helyesnek gondolok: Amerikában jóval nagyobbak a gőzös kazánnyomások mint nálunk, így a hengerekből kiáramló fáradtgőz nyomása is nagyobb, ez okozta a heves kifúvást. Tehát korábban rosszul hittem: nem kellett menet közbeni segédfúvás.

Aztán a füst magasra fúvása miatt nem kellett füstterelő a mozdonyokra. Érdekes, hogy a Truman kazánnyomása európai-szerű, mégsem tettek rá füstterelőt. Van itt a topikon, aki dolgozott Trumanon? Nem volt rossz a füstterelő hiánya?

Előzmény: manta66 (56439)
Mágus23 Creative Commons License 2014.01.18 0 0 56465

ÜDV! Örülök ,hogy segíthettem .Ha bármi kérdésed adódna tudásom szerint ,szívesen válaszolok.

Előzmény: szergely22 (56461)
Mágus23 Creative Commons License 2014.01.18 0 0 56464

Üdvözletem ! Nem csal az emlékezeted. Pontosan így van . Azt viszont nem tudom,hogy az 520 as gépeknél megtartották e az eredeti 3 gépezetlámpát oldalanként ,vagy csak kettő volt. A 301 sorozatnál,belül is volt a belső gépezetnél.

Előzmény: K.O. Lompos (56462)
szergely22 Creative Commons License 2014.01.18 0 0 56463

Én a modellen egyik oldalon 1, a másikon 2 lámpaimitációt találtam:

Gondolom, ha megmaradtak, akkor nem is variáltak a pozíciójukkal sem.

Előzmény: K.O. Lompos (56462)
K.O. Lompos Creative Commons License 2014.01.18 0 0 56462

Ha nem csal a emléxem.., a 424- gyen kettő volt.., a 324-gyen egy..., oldalanként.

Előzmény: szergely22 (56461)
szergely22 Creative Commons License 2014.01.18 0 0 56461

Nagyszerű! Akkor én is felteszem a mozdonyomra, kár lett volna nélküle, jól tud kinézni :)

Köszi!

Előzmény: Mágus23 (56457)
Mopat Creative Commons License 2014.01.17 0 0 56460

Üdvözlet!

Nézzetek át a szomszédba, azaz a vasútvonalak fórumba, a 80-as vonalhoz! Feltettem a kérdést, jött is rögtön két fotó a gyöngyösi gőzös ingáról. Az egyik 424-el, a másik 324-el, ez esetben az tolt menetben közlekedő inga vezérlőkocsiján az ütközőn látható az utasítás szerinti fehér tábla...

Előzmény: krikori (56455)
cobranco Creative Commons License 2014.01.17 0 0 56459

Üdvözlöm a tisztelt fórumozó kollégákat!

Bár én magam nem vagyok vasútszakértő,de az idei erdélyi kerékpártúrám alkalmával érintettem Resitát és néhány perc erejéig a mozdonymúzeumot is,ha valakit érdekel, úgy a közepe táján:

Üdvözlettel:

Cobranco

Felek Ferenc Creative Commons License 2014.01.17 0 0 56458

Urak! Azt szeretném tudni, hogy 1914-ben milyen gőzmozdonyok voltak a Brennbergi Bányatársulat tulajdonában?

Mágus23 Creative Commons License 2014.01.17 0 0 56457

Üdv! Igen megmaradt. A MÁV üzemében is használatos volt a gőzmozdonyoknál a gépezetvilágítás.

Előzmény: szergely22 (56456)
szergely22 Creative Commons License 2014.01.17 0 0 56456

Megtudja valaki mondani,hogy a MÁV-os 520-oknál működött a rudazatoknál a világítás? A Br52-nél van kialakítva 3 helyen is lámpaimitáció, de ezek nálunk is megmaradtak?

krikori Creative Commons License 2014.01.17 0 0 56455

424-esből 45 db, 324-esből 46, más forrás szerint 53 került ingavonati közlekedésre átalakítva.

Brutzeréknél van 1980-as kép, ahol ingás 424 közlekedik tolt menetben.

http://www.flickr.com/photos/42309484@N03/6927503140/in/photolist-byagkj

Ha jól tudom a vámosgyörk-gyöngyösi vonalról haltak ki a gőzös vontatta személyvonatok az 1984/85-ös menetrendváltással, akkor villamosították a vonalat. Ha jól sejtem, akkor a vonalon még ingában közlekedtek a gőzösök, de majd valaki kijavít, pontosít... vagy igazol:)

Mondjuk egy 1983/84-es menetrend segítene, volt-e idő körüljárásra, bár akkor még nem volt ütemes menetrend.

Előzmény: Mopat (56452)
RhB Creative Commons License 2014.01.17 0 0 56454

De, a dízelekre vonatkozott, manhattani ezt kérdezte. Gyorsan rápillantva egy-két képre úgy tűnik, hogy a nagy mozodyoknál mintha már nem lenne, de a tolatóknál még alkalmazzák (bár ez lehet vasútfüggő is), pl. ezen ott van:

http://www.rrpicturearchives.net/showPicture.aspx?id=2314208

Előzmény: Mopat (56453)
Mopat Creative Commons License 2014.01.17 0 0 56453

Üdv!

Ez még ma is él náluk? Szóval az SD/GP biztonsági fülkés stb. dízelek korában is ott az F betű(miért ne?)(Vagy a megállapításod eleve erre vonatkozott, én értettem félre, bár éppen a gőzös főkeretének elején is voltak lépcsők/fellépők/létrák hogy megközelíthető legyen a füstszekrénytől kezdve a futóhídig minden...oda is pingálhattak F betűt.)

Előzmény: RhB (56451)
Mopat Creative Commons License 2014.01.17 0 0 56452

Üdv!

Hmmm:

http://iho.hu/blogpost/ingavonatok-a-mav-halozatan-i-resz-130215

Ezek a gőzös ingák...és kb úgy működtek, ahogy gondoltam, némi vezérlőszerv+telefon+kürtjelek, illetve egy kis plussz mechanika a gőzösön...

Na, ez szép lehetett!!! Kár, hogy kicsi vagyok ahhoz, hogy ilyeneket láttam volna(nem hiszem, hogy megérték 1979-et)...a cikk nem tér ki, hogy meddig használtak ingavonati gőzöst, a második részben sem! Erről tud valaki valamit? Illetve az átépített gőzösök darabszámáról(nem lehett túl sok...)

RhB Creative Commons License 2014.01.17 0 0 56451

Az amcsiknál a főkereten a lépcső mellett van egy F (Front), a hátulját nem jelölték.

Előzmény: manhattani (56433)
RhB Creative Commons License 2014.01.17 0 0 56450

A Mariazellerbahn-on is forgatják (...tták) a villanymozdonyokat, Mariazell állomáson ebből a célból van egy fedett kézi fordító. Ott is az egyenletes kopás miatt csinálták. A forgatás nélkül mindig azonos irányban járnának.

Előzmény: Mopat (56446)
alkotasu Creative Commons License 2014.01.17 0 0 56449

KI

"...342-vel és 442-vel, hanem 324-gyel és 424-gyel. Próbák folytak még 328-cal is..."

A "-val", "-vel" ragot ilyen esetben ki kell írni a helyesírás szabályai szerint. Ha hasonulás van, akkor a hasonult alakot.

Bocs, hogy kijavítottalak, de egyrészt ismerlek, és szerintem nem fogsz ezért megsértődni, másrészt ez a nagyon sokak által alkalmazott rossz gyakorlat nagyon szúrja a szememet. Meg azt is látom, hogy Te is törekedsz a pontos írásra, szép fogalmazásra.

BE

Előzmény: Bárdos Imre (56448)
Bárdos Imre Creative Commons License 2014.01.17 0 0 56448

Nem csak a villamosokat szokták, hanem a mozdonyokat és a kocsikat is. Ha körüljár, vagy ingavonatozik, attól még a jármű két oldala nem cserélődik fel.

Gőzös ingák nálunk is voltak, csak nem 342-el és 442-el, hanem 324-el és 424-el. Próbák folytak még 328-al is, de a másik két sorozatot kedvezőbbnek ítélték az ingaüzemre.

Előzmény: Mopat (56446)
Bárdos Imre Creative Commons License 2014.01.17 0 0 56447

A dízelmozdonyoknak A és B vége van, a villamosmozdonyoknak pedig 1-es és 2-es. A Kandóknál még volt egyenes és fordított állás is, akárcsak a gőzösöknél.

Előzmény: manhattani (56441)
Mopat Creative Commons License 2014.01.17 0 0 56446

Üdv!

Ezt a villanymegforgatást nem értem, mert az normál forgalomban is kétfelé megy, ha körüljárva vált irányt, de ha ingavonatozik, akkor is...

Megforgatni a villamosokat szokták, a vidéki vonalak zöme(debreceni eleve, miskolci az átépítés óta) de sok pesti is mind a két végén hurkos, szóval a jármű mint a játékvasút megy körbe-körbe. Egyik felé kopna a kerékpár és mindig ugyanazon oldalon használódnának az ajtók...szóval éljen a deltavágány!

Tényleg, inga! Gőzösös ingavonatok és elővárosi vonatok is voltak annó, sőt direkt ilyen típusuk, pl. a 342-es és 442-es... Olyan kísérletről nem tudtok, hogy menetrend szerint, gőzössel tolva próbáltak ingát működtetni? A dolog a világháborús páncélvonatokat nézegetve jutott eszembe, ahol középre volt fogva a mozdony, sőt, a német páncélos 52 és 57 gépeken még az első kis ablakot is eltüntették, nemhogy belemezelték, hanem a kazán páncélzata miatt a sátor vagy 15 centivel maradt szélesebb...szóval, négy/öt teherkocsit eleve tolt a gőzös, illetve előre végképp nem látott semmit a vezér...gondolom, a szerelvény két végéről irányították telefonon/rádión, kürtjelekkel(ereszd meg, told)illetve, a légféket ott is meghúzhatták. Polgári alkalmazás: ingavonat???

Mopat Creative Commons License 2014.01.17 0 0 56445

Üdv!

Kell is valamiféle jelölés, nem csak balesetnél, de egy javítás, vizsgálat, stb alkalmával is! Hogyan magyarázod el a fűtőháznak, vagy a típusra beállt javító bázisnak, hogy a hármas tengelyen a féktárcsákat után szabályozni szükséges?(Ja, ez a fene nagy modernitás!)

Melyik a hármas tengely??? Tehát valahogyan ki kell jelölni a gép két végét,  még akkor is, ha ez nem igazán szembetűnő, mert ma már a tolató mozdonyokat kivéve minden majdnem szimmetrikus!

Itt van előttem a debreceni CAF villamos ábrája, ott is vannak 1 és 2 jelű egységek, meg bal és jobb oldali ajtók! Vagyis van 1 meg 2 vég, pedig ez aztán tényleg marha szimmetrikus...(Az 1 felé hajlik az áramszedő könyöke...)

Mágus23 Creative Commons License 2014.01.17 0 0 56444

ÜDV! Persze ,hogy nem volt az, inkább manapság az idő régmúltjába veszett. A mai mozdonyokon már nem kell kihajolni a pálya és a jelzők megfigyelésére,ezért nem is kell ilyen szemüveg . A gőzösön bizony adott esetben szem mentő is lehet . Egyszer a szemembe vágódott egy izzó szénpernye rendesen égetett nem kicsit fájt 2 napig ,ha 3 mm re mellé megy ma csak egy szemű lennék. A gőzös világban természetes,hogy használtak ilyen védőszemüveget.

Előzmény: Mopat (56443)
Mopat Creative Commons License 2014.01.16 0 0 56443

Üdv!

Anno ez a szemüvegféle nem volt olyan ördöngösség, hiszen a korban ilyesmit hordtak a motorosok, kezdetben az autósok és mindkét világháborúban a repülőgépek személyzete...Mindegyik eléggé természetközeli módon volt vezethető, kellett számolni a porral, a szembe vágódó bogarakkal, sőt a fröcskölő olajjal is. Mindez kb. igaz a gőzösre is, a már leírt pernye, füst mellett ott is volt bogár, űrszelvénybe bekontárlodó ágacska...És az említett motoros/pilóta szemüvegek is teljesen zártak voltak, a szélükön puha kerettel illeszkedtek az arc és orr vonalához. Ugye, a szemüveg szélénél beáramló levegő tartósan csunya huzatot, könnyezést, gyulladást okozkatott volna!

Előzmény: Mágus23 (56438)
M63,008 Creative Commons License 2014.01.16 0 0 56442

Létezett ilyen széntüzeléssel is

A DRG 05 003 pedig szénportüzelésű volt; és itt nem volt puttony, a szerkocsiból vitték át csővezetéken a szénport.

Előzmény: rm40 (56424)
manhattani Creative Commons License 2014.01.16 0 0 56441

>Egyébként pl. a németek - ha jól emlékszem, forgalmi okokból - a birodalmi időkben kétvezetőfülkés a villany- és dízelmozdonyoknál is jelölték a mozdony elejét és hátulját

A MÁV is jelöli, ha nem is elejének meg végének, de, ha jól emléxem, 1-es és 2-es végnek, és így már a mozdony jobb és bal oldalát is lehet értelmezni, álló mozdonynál is.

Forgalmi okokból, tudtommal, nem különböztették meg, de azt hallottam, hogy a Keletiben időnként a villanygépeket megforgatták, hogy a kerékpárjaik egyformán kopjanak. Viszont baleset leírásában fontos lehet, hogy a mozdony melyik végével ütközött, pl.

Előzmény: rm40 (56440)
rm40 Creative Commons License 2014.01.16 0 0 56440

> Nem tudom, ez igaz volt-e OFFtopik dízelmozdonyokra?

Egyvezetőfülkés mozdonyokra minden bizonnyal. Egyébként pl. a németek - ha jól emlékszem, forgalmi okokból - a birodalmi időkben kétvezetőfülkés a villany- és dízelmozdonyoknál is jelölték a mozdony elejét és hátulját ("V" (vorne) illetve "H" (hinten) betűkkel). Ha megnézzük a V140-est, akkor ott a kipufogó csaknem középen van (lásd jellegrajz) és az utolsó kép tanúsága szerint a hűtős vége számított a hátuljának. Speciel tengelyelrendezésben itt ez lényegtelen. :)

Előzmény: manhattani (56433)
manta66 Creative Commons License 2014.01.16 0 0 56439

Azt írtam, hogy "sokszor" és nem azt hogy "mindig."

Ok, fújják a segédfúvóval a füstöt...

Előzmény: manhattani (56437)
Mágus23 Creative Commons License 2014.01.16 0 0 56438

Üdv Szia Szabolcs ! A szemüveget nálunk is használták, azt nem tudom,hogy kötelező előírás volt e ,de annyi biztos ,hogy a mozdonyszemélyzetnek volt ilyen.  Egy eredeti 40 es évekbeli példány nekem is van belőle anno nagyanyám öccsétől kaptam ő valamikor a 60 as években kapta. Egyébként használtuk néha mi is ,igaz én inkább erre a célra egy köszörű védőszemüveget használtam ami szintén zárt volt a szem körül spec szikravédő szemüveg volt amit az Északi főműhelyben a síkköszörűnél és a szikraforgácsolónál használtak.

Előzmény: _ANDRÁS_ (56429)
manhattani Creative Commons License 2014.01.16 0 0 56437

>sokszor a kémény nem lóg be a füstszekrénybe, hanem csak egy gallér annak a tetején, ...

Az a gallér csalóka.

Ez egy ami gőzösről szóló gyűjteményes munka rajza, így ez az elrendezés tipikusnak tekinthető. Kis gallér itt is van a kazánboírtáson, de mégis mélyre nyúlik a kémény csöve a füstszekrénybe.

Ezen a rajzon nincs minden, ami a valóságban van, pl. a segédfúvó :-), meg a szikrafogó, úgyhogy lehet még más is :-)

Nem gondolom, hogy a külön fúvónak túl kéne szárnyalnia a hengerekből kiömlő gőzt, de a kiütés szünetében pótolhatja, meg mikor van, erősítheti. Nekem az amerikai gőzösök füstölése épp nem tűnik szaggatottnak, mint pl. a magyaroké. De hogy teljes gőzös rajzokon nem láttál ilyet, az elgondolkodtató.

Az az USRA Light Pacifc kb. másfélszerese a mi 301-esünknek :-) Nem tudom, hogy egyedül a nagyobb mozdonyméret indokolja-e magas, egyenes füstoszlopot.

Előzmény: manta66 (56436)
manta66 Creative Commons License 2014.01.16 0 0 56436

Nekem is feltűnt hogy magasra megy a füst, de azokban a gőzösökben sincs más, mint az európaiakban.

Sok rajzot megnéztem, nincs külön megfúvatva semmivel.

A segédfúvó (blower) általában ott is egy lyukacsos csőgyűrű a nagy fúvó körül.

Olyan mennyiségű gőzt, mint amit a kiömlés produkált, nem lehet túlszárnyalni semmivel. Legfeljebb friss gőzzel (levegő kizárt). De annak nyoma lenne a csövezésen a rajzokon, a vezetőállások kezelőszervein. És leginkább marha gazdaságtalan lenne arra pocsékolni a gőzt, amit a kiömlő úgyis megcsinál.

És nem is ütemesen távozna...

Viszont, ha megnézed  az amcsi füstszekrényeket, látható, hogy sokszor a kémény nem lóg be a füstszekrénybe, hanem csak egy gallér annak a tetején, és a fúvó sem a füstszekrény alján van, hanem teljesen fent.

Tehát a kémény nem egy méter hosszú, hanem csak 15-20 centi.

Egy nagy gép fúvója a szűkített részen is 20-25 centi!

És a kazánnyomás is gyakran 20bár körüli.

És jóval nagyobbak is azok a masinák, mint az itteniek.

Ez már lehet oka a magas füstnek.

Egy európaival összevethető méretű, pl USRA Light Pacific nem is igazán füstöl magasabbra.

Előzmény: manhattani (56432)
manhattani Creative Commons License 2014.01.16 0 0 56435

>Amerikában a Stokernek a tartozéka volt egy gőzpisztoly, ...

Ott nagyon kellett, hogy a Stoker jól terítsen, mert egy Big Boy tűzszekrényének az elejébe ember egyszerűen képtelen bedobni a szenet. Ott létkérdés volt, hogy a gépfűtő jól dolgozzon.

Előzmény: rezgaras (56431)
manhattani Creative Commons License 2014.01.16 0 0 56434

>A szemüveg meg nagyon jó találmány, bár nálunk is bevezették volna!

Amerikában is volt.

Magyarországon Balázs Józsin láttam egyszer, aki a 424,009-es mozdonyvezetője volt.

Nem csak szemüveg, hanem körben is zárt volt, mint az úszószemüveg. Kellett, mert gőzmozdonyon könnyen az ember szemébe csap a szél izzó koromdarabot, ami nagyon nagy bajt csinál, mint történt is egy ismert magyar gőzös vezérrel.

manhattani Creative Commons License 2014.01.16 0 0 56433

>Érdekes egyébként, hogy milyen tengelyelrendezésűnek tekinthető.

Hallottam valahol, hogy "az a mozdony eleje, ahol a kémény van!" :-)

Tehát a tengelyelrendezést onnan kezdve kell nézni.

Nem tudom, ez igaz volt-e OFFtopik dízelmozdonyokra?

Előzmény: rm40 (56424)
manhattani Creative Commons License 2014.01.16 0 0 56432

>A segédfúvó álló helyzetben kell, hogy huzatot csináljon ...

Igen, ez volt a magyar (európai) gyakorlat. Amerikában a mozdony olyan toronymagasra lövi ki a füstöt, hogy az nem mehet pusztán a hengerekből kikerülő gőzzel, ahhoz szerintem friss gőz kell. Vagy sűrített levegő, azt sem tartom lehetetlennek, az amik biztos kiszámolták, hogy melyik a gazdaságosabb.

A magasra lőtt füst miatt pedig túlnyomó részben nem volt füstterelő.

Előzmény: manta66 (56407)
rezgaras Creative Commons License 2014.01.16 0 0 56431

Amerikában a Stokernek a tartozéka volt egy gőzpisztoly, aminek a flexibilis csöve a kazánfejre volt kötve, nagynyomású gőzt kapott. A Stoker által a kazánajtó előtt belül lévő polcra felhordott szenet azzal lehetett szétteríteni. De pár éve itt a fórumon Vendégsín mutatott olyan rajzot is, amin emellett az állókazánban körben volt egy gőzcső, ami szintén a szén szétosztását segítette. Nem tudom mi volt az európai gyakorlat. Nem sok európai országban volt használatban Stoker.

Divrotcé Creative Commons License 2014.01.16 0 0 56430

Jé, külön ajtónyitogató is van.

Előzmény: Mopat (56426)
_ANDRÁS_ Creative Commons License 2014.01.16 0 0 56429

Bár nem kezeltem sose stokert, de ahogy a régebbi visszaemlékezésekből olvasható, azért azzal nem lehett tökéletesen mindig oda szóratni a szenet, ahová kellett, nyilvánvaló, hogy néha kiigazítják egy kicsit.

A szemüveg meg nagyon jó találmány, bár nálunk is bevezették volna!

Előzmény: rezgaras (56427)
_ANDRÁS_ Creative Commons License 2014.01.16 0 0 56428

Elnézve a filmeket, az elsőn látott fűtő a megyar szenekkel és a magyar mozdonyokon nem élt volna meg. Teríteni nem sikerült neki, ahogy néztem, csak kupacra dobja a szenet...

rezgaras Creative Commons License 2014.01.16 0 0 56427

Jópofa! Az első filmen az a fő probléma, hogy az indulás emelkedőn, ívben történik és csak ott helyben közölték a személyzettel, hogy előző nap a kopás csökkentése céljából lekenték az ívekben a pályát. Nagyon finoman kellett indítani, így is hallatszik egy párszor, hogy megpörög.

A 241-esen nem nagyon értem, hogy miért tüzelnek kézzel, a filmen is látszik, hogy ott a Stoker. Lehet, hogy nem volt üzemképes.

Jópofa a szemüvegük. Kötelező felszerelés lehetett, a híres Renoir filmben 1938-ból is ilyet hordanak.

Mopat Creative Commons License 2014.01.16 0 0 56426

Hogy dolgozik a francia fűtő?

Ügyesen...231,141,241 gépeken...

http://www.youtube.com/watch?v=M5juVrPgYIU

Illetve:

http://www.youtube.com/watch?v=BK9P_FW0BFE

http://www.youtube.com/watch?v=I6vlQYSvRKY

Kell azért némi gyakorlás, illetve a vezér is kihúzódik oldalra...(mondjuk nekik ez a természetes...meg néha egy kis lábonvágás) de a fűtő "neki kézreesően lapátol"!

Persze, hogy minden logikusabb lett volna fordítva, de akkor meg pont úgy csinálják, mint mondjuk a németek, azt meg nem akarták...:)

Előzmény: rezgaras (56425)
rezgaras Creative Commons License 2014.01.16 0 0 56425

Jó kérdés! Meg kellene nézni újra a Fantomas filmet, ahol "eltérít" egy vonatot - hogy hogyan dolgozik a fűtő. Arra tisztán emlékszem (megnéztem a gyerekekkel is ;-)), hogy Fantomas a bal oldalon vezetett és ott is ugrott le a mozgó vonatról.

Előzmény: _ANDRÁS_ (56420)
rm40 Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56424

> Az igazi, nagyon sikeres cab forwardnál megfordították a kazánt, elöl volt a vezér is és a fűtő is, mert ott volt a tűzszekrényajtó. Az ilyen gép persze csak olajfűtésű lehetett, az meg csövön jött előre a szerkocsiból.

Létezett ilyen széntüzeléssel is, azok olaszok gruppo 670-ese. Igaz, hogy itt a szénputtony a mozdonyon volt, de zért mégsem tekinthető szertartányosnak, mivel a vízkészletet teljesen a szerkocsiban helyezték el, anélkül nem közlekedhetett.

Érdekes egyébként, hogy milyen tengelyelrendezésűnek tekinthető. A wiki 2'C-nek írja (nyilván mivel a mozdonyszerelvényben előről hátra így következnek a tengelyek), ugyanakkor a korabeli szakirodalom C2' tengelyelrendezésűnek jelölte.

Ez utóbbinak is megvan a logikája, hiszen az "eleje" például szertartányos gépeknél nehezen értelmezhető. Így mondhatnánk, hogy a tengelyelrendezés a füstszekrénytől olvasandó, ez esetben pedig az utóbbi jelölés a megfelelő.

Előzmény: manhattani (56398)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56423

Igen a mozdony neve volt, a höskorban nagyon keves tarsasag hasznalt palyaszamokat

Tehat ezek a mozdonyok a valosagban nem is voltak?

Előzmény: k.novotny (56418)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56422

Köszönet. Akkor a jelzőmegfigyelésnél kézenfekvőbb a probléma megoldása.

Előzmény: _ANDRÁS_ (56420)
alkotasu Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56421

Nagyon jó az oldal!

Szomorú érdekessége az egyik mozdonynak, hogy röviddel hagyományos gőzőssé alakítása után egy balesetben elpusztult:

http://www.douglas-self.com/MUSEUM/LOCOLOCO/turbom/turbom.htm

A baleset előtt:

http://www.britishsteam.com/lms/4-6-2/46202.php

és utána:

http://www.britishsteam.com/lms/4-6-2/46202b.php

De a tragikus balesetnek volt egyéb mozdony áldozata is, mely a baleset előtt ilyen volt:

http://www.britishsteam.com/lms/4-6-2/46242.php

A baleset után pedig így nézett ki:

http://www.nrm.org.uk/ourcollection/photo?group=Derby&objid=1997-7397_DY_41699

A harmadik mozdonyból sem maradt sok, ami eredetileg ilyen volt:

Utana ilyen lett:

http://www.britishsteam.com/lms/4-6-2/H45637.php

Ha valaki további részletekre lenne kíváncsi, a külföldi balesetek topikban megtalálja:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=128665731&t=9214305

Előzmény: Mopat (56390)
_ANDRÁS_ Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56420

"Európában sok országban volt/van baljáratos pálya (Svájc, Ausztria, Nagy-Britannia, Franciaország), de a mozdonyvezető (és ennek megfelelően a kormányvonórúd) csak Franciaországban volt a bal oldalon."

A mozdonyvezető oldalának kijelölésénél még egy szempontot is célszerű volt figyelembe venni: a fűtőnek szenes, "lapátos", tehát kézi tüzelésű mozdonyon akkor áll kézre a lapátolás, ha a bal oldalon áll és úgy dolgozik. Ebben az esetben a konyha jobb oldala gyakorlatilag üres, a bal oldalon meg ketten tobzódnak. 

Természetesen tisztában vagyok vele, hogy voltak ilyen mozdonyok - és ilyen vasutak - ennek ellenére is.

Előzmény: rezgaras (56403)
_ANDRÁS_ Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56419

Na, ezért az "élményért" nem irigyellek!

Előzmény: K.O. Lompos (56400)
k.novotny Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56418

ezért feltételezem, hogy az Arad a gép neve lehetett.

Igen a mozdony neve volt, a höskorban nagyon keves tarsasag hasznalt palyaszamokat

a Vacz nevü mozdonyt a Cockerill gyartotta, mig a az Arad nevüt pedig a StEG

Előzmény: Tastam (56417)
Tastam Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56417

Falukutató - tehát nem vasúti szakember - értekezésében írja, hogy Arad-típusú gőzmozdony vitta az ominózus próbavonatot, ugyanakkor az Ezüst Könyvben látható Vácz típusú mozdony képét teszi oda. Nos, én sehol nem találtam arra utalást, hogy Arad típusú mozdony létezett volna, ezért feltételezem, hogy az Arad a gép neve lehetett.

Előzmény: k.novotny (56416)
k.novotny Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56416

Vagyis elképzelhető, hogy ez haladt végig első ízben egy próbamenet során Érsekújvár és Pozsony között

igen, ennek van valoszinüsege

Harom a"Arad' nevü mozdonyrol tudunk, a nevezettel együtt

a TVV Tiszavideki Vasut 'Arad' nevü mozdonya, de ezt 1857-ben gyartottak, tehat ekkor mar üzemelt a Pozsony-Ujvari vonal

illetve a Körösvölgyi Vasut 'Arad' mozdonya, de azt meg kesöbb az 1870-es evekben epitettek

Előzmény: Tastam (56415)
Tastam Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56415

Köszönöm, akkor nagyjából jól gondoltam. Tehát 'Arad' nevű mozdony volt, még ha nem is az MKpV-nél. Vagyis elképzelhető, hogy ez haladt végig első ízben egy próbamenet során Érsekújvár és Pozsony között.

Előzmény: k.novotny (56410)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56414

Beidezek belöle:

Jelen oldal - szerepvállalásunkkal összhangban - a gőzmozdonyokkal és egyéb vasúti vontatójárművekkel kapcsolatos ismeretek és adatok terjesztésének céljait szolgálja.

A korai gepek miert nem tartoznak az ismeretek es adatok terjesztese ala?

Előzmény: k.novotny (56412)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56413

Tehat mozdony nevekre nem reagal az adatbazis.

Jo akkor a nevet kapott mozdonyokrol mikeppen nyerhetok adatok?

Előzmény: k.novotny (56412)
k.novotny Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56412

A TrainPC miért nem ismeri?

http://www.gozmozdony.hu/archivum/adatbazis

Beidezek belöle:

A keresés a pályaszám megadásával indítható. (Figyelem! A rendszer csak helyesen megadott pályaszámokra válaszol használható adatokkal!) A keresési kritériumok a keresőgombtól jobbra található országlista, ill. vasúttársaság-szűrő és -kód beviteli mezők használatával szűkíthetők. A pályaszámokkal meghatározott járművek keresett egyedi adatai egynél több találat esetén az egyes találatokra kattintva jeleníthető meg. Egyazon járművekre az életútjuk során különböző tulajdonosi állagokban történt nyilvántartásuk esetén több találat is megjelenik. (Amennyiben a megjelenített adatsorhoz kiegészítés is tartozik, ezek az adatsorra történő további kattintás esetén külön ablakban jelennek meg.) Visszalépés a keresés újraindításával lehetséges.

Tehat mozdony nevekre nem reagal az adatbazis.

Előzmény: Divrotcé (56411)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56411

A TrainPC miért nem ismeri?

Előzmény: k.novotny (56410)
k.novotny Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56410

Az MKpV-nek volt 'Arad' nevű gőzmozdonya?

Igenis, meg nem is is:-)))

Az MKpV rendelete meg a mozdonyt, csak mire leszallitottak, 1850 közepere, az MKpV mar nem letezett, ezaltal igy nem volt neki, de az uj firma az SOStB (k.k. Südostlichhe Staatsbahn) vitte tovabb 'Arad' neven a mozdonyt.

Előzmény: Tastam (56405)
hmsoft Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56409

Gondolom, véletlenül sem innen vetted az ötletet

Nem. Bár nemrég felmerült a 3 méteres vasút mint téma az anyatopicon, viszont az, hogy ilyen nyomtáv mellett könnyen adódik egy meglehetősen magas szerkesztési szelvény, és elvezethet(ett volna) a szerkocsi-mentes megoldáshoz, mégpedig úgy, hogy a kazán fölé kerülnek az üzemanyagok, az konkrétan nem merült fel.

Érdekes még, hogy hiába sikerült megszabadulniuk a jellegrajz készítőinek a szerkocsitól, nem fordították meg a mozdony "elsődleges haladási irányát". Mert ha így tettek volna, akkor szvsz. fontosnak látták volna külön ábrázolni a járművet a konyha vége (illetve akkor már homloka) felől (is).

hm

Előzmény: Mopat (56401)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56408

Az Adattár (Train PC) semmi hasonló jellegűt (Pest, Vác, Vácz, ... nem hajlandó elfogadni.)

Ilyen csodákat miképpen lehewt előcsiholni?

Előzmény: Tastam (56405)
manta66 Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56407

A segédfúvó álló helyzetben kell, hogy huzatot csináljon a kazánban.

A füstterelő meg menet közben működik.

Előzmény: manhattani (56397)
RhB Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56406

Mondjuk a Cab Forward nem amiatt lett ilyen, hogy a mozdonyvezető a kaliforniai panorámában gyönyörködjön, hanem hogy a hosszú alagutakban a füst ne fojtsa meg. :-) Másik megoldás a villamosítás volt (Great Northern, Milwaukee).

Tastam Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56405

Az MKpV-nek volt 'Arad' nevű gőzmozdonya?

rezgaras Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56404

Mondjuk az amerikai források nem így indokolják. A füstterelő hasznosságát ők is felismerték, de nagyon "németesnek" tartották, idegennek az amerikai stílustól. Gyárilag csak a Niagarán volt, az pedig már 2. Vh. utáni fejlesztés.

Előzmény: manhattani (56397)
rezgaras Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56403

Azért ez egy érdekes kérdés. Európában sok országban volt/van baljáratos pálya (Svájc, Ausztria, Nagy-Britannia, Franciaország), de a mozdonyvezető (és ennek megfelelően a kormányvonórúd) csak Franciaországban volt a bal oldalon.

Előzmény: Divrotcé (56377)
Csa80 Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56402

Nem semmi mozdony. És ezen a bloggon vannak még csodák.

http://m.cdn.blog.hu/vo/vonattal-termeszetesen/image/breitspurbahn/08.jpg

Előzmény: Mopat (56401)
Mopat Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56401

Üdv!

Gondolom, véletlenül sem innen vetted az ötletet:)(csak elgondolkodtál azon, hogy milyen hasznos az egymásra pakolt konténerek alkalmazása az USA egyes vonalain...)

http://m.cdn.blog.hu/vo/vonattal-termeszetesen/image/breitspurbahn/09.jpg

Itt a tolatómozdony vizét a kazán fölé tették! Meg a szén is felülről csordogál... Emberes kis tolatómozdony, olyan 3000+ lóerő! Na jó, 3m nyomtávhoz.(Abszolút politikamantesen!) Viszont az a 4 tonna szén az nevetséges mennyiségű!

Illetve, ez a gőzös nagyon érdekes! Széntüzelés(hiába, a krautoknál az olajjal mindig baj volt!), gőzturbina, generátor, villanymotor! Mint egy guruló hőerőmű!

(Különösen elvetemült egyének két gőzöst öszerakva 128 méteres mozdonnyal keménykedhetnek...)

http://www.majhost.com/gallery/TTruck/Forum/Breitspurbahn/breitspurbahn_3.jpg

Még alul látható három gőzös, méghozzá az a hagyományos hajtórudas...külön érdekesség, hogy a legalsó masina szerintem valójában két szertartályos mozdony, A-véggel összekötve. A szén a vezetőállás elől ejtőzik a kazánba...illetve kondenzációs a mozdony....A gyorsvonati gőzös egész pofás, bár a vezetőállás hő és hangszigetelésével lett volna mit mojolni!

Előzmény: hmsoft (56399)
K.O. Lompos Creative Commons License 2014.01.15 0 0 56400

Úgy.., ahogy laírtad.

A védelemről meg csak annyit, hogy amikor a 424 021 - es jobb első ütközőjére fölakadt a ruszki ZIL., nem szivesen ültem volna egy műanyag kaszniban a gép elején.

Amikor azután az ütközéstől számított 15 méter múlva még föl is robbant a bal oldali üzemanyagtartálya, Még a Bivaly konyháján is húztam befelé a nyakamat :-)

Előzmény: _ANDRÁS_ (56393)
hmsoft Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56399

Látod, ha abban az időben már működtek volna a bővített rakszelvényű vonalak, az ilyen mozdonyokon a vizet és a szenet a kazán fölött lehetett volna elhelyezni, és akkor nem kizáró ok a szenes működésmód. A szénvételezés egyszerűen gravitációs úton történhetett volna, csapóajtó és ejtőcső segítségével. Ekkor a csapóajtóhoz egy klasszikus WC lehúzóhoz hasonló szerkezetet dukálna, és hogy egységesítsük a kezelőszerveket, a másik WC lehúzó a kazánvíz injektálására szolgálna.

hm

manhattani Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56398

>Erre szolgáltak azok a megoldások, ahol elől kialakítottak egy vezérállást, ezen tartózkodott a vezér, hátul pedig a fűtő fűtött, a vezér utasításai alapján.

Ilyen volt a Southern Pacific első "cab forward" mozdonya. A vezér ott ült a füstszekrény ajtó előtt... A hő és a hang kibírhatatlan volt, ezt az irányzatot nem folytatták.

Az igazi, nagyon sikeres cab forwardnál megfordították a kazánt, elöl volt a vezér is és a fűtő is, mert ott volt a tűzszekrényajtó. Az ilyen gép persze csak olajfűtésű lehetett, az meg csövön jött előre a szerkocsiból.

Előzmény: hmsoft (56384)
manhattani Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56397

>nagy sebességnél ne vágja a személyzet arcába a füstöt a menetszél.

Ez amerikai gőzösöknél nem nagyon volt gond. A segédfúvó olyan sebességgel és magasra lőtte föl a füstöt, hogy esélye sem volt visszaverődni a konyhára, vagy a vonatra. Ezért nincs amerikai gőzösökön füstterelő, amelyiken van, az mutogatni való ritkaság :-)

Előzmény: Mopat (56371)
manhattani Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56396

>az adott vasúttársaság vonalain mennyire kellett alagúttal számolni, akár hegyivel, akár város alattival...)

A Pennsylvania társaság vonalain nem volt jellemző az alagút, volt hegyi pályájuk, pl. ilyen volt a New York-Chicago vonal egy része, de az sem olyan volt, mint egy Sziklás-hegységen való átkelés.

_ANDRÁS_ Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56395

A szokott helyen nem látok ejektort, tehát valószínűsíthető, hogy mindkét lövettyűről locsolnak, mint azt írtam.

Előzmény: CLSmodell (56394)
CLSmodell Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56394

Sikerült végül találnom egy jobb képet a mozdony bal oldaláról is: http://www.flickr.com/photos/lte_rail/9600623704/sizes/o/in/photostream/

Előzmény: _ANDRÁS_ (56392)
_ANDRÁS_ Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56393

"...no de hátha valaki megossza az élményeit."

Bár erről a témáról K. O. Lompos azért többet tudna írni, én is hozzászólnék!

Általában azt szoktuk mondani, hogy tudjuk, mit akarunk nézni! És az viszont általában látszik! Ha a kis ovális ablakon nem is, akkor kihajolunk az oldalablakon, és úgy leskelődünk. De való igaz, a mozdonyvezető nagyban rá volt utalva a fűtő megfigyeléseire is. 

Tehát hozzá lehet szokni a kilátáshoz.

És persze valóban jobb kilátást nyújtanak a mostani vezetőfülkék a modern masinákon, de azt se felejtse el senki, hogy ma egy vékony vaslemez van az ablak alatt, vagy még az sem: műanyag! Lásd: Taurus, Flirt, és még sorolhatnám. Egy komolyabb ütközésnél a személyzetnek nem sok esélye van, ha nem tud kimenekülni. Gőzösön ott volt a kazán, ami azért egy elég merev szerkezet volt, hátrafelé meg a szerkocsi. Tehát volt némi védelem.

Előzmény: Csa80 (56382)
_ANDRÁS_ Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56392

Valóban mindkét lövettyűn van locsolóváltó - merthogy más nem lehet, ugyanis a tápcső elejére van szerelve, tehát a váltóval mködő lövettyű esetén vizet lehetett engedni az innen kiinduló csőbe.

Az a tippem, hogy itt a központi locsolóberendezésbe nem ment bele a lövettyűtől is egy cső, magyarul ha a lövettyűről locsolnak, akkor nem a hármas elosztón keresztül tudták a vizet irányítani. Lehetőség, hogy mondjuk a jobboldali lövettyűtől kiinduló cső a hamuládába ment, a baloldali pedig a szénlocsolótömlőt táplálta. Füstszekrénylocsolásra pedig akár a kazán vízteréből közvetlenül vett víz is alkalmas lehetett - mint ahogy az ANDRRÁSon is így van.

Elég sötét a képen a mozdony bal oldaláról készült kép, nem látni, hogy van-e esetleg kombinált locsolóberendezés a gépen, vagy így, közvetlenül a lövettyűről oldják meg a locsolást.

Ennek a megoldásnak egyébként sajnos van egy olyan hátránya, hogy ha "melegen", tehát a lövettyűt üzemszerűen használva locsolnak, akkor a víz a locsolandó hely mellett még a kazánba is folyamatosan megy, akkor is, ha egyébként nem volna rá szükség.

Másik lehetőség viszont az hogy a vízváltót kinyitva és a légorsót lezárva gőz nélkük a víz saját súlyánál fogva is eljuthat a locsolandó helyre, természetesen csak abban az esetben, ha az alacsonyabban van, mint a szerkocsiban/puttonyban a víz szintje. Ez a megoldás inkább csak a hamuláda közvetlen locsolásánál jöhet szóba.

Előzmény: CLSmodell (56370)
hmsoft Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56391

Az ISz (Ioszif Sztálin) valóban egy "sima" gőzmozdony volt. Nevezték FDp-nek is (FD, személyvonati változat), bár ez csak egy átnevezés volt, valójában nem az FD változataként épült.

hm

Előzmény: Mopat (56389)
Mopat Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56390

Üdv!

Sőt, itt az egész oldal:

http://www.douglas-self.com/MUSEUM/LOCOLOCO/locoloco.htm

Itt a szerző összeszedett mindenféle érdekességet, a villany-gőz mozdonytól, az elől, sőt két végén lévő sátoron keresztül a nagynyomású dugattyúig, a turbináig, a gőzmotorig(V-8 gőzmozdonyban) meg az érdekes kéményekig!

Jó szemezgetést az érdeklődőknek!

Előzmény: Mopat (56389)
Mopat Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56389

Üdv!

http://alternathistory.org.ua/lokomotiv-iosif-stalin-parovoz-operedivshii-svoe-vremya

Szerintem az említett JSZ nevű gép csak egy "sima" áramvonalas mozdony. De nézzétek meg az oldal alján a hozzászólásokat! Van videó is, azon épp egy vegyes üzemű gép dolgozik, méghozzá az említett nem elől lévő fülkével!

Illetve, emlékeztem erre is, úgyhopgy hamar beugrott:

http://www.douglas-self.com/MUSEUM/LOCOLOCO/russ/russrefr.htm

Ott az oldal alján a hibridek! A gépezet elrendezése külön rajzon!(Ja, az oldal tetején meg egy irtózatos, hét hajtott tengelyes szovjet mozdony. Méghozzá nem Mallet, vagy Duplex!

De az először linkelt oldalon lévő videón is jól látszik a gépezet működése!

Előzmény: hmsoft (56386)
Ambzso Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56388

Urak 

175-ös Bivaly hol volt leállítva?

Mágus23 Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56387

Üdv! Rendkívűl érdekes egy gépezet lehetett . Köszönöm ,hogy írtál róla  .Nem tudtam,hogy el is készült ,csak a terveiről tudtam. A német vasút is kísérletezett egy fura Diesel -pneumatikus géppel.  Ez a mozdony, hevített levegővel és gőzmozdony gépezettel működött. Ha jól tudom 1928 as fejlesztés volt.

Előzmény: hmsoft (56386)
hmsoft Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56386

Három épült belőlük: kettő Luganszkban, egy Kolomnában. Mindháromnak osztott hengerei voltak, az egyik térbe (illetve három részre osztott változatban az elsőbe és a hátsóba) gőzt engedtek, a másikba (illetve középsőbe) pedig gázolaj-levegő keveréket. Indításkor a hengerek gőz-tereivel fejtettek ki vonóerőt, azután megkezdődött a gázolaj-levegő keverék befecskendezése a dízel-térbe, amellett, hogy a gőz-térbe továbbra is áramlott. Így a mozdony induláskor gőzmozdonyként, azután gőz-dízel hibridként viselkedett.

Az egészet amiatt találták ki 1935-ben, hogy a gőzmozdonyok építésére ráállt gyárakban viszonylag gyorsan el lehessen jutni egy nagyobb teljesítményű vontatójármű előállításáig. Egy FD-nek megfelelő, tehát 3000-3500 LE-s mozdony lebegett a szemük előtt, de a gőzmozdonyokra jellemző hatásfoknál lényegesen jobb hatásfokkal. Tisztán dízelüzeműként akkoriban még nem tudtak ilyen teljesítményűt építeni, illetve a gyáraknak is át kellett volna állniuk - ami idő. Szerettek volna egy ennél gyorsabb, átmeneti megoldást. Próbálkoztak a hengerek vegyes üzemével is, de akárhogy variálták, a fő probléma azért megmaradt: a dugattyúsebességek, sűrítési viszonyok lényegesen különböztek egy gőzgép és egy dízelmotor esetén. A közös szerkezet miatt ezeket valamennyire mégiscsak közelíteni kellett egymáshoz, aminek eredményeként mind a gőz-, mind a dízelüzem rosszabb hatásfokúra adódott a hibridben, mint külön-külön egy gőzmozdonyban és egy dízelmozdonyban.

Luganszkban 1935-ben megépült a 8000-es pályaszámot viselő, személyszállító vonatokhoz tervezett gép, 1'D1' tengelyelrendezéssel. Majd 1940-1948 között készült a tehervonati, 1'E1' tengelyképletű, 8001-es pályaszámú példány (a háború alatt állt a fejlesztése). Mindkettő gőzmozdony-szerűen nézett ki, tehát elől nem volt vezérállásuk. Kolomnában 1939-1940-ben épült a tehervonati TP1-es, vezérállással az elején. 1948-1950 körül vágták össze mindhármat.

hm

Előzmény: Divrotcé (56385)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56385

Nem tudom, volt-e szó a vonatkozó, cirillbetűs próbálkozásokról. 

Nem tudom, de lehetne.

Előzmény: hmsoft (56384)
hmsoft Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56384

a mozdonyvezető kényelmesebbnek, biztonságosabbnak érezhette, a diesel/villany mozdony által nyújtott "panorámát"

Erre szolgáltak azok a megoldások, ahol elől kialakítottak egy vezérállást, ezen tartózkodott a vezér, hátul pedig a fűtő fűtött, a vezér utasításai alapján. Persze mire ezek a megoldások eljöttek, eljött a dízel- és villamos üzem, tehát alapvetővé már nem válhattak. Ahogy a gőz-dízel üzem sem válhatott azzá (vagyis amikor ugyanabban a hengerben próbálták gőzzel mozgatni a dugattyút, illetve Diesel-ciklus szerint, gázolajjal). Nem tudom, volt-e szó a vonatkozó, cirillbetűs próbálkozásokról. Íme két kép a TP1-esről, amely egyesítette magában az elől-vezérállásos konstrukciót és a gőz-dízel üzemet.

Egyik kép
Másik kép (ez nekem elméletileg meg kell hogy legyen valahol, mármint az eredeti újság, csak már vagy 30 éve nem láttam :) )

hm

Előzmény: Csa80 (56378)
Mopat Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56383

Üdv!

Hát, azért a Púpos vagy a Szöcske még hagyján, a Bobó közelíti meg leginkább a gőzös fílinget. Ezért is van a gőzösön két ember, hát ívben aztán pláne nem lát ki, ha a túloldalon nem figyelnek! Bár, most már "ideje lenne" leszakadnom szegény Cápaorrúról, de ezt a majd félórányi, 1946-os prop. videót csak belinkelem.

http://www.youtube.com/watch?v=5UXuZxchOCA

Mert ugye, aki végignézi, az hamar rájön, hogy "jobb helyeken" már 1946-ban volt a gőzösön jelzéskép-visszajelző készülék(biztos nem ez a pontos neve, a hangszóróim jelen helyemen meghaltak, alig nyühög-az is lehet, hogy a narrátor már vonatbefolyásolóról beszél!!!) meg rádióznak egymással...Nesze neked, hogy aki utálja az elektronikát, az vegyen gőzöst...Mondjuk az a kis gőzös az elején:) Az már nosztalgia volt 1946-ban is! Emellett ugye olyan 20 perc után nekikezdenek gőzmozdonyt építeni(naná, ugye Cápaorrút. Az volt akkor a Pennsylvania "arca", gondolom). Hajtórúd-kovácsolás, füstcső beszerelés, illetve as burkolat nincs is még a helyén...Ja és a gőzmozdonyhoz való próbapad! Ugye, ilyet minden autóval rendelkező fórumtárs látott már, ezzel nézik a féket műszaki vizsgán! Na, ezek gőzöst szemlélnek, ahogy nézem, azért forgott a kerék rendesen!

Előzmény: Csa80 (56380)
Csa80 Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56382

Persze, tiszta ez is. Számomra akkor is meglepő érzés volt, akkár csak 2 percet is nézni kifelé azon az apró ablakon előre. És ugye a látóteret kitöltötte a mozdony oldala, egy füstterelőről már nem is beszélve. Azzal is tisztába vagyok, hogy nem a mozdony elé néztek, hanem távolabbra, no de hátha valaki megossza az élményeit.

Előzmény: Divrotcé (56381)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56381

Azért jól karban tartott, rendesen gazolt oldalú pálya (ne feledjük, a gőzös is végzett termokémiai dzungelírtás) mellett azért a saját oldali jelzők megfigyelése talá nem okozott nehézségeket.

Csa80 Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56380

Bár most belegondolva van ellenpélda, szöcske, pupos, bobo....

RhB Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56379

Esetleg a modell is segíthet, itt is van egy kis videó:

http://www.broadway-limited.com/paragon2prrt-14-4-4-4.aspx

Előzmény: Mopat (56372)
Csa80 Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56378

Nyáron kilátogattam a Füstibe, és a gőzmozdony ablakán előre tekintettem, megállapítottam, hogy azért eléggé korlátozott a kilátás.

Mondjuk az én munkahelyemen is az, egy autóhoz képest, bár a forgalom is irányított.

Tudom, vannak itt olyanok akik aktívan vezettek gőzöst, milyen élmény volt ez a "korlátozott" látás?

Biztos mégha kicsit is, de ez is jótékony hatással bírt a gőzös üzem lecserélésében. Arra gondolok, hogy a mozdonyvezető kényelmesebbnek, biztonságosabbnak érezhette, a diesel/villany mozdony által nyújtott "panorámát":-)

Előzmény: Divrotcé (56377)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56377

Igen, a jelzés-figyelés miatt kérdezem. Néha/néhol volt baljáratos kétvágányú pálya is, és nem mindenütt rakták kiskonzolra a jelzőket. 

Előzmény: Csa80 (56376)
Csa80 Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56376

Azt nem tudom, de gondolom a szemafor/jelzőlámpa/táblák miatt előnyösebb.

Előzmény: Divrotcé (56375)
Divrotcé Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56375

Mifelénk mindig jobb oldalon volt a mozdonyvezető helye?

rezgaras Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56374

Érdekes megfigyelni a filmen azt a jelenséget, amit az amerikaiak többször leírtak, hogy a Mallet és Duplex mozdonyok két gépe hosszabb út során szinkronban járt, mert a mechanika "összerázódott".

Érdekes látvány a filmeken az óriási, görgős csapággyal ellátott hajtókat csap is. Valahogy az állóképeken nem ennyire szembeötlő.

A duplexekben akkora teljesítmény tartalék volt, hogy még 70 mélrföldes (113km/h) sebesség mellett is ki tudott pörögni az első gép, ha a mozdonyvezető óvatlanul nyúlt a szabályozóhoz! Félelmetes érzés lehetett...

Előzmény: Mopat (56373)
Mopat Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56373

Üdv!

És végül némi akció élőben a Cápaorrútól(meg mindenki mástól, ami csak előfordult arrafelé...sajnos eredeti hang nélkül)a Horseshoe kanyarban. 0.58-kor párhuzamos személy/gyorsvonattal, 2.00 után pedig postavonattal(?)

http://www.youtube.com/watch?v=sVhm3q_zU2E

Szép, csak gondolom elég bonyolult gépek voltak, bár a golyóorrú áramvonalas kialakítást valahogy "amerikaibbnak" érzem(helyesen, személyszerint jobban tetszik...)

Előzmény: Mopat (56372)
Mopat Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56372

Üdv!

Nincs az a kémény annyira hátul!

http://www.youtube.com/watch?v=7kmkGSSaxMU

Az elején, ahol a fűtőházból áll ki a gép, már látható, honnan jön a füst, de 1.50 körül aztán kojtolni kezd rendesen!

Vagyik, a kéményt kazán fölött futó pukli elejébe tették bele. Tehát, ahogy látszik nowotny fórumtárs képén, az áramvonalazás mögött a félig nyitott normál füstszekrényajtó...a kémény egészen a megszokott helyén van!

Sőt, még pár fotó, 0.13-nál és 0.18-nál szépen lebukik a kéménypozíció!

http://www.youtube.com/watch?v=x6HTHcouKu4

Mopat Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56371

Üdv!

Felülnézeti kép nélkül erre nem igen fogunk rájönni...mintha a sátor előtt, a kazán tetején volna egy igen apró "pukli" igaz, az bármit takarhat, homokolót, gőzdómot...gondolom, az lehetett a logika, hogy nagy sebességnél ne vágja a személyzet arcába a füstöt a menetszél. Illetve, alagutak esetében is hasznos...(már most, Manhattani úr biztosan jobban tudja, hogy az adott vasúttársaság vonalain mennyire kellett alagúttal számolni, akár hegyivel, akár város alattival...)

Előzmény: k.novotny (56364)
CLSmodell Creative Commons License 2014.01.14 0 0 56370

Köszönöm a gyors választ. :)

A neten gyorsan kerestem képeket az osztrák változatról (a saját képeimet hetekbe telne előásni).

109.13 jobb oldali lövettyű: http://www.flickr.com/photos/8293801@N07/9021980595/sizes/o/in/photostream/

109.13 bal oldala (sajnos közelebbi képet nem találtam): http://www.flickr.com/photos/8293801@N07/9024206566/sizes/o/in/photostream/

Viszont kicsit félreértetted a leírásomat, az osztrák gépen nem csak a bal oldalin, hanem mindkét lövettyűhöz tartozik plusz egy elzáróváltó, az általad említett vízváltón, és légorsón kívül.

Előzmény: _ANDRÁS_ (56368)
Mágus23 Creative Commons License 2014.01.13 0 0 56369

ÜDV ! K.O. LOMPOS és ANDRÁS Urak!  Mi a véleményetek a korábbi írásomban leírt szabályzó hibáról ,mai napig nem tudok rájönni . Ha van valami elgondolásotok a dologról kérem írjatok . Előre is kösz.

_ANDRÁS_ Creative Commons License 2014.01.13 0 0 56368

Alapesetben a frissgőzlövettyűknél - legalábbis a magyar mozdonyokon - két "tekerő" van, ezek a vízváltó (a szerkocsi felöli oldalán a lövettyűnek), amivel a közlekedési csőből a lövettyű házába engedjük a vizet; egy sima kúpos forgó váltó. A második a légorsó; a csordulószelep emelkedését lehet vele szabályozni, vagy teljesen lezárni.

Általában a jobb oldali lövettyűk nyomóoldalán volt a harmadik "tekerő", ami szintén egy sioma váltó, ez a tápcsövet összeköti a locsolóberendezés központi hármaselosztójával. Tehát ennek a váltónak az átállításával a lövettyű ide is táplált, lehetővé téve, hogy ha az ejektor nem működik, akkor is lehessen locsolni; illetve mivel nagyobb nyomást lehet vele előállítani, és forrób a vize, ezért akár még a mozdony mosására is fel lehetett használni a szénlocsoótömlőn keresztül.

A magyar gép-osztrák gép közötti eltéréseknél jó lenne képet látni, de gyanítható, hogy náluk nem a jobboldalira, hanem a baloldalira rakták ezt a váltót. Ennek tulajdonképpen nincs jelentősége. De ez csak tipp, biztosabban lehetne mondani talán, ha látja az ember legalább képen, ahol jól kivehető.

Előzmény: CLSmodell (56362)
_ANDRÁS_ Creative Commons License 2014.01.13 0 0 56367

"Ennek a mozdonynak nem kellett soha kinyitni a tűzszekrényét elől?"

Bocsánat a javításért; elöl a füstszekrényt nyitjuk ki, a tűzszekrény hátul van, az állókazánban, oda dobáljuk be a szenet, vagy ott ég az olaj, pakurás mozdony esetében.

Előzmény: FAV 20 (56360)
manhattani Creative Commons License 2014.01.13 0 0 56366

Kösz, még sosem láttam ilyen képet. De ...nem nagyon látom a kéményt! :-)

FAV 20 Creative Commons License 2014.01.13 0 0 56365

Köszi!

k.novotny Creative Commons License 2014.01.13 0 0 56364

K.O. Lompos Creative Commons License 2014.01.13 0 0 56363

Ha esetleg pakurás / vagy fűtőolajos / volt, nem is kellett napi rendszerességgel kinyitni az elejét....., szóval nemTom :-(

CLSmodell Creative Commons License 2014.01.13 0 0 56362

Sziasztok!

Egy pár gépészeti kérdéssel szeretnék fordulni, a Déli Vasút 109-es sorozatát ismerő topictársak felé. A kérdéseim elsősorban a sorozaton használt lövettyűk kezelőszerveivel lennének kapcsolatosak.

Ahogy a fotóimat néztem a magyar és az osztrák gépről, észrevettem hogy, több másik mozdonnyal ellentétben, ezeken a gépeken a jobb oldali lövettyűhöz három „tekerő” tartozik.

Ezeknek a „tekerőknek” a funkciója érdekelne.

A másik észrevételem a bal oldali lövettyűvel kapcsolatban volt. Itt a magyar és az osztrák gép között találtam egy olyan eltérést hogy a magyar mozdonyon a bal oldalon csak két „tekerő” van, ellentétben az osztrák testvérével, ahol a jobb oldalihoz hasonlóan szintén három. Ennek mi az oka?

Előre is köszönöm a válaszokat.

manhattani Creative Commons License 2014.01.13 0 0 56361

Ezen már én is gondolkodtam! Soha nem láttam nyitott orrú képet erről a Pennsy mozdonyról.

Kémény sem látszik elöl. Azt gondolom, hogy hátrébb volt, és az a cápaorr csak légvágó funkciójú, a füstszekrényhez meg tán oldalra nyíló ajtókkal lehet férni, de nem tudom.

FAV 20 Creative Commons License 2014.01.12 0 0 56360

A kérdésem a következő. Ennek a mozdonynak nem kellett soha kinyitni a tűzszekrényét elől?

Mágus23 Creative Commons License 2014.01.09 0 0 56359

ÜDV!  A gőzorsó javítva lett a szelepek felszabályozva és becsiszolva. A szelepűlésen egy kis kicsorbulás volt ,ettől volt az átfúvás. Ez a gőzorsó azután ismét használva lett és nem volt vele baj az egyik fűtőmozdonyra lett feltéve. A lövettyű az viszont cserélve lett,de hogy miért azt már nem tudom ,de lehet ,hogy pont azért ,mert bizonytalanúl működött. Egyébként a mai napig én sem tudtam rájönni erre a lövettyűhibára,hogy a felmelegedéstől miért is ejtette a vizet .  Volt még egy érdekes hiba a 424 305 ös gőzszabályzójánál, 13 att alatti kazánnyomásnál nem bírtuk kinyitni  az 5.vagy a 6. kísérletnél lett fura a dolog, mert amikor a nyomás felment 13,4 re akkor olyan jól nyitott mint ahogy az elő van írva,de 13 alatt meg sem mozdult. A lényeg, gép kiolt szabályzó cserélve, A hiba megszűnt . Érdekelt a dolog ,úgyhogy Buday Karcsi bátyámmal jobban szemügyre vettük a kiszerelt szabályzót,a kis szelepen egy rendellenes vállasodást találtunk ,de a hibajelenségre ebből nem lehetett következtetni . Ez  egy örök rejtély maradt.

Előzmény: _ANDRÁS_ (56356)
wrn30601 Creative Commons License 2014.01.09 0 0 56358

és

Előzmény: rm40 (56355)
erdőszéli Creative Commons License 2014.01.09 0 0 56357

köszönöm szépen! szobon került elő a fotó, és merült fel a kérdés.

Előzmény: wrn30601 (56354)
_ANDRÁS_ Creative Commons License 2014.01.09 0 0 56356

Érdekes, amit írsz, nem tapasztaltam még ilyet, de egy gőzmozdony időnként tud érdekes dolgokat produkálni... Nekem is sokszor volt már fejvakarás meg értetlenül nézés...

Az nem fordulhatott elő, hogy a gőzorsó valami oknál fogva nem nyitott teljes keresztmetszeten? Ha van esetleg benne valamilyen kis szűkület, a (víz nélkül) kinyitott gőzorsóból a gőz a csordulócsövön  távozik, de ha kismértékben csökken a mennyisége, azt nem nagyon lehet szemmel észrevenni. És mint mondtad, a gőzorsó cseréjével a probléma megszűnt. 

Érdemes lett volna utánajárni, hogy utána javították-e azt a gőzorsót, és ha igen, akkor találtak-e valami erre utaló nyomot az átfúváson kívül.

Előzmény: Mágus23 (56351)
rm40 Creative Commons License 2014.01.09 0 0 56355

Jé, tényleg, ezek Ig. és/vagy IIIl. osztály gépek.

Előzmény: wrn30601 (56354)
wrn30601 Creative Commons License 2014.01.09 0 0 56354

Ha minden igaz, Sopron. Fotó Finta Béla.

A betett kép csak részletkép.

Előzmény: erdőszéli (56353)
erdőszéli Creative Commons License 2014.01.09 0 0 56353

urak, egy kép ügyében nyomozok, a helyszín lenne érdekes, nyilván ennyiből nehéz, de hátha...

rm40 Creative Commons License 2014.01.08 0 0 56352

Ezt is érdemes végig olvasni: Kompaund gőzmozdonyok

Előzmény: krikori (56346)
Mágus23 Creative Commons License 2014.01.08 0 0 56351

Szia Szabolcs!

Sokmindent amit írsz, az gyakorlatilag így van és így működik. Azonban engedd meg, hogy egy régi hibajelenséget elmeséljek most a vízejtés témájából.

A 424-262-es friss gőz lövettyűjével történt ez a meghibásodás. 1987 tavaszán történt (nem nyári melegben) a jobb gőzorsó átengedett. Annak rendje és módja szerint a felmelegedéstől levágott a lövettyű. Átbocsátottam rajta hideg vizet, hogy lehüljön, akkor ugyan felvette a vizet, de nem kellőképpen. Folyamatosan ejtette táplálás közben. A vízváltóval történő hozzáfolyás szabályozás sem segített a dolgon. A lövettyű tisztasásával sem volt semmi probléma, mert előtte való nap savaztam ki a lövettyű betétet, és tisztítottam ki a lövettyű házat.  Azért, hogy esetleges tömítési problémák se legyenek, a szükséges tömítéseket megújítottam. Mindezek ellenére a  lövettyű csak-csak ejtette a vizet. A lövettyű betétet is cserélve a probléma csak megmaradt. Ekkor a daruról lejárva Rákosrendezőről bementünk a gőzös műhelybe javíttatni. Linkecs Pista bácsinak az ötlete alapján ki lett cserélve a jobb oldali gőzorsó. Miután a lövettyű gőzszelep cseréjével a felmelegedés megszünt, tökéletesen működött a tápkészülék. Érdekes egy hibajelenség volt ez, mert elméletileg ahogy Te is írtad, inkább a felmelegedéskor levágni szokott a lövettyű. Egyébként ez a lövettyű ezt még , két-három alkalommal eljátszotta, hogy felmelegedésre nem levágott, hanem ejtette a vizet. Később azonban valami oknál fogva cserélve lett.

Előzmény: _ANDRÁS_ (56343)
K.O. Lompos Creative Commons License 2014.01.08 0 0 56350

Sajnos.

Ha egy szerelvény fejes gépen nincsen légsűrítő, föl sem tünik :-)

Előzmény: _ANDRÁS_ (56349)
_ANDRÁS_ Creative Commons License 2014.01.08 0 0 56349

Akkor megnyugodtam, hogy mással is megtörtént... :)

Előzmény: K.O. Lompos (56347)
Mágus23 Creative Commons License 2014.01.08 0 0 56348

Tisztelt Urak! Ahol a mozdonyok pihennek című, itt korábban részleteiben elkezdett cikk,teljes terjedelmében olvasható,a VASÚT és Modell c.lap XIV. évfolyam 3.számában.

Számos gyönyörű fotóval kiegészítve .

K.O. Lompos Creative Commons License 2014.01.08 0 0 56347

A hozzászólásod végén " banális " - nak minősített eseted tavaly ősszel kedvenc kisvasutamon megtörtént. :-)

Előzmény: _ANDRÁS_ (56343)
krikori Creative Commons License 2014.01.08 0 0 56346

Köszönöm a válaszokat, így már összeraktam amire kíváncsi voltam.

_ANDRÁS_ Creative Commons License 2014.01.08 0 0 56345

Szintén messze vagyok a tudorságtól, de kicsit összefoglalva a compaund témát!

Adott (mondjuk a jobb oldali) egy henger, ami közvetlenül friss gőzt kap. A dugattyúra ható erő a gőz nyomásának és a dugattyú felületének a szorzata (a felület pedig ugyebár leegyszerűsítve a dugattyúsugár négyzete szorozva Pível). Tehát képlettel:

F=p*A. (F: erő, p: nyomás, A: felület.)

Ebben a hengerben munkát végez a gőz, azáltal hőmérséklete, nyomása lecsökken valamennyire. Ahhoz, hogy a másik hengerben is ugyanazt a munkát végezze (tehát az F érték ugyanakkora legyen), a kisebb nyomás miatt nagyobb méretű dugattyúra (nagyobb felületre) van szükség.

Ha helyes a méretezés, akkor a két oldal ezen szorzata egyenlő, tehát:

pjobb*Ajobb=pbal*Abal

Mivel gőzmodony  (és általában minden vasúti vontatójármű) mindenkori kívánt teljesítménye széles határok között mozog, ezért nyilván nem lehet minden üzemállapothoz "szinkronizálni" a két oldalt, ezért a leggyakrabban használt üzemállapothoz célszerű méretezni.

Az említett indítókészülék arra szolgál, hogy ha a frissgőz-oldal rudazata pont olyan állásban áll, hogy nem tud megindulni, akkor ezzel  a szerkezettel lehet frissgőzt adni a másik oldalnak. Használata nagyjából fél kerékfordulatig indokolt, ezután már a frissgőz-oldalról megindul a gőz átömlése.

Érdekességként jegyzem meg, hogy az ilyen mozdonyoknál ha segédindítózni kellett, akkor halmozottan fennállt a kerékperdülés veszélye, mert a fáradtgőzre méretezett dugattyú frissgőzt kapott, ami így sokkal nagyobb teljesítményt tudott hirtelen kifejteni.

Előzmény: krikori (56335)
rezgaras Creative Commons License 2014.01.08 0 0 56344

Ez így nem egészen... A nagynyomású és a kisnyomású hengerbe (kilóra) ugyanannyi gőz érkezeik be (merthogy ami kijön a nagy nyomasúból, bemegy a kisnyomásúba). De a kisnyomású gőz térfogata nagyobb (mert a nagynyomású jobban össze van nyomva), ezért kell neki nagyobb térfogatú henger. Miután a löket (a henger hossza) mindkét oldalon egyforma, a kisnyomású hengernek nagyobb az átmérője.

A teljesítmény viszonyok a két henger között nem írhatók le ilyen egyszerűen. Általában inkább arra törekedtek, hogy a vonóerő nagyjából egyforma legyen a két oldalon, hogy a mozdony ne "kacsázzon". Ahhoz, hogy mindkét oldalon mind a vonóerő, mind pedig a teljesítmény hasonló legyen az kell, hogy a töltést a két oldalon egymástól függetlenül lehessen állítani a gőznyomás, a sebesség és a vonóerő függvényében. A magyar gyakorlat szerint ez nem volt lehetséges, a két oldal töltése nem volt egyfoma, de közösen lehetett állítani, így nem volt lehetőség az optimális beállításra.

Külön beállítható gépezetű mozdonyok tudtommal csak Franciaországban voltak széles körben forgalomban, de ott csak végzett gépésztechnikusokat vettek fel mozdonyvezetőnek.

Előzmény: krikori (56338)
_ANDRÁS_ Creative Commons License 2014.01.08 0 0 56343

"A lövettyűnél a víz táplálás hibáit (víz ejtése)leginkább okozhatja lövettyű káros felmelegedése."

Annyit szeretnék hozzátenni, hogy ha a lövettyű (akár a gőzorsó, akár a tápfej átfúvása következtében) felmelegszik, akkor nem ejti a vizet, hanem sztrájkol, nem hajlandó táplálni, tehát levág, ami a csordulócsövön nagy mennyiségű gőz kiáramlásában nyilvánul meg. Ugyanez a helyzet akkor is, ha a víztartályban már csak kevés a víz, és ez (nyilván a nyári melegről van szó) felmelegszik. Ilyenkor a víztáplálás megindulásához szükséges térfogat-csökkenés nem tud létrejönni, ezáltal a kilépő gőz-víz keverék nyomása kisebb lesz, mint a kazánnyomás, tehát a tápfejig feljut az anyag, de azt már nem bírja megnyitni.

A többi dolog inkább igaz az ejtésre, tehát a vízkövesedés, a kúpok kopása. Illetve még két dolgot tudok hozzátenni, ami a saját tapasztalatom: előfordul, hogy a betét elmozdul a házban, mert mondjuk a menete, ami tartaná, már csak gyászmenet, és zsinórral van betekerve a betét, ami a nyomás hatására egyszercsak elmozdul. 

A másik, ami szintén előfordult, hogy a betét tömítésére használt zsinór "megindult", és a kúpok közé szorult. ILyenkor szintén ejti a vizet, de annyira, hogy nem is táplál.

Közbe még valami az eszembe jutott (ez nem általános dolog, de volt már rá példám): az ejtést alapvetően az idézi elő, hogy a rendelkezésre álló gőz (mennyisége vagy nyomása) kevés a rendelkezésre álló víz betáplálásához. Ilyenkor meg lehet nézni azt is, hogy a gőzorsó a kellő keresztmetszeten nyit-e (nem szakadt-e le valamelyik szelepe, vagy pl. a főelzáró tökig ki van-e nyitva szerelvényfejes mozdonyoknál. Tudom, hogy ez banális, de sajnos tapasztalatam már ilyet...)

Kisebb nyomásnál ha egyéb gond nincs, a vízváltó leszabályozásával az ejtés megszüntethető.

Előzmény: Mágus23 (56333)
Mágus23 Creative Commons License 2014.01.07 0 0 56342

ÜDV! Igen,és a MÁV üzemében a compound gépeknél 4 alaptípus volt alkalmazva.

1 Borries féle

2 Gölsdorf féle ( Leginkább a DV gépeken)

3 Kordina féle  (MÁV szabványú)

4 Woolf féle

Előzmény: K.O. Lompos (56341)
K.O. Lompos Creative Commons License 2014.01.07 0 0 56341

Ahogy mesélték, pont ez miatt ezeken a gépeken volt egy " segédindító " berendezés is ( ?? ).

Előzmény: Bárdos Imre (56339)
K.O. Lompos Creative Commons License 2014.01.07 0 0 56340

Amilyen nem eléggé precízen fogalmaztál, ahhoz képest igen nem precíz választ kaptál :-))))))

Előzmény: krikori (56338)
Bárdos Imre Creative Commons License 2014.01.07 0 0 56339

Volt egy kisebb űrtartalmú nagynyomású és egy nagyobb űrtartalmú kisnyomású henger, ezért hívták az ilyen mozdonyokat "féltökűnek". Az átömlés nem közvetlenül, hanem egy kiegyenlítő tartályon (reciver) keresztül történt, így a dugattyúk egymáshoz viszonyított helyzete és az éppen végzett munkafolyamata nem befolyásolta a működést.

krikori Creative Commons License 2014.01.07 0 0 56338

Azt hiszem nem elég precízen fogalmaztam, szóval: a magasnyomású hengerből már egy használt gőz érkezik az alacsonynyomásúba, tehát a teljesítménye kisebb. Ezért is van, hogy ugyanakkora teljesítményhez több gőzre van szükség, viszont akkor a  két henger dugattyújának üteme között eltérés kellene hogy legyen, ami mozgatja a meghajtó rudazatot, kerekeket, stb. Gondolom én, egyszerű bőcsész, aztán meg lehet hogy a fizika kisördöge el lett ásva valahová a gépezetbe.:)

Előzmény: manhattani (56337)
manhattani Creative Commons License 2014.01.07 0 0 56337

>hogyan oldják meg hogy a két henger szinkronban működjön?

A két dugattyú.

Oda vannak kötve egy rúddal a kerékhez, és az pont egyformán rángatja őket :-)))

De csak ha forog.

pg54 Creative Commons License 2014.01.07 0 0 56336

A tudorságtól ugyan messze vagyok, de a kompaund gépeknél mindig kétféle hengerméretet adnak meg, ez természetesen különböző űrtartalmat jelent.

Viszont a szinkronizálás alatt mit értsünk? A gőz áramlási sebességéből adódó időkülönbségre gondolsz?

krikori Creative Commons License 2014.01.07 0 0 56335

Azt szeretném megtudni a tudoroktól, hogy a compaund gépeknél a magasnyomású és az alacsonynomású hengereknél van-e különbség a hengerűrtartalomban? Illetve hogyan oldják meg hogy a két henger szinkronban működjön? 

Felek Ferenc Creative Commons License 2014.01.07 0 0 56334

Az lessz:

Előzmény: Talicskás tengernagy (56327)
Mágus23 Creative Commons License 2014.01.07 0 0 56333

ÜDV! A lövettyűnél a víz táplálás hibáit (víz ejtése)leginkább okozhatja lövettyű káros felmelegedése. Ez legtöbbszőr akkor következik be ,ha a lövettyű gőzbeeresztő szelep (gőzorsó)átfúj és a gőz erősen felmelegíti a lövettyűt.Ekkor egy kevés ideig tartó hideg víz átfolyatásával lehet a bajon segíteni. Okozhatja még az ejtést a lövettyű vízkövesedése is ilyenkor a lövettyűbetétet és a lövettyűházat is alaposan ki kell tísztítani. Ritkán ,de előfordulhat a lövettyű betét kopása is (gőz víz sugár a keverőkúpot és a nyomókúpot kisúrolja ) ekkor a kúprendszer központja deformálódik és nagyon erősen ejti a vizet. Fáradtgőz lövettyűknél még a szabályzószelep hibái is okozhatnak ejtést.

Előzmény: bzmotresz (56332)
bzmotresz Creative Commons License 2014.01.06 0 0 56332

mi lehet az a valamilyen hiba?

Előzmény: Bárdos Imre (56331)
Bárdos Imre Creative Commons License 2014.01.06 0 0 56331

A lövettyű - szép magyar nevén gőzsugárszivattyú - táplálja be a vizet a tápfejszelepen keresztül a kazánba, eközben kicsit elő is melegíti azt. Amikor "ejti a vizet", akkor a hozzá folyó víz egy része nem a  kazánba megy, hanem valamilyen hiba miatt elfolyik, így nem táplál kellő mennyíségü vizet és lassaban lehet a kazánt megszivatni.

Előzmény: bzmotresz (56330)
bzmotresz Creative Commons License 2014.01.06 0 0 56330

Sziasztok!

Valaki tudna segíteni a következőben:

MIT JELENTETT, AMIKOR A MOZDONYVEZETŐ SZOLGÁLAT VÉGEZTÉVEL A KÖVETKEZŐ JAVÍTÁST ADTA FEL:

Kérem a bal oldali lövettyű javítását elvégezni. Nagyon ejti a vizet!

( 275 sorozat )

Előre is köszönöm a segítséget.

manhattani Creative Commons License 2014.01.06 0 0 56329

Istvántelken újították föl az osztrák 52 100-ast 1995-ben. A futópróbára indulását volt szerencsém videózni, a film néhány részletét föltettem a honlapomra.

Mágus, megismersz a munkások közül valakit? Aki még ott volt, de nem látszik a felvételen, a Hebegős becenevű gőzös vezér.

A 4. részleten, nagyjából a mérlegelő környékén feltűnik egy Kabinentender.

C50 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 56328

Tipp: Borossebes- Menyháza HÉV.

Előzmény: Talicskás tengernagy (56327)
Talicskás tengernagy Creative Commons License 2014.01.06 0 0 56327

http://www.fortepan.hu/_photo/download/fortepan_45373.jpg

Van valakinek ötlete a felvétel helyszínére?

Talicskás tengernagy Creative Commons License 2014.01.06 0 0 56326

A fortepan 45885-ből kiemelve a minket érdeklő részt:  

Mágus23 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 56325

Tisztlt Urak ! E mal címem megváltozott. A korábbi bartjozsef@gmail.com ezennel érvényét veszítette . Kérem a velem kapcolatba lépni kívánó fórumtársakat ,hogy az új ,moltijo@gmail.com címet szíveskedjenek használni . A korábbi ,bartjozsef@gmail.com címre küldött üzenetekre nem fogok tudni válaszolni.

Tisztelettel és köszönettel :Molnár Tibor József( Röviden csak Molnár Tibor )

Mopat Creative Commons License 2014.01.06 0 0 56324

Üdvözletem!

http://www.feldbahn.at/fahrzeuge/dampflokomotiven.php

"Merjünk kicsik lenni..."(ennyi politika máról elég is) Mint a mellékelt link is mutatja...A látható gőzös a maga 20 lóerejével és kb. vaskályhányi rostélyfelületével igazi gyöngyszem! Érdekessége, hogy magyar vonatkozású, ráadásul a fórumon korábban is szerepelt dunaújvárosi vidámparki gőzös testvére(ha helyesek a kisvasut.hu infói!) Csak ő megmaradt eredetihez közeli állapotban...illetve köszöni, vidáman elpöfékel... A linken láthatók képek a masina tavalyi felújításáról is. Hát igen, amikor a kazán szállítása egy konténer-rakodós kisteherautóval megoldható:))

Bocsánat, ha közben valaki már linkelte!

rezgaras Creative Commons License 2014.01.02 0 0 56323

Szerintem abban nincs igazad, hogy "a szolgáltató a képet nem adhatja át másnak közzétételre, és maga sem hozhatja máshol nyilvánosságra". Ez szerintem nem következik a "feltételekből". Viszont a képek kis felbontása gyakorlatilag nem tesz lehetővé igényes publikációt, legfeljebb csak mint bélyeg-ábrát.

Megjegyzem, nem tudok ilyen esetről. Tőlem már sokan sokat loptak így, de az Index nem és mástól sem hallottam.

Előzmény: BLGB (56320)
rezgaras Creative Commons License 2014.01.02 0 0 56322

Megadhatsz más, Creative Commons formulát is, akkor nem mondasz le mindenről.

Mágus23 Creative Commons License 2014.01.02 0 0 56321

ÜDV ! Nagyon köszönöm az információt . Értem teljesen a dolgot ,minden világos .

BLGB Creative Commons License 2014.01.02 0 0 56320

A szabályzat pontosan így rendelkezik: "Szolgáltató részére automatikusan lemondasz a vonatkozó tartalom valamennyi szerzői joggal kapcsolatos vagyoni jogáról a hozzászólásban elhelyezett bármilyen információhordozó tekintetében".

Ez azt jelenti, hogy a képedet a szolgáltató felhasználhatja, hasznosíthatja, megjelenítheti, stb.

Egyértelműen nem mondasz le a személyhez fűződő jogaidról (ezekről nem is lehet), így például arról, hogy készítőként feltüntessenek (ha te vagy a készítő), vagy nem módosíthatják a képet az engedélyed nélkül.

Véleményem szerint a vagyoni értékű jogokról való lemondást sem lehet kiterjesztőleg értelmezni, vagyis a publikálással Te csak a fórumon tekintetében mondtál le a jogodról, de a szolgáltató a képet nem adhatja át másnak közzétételre, és maga sem hozhatja máshol nyilvánosságra, nem szerkeszthet albumot a felhasználásával, stb.

Előzmény: Mágus23 (56319)
Mágus23 Creative Commons License 2014.01.02 0 0 56319

ÜDV! Köszönöm a tájékoztatást értem a dolgot.Gyakorlatilag ,bármit írunk ,vagy bemutatunk annak a szerzői és tulajdonjogával az index rendelkezik. Nem teljesen ismerem a szerzőjogi törvényt ,de a zenei előadók esetében azért ,mert előadnak egy számot, azért még nem kerűl az ő tulajdonába a zeneszám.Ezen alapon gondoltam arra ,hogy vitatható a téma . A szabályok persze ettől még nagyon eltérőek lehetnek . Gondolom más alkalmazás vonatkozik az indexre.

Előzmény: manhattani (56317)
gumidani Creative Commons License 2014.01.02 0 0 56318

Nem vagyok egy jogész. De azért némi kétségeim vannak azügyben, ahogy némelyek a "ráutaló magatartás" nevű fogalommmal igyekeznek visszaélni.

Nem hiszem, hogy elfogadná bármely bíróság pl. azt, ha én pallosjogot vindikálnék magamnak a saját lakásomba betérők felett. Függetlenül attól, hogy ezt kiírtam a bejárati ajtóra.

Előzmény: manhattani (56317)
manhattani Creative Commons License 2014.01.02 0 0 56317

>Az Indexre szálló jogok persze vitathatóak, ...

Nem vitathatóak, az Index szabta a szabályt, cserébe, hogy fogadja és kiteszi a képed.

Előzmény: Mágus23 (56316)
Mágus23 Creative Commons License 2014.01.01 0 0 56316

Üdv! Igen teljesen jogos a felvetésed, tulajdonképpen vízjelzetten kellene feltenni minden képet.

Ezzel nekem a gondom a vízjellel ,hogy igen ronda egy képen és a vasútbarátokat nem is bosszantanám ilyennel. Az Indexre szálló jogok persze vitathatóak ,de most inkább ezt ezen a fórumon nem is részletezném mert akkora terjedelmű irat jöhetne ki belőle ,hogy nincs idő rá elolvasni. Igen a honlapos dolog jó ötlet.

Előzmény: manhattani (56311)
Mopat Creative Commons License 2014.01.01 0 0 56315

Köszönöm a kiegészítéseket!

BUÉK minden fórumtársnak!

Előzmény: Tastam (56290)
Mágus23 Creative Commons License 2014.01.01 0 0 56314

ÜDV! Igazán nincs mit örömmel tettem fel őket. A pezsgőre is jutott ídő .Amúgy meg épp akkor írtam az újévi üdvözlö leveleket tehát ennek bele kellett férni .

Előzmény: Schmidt-féle túlhevítő (56310)
Mágus23 Creative Commons License 2014.01.01 0 0 56313

ÜDV!  Sajnos már nem vagyok oly anyira elengedve képileg mint voltam. 2002 ben egy tűzesetben gyűjteményem és fotótáram 95 % ban megsemmisült . Jelenleg a megmaradt ,vagy visszaszerzett képekből tudok gazdálkodni . Szerencsémre sok képet adtam annak idején vasútbarátoknak volt osztálytársaimnak és rokonaimnál is maradt valamennyi . Úgy 600 db ot sikerült összevadásznom régi gyüjteményemből.Valamikor 4700 darab volt a fotótár szinte 80 % ban gőzös , ebből saját fotó 1972 és 1990 között 3100 db . Területileg Bp. és nyugatdunántúl.Celldömölk és térsége valamint a balatoni vonalak egy része. Sajnos a negatívok is elégtek.

Előzmény: Törölt nick (56312)
Törölt nick Creative Commons License 2014.01.01 0 0 56312

Üdv.!Rengeteg anyaggal,képpel vagy ellátva,úgy látom. :-) Esetleg Dorogi fűtőházas , vagy régi Esztergomi fűtőházas képed is van? Köszönöm! BÚÉK!

Előzmény: Mágus23 (56309)
manhattani Creative Commons License 2014.01.01 0 0 56311

Boldog új évet kívánok minden topiklakónak! :-)

Igazán nem akarok ünneprontó lenni, de tudjátok, hogy ha képet tesztek az Indexre, akkor minden jog az Indexre száll? Ezt világosan leírja az Index.

Magam úgy csinálom, hogy egy honlapra teszem föl a képet (lehet találni sok ingyenes honlap helyet is), és az indexre csak linkelem. Ennek másik előnye, hogy az Indexnél nagyobb fölbontásban is fel lehet tenni. De persze mindenkinek ízlése szerint.

Schmidt-féle túlhevítő Creative Commons License 2014.01.01 0 0 56310

B.U.É.K.! Remélem nem kellett letenned a pezsgőspoharat miközben a hozzászólást gépelted. :-))) Köszönöm szépen a képeket.

Előzmény: Mágus23 (56309)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.31 0 0 56309

ÜDV! Igen van

tekintsd meg őket.

1

411 366 Szolnok

2

411 118 Hatvan  fth.

3

411 153 Hatvan fth.

4

411 194 Szolnok Főműhely

5

424 023 Szolnok fth.

6

324 649 Szolnok Főműhely

BOLDOG ÚJ ÉVET MINDENKINEK

Előzmény: Schmidt-féle túlhevítő (56305)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.31 0 0 56308

Bocsánat ! Tévedés . Van néhány kép csak azonosítani kellett.

Előzmény: Mágus23 (56307)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.31 0 0 56307

ÜDV! Szolnokról talán egy kevés ,sajnos Hatvan az legjobb tudomásom szerint nincs . A szolniakat majd beteszem talán 4 kép 411 es meg 424 es .

Előzmény: Schmidt-féle túlhevítő (56305)
rezgaras Creative Commons License 2013.12.31 0 0 56306

A MÁVAG gyártotta 1905-ben.

Előzmény: Talicskás tengernagy (56293)
Schmidt-féle túlhevítő Creative Commons License 2013.12.31 0 0 56305

Üdv!

Véletlenül nincsenek ilyen életképeid a hatvani, illetve a szolnoki fűtőházból?

Előzmény: Mágus23 (56302)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.31 0 0 56304

ÜDV! Nem lehetetlema dolog ,mert a szombathelyi és a balatoni,illetve a dunántúli vonatok forduló fűtőháza volt a Déli  . Elméletileg lehetett oda gőzös is állomásítva.

A lista amit betettél lehet ,hogy csak a dízelek állomásítási jegyzéke ? De ez teljesen mindegy ,mert sajnos ma már semmi nincs a Déli fth.ból. Örülök,hogy gyermek koromban élőben láthattam . Külön fél órával mindig hamarabb kellett kimenni a nézegetés és fényképezés miatt a Délibe ,mert mikor mentünk Celldömölkre ,akkor onnan indultunk a legtöbbször. Celldömölk meg maga volt a gőzös kánaán,annál inkább mert akkor ott 3 gőzmozdonyvezető rokonom is volt ,és csak azt kellett eldönteni kivel mikor akartam menni mozdonyozni.

Előzmény: Felek Ferenc (56303)
Felek Ferenc Creative Commons License 2013.12.31 0 0 56303

Érdekesség képpen a  Déli Vontatási Főnökség mozdony állománya 1969.XII.31.-én:

MÁV M40,205-208  ,211-214  ,218-222 (utóbbi XII.3.-án érkezett) : 13 db

MÁV M44,033  ,043  ,056  ,061  ,063  ,101  ,111  ,114  ,135-136  ,157-158 : 12 db

Akkor a gőzmozdonyok csak vidéki bejárósok lehettek az utolsó 5 évben.

Előzmény: Mágus23 (56302)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.31 0 0 56302

ÜDV ! Életképek Bp. Déli fűtőház. 1968 1974

Mágus23 Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56301

Sajnos az, a bontás kezdete 1974.

Előzmény: ajm (56299)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56300

ÜDV! Ha érdekes és archiválni akarod akkor küldöm nagyban ne ezt a kicsit tedd el.

Előzmény: ajm (56299)
ajm Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56299

Én köszönöm!

Látom, ez már a szomorú vég:-(

Előzmény: Mágus23 (56298)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56298

ÜDV! Ime, és köszönöm a jelzést.

Előzmény: ajm (56296)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56297

ÜDV ! Kösz, nem gond újra megsinálom. Bocs nem figyeltem.

Előzmény: ajm (56296)
ajm Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56296

A 2. kép fordítva van másolva (szkennelve)!

Előzmény: Mágus23 (56295)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56295

Üdv ! Igen a Déli még néhány kép.

Előzmény: 7578 (56292)
7578 Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56294

Részemről igen.

Előzmény: Talicskás tengernagy (56293)
Talicskás tengernagy Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56293

Köszönöm a válaszokat. A mozdony-tippemet halgatólagosan jóvá hagytátok ugye?

Előzmény: 7578 (56292)
7578 Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56292

Szervusz Tengernagy!

Ez a fotó a Déli fűtőháznál készült. A mozdonyszín oldaláról (a publikus képek közül) a fortepan 41579-esén láthatsz részletet, a google légifotóján pedig jól kivehető az egykori fűtőház mögött látható lakóépület. Ma is meg van...

Előzmény: Talicskás tengernagy (56288)
ajm Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56291
Előzmény: Talicskás tengernagy (56288)
Tastam Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56290

Ez a három mozdony egy 5,4 km-es, több telephelyet kiszolgáló vasútra készült, amely 30 méteres, az iparvágányok pedig akár 15 méteres sugarú íveket is tartalmaztak. A gépeket valóban a leírt, fura kialakítással konstruálták meg, azonban az 1920-as években, amikor a DR átvette őket, a szokásos kialakításúvá építették át. A víztartály itt is a főkereten, a kazánok alatt, a széntartályok pedig a gép oldalán kaptak helyet, a mozdonyba összesen 3,2 köbméter vizet és 1,36 tonna szenet lehetett 'tankolni'.

Érdekesség, hogy a 99.163-as mozdonyt 1942-ben Görögországba szállították, ahonnan vízi úton a Krímbe indut tovább, ám a szállítóhajót elsüllyesztették.

Előzmény: Mopat (56285)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56289

MINDEN FÓRUMTÁRSNAK TISZTELETTEL KÍVÁNOM!

Talicskás tengernagy Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56288

Arra - remélem, hogy helyesen - rájöttem, hogy a délivasúti 60-as típus részlete látszik a képen. Hozzáértők számára ennyiből megállapítható-e, hogy melyik fűtőházban? Nagykanizsát sejtem, de nagyon bizonytalan vagyok.

Mopat Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56287

Üdv!

Érdekes, valahogy én a 41-est inkább uni mozdonynak néztem, mint a már bevált 39-es egyszerűsített változatát...fővonali személy és gyorstehervonati gépnek(bár a pályaszáma alapján tényleg tehervonati mozdony...)

Az 1000 mozdony c. könyvben olvasottak alapján egyébként arra rájöttem, hogy egy-egy számcsoport, azonos tengelyelrendezést jelent, de hogy miért is van egy alrendezéshez mondjuk két számcsoport?(tengelyterhelésre vagy vonatnemre tippeltem...) Köszönöm a segítséget!

(Kimaradt a 23-as, mint a 35-ös "párja", igaz, a 23-as NSZK a 35 meg NDK gép volt...)

Előzmény: rezgaras (56271)
Mopat Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56286

Üdv!

Igazából ezek hadi gőzösök voltak, pl. brigadelok(hadosztálymozdony) feladatkörben...a legközelebbi használható normál nyomtávú vasútállomást kötötték össze a lövészárkokkal, illetve a hadosztály ellátó bázisával. Illetve, gondolom nagyon korrektül használhatta őket a nehéztüzérség, vagy a partvédő tüzérség! Egy 42-es Kövér Bertha majd másfél tonnás gránátokkal dobálózott, egy partvédő hajóágyú is 300-750kg közötti lövedékekkel(28-38 centis ágyúkkal számolok, mert ugye német mozdony...)szóval jól lehetett használni utánpótlás cipelésére a vasútállomástól az üteg/erőd lőszerraktáráig, sőt onnan az ágyúkig...Bár a löveg kiszolgálását már kézzel mozgatott csillével végezték, esetleg elektromossal...(a fedett lövegtorony/kazamata szellőző rendszerének nem hiányzott a gőzös...egy nyitott ostromágyú lőállást pedig a mögötte tolatgató gőzös füstje könnyen elárulta!)

Tehát lényegében tolató feladatkör.

Előzmény: manhattani (56279)
Mopat Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56285

Üdv!

És volt ennél még "bonyolultabb" masina is! Ez a szász I M sorozat, később 99 161-163-ig. Itt középen lévő hagyományos mozdonysátorban ténykedett a fűtő, a vezérnek meg a mozdony két végén volt állása...szóval eleve össze kellett kötni a vezérlést. Egy ilyen mozdony van Drezdai Közlekedési Múzeumban!

Volt pl.olyan 99-es, a 99.07(eredetileg bay. LE sorozat)ahol a víztartály a gép keretében volt kialakítva, a sátor előtt két rövid doboz pedig a szenet tárolta...szóval én is arra szavazok, hogy a víztartály csak elől tárol vizet, hátul meg szenet. És a képeket nézve, a keret is elég tömörnek tűnik, szóval el tudok képzelni abban is egy víztartályt!

Előzmény: hmsoft (56278)
Tastam Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56284

A drezdai közlekedési múzeumban ki van egy állítva: http://www.heeresfeldbahn.de/Frankreich/Fairlie/Baldwin%20Dresden/baldwin.htm.

Ha beírod a keresőbe, hogy 'fairlie locomotive', számos leírást és képet találhatsz.

Előzmény: Felek Ferenc (56272)
Felek Ferenc Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56283

Egy fűtő, egy vezér

hmsoft Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56282

Azért a szokványos gépek esetében a szerkocsi, vagy legalább a szertartály jelentősen csökkenti a Rousseau-effektust... :)

hm

Előzmény: Divrotcé (56281)
Divrotcé Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56281

2. Fordított állás ónos esőben. Többek elemzése szerint ennek hatására kezdett hódítani szerte a világon a jégszobrászat.

Szerintem nem kirívóan. A szokványos gépek közt is voltak természetközeli konyhásak.

Előzmény: hmsoft (56275)
Tastam Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56280

2. Mechanikus kapcsolat volt a kezelőszervek között.

Előzmény: Felek Ferenc (56276)
manhattani Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56279

Szerintem ilyen kismozdonyos egységet egy fűtő bőven ki tud szolgálni.

(Egy fűtőre vonalon óránként 2 tonna szén bedobálását számítanak.)

Úgy sejtem, ez(ek?) tolatómozdony(ok) volt(ak). Annak meg nem kell sok szenet magával cipelnie, naponta többször mehet kiszerelni.

Az logikus lenne, hogy a két összeforgatott mozdonynak egy közös irányváltója van (pl. a kormányemeltyűket a padló alatt összerudazzák), és akkor mindkét irányba mindkét masina dolgozik.

hmsoft Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56278

Saccra a víztartályok "folytatásában", a konyhák oldalfalai mögötti térben. Látható ott egy-egy felcsapható ajtó, talán pont a szén berámolására szolgáltak.

hm

Előzmény: alkotasu (56277)
alkotasu Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56277

A szenet hol tartották? Mert a négy víztartány tartalmát egy vödör szénnel nem lehetett elgőzölögtetni.

Felek Ferenc Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56276

Bennem is sok kérdés merült fel a kép láttán:

1, - Két vezér-két fűtő, vagy egy vezér-két fűtő, vagy két vezér, egy fűtő volt, vagy egyébb?

2, - Lehetett -e egy időben két irányba gőzt adni és indulni, vagy volt valamilyen kényszer kapcsolat az egységek között?

3, - A kazánok, vagy a víztartályok között volt -e kapcsolat? Pld. egyik egység 6 atm. másik 10 atm, mert lustább a fűtő?

Voltak hazánkban szétszedett egységek, pld. DFB 99A-B, gyártva Henschel 1894/4158 és 4159 gysz. = a B egység lett a Tatabányai Szénbánya XIII psz. mozdonya. Gondolom a szétválasztás után a konyhákat átalakították.

Előzmény: hmsoft (56275)
hmsoft Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56275

Szétválasztott állapotban két jellegzetes üzemmódot tudok elképzelni:
1. Gépmenet egyenes állásban. Ez némi munkahelyi balesetek forrása volt, mert az eredeti állapothoz hozzászokott vezérek, kevésbé szabdalt terepen vezetett állomásközökben, pihenés céljából neki akartak dőlni a hátsó gép konyhája oldalának.
2. Fordított állás ónos esőben. Többek elemzése szerint ennek hatására kezdett hódítani szerte a világon a jégszobrászat.

hm

nohabrok Creative Commons License 2013.12.30 0 0 56274

rm40 Creative Commons License 2013.12.29 0 0 56273

> Vajh miért a 39-csoportba számozták? Mintha a 41-hez közelebb lenne a tengelyterhelése és a két hengere miatt... Gondolom, nem szívesen piszkáltak bele az új egységmozdonyok pályaszámai közzé!(Már ha nem egy egységsorozat módosított változatáról volt szó...)

Maradt a 39 és a 19, de a szász 19-es még eltérőbb a négyhengeres komp. kialakítással...

A tengelyterhelés és a hengerszám itt nem igazán játszhatott szerepet, egyszerűen arról van szó, hogy a JDZ 06-osokat személyvonati mozdonynak tekintették, így került a 39 sorozatba (39:= 1'D1' tengelyelrendezésű személyvonati mozdony).

Igaz, hogy a 41 sorozat kapcsoltkerék-átmérője is 1600 mm, de a személyvonati/tehervonati besorolási határnál tudtommal nem volt diszkrét kerékátmérő-határérték.

Szemben ugye a személyvonati/gyorsvonati besorolási határ az 1800 mm-es kerékátmérő érték volt, ettől függően lett pl. egy 1'D1'-es mozdony 39-es vagy 19-es; míg pl. egy 2'C-típus 38-as vagy 17-es, stb.

Előzmény: Mopat (56265)
Felek Ferenc Creative Commons License 2013.12.29 0 0 56272

Létezik még ilyen egység egyben, vagy mind szétválasztották a háború után?

rezgaras Creative Commons License 2013.12.29 0 0 56271

A német számozási rendszerben a következő számcsoportok voltak:

01-19 - gyorsvonati szerkocsis mozdonyok

20-39 - személyvonati szerkocsis mozdonyok

40-59 - tehervonati szerkocsis mozdonyok

60-79 - személyvonati szertartályos mozdonyok

80-96 - tehervonati szertartályos mozdonyok

97 - fogaskerekű mozdonyok

98 - helyérdekű mozdonyok

99 - keskeny nyomközű mozdonyok

A csoportokon belül az alacsonyabb számokat tartották fent az egységmozdonyoknak, a magasabb számokat a korábbi tartományi vasutaktól (Länderbahn) örökölt mozdonyoknak. Ezeknél egy szám egy tengelyelrendezést jelentett.

13 - 2'B

14 - 2'B1'

15 - 2'B2'

16 - 1'C1'

17 - 2'C

18 - 2'C1'

19 - 1'D1'

34 - 1B

35 - 1'C1' (ilyen eredetileg nem volt)

36 - 2'B

37 - 1'C

38 - 2'C

39 - 1'D1'

Tehát a 39-es egy korábbi 1'D1' szmélyvonati mozdony (porosz P10), míg a 41-es egy tehervonati egységmozdony.

Mágus23 Creative Commons License 2013.12.29 0 0 56270

ÜDV ! Igen írt nem is akármilyet .Többit privátban .

Előzmény: 7578 (56269)
7578 Creative Commons License 2013.12.29 0 0 56269

Sziasztok Urak!

Van valakinek információja arról, hogy Fialovits Béla írt volna tanulmányt a Déli Vasút 106-206-306 (MÁV 224 és 225 sor.) mozdonyairól?

k.novotny Creative Commons License 2013.12.29 0 0 56268

helyesen

39 1001-1012 ig szamozta a PKP Pt31-es sor mozdonyait, igaz ezeket meg 41-ben atszamozta a 19-es sorozatba

Előzmény: k.novotny (56267)
k.novotny Creative Commons License 2013.12.29 0 0 56267

Vajh miért a 39-csoportba számozták? Mintha a 41-hez közelebb lenne a tengelyterhelése és a két hengere miatt... Gondolom, nem szívesen piszkáltak bele az új egységmozdonyok pályaszámai közzé!(Már ha nem egy egységsorozat módosított változatáról volt szó...)

A 41-es sor azert nem jöhetett szamitasba, mert a 41-es akkori utolso mozdonyat a 366-os palyaszamu gepet 1941-ben gyartottak, es nem biztos, hogy nem akartak esetleg többet is gyartani belöle, csak a haboru kimenetele maskepp döntött, ezert kenytelenek voltak az ugynevezett Krieg mozdonyok gyartasat elöterbe hozni, 42,44,50,52.

A 39-es mellett pedig az szolt, hogy az utolso 39-es gepet a 260-as palyaszamut 1924-ben gyartottak, es nem is volt tervezve belole több, igy itt szabad valasztasuk volt a zsakmanyolt, es közel azonos kaliberu mozdonyok e sorozatba valo szamozasainak

erthetöbben

a 39-es eredeti palyaszamai 39 001-260 ig tartott

a 39 301-308 ig szamozta be 1938-ban a BBO 670-es sorat (ex BBO 470-es sor)

a 39 401-415 ig szamozta 1942-ben a jugo 06-os sor gepeit

39 100-1012 ig szamozta a PKP Pt31-es sor mozdonyait, igaz ezeket meg 41-ben atszamozta a 19-es sorozatba

Tehat azert elmondhatjuk azt, hogy közel azonos kaliberü mozdonyokat viszonylag az akkori körülmenyek közt elegge logokusan szamozta be.

Termeszetesen utolag tobb mint 70 evvel meditalni elmelkedni lehet rajta csak felesleges

Mopat Creative Commons License 2013.12.29 0 0 56266

Szép!!!

Ott vannak az általam említett duna-parti felvételek!

Dolgozott a két gép együtt rendesen 6.00 után!

Köszönjük az ajándékot!

Előzmény: Törölt nick (56221)
Mopat Creative Commons License 2013.12.29 0 0 56265

Üdv!

Vajh miért a 39-csoportba számozták? Mintha a 41-hez közelebb lenne a tengelyterhelése és a két hengere miatt... Gondolom, nem szívesen piszkáltak bele az új egységmozdonyok pályaszámai közzé!(Már ha nem egy egységsorozat módosított változatáról volt szó...)

Maradt a 39 és a 19, de a szász 19-es még eltérőbb a négyhengeres komp. kialakítással...

Előzmény: k.novotny (56234)
Mopat Creative Commons License 2013.12.29 0 0 56264

Azért minden rajta van a videón, ami kell-még a meglepetés rakomány is szépen látszik!

Átérzem a fiúk helyzetét a "tolatásnál"! Pár napja én is így toltam az új CAF villamos egyik 5 tonnás forgóvázát...:)

Boldog Karácsonyt így jócskán megkésve, utólag, és Boldog Új Évet!

Előzmény: Matiz (56252)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.29 0 0 56263

ÜDV! Igen FAV 20 fórumtársnak igaza van . A lámpák egyértelműen kocsi lámpák .

Előzmény: pias (56261)
FAV 20 Creative Commons License 2013.12.29 0 0 56262

Szerintem hintóé.

Előzmény: pias (56261)
pias Creative Commons License 2013.12.29 0 0 56261

Üdv. Segitséget szeretnék kérni: Azt szeretném megtudni, hogy ez lehet vasuti lámpa?  Köszi.

Mágus23 Creative Commons License 2013.12.28 0 0 56260

Üdv!  Az igaz , így mindjárt más .Ezt el is felejtettem.  :)))))

Előzmény: manhattani (56259)
manhattani Creative Commons License 2013.12.28 0 0 56259

>Igen, Honecker Pista bácsival együtt.

A főnöke pedig a Brezsnyev Lajos bácsi volt? :-)))

Előzmény: Mágus23 (56255)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.28 0 0 56258

ÜDV !  Szó szerint így van teljesen igazad van ! Egyszóva csak ennyit : REMEKMŰ !!!!!!!

Előzmény: Füttyvadász (56257)
Füttyvadász Creative Commons License 2013.12.28 0 0 56257

De minden elismerő szónál többet mond, ha úgy 10-szeres zoommal vesszük szemügyre a mű bármely részletét.

Előzmény: Mágus23 (56256)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.27 0 0 56256

ÜDV! Csak tisztelegni tudok művészeted előtt !

Előzmény: nohabrok (56254)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.27 0 0 56255

ÜDV Imre ! Igen Honecker Pista bácsival együtt.A Döme Feri bácsi említette ,hogy még kik utaztak a 203 501 es géppel ,de elfelejtettem . Semmi gond mert a héten Buday Karcsi bátyámmal úgy is dumálok és megkérdezem .

Előzmény: Bárdos Imre (56250)
nohabrok Creative Commons License 2013.12.27 0 0 56254

Örülök, hogy örömet szereztem. Minden tiszteletem a tiéd.

Előzmény: Füttyvadász (56237)
Attila,Fördős Creative Commons License 2013.12.27 0 0 56253

Tisztelt Ferenc!

A jegyzeteimben  a 75.szerkezetszámnál, az 1.-2.szállításnál Klug vezérmű szerepel(hasonló a Joy-hoz).A 3.szállításnál már körhagyótárcsákról van említés.

Érdekesség,hogy az 1.,és a 3.szállításnál nyersolajtartályt,és porlasztót ír.

Előzmény: Felek Ferenc (56230)
Matiz Creative Commons License 2013.12.27 0 0 56252

Kis gőzös a Gyermekvasútról. Ez csak ideiglenesen került fel, nem nagyon vagyok videós, egy snittet sikerült kétszer belerakni, stb stb.

DV 109.109 Creative Commons License 2013.12.27 0 0 56251

Na ez a hátránya... :-)

Előzmény: Divrotcé (56248)
Bárdos Imre Creative Commons License 2013.12.27 0 0 56250

Még azzal is járt, a 203-al?

Előzmény: Mágus23 (56249)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.27 0 0 56249

ÜDV Imre ! Természetesen emlékszem Józsi bácsira . Az ABb motorokról is mesélt elég sokat ,meg a 404 es ről és  a Filkó ról(203 501) .

Előzmény: Bárdos Imre (56246)
Divrotcé Creative Commons License 2013.12.27 0 0 56248

de nem annyira ámulatba ejtő a látvány mint a körfűtőháznál.

És milyen ámulatba ejtő lesz látvány lesz pár év (tized?) múlva az M63-003 pályaszámú rozsdával kevert sárkupac.

Előzmény: DV 109.109 (56245)
gumidani Creative Commons License 2013.12.27 0 0 56247
Előzmény: fantal (56243)
Bárdos Imre Creative Commons License 2013.12.27 0 0 56246

Nem, Majoros Józsi bácsira. Talán emlékszel rá, ő volt az, aki 1982-ben Vasgyár bejáraton páratlanban utolérte a tehervonatot. Persze akkor már Szilivel.

Előzmény: Mágus23 (56240)
DV 109.109 Creative Commons License 2013.12.27 0 0 56245

Tetszetős.. Mindegyik verziónak vannak előnyei és hátrányai... Itt védve vannak a gépek a környezeti hatásoktól, de nem annyira ámulatba ejtő a látvány mint a körfűtőháznál. De ez is baromira ott van.

Egyébként a Park helyszínének választásánál felmerült, hogy Istvántelken legyen a múzeum?

Előzmény: fantal (56243)
Tamasch Creative Commons License 2013.12.27 0 0 56244
fantal Creative Commons License 2013.12.27 0 0 56243

Ha a Vasúttörténeti Park Istvántelken jött volna létre, így nézett volna ki, mint a nápolyi vasúti múzeum...

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pietrarsa_railway_museum_62.JPG

Mágus23 Creative Commons License 2013.12.27 0 0 56242

Üdvözöllek tisztelettel ! Látok ott még valamit . A bal tolattyúrúd hátsó tömítése egy kissé kifúj.

Előzmény: K.O. Lompos (56233)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.26 0 0 56241

ÜDV Tibor ! Kösz erre a képre gondoltam.

Előzmény: Füttyvadász (56236)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.26 0 0 56240

ÜDV Imre ! Köszönöm.  Kovács Pali bácsira gondolsz ?

Előzmény: Bárdos Imre (56238)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.26 0 0 56239

ÜDV Károly ! Köszönöm a hozzászólást ,most már minden világos !

Előzmény: k.novotny (56234)
Bárdos Imre Creative Commons License 2013.12.26 0 0 56238

Vagy 25-26 éve smertem egy öreg mozdonyvezetőt a Nyugati motorszínben, aki még járt ezzel a géppel. Sajnos nem él már.

Előzmény: Mágus23 (56228)
Füttyvadász Creative Commons License 2013.12.26 0 0 56237

Határtalan örömmel és büszkeséggel mutatom be, amit "Füttyvadászné Asszonyság" közreműködésével hozott nekem a "Jézi". Csodálatos munka és csodásan sikerült meglepetés. Alkotójának ezúton is nagy tisztelettel köszönöm! 

Füttyvadász Creative Commons License 2013.12.26 0 0 56236

Ezüst-könyv:

Füttyvadász Creative Commons License 2013.12.26 0 0 56235

"A tolattyú szekrény kiömlő oldalán van olyan cső, amelyik kiömléskor / Szóval..., amikor kiütés van a kéményben/, nyomja ki a gőzt...., ill. a kondenz vizet a szabadba." 

Itt jobban megfigyelhető.

Előzmény: K.O. Lompos (56233)
k.novotny Creative Commons License 2013.12.26 0 0 56234

Eredetileg DR 39 sor

http://de.wikipedia.org/wiki/Preu%C3%9Fische_P_10

http://de.wikipedia.org/wiki/JD%C5%BD_06

Ha össze hasonlitod a mozdonyok müszaki parametereit, rafogsz jönni, hogy nem azonos a BR 39-el

A MÁV-hoz a II. v.h. alatt került a Jugoszláv vasúttól,

41-ben a nemet elvitte a jugotol, majd 42-ben a 39-es sororozat tartomanyba szamozta

ha jól tudm 1 vagy 2 db

1 db.

Az orosz 45-ben osztrak területen Trofeazta, majd 45-ben hozzank hozta, 47-ben megszünik a Trofea jelzese, majd 49-ben MAV szamot kap

,de később (1953?) visszakerült a Jugoszláv vasúthoz.

nem került vissza, a MAV selejtezte 1960-ban

K.O. Lompos Creative Commons License 2013.12.26 0 0 56233

Helló Gyula !

A tolattyú szekrény kiömlő oldalán van olyan cső, amelyik kiömléskor / Szóval..., amikor kiütés van a kéményben/, nyomja ki a gőzt...., ill. a kondenz vizet a szabadba.  Ez azért lett csinálva, hogy a kiömlő gőzből lecsapódó vizet ne a kéményen keresztül a vonatra..., hanem egy részét már a kiömlés kezdetekor a kondenzcsönőn a pálya két oldalára " köpi " a gépezet.....

Remélem érthető. :-))))))

Előzmény: egyteles mv (56232)
egyteles mv Creative Commons License 2013.12.26 0 0 56232

Üdv!

Nézem ezt a videót:amit nem értek:ahengercsapok(?) végig nyitva voltak?

Gyula

manhattani Creative Commons License 2013.12.26 0 0 56231

>Szerintem az ilyen ember aberrált, nem is kicsit. Nekem úgy tűnt, nem a hatalmas mennyiségű vasat és a sok pénzt látja a mozdonyokban, ami egy MÉH-telepesnél még érthető is lenne, hanem egyszerűen vágyik rá, hogy a gépeket szétvághassa.

Szerintem azért nem ilyen rossz a helyzet :-)

Az előző szakmájában (honvédelem) sikertelen volt, most fémfeldolgozóként mi lehet a szakmai siker a számára? Nagy darab vasakat begyűjteni és feldolgozni. A gőzmozdony számára nem jelent műszaki emléket, csak nyersanyagot. Ez az ember csak szakmai sikerre vágyik.

De, hogy senki nem írta, hogy a gőzös maradékok ma is ott állnak, félő, hogy valakinek tényleg sikerült őket feldarabolni.

Előzmény: Bárdos Imre (56208)
Felek Ferenc Creative Commons License 2013.12.26 0 0 56230

Uraim! A MÁVAG 75/ jellegen belül voltak vezérmű eltérések?

Tamasch Creative Commons License 2013.12.26 0 0 56229

Üdv!

Boldog Karácsonyt és köszönöm a gyors választ!

Előzmény: Mágus23 (56227)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.26 0 0 56228

ÜDV! Eredetileg DR 39 sor. A MÁV-hoz a II. v.h. alatt került a Jugoszláv vasúttól, ha jól tudm 1 vagy 2 db. A háború után azonban a MÁV 404 sor. alatt állományba vette,de később (1953?) visszakerült a Jugoszláv vasúthoz. MÁV állományban egy képet ismerek róla ami az Északi ,vagy a Miskolc fűtőházban készült Fialovits Béla egyik remekműve.

Előzmény: makako293 (56226)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.26 0 0 56227

ÜDV! Nagyon boidog további karácsonyt. A füstszekrény alatt a Dietrich és Teudloff féle tápvízelőmelegítő rendszer előmelegító eleme látszik. Kísérletileg néhány 324 es re felszerelték ,kombinálva a Dietrich -Teudloff és ,vagy a Knorr féle dugattyús tápszivattyúval. Az üzemben nem vált be . A megoldás helyett a MÁV átállt a Friedmann  fáradgőz lövettyűk használatára ,ez az üzemben teljes siker lett.

Előzmény: Tamasch (56225)
makako293 Creative Commons License 2013.12.25 0 0 56226

Üdv! Máv 404-esről gyűjtök adatokat, képeket, tudna ebben valaki segíteni? Előre is köszönöm!

Tamasch Creative Commons License 2013.12.25 0 0 56225

http://www.fortepan.hu/_photo/download/fortepan_24560.jpg

Mi lakik a füstszekrény alatt?

szergely22 Creative Commons License 2013.12.25 0 0 56224

Tetszik a video!

Érdekes 05:55 -nél a vas alj a vágányoknál!

krikori Creative Commons License 2013.12.25 0 0 56223
FAV 20 Creative Commons License 2013.12.25 0 0 56222

Nem én kaptam, de a fele megehető, és még mindig marad mutatóban. Ki van nagyon találva.

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.24 0 0 56221

:)

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.24 0 0 56220
BLGB Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56219

Jóféle erőgép felújítva, üzemben. Hasonló jókat mindenkinek jövőre is!

Mágus23 Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56218

ÜDV ! A sci-fi hez nem értek ! Már bocs,hogy gondoltam erre . Igazán öröm az ha ez a lehetőség a fantazmagóriák területén marad .  Természetesen szakmai a topik úgy ,hogy ennyit erről . Más : Kérlek ne ignorálj :)))

Előzmény: K.O. Lompos (56211)
M.machinátor Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56217

Upsz a kép meg lemaradt.

Előzmény: M.machinátor (56216)
M.machinátor Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56216

Boldog karácsony és békés újévet mindenkinek.

Bárdos Imre Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56215

Azt nem tettem hozzá, hogy ez nem a park vagy a nosztalgia részéről hangzott el, hanem a prominens vendégek között hangzott el, félig viccesen. De ilyennel még viccelni is rossz, mert egyszer még valaki komolyan veszi.

Előzmény: C50 (56213)
FAV 20 Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56214

Boldog békés karácsonyt kívánok minden kedves topiktársamnak!

C50 Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56213

Sokat. És az eddig levesbe ment kocsikon vajon mennyit kerestek?

Előzmény: Bárdos Imre (56212)
Bárdos Imre Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56212

Csak beszélgetés szinten, de felvetődött már egy parki rendezvényen, hogy mennyi pénzt lehetne keresni a sok roncs beolvasztásával! :(

Előzmény: K.O. Lompos (56211)
K.O. Lompos Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56211

Azért ez mégis csak egy szakmai topik....

Bár nem látogatom.., de biztos vannak scifi-s topikok is.

Előzmény: Mágus23 (56210)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56210

ÜDV Antal! Magyarországon semmi sem lehetetlen ,még az sem ,hogy esetleg eladják a parkot . Csak egy megfelelő  "okos" döntés kérdése .

Előzmény: fantal (56206)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56209

ÜDV Imre ! Így igaz ahogy írod,hasonót akartam írni ,de hamarabb megtetted . Köszönöm.

Előzmény: Bárdos Imre (56208)
Bárdos Imre Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56208

Szerintem az ilyen ember abberált, nem is kicsit. Nekem úgy tűnt, nem a hatalmas mennyiségű vasat és a sok pénzt látja a mozdonyokban, ami egy MÉH-telepesnél még érthető is lenne, hanem egyszerűen vágyik rá, hogy a gépeket szétvághassa. Valahogy engem az utolsó magyar hóhérra emlékeztetett, aki mosolyogva mesélte egyszer a XX. század c. műsorban, hogy amikor az elődje nyugdíjba ment, őt jelölték ki erre a feladatra és ez mekkora megtiszteltetés volt számára. :(

Előzmény: fantal (56205)
Nohabf Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56207

De remélem azért nem csuk be :-)

Előzmény: fantal (56206)
fantal Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56206

Most olvasom, hogy a strasshofi múzeum végleg leszakad az ÖBB-ről, mert az 1.öSEK megvásárolja az múzeum 130.000 nm-es területét az ÖBB Infrastruktúrától.... (Nálunk hasonlóra a MÁV-Államkincstár még gondolatkísérlet útján se hajlandó...)

fantal Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56205

"imádnivaló"  az ócskavaskereskedő úr, a vágyaival...

Gondolom megszerezte a két 424-est a lángvágóinak...

Előzmény: manhattani (56199)
C50 Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56204

Füttyvadász Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56203

Csatlakozva Mágus olvtárshoz én is mindenkinek

Meghitt, Boldog Karácsonyt

kívánok!

Mágus23 Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56202

TIsztelt Fórumtársak ! MINDENKINEK NAGYON BOLDOG ÉS ÁLDOTT KARÁCSONYT KÍVÁNOK

wrn30601 Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56201

szuper, köszönöm.

Előzmény: manhattani (56200)
manhattani Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56200

A negatívot szkennelem, 1200 dpi felbontással :-)

Elküldök egyet próbaképp, és majd megírod, hogy a többit is így, vagy konvertáljam más felbontásúra.

Előzmény: wrn30601 (56195)
manhattani Creative Commons License 2013.12.23 0 0 56199

A régi vasúti VHS felvételeim közt találtam ezt. Ismerős valaki Nagykanizsán? Tudja, mi lett ezekkel a gőzösökkel?

Füttyvadász Creative Commons License 2013.12.22 0 0 56198

Hogy is mondják? Negyvenszázulti!...? :)))

No de lássunk még néhányat erről a kitűnően megrendezett napról!

Ezúton is köszönet és gratula a szervezőknek!

Előzmény: C50 (56196)
Felek Ferenc Creative Commons License 2013.12.22 0 0 56197

Uraim! Hogy került a CFR 395,002 1940. Május havában Beregszászra?

C50 Creative Commons License 2013.12.22 0 0 56196

wrn30601 Creative Commons License 2013.12.22 0 0 56195

Szia,

ha kérhetem, 12,5 cm széles és 600 dpi.

Köszönöm előre is.

Előzmény: manhattani (56189)
fantal Creative Commons License 2013.12.22 0 0 56194

Hallottunk :)

Előzmény: manhattani (56192)
sínbohóc Creative Commons License 2013.12.22 0 0 56193

Ki értékelte, hogy ennyire meghatott?

Előzmény: Vendégsín (56191)
manhattani Creative Commons License 2013.12.22 0 0 56192

Ezt nem hiszem, hogy mindenki érti, magamnak is két perc kellett, mire kapcsoltam :-)

Ami engem meglepett: ti hallottatok Vinton (Winton?) vonatokról?

Előzmény: Vendégsín (56191)
Vendégsín Creative Commons License 2013.12.22 0 0 56191

Itt ülök zokogva a meghatottságtól, miután meghallgattam a bányászati tevékenység két évtizedes múltjának értékelését...

manhattani Creative Commons License 2013.12.22 0 0 56190

A hébliről/hébniről mit gondolsz?

Előzmény: rezgaras (56187)
manhattani Creative Commons License 2013.12.22 0 0 56189

Milyen felbontással szkenneljem?

Előzmény: wrn30601 (56185)
fantal Creative Commons License 2013.12.22 0 0 56188

Mivel a számítástechnika és a vizuális technika villámgyors fejlődése elavultá tette, teljesen új számteches "vas" és fullHD videó kell hozzá, ennek elkészítése nem két fillér és nem két perc...

Előzmény: ZazA[vm15] (56186)
rezgaras Creative Commons License 2013.12.21 0 0 56187

De biztos.

Előzmény: manhattani (56167)
ZazA[vm15] Creative Commons License 2013.12.21 0 0 56186

Gigant-szim: Legutóbb kinn állt a körfűtő mellett, szóval azt a keveset is lebontották róla ami eddig volt.

Előzmény: krikori (56184)
wrn30601 Creative Commons License 2013.12.21 0 0 56185

Szia,

igen, megtaláltam.

Igen, érdekelnek, előre is köszönöm.

Előzmény: manhattani (56172)
krikori Creative Commons License 2013.12.21 0 0 56184

Jó ötletnek tűnik, ahogy egy teljes infrastruktúra-bemutató is, remélem a közeli 1-2 éven belül meg is valósul.

A Gigant-szimulátor talpraállításáról nincs valami hír? 

Előzmény: fantal (56174)
Bárdos Imre Creative Commons License 2013.12.21 0 0 56183

Állítólag német eredetű szó, de ettől még hébli.

Előzmény: manhattani (56181)
manhattani Creative Commons License 2013.12.21 0 0 56182

(a német igét fonetikusan írtam :-) )

Előzmény: manhattani (56181)
manhattani Creative Commons License 2013.12.21 0 0 56181

Hát, nemtom.

Nem a hében (emelni) német igéből jött?

Előzmény: Bárdos Imre (56180)
Bárdos Imre Creative Commons License 2013.12.21 0 0 56180

Hébli az a hébni. :)

Előzmény: manhattani (56178)
manhattani Creative Commons License 2013.12.21 0 0 56179

OFF: Nem tudod a honlapom címét?? :-)) "Kicsinyes megjegyzése nem sért, mert alantas indulatból fakad!" (C) Rejtő Jenő   :-))

Előzmény: M.machinátor (56173)
manhattani Creative Commons License 2013.12.21 0 0 56178

Ehhez előbb oktatás kell, hogy jó, ha azonnal lendületbe hozzák a hébnit, amikor még könnyű mozgatni, középig. Onnan meg a lendület segít.

Amikor először próbáltam, alaposan megviccelt. De utána jó érzés volt kinézni a toronyból a váltóra :-)

Divrotcé Creative Commons License 2013.12.21 0 0 56177

Jó, és akkor még ezen felül jönnek további bakaok az infrára? Nem is volna rossz.

Mopat Creative Commons License 2013.12.21 0 0 56176

Üdv!

És még ma is ott van...

Kazánokkal, ipari és erőművi gőzös berendezésekkel ma is foglakozik:

http://www.cmigroupe.com/en/p/boilers

Illetve, mozdonyokkal is:

http://www.cmigroupe.com/en/p/shunting-locomotives

Meg persze páncélos járművekbe való lövegeket, tornyokat ez már OFF...

Előzmény: fantal (56162)
Tősgyökeres szentesi Creative Commons License 2013.12.21 0 0 56175

Én megadtam neki az illető elérhetőségét.

Előzmény: manhattani (56172)
fantal Creative Commons License 2013.12.21 0 0 56174

Pont ez a cél a torony építésével, hogy dobálhassák a vasat - ha bírják. :)

Előzmény: Divrotcé (56169)
M.machinátor Creative Commons License 2013.12.21 0 0 56173

Szervusz.

"A honlapomon ! " minek címe : .................  .

Remélem ott lessz! Mert szilveszter azért csak szilveszter!!

Előzmény: manhattani (56149)
manhattani Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56172

Szia!

Megtaláltad, aki a volt 520-as szerkocsi képét tette fel valahová?

Közben találtam én is néhány képet, a gyomirtó szerelvényben, meg a biatorbágyi KISz-táborban a víztartályt, érdekelnek ezek a képek?

Előzmény: wrn30601 (56171)
wrn30601 Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56171

Kívánok az uraknak!

Divrotcé Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56170

Nyugatit váltó 

Nyugatit idéző váltó  

Előzmény: Divrotcé (56169)
Divrotcé Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56169

Egy-két  Budapest-Nyugatit váltó sem volna rossz. Két vas és egy angol esetében már ki lehetne próbálni, mit jelent a jókarban tartás és beszabályozás. Lehetne próbálgatni, ki-meddig jut?

Előzmény: manhattani (56168)
manhattani Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56168

A yorki vasútmúzeumban felszereltek egy kisállomási jelző- és váltóállító hébni sort. Leírást tettek mellé, mert az előjelző-főjelző meg a váltóállítók erősen reteszelve vannak, és erősen biztatnak a használatára. A nép sorban áll, hogy kipróbálja.

De ha nincs, akkor persze hogy nem érdekel senkit :-)

Előzmény: Divrotcé (56159)
manhattani Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56167

>Ember! A "magas nyomás" germanizmus (Hochdruck),

OFF: Attól, hogy németül is úgy mondják, nem biztos hogy germanizmus. A "magas" egyik jelentése az Akadémia értelmező szótára szerint "nagyfokú, nagymértékű", márpedig ők tán tudnak magyarul...

V.ö. magas láz, magas hang.   :-)  ON

Előzmény: rezgaras (56154)
Divrotcé Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56166

Mert például a TRT-től annak idején egy játszható bakocska került a KM-be. (Normál méretű kezelőszervek, modell jelzők és váltók). A 80-as, 90-es években még fel-fel tűnik, működőképessé is tették, majd felszívódott. És nem nagyobb a cucc, mint az istenített 1:5 modellek közül egy-egy szerkocsis mozdony. És csak egy eszköz a több százból.

Jah nem tűnt el teljesen, mert az annak idején beszabályozott jelzőt tavaly leszerelték, és ráberhelték egy váltóemeltyűre. (Ez lett a "Szabad a pálya" kialakítás "valódi jelőállítója").

Csak merem remélni, hogy nem ez a berhelés jelentené a komplett infrás kiállítást.

Előzmény: fantal (56163)
fantal Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56165

Pályaépítő gépek, karbantartó berendezések, jelzők stb. Ami most a Park kávéház mögött minden logikai összefüggyés nélkül le van rakva, az kapna egy részletes kiállítást.

Előzmény: Divrotcé (56164)
Divrotcé Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56164

komplett

És ez mit takarna? 

Előzmény: fantal (56163)
fantal Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56163

2000-ben nem volt hely az ilyenek bemutatására, most erős szándék van egy komplett infrastruktúra kiállítás létrehozására.

Előzmény: Divrotcé (56159)
fantal Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56162

Az Angliából szétszedve érkezett első magyar gőzmozdonyok kazánjának a nyomáspróbájához Jedlik Ányost kérték fel (ő volt a pesti egyetem fizika professzora). Ugyanúgy végezték, mint ma, vízzel.

A Cockerill gyár Belgiumban volt... :)

Előzmény: rezgaras (56155)
fantal Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56161

Mond, neked egyik Park menedzsment se jó? Most már nincs Noszi a képben két éve, van egy a Park érdekeit határozottan képviselő parkvezető, de ugyanazt a szöveget nyomatod, mintha minden ugyanaz volna, mint régen.

Előzmény: Vendégsín (56160)
Vendégsín Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56160

Ez a torony nem az a torony.

Ja, ez az, amelyiknek a bontásáért olyan sokat fizettek? :-)

...a téglái már fel lettek hozva.

Végülis egy tábla a támogatók sarkára olcsóbb, mint a fuvardíj... :-)

Előzmény: fantal (56150)
Divrotcé Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56159

Aranyos dolog ez, csak.

Ahogy számolgatom, sac 6-7 bak, illetőleg ennél valmivel kevesebb rendelkezőkészülék bemutatásával már úgy-ahogy reprezentálni lehetne legalább az elterjedtebb megoldásokat. (No jó, a MÁV-szabványok közül is be kéne mutatni egy alakjelzőset, meg három fényjelzőset)

Ehhez a mennyiséghez szerintem a tornyos megoldás kissé nehézkes. Abban igazad van, hogy kis bakok és nagy tornyok esetében valamennyire redukálhatjuk a toronyigényt, de így sem nevezhető tökéletesnek a megoldás.

Előzmény: manhattani (56147)
gyoparOHs Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56158

Az is.

Az elmúlt fél évben: egy 2t gőz/h    gőzkazán   (gázos)

egy 3 m3-es légtatály

egy 1   - --------------

Valamint 6 éve a csongrádi bútorgyában is egy Truman modonykazánnal is igy történt

vizzel a nyomáspróba...

Ezt a Trúmant akóR alakitottúk át melegvizesre...  (emlékeimból)

Előzmény: varjan01 (56138)
_ANDRÁS_ Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56157

Lehet, hogy hülyeséget mondok, de én úgy emlékszem, hogy a nyomáspróbához alkalmazott nyomás hivatalosan engedélyezett nyomás*1,5+1 bar, tehát egy 10 baros kazánnál 10*1,5+1=16 bar. Legalábbis amikor mi tanultuk, akkor nekünk ezt mondták. Lehet, hogy ez csak a 10 bar, vagy annál kisebb kazánokra vonatkozik? 

Előzmény: manhattani (56146)
K.O. Lompos Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56156

Az Úr telefon szerelő..., nála a magas feszültség az, ami az oszlop tetején van..., jó magasan :-))

rezgaras Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56155

Csak hogy a témánál maradjunk. Az Angliából szétszedve érkezett első magyar gőzmozdonyok kazánjának a nyomáspróbájához Jedlik Ányost kérték fel (ő volt a pesti egyetem fizika professzora). Ugyanúgy végezték, mint ma, vízzel.

rezgaras Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56154

Ember! A "magas nyomás" germanizmus (Hochdruck), ugyanúgy, mint a "magas feszültség" (Hochspannung). Magyarul nagy nyomás és nagy feszültség! :-))

Előzmény: manhattani (56137)
Divrotcé Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56153

És kb. addig terv is marad, amíg anyagolni nem lehet vele...

És az ócskavas visszanyeremény, az semmi?

Előzmény: Vendégsín (56144)
Divrotcé Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56152

Csak az a gond, hogy a muzeológus szakköröké is. Ha meg nem mutatjátok, be, persze hogy nem fogja érdekelni. Kár, hogy mozdonyokat illetően nem merült ki a bemutatás egy 375-ben, V40-ben, meg mondjuk egy tujcikában.

Előzmény: fantal (56151)
fantal Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56151

Más a koncepció. És lássuk be az látogatói érdeklődés így oszlik meg: gőzmozdony, villamos mozdony, dízelek, személykocsik, teherkocsik, minden más egyéb.

A szlovákoknál az infrastruktúrás kiállításrész gatyába rázását egy osztrák úriember szponzorálta...

Előzmény: Divrotcé (56143)
fantal Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56150

Ejj, Vendégsín. :) Ez a torony nem az a torony. Nem ott. És a téglái már fel lettek hozva.

manhattani Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56149

Sajnos nem voltam ott, csak mesélték.

(Szilveszterre majd lesz valami a honlapomon :-) ). Üdv!

Előzmény: M.machinátor (56145)
manhattani Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56148

>És kb. addig terv is marad, amíg anyagolni nem lehet vele...

Úgy nem menne, hogy az élőben is elég nehezen járó hébnikkel áramot termelnének a látogatók?

manhattani Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56147

Itt meg oda vitték, ahol elfért.

Sokáig nézegettem a hatvani, a jászberényi vonal kiágazásánál álló tornyot, abból lehetett volna toronymúzeumot csinálni. Elbontották.

Csekély vigasz, hogy megvan H0-sban, nagyon pontosan, a téglák darabszáma is stimmel.

Előzmény: Divrotcé (56143)
manhattani Creative Commons License 2013.12.20 0 0 56146

>Megfelelő magas nyomás= kazánnyomás x 1,25

Megfelelő magas nyomás= legnagyobb engedélyezett üzemi kazánnyomás x 1,25

Ha jól tudom...

Előzmény: bzmotresz (56139)
M.machinátor Creative Commons License 2013.12.19 0 0 56145

Szervusz.

Ezt az ominózus nyomáspróbát nem akarod bővebben ecstelni?                                                                                                                                                                                                         (és nem kifejezetten a gumi tömités nehézségeire gondolok)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       (hanem a poénosabb részre)                                                                                                                                                                                                           (csak úgy hirtelen elképzeltem a sziuációt(no a szilveszter kedvére!))                                 Üdv:Péter.

Vendégsín Creative Commons License 2013.12.19 0 0 56144

tervbe van véve egy váltóállító torony építése működtethető váltóállító berendezéssel

13 éve. És kb. addig terv is marad, amíg anyagolni nem lehet vele...

Előzmény: fantal (56141)
Divrotcé Creative Commons License 2013.12.19 0 0 56143

nem fértek volna el

Tudom, ez a magyar vasútmuzeológus szakkörök szerint egy jelentéktelen és unalmas kis porfészekecske, és semmmi muzeológilag értékes műtárgya nincs:

http://www.mdc.sk/katalog-kategoria/137/

Itt valamiért elfértek.

Divrotcé Creative Commons License 2013.12.19 0 0 56142

Ilyenek a Parkban nem fértek volna el

Konkrétan sehol sem férnek el valamiért.

de tervbe van véve egy váltóállító torony építése működtethető váltóállító berendezéssel.

A gyártót, bakot ismerhetjük? Merem remélni, hogy nem MÁV szabványú lesz, az marad éppen elég, amíg lesz vasút.

fantal Creative Commons License 2013.12.19 0 0 56141

Ilyenek a Parkban nem fértek volna el, de tervbe van véve egy váltóállító torony építése működtethető váltóállító berendezéssel.

Előzmény: Divrotcé (56135)
bzmotresz Creative Commons License 2013.12.19 0 0 56140

megfelelő magas nyomás. Bocs

Előzmény: bzmotresz (56139)
bzmotresz Creative Commons License 2013.12.19 0 0 56139

Megfelelő nyomás= kazánnyomás x 1,25

varjan01 Creative Commons License 2013.12.19 0 0 56138

A légtartály is hasonló séma volt?

manhattani Creative Commons License 2013.12.19 0 0 56137

Egy kazán vizsgálatának lépése, hogy feltöltik vízzel, és megfelelő magas nyomást idéznek elő benne. Azért vízzel, mert a folyadék összenyomhatatlan, és ha a kazán nem bírná, kisebbet robbanna, mint ha összenyomható gázzal képeznék a nagy nyomást.

Történt egyszer, hogy a 220-as mozdony kazán vízpróbájánál egy gumi tömítést fordítva tett be a dolgozó (tudom a nevét, de fedje jótékony feledés, a síktolattyú tusírozó volt), a tömítés kilőtt, sugárban ömlött a víz, és a jelen lévő főnökség egy részét jól eláztatta.

A dolgozók rejtett zugokat kerestek röhögni.

Előzmény: varjan01 (56136)
varjan01 Creative Commons License 2013.12.19 0 0 56136

Üdv!

Egy kérdés merült fel bennem...
Régebben hogy történt egy nyomástartóedény vizsgáztatása, próbája? Mikor még nem volt ultrahangos falvastagság mérés...

(pl légtartály)

Divrotcé Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56135

Sajnos szerintem is. De fantal ébresztett bennem annyi reményt, hátha csoda történt.

Előzmény: ftonyo1 (56134)
ftonyo1 Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56134

Ez sztem a KözlMúz raktárába került, mert ott Pakson minden a múzeumé volt.

Előzmény: Divrotcé (56131)
rezgaras Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56133

A leírás szerint az StEG kivásárlása úgy történt, hogy (több tönkretevési kísérlet után, amelyek része volt a párhuzamos Győr-Királyhida vonal kiépítése és tarifa verseny) összehívták Párizsban a francia részvényeseket és "jobb belátásra bírták" őket. Magyar malomipari részvényeket kaptak ellentételezésként (szerintem jó ötlet volt, mert így a franciák érdekeltté lettek a magyar gabona exportban :-))) A bécsi központ dolgozói csak a másnapi újságokból tudták meg, hogy elvesztették a magyarországi vonalaikat. Valamelyik História Évkönyvben van bent ez a történet.

Előzmény: fantal (56130)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56132

ÜDV Antal ! Bizony igazad van.Jellemzően a kollaborálás akkor is divat volt. Most ezt itt befejezem,mert ez már a politika területe . Veszekedést meg indulatokat nem keltek.

Előzmény: fantal (56128)
Divrotcé Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56131

Link végére egy s, aztán enter. Így talán majd bejön. Ha nem, akkor 1:56 környékén egy szerintem ex oktatási célú váltó és jelzőállítóbak.

Előzmény: fantal (56129)
fantal Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56130

(ami végülis a puccs-szerű átvételben csúcsosodott ki).

Nem, puccsal a Tiszavidéki Vasutat vették át, a StEG hosszas tárgyalás után került magyar tulajdonba, mert okultak a StEG-nél a TVV sorsából, aminek részvénypakettjét egy 'erőszakos kivásárlás" nevű tőzsdei manőverrel felvásárolta a magyar állam, és a felvásárlás másnapján megszűntette a céget...

Az a vicc, hogy a TVV nyreséges vállalat volt, ezért nem adták a tulajdonosok "szépszóra"...

Előzmény: rezgaras (56121)
fantal Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56129

A film? :) Melyik részére gondolsz?

Előzmény: Divrotcé (56122)
fantal Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56128

A Magyar Nyugoti Vasút és a Tiszavidéki Vasút szolgálati nyelve is a német volt, pedig ezeknek csak Magyarországon voltak vonalai, és magyar nagybirtokos tőkések voltak a tulajdonosok...

Előzmény: Mágus23 (56127)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56127

Üdvözletem ! Ez nem csak a STEG re volt jellemző. A helyzet,ez volt az SB/DV nél is . Mindkettő vasúttársaság az osztrák birodalmi elvek teljes kiszolgálására törekedett,és nem igen érdekelte őket a magyar nyelv használata.A MÁV is ebbe a helyzetben volt. Kezdetben,teljesen osztrák vezetése volt . Ha jól tudom 1874(Ha az évszám nem pontos kérem javítani ) ben Baross Gábor hozott rendeletet a magyar vasutak magyar nyelvhasználatának kötelező alkalmazására.

Előzmény: rezgaras (56121)
Szilis Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56126

A válaszom az alábbi hozzászólásban. :)

Előzmény: K.O. Lompos (56102)
Szilis Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56125

Ugye a Resicáknál érdekes a helyzet. Romániában ugyanaz a történet mint nálunk volt: tehát a Resicai Vasmű (Combinatul Metalurgic, Resita) 1958 körül befejezte a gőzmozdonygyártást, javítást, és innéttől fogva kettékágazik a sztori: az államavasúti gőzmozdonyok főjavítását Kolozsvár végezte az utolsó időkig; a kb. 150 db (ebből  erdészeti és iparvasúti "standard" ún. "Resica" mozdonyok, kb. 80 db) főjavítási helyének a Szászrégeni Traktorgyárat jelölték ki (IUPS Reghin), ami az állami erdészetek közelítő és rakodógépeinek gyártó műhelye volt. Pluszban, ami érdekes: a Szászrégenből a Görgényvölgybe induló, rendkívül hosszú (kb. 60-80 km-es) több ágú erdei vasúti hálózat műhelyeként (fűtőházaként) szolgált korábban, tehát a Traktorgyár területén komoly 760 mm nyomközű kisvasúti hálózat visszamaradt, ahol a mozdonyokat lehetett próbázni. A műhely olyan felszereltségű volt, hogy komplett nagyjavítást végeztek, illetve az 1980-as években legyártottak 12 db új gőzmozdonyt.

A Gyöngyi itt úgy kapcsolódik a történethez (K.O.Lompos kérdésére válaszolva), hogy rendelkezés álló adatok szerint az 50-es években gyártott standard Resicák kazánjai az elképesztő üzemeltetési körülmények között (nehéz, rossz minőségű hegyipályák, túlterhelések stb.) annyira leamortizálódtak, hogy a kazánokat az 1970-es évekre már nem lehetett főjavítani, hanem kompletten cserélték őket Szászrégenben. (Zárójel: Romániában a fővizsga szintén 5 évre szól, de az amortizáció olyan mértékű volt, hogy hosszabbítások nem voltak divatban: ha lejárt az 5 év üzemidő, automatikusan beutalták a gépet  a szászrégeni főműhelybe, ahol maximum 4-szer csőcseréztek, esetleg foltoztak, támrudaztak, fővizsgáztak, majd után annyira tűzmart/rohadt lett a kazán, hogy célszerű volt a komplett csere.) Sajnos ilyenkor kazán nem kapott új számot (illetve elenyészően kevés esetről tudunk, ahol igen), hanem visszakapta a régi táblát, így lehetlenné téve az azonosítást. Szászrégenben egyébként a régi iratokra kértünk kutatási engedélyt a ma is működö traktorgyártól, azonban a kapott tájékoztatás szerint a forradalomkor a teljes arcíhv irrattár megsemmisült, és ma már a kazán- és mozdonygyártás dokumentumai nincsenek meg.  A Gyöngyi esetében én ténykérdésnek kezelem, hogy nem az erdeti kazánja van benne, vagy ha igen, olyan méártékű főjavítást kapott, hogy az eredeti lényegi kazánelemek cserélésre kerültek. Szegény, nagyon szeretett, azóta elhunyt kazános tanárom és kazánbiztosunk mérései szerint a lemezek vastagsága a tűzszekrényben, a kimosó fedelek körül azt feltételezi, hogy semmiképpen nem az 50-es évekbeli eredeti kazánnal van dolgunk. Az viszont ma már történelmi tény, hogy egy évvel a forradalom után, 1990-ben (!) a gyöngyösi gép még főjavítást kapott Szászrégenben, valószínűleg utolsók egyikeként a műhelyben. Beutalását, normál vagonra felrakását ma is meglévő fotók örökítik meg. Anyahálózatát, a 60 km összhosszúságú Comanesti erdei vasutat 1993-ban szedték fel..., tehát a főjavítás után, még kb. 3 évet üzemelt, utoljára a bontóvonatokat húzta...

7578 Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56124

"...Tehat meg a vasuttarsasag jelölese sincs rajta..."

Ez a tábla széntartány alatt mi lehetett?

Előzmény: k.novotny (56109)
rezgaras Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56123

Apropó, ez a furcsa zöldes színminta mennyire autentikus? (és milyen korra jellemző)

Előzmény: Füttyvadász (56095)
Divrotcé Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56122
Előzmény: fantal (56105)
rezgaras Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56121

A vicces persze az, hogy az StEG a neve ellenére egy magántársaság volt, főleg francia tulajdonosi körrel. Valahol azt olvastam, hogy a magyar feliratokat a kocsikra csak Baross úr államosítási törekvéseinek a hatására írták fel (ami végülis a puccs-szerű átvételben csúcsosodott ki). Még jóval a Kiegyezés után is tiszta német feliratokkal futottak.

Előzmény: fantal (56104)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56120

ÜDV Antal ! Nincs itt semmi erőszak. Fialovits alkotott egy magyar kifejezést a STEG-re hívhatjuk németűl STEG-nek ,magyarúl OMÁV -nak nálunk meg azért még Fialovits annak ellenére ,hogy szerb a neve alapján, magyarúl beszélt ,gondolkodott,és értelmezett fogalmakat. A lényeg ,hogy STEG, OMÁV fogalmilag azonos. Már bocs szerintem nem kell a kifejezéseket erőszakolni ha azok fogalmilag és nyelvileg értelmesek.

Előzmény: fantal (56118)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56119

ÜDV Károly ! Így van ebben teljesen azonos a véleményümk.

Előzmény: k.novotny (56116)
fantal Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56118

,ha valaki szakkörökben használja az OMÁV kifejezést, akkor a Szabad Osztrák-Magyar Államvasút Társaságot érti a fogalom alatt

Ezt csak pár ember erőszakolja, mindenki más StEG-nek nevezi...

Előzmény: Mágus23 (56114)
fantal Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56117

Tehat ha nincs rajta osztak megjelöles, akkor pedig magyar sem volt.

Vasúti kocsik esetében beszéltem a StEG-Á.V.T. Nem a mozdonyoknál. A mozdonyok esetében a hamis magyar gyári tábláról írtam...

Előzmény: k.novotny (56109)
k.novotny Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56116

Ertem, hogy mire gondolsz, es mivel ketten ismerjük ezeknek a mozdonyoknak a törtenetet, meg is tudjuk ezt beszelni, de egy ismeretlennek aki nem jartas ebben a temaban, nyugodtan eltudom adni ezeket a mozdonyokat Zululandikent is.

A papirok volta egy dolog, a mozdonyok feliratozasa pedig teny

Előzmény: Mágus23 (56114)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56115

ÜDV Károly ! Köszönöm a dátumos kiegészítést .

Előzmény: k.novotny (56112)
Mágus23 Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56114

ÜDV Károly ! Igen elméletben igaz ,de és ,ha valaki szakkörökben használja az OMÁV kifejezést, akkor a Szabad Osztrák-Magyar Államvasút Társaságot érti a fogalom alatt . Ezért igen jó Fialovits Béla elnevezése ,mert egy megfelelő magyar meghatározást alkotott egy vasúttársaságra. Ezen meghatározás azóta is elfogadott ,és értelmes német fordításból származik.

Előzmény: k.novotny (56111)
k.novotny Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56113

Bocs lemaradt, a datumoknal van a link

Előzmény: k.novotny (56112)
k.novotny Creative Commons License 2013.12.18 0 0 56112